Motie Burger (over kreeg alleen stemmen van de P.v.d.A. Volgend voorjaar nieuw beraad over Scheldeveren Nederlands tijdschrift voor propaganda in het buitenland Twee vleugels van verpleegsterswoonhuis aan Radboudziekenhuis overgedragen Nieuwe voettocht naar Den Bosch Landbouwsubsidies D Wim de la Parra ter aarde besteld Leerling-verpleegsters onder dak Romme vraagt inschakeling maatschap pelijke organen' bij wetgeving en bestuur Overdracht van staatstaak Volgend jaar komt van de pers: Haagsclie Comedie speelt Graham Greene Religieus begrip hij bestrijding alcoholisme Voor eiudexaminandi van gymnasium, HBS en kweekschool VB DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Motie afgewezen biologische haarcream Inschakeling van maat schappelijke organen Het S.E.R.-advies Wat op stapel staal De Schelde-veren Poujadisten en Burger rechten Replieken ,Wij gaan niet heen Waarom ik sigaretten prefereer? Het antwoord i9 eenvoudig: ik vind, dat ze nooit veranderen van kwaliteit en aroma. Werkelijk, ze zijn alles wat je je in een sigaret maar kunt wensen. Gladstone met of zonder Silk Filter houdt de smaak waarvan U houdt. 'n Gouden ring HEETMAN - Lijnbaan 92 Drees-olie op politieke golven 's-GRAVENHAGE, 1 oktober 1958 De motie-Burger Inzake Nieuw-Guinea heeft niet de minste kans gemaakt Zij werd niet alleen door alle andere partijen, maar ook door de minister-president zelf afgewezen. Deze vroeg zich af, wie hij onder bevriende mogendheden moest verstaan, bjj wie inlichtingen over onze rechtspositie in Nieuw-Guinea moesten worden ingewonnen. Deze zouden zich niet gaarne uitspreken, meende dr. Drees en het zou bovendien tegenover de wereld een uiting zjjn van onzekerheid. Het trust schap zou verzet ontmoeten in Indonesië zelf omdat dit een sanctionering zou in houden van de stelling, dat Nieuw-Guinea niet tot Indonesië behoort en het zou ook geen twee derde meerderheid in de V.N. behalen. Een nota vond dr. Drees dus overbodig. Het was vooral prof. Romme, die de woede van de heer Burger opwekte. Hij zette namelijk aan de hand van diens motie uiteen, dat het verzoek van de heer Burger ten aanzien van Nieuw Guinea zijn oorzaak vond in twijfel. Dat werd in de motie met zoveel woorden gezegd. Hij vroeg of de heer Burger nu werkelijk zou menen, dat met het vragen van inlichtingen aan bevriende nattar deze twijfel zou worden opgeheven. Er zou eerder meer twijfel worden opgewekt door al de verschillende antwoorden, die men zou krijgen. Maar bovendien, zo be toogde prof. Romme, die antwoorden wil de heer Burger niet eens afwachten en, hij wil meteen maar het trustschap aan de orde stellen. De katholieke fractie leider vond dit zeer bedenkelijk. Zoals wij gisteren reeds schreven, dat deze motie andere achtergronden moest hebben, liggende in de opvattingen in de P.v.d.A. zelf, zo argumenteerde nu ook prof. Romme, dat hier wel eens de ge dachte achter kon zitten om tot iedere prijs van Nieuw-Guinea af te komen. Hij herinnerde daartoe evenals wij aan het artikel van ir. Vcs, lid van de Eerste Ka mer voor de P.v.d.A., in „Vrij Nederland" van 20 september, waarin deze op over dracht- van Nieuw-Guinea aan Indonesië had aangedrongen. Deze motie, aldus prof. Romme, is de meest secure manier om de weg te ope nen, die Ir. Vos geopend wil zien. Het lijkt wel of er op de punt van Nieuw- Guinea een bord moet komen te staan, waarop: „Te koop, te leen, te huur of ca deau. Te bevragen; Mr. J. Burger, Was senaar, Holland". En hij voegde eraan toe, of het wel stijlvol was, dat mr. Burger dit, deed, die dit kabinet had geformeerd, dat in zee is gegaan met een paragraaf over Nieuw- Guinea waarin werd gesteld: bevordering van de ontwikkeling van Nieuw-Guinea tot zelfstandigheid. De heer Burger zat hiermee danig ln de knoei. En als hij politiek wat in de knoei zit, verweert hij zich nogal eens als een olifant in een porceleinwinkel. Dus werden er rechts en links vegen uit de pan gegeven, die ongemotiveerd wa ren. Zijn motie, zo zeide hij, bedoelde alleen maar een informatie te vragen, waarop hij volstrekt recht had en dat wilde prof. Romme niet zien, die stak liever zijn hoofd in het zand en weigerde dit probleem te bespreken. Zijn opponent wist al van te voren wat de bevriende mogendheden zouden antwoord-en Csic), terwijl de katholieke woerdvoerder alleen maar had geïllustreerd hoe verschillend die antwoorden waarschijnlijk zouden zijn en hoe de twijfel, waarvan mr. Burger was uitgegaan dan nog zou toenemen. Deze bestreed, dat hij met deze motie het regeringsprogram, waarop hij geformeerd had, zou verloochenen. Hij bracht er tenslotte nog een kleine wijziging in aan om zijn partijgenoot mi nister Drees het ontsnappen gemakke lijker te maken, door er namelijk de ver zachting aan toe te voegen: „bij voor keur" door middel van een nota, waar door de minister-president de behande ling van deze motie bijvoorbeeld naar de begroting van Buitenlandse Zaken zou kunnen verschuiven. Hoe het zij: kans maakte de motie toeh niet. Ook de heer Oud had gezegd, dat haar achtergrond was de situatie binnen de eigen partij van de heer Burger. Het was dus duidelijk, dat het spel van de P.v.d.A. was doorzien. Er is een bewe ging in die partij om de souvereiniteit over te dragen en daarom kwam men met deze motie. De heer Bruins Slot (AR) noemde haar bij de replieken nog een afreageren van interne verwarring in de P.v.d.A. Dc motie werd tenslotte verworpen met 77 tegen 45 sternen. Vóór stemden alleen de aanwezige leden van de P.v.d.A. De heer Scheps (P.v.d.A.) van wie men kon verwachten, dat hij tegen zou stemmen, had te voren de vergadering verlaten. Dr. DREES Heengaan zou lafheid zijn Tegen haaruitval. roos en vroegtijdige vergrijzing. Dr. Drees antwoordde zoals gewoonlijk bij de algemene beschouwingen in een ge zapige, vaderlijke speech, waarbij men toch altijd weer bewondering heeft y-oor de gemakkelijke wijze. waarop hij dit doet en voor de wijze, waarop hij moeilijke vraag stukken weet te omzeilen. Hij vond de scherpe aanval op Indonesië in de Troonrede gerechtvaardigd Er was niet te zien hoe tot een betere verstand houding met In donesië te ko men. Met een afstand doen va-n Nieuw-Guinea, zei dr. Drees. zbu er aan de verhouding tot Indonesië zake lijk niets ver-anderen. Hij zette nog eens met de motie va-n de heer Burger in het achterhoofd uiteen/dat Nieuw-Guinea ook voor het westen van betekenis is. namelijk om de communistische invloed vanuit Indonesië in te dammen. Daarom is oet geen za-ak va-n Nederland alleen, maar van het westen. Het belan-g va-n het volk van Nieuw-Guinea is met een overdracht niet gediend, nu Indonesië niie-t eens orde kan stellen op de zaken in het eigen land. Prof. Romme antwoordde hij, dat het leveren van wapens door Amerika voor dit land een sterkere morele plicht in hield ten opzichte van Nederland. Wat de Troonrede betreft en hetgeen men daarin had ge-miis-t, vond dr. Drees, dat men mee,r vroeg dan deze ka,n geven. Er is mu niet één centraal punt in aan geroerd, o-m-d-at de situatie meer ge varieerd is. Wat aangaat de parlementaire demo cratie achtte hij de overwegingen van prof Romme de aandacht zeer waard. Er groeit nu reeds een zekere verhouding tussen parlement en maatschappelijk le ven De gedachte zoveel mogeltfk over te laten aan het bedrijfsleven. P'»vincles en gemeenten vond h« zeer waardevol. Maar wel dient men te beseffen, dat men daarbj ook rekening heeft te honden met de be langen van anderen en dat stelt aan de bevoegdheden, die men overdraag Later diende prof Romme dienaa-ngaan- i de een motie in. Niet met de bed-oelmg - dat zij nu reeds zou worden besproken, haarpunten. Geeft rnaar dat zij op de agenda zal worden Uw haar snel de geplaatst, wanneer de voorzitter dat goed dunkt ora er dan een apart debat over te kunnen houden. Deze motie ging over de inschakeling van maatschappelijke organen bij de tot standkoming van maatregelen van wet gevende en bestuurlijke aard. De motie, welke prof. Romme gisteren heeft ingediend met betrekking tot de in schakeling van de maatschappelijke orga nen bij wetgeving en bes-tuur luidt als volgt: De Kamer, van oordeel, dat in het be staande staatkundige bestel het streven gericht behoort te zijn op nauwere, pas sende inschakeling van maatschappe lijke organen in de totstandbrenging van maatregelen van wetgevende en be stuurlijke aard; overwegende dat. naast overdracht van staatszaken aan publiek rechtelijke maatschappelijke organen, het parlement ten deze tevens een bijdra ge kan leveren, door, onder bepaalde voorwaarden en met volledige handha ving van zijn controle-recht, zich te be perken in zijn mede-wetgevende taak ten gunste van een gezamenlijke bemoeiing van centrale overheid en maatschappe lijke organen; nodigt de regering uit: 1. bij haar wetsvoorstellen met deze be leidslijn waar mogelijk rekening te hou den., 2. met betrekking tot de bestaande, ter zake in aanmerking komende, wet geving te onderzoeken of, en zo ja hoe, wetswijzigingen a. d. doorvoering dezer beleidslijn dienstbaar is te maken., 3. aan de Kamer rapport uit te brengen over het sub 2 bedoelde onderzoek., en gaat over tot de orde van de dag.". dwijnen. Wij «uilen dat doen, indien een meerderheid van de Kamer zich daarvoor zou uitspreken, maar het zo-u lafheid zijn zonder die uitspraak heen te gaan. Hij benadrukte, dat het kabinet, in tegen stelling tot wat de heer Oud had ge zegd, tal van beslissingen had genomen, die de export, dg deviezenreserve en d-e betalingsbalans gunstig hadden beïnvloed De moeilijkheden van verleden jaar wa ren nu opgelost, mede dank zij de advie zen van de S.E.R. De kwestie Indonesië en de ineenstorting van de zpivelmarkt hadden grote moeilijkheden veroorzaakt, waarbij nog de woningwetbouw voor rekenin-e van het rijk kwam. De minister-president herinnerde eraan, dat reeds |n 1957 de regering'de subsidies op de melk wilde laien vervallen. Was dat gebrek aan moed? De Kamer had dat toen verhinderd l Wegens de weifelachtige conjunctuur bad d« regering even willen wachten met de adviesaanvrage aan de S.E.R Deze had zelf reeds een commissie in het'leven geroepen, welke de ontwikkeling van de nationale economie zou moeten bezien en de regering wilde de raad niet voor een votdonge-n feit zetten Overtuigend was intussen deze verdediging van de late subsidie-aanvrage niet. De regering heeft nu aan de S.E.R. gevraagd een interim-advies over de melksubsidie en de verhoging van de kinderbijslag, die op 1 januari zou moeten aflopen. Dr. Drees was intussen van me ning, dat met handhaving van een rede lijk inkomen voor de boer enige beper king van de garantieprijs voor melk mo gelijk is. De minister-president deelde voorts mede, dat de ambtenarenspaarregeling in de loop van dit jaar in werking zal komen, dat de kwestie van de bouwspaar- fondsen in de loop van dit parlementaire jaar bij de Kamer zal worden ingediend, dat het wetsontwerp betreffende de we duwen- en wezenverzekering spoedig is te verwachten, dat het niet in de bedoeling ligt de algemene kinderbyslagregeling te vertragen. Aan de M.v.A. daarop zou hard worden gewerkt. Ook aan de Inva liditeitsverzekering wordt gewerkt en het wetsontwerp Administratieve rechtspraak is de ministerraad reeds gepasseerd. Ook een voorstel voor de gemeentelijke inde ling van de N.O.-polder kan spoedig wor den verwacht. Over de subsidie aan de kerkenbouw deelde dr. Drees mede, dat de beginsclbeslissing van het kabinet in ieder geval zal worden gepubliceerd. De kosten voor voetgangers en wielrij ders voor de veren over de Westerschelde zijn, zo verklaarde dr. Drees. nu lager dan vóór de oorlog. In het volgend voor jaar zou er weder over worden gesproken. Men mocht het niet zó stellen, dat een overeenkomst met de Kamer belangrijker was dan de anderhalf miljoen, die dit op leverde. Waarop prof. Romme eraan her innerde, dat het hier niet ging om een afwegen van anderhalf miljoen tegen een overeenstemming met de Kamer, die mo ties had aangenomen om deze veergelden te doen vervallen, maar om het afwegen van anderhalf miljoen tegen de integratie van Zeeuwsch-Vlaanderen in de rest van Nederland. De heer Burger had verlaging van las ten bepleit in de defensie-sector. Dr. Drees gaf toe, dat deze zeer hoog zijn, maar men was er aan gebonden en had zich daaraan te houden. Wel had hij het verleden jaar december in de Nato- vergadering te Parijs zo gesteld, dat in dien de zaak Indonesië te grote lasten op ons volk zou leggen de verlaging der defensielasten opnieuw aan de orde zou worden gesteld. Wat de kwestie van het aftreden van de staatssecretaris van Oorlog betreft, zeide spr., dat de minister van Defensie prijs stelt op aanwijzing van een nieuwe staatssecretaris uit de kring van de PvdA, zij het misschien met een andere taak verdeling. Dr. Drees eindigde met het vermelden van een glorieuze loftuiting van buiten landse bladen op de heropleving van Ne derland. Hierop greep direct al de heer Oud in. Als dat zo was. zei hij, waarom hebben dan de regeringspartijen zoveel kritiek op de regering uitgeoefend? En bij kwam pas goed op dreef, toen hij weer bij de verkiezingen terecht kwam. Mr. Burger had het gehad over de „Poujadisten" uit zijn partij, die nu op de V.V.D. hadden gestemd en de heer Bruins Slot had dezen, wat zijn partij betreft betiteld als Burgerrechters. Het is vreemd, zei de heer Oud men betitelt ze als Poujadisten en Burgerrechters en men is niet eens blij, dat men ze kwijt is. Ze doen zelfs al hun best om ze te rug te krijgen. Dat was natuurlijk allemaal politiek, maar dan is de heer Oud nu eenmaal op zijn best. Zo waren er nog allerlei strubbelin gen, maar de hoogtepunten waren wel de redevoeringen van prof. Romme en van prof. Oud. Bij de replieken zette dr. Drees nog uiteen, dat hij de verbeteringen in de positie van ons land, niet alleen op het conto van de regering schreef, maar ook, zoals de heer Oud had gezegd, op het conto van het bedrijfsleven. Het verschil was alleen, dat dr. Drees meende, dat de regering deze ontwikkeling had helpen bevorderen. Over de kerkenbouw-subsidie zei hij nog, dat de regering dienaangaande nog geen beginselbeslissing heeft genomen. Te dien aanzien kon prof. Romme zich niet beroepen op de vorige regering- Drees, die zich hierover helemaal niet had uitgesproken. Wat de Scheldeveren betreft, meende de minister-president, dat juist met het oog op de integratie een miljoenentekort op deze veren werd geaccepteerd. Moe ten wij, zo vroeg hij, nu een nog groter tekort aanvaarden? Prof. Romme had echter betoogd, dat ook vóór de oorlog deze politiek ver keerd was geweest. Het gevolg daarvan was geweest, dat de Zeeuws-Vlamingen zich oriënteerden op België in plaats van op Nederland. Dr. Drees besloot tenslotte met een woord tot de communist Gortzak, door hem voor te houden, dat hij blij moest zijn, dat de heer De Groot alleen maar dictator was in de partij en niet in het land, daar hij anders reeds het lot van zoveel andere communisten in de wereld zou hebben gedeeld. De motie van prof. Romme om de ad viezen van de colleges van advies en bij stand openbaar te maken, werd bij zit ten en opstaan aangenomen. Tegen stem de alleen de C.H.U. F. S. Bestrijdt de oorzaak van dor of brok kelig haar en herstelt gespleten natuurlijke terug. ream HAAR- De heer Oud. zo zeide dr. Drees, zou gaarne zien, dat wij maar zouden ver- (Van onze redacteur) Volgend jaar zal in ons land een <ie- ristisch-cultureel propagandatgdschrift Worden uitgegeven. Het initiatief hiertoe genomen door de Nederlandse Ver- enlging van Toeristische en Culturele In stellingen. in navolging van soortgelijke tijdschriften in Engeland, Duitsland, Zwitserland e.a. Het blad zal verschijnen °nder de naam „The Holland Review". redactie stelt zich tot taak de bui tenlandse bezoekers van ons land een Praktische, actuele informatie te ver strekken en tevens, door het belichten *in de verschillende aspecten van toe ristische, culturele en economische aard, sympathie en goodwill voor ons land te kweken en de kennis daarvan te ver breden. Het blad zal viermaal per jaar ver- tober). met voorlopik een oplage van 20.000 exemplaren, die zullen worden ver spreid in Engeland, Duitsland, Oostenrijk Zwitserland. Frankrijk, Luxemburg, Bel gië, Denemarken, Noorwegen,, Zweden en de Verenigde Staten. Het blad zal. ge lijk de titel reeds doet vermoeden, in de Engelse taal verschijnen. Ieder exem plaar bevat tevens een aanhangsel, waarin een samenvatting van de arti kelen in het Duits, Frans en Nederlands zal worden gegeven. „The Holland Review" zal verkrijgbaar zijn bij de voor het toerisme naar ons land belangrijke reisbureaus. VVV-kanto. ren, automobielclubs etc., alsmede op alle Nederlandse ambassades en consultaten in de gehele wereld. Particuliere bezoe kers van ons land zullen het blad ontvan gen in de vliegtuigen en boten, die dieij- ec,hijnen (1 februari, 1 mei, 1 juli en I uk- 1 sten op Nederland onderhouden. (Van onze verslaggever) Tijdens een plechtige bijeenkomst heeft gistermiddag mgr. prof. dr. R. R. Post, in tegenwoordigheid van talrijke genodigden, waaronder afgevaardigden van verschil lende departementen, het eerste gedeelte van het verpleegsters-woonhuis van het St.-Radboudziekenhuis te Nijmegen over gedragen aan de voorzitter van het be stuur van het St.-Radboudziekenhuis, de heer H. C. W. van Schaick. Na een dank woord tot al degenen die aan de bouw van dit woonhuis hebben meegewerkt, gaf prof. Post een korte schets van de ontwikkeling en de groei van de Medi sche Faculteit van de Nijmeegse Universi teit en onderstreepte hierbij het belang van de aanwezigheid van woonruimte voor de verpleegsters en voor de leerling- verpleegtsers in het bijzonder. Zij hebben een comfortabel en gezellig woonhuis nodig om te bekomen van hun zware en verantwoordelijke taak t.o.v. de patiënten. Na hem spraken de heer Van Schaick, zuster Wintermans, de leidster van het woonhuis, en de directeur-geneesheer van het St.-Radboudziekenhuis, dr. A., van der Werf. Het nu gereedgekomen gedeelte van het woonhuis omvat twee vleugels (het geheel telt vier vleugels) verbonden door een lagere tussenvleugel, waarachter een cor ridor loopt. Deze twee vleugels zijn ge heel bestemd als woon- en recreatieruim te voor de leerlingverpleegsters. In de later te bouwen vleugels zullen dan de gediplomeerde en eerste-verpleegsters en eventueel de hoofden worden onderge bracht. die nu nog voor een groot ge deelte op kamers in de stad wonen. In het totale plan is ook een verpleegstersschool geprojecteerd, waar ook huisvestingsmo gelijkheden zijn voor leerling-verpleeg sters. Nu er echter slechts in de voornaam ste behoefte is voorzien, zijn in afwach ting van de bouw van de hierboven ge noemde gedeelten, enkele voorlopige voorzieningen getroffen. Voor de huisves ting van een aantal eerste-verpleegsters zijn enkele kamers tweemaal zo groot gemaakt. Bovendien zijn enkele lokalen ingericht als leslokalen. Voor de voor lopige huisvesting van de zusters-religieu- zen zijn twee verdiepingen in de wester vleugel als slot ingericht, terwijl een ge deelte van deze vleugel als kapel in ge bruik is genomen. De benedenverdieping van beide vleugels verleent voorlopig on derdak aan de poliklinieken voor oog heelkunde en neus-, keel- en oorheelkun- Terwijl momenteel in het gebouw kun nen worden gehuisvest 28 zusters"r®llg.'I"" zen, 18 eerste-verpleegsters en hoofden en 119 leerling-verpleegsters, zal net in de toekomst in de definitieve bestemming 215 leerling-verpleegsters kunnen herber- g?s in de twee vleugels de eigenlijke huisvesting van de verpleegsters onderge bracht iedere verdieping van de beide vleugels is een zelfstandige wooneenheid, compleet met thee- en waskeukens, door de verpleegsters zelf te gebruiken, bad kamer, etc. de tussenvleugel in drie verdiepingen bevat eetzaal, lounche, huis kamers, televisiekamer en zonneterras. De uitvoering van het gebouw is geheel en al een projectie van de huidige eisen voor de huisvesting van leerling-verpleeg sters (ieder een eigen kamer), die nu in hun leefwijze niet meer los staan van de maatschappij. De lounche als ontvangst centrum voor personen van buitenaf is voortreffelijk ingericht, niet overdadig, maar van alle gemakken voorzien. Zo is trouwens het gehele gebouw, modern en stijlvol, kleurig en licht. Er zijn enkele kunstenaars aangetrokken om het gebouw te verfraaien. Aangebracht zijn een ge velsteen en een plastiekje van Theo von der Nahmer, een gepolychromeerd ijzer reliëf van de beeldhouwer Frans Verhaak in de hall, een bijzonder kleurig en knap wandkleed naar ontwerp van Kees An drea in de lounche, voorstellende episodes uit het leven van Mariken van Nim- weghen, een mozaïek in het trappenhuis door Raymond Both en een sprookjes- Onder regie van Albert van Dalsum, brengt de Haagse Comedie op zaterdag 11 oktober in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de première van ,,The Po wer and the Glory" van Graham Greene in de bewerking van Denis Cannan en Pierre Bost. Het stuk wordt evenals de roman „Het geschonden geweten" ge noemd. De vertaling is van Nel Bakker, de decors zijn van Hep van Delft. In het stuk werken onder meer mee Paul Steenbergen, Frans van der Lingen. Luc Lutz, Anny Leenders, Maria de Booy, Marie Meunier, Max Croiset, Henk van Buuren, Jan van der Linden, Annet Nieuwenhuyzen, Ineke Brinkman. Frans Vorstman, Jules Croiset, Do van Stek en Sigrid Koetse. schildering langs 'de achterijde van de lounche door Albert-Rene Jansen. Het gebouw, ontworpen door architect J. A. van der Laan, maakt inwendig en uitwendig een prettige en lichte indruk. Het Consultatiebureau voor alcoholisme heeft tijdens zijn gisteravond gehouden jaarvergadering ds. E- J. Daalder gele genheid geboden, een voordracht te hou den over het onderwerp; „De morele en thdologische aspecten van het alcoholis me". Spreker, naast doopsgezind predi kant ook directeur van het Medisch con sultatiebureau voor alcoholisme te Gronin gen, benaderde het probleem van het al coholisme en eht werk van de consulta tiebureaus van menselijk, moreel, medisch en juridisch standpunt uit, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat niet eg- schroomd moet worden de methodiek, vol gens welke het alcoholisme wordt bestre den door een versterking van het religi- eize begrip op welke wijze dit bwgrip dan ook door de gemeenschap kan worden aanvaard te bestuderen en toe te pas sen. Als voorbeeld noemde hij de vereni ging van anonieme alcoholisten, wier doe stellingen een sterk religieuze inslag in zich bergen. De lezing, welke werd ge volgd door een levendige discussie, werd onder meer gevolgd door de heer R. H. Scholten Ubing, die als vertegenwoordiger van het ministerie van Justitie naar de kantinezaal van het G.G. en G.D.-gebouw aan de Baan was gekomen. Aan het be gin van de avond werden enige gebruike lijke agendapunten afgedaan. (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling vond giste, ren op de r.-k. begraafplaats te Utrecht de teraardebestelling plaats van de zo tragisch om het leven gekomen Utrecht se jongen Wim de la Parra. Zoals bekend is hij verleden jaar, na naar een bos te zijn meegelokt, vermoord. Eerst enkele weken geleden werd het stoffelijk over schot gevonden. De absoute werd ver richt door pater Ezechiël Vergeest O.F.M. Cap., die indertijd in Soerabaja de jon gen heeft gedoopt. Tevoren was in de St.-Dominicuskerk in Oog en Al een plechtige Requiemmis opgedragen door pastoor A. Voss O.P., welke door zeer veel scholieren en buurt genoten werd bijgewoond. Langs een haag van schoolkameraadjes werd het stoffe lijk overschot de parochiekerk uitgedra gen. De kist was bedekt met enkele kran sen en bloemstukken. De Nederlandse afdeling van de Pax Christi-beweging organiseert het volgend ijaar van '2 tot 5 april wederom een voet tocht naar Den Bosch voor alle eind- examinandi van het voorbereidend hoger of middelbaar onderwijs, de kweekscho len en de klein-seminaries. De pelgrimage begint in enige dorpen, die ongeveer 25 kilometer van Den Bosch liggen. Hier brengen zij de nacht van 2 op 3 april door in schuren of in boer derijen. Op 3 april draagt de aalmoezenier van de tocht in de parochiekerk van het aangewezen dorp een H. Mis op, waarbij deze preekt over de gesprekstof. Hierna igaan de trekkers op weg. De afstand naar Den Bosch leggen zij af in twee etappes en op zaterdag wordt in Den Bosch de grote ommegang gehouden. Zondagoch tend sluit de pelgrimage me( een Pontifi cale Hoogmis in de Brabanthal, opgedra gen door mgr. dr. B. J. Alfrink, ngtionaal voorziter van de Pax Christibeweging. Deze pelgrimstocht heeft de bedoeling de jongeren voor te bereiden op hun in trede in de maatschappij. Het gespreks thema voor het jaar 1959 luidt: De Kerk. (Van onze landbouwmedewerker) DE adviesaanvrage inzake de con sumentensubsidies, welke de regering de Sociaal-Economi sche Raad heeft doen toekomen, heeft het dagelijks bestuur van de Katholieke Arbeidersbeweging geïn spireerd tot een aanval op het land bouwbeleid. Niet de consumenten subsidie op de zuivel maar.de steun aa.n de veehouders maakt de positie van de schatkist onhoudbaar, zo heeft de KAB geredeneerd. En dat is allemaal de schuld van de boeren, die te veel melk willen produceren tegen een te hoge kostprijs. Nu is het zeker waar, dat bij de hui dige situatie op de internationale zui- velmarkt de verwezenlijking van de melkgarantieprijs een viervoud vraagt van de miljoenen, die de consumenten subsidie opeist. De miljoenen voor de producenten zijn echter een gevolg van een nrijsbeleid, dat doelbewust is op gezet aL een garantie voor kwade da gen. Juist aan de mogelijkheid, dat de internationale zui-velprijzen slecht kun nen zijn. ontleent het garantiebeleid zijn ratio. De consumentensubsidie daarentegen ontleent haar bestaansrecht aan de ar- moede-economie van de jaren van her stel en wederopbouw. Het uitgangspunt van het beleid is steeds geweest, dat zij zou dienen te verdwijnen wanneer de economische toestand zou zijn genor maliseerd. Dit uitgangspunt is echter helaas ondanks vele waarschuwingen van gezaghebbende zijde in de tijd van hoogconjunctuur niet voldoende ge concretiseerd. De regering heeft de ge schikte tijd voor afschaffing laten voor bijgaan en staat nu met de rug tegen de muur. Het lijkt moeilijk thans te doen wat. men onder zoveel gunstiger omstandigheden niet heeft aangedurfd. I AT neemt niet weg, dat het karak ter van beide categorieën subsi dies zo fundamenteel verschillend Is dat zij thans nu de regering ge meend hééft het consumentensubsidie discutabel te moeten stellen niet op één lijn gesteld mogen worden als wa- t'en zij eikaars tegenhanger. De aan vankelijke stelling van de KAB, dat omdat de consumentensubsidie ter dis cussie wordt gesteld ook het producen- tensubsidie in het gesprek moet worden hetrokken, is daarom niet te hand-ha ven. Wel is er ruimte voor de opvat ting, dat de afschaffing van het con sumentensubsidie bekeken moet wor den in het kader van het totale sociaal- economisch beleid waarbij dan uiter aard ook het landbouwprijsbeleid ter sprake dient te komen. De SER heeft blijk gegeven deze opvatting te hul digen. Het is in ieder geval jammer als men in de discussie begint elkaar verwijten Ie maken. Dat draagt ook niets tot een oDlossing bij en d*ent vermeden te wor den. Het blote feit, dat tengevolge van de inéénstorting van de internationale zui- velmarkt het. landbouwprijsbeleid veel geld kost, is evenwel geen reden om thans ongedaan te maken, wat de rege ring en volksvertegenwoordiging vorig jaar hebben aanvaard als de gerecht vaardigde eisen van de landbouw. De brede studie van het sociaal-economisch beleid, die de SER thans terecht §aat aanvangen, behoeft daarom niet in de w-eg te staan aan de uitvoering van mi nister Vondeling^ vaste óoornemen om de garantieprijzen 1959 dit iaar bekend te maken vóór- de boeren hun bouw plan hebben opi os tel d.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3