witte doek Bernie Bresslawin een jaar aan de top i m TV-prijs 1958 voor Ton Lensink Elisabeth Taylor weer voor de camera's OrSn Reclame Sterren stralen in Dublin Z Is het toeval? of is het... Godf Het levensverhaal van 'Johan de Witt v B FF Krachtig portret Prins Bernhard Fonds Als regisseur van „Euridice" Anna Magnani weigert rol in film met Sophia Loren Filmen in Nepal Een symbool Hans Roest edert 1912 Maakt voor Uw zaak Er valt een scheldwoord e" I0" Hans van Bergen ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 PAGINA 5 Anthony Perkins, fenomeen van eerlijkheid GOUDEN TONEELJUBILE ALBERT VAN DALSUM Eindelijk is hij dan verschenen, de roman over het veelbewogen leven en de tragische dood van mr. Johan de Witt, raadspensionaris. Het is een geboren en getogen Dordtenaar, die dit eretribuut aan de grote staatsman heeft gebracht, namelijk F. van Oldenburg Ermke, pseudoniem van Frans Brunklaus. De schrijver is al vele jaren in Maastricht woonachtig, maar de sfeer van het oude Dordt met zijn rijke verleden, met zijn grote mannen, zijn ondernemingslust en handelszin is hem blijven boeien. Ver van de Dordtse toren heeft het heimwee stem gekregen en is de boeiende figuur van Johan de Witt gaan leven. En rond diezelfde Dordtse toren spelen zich de eerste, kleurige taferelen van de roman „Requiem voor Holland" (Leiter- Nypels, Maastricht) af: in de Grotekerksbuurt, waar de vroede Jacob, welvarend houthandelaar en lid van de Oud ra-ad van 's lands oudste stad, met zijn gezin woonde. ,The Mountain is Young" van Han Suyin de enige echte Michael Anderson en 6 miljoen de pot met stroop r: „Is het het toeval of is hetGod?" Dit is de vraag, die A. Defresne ons voorlegt in zijn stuk „Het Eeuwige loeval?", dat wij vorige keer reeds aankondigden als een spel van bijzondere kwaliteit en waarvan u allen beslist kennis moet nemen. Is het bet toeval of is het. God, door Wie of waardoor ons leven geleid wordt langs ogenschijnlijk allerlei onbenullige feitelijk- lieidjes, die onze aandacht zelfs bijna ontgaan en waaraan wij zeker niet DIE waarde hechten, die haar in heel veel gevallen toekomt, omdat zij van levensbeslissende betekenis zijn. Soms kunnen wij plotseling schrikken als ons achteraf het ver hand duidelijk wordt van heel veel dingen of een serie gebeurte nissen. De wereld wil het dan schuiven op het toeval, maar. een eerlijker en dieper doordenkend mens moet toegeven: hier gecon fronteerd te zijn geweest met God. Het bewijs van het Godsbestaan langs de weg van de ervaring^ WERELDNIEUWS Acteur „grondstof" voor regisseur (Van onze filmredacteur) Anthony Perkins, die enkele weken ge iden in de studio's van Metro Goldwyn JJayer is opgetreden voor de film „Green ^ansions", zijn achtste film in zes jaar en j*'e op de voorpagina van het Amerikaanse 'Udschrift „Newsweek" „de grote jonge ster van heden, de grootste van morgen" ^erd genoemd, is min of meer een feno meen in Hollywood, een fenomeen op het ®önt van bescheidenheid en eerlijkheid en een levend bewijs van de klassieke stelling, dat het niet de acteur met zijn spel is, die e®n film maakt, maar de regisseur met lÜn beeldenspel. De meeste jonge acteurs in Hollywood, ?ie naam beginnen te maken, plegen de Journalisten, die hen interviewen, strak in de ogen te kijken en dan te verklaren, dat de beste acteurs in het hele filmbedrijf rijn. Maar Anthony Perkins, die de top van de filmroem al lang en breed heeft be reikt, blijkt zelf geen al te hoge dunk van ziin acteertalenten te hebben. „Ik heb niet veel vertrouwen in mezelf". verklaarde hij in een gesprek, dat hij met de Amerikaanse filmjournalist Joe Hyams oeeft gehad „Tenminste niet zoveel als 'k in mijn positie zou moeten hebben. Ik Oen een goede acteur, mits de rol mij ligt. De rol van Eugene Gant, die ik op Broad way heb gespeeld, was precies in mijn graatje. Maar om de waarheid te zeggen oen ik met mijn vertolking woord voor Woord, gebaar na gebaar, geholpen door George Roy Hill, de regisseur. Ik zou heus biet hebben geweten, hoe ik de rol anders had moeten spelen. In films komt het nog meer op de regis seur aan en daarbij heb ik het ongeluk ge had. dat ik eigenlijk niet geschikt was voor de rollen, die ik kreeg te spelen. Ik was bijvoorbeeld ongeschikt voor mijn rol als tegenspeler van Sophia Loren in „Desire hnder the Elms". Ik ben nog niet rijp ge- Joeg om tegenover Sophia te spelen. Dvenmin was ik rijp genoeg om de sheriff Jan een westers stadje te spelen in „The Tin Star". Een feit is. dat ik bij het spelen voor een film gedurende driekwart van de tijd absoluut niet weet wat ik doe. Ik ben niets anders dan „grondstof", maar 'k kan praktisch alles doen. wat een be kwaam regisseur mij zegt". Anthony Perkins strekt zijn lange benen hit en keèk naar Audrey Hepburn, zijn te genspeelster in „Green Mansions", die bezig was met het repeteren van een scène. »Er zijn twee soorten acteurs", ging hij hoort. „Lui zoals Kim Stanley. Marlon Brando of Gary Cooper, die precies weten, Ik kan erg onhandig zijn, als ze me niet vertellen, wat ik moet doen. Ik ben voor films opgetreden, waarbij ik de regisseur tijdens de opnamen voortdurend uit het hoekje van mijn ogen in de gaten hield. Kijk maar eens naar de films, waarin ik heb gespeeld. Mijn twee beste prestaties heb ik geleverd onder leiding van sterke, wat ze doen en wat ze uit een rol willen j creatieve regisseurs: „Friendly Persua- halen. In de meeste gevallen doet de re-1 sion" onder William Wyler en „Fear gisseur niet veel meer dan hen helpen, strikes out" onder Bob Milligan om hun ideeën te verwezenlijken. En dan zijn er zoals ik. die op zich volkomen hul peloos zijn en eigenlijk niets anders dan een instrument in handen van de regisseur. „Ik geloof wel", besloot hij, „dat deze film goed wordt. Mel Ferrer, de regisseur, schijnt te weten wat hij doet. Als dat niet het geval is, zit ik in de puree". Anthony Perkins niet rijp genoeg voor de sheriff in „The Tin Star In september van het volgend jaar hoopt Albert van Dalsum zijn vijftigjarig toneel- jubilé te herdenken- In verband met dit feit heeft een, aantal ingezetenen van Utrecht aan de gemeente een door de Utrechtse kunstenares, mevr. Erika Moes man-Visser, geschilderd portret van de a.s. jubilaris aangeboden, ter plaatsing in de Stadsschouwburg. Zowel het gemeentebestuur als de direc tie van de schouwburg hebben dit voorstel in dank aanvaard. „Requiem voor Holland „Over Dordrecht en het wijde water, over de rietlanden en over de ruime pol ders. die eindeloos en groen zich uitstrek ken van dijk tot dijk, over de bomen langs de kade en over de boten in de haven, die aan de mast de vlag half stok voeren, over de grachten en over de spiegelblanke vijvers, over de stilte der George Cole en Sidney James als de dragers met Bernie Bresslaw op de achtergrond in de film ,Too many Crooks i. Karl Malden, die ook in de film „On the Waterfront" met Marlon Brando heeft sa mengespeeld, zal in „Guns Up" opnieuw als Brando's tegenspeler fungeren Malden sPeelt in dit verhaal van het Oude Westen cle rol van een vroegere bandiet, die she riff is geworden. De film wordt geregis terd door Stanley Kubrick, die intussen reeds met de opnamen is begonnen. Elizabeth Taylor, de weduwe van Mike Todd. heeft een contract getekend. waar- Jij haar een salaris van 500.000 dollar ^ordt gegarandeerd voor het spelen van de vrouwelijke hoofdrol in de filmversie, die zal worden gemaakt van „Two for the Seesaw", een van de meest succesvolle toneelstukken, die dit. jaar op Broadway rijn opgevoerd. Deze film wordt de eerste, waarin Eliza beth Taylor optreedt sinds haar exclusieve Contract met Metro Goldwyn Mayer is ver- Jopen. Ze moet echter nog in één film van oeze maatschappij spelen. Sophia Loren zal, wederom onder regie Win George Cukor. nog in minstens twee Amerikaanse films de hoofdrol vertolken. e voorlopige titels van deze films luiden ;JfeIler with a Gun", die in december ??or de c-amera's komt en die gedeelte lik in de bergen van Californië zal wor den opgenomen en ,,Two Women", geba- ?e«'d op de best-seller" van Alberto yforavia. Deze laatste film zal volgend in de lente in Italië worden ge- Waakt. Anna Magnani heeft geweigerd om in laatstgenoemde film de rol van Sophia Dorens moeder te spelen. Zij had. aldus ™ordt er nadrukkelijk aan toegevoegd, |?en bezwaar tegen een moederrol of te- ?en Sophia Loren. maar uitsluitend tegen filmkomedie die aan de Franse Rivièra speelt. Voor de vertolking van de hoofd rollen zij zij in onderhandeling Gregory Pe:ck en Sophia Loren. met film Bernard (Bernie) Bresslaw, die een rol vertolkt in de Bri'-c filmkomedie „Too many Crooks" (Boevenoverschot) heeft zijn bekendheid in Groot-Brittannië hoofdzakelijk te danken aan zijn optreden als soldaat Popeye in de televisieserie .The Army Game". Op het ogenblik ont vangt hij 500 brieven per week van be wonderaars, die hem vertellen, hoe leuk ze hem vinden en om een foto vragen. Toch vroeg Bresslaw, die maar net 23 jaar is, zich nauwelijks een jaar geleden nog af, of het hem ooit zou lukken om j binnen tien jaar de top te bereiken, en hij weet nog steeds niet, hoe het eigenlijk is gebeurd. Want in „The Army Game" speelde hij slechts een rol van onderge schikte betekenis als de lijntrekkende soldaat. Zijn post is overigens niet uit sluitend afkopistig van bewonderaars. Er is een hoog percentage brieven onder van producenten, die beslag proberen te leggen op z'n tijd, die de laatste maanden heel druk is bezet, 'n Blik in zijn agenda leert, dat hij op zondag 24 augustus op trad in een eigen televisieshow van een uur. Tot de dag daarvoor werkte hij voor een film, gebaseerd op „The Army Game" De dag daarna begon hij onder regie van Mario Zampi aan een nieuwe filmkome die voor de Rank-organisatie, getiteld Too Many Crooks". Gedurende de eerste Een gelukkige Ton Lensink, acteur en regisseur kon gisteravond de le televisie prijs in ontvangst nemen, die het Prins Bernhard Fonds heeft uitgereikt. Deze prjjs, 'n bedrag van f2000, werd hem over handigd door de voorzitter van het fonds, prof. mr. G. J. Wiarda, nadat het oudste jurylid, de heer Willem Vogt. het rap port van de jury had voorgelezen. Als eerste gelukwens werd daarna me dedeling gedaan van een telegram van Z.K.H. Prins Bernhard aan de bekroonde: „Ontvang mijn welgemeende gelukwen sen ter gelegenheid van de uitreiking aan u van de eerste televisieprijs van het Prins Bernhard Fonds, Bernhard, Prins der Nederlanden". De prijs is, zoals gemeld, door het Prins Bernhard Fonds ingesteld, voorlopig voor de tijd van drie jaar, als aanmoediging voor een volgens zijn richtlijnen goed ge bruik van het meest moderne communica tiemiddel. Het initiatief daartoe is uitge gaan van de televisiepionier Erik de Vries, naa!heenMve?haani van''°Han 'suyin "zal"'week van zijn optreden voor „Too Many worden opgenomen in Nepal. Dit isde Crooks^ ^wam^zn eerste grammofoon- eerste keer, dat een filmmaatschappij bin nen de grenzen van dit geïsoleerde exo tische koninkrijk in de Himalaya gaat fil men Verschillende maatschappijen heb ben reeds eerder pogingen in die rich ting ondernomen, maar zij kregen nul op het rekest. Edward Dmytryk zal de film produceren on regisseren. Han Suy in. die o.a. ook de roman „Love is a ma ny splendored thing" schreef, heeft ruim een jaar in Nepal gewoond en haar boek speelt zich daar ook af. Het koninkrijk ligt in de schaduw van de Mount Everest tussen Tibet en India en bezit een schit terend natuurschoon. Tegen deze prachtige natuurlijke achtergrond zal „The Moun tain is Joung" in februari van het volgen de jaar worden verfilmd. scenario. pfn het voorjaar van 1959 zullen Norman JWama en Meivin Frank een film gaan ÏÏaken met Danny Kaye in de hoofdrol, titel is „Knock on Silk' gekozen, om indertijd Dannys film -„Knock on °od" zo'n enorm succes is geweest. De ^Phamen zullen worden gemaakt in Ha ft,3"', Tokio, Hongkong en enkele andere ^tsen in het Verre Oosten, kjdaarna gaat het duo Panama-Frank g'hnen aan „Five Pieces of Maria.", 'n plaat op de markt en in zijn „vrije tijd moest hij repeteren voor „Educating Ar chie" een programma voor de BBC, dat in september is gestart. die echter te kennen gaf met het opperen van het denkbeeld te volstaan. De toekennng van de prijs heeft plaats gehad op grond van een zeer uitvoerig rapport, dat is uitgebracht door een com missie, die tevens als jury heeft gefun geerd. De uitzendingen, die door deze jury werden beoordeeld, vielen binnen de pe riode van 1 januari tot 1 september. In haar motivering van de keuze geeft de commissie een eervolle vermelding aan de Journaaldienst, die echter als pe riodiek terugkerend programmanummer niet in aanmerking voor de prijs komt. Bewondering heeft de commissie ook voor de décorontwerpers Peter Zwart, Fokke Duetz en Cor Hermeier, die met vinding rijkheid en vaak met eenvoudige hulpmid delen, suggestieve, geestige en artistiek voortreffelijke toneel-omgevingen weten te scheppen, waarbij een constant ge handhaafd prestatie-niveau opmerkelijk is. Na verschillende programma's met waar dering te hebben genoemd, merkt de com missie op, dat zij de bekroning heeft wil len geven aan de uitzending van 'n kunst werk der dramaturgie, waarbij bovendien sprake was van een kunstuiting, die be hoort tot een hogere orde van geestelijk- scheppende arbeid dan het creëren van bekoorlijk amusement, hoezeer ook be langrijk en welkom. Daar de commissie van mening was, dat voor een eerste uitreiking van de tele visieprijs de groep „toneel" (door het ni veau der prestaties) het meest in aanmer king kwam, maar daar zij tevens de over tuiging was toegedaan, dat het in over eenstemming was met het geheel nieuwe en volstrekt eigen karakter van het medi um televisie, dat niet een onpersoonlijke collectiviteit, doch, ditmaal althans, de levende scheppende menselijke persoonlijk heid naar voren behoorde te worden ge schoven, heeft de commissie, die tenslotte de keus had weten te vernauwen tot „Al mijn zoons" van Arthur Miller, regisseur Jack Dixon, uitgevoerd onder auspiciën van de VPRO en „Euridice" van Jean Anouilh, regisseur Ton Lensink, uitge voerd onder auspiciën van de AVRO, met eenstemmigheid geadviseerd de Televisie- prijs 1958 van het Prins Bernhard Fonds, toe te kennen aan Ton Lensink. besloten hofjes en boven het gerucht der scheepswerven uit. boven de houttuinen en j de gonzende zagerijen, luiden zwaar na drukkelijk, luid en traag de doodsklokken" Met deze regels bereikt Van Oldenburg Ermke twee dingen: hij brengt de lezer ogenblikkelijk in de sfeer, en hi.i be- i gint het verhaal met een aangrijpend mo- ment, dat het leven in het gezin van De Witt, een nieuwe, ongewenste maar on ontkoombare richting geeft: de dood van Jacob's huisvrouw, de moeder van Jan en Cornelis. Jacob is een rechtschapen man. God vrezend. streng voor zichzelf en voor an deren, en een goed koopman. De onrust der tijden heeft zijn aandacht; vol zorg doch ook bezeten van een onbedwingbare drang tot zaken doen, slaat hij de ge beurtenissen in zijn eigen land en buiten de grenzen gade schiedenis rondom een historische figuur geschreven, maar uit de geromantiseerde Aan de opvoeding van zijn zonen be- vaderlandse geschiedenis treedt deze man spaart Jacob de Witt geen geld. Zij stu- naar voren: groter naarmate de tegen- deren in Leiden en worden daarna naar spelers groter waren, de tegenslagen Frankrijk gestuurd, om op deze „grand schrikwekkender, de dreigingen heviger, tour" anders en beter dan uit de boe- Temidden van de wanhoop steekt zijn ken de wereld en mensen te leren ken- krachtige figuur het scherpst af. nen. En „wie mensen kennen leert, leert j ook zichzelf kennenj Dit Requiem om „de laatste Hollan- Nu maakt zich uit het verhaal de fi- der" is eerder een romantische verbeel- guur van Johan los. Hij treedt op de ding dan een gesloten roman. Het wordt voorgrond en als een levend decor zijn trouwens niet als zodanig aangediend, de groten uit den lande om hem heen Maar roman of romantische verbeelding: VAN OLDENBURG ERMKE in goedmoedige caricatuur gegroepeerd. Kort maar beeldend be let levensverhaal is met liefde geschre- schrijft Van Oldenburg Ermke bet ver- Ven.... én met onmiskenbare partijdia- slechteren van het bestuur van Holland, :lejd. Als deze tot uitdrukking was ge- tot er tenslotte een erbarmelijke toestand bracht in de intensiteit van de schildering ontstaat. Onzekerheid, onbehagen en wan- van (jeze grote figuur, dan zou men er trouwen heersen in Den Haag en dit alles Vrede mee hebben. Nu laat de schrijver is" de actieve, agressieve Johan een doorn in het oog. Dat de schrijver er in geslaagd is het en dan heel duidelijk eigen me- i nlngen in het verhaal in. begrijp dit ingrijpen wel. soms overweldigende toneel van het Hol- Ik voor mij begrijp dit ingrijp land in de branding van die tijd te schil- maar betreur het tezelfdertijd Het deren in 'n levend en boeiend fresco, is op zich reeds een grote verdienste. Maar belangrijker is het. dat dit alles tenslotte uitsluitend dient om de figuur van Johan de Witt reliëf te geven en scherp in het licht te stellen. Van Ol denburg Ermke heeft geen vaderlandse ge- schaadt naar mijn mening de gaafheid. Hetgeen niet wegneemt, dat dit Re quiem een knap gecomponeerd en met hartstocht geschreven boek is. waarin glorie en rampspoed, grootheid en ver val, eer en schuld geconcentreerd zijn m de man, wiens naam in de ware beteke nis een symbool is. Michael Anderson, die dank zij Mike Todd wereldberoemd is geworden als de regisseur van „De Reis om de Wereld in 80 Dagen", is op het ogenblik in Dublin een Anna Magnani (onder) heeft geweigerd om de rol van Sophia Lorens moeder te spelen in de film „Two Women". soort Mike Todd-film aan het maken. In het klassieke verhaal van Jules Verne had hij voor de kleinste rollen de grootste ster ren beschikbaar, van Coward af tot Die trich toe. Met „Shake Hands with the De- vill", Anderson's film over de Ierse troebe len, die zes miljoen gulden gaat kosten en die geheel in Ierland wordt opgenomen, gaat het precies eender. Van overal ko men de sterren naar Dublin. James Cag- ney „tough guy" van Hollywood is er al, evenals Don Murray met zijn mooie vrouw, de actrice Hope („Peyton Place") Lange. Dame Sybil Thorndike en haar echtgenoot, j Sir Lewis Casson die in de film tot de el- j kaar bestrijdende partijen behoren. Verder zijn er Diana Wynter, Micaei Redgrave I en Glynis Johns, om nog maar niets te I zeggen van Ierse oud-gedienden als Cyril Cusack en Noel Purcell en alle Abbey- acteurs. Anderson hij is 38 jaar. maar ziet er tien jaar jonger uit is de pot met stroop waarop ze allemaal komen afvlie gen De Armore-studio's in Bray begin nen met de dag meer op Hollywood te lijken. Het Georgiaanse landhuis, dat de filmgroep tot hoofdkwartier dient, weer galmt van de Amerikanismen. Pames Cagney in studio B is hoogle raar overdag en scherpschutter 's nachts, die zijn medische studenten, onder wie D0n Murray, les geeft in de nauwkeurig nagebouwde medische faculteit van Du blin. Sir Lewis Casson fungeert in studio A als een Britse rechter, die Dame Sy bil Thorndike veroordeelt wegens oproe rige praktijken. „Shake Hand* with the Devil" zal on getwijfeld in Ierland opspraak wekken. Dat zou trouwens iedere film over „de troebelen". Maar op het ogenblik is ieder een tevreden en blij. want de dollare stromen binnen en het grootste defll WB <je m WJife 3o Ieitaod» Er valt een scheldwoord. Een paar kwa jongens roepen een meisje achterna: „bleekgezicht". En de jongens hollen al weer verder, springen over een hoop zand en verdwijnen in een steegje en zijn het meisje allang weer vergeten. Het meisje neemt het de kinderen ook niet kwalijk. Zo is zij ook geweest in haar jonge jeugd. Maar toch., als zij over het bruggetje wandelt, blijft zij staan en ziet naar de zon. „Bleekgezicht", riepen zij. Het zonnetje zal haar goed doen. En zij blijft staan, zich heerlijk koesterend in de warme stra len. Het scheldwoord is zij allang vergeten. Zij denkt er al helemaal niet meer aan, wat eigenlijk de aanleiding is geweest, dat zij hier is blijven staan. Ze is alleen maar gelukkig. En zij geniet van het spel van de zon en de wolken. Totdat Iemand naast haar komt staan De wandelaar haalt zijn schouder eens op, maar blijft toch ook even staan kijken. Een mens is nu eenmaal van nature nieuwsgierig en belust op sensatie. Als er iets te zien is. loopt men het niet graag mis. Zo blijft er nog een staan en nog een. En tussen het kleine gezelschapje voegt zich een beroeps-zakkenroller. Het kost hem natuurlijk niet de minste moeite om zijn slag te slaan. Maar als hij zijn zakken vol heeft, komt er een agent aan geslenterd. De zakkenroller en de agent kennen me kaar maar al te goed. De agent denkt hem nu eindelijk eens te kunnen vangen. Hij fouilleert de zakkenroller, maar deze is hem te slim af geweest. De omstanders voelen haastig in hun zakken en werkelijk., zij missen zo goed als alles. Maar als de zakkenroller hen niet bestolen heeft, wie heeft het dan wel gawaan1 Alles wordt gevonden in de open tas, die het meisje aan haar arm heeft hangen. De agent weet zeker, dat de zakkenrol ler hem dat gelapt heeft, maar de bewij zen? Iedereen wil er genoegen mee nemen, als hij het zijne maar terugkrijgt. Maar het meisje neemt er geen genoegen mee om voor dievegge te worden aangezien, zodat tenslotte het hele geval met alle be trokken personen erbij voor de inspecteur komt. Een luttel voorval. Voor een politiepost van geen betekenis. Was dat éne scheid- woordje niet gevallen, dan was er hele maal niets gebeurd. Want dan was het meisje doorgelopen en niemand was er blijven staan en geen zakkenroller had dan kans gehad zjjn spelletje te spelen. Maar dit éne scheldwoordje is NU wei gevallen en liet heeft aanleiding gegeven tot een serie kleine opeenvolgende gebeur tenissen, die de moeite van het vermelden niet waard zouden zjjn, als.,deze klei ne gebeurtenissen op hun beurt weer geen aanleiding waren geworden tot een on noemelijk groot drama, dat zich daar bin nen een uur op dat politie-bureautje af speelt. Een drama, dat hele levens finaal doet veranderen. Ook voor de inspecteur staat het als een paal boven water, dat de zakkenroller de dief moet zijn. In een ommezien van tijd zal hij hem wel even tot een bekentenis dwingen. Maar de zakkenroller is ge haaid. Ze moeten maar eens bewijzen, dat hij al die voorwerpen en papieren bij het zien van de agent gauw in de tas van het meisje gestopt heeft en dat het meisje ze niet zelf gestolen heeft. De inspecteur probeert het langs een andere weg. Het is nogal een verdachte buurt, waar het gevalletje heeft plaats ge had en hij vuurt zomaar wat vragen af, wat iedereen hier eigenlijk in dit buurtje te zoeken had. Ook bekijkt hij de voorwerpen en de pa pieren, die de dief op zo handige wijze ge rold heeft bij iedereen. Er zijn nogal bezwarende brieven bij. Brieven, die wijzen op een handlangster1 OUD. Is zij gek..? Of is zij door en door ge raffineerd? Als zij werkelijk een hartaanval krijgt (of doet alsof..), dan ziet zij in de dok ter, die ter hulp wordt geroepen, O.L. Heer. De andere erbij betrokken personen wil len nu eindelijk eens weg. Ze hebben ge noeg van dat hysterische kind. Zij heb ben niets met het geval te maken. Laten ze haar maar voorgoed opsluiten. De inspecteur echter laat niemand gaan. Hij wil weten! En weer opnieuw beginnen de vermoeiende ondervragingen. Maar dan., dan gebeurt er iets vrese lijks. In een staat van hevige opwinding springt het meisje op en roept God tot getuige, dat zij onschuldig is. Zij roept God Zij wil Hem zien van gezicht tot ge zicht. Want Hij was het, die die jongens dat scheldwoord deed roepen en haar op de brug deed staan om haar gezicht brum te laten branden. Hij was het, die al die mensen op de brug zond en de zakkenro.- ler al die tassen en zakken deed leegste- len. Hij was het, die daarna alles in haar tas deed belanden en die haar geen ge noegen deed nemen met de onrechtvaar digheid van al die mensen en haar daar door hier naar dit bureau stuurde. Maai hier is de onrechtvaardigheid nog erger geworden. Zij stikt ervan. En daarom roept zij: „God, kom hier!" En terwijl zij dit in een laatste inspan ning uitroept, zakt zij langzaam in elkaar De dokter buigt zich over haar heen. A'- len staan roerloos. Lange stilte. Ze is. dood. Niemand durft er een woord te zeggen Het mysterie is voelbaar. Zij heeft God tot getuige geroepen vai haar onschuld. Zij kon niet langer tegen het onrecht op. Ze is bezweken onder de last van het onrecht. Of eh De stilte blijft. Totdat de ware schuldige er niet langer tegen op kan en neerkniel: bij het lijk en zijn schuld bekent. Wan' hier., hiér is geen schijn, geen verdoeze ling meer mogelijk. En alle betrokken personen bekennen wat zij aan schuld op zich geladen hebben Als allen weg zijn; de een naar huis ge stuurd, de ander achter slot en grendel gesloten; en de inspecteur en de dokter alleen achterblijven, vragen zij zich af, of dit nu allemaal louter toeval was of eh Zonder haar dood was de inspecteur met het vuil blijven zitten, want zonder de bekentenis van de ware schuldige, was die internationale bende rustig met haar verdervende en zo onnoemelijk veel ellen de brengende praktijk doorgegaan. Was dat éne scheldwoordje niet geval len. „Als u het zo beziet (aldus de dokter! krijgt dat toeval een heel andere naam- van een internationale bende, die meisjes ronselt voor de blankeslavinnen-markt. De verdenking valt op het meisje, dat op de brug is blijven staan. De aanwijzin gen in haar richting stapelen zich opeen. Doch zij houdt zich voor de domme. Zij is zich van niets bewust. Ze huilt. Zij hangt de onnozele uit. Ze is een hartaanval na bij. Is zij een simulante..? Als men haar vraagt, wat zij dan op die brug deed in deze obscure buurt, dan antwoordt zij on der tranen; nik keek naas O.L, Heet". Inspecteur; „Dan zou God vlak na has sterven hier., hier in mijn bureau aan wezig geweest zijn?" Dokter: „Misschien". Inspecteur: „Hoezo misschien?" Dokter: „Nou, haar dood kan ook toeva! geweest zijn". Inspecteur: „Maar wat is dan dat vei domde toeval van u?" Dokter: „Dat weet niemand. Goeden dag"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5