NOORDPOOL f f Onderlinge twisten begraven en de gelederen gesloten 15 DAGRAVIT TOTAAL Wij kunnen N.-Guinea beter verdedigen dan Nederland" Skums) fkeAu,d7 Tussen hemel en aarde Hei gruwelijke ijs van de Erliard naar Azië vertrokken Minister Soebandrio SLEUTEL VOOR ALLE DUITSE PROBLEMEN HEEFT MOSKOU Uit alle Brits Labourcongres beëindigd Samengaan van Gaitskell en Bevan groot succes II Het busongeluk bij Wezep Kraamkamer van rosse vleermuis ontdekt Hongaarse emigranten in Engeland Vitaminen en mineralen hebt u nodig F in één dragee Persconferentie van Adenauer Regering zoekt betrekkingen met Joego-Slavië te verbeteren De stalen kern V B ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 PAGINA 6 Nog een jongetje overleden Vragen over ongeluk bij Wezep Bij Ede EISENHOWER ONDERGAAT EEN MEDISCH ROUTINE- ONDERZOEK DEN BOSCH VERLOOR HENRI WERTENBROEK Geheimschrijver van Prins Amadeiro GENERAAL v. HOOGENHUYZE OVERLEDEN BonnBelgrado De Westduitse minister van buitenland se zaken, von Brentano, verklaarde gisteren aan een perslunch in Berlijn, dat de regering in Bonn een manier hoopt te vinden om de betrekkingen met Joego slavië te herstellen. Die betrekkingen wer den vorig jaar, zoals men zich zal her inneren, door Bonn afgebroken, toen Joe. go Slavië de Oostduitse regering erken de- Guastalla Italië Tobroek (Noord-Afrika) Dordrecht Tilburg Utrecht Rocky Ford (V.S.) Sanderstead (Engeland) door 0TT0 LUDWIG 17 Maar het moeilijkste moet nu beginnen. Hoe brengen ze de sloep in veiligheid? Kruipend, soms uitglijdend bereiken Hans en Joe het vrij gammele bootje. Krampachtig grijpen hun handen de randDan horen ze hondengeblaf achter zich.. Joe grijnst voldaan. Zijn brede mongolenogen staan vrolijk. De honden worden ingespannen en de zweep knalt.. De mannen, achter de sloep, duwen en helpen zo een handje mee.. Maar het ijs scheurt open en ze tuimelen in het ver lammende koude water. Verbeten werken ze zich weer op de ijslaag. Nu eens sleept de sloep over de harde „grond," dan weer dobbert hij op het water. Maar daar is eindelijk het vei lige pakijs.... De Eskimo-vrouwen en de kinderen rennen op hen af en zingen van vreugde.Ze hebben hun voedsel terug, en mét de levensmiddelen weer nieuwe hoop.. 18. Dagen, weken gaan voorbijOp die ijsberg wordt een dorp gebouwd. De Eskimo's bouwen handig en snel de war me igloo's. Verschillende hutten worden uit het ijs gestampt. Hans en Joe hebben namelijk besloten om die blanken een les je in „huizenbouw" te geven. De eerste igloo dient als keuken de tweede als salon. De rest als slaapkamers.. De „wan den" en de daken zijn regelmatig boogvormig, en sommige hut ten hebben zelfs vensterramen, die van pasgevallen hagel, rijp en ijzel zijn gemaakt. Het enige bezwaar is, dat je moet kruipen om binnen te komen Maar er is luxe, er zijn lampen die met robbenvet aangestoken worden en de eerste drie rob ben, die ze vangen, vervangen een tijdje het gedroogde vlees.. 19. Maar Tyson heeft een lang gesprek met de meteoroloog Meyer. En die windt er geen doekjes om: Het pakijs, waarop ze zich nu bevinden, drijft heel langzaam en komt bijna niet vooruit. Nu is het oktober. En als ze geluk hebben, komen ze pas eind april of begin mei in streken, waar geregeld prau wen en kano's varen, tenminste in het jachtseizoen. Dat be tekent, constateert Meyer koud, dat ze alweer een overwinte ring tegemoet kunnen zien, opnieuw de hel moeten meemaken. Ze bevinden zich nu, schat de geleerde, op 77 graden 30 mi nuten noorderbreedte. En Northumberland ligt op veertig a vijf tig mijlen ten oosten. Een nieuwe ramp bedreigt hen: ze vangen geen enkele rob meer. Tyson klemt zijn tanden op elkaar. Dan maar weer be zuinigen. Hun dagelijkse rantsoen wordt 360 gram, alles inbe grepen, zelfs de olie voor de lampen. Nauwkeurig en precies weegt Meyer de porties af. Hij gaat strikt eerlijk te werk, maar toch ontvlamt er soms een hevige strijd. Want de honger en de angst maakt hen redeloos. 20. Dorst lijden ze gelukkig niet. De Eskimo's hebben de blanken namelijk geleerd, dat ze het regenwater dat in dalen en kuilen is gevallen, gerust kunnen gebruiken. Bovendien is het niet zo moeilijk om het zoutwaterijs van het zoetwaterijs te onderscheiden. Daarin zit het hem niet. Maar het spook van de honger bedreigt hen.. De levensmiddelen raken uitgeput, de jacht en de visserij brengen niets op. Het enige wat erop zit is hun eigen honden te slachtenMaar ook daarmee laat het hongerfantoom zich niet verdrijven. Weken, maanden trek ken voorbij in de ergste ontberingen, Kerstmis, Nieuwjaar zijn even zoveel dagen van wanhoop. Het zijn skeletten, die elkaar elke avond aankijken.. En de ijsberg ligt bijna stil. Tyson re kent uit, dat ze zich nu in het breedste gedeelte van de Baffins- baal bevinden.. Het jaarlijkse congres van de Britse La- bourpartij in Scarborough is gisteren ge ëindigd met het begraven van onderlinge twisten en het sluiten der gelederen met het oog op de algemene verkiezingen, die de partij in het komende voorjaar ver wacht. De afgevaardigden zijn gistermid dag na de traditionele samenzang van hun strijdlied „De rode vlag", naar huis vertrokken. Het congres was begonnen in een sfeer van ongerustheid over 't groeiend aanzien dat de conservatieve regering bij de Brit se kiezers geniet. Daarom moest dit congres een voorbeeld van eensgezind heid worden. Dat is bereikt door inge spannen werk voordat de conferentie be gon en dit is voor een groot deel te dan ken aan de partijleider Gaitskell en zijn vroegere linkse rivaal Bevan. Het samen- zijn vroegere aanhangers, verklaarde, dat het absoluut onmogelijk is voor de oppositie om met de kennis, die zij be zit een uitspraak over bepaalde wapens te doen Wij verbinden ons niet om die wapens te maken, doch wij verbinden ons ook niet om ze niet te vervaardigen Wij weten niet wat voor wapens we no dig zullen hebben. Daarom moeten wij wat speelruimte hebben zo zei hij. Wel beloofde Bevan, dat een Labourre- gering de kernproeven zal beëindigen Gaitskell verklaarde, dat als Engeland eenzijdig het vervaardigen van water stofbommen zou stopzetten, de Britten zich achter de Amerikaanse bommen zou den moeten verschuilen. Als Amerika ech ter als gevolg van het Britse besluit een isolationistische politiek zou gaan voeren, zou Engeland voor het feit komen te staan. gaan van deze twee, die in het verleden dat het niet op eigen kracht Sovjet-druk nogal eens tegenover elkaar stonden is door vele socialisten begroet als mogelijk de grootste bijdrage aan de nieuwe eens gezindheid. Niettemin zijn de socialisten na hun con gres er nog lang niet van overtuigd, dat zij de verkiezingen kunnen winnen als het parlement binnen een half jaar zou wor den ontbonden. Doch hun moreel, dat vóór de conferentie diep in de put zat, is dui delijk heter geworden. Ironische mopjes als „wfl zullen verenigd een nederlaag lij den" heeft men na de eerste dagen van het congres niet meer gehoord. De afgevaardigden hebben deze week hun goedkeuring gehecht aan een serie po litieke verklaringen, die met het oog op verkiezingen zijn opgesteld. De partijlei ding heeft op alle belangrijke punten haar zin gekregen, ook al werd een links voor stel om de particuliere scholen in Enge land af te schaffen met slechts geringe meerderheid verworpen. Gaitskell en Bevan, die herhaaldelijk hun eensgezindheid demonstreerden, heb ben zich donderdag gezamenlijk ingespan nen om een motie verworpen te krijgen, die eenzijdige stopzetting van de produktie van dt waterstofbom door Engeland eiste. Bevan. die vervreemd is van veel van In het r.-k. ziekenhuis te Zwolle Is gisteravond laat het vijfjarig jongetje P. Meurer uit Kampen overleden aan de verwondingen, die het woensdagavond hfj het busongeluk op de onbewaakte over weg bU Wezep opliep. Dit jongetje was In de bus in gezelschap van zijn grootvader, de 78-jarige heer H. van Aarst, die bij ditzelfde ongeluk op slag gedood werd. Hierdoor is het aantal slachtoffers tot vier gestegen. In de ziekenhuizen worden op het ogen blik nog drie kinderen en drie volwasse nen verpleegd, die bij het busongeluk ver wondingen hadden opgelopen. Voor hun leven bestaat echter geen gevaar. Mr. S. Willinge Gratama, lid voor de V.V.D. van de Provinciale Staten van Gel derland, heeft Gedeputeerden enige vrage gesteld naar aanleiding van het ongeluk, dat woensdag op een onbewaakte overn weg bij Wezep heeft plaatsgehad. Hij vraagt, of het Juist is, dat de regeling van wegomleggingen in handen is van de Provinciale Waterstaat, wanneer zoals te Wezep de wegwerkzaamheden onder leiding van de waterstaat geschie den en of de Provinciale Waterstaat ver antwoordelijk dan wel aansprakelijk is. Hij vraagt verder, of Ged. Staten, wan neer op deze vragen bevestigend moet worden geantwoord, dan niet van mening zijn, dat de veiligheid van het particulie re en openbare vervoer in hoge mate is verontachtzaamd, niet alleen door een volkomen ongeschikte onbewaakte over weg, nota bene zonder enige voorzorgs maatregel, tijdelijk voor het doorgaande verkeer aan te wijzen, maar ook door van deze aanwijzing zoals uit de pers berichten blijkt geen mededeling te doen aan de N.S., de V.A.D., de rijkspo litie en het gemeentebestuur van Olde- broek (onder welke gemeente Wezep be hoort). Mr. Willinge Gratama vraagt tenslot te aan Ged. Staten ten spoedigste voor schriften te geven over het tot standbren- gen van wegomleggingen, wanneer onder de verantwoordelijkheid van de provincie wegwerken worden uitgevoerd. Voorts vraagt hij ten spoedigste aan Provinciale Staten mee te delen welke voorschriften van de provincie in het geval van Wezep niet zijn opgevolgd. of agressie zou kunnen weerstaan. De linkse motie voor verbod van water stofbommen werd daarop met 5.611.000 stemmen tegen 890.000 verworpen Even buiten Ede is een „kraamkamer" ontdekt van de rosse vleermuis (nycyalus noctuia). In dergelijke ruimten brengen de vleermuizen hun jongen ter wereld; er zijn in ons land slechts enkele bekend. Medewerkers van het Zoölogisch La boratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht hebben te Ede een aantal dieren gevangen en van een oormerk voorzien, waarna ze weer in vrijheid werden ge steld Het doel hiervan is een eventuele trek of verspreiding van de vleermuizen te leren kennen. Vroeger werden daarvoor ringen ge bruikt, die aan de vlieghuid werden be vestigd. doch dit systeem bleek enige na delen te hebben. De oormerken die nu werden gebruikt ontving men van de Poolse onderzoeker dr. Krzanowski te Warschau. Zij dragen dan ook tot op schrift: Akad. Nauk. Warszawa, gevolgd door een nummer uit de serie 24012500. Veel Hongaarse vluchtelingen zijn in En geland het slachtoffer geworden van de teruggang der conjunctuur en in de af gelopen weken zijn honderden van hen in Londen terechtgekomen, waar zij zonder werk en veelal zonder onderdak rondzwer ven. Velen van hen slapen in parken of wandelen 's nachts rond en slapen over dag in openbare gebouwen, zo meldt de Britse Raad van Kerken. De Hongaren, die in Engeland werk heb ben gevonden, zijn de eersten, die werk loos worden als de Britse fabrieken men sen moeten ontslaan. Zij trekken dan naar Londen in de hoop daar weer aan de slag te kunnen. De Britse Raad van Kerken heeft een hulpdienst voor vluchtelingen, die in de afgelopen twee jaar meer dan 5000 Honga ren in Engeland en andere delen van het Britse Gemenebest aan onderdak en werk heeft geholpen. De Westduitse minister van economi sche zaken, prof. Erhard, is gisteren per vliegtuig voor een reis door Azië ver trokken, die, naar verwacht wordt, van groot belang zal zijn voor de toekom stige Westduitse steun aan de minder ontwikkelde landen. Erhard gaat allereerst naar New Del hi, waar hij aan de bijeenkomst van de Wereld-bank zal deelnemen. Vandaar gaat hij naar Calcutta, Rangoon, Bang kok, Saigon, Seoel, Tokio, Colombo en Karatsji. Een voorstel van Erhard, dat zeer de aandacht getrokken heeft, is een fonds van 1 miljard mark te vormen voor de garantie van Westduitse investeerders in het buitenland tegen politieke risi co's van nationalisatie. Zulk een fonds zou een aanvulling moeten zijn op het stelsel van export-kredietgarantie, dat West/duitse exporteurs verzekert tegen verliezen door ha-ndelsrisioo's tot maxi maal 80 procent van de waarde van hét betrokken contract. Voor de vorming van het door Erhard voorgestelde fonds zijn echter wetgevende maatregelen nodig, waarvoor nog geen voorstellen bij het parlement zijn ingediend. President Eisenhower is gisteren la chend en gekleed in sportkostuum naar het legerhospitaai in Washington gegaan, waar hij zijn jaarlijkse onderzoek zal ondergaan. Hij zou vandaag weer naar het Witte Huis terugkeren. Eén dragee per dag is voldoende! Dagravit Totaal 15 is de énige dragee, die 12 vitaminen plus de drie onmisbare mineralen - kalk. fosfor en ijzer - bevat. Daardoor Dagravit Totaal 15 de enige volledige aanvul ling van het dagelijkse voedsel. Voor uw hele gezin DAG RA DIEMEN „Indonesië is beter in staat westelijk Neiuw-Guinea te verdedigen dan Neder land, vooral wanneer Indonesië gereed zal zjjn met de opbouw van zjjn strijdkrach ten". Dit zei gisteren de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Soebandrio in een verklaring aan de pers. Hij gaf daarin commentaar op de redi van dr. Drees in de Tweede Kamer, waarbij deze had gewezen op het militai re strategische belang van westelijk Nieuw-Guinea, met name voor de niet- communistische westelijke mogendheden. „West-Irian. samen met geheel Indone sië heeft inderdaad een zeer belangrijke militair-strategische positie" aldus mi nister Soebandrio. „Maar West-Irian heeft geen strategische betekenis juist voor Ne derland, omdat dit land niet in staat is dit gebied te verdedigen, zoals tijdens de laat ste oorlog wel is gebleken. Volgens mijn mening is het voor Nederland al een zwa re last zijn aandeel te leveren in de ver dediging van West-Europa." „In economisch opzicht legt West-Irian op Nederland jaarlijks een last van enige tientallen miljoenen guldens", aldus Soe bandrio, die verder zei te geloven, dat Ne derland westelijk Nieuw-Guinea wenst te gebruiken om van Indonesië concessies te verkrijgen in economisch opzicht. „Het is voor de Nederlanders te betreuren dat zü hiermee winst willen behalen, waar door westelijk Nieuw-Guinea een wapen is, dat werkt als een boemerang tegen henzelf". Te 's-Hertogenbosch is na een kort stondige ziekte vrij plotseling op 76-jarige leeftijd overleden de heer H. Wertenbroek De heer Wertenbroek heeft in het folklore- leven van zijn geboortestad steeds een grote rol gespeeld, jarenlang is hij de grote promotor geweest van het Bossche carna val. Van prins Amadeiro was hij tot dusver de seriba of „geheimschrijver". Vele „aanspraken"' en „troonreden" zijn door hem samengesteld en mede heeft hij enkele carnavalsrevues op zijn naam staan. In de jaren tussen de belde wereld oorlogen heeft hij ook aan de regionale en landelijke pers journalistieke bijdragen geleverd. Advertentie 1 oabyderm-zeep In het ziekenhuis Westeinde te s-Gra- venhage is gisteren overleden de 86-jarige gepensioneerde generaal-majoor W. G. v. Hoogenhuyze. De heer Hoogenhuyze werd op de avond van de 26ste september ge wond, toen hij op de kruising Frederik HendriklaanJohan van Oldenbarnevelt- laan in Den Haag werd aangereden tij dens oversteken. Hij was voormalig commandant van het regiment Jagers en adjudant in buitenge wone dienst van H.M. de Koningin. Bondskanselier Adenauer van West Duitsland heeft gisteren op een perscon ferentie in West-Berljjn verklaard, dat de sleutel voor alle problemen, die in Duits land bestaan, of het nu gaat om de ver eniging van Duitsland, of om de diplo matieke betrekkingen van de bondsre publiek met Oosteuropese communis tische staten, zicb in Moskou bevindt. Het antwoord op de vraag of de West duitse regering betrekkingen met de oos telijke landen zal aanknopen, hangt voor een groot deel af van de houding der Sov jet-Unie. In ieder geval zullen dergelijke betrekkingen zich aanvankelijk beperken tot economische gebied, en pas later tot van de Mapro-spiraal geeft U de zekerheid dat Uw gordijnen onberispelijk strak hangen, zonder moeilijkheden met doorsteken. De geoctrooieerde gordijnspiraal MAPRO N.V. -.HERTOGENBOSCH diplomatiek terrein worden uitgebreid, zo zei de bondskanselier. Adenauer deelde mede, dat hij hoopte „spoedig- een lang onderhoud" te hebben met de Sovjet-ambassadeur in Bonn. Smir- nof. Hij zou van die gelegenheid gebruik maken om de aandacht van de Sovjet- Unie te vestigen op de toestand in Oost- Duitsland, waar, naar hij zei, de „rechten van de mens voortdurend dopr het slijk worden gesleurd". De bondskanslier legde er voorts de nadruk op, dat het fundamentele pro bleem, dat zich op het ogenblik stelt, het vraagstuk van een algemene ontwa pening onder toezicht is. Adenauer ge loofde, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie de toestand in de wereld niet zo zullen laten verslechteren dat er een oorlog uit voorkomt. De onder handelingen over een topconferentie, die door de recente gebeurtenissen op de achtergrond zijn geraakt, zouden weldra kunnen worden hervat, als de kalmte is weergekeerd. Op die confe rentie zou men onvermijdelijk weer de Duitse kwestie moeten bespreken, zo meende Adenaurer. WINDSTREKEN Zuster Maria Scaravelli legde in de kerk haar eeuwige geloften af. Haar zes zusters waren er allen bij tegen woordig. Die zes zussen waren ook allen Ursulinen, net als de jonge zus ter zelf. Ze hebben nog één broer; deze studeert voor priester. Militaire jachttoestellen zijn in de regel vliegtuigen, die niet al te ver van het thuisnest kunnen afdwalen. Hun benzineverbruik is meestal zo groot, dat ze al spoedig een nieuw slokje uit de benzinetank op het vlieg, veld nodig hebben. Een Hawker-Hun- terstraaljager heeft echter een vlucht van 1830 mijl gemaakt in één ruk. Het toestel werd bestuurd door een invlie- ger van de Hawker-fabriek en legde de afstand van het fabrieksvliegveld te Dunsfold (Engeland) naar Tobroek in Noord-Afrika af in helemaal drie uur en vijfentwintig minuten. Daarmee verbeterde dit toestel meteen wereld record lange afetandvllegen voor jacht toestellen, dat tot dan toe op naam stond van een Frans „Mistral"-straal- jager, die zonder tussenlanding van Parijs naar Agadir in Noord-Afriks vloog, een ruk van ruim 1400 mijl. De allerkleinste diertjes kunnen soms een heleboel last veroorzaken. Dat hebben de kerkvoogden van de Her vormde Gemeente alhier indertijd ge merkt, toen ze ontdekten dat de be roemde koorbanken en de kap van de Grote Kerk te Dordt ate het ware op gegeten werden door de zogenaamde bonte knaagkevers. De bestrijding vormde echter een voor het college van kerkvoogden niet op te brengen grote uitgave. Ze vroegen en verkre gen van de overheid steun. De kosten, tezamen 191.200, zullen voor 50 pro cent worden betaald door het rijk, de gemeente Dordrecht telt 25 pet neer en de provincie Zuid-Holland doet er nog eens 15 pet overheen. De resterende 10 pet zuilen dan uit eigen middelen moeten worden opgebracht door de kerkvoogden en kerkelijke gemeente. Tilburg blijft niet achter in de edele strijd om het kampioenschap pijpro ken. Op 14 oktober wordt er een wed kamp georganiseerd en om het geheel een officiële tint te geven, staat een en ander onder auspiciën van de Neder landse Bond van Pijprokers. De Til- burse kampioen kan niet bij de pakken gaan neerzitten na het behalen van de titel. Hij wordt dan namelijk Inge schreven voor het landskampioenschap. Het was op 1 oktober 25 jaar geleden, dat het Noordelijk Pensioenfonds voor de Slgarenindustirie en aanverwante bedrijven gesticht werd en zijn werk zaamheden aanving. Het begon met een ouderdomspensioen van ten hoog ste 3,25 in de week en kwam later op 10 per week. Sinds de oprichting werd aan ouderdomspensioen ongeveer 3"/a miljoen uit gekeerd. Geen officiële herdenking was er en ook geen feest betoon. Maar wel was het een goede gedachte aan hen, die per 1 oktober pensioen van het fonds ontvingen, een geschenk aan te bieden in de vorm van een kistje prima sigaren. In tal loze plaatsen in Nederland werd dit rokertje aan de pensioentrekkenden uitgereikt en men kon e-r van opaan, dat het geschenk deskundig zou wor den gewaardeerd. Hij was rustig bezig met de band van zijn auto te laten vollopen met lucht via 'n automaat, de goede Fred Collins. Maar hij lette kennelijk op héél andere dingen dan op zijn werk en inmiddels begon de band de vorm van een lucht ballon aan te nemen. Toen Fred weer tot bezinning kwam, was de band met een ontzaglijke klap gesprongen, de auto oveT de kop geslagen en Fred vijftien meter ver weg geslingerd. Het viel verder allemaal nogal mee, maar Fred gaat voortaan een autoband met iets meer overleg oppompen. Heel rustig zat de 62-jarige William Lane naast de bestuurder van een rij dende auto, toen hij plotseling bemerk te dat de chauffeur onwel werd. Hij schoof de man wat weg, wist het stuur te grijpen en reed enkele honderden meters door, tot hij een telefooncel tegenkwam en een dokter kon opbel len. Die hulpvaardigheid kwam Wil liam Lane duur te staan. Toen de po litie ook op het geval afkwam vroeg men hem naar zijn rijbewijs en zijn verzekeringsbewijs. William had geen van beide, maar had het er maar op gewaagd omdat hij zo snel mogelijk doktershulp wilde hebben. Het kwam hem allemaal op een boete van 170 te staan. Uit het Duits vertaald door JAN H. P. JACOBS 48). Een stuk van het gereedschap, dat hij had achtergelaten, een timmerbijl, was be reids door de rechtmatige eigenaar opge ëist- Al gauw begreep Paul door de waar schuwing van Christien, dat het touw, waardoor de knecht verongelukt was, het zijne was. Zoals de zaak er nu voorstond, wilde hij natuurlijk liever niet voor zijn eigendomsrecht opkomen. Hij moest zijn eerlijkheid zelfs geweld aandoen en door allerlei verzinselen voorkomen, dat ande ren een vermoeden zouden krijgen van de ware gang van zaken. De oude heer gelastte hem verder te lezen. Paul deed het. maar in de geest waren ze allebei weer met andere dingen bezig. Paul deed zich geweld aan. Het lag niet in zijn aard, niet met volle aandacht bij de zaak te zijn, waar hij mee bezig was. Thans wilde het maar niet lukken. Zo werd zelfs een gelijkmoedige ziel als die van Paul op een vreemde wijze ge schokt. Eindelijk kwam Valentijn, kreeg reis geld voor Fritz Nettenmair en de opdracht de bagage van de reiziger te helpen dra gen en in de buurt te blijven, totdat hij werkelijk vertrokken was. Een uur later kwam hij terug. Zijn opdracht was uitge voerd. Hij vertelde, dat Fritz Nettenmair zich bij voorbaat verheugde op het nieuwe leven in Amerika. Zij zouden verstomd staan over hem, als zij hem terugzagen Hij kon die tijd haast niet afwachten- De oude heer werd weer helemaal zich zelf. Nors vond hij, dat Paul niet meer uit zijn ogen kon zien van de slaap en hij stuurde hem naar bed. Het begonnen werk moesten zij bij een andere gelegenheid maar voortzetten. En Fritz Nettenmair? Hoe was het hem in die nacht gegaan? Rusteloos had hij als een gekwelde geest, soms handenwringend dan weer met gebalde vuisten, heen en weer gelopen tussen het huis en de loods. Soms schrok hij van een vallend blad, soms ook hoopte hij, dat het hele huis zich op hem neer zou storten en hem be graven. Hij was besloten te gaan en haar aan de gehate rivaal over te laten? Zodat zij hem konden uitlachen? Zij hadden hem immers zo ver gebracht, om van hem af te komen. Dan was hun enige wens im mers vervuld? Nee, hij zou blijven. Hij moest blijven. Maar dan werd hij voor het gerecht gesleept, want de oude heer in de blauwe jas hield zijn woord en dan werd hij opgesloten en dan was het im mers hetzelfde? Dan hadden zij weer hun doel bereikt. Hij bewoog heftig zijn armen voor zich, alsof hij aan de ijzeren staven yan een kerkvenster rukte. Ineens zag hij dan zijn grenzeloze ellende en zijn volkomen verla tenheid voor zich. Heerlijke taferelen doemden voor zijn geest op. De verloren zaligheid martelde hem erger dan het noodlot, dat hij zich op de hals gehaald had. Daar zag hij zich als een onschuldig kind door het huis huppelen. Toen waren er mensen, die van hem hielden. Wat klonk de stem van zijn moeder, als zij hem riep ongelooflijk lief. En nu hield inemand meer van hem. De vreemden verachtten hem. Wie hem lief moesten hebben, hui verden van hem. Als er maar een enkel hart was, dat zou lijden door zijn vertrek, dan zou hij gaan en een ander mens wor den. Nu zag hij ineens die vriendelijke o- gen, die hij in de verblinding van zijn hart tocht niet had willen zien. De glimlach om de van angst trekkende linjes van de klei ne Annie zag hij ineens voor zich. Nu zag hij ook de onuitputtelijke liefde, die hij van zich had gestoten, maar die even Vaak terugkwam, als hij ze van zich stiet, tot dat hij de schaal brak, waarin die liefde voor hem brandde. Thans zou zij hem kun nen redden, als zij niet dood was door zijn schuld. Het medelijden met het kind greep hem nu zo pijnlijk aan, dat hij zijn eigen ellende erdoor zou kunnen vergeten, als het ene juist niet een deel was van het ander. Annie was dood, maar hij had toch nog kinderen. Die moestten immers van hem houden. Zij waren toch van hem. Zijn hart jankte naar een woord van lief de. Zijn armen openden zich krampachtig om iets, dat yan hem was, aan zijn hart te drukken zodat hij weten zou, dat hij niet verloren was en niemand, die nog een mens ter wereld bezat, was verloren- Met hernieuwde kracht dwaalde hij door de kamers. Een nachtlampje, afgedekt door een scherm', gaf de vader voldoen de licht om zijn kinderen te zien. Bij het eerste bedje zonk hij op de knieën. Hij wilde de kinderen nog een keer omhelzen hun liefde zien en gaan. Gaan en een ander mens, een beter, een gelukki ger mens worden!. De kleine werd wak ker; hij dacht dat moeder hem geroepen had. Glimlachend opende hij zijn grote ogen schrok. Voor die man daar bij zijn bed was hij bang. Dat was een vreemde man. Een bozere man dan een vreemde. Want die man was maar al te bekend! En toch vreemder dan vreemd. Het was de man, die het kind zo vaak kwaad had aangekenen, de man, voor wie zijn moeder het in de kamer sloot, om dat het niet mocht zien, wat de man haar aandeed. Dan stond het trillend te luis teren aan de kamerdeur en balden de kleine kinderhandjes zich in onmachtige woede. Hij had het kind immers geleerd, hem te haten inplaats van hem lief te hebben. Fritz, zei de vader, vervuld van angst, ik ga weg; ik kom niet meer te rug. Maar ik zal je mooie appels sturen en prentenboeken en ik zal ieder ogenblik duizend keren aan je denken!. Ik wil niets van je, zei de knaap in bange trots. Oom Paul geeft mij appels; ik lust die van jou niet!. Hou jij ook niet yan mej, zei de va der met brekende stem bij het tweede bedje. De kleine Georg vluchtte naar zijn broertje in diens bed. Daar hielden de twee kinderen zich angstig aan elkander vast. Toch was hij weerbarstig en alle weerzin, die een kinderoog maar uitdruk ken kon, stond in de zijne te lezen. 7"tPi ^°-u Taa moeder en van oom Paul. zei het kind, ik hou niet van jou. Laat ons met rust, anders zeg ik het tegen oom Paul!. Nettenmair lachte honend en moest tegelijkertijd hulpeloos snikken. De kin deren waren immers niet meer van hem. Hij was toch hun vader niet meer. Hij was het! Hij!! Het waren zijn kinderen. Hij was hun vader. Hij, die hem alles ontnam, had hem ook zijn kinderen af genomen. Dat, wat men zelfs de grootste ellendeling laat. Als hij maar eens weg moest, hij! De kinderen zouden aan hem hangen en zich eerder laten meesleuren dan hem loslaten. En die vrouw hier. die mooie vrouw, met haar engelengezicht, waarop zelfs de lamp als in een liefkozing al haar stralen verzamelde en meer luister van haar ontving, dan zij van de lamp; deze vrouw, zijn vrouw; van hem, zoals alles, wat eens van hem was! Zij was gekleed- en-al naar bed gegaan; zij kon nauwe lijks het uur afwachten, dat ik gaan zou. Maar als „hij" ging, dan zouden die ro zen op haar wangen verbleken en zij zou stervend in hem overgaan, om niet van hem gescheiden te worden. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6