Katholiek Onderwijs nieuw toporgaan krijgt Jeugdleiding nam afscheid van hoofdaalmoezenier Verhoeven Eerste „schepelingen" voor zilvervloot gemonsterd de Vier wijzen van deelneming aan de viering der liturgie Wapenstilstand tussen Radio- Unie en musici Uit ane onderwijs en ouders in nieuwe Kerk. Ned. Kath. Schoolraad verenigd AKKERTJES" Giulietta Masina in Amsterdam Concurrentie bij de spaarbanken Kijkers hebben zelfde rechten als luisteraars Na veertig jaar BIOSCOOPBOND NOG STEEDS STRIJDORGANISATIE Volwassenen gaan lezen en schrijven leren Sparen kiveekt zelfbeheersing Drs. Sehmelzer reikte bankboekjes uit Hulporganist ging er met de pijpen vandoor c&tdad Niet spectaculair, maar door overleg Maar op 1 november moet er een bevredigende regeling zijn V B DONDERDAG 2 OKTOBER 1958 PAGINA 5 Contactraad met drie secties KUNSTSCHILDER PLEEGDE ROOFOVERVAL Veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf Op Ned. Nieuw-Guinea S boorden Kapitaaltje kweken IN DJAKARTA Directeur Nat. Handels bank gearresteerd Schade aan orgel f 3.000 STUDIEHUIS DER WITTE PATERS IN LONDEN Om wat men is INVLOED GING VERRE UIT BUITEN DE K.J.B. Strijd in vriendschap Revet (Zuid-Frankrijk) Berlijn Wenen Amsterdam Wimbledon (Engeland) Derby Rijk verhoogde rente voor jeugdspaarders De ..takken" aan het woord j Een laatste les De Paus over de toepassing der liturgische instructies Het „meedoen' der gelovigen HOOFDSTATIONSCHEFS TE ZWOLLE EN HAARLEM „De Wiskunstenaars' (Van onze Haagse redactie) Het Katholiek Lager Onderwijs, Nijver heidsonderwijs en V.H.M.O., de Katho lieke Kweekscholen en Opleidingsscholen hebben een nieuw toporgaan gekregen In de Nederlandse Katholieke Schoolraad, die in de plaats komt van de Ned. r.-k. Schoolraad „oude stijl". Hij heeft als doel: de zorg voor het katholieke onderwijs en voor de organisatie daarvan; het bevorderen van een goede wetgeving en van een deugdelijk beleid op het ter rein van onderwijs en opvoeding. De leden van dit toporgaan worden be noemd door het Episcopaat, nadat hier over advies is uitgebracht door de Con- tactraad, een eveneens nieuw orgaan. In de Nederlandse Katholieke School raad hebben Kerk, onderwijs en ouders een paritaire vertegenwoordiging gekre gen. Een van de belangrijkste verschillen met de Sclioolraad-oude-stijl, die in zijn huidige vorm uit 1936 dateert, is dat de bisschoppelijke inspecteurs geen deel meer uitmaken van het toporgaan, maar wel een controlerende en adviserende be voegdheid hebben gekregen. Bovendien zijn de bevoegdheden en de taak van de raad groter dan die van de oude raad. Op 22 oktober zal de Contactraad voor het eerst bijeen komen. Deze raad be staat uit 35 leden, verdeeld over 3 secties. De sectie l.o., waaronder ook het B.L.O. en Mulo vallen telt elf leden, onder wie een bisschoppelijk inspecteur en twee vertegenwoordigers van de ouders. De sectie Nijverheidsonderwijs, waaronder ook het landbouwonderwijs, de Mater Amabilisscholen, de Levensscholen, het Vakopleidingsonderwijs en de scholen voor Maatschappelijk Werk vallen, telt dertien leden, onder wie eveneens een bisschoppelijk inspecteur en twee verte genwoordigers der ouders. De derde sec tie, waaronder het V.H.M.O., de Kweek scholen, de rectoren- en lerarenverenigin gen, de opleidingen voor kleuterleidsters. de r.-k. Leergangen en de handelsavond scholen vallen, heeft weer elf leden onder wie ook een bisschoppelijk inspecteur en twee oudervertegenwoordigers. Deze Contactraad zal een advies op stellen over de door het Episcopaat te benoemen drie vertegenwoordigers van het onderwijs en drie vertegenwoordigers van de ouders in de Schoolraad. Waar schijnlijk zullen de secties in de toekomst afzonderlijk vergaderen. De eerste katholieke schoolraad dateert van 1910. Hierin zaten toen vertegenwoor digers van het onderwijs en de jeugdor ganisaties. In 1935 waren de jeugdorga nisaties hieruit verdwenen en hadden tien bisschoppelijke inspecteurs in de raad zit ting. terwijl sinds 1949 ook vertegenwoor- digers der ouders er deel van uitmaakten, uit elk diocees één. Nu krijgen Kerk, on derwijs en ouders elk een gelijk aantal van drie zetels in de raad. In 1952 kreeg mgr. mr. F. C. J. M. Op de Coul opdracht van het Episcopaat de vorming van een nieuw toporgaan voor te bereiden, die tegelijk een reorganisatie van het katholiek onderwijs zou beteke nen. Zowel de oude Schoolraad als de onderwijsorganisaties werden bij het vooroverleg betrokken en in 1956 verleen de het Episcopaat zijn principiële goed keuring aan het ontwerp. Thans is het uitgewerkte conceptplan door het Episco paat goedgekeurd en mag de reorganisatie een feit genoemd worden, zij het dat over de bezetting der zetels in de Schoolraad en het Contactorgaan nog overleg gaan de is. De nieuwe Schoolraad kan eventueel nog worden uitgebreid met twee verte genwoordigers ,,uit de maatschappij" en mag het beleidvoerende orgaan van het katholiek onderwijs tot aan het katholiek hoger onderwijs genoemd worden. Geble ken is nl. dat het Hoger Onderwijs zijn huidige positie wil blijven innemen. Wel zullen uiteraard van deze zijde adviezen worden verstrekt indien hierom door de Raad wordt gevraagd. De huidige Schoolraad zal alle maat regelen nemen, die nodig zijn om de nieu we in werking te brengen. Omtrent de ouders-leden in de nieuwe raad zal de huidige Schoolraad contact opnemen met de bestaande diocesane ouderraden om een aanbeveling op te stellen voor de be noeming door het Episcopaat. Door de oprichting van de Schoolraad is tevens van katholieke zijde het. top orgaan gecreëerd, dat in de door minister Cals gedachte Nationale Schoolraad ver tegenwoordigd kan zijn. Tenslotte zij nog vermeld, dat de Con tactraad bestaat uit vertegenwoordigers der verschillende organisaties. Deze raad kan adviezen inwinnen van diverse in stanties, die op enigerlei wijze contact hebben met het katholiek onderwijs, va riërend van het Wit-Gele Kruis tot de katholieke Kamerfractie en de Nationale Katholieke Jeugdraad. De Amsterdamse rechtbank heeft gister ochtend de 24-jarige kunstschilder B W. G. uit Amsterdam, die in de nacht van 18 op 19 januari jl. met twee kornuiten een mislukte roofoverval op een apothe ker in Hilversum pleegde, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met af trek plus daarna ter beschikkingstelling van de regering. Deze verdachte wordt reeds verpleegd in een psychiatrische in richting te Castricum. Zijn twee mede verdachten zijn in juli jl. reeds tot 2',4 jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Bij de overval hadden de kunst schilder en een zijner kornuiten pistool schoten gelost. De apotheker werd echter niet geraakt. Het analfabetisme op Nederlands Nieuw-Guinea is nog steeds zeer groot. Het is daarom verheugend, dat er nu eens van inlandse zijde een initiatief is uit gegaan om mee te werken aan de be strijding ervan. De radja van Roemlbati heeft nl. een cursus ingesteld om de be volking lezen en schrijven te leren. Begonnen zal worden met een twintig tal personen, die de leeftijd van onge veer 35 jaar niet hebben overschreden en die bereid zijn geregeld en intensief de cursus, die tenminste een jaar zal duren, te volgen. Het ligt in het voornemen een onder wijzer aan de dorpsschool van Roembabi met de leiding van de cursus te belasten Always smart and correct WETT.GEOEP '«Advertentie) Hebt U nog "Akkertjes" in huis 7 Zorg dat U altijd "Akkertjes" bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige griepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden - doorslikken - het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacnt op zonder nadeel voor maag, hart en nieren. Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! flits en uw klachten weg! (Van onze correspondent) In de Nutsspaarbank in Haarlem, de oudste spaarbank van ons land is gis termorgen aan het inwerking treden va.n de Jeugdspaarwet 'n officieel ka rakter gegeven. De staatssecretaris van Binnenl. Zaken, drs. W. K. N. Scheml- zer heeft aan de eerste jeugdige spaar ders. die een jeugdspaarovereenkomst zijn aangegaan, het spaarbankboekje overhandigd en hun zijn gelukwensen aangeboden. De directeur van de „Nationale Han delsbank National Tradingbank", de heer G. Schütte, is gisteren op zijn kan toor te Djakarta door ce militaire politie gearresteerd. Op het arrestatiebevel stond, dat de aanhouding nodig was voor een onderzoek. Een woordvoerder van de bank heeft j w. Godfrey, heeft in Noord-Londen het verklaard, dat de heer Schütte naar denieuwe internationale studiehuis der Wit- (Van onze correspondent) De Groningse recherche heeft een 17- jarige hulporganist aangehouden, die een aantal grote pijpen van het orgel in do gereformeerde kerk aan de Parklaan te Groningen had gestolen. Schade 3.000. Het orgel werd gerestaureerd en men ontdekte tijdens deze werkzaamheden, dat er diverse grote pijpen waren ver dwenen. Bij onderzoek ontdekte men nog een doorgesneden orgelpijp in de kerk. De or ganist verkocht ze bij een opkoper in oude metalen. Verder zijn in Groningen twee oppas sers van een rijwielbewaarplaats bij het hoofdstation aangehouden, een 58-jarige en een 59-jarige, wegens diefstal en he ling van fietsen. Zij hadden de politie geholpen bij het opruimen van op het stationsplein onbeheerd achtergelaten fietsen. Maar met dat opruimen gingen ze ai te ver, want zij verkochten de kar retjes of demonteerden ze en knapten andere fietsen met de onderdelen op. De aartsbisschop van Westminster, mgr. Tjipinang-gevangenis is gebracht en goed behandeld wordt. De Nationale Handelsbank, een van de grootste in Indonesië, heeft enkele dagen geleden meegedeeld, dat zij op grond van een besluit van de directie in Amsterdam tn de loop van de volgende maand alle agentschappen in Indonesië zou sluiten, op 't kantoor in Djakarta na. De woord- Voerder van de bank verklaarde, dat de arrestatie verband houdt met dit voor nemen. te Paters ingewijd. Pater L. Volker W.P., de Nederlandse generaal der Congregatie, was erbij aanwezig. Het nieuwe studiehuis, daf is overge bracht van Schotland en ondergebracht in Totteridge Lodge bij Londen, opent zijn studiejaar met 66 studenten uit Canada, Duitsland. Frankrijk, België, Engeland en Nederland. Onder de acht leraren bevin den zich twee Nederlanders, pater A. Smits, die dogmatiek doceert en pater J. Bessem voor de exegese van de H. Schrift. De spaarbank was amper open, of twee jonge mensen kwamen aan het loket de wens te kennen geven, dat zij met het ideaalplan De Zilvervloot zouden wil len sparen. Het waren de 18-jarige Clary Schadenberg en de eveneens 18-jarige Kok de Droog, die de gelegenheid wilden aangrijpen met behulp van de jeugd spaarovereenkomst een kapitaaltje te kweken. Clary volgt een opleiding voor lerares en Kok is auto-etser. Als eerste wilde Clary een bedrag van 10 op haar spaarbankboekje zetten. Kok de Droog haalde een briefje van f 25 te voorschijn. Toen de spaarders waren in geschreven en de overeenkomst met handtekeningen was bekrachtigd, heeft de staatssecretaris hun zijn gelukwensen aangeboden. Hij zei te hopen, dat nog vele jonge spaarders zullen volgen. Tevens speldde hij hen het Zilvervlootspeldje op. De staatssecretaris zette bij deze gele genheid de bedoeling van de spaarwet nog eens uiteen. Hij zei te hopen, dat de rege ring «poedig verdere maatregelen kan ne men om het sparen te bevorderen. Het slagen van de Jeugdspaarwet is echter afhankelijk van de medewerking van alle Nederlandse jongeren De secretaris van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, de heer J. Peters, wenste hem geluk met de inwerking treding van de wet. „Sparen kweekt zelfbeheersing", ^ei hij. „Uiteraard moeten de jongeren wel weten, dat het in het leven niet gaat om wat men heeft, maar om wat men is". De plechtigheid j werd door een groot aantal officiële persoonlijkheden bijgewoond. In de intieme kring van de nationale en diocesane leidingen heeft hoofdaalmoe zenier A, J. L. Verhoeven, benoemd tot pastoor van de St.-Stefanusparochie te Nijmegen, gisteravond in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht afscheid genomen van de katholieke jeugdbeweging. Wat h\j die afscheidshulde vooral naar voren kwam was dit: deze hoofdaalmoezenier, beduchth voor de nivellerende invloeden van deze tijd. heeft het personalisme ge stalte weten te geven en zijn daaruit voortvloeiende richtlijnen hebben tot he den de jeugdbeweging een vaste koers doen varen. De hoofdcommissaris van de K.J.B., mr. H. A' L. M. Disch zeide, dat de betekenis van aalmoezenier Verhoeven verre uitging buiten de kring van de K.J.B. In ka tholieke zowel als niet-katholieke kring heeft men steeds waarde gehecht aan zijn oordeel en de K.J.B. mocht zich wel be voorrecht achten, een man van dit for maat dertien jaren lang als geestelijk leidsman te hebben bezeten. Zijn inbreng is rijk en fundamenteel geweest en nog lange tijd zal de K.J.B. de vruchten er van plukken. Omdat de hoofdaalmoezenier de jongen en zijn spel als uitgangspunt nam, wilde hij diens persoonlijkheid redden. Perfectionisme en overschatting van des kundigheid in een wereld, die in alles wil voorzien, vonden in hem een tegenstander, evenals het valse eenheidsbegrip dat ter stond na de bevrijding zich sterk open baarde. Zijn strijd voerde hij steeds vrien delijk en vanuit zijn priesterlijke overtui ging zodanig, dat hij zich nergens vijan den maakte- „Uw naam zal te allen tijde verbonden blijven aan de Katholieke Jeugdbeweging", aldus mr. Disch die de scheidende hoofd aalmoezenier hierop een geschenk namens de jeugdbeweging overhandigde. Madame Rose Sarda overleed hier. Zij was met haar 105 levensjaren op twee na de oudste vrouw in Frankrijk. De oudste Francaise is op het ogenblik madame Louise Blanc uit Puylaurens. Het moet daar een gezonde streek zijn want Revel en Puylaurens liggen n'et ver van elkaar verwijderd. Op wel wat stuitende wijze probe ren de Oostduitse autoriteiten de be volking begrip voor verkeersveiligheid bij te brengen. Het deerlijk verminkte stoffelij'ka overs-chit van een verkeers slachtoffer werd openlijk op straat eni ge tijd neergelegd,vooral bedoeld als 'n waarschuwing tegen automobilisten, die onder invloed verkeren, waarvan ook deze ongelukkige een slachtoffer Was. De Oostenrijkse Luchtvaartmaat schappij had dezer dagen op een vlucht van Wenen naar Rome gevleu gelde passagiers. Het waren een zwa luwen-echtpaar plus vier nakomelin gen, welke laatste nog niet konden vliegen. Het was het grondpersoneel van de Weense luchthaven, dat het wat vertraagde zwaluwenechtpaar In een nest in een hangar vond.. Daar het te koud zou zijn de vogels alsnog zelf op trekvlucht te laten gaan, vond men de. Ze oplossing. De zwaluwen werden dus Prinsheerlijk naar zuidelijker streken vervoerd. „Toen ik tijdens een van mijn voor drachten, zoals gebruikelijk enkele door mij beleefde gevallen van bedrog WINDSTREKEN door kwakzalvers had verteld, werden deze aangevuld door een mijner toe hoorders. een arts. die het volgende had meegemaakt. Op een late avond werd zijn hulp ingeroepen voor een patiënt, die bekend stond als een be roeps-kwakzalver. Toen de diagnose gesteld was, zei de dokter schertsend: Nu, je hebt zelf wel een afdoend ge neesmiddel. Waarop de kwakzalver °°k schertsend opmerkte: maar dok- ter- ik kan me zelf toch niet bedrie gen". Djt graantje pikten we voor U uit het Maandblad van de Vereniging tegen de Kwakzalverij. Op zijn fiets peddelde politieman Jenkins naar het zwembad. Zijn voor naamste bezigheid en opdracht: uit kijken naar mogelijke fietsendieven. Hij snapte een fietsendief. De gestolen fiets bleek zijn eigen karretje te zijn. Het was een eenzame zwemmer die, zittend aan de kant van een riviertje, plotseling een verdachte auto zag. Al thans de inzittenden daarvan maakten de indruk kennelijk lieden te zijn, die iets kwaads in de zin hadden. Toen hij plotseling een man naar de auto zag snellen, waarop de auto ineens optrok en wegreed, besloot hij het nummer te noteren. Zijn kleren lagen echter veel verder weg en daarom besloot hij het nummer van de auto. OYX 667. met modder op een nabijstaande boom te smeren. Toen hij later hoorde, dat er in de buurt een overval gepleegd was, behoefde hij de politie slechts naar de boom te dirigeren om het, nummer van de auto te laten opnemen en nog die zelfde avond had men vier rovers te pakken. De Rijkspostspaarbank heeft de rente voor de jeugdspaarders, die een jeugd spaarovereenkomst aangaan volgens de vandaag in werking getreden jeugd spaarwet, van 3 tot 3.24'/i verhoogd. De directeur van de Spaarbank voor de stad Amsterdam heeft In verband daarmede, gisteren medegedeeld, dat hij met grote spijt kennis heeft genomen van deze door de RPS uit concurrentie- overwegtngen Ingevoerde renteverhoging. Hij overweegt nu aan het bestuur van de bank voor te stellen de rente van de spaarbank voor de stad Amsterdam op een soortgelijke wijze te verhogen. De boerenleenbanken geven reeds sedert 1 januari jl. aan alle spaarders een rente van 3.25'/.. Daarop kregen de vertegenwoordigers van de „takken" der K.J.B. het woord. Mr. Frits Janssens sprak van „een in- j drukwekkende nalatenschap", niet alleen bestaande uit stoffelijke waarden als het trainingscentrum „St.-Wa)rick" en de ka pel van Persingen, maar ook over de1 vele geestelijke waarden die voorkwamen dat de verkennersbeweging verburgerlijk- te. Hij bood aalmoezenier Verhoeven het j ere-hoofdaalmoezenierschap aan. De heer A. Th. P. Michels van het jongensgilde Jong Nederland stelde hoofd aalmoezenier Verhoeven als voorbeeld van de priester in diens ontmoeting met de leek. „U hebt Jong Nederland gemaakt- U gaf het fundament en vorm. Zonder u zou het nooit iets geworden zijn." De heer M. van den Heuvel, mede spre kende namens de iets lager arriverende heer W. Vijftigschiid, erkende dat de be weging van de Vrije Clubs en Patronaten grotendeels het werk was van aalmoe zenier Verhoeven. Pater G. J. Adriaansen, ass. hoofdaal moezenier, dankte voor de prachtige sa menwerking, „voor uw consequentie god gerichtheid, voor al uw studie en al uw werk". En de diocesane aalmoezenier van Breda, de zeereerwaarde heer J. v. d. Meulen, verrijkte namens de jeugd van zijn bisdom de discotheek van de scheidende hoofdaalmoezenier met een geschenk en de Limburgse deputatie bracht een „lita nie" ten gehore, die wel geen tranen van weemoed verwekte, maar wel de zakdoe ken te voorschijn bracht om er de lach- tranen mee weg te wissen. Het afscheids geschenk was een mijnlamp- Ten slotte sprak de hoofdaalmoezenier, voorwerp van „zulk een overrompelende hartelijkheid" een afscheidswoord. Hij kon niet nalaten, hieraan weer een woord te verbinden dat richting moest geven voor de toekomst. „In het algemeen merkt men, dat de waarden van het spel in de opvoe ding niet voldoende worden gezien In zijn spel wil het kind steeds gestalte geven aan het leven en het wil dat steeds doen tegenover iemand, die het accepteert. Het is altijd 't toezien van de moeder, die het spel waarde geeft. Als het kind door zijn spel naar God trekt, speelt de tussenper soon de jeugdleider daarin een grote rol en dat men dit niet voldoende ziet is de diepste oorzaak van de crisis, waarin de opvoeding zich bevindt." Na te hebben gewenst dat de jeugdlei ding met hetzelfde enthousiasme zijn blij ven doorwerken en na zijn medewerkers met name aalmoezenier Adriaansen en de heren dr. Disch en mr. Megens te hebben geprezen, besloot de hoofdaalmoe zenier aldus: „weest ervan overtuigd, waar echte vriendschap gegroeid is, wordt de ze nooit verbroken. Van harte wens ik u God« zegen". Tot vrolijk slot voerden functionarissen van het hoofdkwartier een „Poppenkast v de K.J.B." op, die de goede verstaander een aardig beeld gaf van het onderling beraad van de verschillende vertakkingen van de K.J-.B Het meer dan 2 eeuwen oude prentje van de goedgehumeurde rijke poorter die de - overigens beslist niet minder goedlachse - schavuitals troost een trekje van zijn pijp aanbiedtis een van de gezelligste en meest bekende merk- beelden in de wereld van de pijptabak. Vrijwel iedere echte pijproker kent het prentje van nabij, omdat het immers ai vanouds tevens een herkenningsteken is voor uitstekende tabaksmélanges. Ook hier deed een moderne technische vinding zijn intredede bekende tapse „handig- sloppen" pakjes wereld octrooi!) werden voorzien van een plastic binnenvoering. Daarmee zal hel fijne aroma van dit in ternationaal befaamde merk, nög beter worden beschermd. Het heden verschenen nummer van „Acta Apostolicae Sedis" bevat een instructie van de H. Congregatie der Riten over het latijn in ds liturgie, het antwoorden der gelovigen en over de gewijde muziek in de liturgie. De instructie is door de H. Vader zelf samengesteld. De bedoeling der instructie is de beginselen, welke in de encyclie ken „Mediator Dei" van 20 november 1947 en „Musicae Sacre diciplina" van 25 decem ber 1955, worden uiteengezet, op de praktijk toe te passen. De instructie geldt voor alle riten der Latijnse Kerk. Onder meer wordt vastge steld, dat de liturgische handelingen uit sluitend liturgische boeken behoren te vol gen, welke de H. Stoel heeft goedgekeurd. Oefeningen van godsvrucht echter worden geregeld volgens door de bevoegde bis schop goedgekeurde plaatselijke gewoon ten. De instructie stelt vervolgens nauw keurige normen voor het gebruik van het latijn vast. Voor liturgische handelingen is deze taal verplicht, maar voor oefenin gen van godsvrucht is ook de landstaal toegestaan. De instructie bespreekt voorts liturgi sche gezangboeken, het gebruik van mu ziekinstrumenten en het luiden der klok ken, de personen die zowel in .de gewijde muziek als in de liturgie een rol vervul len en de deelneming op beiderlei gebied van zowel de gelovigen als de geestelijk heid en de religieuzen. Deze deelneming kan op vier verschil lende wijzen geschieden, zegt de instruc tie. De meest eenvoudige wijze is die, waar bij de gelovigen zich beperken tot het ge ven van de eenvoudigste liturgische ant woorden „Amen", „Et cum spiritu tuo", „Deo gratias", „Gloria tibi domine", „Laus tibi Christe", „Habemus ad dominum", „Dignum et justum est", Libera nos a malo". De tweede, meer gevorderde wijze van deelneming is die, waarbij de gelovigen behalve bovengenoemde antwoorden, de trapgebeden en het Kyrië met de priester meebidden, alsmede hem antwoorden op het gebed „Orate Frates". De derde graad van deelneming der gelovigen, welke de H. Vader als de volle en vereiste deelneming aanduidt, bestaat in het meebidden door de gelovigen van het Gloria, het Credo, het Sanctus en het Agnus Dei. De vierde graad van deelneming is volgens de instructie alleen mogelijk in de seminaries en de religieuze communiteiten waar seminaristen en religieuzen tezamen met de priester in de gehele liturgische handeling betrokken zijn. In het bijzon der beveelt de instructie aan om het Pa ter Noster gedurende stille gedialogeerde H.H. Missen door de gelovigen, maar dan alleen in het latijn, met de priester mee te doen bidden. Ten slotte wordt bepaald, dat zowel in stille als in gezongen H.H. Missen, vóór de H. Communie wordt uitgereikt, de communiserenden met de priester drie maal het „Domine non sum dignus" mo gen meebidden. In stille missen mogen zij ook het „Confiteor" hardop meebidden. Aldus meldt het K.N.P. (Van onze correspondent) De hoofdstationchef van de N.S. te Zwolle, de heer A. van Leeuwen is met ziekteverlof gegaan en opgevolgd door de heer J. Rootseiaar (adj. hoofdstaiionscihef le klas Rotterdam-Zuid). De adj hoofdstationschef te Zwolle, de heer T. Toorens is benoemd tot hoofd- stationsohef te Haarlem; zijn opvolger is de heer J. Markus (chef stationskantoor le klas Amsterdam Centraal). BBC VRAAGT DERDE TV-KANAAl De televisie-uitzendingen van de BBC trekken des avonds 5.200.000 kijkers tegenover 3.100.000 Britten die op de commerciële televisie afstemmen, aldus wordt in het jaarverslag van de BBC meegedeeld. In het verslag vraagt de BBC opnieuw, dat haar een derde tv- kanaal wordt toegewezen. De maat schappij is van mening, dat de kijkers recht hebben te verwachten, dat hun vroeger of later eenzelfde omvang en derhalf miljoen jongelui via het Light program naar de voor hen bestemde discussies, muziek en nieuwscommen- taren. Thans zijn er nog maar 400.000 van over. De BBC heeft met het oog daarop meegedeeld, dat het programma „The Younger Generation'' komt te verval len en dan nog deze maand de program ma's voor „teenagers" zullen worden verdeeld over het Light programme en Network Three. Een woordvoerder van de BBC heeft naar aanleiding hiervan verklaard; „Deze beslissing is geen erkenning van onze nederlaag. Zij is genomen in over eenstemming met de adviezen van jeugdleiders en de jongelui zelf. Peda gogen en jeugdleiders achtten het on waarschijnlijk, dat de jongelui zouden luisteren naar een programma op een ongewone golflengte en ze hebben ge lijk gehad". De BBC is thans voornemens om van zaterdag a.s. af op Network Three een muziekprogramma voor „teenagers" uit te zenden, terwijl van 16 oktober af voor hen popuiair-wetenschappelijke onderwerpen, morele problemen en ac tualiteiten aan de orde zullen worden gesteld in een nieuwe radiorubriek on der de titel „Roundabout". Woensdagavond arriveerde op Schiphol de beroemde Italiaanse filmster Giuliet ta (La Strada) Masina met haar echt genoot, de regisseur Federico Fellini. Het echtpaar 'zal vanavond de galavoor stelling bijwonen in het City-theater te Amsterdam. keuze van programma's wordt geboden als door de radio. Sinds de radiorubriek „The Younger Generation" (De Jongere Generatie) van het Light program naar Network Three is overgebracht, heeft de BBC-radio mer dan een miljoen „teenagers" als luisteraars verloren. Zes maanden geleden luisterden an- Tijdens de gisteren In Amsterdam gehou- tijdens de bezetting uit het later door meer had gevarieerd en dat hij zijn den buitengewone ledenvergadering ter brand verwoeste bondsarchief gelicht raaskallende geleerden over atoomsplit- herdenking van het 40-jarige bestaan van in een bijzonder fraaie band aanbood, sing en ruimteschepen had laten dispu- de Nederlandse Bioscoopbond heeft de gaf een beschouwing over de karakteris- teren in plaats van over het al dan niet staatssecretaris van O. K. en W. mr. tiek van de bond, in de eerste jaren van stilstaan van de zon. «oppener, mededeling gedaan, zijn bestaan door de omstandigheden Het is een weinig gecompliceerd recht «at de heer Joh. Miedema, voorzitter van een strijdorganisatie, die zich in haar ont- 16 een.TT^™ de b0"d d0" H M. de Koningin was be- wikkeling wezenlijk onderscheidt van die noemtl tot ridder in de orde van Oranje- in het buitenland Veel wat men daar langs Nassau, daarmee de erkentelijkheid van wettelijke weg heeft trachten te bereiken de Kroon tot uitdrukking brengend voor is in Nederland organisch gegroeid, wat voorzitter en bond hebben gedaan voor Na er op te hebben gewezen dat men het Nederlandse filmwezen. Inzake het geschil met de Nederlandse Toonkunstenaarsbond over de betaling van de „losse medewerkers" heeft de Nederlandse Radio Unie aan de betrok ken musici, die zfln aangesloten bij de bond, meegedeeld, dat niet vóór 1 no vember een definitieve beslissing ge worden genomen. De NRU erkent in haar schrijven, dat zjj de beslissing te lang heeft uitgesteld en stelt daarom voor met voorbehoud van alle rechten dienaangaande om in de periode van 1 oktober tot 1 novmber een voorlopige regeling van de ver hoogde tarieven „feitelijk'' toe te pas sen, dit in afwachting van een defini tieve beslissing, waarover de NRU en de bond van toonkunstenaars verder kunnen onderhandelen. Bij het. bestuur van de toonkunste naarsband, aldus wordt van die zijde meegedeeld, komt het allerminst op, de NRU bij dit alles, in welk opzicht ook, tegen te werken. Integendeel, het be stuur heeft volledig begrip voor de moeilijkheden van de wederpartij en is in alle opzichten bereid om door over leg aan een bevredigende oplossing mede te werken. In afwachting van die definitieve op lossing heeft het bestuur van de bond de leden-radiomusici de raad gegeven om tegen de „feitelijk geldende" tarie- 'ven medewerking te verlenen aan de door de omroep ontworpen programma's. Een en ander echter onder het voor behoud hunnerzijds, dat zij zich slechts tot 1 november a.s. door genoemde voor lopige regeling gebonden achten en dat zij per 1 november alle aangegane contrac ten automatisch als ontbonden zullen beschouwen, wanneer dan nog geen be vredigende regeling is getroffen. Ais Peter Langedijk drie eeuwen ge leden had geweten, wat televisie was, had hij zijn kluchtspel „De Wiskunste naars of 't Gevlugte Juffertje" waar schijnlijk precies eender gedicht be halve dan, dat hij de behandeling, wat tijd en plaats betreft, misschien wat op de man af gegeven, vol niet mis te verstane grapjes ten koste van een ti rannieke voogd, die de Ware Liefde aan banden wil leggen en vooral ten koste van geleerde warhoofden, die zichzelf en hun medemensen het leven zuur plegen te maken. Maar het biedt de mo derne televisieregisseur volop gelegen heid tot het bedenken van uitbundig- vrolijke en dol-dwaze situaties en het schieten van mooie en leuke plaatjes, mits hij de beschikking heeft over een met zoveel fantasie ontworpen decor als dat van Fokke Duetz. Een kans, die met beide handen was aangegrepen door re gisseur Peter Koen, onder wiens leiding deze oude, maar in tvkleed weer jong geworden klucht gisteravond door de NCRV-televisie werd uitgezonden. Door de bijzonder goed gekozen ac teurs Kees Brusse ais de uitgeslapen advocaat-minnaar, Herbert Joeks als de waard, die voor een prachtige inleiding zorgde, John Soer als de heerszuchtige maar in zijn hart niet zo kwade voogd. Hans Tiemeyer en Frits van Dijk als de koldergeleerden en Kitty Jansen als de voor haar tijd bijzonder geëmanci peerde Isabel werd er naar hartelust en met bewonderenswaardig succeK ge chargeerd. Had Peter Langendijk de uitzending gisteravond kunnen zien. dan had hii zich vast, net als de kijkers, kostelijk geamuseerd. In zijn toespraak onderstreepte de heer Höppener, dat de samenwerking tussen de leden van de bond en zijn departement niets te wensen overlaat. De kunst van de film. eerst na de bevrijding overheidszaak geworden, is bij uitstek het terrein, waar op overheid en bedrijfsorganisatie elkaar raken. Door de heropening van de ten koste van grote offers der bondsleden op nieuw ingerichte Cinetone-studio's in 1948 heeft deze organisatie de mogelijkheid ge schapen tot een eigen Nederlandse speel- filmproduktie. Na 'n moeilijke periode be looft deze produktie op gang te komen het filmbedrijf niet enerzijds uitsluitend met de maatstaven der economie, noch anderzijds uitsluitend met die van de kunst mag meten, concludeerde de heer Bosman, dat. al moge de problematiek van 1958 uiterlijk verschillen van 1918, zij in wezen dezelfde is gebleven. Zo roept bijvoorbeeld het preventieve toezicht op de film nieuwe problemen op, doordat de huidige technische intwikkeling op het gebied v. d. elektronische distributie van het bewegende beeld dit preventieve toe zicht illusoir maakt. De fiscale discri minatie van de film wordt intussen nog verscherpt, doordat op het terrein van de exploitatie van het bewegende beeld als gevolg van de ontwikkeling der televisie niet in het minst door de stichting van het Produktiefonds voor Nederlandse films. 'twe'êërlëf mYl'YYYY? waarin overheid en bedrijf samenwerken. met tweeerlei maten wordt gemeten. Van de initiatieven, die de jubilerende organisatie in de loop van haar bestaan De oplossing van deze problemen wordt echter niet langer bevochten door een min organisatie in ae loop van naar Destaan moor «,oortö„„i-i I j heeft ontwikkeld, noemde bondsvoorzitter vaP" het overlfg^die^oeilüke'r is en een onevenredig scherper oordeel Miedema in zijn openingswoord, naast de produktie van korte Nederlandse films en hoofdfilms de opleiding van technisch Vraagt Van de bestuurders personeel en de filmvakopleiding, waarvan de eerste cursussen deze maand zullen beginnen. De bondsdirecteur, de heer J. G. J Bosman, die het hoofdbestuur de eerste Met algemene stemmen besloot de leden vergadering om ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de bond een bedrag van f 40.000 te schenken aan de Stichting Bio-vakantieoord ten behoeve van de in richting van het nieuwe herstellingsoord geschreven notulen van de jaren 1919-1921 voor minder valide kinderen te Arnhem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5