Dagblad voor Schiedam en omstreken H. Vader stervende in Castelgandollo? Rumoer in Argentinië Zij droegen géén valhelm Voorstellen van Landbouwschap besparen schatkist 40 miljoen Prijsverhoging voor diverse akkerbouwprodukten bepleit Slechte verhouding tussen twee chefs leidde tot afschuwelijke climax Verlopen bankbiljetten van f 100 in omloop gebracht BOAC als eerste met straal vliegtuig over de oceaan De zoveelste maal Haandag 6 oktober 1958 Vurige trens: terug naar Vaticaan Garantieprijzen met besparen en verhogen .J Tweede V. S.-raket naar de maan En geen slachtoffers Studentenbetogingen in Buenos Aires Hachelijke onderneming eist me enlcvens Op de verkeerde weg Niet méér concessies Moordaanslag in fabriek te Geldermalsen Algemeen bedrijfsleider door technische chef gedood met koolsnijmes Politie arresteerde drie verdachten in West-Brabant JHuMMAt/n Trein greep auto op onbewaakte bij Breda TIJDENS WINDKRACHT 10 Noordzee verspeelde landingsvaartuig Drie runners door Deen gered Akkerbouwprodukten Suikerprijs Arbeidsonderzoek Arbeiders zagen het HET WEER VOOR MORGEN MEER WIND nieuwe amsche courant Paus getroffen door storing in bloedsomloop Van onze correspondent ROME, hedenmiddag. Z. H. Paus Pius XII is, naar wij vernemen, stervende. Hedenmorgen om 8.30 uur werd hij getroffen door een gtoomis in de bloedsomloop in de hersenen, d.w.z. een attaque, en verloor onmiddellijk bet bewustzijn. Om 10.30 uur kwam hij weer hij kennis en om 11.45 uur werd er een officieel communiqué uitgegeven door de drie behandelende lijfartsen de Paus, n.l. dr. Gasbarrini, dr. Galeazzi-Lisli en dr. Correlli, waarin ^erd meegedeeld, dat de Paus zeer ernstig ziek is en dat men alles in het ^erk stelt om ham te redden. H ij vernemen zojuist, dat de Paus zo spoedig als dit mogelijk zal zijn •laar het Vaticaan zal worden overgebracht, omdat hij de wens te kennen beeft gegeven in het Vaticaan te willen sterven. In het Vaticaan zelf heerst een onbe- #ch rijflijke verwarring en zeer grote ver legenheid. Zelfs de hoogste prelaten van Curie zijn pas uren na de instorting Van de Paus gewaarschuwd, zodat in de eerste uren van vanochtend niemand ook "taar iets wist. wat te beperken. De Paus had daarin toegestemd in zoverre, dat hij de audiën ties wilde verminderen. Doch de rede voeringen die op het programma stonden, had hij alle willen uitspreken. Volgens het Italiaanse persbureau ANSA zou aan de H. Vader het Heiiig Oliesel zjjn toegediend. Dit laatste bericht schijnt echter tegen gesproken te worden door mgr. Van Lierde, sacrista van de Paus Mgr. Van Lierde zei, dat hij degene was, die het H. Oliesel eventueel aan de Paus zou moeten toedienen. Voor zover ik weet, aldus mgr. Van Lierde, zijn de laatste H. Sacramenten niet aan de H. Vader toegediend. Verwacht wordt, dat de Verenigde Sta ten tussen 11 en 14 oktober a.s. een tweede poging zullen doen, om met een „Tho-r"- raket de maan te bereiken. Na de eerste, mislukte, poging op 17 augustus j.l., zijn vele wijzigingen in de te gebruiken raket aangebracht. Deskun digen achten echter ook thans nog de kans van slagen gering. £ht verontrustende nieuws komt be- *rekkelijk onverwacht. "Weliswaar had de Gezondheidstoestand van de H. Vader de vorige week enigszins te wensen over gelaten, als gevolg van lichamelijke uit putting na weken van hard werken. Een hehte hik-aandoening deed zich voor. ^ezien de langdurige hikaanvallen, welke Paus enige jaren geleden aan de rand Ni het graf brachten, gaf een en an- aanleiding tot ongerustheid. Doch gisteren, zondag, was de H. Va der. naar het scheen, weer geheel her- steld. Hij verleende een audiëntie aan 2000 notarissen die daarvoor naar Cas- tel Gandolto waren gekomen. Tijdens deze audiëntie hield_de Paus een rede van ruim twintig minuten, die hij perfect en zonder enige aarzeling Uitsprak. Daarna deed hij echter iets wat hij "0g nimmer heeft gedaan. Hij ging wat ^ten, zulks op dringend advies van "Jn geneesheer, dr. Gasbarrini, die hem doorgeschreven had zijn werkzaamheden w "•Y-r "■-» s f! w T* - De sleepboot Noordzee van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag ter hoogte van Kaap St--Vincent een lan dingsvaartuig moeten laten schieten. De drie runners aan boord van dit vaar tuig werden door het Deense schip Ne- les gered. De Noordzee was op weg van Casa blanca naar Sable d'Orleans met een sleepboot en het landingsvaartuig aan de lijn. Ter hoogte van Kaap St.-Vin- cent stak een zware storm op met een windkracht 9 tot 10- Kapitein van Dorp karakteriseerde het wee' in een tele gram als „beestachtig slecht". Toen het landingsvaartuig dreigde te .apseizen en de gehele sleen ln gevaar macht, besloot de Noordzee het vaartuig !os te laten. Ondertussen had kapitein Van Dorp aan het Deense schip Neles, dat in de buurt was. om assistentie verzocht voor de drie runners* De Neles slaagde er inderdaad in de drie knapen van boord te halen. Zij werden later in Lissabon veilig aan de wal gezet. Kort nadat de drie runners van boord waren, kapseisde het landingsvaartuig, maar het bleef drijven. De Noordzee heeft vervolgens de sleepboot naar Cadiz gebracht en is gistermiddag weer uitge varen op zoek naar het nog drijvende landingsvaartuig. Roe ongelofelijk het ook schijnt: Ier vielen geen slachtoffers te be. beuren. Een winkelier uit Turijn "otn in zijn Fiat 1100 een bocht te *ncl en sloeg met zijn wagen over de ™°p. Enige malen rolde de ivagen om om, totdat een betonnen stijl van ïel hek er een eind aan maakte: de fhto werd als het ware vastgeprikt. Wee mensen die bij het hek ston- n te praten, kregen de schrik van l'"i leven, maar werden niet ge jond. De bestuurder klauterde literaard flink overstuur uit zijn U(lgen en kon toen constaterendat ook hij niets mankeerde..,. Het Argentijnse persbureau „Saporiti" deelt mede, dat zich vannacht, als gevolg v. studentenbetogingen, uitgebreide wan ordelijkheden te Buenos Aires hebben voorgedaan, waarbij tweehonderd perso nen werden gewond. Er zijn driehonderd arrestaties verricht. De wanordelijkheden zijn het gevolg van de meningsverschillen over algeheel staatsonderwijs, of het odk toestaan van particulier onderricht, speciaal aan hoge scholen. Het zijn de katholieke studenten, die voor dit laatste in het geweer zijn gekomen. Een aantal katholieke studenten had de banden van verscheidene autobussen doorgesneden, om vervolgens met bussen en auto's versperringen in de 6traten op te werpen. Hiervoor werden ook tafels en stoelen uit cafés gebruikt. Politie, die poogde de versperringen op te ruimen, werd met een regen van stenen ontvan- gen. Nadat ook brandweerlieden waren uit- j gerukt, konden de studenten na een offen- sief met traangasbommen en waterstralen. worden teruggedreven. Er werd echter I ook het geluid van schoten gehoord. De Argentijnse minister van binnen- j iandse zaken. Adolfo Vitola, heeft gister- I avond verklaard, dat de regering alle noodzakelijke "en zo nodig krachtige" i maatregelen zal nemen, om de orde en I rust te handhaven. Hij zei, dat de politie j vooral energiek zal optreden jegens hen. die van de studentenbetogingen gebruik hebben willen maken, om verzet tegen de l politie uit te lokken. De minister van onderwijs, Luis Mackay, zou vandaag een boodschap tot de studenten richten, waarin hij hen tot kalmte zou aanmanen. Dit zijn de scooters, die zaterdag avond op de Amersfoortse straatweg te Huis ter Heide met elkaar in botsing kwamen. 7,oals u elders in de krant kunt lezen, verloren bij dit ongeval twee mensen het leven, ter. wijl een derde een kapelaan uit. Lobith zeer ernstig werd gewond. Politic-deskundigen zijn van mening, dat de gevolgen veel minder ernstig zouden zijn geweest, als de drie slachtoffers maar met een valhelm op zouden hebben gereden.... Hedenmorgen ongeveer half negen stop te de bestuurder van een truck met op legger op de Koepoortbrug om een agent de weg te vragen. Hij moest zijn bij de Koninklijke Sodafabrieken. De agent wees hem erop, dat deze zich niet in Delft be vinden. waaron de vrachtbrief te voor schijn werd gehaald. Duidelijk stond daar op, dat de man naar Delfzijl had moeten rijden. De wagen kwam uit Winschoten. De bekende Franse onderzoeker dr. Bombard (op de achtergrond, met baard) gefotografeerd met zijn metgezellen in een rubbervlot, waarmede hij de ge vaarlijke zandbank van Etel bij Lorient wilde „doorbreken". In augustus mis lukte" een poging, omdat het water te kalm was; dezer dagen probeerde dr. Bombard het weer met het trieste gevolg, dat zowel het vlot als de reddingboot van Lorient, die het begeleide, omsloegen. Dr. Bombard en vier mannen wisten zich zwemmend te redden; acht anderen moeten als verdroiiken worden be schouwd. Het Landbouwschap heeft voor het melkprijsjaar 1958-'59 een garantieprijs voorgesteld van 29,05 per 100 kg. met een vetgehalte van 3,7 pet. Zoals bekend stelde het voor het vorige jaar een garantieprijs voor van f 29,80; deze werd vastgesteld op 28,90. Op grond van de moeilijkheden voor de schatkist heeft het schap zich hunnen verenigen met het beperken van de hoeveelheid melk, waar voor een garantie wordt gevraagd tot 5 miljard kg., dat is ongeveer 90 pet., van de hoeveelheid, die in het afgelopen jaar is geleverd. Het is er tijdens hei gesprek met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op 2 oktober mee akkoord gegaan, het eindsaldo van het Zuivelfonds alleen te rekenen over de gegarandeerde hoeveelheid melk. Dit houdt eveneens een verlichting in van de lasten voor de schatkist. Ernstige bezwaren heeft het landbouw schap tegen de voorstellen van minister over de verdeling van het martkrisico van de gegarandeerde hoe veelheid tussen overheid en melk veehouderij „Hierdoor zou de inko menpositie van de melkveehouderij worden aangetast". Het meent geen ver dere concessies te kunnen doen dan in zijn voorstellen is opgesloten, hetgeen reeds neerkomt op een besparing voor de schatkist van ongeveer f 40 miljoen. Voor diverse akkerbouwprodukten (oogst 1959) heeft het voorts een belangrijk hogere prijs bepleit. Een overweging daarbij is o.m. geweest het scheppen van een gunstig klimaat vo.r de akkerbouw, waardoor de neiging van de producenten om naar de veehouderij over te gaan wordt verminderd. Dit kan er mede toe bijdragen, dat de melkproduktie geen verdere stijging vertoont. Op grond daarvan is men ook tot de conclusie gekomen, dat voor de voergra- nen (oogst 1959) gemiddeld het volgend prijspeil (per 100 kg) dient te worden nagestreefd: Gerst 28.80, haver 27.05, haver lich- .4 «V,.- 'r? te gronden f 31.05. rogge 29.95. tarwe t 31.50. Ook voor fabrieksaardappelen bepleit het landbouwschap een belangrijke verho ging, welke inclusie compensatie voor het verlies van de „vrije uiUoop", neer komt op een prijs van 8.85 per 100 kg. Met inachtneming van het gebruikelijke winstbedrag kan de suikerprijs worden ge baseerd op een bietenprijs van 53.40 per 1.000 kg bij een gehalte van 16 pet. suiker. Hoewel belangrijke verschillen kunnen worden geconstateerd in de kost prijzen van diverse gebieden, meent het schap geen differentie van de sui kerprijs te moeten voorstaan (via hef fingen en toeslagen). De bedrljfsuitkomsten, welke bjj de verdedigde prijzen worden verkregen zijn volgens het landbouwschap nog nau welijks in overeenstemming met de in dertijd in de bestedingsnota voor het totale inkomen van de boer (uil de handenarbeid en bedrijfsleidersbeloning) voor het akkerbouwbedrijf genoemde norm. Mede in verband met de ongunstige prijsontwikkeling van produkten in de zo genaamde „vrije sector", waardoor de economische positie van de akkerbouwbe drijven is verzwakt, is het voorts van me ning, dat het aantal basisprodukten d.ent te worden uitgebreid. Inmiddels heeft de minister een garantieprijs voor koolzaad afgewezen. Omtrent het treffen van maat regelen, waardoor de prijsvorming van vlas gunstig kan worden beïnvloed is nog overleg gaande. Tenslotte acht het landbouwschap met betrekking tot het vaststellen van een verantwoord aantal arbeidsuren in de kostprijsberekening van het Land- bouw-Economisch Instituut een verdie ping van het arbeidsonderzoek noodza kelijk. Nochthans is het van oordeel, dat èn de wijze, waarop de boer zijn arbeid ten behoeve van de kostprijsbe rekeningen noteert èn de controle, die 't Landbouw-Economisch Instituut hier op uitoefent, de toets der kritiek kun nen doorstaan. (Van onze correspondent) De politie te Roosendaal, in samenwer king met de rijkspolitie te Fijnaart, heeft zaterdag een zekere A. V. uit Fijnaart en de gebroeders P. P. en J. P. uit Hei ningen gearresteerd, onder verdenking be trokken te zijn bij een complot, dat zich sins de vorige maand heeft bezig gehou den met de uitgifte van briefjes van 100.- van voor de oorlog, die hun geldig heid verloren hebben. De aangehoudenen (Van onze correspondent) Rivaliteit tussen twee leidende figuren van de conservenfabriek „Veluco te Gel- dermalsen heeft zaterdag geleld tot een afschuwelijke doodslag. Rond twaalf uur heeft de 59-jarige technische bedrijfslei der J. P. de G. uit Tiel in een kantoor tje van deze fabriek de 43-jarige alge meen bedrijfsleider M. J. van Vliet int Tilburg, met een vlijmscherp mes zoda- nlge wonden aan de hals toegebracht, dat de dood onmiddellijk intrad. Het slachtoffer, dat vrouw en drie kin deren achterlaat, was sinds ongeveer twee jaar belast met de algemene leiding van deze conservenfabriek. Hij stond bekend als een rustig leider, die nimmer ern stige moeilijkheden had met zijn perso neel. Omdat'er in Geldermalsen nog geen woning voor hem was, reisde de heer Van Vliet dagelijks met zijn auto heen en weer tussen Geldermalsen en Tilburg De man, die de moordaanslag pleegde, is een gepensioneerd marine-officier, die beschreven werd als iemand met een moeilijk karakter en die ongeveer even lang in dienst van de conservenfabriek was als de heer Van Vliet. Hij was eerder werkzaam op een bedrijf ln Tiel, maar was hier ontslagen, omdat hij daar tij dens een twist een collega te lijf was ge gaan. Tussen de beide chefs in de fabriek te Geldermalsen ontstond al spoedig na hun optreden een gepannen verhouding, die zaterdagmiddag dan, even voor sluiting van de fabriek, tot een vreselijke climax leidde. Vanuit de fabriek zagen arbeiders, dat de heren in het kantoortje van De G. ergens over twistten- In dat kantoortje lagen twee nieuwe en vlijmscherp ge slepen messen van een koolsnijmachine, die over enkele dagen ln de machine ge monteerd zouden worden. Een van deze halfronde messen met een doorsnee van 25 centimeter, moet De G. gegrepen hebben. Plotseling zagen de toekijkende arbeiders, dat De G. een van die messen achter zijn rug vandaan haalde, ermee zwaaide en de heer Van Vliet in de hals stak. Lang genoeg. Bij het zien van dit afgrijselijke to neel renden verscheidene arbeiders in pa niek naar bulten. Anderen snelden echter het kantoortje binnen, waar De G. ogen schijnlijk heel rustig een sigaret begon te draaien, toen een yan hen riep: „Wat heeft u gedaan?", kwam het lakonieke antwoord: „Hij heeft me nu lang genoeg getreiterd". De man wachtte daarna rus tig de komst van de politie af. De rest van de dag heeft men geen woord meer uit hem gekregen. Het stoffelijk overschot van de heer Van Vliet werd naar het St.-Andreas- Gasthuis te Tiel overgebracht, waar dr- Zeldenrust de sectie verrichtte. Het gerechtelijk onderzoek is in handen van mr. Pfeil, de substituut-officier van jus titie te Arnhem. Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige, la ter af en toe krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verande ring ln temperatuur. Dinsdag 7 oktober: zon op 6.49, onder 18.06; maan onder 15.08 uur. opereerden vooral ln West-Brabant. Ze slaagden er in op vele plaatsen deze bank biljetten als betalingsmiddel aan te bie den bij kleine aankopen in café's of win kels. De verdachten zullen voor nader onder zoek voor de officier van justitie te Bre da worden geleid. Het politieel onder zoek wordt voortgezet, daar men vermoedt dat het complot ook in België pogingen heeft gedaan deze verlopen bankbiljetten in te wisselen De Britse luchtvaartmaatschappij B. O. A. C. heeft zaterdag de wedloop met de Amerikanen gewonnen en e eerste dienst me straalvliegtuigen over de Atlantische Oceaan geopend. Een Comet-4 van de BOAC is zaterdag met 28 passagiers en 16 bemanningsleden in zes uur en twaalf minuten van New-York naar Londen ge vlogen. Halverwege boven de Oceaan ontmoette het toestel een Comet, die -v eerste vlucht LondenNew York in deze dienst maakte. Dit <oesfe: deed 10 unr en 20 minuten over de vlucht, een opont houd van 1 uur en 10 minuten op New- Foundland. waar brandstof werd ingen' men, meegerekend. Voorlopig wordt een weekdienst onderhonden. Vermoedelijk zullen met ingang van half november dagelijks vluchten met ^"tnets over de Oceaan worden gemaakt, dit in tegen stelling tot eerdere berichten, die van 1 december spraken. Een viermotorig straalvliegtuig van de P.A.A., een Boeing 707, is gisterochtend in 7 uur en 5 minuten 'an New York naar Parijs gevlogen. Het was een tech nische vlucht Gemeld werd dat de tijd, die door de Boeing werd gemaakt, een nieuw record betekent voor de afstand New-York—Pa rijs. (Van onze correspondent) Zondagavond om half twaalf heeft zich voor de zoveelste maal op de onbewaakte overweg te Prinsenbeek b(j Breda een ewi- stig ongeval voorgedaan, waarbij een dode cn een zwaargewonde te betreuren vielen. Op dat uur wilde een auto, bestuurd door de heer Bastiaanse uit Galder bij Breda, die niet zijn vrouw van een familiebezoek terugkeerde, de overweg passeren om van daar op de rijksweg te komen. Op hetzelf de ogenblik passeerde de sneltrein Amster dam—Eindhoven en greep de auto in de linkerflank. Na een eindweegs te zjjn meegesleurd, kwam de wagen langs de spoorbaan te recht en vloog in brand. De eerste, die toesnelde, was de broer van de heer Bastiaanse, die hem in een andere auto op enkele tientallen meters volgde. De vrouw van de bestuurder, die door de slag uit de wagen was geslin gerd, bleek reeds overleden te zijn. Haar man kon door zijn broer nog tijdig uit de wagen gehaald worden, maar hij was zo ernstig gewond, dat hij in allerijl naar een ziekenhuis te Breda moest worden overgebracht, waar zijn toestand levens gevaarlijk uleek. Door de hevigheid van de slag werd het eerste ♦-c.inetel onklaar en moest naar Lage Zwa uwe terugkeren en vervangen worden. He. treinverkeer kreeg twee en een hail uu: vertraging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1