Reeds exploitatie van mijnen en oliebronnen onder water sssï, sr. Juliana Regina 1953-1958 'V Plannen voor internationale regering over Neptunusrijk Invalt op die Bundeswehr psycho analytisch „testte rmrmm schuimrubber Yb Theems zijrivier van Rijn Geen wet van Meden en Perzen 750.000 vierkante mijlen onder zee 100 v ademen 20 miljoen vierkante km De oceanen lagen lager Onderzeese mijnen Observator W'Ww%, ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 PAGINA 3 van de zeeën te exploiteren en onder water de aarde haar schatten te ontrukken. Wat „the man in the street" aangaat, hij is mis schien aandeelhouder van een oliemaat schappij of een onderneming, welke er re-|Ri-in en Theems stroomden in prehistori- i sche tijden respectievelijk naar het huidi- laties mede onderhoudt, hij werkt er bij of anderszins. Grote winsten, daardoor ho gere dividenden en hogere salarissen en lonen werken uiteraard op zijn verbeelding, zowel wanneer hij het materialistisch beziet of een economische avonturier of zelfs een avonturier naar de geest is. „The man in the street", die zich in avontuurlijke verbeel dingen vermeit, zonder meer, zal onwille keurig onder de indruk raken van de moge lijkheden, welke het z.g. continentale pla teau biedt ten aanzien van het bergen van gezonken vaartuigen. Het z.g. continentale plateau is aardig op Weg, een brandend probleem te worden. Of schoon het vraagstuk weinig uitstaande heeft biet de huidige meningsverschillen over de Uitbreiding der z.g. territoriale wateren toch raken deze vraagstukken elkander via een aantal aspecten dreigt het er eerlang aan vastgekoppeld en in de internatinale po litiek geworpen te worden. Er zitten inmid dels belangrijke kanten aan, die niet alleen tot de verbeelding van op verovering be luste politici of naar geld en macht bege rige trusts spreken, maar ook „the man in the street" wel iets zeggen. De grote olie concerns h.v. zijn ten zeerste geïnteresseerd bij wat in de zeebodem kan worden gedaan, om ook daaruit olie te halen, dus de diepte r i' f: m r>. m7 De nieuwe mens Zijn kans schoon Strijd om eigendom van de zeebodem TT» V? ■yy.' teau van de Zwarte Zee tot Sovjet-Rus- land behoort. Onze Noordzee strekt zich over het Westeuropese continentale pla teau uit. Theoretisch ligt er voor ons land in de Noordzee nog een flinke hap. Zowel in de Noordzee als in de Adria- tische Zee vallen nog de beddingen van de rivieren aan te wijzen, die zich op het continentale plateau indertijd, voordat het onder water verdween, voortzetten. ja, zal men zeggen, dat zijn er niet zo heel veel en van die ver halen over gezonken goudschepen believen we, na de ervaringen met de „Lutine" en de „Renate Leonhardlniet veel te geloven. Maar dan vergist men zich, vooral wanneer men in de mening verkeert dat het tegenwoordig met die gezonken schepen nogal losloopt, sinds kapitein als Kurt Carlsen van de „Flying Enterprise' erin slagen, hun schip in hun eentje boven water te houden. Neen, afgezien van het feit, dat de bodem van de oceanen ontelbare wrakken moet herbergen en zulks al sinds de lijden, dat de Feniciërs hun eerste grote tochten buiten de Zuilen van Hercules, ofivel de Straat van Gibraltar maakten, gaan er ook heden ten dage nog veel meer i 7 maar het grootste is iuui wei uci schepen naar de kelder, dan over het algemeen wordt aangenomen, noemde, dat 2 miljoen vierkante kiiome- Om hieromtrent iets meer te weten, behoeven we slechts de lijsten ters groot 1S en feiteIlik _ee2 verzonken Van „Lloyds Register" te raadplegen. Daaruit blijkt, dat sinds de Tweede Wereldoorlog honderden schepen tengevolge van brand en schipbreuk, een ontploffing of aanvaring te gronde zijn gegaan, met lading en al. Menigmaal waren het kostbare ladingen. een feitelijke voortzetting van het vaste land. Zo b. v. in de Golf van Mexico, waar in zich de vlakten van Texas en Mississip pi voorzetten tot ver irf zee. Het tweede type wordt gevormd door onderzeese for maties. die ontstaan zijn als afzettingen van de zee, dus door neerslag en derhalve aan de bodem toegevoegd zijn. terwijl het derde type niets anders is dan de in de zee aflopende helling van een gebergte. Dit is b. v. aan de kust van Zuid-Amerika hier en daar het geval. Het continentale pla teau is daar slechts enkele kilometers breed of bestaat helemaal niet, aangezien de zee er langs de bergachtige kust spoe dig vrij diep wordt. Een groot continentaal plateau strekt zich in de wateren van Indonesië uit, prak tisch een onderzeese verbinding van gerin ge diepte vormend tussen Indo China, dus het Aziatische vasteland en Sumatra, Ja va en Borneo. Voor West-Europa ligt eveneens een uit gestrekt continentaal plateau ongeveer een miljoen vierkante kilometers groot, toch wel het eerstge- ge vasteland van Europa en naar Enge land. De Po was eens veel langer dan nu. Feitelijk was de Theems, waaraan nu het reusachtige Londen ligt. een zijrivier van de Rijn, die zich naar het noorden slingerde, tot de hoogte van de Shetland- eilanden en de Noorse kust. De Seine loopt onder zee door tot het eiland Oues- sant. In de continentale plateaus bevinden zich afgronden, enorme spleten of can- vons. waarvan men de oorsprong nog niet heeft kunnen vaststellen. Er loopt er een langs de Franse kust, de Gouf de Cap Breton, langs de kust van de Kongo in Afrika, waarvan 100 km geëxploreerd zijn en dan is er de grote onderzeese canyon van de Hudson, die tot drieduizend meter diep wordt langs de kust der V. S. Langs de kust van Afrika bevinden zich andere canyons. Men is nog steeds bezig, hier over nadere gegevens te verzamelen. Voor het overige is dit een kant van het fraagstuk van het continentale plateau, ?at nog niet bepaald een urgent karakter "Beft. Op het ogenblik is de houding, die rïoor de voornaamste landen ten aanzien fan deze kwestie wordt aangenomen, wél zo interessant. Reeds de uitbreiding der territoriale wateren heeft aangetoond, hoe veel wat. in deze materie een wet van Me- den en Perzen leek. op losse schroeven is komen te staan. Men smijt als het ware met mijlen en probeert aldus, politieke of militaire en economische doeleinden te bereiken. IJsland decreteert zijn 12 mijlen- Zone, teneinde zijn rijke viswateren te beschermen, Rood China doet hetzelfde om de zo begeerde, onder Tsjang Kai Sjek heerschappij staande eilandjes te verwerven, die in het dagelijkse nieuws onder de verzamelnaam Quemoy worden aangeduid. De beroemde drie mijlen of vijf kilome ier territoriale wateren worden te weinig geacht en wat te dien aanzien een inter nationale wet was wordt, als het ware met de voeten getreden. De kwestie van bet continentale plateau doet vanzelf de Vraag rijzen, of het binnen afzienbare üjd niet geheel met de vrijheid van de zee gedaan zal zijn. het ideaal, waarvoor onze Hugo de Groot de eerste richtlijnen aan gaf, intussen als een soort tegenzet tegen Engelse aanmatigingen, nademaal Albion beel de zee voor zich opeiste. Het zijn inmiddels de Verenigde Staten; geweest, die om het eenvoudig te zeggen bet hek van de dam genomen hebben. Dat ^'as in 1945. Tot dan werd de absolute soe vereiniteit van de driemijlenzone alge meen erkend Elke aan de zee liggende 'iaat mocht tot vijf kilometer buiten de kustlijn zijn gezag uitoefenen en alles controleren, wat daarin gebeurde. Maar buiten die drie mijlen was de zee vrij. mdereen mocht er varen en vissen, onder Voorbehoud, dat hij zich aan de geldende internationale bepalingen hield. .Feitelijk geldt dit voor de oppervlakte, "e wet, door president Truman in 1945 Uitgevaardigd, op 28 september, had be dekking op de bodem van de zee en be vestigde de soevereiniteit der Verenigde Staten over de voortzetting van de land- Jbassa onder de zeeoppervlakte aan al baar kusten tot aan een diepte van twee honderd meter. De wet behield alle rech- en op hetgeen zich in deze bodem bevindt, aan de Amerikaanse staat voor: olie, mi- dralen etc. Uncle Sam voegde aldus een; °Bpervlakte van 750.000 vierkante mijlen' 9ah zijn territoir toe. Het voorbeeld der Verenigde Staten Jverd spoedig gevolgd. Reeds een maand ater legde Mexico beslag op zijn conti- f t nentale plateau, zowel dat in de Golf van Mexico als dat in de Stille Oceaan. Op Mexico volgden Panama en Argentinië, terwijl in 1947 Chili en Peru hun continen tale plateau opeisten, waarna in 1953 Aus tralië hetzelfde deed, aldus een nieuw pro bleem scheppend, met een politieke, eco nomische en geografische kant. 1110 IÉ ..Roclt V roller" Elvis Presley, die in het Amerikaanse leger zijn dienstplicht ver vult. is met het troepenschip .General Randall" in Bremerhaven aangekomen. Foto links: Elvis verlaat het schip. Foto rechts: Een enthousiaste schare doet Elvis uitgeleide, als de militaire trein zich in beweging zet. Elvis Presley zal een jaar in Friedberg (Hessen) dienen. Luchtfoto van een boorput in de Golf van Mexico, aan de kust van Zuid-Louisiana. (Foto: ,,De Essobron") land kan worden genoemd. Door de een of andere catestrofe werd in prehistorische tijden Indonesië van het vasteland afge rukt en een groot gedeelte daarvan door de zee verzwolgen. De totale oppervlakte van de gezamen lijke continentale plateaus is naar schat ting ongeveer 20 miljoen vierkante kilo meters. een gebied, dat wel waard is, om erover te discuteren hetgeen dan ook reeds in belangrijke mate gedaan wordt. De perspectieven zijn hier immens en in politiek opzicht liggen er voor fantasierij ke machthebbers schier onbegrensde mo gelijkheden Alhoewel, gezien in het geheel van de totale oppervlakte der aarde zijn die 20 miljoen nog tamelijk onbeduidend. Ze maken er nl. slechts vijf procent van uit, Xit! 1 Het bestaan van de continentale pla teaus houdt verband met het feit, dat in de ijstijd het niveau der oceanen gemiddeld honderd tot tweehonderd meter lager lag. Toen de enorme ijsmassa's, die Noord Europa en Noord Amerika bedekten, be gonnen te smelten en aanzienlijk in volu me verminderden steeg het water van de zeeën en overstroomde het land. Wij kun nen ons moeilijk voorstellen, wat voor een catastrofe het indertijd geweest is. die de Noordzee deed ontstaan, nadat de Atlan tische Oceaan zich door het huidige Nauw van Calais een weg diep het land in had gebaand en het gebied tussen wat nu Duitsland is en 't tegenwoordige Engeland overstroomde. Ons land maakte daarna deel uit van een grote watermassa, waar uit pas veel later weer land ontstond, door het aanslibben der delta's van Rijn, Maas en Schelde. Eeuwen achtereen is ons land een soort haff geweest, zoals die nog heden ten dage in Noord-Duitsland langs de kust van de Oostzee bestaan. Dit haff is door het aanslibben van het ondie pe water tussen een door de zee opgewor pen duinenrij en het zich verder terugtrek ken van de zee allengs gedicht. Voorlopig is het continentale plateau in de Golf van Mexico nog het belangrijk ste, omdat daar onder water succesvolle boringen naar olie zijn verricht. Men heeft er kunstmatige eilanden gebouwd en op een diepte ven 940 meter een oliebron voor exploitatie gereed gemaakt, die 40 ton olie per dag oplevert. Het is een beschei den begin en de kunstmatige eilanden zul len nog ter dege geperfectioneerd moeten worden. Er zijn er inmiddels reeds van 70 meter lengte en 35 meter hoogte, drij vende zowel als vaste, in de zeebodem verankerde. Ze bieden behalve aan de no dige machinerie behoorlijke verblijfplaat sen voor 54 personen. it- Officieel is de limiet van de diepte der zee, waarover de soevereiniteit van het continentale plateau wordt uitgeroepen. siecht= 13 Dct vormen van de to- inhoudt. Er zijn drie typen van continen tale plateaus, di bepaald worden door hun geologische gesteldheid. Het eerste is Van boord van een onderzoe-kings- vaartuig wordt dynamiet naar de zeebodem geworpen, teneinde een gedeelte daarvan op te blazen, voor het nemen van monsters, die even. tueel aanwijzingen kunnen geven, dat er zich olio bevindt. (Foto: „De Essobron") tale oppervlakte van het zich boven de zee. spiegel bevindende land. Op tal van land kaarten werden de continentale plateaus ook vroeger reeds aangegeven. Maar toen beschouwde men ze als betrekkelijk waar deloos. De limiet van tweehonderd meter diepte werd inmiddels toen reeds aangeno men. Het Westeuropese plateau strekt zi»h uit langs Marokko en Spanje tot een betrekkelijk geringe afstand uit, een af stand. die langs de Franse kust allengs toeneemt. De toeneming begint al in de Golf van Biscaye, aan Spanjes noordkust, loopt langs Ierland, rond Schotland, langs Noorwegen tot aan de Deense kust. De Adriatische Zeebodem is bijna voor de helft continentaal plateau, terwijl het grootste gedeelte van het continentale pla- 5. Aan de kust van Californië worden even eens proeven genomen, terwijl de belang rijkste olievelden van Argentinië, die van Comodoro Rivadavia. ten dele langs de zee en gedeeltelijk in de zee liggen. Grote ervaring is voorts reeds opgedaan met bo ringen in de lagune van Maracaibo. waar tal van zg. „derricks" ofwel boortorens uit het water opsteken. Ook in Europa is men druk doende. In West-Duitsland deed men reeds boringen langs de Noord zeekust en in Frankrijk zijn boringen ver richt tussen Mimizan en het eiland Oléron, echter nog in de territoriale wateren. In Azië hebben Sovjet-Russische ingenieurs de exploitatie van olieputten in de bodem van de Kaspische Zee mogelijk gemaakt. Wat het mijnwezen betreft, op dit ge bied werden hier en daar op de wereld bescheiden pogingen tot exploitatie gedaan In Alaska worden ijzerhoudende zandla gen tien meter onder zeespiegel geëxploi teerd. In de toekomst zal wellicht onder zee naar radio-actief slijk gezocht worden, dat veel op de zeebodem voorkomt. Bijzonder belangrijk op de continentale plateaus zijn de visgronden. Dat van de Noordzee omvat de befaamde Doggers- bank. in de Atlantische Oceaan liggen bjj Newfoundland de eveneens beroemde vis- banken van diezelfde naam. Tot dusver was de visvangst er voor ieder vrij, op de basis van de vrije zee. Maar hoelang nog? De Verenigde Naties hebben zich bereids met de kwestie der continentale plateaus bezig moeten houden en stelden 'n specia le commissie in, om haar te bestuderen en voorstellen tot bepaalde oplossingen te doen. Er beginnen zich al politieke scha duwen te vertonen. Argentinië eist sinds jaar en dag de in Engels bezit zijnde Falk- land-eilanden op en gaat dit nu met nog meër nadruk doen, uitgaande van de stel ling, dat ze op het aan Argentinië beho rende continentale plateau liggen! In 1955 kwam een groep Engelse parle mentsleden met het voorstel, de oceanen tot een door de Verenigde Naties bestuurd territoir te verklaren. Het rijk van Neptu nus zou volgens hun gedachten de eerste internationale regering verkrjjgen. Men is ten aanzien van de verwezenlijking van dit idee nog niet ver gevorderd. Maar de tijd dringt. Men gaat zich rond de conti nentale plateaus verdringen en eist de zee zelfs op, als men geen „plateau" heeft, zoals Chili en Peru reeds hebben ge daan. DE Een vrijdenker had onlangs een gesprek met een jonge monnik. Na tuurlijk over het Godsbestaan. Ner gens zijn er immers meer onge rustheid en twijfels dan bjj de lie den die zich de weidse en hovaar dige naam van „vrij-denker" heb ben aangemeten. Door zijn hoge afkomst en relaties lag voor de monnik een schitterende carrière klaar, doch hij was tot een harde orde van armoe toegetreden- Denkt u, dat, wanneer God niet bestond, ik het leven van nu had aanvaard?" was het bescheid van de jonge kloosterling. Ook wij christenen geloven in God. Welzeker, inderdaad. Doch het is vaak moeilijk te achterhalen waaruit dat geloof bestaat. Zijn wij onder de zogenaamde heidenen te herkennen? Dag in dag uit spreken we over de dreigende mogelijkhe den van wclvaartsdaling, doch ma ken we ons ook zorg of zo'n zorg over de geestelijke bestedingsbe perking? De Kerk wéét, dat we de een meer de ander minder allemaal eens een opstopper moeten hebben en daarom laat Ze morgén St.- Paulus weer aan het woord. „Wordt hernieuwd in de geest van uw gemoed en trekt de nieu we mens aan, naar God gescha pen in gerechtigheid en van hei ligheid. Legt af de leugen, spreekt de waarheid, zondigt niet in toorn"- Immers: „.Schuldiger dan de schuldige is de roddelaar", aldus zegt de hefboom-actie van deze maand. Wat al methoden van onderwijs om de vakkennis te verhogen. Wat een zorgeloosheid daarentegen, wanneer het gaat om inzicht in het geestelijk leven. Een onderzoek is morgen wel ge wenst. Elkeen keure zijn penning, of hü van fjjn goud is, goed van gewicht en wel gemunt op beide zijden. Al dus hield het ons de zalige Ruus- broec al voor. Een goede gulden penning betekent God en de naaste beminnen, kruis dragen, in geloof, hoop en liefde doorgaan. Waarachtige, ongeveinsde liefde is de gemeenschappelijke zang, die we allen moeten kennen, willen we te koor gaan met de engelefi en heiligen in het rijk van God- Aldus op een andere plaats dezelfde mid deleeuwse mysticus. Overigens karakteriseert het „Evangelie" van morgen ook dui delijk genoeg de wereldsituatie in de parabel van het bruiloftsmaal, waaraan het rijk der hemelen ge lijk is- Allen ontvangen we een invitatie, maar we hollen het aardse in ve lerlei vorm achterna, ons telkens maar verontschuldigend. Alleen, we willen uiteindelijk nog wel naar binnen al is het zonder bruilofts kleed. We weten hoe het deze gast verging. We zullen van nu af moe ten kiezen. Want de uitspraak: Ve len zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren, heeft toch wel iets be angstigends! MEN HEEFT HEM MET de kapitein van Köpenlck vergeleken. Maar dat is voor Robert Schneider min of meer een belediging. Want Wilhelm Voigt, de halve analfa beet, die nauwelijks behoorlijk algemeen beschaafd Duits kon spreken, zich als kapitein vermomde, een peloton soldaten achter zich wist te krijgen en toen de bur gemeester en de gemeentesecretaris van het stadje Köpenick arresteerde, kan zich in schier geen enkel opzicht met hem meten. Robert Schneider spreekt uitstekend Duits, al is hij een geboren „Wiener" en hij heeft gestudeerd, behaalde volgens zijn zeggen zelfs twee doctorstitels, één in de medicijnen en een in de filosofie. De recht bank te Bonn heeft hem heel wat ten laste gelegd de dagvaarding bevatj tachtig punten en hij geeft bijna alles toe, behalve dat hjj bedrog heeft willen plegen met vervalste doctorsbullen. Ongeveer vijftig jaar geleden beleef de het militaristische Duitsland zijn bur leske „Kapitan von Köpenick", die de hele wereld deed schaterlachen vanwege de poets, welke hij bij het Germaanse militarisme bakte. Thans heeft de Wener Robert Schneider de Bundeswehr een poets gebakken, maar niet met het doel, haar belachelijk te maken. Naar het schijnt, is hij nogal militaristisch aange legd, want hij nam na de Anschlusz dienst bij de Wehrmacht en maakte als soldaat bij een pantserkorps de veldtocht in Frankrijk mede. Nadien slaagde hij er in groot verlof te krijgen, teneinde verder te studeren. In Wenen had hij het gym nasium wegens onvoldoende cijfers moe ten verlaten. Zijn vader, een expediteur, verschafte hem een haantje bij het Ween- se filiaal van de American Express, maar dat beviel de jonge Robert niet. Na en kele jaren van alles en nog wat te heb ben gedaan, was de militaire dienst in Hitiers Wehrmacht een uitkomst. Het groot verlof gebruikte Robert Schneider, om snel het eindexamen gym nasium te halen, hetgeen hem niet moei lijk viel, aangezien de eisen wegens oor logsomstandigheden aanzienlijk verlaagd waren. In 1941 liet hij zich in Münclhen bij de medische faculteit als student in schrijven. Hoe hij er in geslaagd is, be grijpt achteraf niemand, maar ofschoon in de universiteitsarchieven geen enkele aantekening te vinden is, dat een zekere Robert Schneider, geboren 1919 te Wenen, zijn artsexamen met goed gevolg heeft afgelegd, werd hij 'in 1945 als me dicus in een ziekenhuis te Miinohen aan gesteld. Enkele jaren later vertrok hij naar zijn vaderstad Wenen, werd daar aangesteld als psycho-analist bij de kin derrechtbank en bouwde er een drukke particuliere praktijk als neuroloog op. Hij had achthonderd psyeho-analytische rapporten uitgebracht, toen hij wegens tal van oplichtingen gearresteerd ward, be dreven ten nadele van zijn patiënten. Ro- oor-toren op een eiland van staal hl het meer van Parentis Zuid- Frankrijk) DE tweede vijf regeringsjaren van H. M. de Koningin zijn vooral in foto's maar ook in tekst samengebracht in het prachtige boek: Juliana Regina 1953-1958, dat onlangs is verschenen en dat een even waarde volle aanwinst betekent als de eerste uitgave onder dezelfde titel van de eerste vijf jaren van ff. M. de Koningins regering. In honderden foto's van verschillende hand liggen de vijf afgelopen jaren in beeld voor ons en het is een genoegen daarbij te verwijlen en de geschiedenis van ons kleine land er in af te lezen. Belangrijke, blijde en droeve gebeurtenissen volgen elkaar op, als een spiegel waarin men het wel en wee van het Nederlandse volk kan terugvinden. Want zo is het toch immers, de lotgevallen van oris Koningshuis gaan het gehele volk aan. Dit geeft aan deze uitgave een bijzondere waarde. De band tussen volk en Kroon spreekt uit de vaak zeer unieke en nimmer gepubliceerde foto's zeer duidelijk. Niet alleen Koningin Juliana, maar ook prins Bernhard en de koninklijke kinderen hebben in dit boek een speciale plaats gekregen. Bovendien heeft de samensteller, de heer D. Wijnbeek menig koninklijk woord in de tekst verwerkt en bij het lezen daarvan treft ons steeds weer de grootheid van de deze vorstelijke uitspraken HET is inderdaad zo, als de uitgeverij in de inleiding zegt, dat deze Oranje Kroniek een documentaire waarde heeft en ons in staat stelt kennis van personen en daden van ons Vorstenhuis te verdiepen en sen blijvende indruk na te laten, die de eerbied en liefde van ons volk voor het Vorstenhuis zal verhogen. I ,f x - F V - - - x F>-,* - - (Foto: „D« B&aebKuv'iJ: bert Schneider zag zich tot anderhalf jaar zware jjerkerstraf veroordeeld. Na zijn vrijlating verdween hij uit Wenen. Hij trok naar Duitsland en ver bleef geruime tijd in Hamburg, zijn kost verdienend als havenarbeider, runner, verzekeringsagent en straatfotograaf. Vaak leed hij honger. Juist in die tijd werd de nieuwe Bundeswehr opgericht. De militaire dienst was in die dagen bij de Duitsers absoluut niet populair meer. Men had er genoeg van. Ook de jongeren toonden weinig neiging, dienst te nemen. De geleden nederlaag zat de meesten nog te veel in het bloed. Het begint, naar de laatste manoeuvres bewezen hebben, langzaam te veranderen. De Duitsers zien weer iets in „Das Militar" Robert Schneider zag zijn kans schoon. Ook bij het kader en de medische staf had men grote moeilijkheden met het aanwerven van geschikte mensen. Nu, Robert Schneider was geschikt. Hij bezat immers twee doctorstitels en een flinke medische ervaring te München. In de dagvaarding wordt hij ervan beschuldigd, valse doktersbullen te hebben gemaakt en getuigschriften te 'hebben vervalst. Hij is medicus zegt hij, alle andere beschul digingen zoals gezegd toegevend. Er wordt in West-Duitsland braaf ge lachen om die gladde Robert Schneider, die de hele Bundeswehr (tachtig duizend man) psychologisch getest heeft en zelfs een reglement voor de psychologische test van officieren, onderofficieren en soldaten heeft gemaakt, dat door de ex perts als volmaakt gekwalificeerd wordt. Hij deed het betreffende ministerie ver schillende voorstellen, die dankbaar wer den aanvaard en gaf het o.a. de raad. de jazz voor de soldaten toe te laten, omdat door deze muziek de spanningen van het harde kazerneleven verzacht worden. Herr Doktor, zoals hij zich bij voorkeur liet noemen, beweert bij hoog en bij laag, zijn titels behaald te hebben aan een kleine universiteit in Oost-Du its land, die evenwel totaal verwoest is. zodat het hem onmogelijk was. duplicaten van zijn bullen te verkrijgen. De professoren, bij wie hij de diverse tentamens deed, zijn allemaal dood. Het ziekenhuis, waarin hij zijn eerste praktijk genoot, is even eens totaal verwoest en hij heeft nog steeds niemand kunnen opsporen van de genen met en onder wie hij in dat zie kenhuis gewerkt heeft. „Herr chef-psychologe'' zal nu wellicht door psycho-analytiscfhe experts „getest" worden. Hii heeft voor de rechtbank ver klaard, het een onmogelijke situatie te vinden dat de eerste de beste ambtenaar van een ministerie zo maar een brief naar de minister schrijft, wanneer hij ontdekt, dat de leider van de psycholo gische dienst van de Bundeswehr geen Duit« staatsburger is. Een verklaring daarvoor ontbrak in het dossier vol ver valste papieren van „Herr Chef-psycho loge". Daaraan had hij niet gedacht K. H. Deze Wener testte de Bundeswehr... Vraagt Uw stoffeerder bij reparatie van Uw zitmeubelen Dit verzekert U een behaaglijk comfort en blijvende veerkracht Zend ons deze advertentie in envelop en U ontvangt gratis folders GOODWILL SCHUIMRUBBER N-V. Schiedamseweg 204-210 Rotterdam - Tel. 01800-54835 Weef U dal hel GOODWILL-JUNIORBED 7Qc.n. slechts ft. 115.-k°s(?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3