Dlad voor Schiedam en omstreken Rassenscheiding op scholen is ongrondwettig Nederlandse regering dient twee protest nota \s in bij Indonesië Denk aan de gele plaat Milj oenenorder van de N.S. „Verdere vermindering van wel vaart der werknemers niet te aanvaarden" „Argus"-ogen Hooggerechtshof handhaaft eerder gegeven beslissing Sastroamidjojo: „Verwijten van minister Luns zijn ongepast" 106 jaar Stormvloedkering bijna gereed Verstekelingen terug naar Indonesië DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 Afschaffing subsidies wordt nog een zware lie K.A.iS. en de consumentensubsidies Dagboek van Anne Frank Twee gevallen van kinderverlamming UIT DE KOERS Ontveld op asfalt GRATIE VOOR JIMMY WILSON Op 10 kilometer hoogte Geen opoffering van rechten als gevolg van geweld Morgen lancering vierde Spoetnik? „Nieuwe basis van gelijkheid' Engelse fabriek maakt motoren voor autobussen Wereldpremière in A'dam Iedere maand luchtverdedigings oefeningen in West-Europa Een week uitstel Faubus de oorzaak. HET WEER VOOR MORGEN WISSELVALLIG „Alleen maar logisch Onderhoud met Jones *- „Economische sabotage' u JZTl Vatpf Prober moet ^p'aat of hand nog nie, hcb[ S$WSSi nieuwe amsche courant Tegen de eenzijdige maatregelen In Londen is gisteren medegedeeld, dat de Nederlandse Spoorwegen bij de Engel se motorenfabriek Leyland de nodige mo toren hebben besteld voor 300 Dieseibus- sen. Het bedrag van deze bestelling be- loopt in totaal een miljoen pond sterling, dus ruim tien miljoen gulden. Deze nieu we order brengt het aantal motoren, dat de N.S. bij Leyland hebben besteld, op 800. De vertegenwoordiger van de N.S., rnr. Hortensius, verklaarde, dat het hier gaat om een onderdeel van de moderniserings plannen van de Spoorwegen, nl. de stan daardisering van het park van 1200 auto bussen. Het zal 13 maanden duren voor de fabriek in Lancashire de gehele order zal hebben uitgevoerd. Omstreeks de jaarwisseling zal in het City-theater en in het Rialto-theater te Amsterdam de wereldpremière worden gegeven van de film „Het dagboek van Anne Frank". Vermoedelijk zullen de belangrijkste medewerkenden en de Amerikaanse re gisseur van de film, George Stevens, hier bij tegenwoordig zijn. Mevr. D. J. Lammcrt-Koopman vierde maandag in Den Haag haar 1.06de ver jaardag. Ook haar hond kwam de jarige gelukwensen. In de week van 14 tot en met 20 sep tember'zijn in ons land 12 gevallen van paratyfus en 2 gevallen van poliomyelitis met 'verlammingsverschijnselen aangege ven. De gevallen van polio hebben zich voorgedaan in Wageningen en in Zelhem (Geld.), aaaHB|aHHa|Ha|BaaHIHflWrr.T.-^iGW imwmimnm (Van onze correspondent) Het Verbondsbestuur van de KAB heeft zich in zijn maandagmiddag te Utrecht ge houden vergadering uitgesproken voor het standpunt van het dagelijks bestuur in zake de waardering van de Troonrede en de daarop gevolgde adviesaanvrage van de S.E.R. Het Verbondsbestuur bleek het verder eens met de opvatting van de S.E.R.. dat het gehele complex van de te nemen maat regelen ten aanzien van het te voeren so ciaal-economisch beleid nader in studie dient te worden genomen. Daarmee is te vens tegemoetgekomen aan het verlangen van de K A B. om een oplossing van de bestaande moeilijkheden niet eenzijdig te zoeken in de consumentensector, noch in bepaalde onderdelen van het te voeren so ciaal-economisch beleid. Met name had de KAB bezwaar tegen een eenzijdige ver hoging van de huren en een vermindering van de consumentensubsidie op de melk. omdat dergelijke eenzijdig gerichte maat regelen naar de mening van de leiding van de K.A.B. de bestaande problemen, die met elkaar één groot samenhangend com plex vormen, allerminst oplossen. Het Verbondsbestuur sprak voorts de verwachting, uit, dat de.betrokken minis ters de door de S.E.R. gegeven interpre tatie van de advies-aanvrage zullen on derschrijven. Ervan uitgaande, dat S.E.R. zijn thans aan te vangen studie zal uitstrekken tot de algemeen te voeren sociaal-eeónomische politiek, meende het verbondsbestuur zich in dit stadium te moeten onthouden pu bliekelijk tot een - zekere stellingneming t.a.v. concrete maatregelen over te gaan. Het meende intussen echter nu reeds te moeten stellen, dat, na de gevolgen van de eerder doorgevoerde bestedingsbeper king, een verdere vermindering van de welvaart v. d. werknemers niet is te aan vaarden. Integendeel is het verbondsbe stuur van oordeel, dat nu het even wicht in onze volkshuishouding in grote lijnen is hersteld ernstig moet worden gezocht naar wegen, waarlangs een ver dere stijging van de reële welvaart voor de werknemers in de naaste toekomst mogelijk is. De doodstraf voor de neger Jimmy Wilson, die wegens het stelen van nog geen twee dollar ter dood was veroor deeld is gisteren door gouverneur Fol- som van de Amerikaanse staat Alabama veranderd in levenslange gevangenisstraf. De gouverneur heeft niet de bevoegdheid de doodstraf in een kortere straf dan le venslang te veranderen. De 55-jaiige Wil son komt na vijftien jaar in aanmerking voor vrijlating op erewoord. Wilson werd, zoals bekend, veroordeeld wegens het beroven van een oude blanke vrouw. Op beroving met geweld door ne gers staat in de staat Alabama de dood- strav. Wilson zou op 24 oktober worden terechtgesteld. De zaak-Wilson heeft in de gehele we reld reacties uitgelokt en de gouverneur heeft vele protesten tegen het vonnis ont vangen. Met de „Johan van Oldenbafnevelt". die gisteren naar Indonesië is vertrokken, hebben ook 37 Indonesische vcrstekelin- gen'de terugreis naar hun vaderland aan vaard. Hun is geen voortgezet verblijf in Nederland toegestaan. Zij hadden tijdelijk onderdak gevonden in „De Kruisberg" te Dnctinchem. Medio december keert de „Johan van Oldenbarnevelt" weer in de thuishaven terug en zal daar een grondige onder houdsbeurt ondergaan ter voorbereiding op de nieuwe „rond-de-wereld-dienst", die op 3 april van het volgende jaar be gint. De stormvloedkering bij Capelle aid IJs- sel is bijna gereed. Het werk zal 22 okto ber a.s. door minister Algera in gebruik worden gesteld. Overzicht van het werk. Met oktober te beginnen zal dit jaar iedere maand een luchtverdedigingsoefe ning worden gehouden boven België, Frankrijk, de Duitse Bondsrepubliek en Nederland De eerste vindt plaats op don derdag a.s., de twe, e op 6 november en de derde op 4 december. De oefeningen bestaan uit een gedeelte, dat bij daglicht en een gedeelte dat 's nachst wordt gevlogen. De dagoefenin gen duren van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags; de nachtoefeningen van acht uur 's avonds tot zeven uur de volgende ochtend. De codenaam van de oefeningen luidt .Argus". Als reserveda- gen voor de dagoefeningen zijn aangewe zen 3 oktober, 7 november en 5 december. De vliegtuigen die aan deze oefening deelnemen zullen boven de tienduizend meter vliegen; het zullen in hoofdzaak straalvliegtuigen zijn. Toert Jan Schaper, de bekende Vlaardingse fotograaf en cineast, die o.m. de film „Vlaardingen koerst op morgen" vervaardigd heeft en be kendheid verkreeg door foto. exposities, die de moderne jeugd tot onderwerp hebben, gistermorgen met zijn vrouw op weg ivas naar Den Haag, moest hij tussen Kethel en j Delft op een smalle polderweg uit wijken voor een tegenligger. Blijk baar is dit niet helemaal gelukt want ondersteboven kwam de wagen in de sloot terecht. De beide inzit tenden ivisten zich tijdig uit de wagen te redden, waarbij mevrouw Schaper wat minder bemodderd was dan haar man, die onherkenbaar te voorschijn kwam. Een compositie in zwart-wit, die Jan Schaper, als ken. ner, wel niet geheel en al zal hebben bevredigd. Het Amerikaanse Hooggerechtshof te Washington heeft gisteren met algemene o emmer, bepaald, dat Amerikaanse leerlingen een onvervreemdbaar en in de grondwet verankerd recht hebben om op de scholen, die zjj bezoeken, niet aan rassenscheiding te worden onderworpen. Het hot bevestigde zijn besluit van 12 september, toen het bepaalde, dat gener- T.!h!Sr,I nveyIeend bi) de opheffing der rassenscheiding op de openbare middelbare schooi te Little Rock, in de staat Arkansas. Het hoge rechtscollege verklaarde, dat noch de wetgevende, noch de uit voerende macht van enige Amerikaanse staat, noch zjjn gerechtelijke ambte naren hetzij rechtstreeks, hetzij indirect afbreuk kunnen doen aan het hiervoor genoemde recht der Amerikaanse leerlingen- L. zegt voorts> dat het „onderwijs leerlingen van de openbare mid- iHH„!,re f 5°o1 le LittIe Rock eronder te hebben> indien de toestand van teeri. !fi°Pe? iaar' die dit onderricht wordt" HetUK .he,e,ft gcdaan> bestendigd initnm'.?/ betrokken schoolbestuur was <i<» irm rt soeder trouw geweest, maar seondwetteljjke rechten van de neger- tanrti,/hrirtm08eS °nder geen enkele om- tandigheid worden opgeofferd als gevolg mlridhn8^ ae" d® wanor<ie. die na het )Ptreden van de gouverneur en de wet- levende vergadering van Arkansas zijn i/oorgekomen Het ging niet op te zeggen, aldus het hof, dat orde en rust in Arkansas slechts kunnen worden gehandhaafd, door de negerleerlingen van hun grondwettige rechten te beroven. having der rassenscheiding op de staats scholen waren. Een meerderheid heeft zich toen vóór handhaving der rassen scheiding uitgesproken. Deze meerderheid hechtte hierdoor te vens haar goedkeuring aan een plan van de gouverneur, om de openbare centrale middelbare school te Little Rock en drie andere scholen ter plaatse te sluiten en vervolgens te verhuren aan een particulie re instelling, die de scholen zou heropenen, doch met de bepaling, dat zij uitsluitend door blanke leerlingen mogen worden be zocht. Een federaal gerechtshof te Omaha in de staat Nebraska heeft gisteren beslo ten, een actie van de schoolraad van Littic Rock om vier van de middelbare scholen in deze stad aan particulieren te verhu ren, een week tegen te houden voor een nader onderzoek. De schoolraad had te voren de vier scholen verhuurd aan een groep particulieren, die van plan is deze scholen op basis van rassenscheiding te heropenen. Zoals bekend zijn de middelbare scholen in Little Rock op het ogenblik gesloten op grond van een wet van de staat Arkansas. Gouverneur Faubus sloot de scholen om te voorkomen, dat er negerleerlingen op onderwijsinstellingen voor blanke kinderen zouden worden toegelaten. Het hof te Omaha deed zijn uitspraak naar aanleiding van een verzoek van ne gerleiders. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lin coln White, heeft gisteren verklaard, dat het op grond van berichten, die het minis terie heeft ontvangen, mogelijk wordt ge acht, dat de Sovjet-Unie de vierde spoet nik op 1 oktober, de verjaardag van het Communistisch-Chinese regime, op Chi nees gebied zal doen afschieten. In persberichten was gezegd, dat de Chi nese communisten van plan zijn op ge noemde datum een spectaculaire demon stratie van kracht te geven. „Het is alleen maar logisch, dat zij werden gerepatrieerd naar het land waarvan zij onderdaan zijn. Wat echter moet worden betreurd is dat de uitoefe ning door mijn regering van haar rechl op het gebied van de werkloosheid, door de Nederlandse regering en pers werd aangegrepen en misbruikt om alle Neder landse onderdanen in Indonesië te over reden het land te verlaten. Dit optreden van de Nederlandse regering kan slechts worden opgevat ais te zijn gericht op het verstoren en lamleggen van de economi sche, technische en administratieve dien sten van mijn land". „Uit de ons ten dienste staande gege vens blijkt duidelijk, dat de moeilijkhe- fen, welke 't schoolbestuur heeft onder vonden en die een zodanige omvang hebben aangenomen, dat het deze niet meer zelfstandig kon overwinnen, ver oorzaakt zijn door het optreden van au toriteiten van Arkansas Deze moeilijk- ïeden kunnen dus ook door deze zelfde autoriteiten worden bezworen", aldus de uitspraak van het Amerikaanse Hoogge rechtshof. Gouverneur Faubus heeft, na de eerste litspraak van het hof op 12 september, de burgers van Arkansas laten stemmen over de vraag, of zij voor of tegen hand- De weel-verwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 1 oktober: zon op 6.39, onder 18 20' maan op 19.52, onder 10.13. Het hoofd van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, de heer H. Hasselman, heeft gisteren op het Indonesische ministerie van buiten landse zaken een tweetal proteslnota's ingediend over de Indonesische maatre gelen tegen de Nederlandse ondernemingen. De inhoud ervan is niet bekend gemaakt. Eveneens gisteren heeft dr. A li Sastroamidjojo, de Indonesische permanente vertegenwoordiger bij de V.N in een rede voor de algemene vergadering ver klaard: „Wij voeren thans met energie en doeltreffendheid uit wat verleden jaar door onze minister van buitenlandse zaken Soebandrio van deze zelfde tribune af werd aangekondigd: dat wij, als ons de gelegenheid om over onze geschillen met de Nederlanders te onderhandelen, wordt onthouden, genood zaakt zijn, andere maatregelen, uitgezonderd oorlog, te nemen." 177 Spreker zeide genoopt te zijn commen taar te leveren op de door de Nederland se minister van Buitenlandse zaken ver leden week in de V.N. geuite beschuldi gingen D-e Indonesische afgevaardigde betoogde, dat de door zijn regering ge nomen maatregelen „ten doei hadden om de betrekkingen tussen Indonesië en Ne derland op een nieuwe basis van gelijk heid en rechtvaardigheid te plaatsen". De heer Luns, aldus spreker, had ge zegd „dat gedurende het afgelopen jaar bijna 40000 Nederlandse onderdanen ge noodzaakt waren huis en haard in Indo nesië achter te laten". In werkelijkheid had de Indonesische re gering maatregelen getroffen met betrek king tot „werkloze Nederlandse onderda nen". „Op grond van deze maatregel heeft de regering behoorlijke faciliteiten beschik baar gesteld voor de terugkeer naar hun vaderland van ongeveer 9 000 werkloze: Nederlandse onderdanen. Deze mensen j leefden van door de Nederlandse diplo matieke missie en door ander liefdadig heidsinstellingen verstrekte financiële steun. De jongste door de Nederlandse rege ring genomen maatregel tot verho ging van haar militaire kracht in West-Irian kan inderdaad alleen wor den beschouwd als een stap tot verho ging van de spanning in dat gevoelige deel van de aardbol." „Wat betreft de Nederlandse investe-isië uit de weg te ruimen. ringen in Indonesië die, volgens de verte genwoordiger van Nederland, 1.250 mil joen dollar zouden bedragen, moet wor den opgemerkt, dat deze bezittingen nim mer uit Nederland naar Indonesië wer den gebracht. Van oorsprong is het Indo nesisch kapitaal, doch mijn regering heeft deze bezittingen niet zonder beta ling in beslag genomen, zoals door de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken is beweerd." ..Wij hebben ze altijd gerespecteerd, en wij zullen ze blijven respecteren, als de Nederlandse regering wil leren dit ook met de Indonesische belangen te doen. Volgens radio-Djakarta heeft minister Soebandrio gisteren een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Dja karta, Jones, naar aanleiding van het ge schil over Nieuw-Guinea. Soebandrio zou de hoop hebben uitgesproken, „dat de Ver. Staten geen beslissing over de status van Nieuw-Guinea zuilen nemen, voordat zij kennis hebben genomen van de Indone sische zienswijze" Hij verklaarde, dat het gesprek noodzakelijk was om „een misver stand tussen de Ver. Staten en Indone- „In het licht van de Nederlandse sub versieve activiteiten, begaan tegen de In donesische regering, welke in een goed ge documenteerd officieel stuk aan de kaak werden gesteld, kan dit de enige juiste verklaring zijn. Het past een minister van buitenlandse zaken bepaald niet om de republiek Indonesië verwijten te maken over de consequenties van de maatrege len van zijn eigen regering". Met betrekking tot de „zogenaamde in beslagneming en overneming van de be drijven en eigendommen van Nederlan ders". zeide dr. Sastroamidjojo dat de ge nomen maatregelen" woren gebaseert o; de tijdens de periode van het Nederlands koloniale bewind vastgestelde wetten. „De toepassing van deze wetten is ten volle gerechtvaardigd in verband met d< bevoorrechte economische positie van N< derland in Indonesië. Bovendien waren in enkele gevallen deze maatregelen nood zakelijk geworden door economische sa botage door bepaalde Nederlandse be drijven, die op bet punt stonden hun be zittingen naar het buitenland over te bren gen en die van vitaal belang waren voor onze economie-" Wat in feite de vrede en veiligheid in dit deel der wereld ondermijnt is de Onverzoenlijke houding van de Neder landse regering in haar poging om haar koloniale overheersing over West-Irian, dat een integraal deel van het grondge bied van Indonesië is, te bestendigen. Houdt u er rekening mee, brom-teren op het voorspatbord of vu> fietsers en .sters, dat de ogen van de ecn ^le band, aangebracht op he Verkeerspolitie vanaf morgen met mo,ortje- bijzondere aandacht op uw karretje °JS de m™?P onze fot°' tz uien u de wettelijk vereiste gele u namelijk uw bromfiets hebben bracht. Doet het zelfmaar doe voorzien van een gele plaat, ie mon- J het nu!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1