- - ft, het met m Con en Verdonck „in zilver geknoopt Groei wereldhandel was vorig jaar nog vrij bevredigend De in voer moei lijk lied en voor kolen in de Bondsrepubliek het gespaarde geld plus de spaarrente p/tK 10°/o extra premie Kwarteeuw Franciscanen in Drachten MORGEN VALT DE BESLISSING OVER HET KIESSTELSEL Gouden plaat voor Prins Bernhard Prijsdaling grondstoffen kan remmende invlod hebben op het handelsverkeer Regeringstoezicht op bijkantoren Grondverschuiving bij Breskense veerhaven Omzetstijging van 7 bij verbruikscoöperaties PTT-typiste was de snelste van 1958 Wederzijdse bijstand I De zaak-Elisabeth Boll over het totaal uit 's Rijks kas. Nederlandse scheeps- bouwarbeiders in Hamburg ontslagen NSC MAANDAG 6 OKTOBER 1958 PAGINA 8 Ned. Nat. Handelsbank N.V. in Indonesië HOOFDREDACTEUR VAN ARKA-WEEKBLAD NIEUWE BURGEMEESTERS Scheur in asfciltlaag Kritiek afgewezen O V- «gsfe. A V«v- Solidaire houding Oosters sprookje in Amsterdams tapijthuis Heksentoer DE HEER CON praat graag over zijn werk. waarvoor hij grote liefde heeft en dat hem instaat stelt zijn hobby van ver zamelaar te combineren met dat van de verkoper. Hij vindt het overigens Expositie „Te zijnertijd" uitspraak van het Internationale Hof ZUIDERZEESTRAATWEG IN WORDING Eerste gedeelte 1 november bedrijfsklaar De Minister heeft het startschot voor de Jeugdspaarwet gegeven. Sedert kort kunnen jongeren boven de 14 en beneden de 21 jaar (ex-militairen beneden de 24 jaar) gaan sparen volgens het ideaalplan de Zilvervloot. Iedere spaarbank, postkantoor of boerenleenbank weet er alles van. Loop er even langs en vraag een zilvervlootbrochuretje. Treedt toe door Uw handtekening te zetten onder een ideaal-spaarovereenkomst. U verbindt U daarbij, per jaar minimaal f 30.- en maximaal f 200.- te sparen, en dat tenminste zes jaren vol te houden. Onder bepaalde voorwaarden (b.v. bij huwelijk) kunt U het gespaarde eerder terug krijgen. Na afloop van de spaartermijn ontvangt U: Bovendien is deze spaarpremie vrij van belasting. Dergelijke aantrekkelijke voor waarden maken het sparen tot een feest. Er is jaren toor gevochten om de jongeren zó een kans te geven. Pak die kans: vaar mee en spaar mee. Zit niet bij de pakken neer, maar scheep U in op de Zilvervloot. Laat zien, dat U het kunt, toon Uw onaf hankelijkheid. Tegen de tijd, dat het geld het hardste nodig is, dan is het er ook. U zult Uzelf dankbaar zijn voor Uw verstandig besluit. Inlichtingen bij alle spaarbanken, postkantoren en boerenleenbanken. HOGERE RENTE VOOR JEUGDSPAREN Spaarbank te Amsterdam volgt R. P. S. na JUWELENDIEFSTAL IN NOORDWIJK De eenvoud zelve Geschenken Pflimlin voor Functie ter beschikking Pierre de Gaulle niet De groei van de wereldhandel was in 1957 veel kleiner dan in voorafgaande ja ren, maar handhaafde volgens het jaarver slag van het Internationale Monetaire Fonds een vrij bevredigend niveau. De omvang van de wereldexport steeg in 1955 met 10 pet. in 1956 met 8 pet en in 1957 met 5 pet. De recente vermindering van de economische bedrijvigheid in de Ver. Staten en Canada scheen met enkele uitzonderingen weinig schadelijke invloed te hebben op andere industrielanden. In het eerste kwartaal van 1958 was de Ame rikaanse invoer slechts 1 pet kleiner dan in het eerste kwartaal van 1957. Vele van de primaire produktielanden hadden echter veel grotere moeilijkheden dan de industrielanden. De prijzen van vele grondstoffen waren sedert de tweede helft van 1955 gedaald. Dit had talrijke oorzaken, o.m. de snel toenemende produk. tie en voor enkele goederen ook de toege nomen concurrentie van vervangingsmid delen of nieuwe produkten. De gewogen gemiddelde prijs van grondstoffen van belang voor de han_ del van primaire produktielanden daal de met ongeveer 9 pet in de 12 maan den, die voorafgingen aan de onderbreking van het verkeer door het Suezkanaal Een daaropvolgende korte stijging ver dween in het eerste kwartaal van 1957. De dalende prijsbeweging werd nog geaccen tueerd door kleinere industriële produktie zodat de grondstoffenprijzen met ongeveer 15 pet daalden tussen de eerste kwartalen van 1957 en 1956. Het fonds zegt, dat deze ontwikkeling een remmende invloed op de wereldhan del kan hebben. Hoewel een nieuwe uit breiding van de industriële produktie in de regel de primaire producenten zou helpen zouden deze landen volgens het fonds toch nog steeds belangrijke problemen hebben, waarvoor niet gemakkelijk oplossingen te vinden zullen zijn. Programma's voor het brengen van va riatie in de economie der primaire produK- tielanden zijn moeilijker te financieren m perioden van afnemende deviezenontvang. sten. Reeds lang voor de lopende recessie hadden enkele van deze landen te lijder van inflatie. Deze druk is nog steeds ge vaarlijk groot, maar 'n aantal landen heb ben omvangrijke stabilisatieprogramma's ter hand genomen, die zij met technischs en financiële hulp van 't fonds uitvoeren. Voorkoming en corrigering van al te gro te cyclische schommelingen is in de eer ste plaats een verantwoordelijkheid voor de grote industrielanden, zo merkt het fonds op, maar de in economisch opzicht minder ontwikkelde landen hebben de ver plichting hun eigen economie aan te pas sen aan de schommelingen tussen grote en kleine vraag. De Indonesische autoriteiten hebben in vier bijkantoren van de Nederlandse Na tionale Handelsbank N.V. personen onder gebracht, die toezicht moeten houden om te voorkomen dat deze afdelingen door de directie worden gesloten. Dit meldt het Indonesische pensbureau Antara. De betrokken bijkantoren zijn die in Soerabaja, Malang, Probolinggo en Ban- juwangl op Oost-Java. Het hoofdbestuur van de ARKA (Alg. r.-k. Ambtenaren Verenigingen) heeft aan de heer J. O. P. M. Teyssen, op zijn verzoek met ingang van 1 oktober jl. eer vol ontslag verleend als hoofdredacteur van het A.R.K.A.-weekblad. De heer Teys sen, die burgemeester van Waalwijk is, voorzitter van de katholieke staten fractie in Noord-Brabant en lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, heeft zijn ontslag gevraagd in verband met zijn drukke werkzaamheden. Hij is thans bijna dertien jaar hoofdredacteur geweest van dit weekblad. In die tijd schreef hij meer dan zeshonderd artike len. Benoemd tot burgemeester van Haren karspel en Warmenhuizen de heer V. M. Nolet, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Ursem (NH); tot burgemeester van Dwingelo mr. W. Hopperus Buma, thans adjunct-com mies-a ter gemeentesecretarie van Smal- lingerland. Deze benoemingen gaan 16 oktober in. Benoemd tot burgemeester van Diepen- heim (Z.W. Twente) mr. M. J. A. S. Ger- ke, plaatsvervangend secretaris van As sen, ingaande 16 oktober. Hij is partij loos. Aan de binnenzijde van de oostelijke havendam van de nieuwe veerhaven te Breskens, heeft zich in de nacht van zater dag op zondag een grondverschuiving voorgedaan over een oppervlakte van ongeveer vierhonderd vierkante meter. De havendammen van deze nieuwe veerhaven bestaan uit opgespoten zand, afgedekt met een kleilaag waaroverheen als afdeklaag asfalt werd aangebracht. Enkele dagen geleden ontdekte men in de asfaltlaag van de oostelijke havendam ongeveer in het midden ervan, een zich steeds uitbreidende scheur. Deze bevond zich juist onder de hoogwaterlijn. Door de werking van het water en het zand is er een grondverzakking ontstaan, waardoor de afdeklaag van klei en de asfaltlaag werden opgeduwd en wegge rold. Bij ieder hoogwatertij neemt de schade in omvang toe. Een gelukkige omstandigheid is, dat deze dijkval zich niet aan c'o buitenzijde, aan de stroomkant dus, heeft voorge daan, anders zou de schade aanzienlijk groter zijn en de scheur zich sneller uit breiden. De dijkverzakking levert geen gevaar op voor het achterliggende land, omdat juist achter dit deel van de dijk een op gespoten terrein grond list. De veerha ven is aangelegd door en in onderhoud bij Rijkswaterstaat. In vergelijking met het eerste halfjaar 1957 kon bU de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties een omzetstijging van 7"/« worden geboekt, waardoor deze in totaal bjjna 56 miljoen bedroeg. Mede door de, als gevolg Van de terug slag op de hamsteraankopen, betrekke lijk lage omzetten in de aanvang van het vorige jaar werd dit jaar in de levens- m;ddelensector zelfs een kwantitatieve omzetstijging van 12®/o bereikt. Binnen deze sector ontwikkelden de koffie-omzetten zich bevredigend; die van de thee handhaafden zich op het ni veau van 1957. Zoals te verwachten viel verhinderden de od de markt gebrachte koelhuisboter en de prijsverlaging van roomboter een omzetstijging in marga rine. In kaa» werd een kwantitatieve om zetstijging van 50% bereikt. Ruim 200 ton kaas werd dit jaar naar de buiten landse zustercoöperaties uitgevoerd. De lagere prijzen tengevolge van over heidsmaatregelen waren er oorzaak van dat de geldomzetstijging hiermede gelijke tred hield. In de niet-levensmiddelensettor liep al« gevolg van de zachte wintermaanden de brandstoffenomzet met 13°/o terug. Een geringe omzetdaling in huishoude lijke artikelen vond compensatie in de gunstige omzetontwikkeling bij de afde lingen textiel en bedrijfsinventaris. De procentueel lagere marge bij som mige artikelen en de kostenstijging ten bedrage van ruim 200.000 iieten niet na hun invloed op het bedrijfsresultaat uit te oefenen, dat met enige tienduizen den guldens terugliep. De stijging van de loonkosten was de belangrijkste factor bij de totale kostenstijging. De snelste typiste van 1958 en nieuwe bezitster van de „Babylon-wisselbeker" is de 25-jarige mej. Theresia Weevers, typiste op de afdeling telegraaf en telex van de P. T.' T. te Rotterdam. Dit is zaterdag bekend geworden, toen in de ro tonde van de Houtrusthallen te 'sGra.- venhage het trompetterkorps „Prins Bernard" na de bekendmaking van de jury der achtste nationale schrijfmachi ne-kampioenschappen de erekiaroen heeft gestoken voor de blonde kampioene. Zij heeft bij de finales binnen de vast gestelde tijd het werkstuk geheel voltooid en was opnieuw begonnen, waardoor zij een netto aantal aanslagen bereikte van 14.471, hetgeen per minuut resulteert in 482 aanslagen. Met drie andere typistes vormde zij een elite eroep, die boven de 450 aanslagen per minuut kwam, hier mede de kampioene van de drie voorgaan de jaren, mevrouw Ellen Polman-Dessau- vagie uit 'sGravenhage verwijzend naar de zesde plaats met 436 aanslagen per minuut. De twee runners up waren mej. M. Janssen uit Vaesrade en mevrouw M.H. Luijten-Doorenspleet uit Soestdijk, met 472 resp. 457 aanslagen per minuut. Mevrouw Polman - Dessauvagie bleek echter voor de zesde maal de meest ac curate typiste van Nederland, die het maximum van twee fouten promile bena derde met 16 fouten in 13200 aanslagen hierbij sterk beconcurreerd door de heer G. van Lokum uit Gouda met vijftien fouten in 12.400 aanslagen. De regerginsvertegenwoordigers van de vijf andere landen der E.G.K.S. hebben zich te Luxemburg definitief akkoord ver klaard met de verlening aan de Bondsre gering van wederzijdse bijstand tot op lossing van de bestaande invoermoeilijk- heden voor kolen. De Bondsregering werd aldus definitief gemachtigd bij koleninvoer uit andere lan den der EGKS certificaten van oorsprong te verlangen. Uit derde landen afkomstige en via andere E.G.K.S-landen gaande kolen kunnen daardoor thans aan de Duti- se Grens worden afgewezen, terwij] ge meenschapskolen verder onbeperkt In de bondsrepubliek ingevoerd kunnen worden. De vijf andere landen hebben zich bereid verklaard de noodzakelijke certificaten van oorsprong uit te schrijven. Anderzijds gaat de Bondsregering ermede akkoord, de invoer van kolen uit derde landen, waarvoor door kolenhandelaren uit an dere EGKS-landen voor verbruik in de Bondsrepubliek contracten gesloten wer den, ook verdere toe te laten, als deze contracten van vóór 8 september 1958 da teren. Het lid van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, dr. H. Potthoff, heeft te Düssel- dorf tegenover de pers de kritiek afgewe zen, dat de hoge Autoriteit niet genoeg gedaan zou hebben om aan de afzetcris'S voor kolen het hoofd te bieden. Reeds in februari heeft de Hoge Autoriteit de mo gelijkheid geschapen zich voor de prijzen zonder een verandering van lijstprij- zen aan te passen aan aanbiedingen tegen gunstiger prijzen van Amerikaan se kolen of kolen uit andere landen. Hij heeft de indruk, dat van deze mogelijkheid tot concurrentie niet voldoende gebruik is gemaakt. Als verdere maatregelen en besluiten van de Hoge Autoriteit ten gunste van de kolenindustrie noemde dr. Potthoff ook de mogelijkheid voor de,kolenindustrie in het Ruhrgebied toegestane kortingen niet te behoeven te publiceren. Dit besluit is op sterke tegenstand gestuit en zal ook in de toekomst waarschijnlijk nog veel zorg ge ven. "'X Op Paleis Soestdijk vond zaterdagmiddag in aanwezigheid van het meisjes koor „Sweet Sixteen" de aanbieding plaats van de „gouden langspeelplaat" aan Z.K.HPrins Bernhard. Deze plaat is een herinnering aan het ongekende succes van de actie „Langspeelplaat", waarvan reeds meer dan 40.000 exem plaren zijn verkocht. Op de foto zien we het kleinste zangeresje van het koor, Betty Rijxman, terwijl zij de Prins de gouden plaat aanbiedt. (Van onze Amsterdamse redactie) VOOR DE OOSTERSE volken 1« het tapijt een onmiskenbare levensbe hoefte en de tapijtknoop- kunst een van hun be langrijkste culturele uitingen. De westerse mens vermeit zich in de aanschouwing van de kostelijk „vruchten" van deze oeroude en van ge neratie tot generatie overgeleverde subtiele kunstvorm en stoffeer! er met graagte zijn wo ningen mee. Er zijn lief hebbers van een mooie „Pers" die er heel wat geld voor over hebben om met zo'n fraai hand geknoopt tapijt, waarin de verwerkte sierlijke motieven en symbolen de kenner veel vertellen over het poëtische leven van de Aziatische mens, zijn interieur te verrij ken en het warmte en gloed te verlenen. Het kopen van een Oosters tapijt is echt een zaak van vertrouwen De firma Con en Verdonck heeft zich al een kwart eeuw dat vertrouwen waardig getoond. In 1933 vestigden beide heren in de Leidsestraat te Am sterdam een zaak. die sindsdien tweemaal uit gebreid is en filialen heeft gekregen in Rot terdam (op de Lijnbaan sinds 1953) in New York vorig jaar en in Den Haag dit jaar. De naam is in Nederland een be grip geworden voor iedereen die van mooie tapijten houdt. veel moeilijker om Oos terse tapijten te kopen dan ze van de hand te doen. „Het is een hek sentoer om aan een mooie pers te komen. Daarvoor moet je naar het land van herkomst zelf gaan. Wij hebben door Turkije, Rusland, Perzië en Af ghanistan gezworven, vele malen, en nog steeds moet men dezelfde tac tiek toepassen bij het handel drijven. Twee maanden lang elke dag thee drinken met een oude Perzische „baron" om van hem een mooie Heriz te bemachtigen valt niet mee". Toen de koper scheep ging, lag die Heriz nog altijd in de kamer van de baron, maar eenmaal in Holland aan wal, vond hij een te legram, waarin de trans actie werd bevestigd. Het mooiste stuk van Con, collectie is een min sten» tachtig jaar oude antieke Keshan, die hli in 1938 voor 20 mille in Moskou kocht. Hij deed daar grote zaken, maar liet de koop van de ge hele partij afhangen van die ene Pers. De Russen wilden er eerst niets van weten, maar gaven ten slotte toe. Al tientallen malen heeft de heer Con het „juweel'' van de hand kunnen doen maar hij is er erg aan gehecht en heeft het nu ziin dochter op haar 21st.e verjaardag cadeau ge daan. Zo blijft het in de familie. „Voor ons is de bazaar van Teheran en Kaboel even vertrouwd als de Kalverstraat en wanneer wij een koffiehuis in Ispahan binnenlopen, merkt de waard op, dat wij mager geworden zijn of vraagt een knecht ons of de kinderen dit jaar zijn overgegaan op school. Een goede tapijt verkoper is een esthetisch adviseur, zo zegt de heer Con. Hij moet verstand hebben van meubelstij len en kleurschakeringen en vooral van sfeer. Hij is aardrijkskundeleraar, geschiedenisdocenit. kun stenaar. binnenhuisarchi tect en handelaar teza men Het Internationaal Grechtshof in Den Haag heeft zaterdag de openbare be handeling van de kwestie-Elisabeth Boll beëindigd. Nadat zaterdag de Belgische prof. Rolin, de raadsman van Zweden en de tweede Zweedse raadsman. Petren. hadden geantwoord op opmerkingen van de Nederlandse raadslieden, prof. Kisch en mr. Riphagen, deelde de president van het hof mede. dat „te zijner tijd" zal worden meegedeeld wanneer het hof uit spraak zal doen. TER GELEGENHEID van het jubileum is de zaak in de Leidsestraat herschapen in een Oos ters „paradijs", waarin van 6 tot en met 18 ok tober een tentoonstelling wordt gehouden van de schitterendste pronkstuk ken van Con en Ver donck» verzameling, aan gevuld met enkele unie ke kleden uit het buiten land. Men kan daar zijn ogen laten „weiden" over rustige Afghanen. die het ook in een mo dern interieur zo goed doen. of vol bewondering stil staan voor een Aubisson-Chinees tapijt met klassieke motieven Men zal u graag Perzi sche tapijtjes, ezeltassen of bidkleedje, laten zien met een kleur groen erin welke vervaardigd is uit bladeren van de wede, die 200 jaar gerot heb ben; een kleur die thans op natuurlijke wijze niet meer na te maken is. En mocht de bezoeker het voorrecht hebben zelf met de heer Con in ge sprek te komen hij zal zich verbazen over de uitgebreide kennis van deze Nederlandse tapijt handelaar en collectio neur, die zijn naam en die van zijn ove'rleden compagnon thans „in zilver geknoopt'' ziet En die zün wetenschap in een vlot geschreven boekwerkje aan de ver getelheid heeft ontrukt. Naar de A.N.W.B. meedeelt zal ver moedelijk op 1 november het eerste nieu we weggedeelte van de rijksweg nr. 28 Zwolle—Amersfoort in de nieuwe grote verbinding van het noorden van het land met het zuiden en westen voor het ver keer worden opengeteld. Het betreft hier het ongeveer 5 km lange weggedeelte van af Katerveer aan de westzijde van de IJsselbrug bij Zwolle naar Wezep Hiermede zal de eerste fase voltooid zijn in de aanleg van een geheel nieuwe verbinding, die straks een nieuwe Zuider-! zeestraatweg zal gaan vormen. Om de afzetcrisis voor kolen te over winnen zal de hoge autoriteit volgens de verklaringen van dr. Pothoff zich ertoe beperken de EGKS-landen aan te manen tot een solidaire houding en solidair han delen. De Hoge Autoriteit zal echter niet alle mogelijkheden, die zij volgens de tekst van het verdrag heeft, in volle omvang ge bruiken, om harerzijds een harmonisering af te dwingen. Voorstellen tot hulpverlening om nlet- rendabele mijnen te kunnen stilleggen zijn volgens mededelingen van dr. Potthoff uit West-Duitslarvi nie, binnengekomen. Vol gens de tekst van het verdrag kan de Hoge Autoriteit bij dergelijke stilleggin gen nog ongeveer l1/* jaar subsidies ver lenen als de regeringen een subsidie van gelijke omvang geven en als het betrok ken land de Hoge Autoriteit een voorstel daartoe doet. Dr. Potthoff deelde mede, dat uit België èn Italië op het ogenblik dergelijke ver zoeken binnenkomen in een omvang als men in Luxemburg tot dusverre nog niet heeft meegemaakt. Het betreft daarbij niet-rendabele mijnen, die er in de tijd van hoogconjunctuur mee doorgesleept werden. In navolging van de Rijkspostspaar bank heeft ook de Spaarbank voor de Stad Amsterdam de rentevergoeding op de uit hoofde van de Jeugdspaarwet bij haar ingelegde bedragen verhoogd tot 3,24 pet. per jaar, zulks met ingang van 1 oktober 1958, Tot dan toe bedroeg de rentevergoeding 3 pet., welk percentage voor algemene spaargelden ook in de toekomst gehandhaafd blijft. (Van onze correspondent) Inbrekers hebben het afgelopen week end kans gezien op nog onverklaarbare manier de juwelierszaak van de heer Bruggeman aan de Boomstraat te Noord- wijk binnen te dringen. Een groot aantal gouden ringen en sieraden werd ont vreemd. Van de daders ontbreekt ieder spoor. De herdenking van de vestiging der Pa ters Minderbroeders in Drachten, 25 jaar geleden, werd zaterdagmorgen geopend met een Pontificale H. Mis in de klooster kerk der paters te Drachten, opgedragen door de Bisschop van Groningen, Mgr. P. A. Nierman. Het kleine kerkgebouw was geheel gevuld met genodigden waar onder de uit China verdreven missie-bis schop mgr. Constans Kramer O. F. M., de deken van Leeuwarden en Heerenveen, rector H. Sondael, secretaris van de St-- Willibrordvereniging, de provinciaal van de Franciscanen, pater Castillus van den Eijnde, pater Pauwels O. P., het college van B. en W. van de gemeente Smallinger- iand, de burgemeester van Bolsward en vele andere kerkelijke en wereldlijke per soonlijkheden. Na de H. Mis werd in de h'al van het klooster door de deken van Leeuwarden, mgr. Th. R. Holtmann. als voorzitter van de vice-commissie van de St.-Willibrord- De „Ottensener Eisenwerke" te Ham burg hebben de afgelopen dagen, op aan dringen van het Hamburgse arbeidsbu reau ongeveer 200 Nederlandse arbeiders ontslagen. Zij waren aangeworven door bemiddelaars, die arbeiders „uitlenen" aan bedrijven, daarvoor van die werven het volle loon van die arbeiders ontvan gen en dikwijls meer, terwijl zij zelf de arbeiders beneden het tarief betalen. Ook Denen en Italianen zijn de laatste tijd op deze manier voor Hamburg aangewor- ven Deze methode, die jaren geleden al in Duitsland, met name in het Ruhrgebied. de kop opstak, is door de Duitse over heid verboden, maar niettemin proberen de bemiddelaars het steeds weer. Meest al kunnen de Duitse autoriteiten hen niet aanpakken, omdat zij buiten Duitsland wonen. De Vijfde Republiek is nu een dag oud. Zondagnacht om nul uur, een week na het referendum, is zij geboren en gisteren nog is zij officieel afgekondigd in de Staatscourant. De eerste taak van de regering is nu de nieuwe Assemblee tot stand te brengen. In de ministerraad van morgen moet generaal De Gaulle zijn beslissing nemen omtrent de wijze, waarop, over een maand, de verkiezingen voor de Kamer moeten worden gehouden. Men kan zich de spanning voorstellen, waarmee de keus van de minister-president door de partijen wordt afgewacht. Enerzijds is er het feit, dat het ene kiesstelsel een Kamer kan opleveren, die in samenstel ling hemelsbreed verschilt met een Kamer, die op andere wijze zou zijn geko zen. Anderzijds hangt het van de verdeling der kaarten af, hoe de toekomstigi coalities en regeringsmeerderheden zullen kunnen worden gegroepeerd. Tot voor kort heeft generaal De Gaulle zich een groot tegenstander ge toond van het stelsel, dat hier onder de naam van „uninominaal arrondisse mentsstelsel" bekend staat. Een dis trictenstelsel, waarbij er maar één depu- té per district uit de bus komt (even tueel na een herstemming, waarbij de verschillende politieke groeperingen „kartels aangaan) en er dus een massa stemmen verloren gaat. Dit stelsel wordt op het ogenblik voorgestaan door de socialistische partij, die n.b. vóór de oorlog de evenredige vertegenwoordi ging als een principiële eis stelde. Ds populariteit van dit „uninominale stelsel" past overigens wel in het hui dige beeld; de invloed der partijen op de verkiezingen wordt aanmerkelijk ge mitigeerd. Niet zelden zullen zeer plaat selijke invloeden beslissend zijn, In de heer Guy Mollet, de leider der socia listen, die algemeen als eerste premier van de Vijfde Franse Republiek wordt gedoodverfd, heeft dit stelsel zijn grote verdediger gevonden en het heet dat hij generaal De Gaulle er nu ook voor ge wonnen heeft. Zeker is dat intussen nog niet. Die vraag wordt pas morgen opgelost. Men. kan er op rekenen, dat de tegenstan ders van dit stelsel in het kabinet nog zoveel mogelijk zullen trachten te red den. De heer Pinay b.v. zou een poging wagen om de al te grote onevenredig heden uit het ontworpen systeem te schrappen. Maar het valt moeilijk in te zien, hoe hij dat zal kunnen doen zon der dit stelsel, dat de eenvoud zelve is en op die grond een massa voorstanders heeft, weer ingewikkeld te maken. Ge neraal De Gaulle heeft toch al de nei ging de vraagstukken tot het uiterste te simplificeren. Maar hoe het ook zij. in zijn grote redevoering te Lyon (waar de generaal gisteren na zijn reis door Algerije en naar Corsica grootscheeps is ontvangen) heeft De Gaulle van zijn voorkeur nog niet doen blijken. vereniging een bronzen plaquette onthuld, voorstellende de initiatiefnemer van de stichting van het Apostolaat te Drachten, pastoor W. A. Overmeer uit Heeg. De pla quette is het geschenk van de parochianen van Drachten »n de Uthoven. In een der lokalen van de nieuwe katho lieke lagere school werd vervolgens een receptie voor genodigden gehouden waar bij de feestrede werd uitgesproken door Prof. Dr. E. J. Willebrands, voorzitter van de St.-Willibrordvereniging. Prof. Willebrands sprak over het onder werp „De Kerk in de diaspora als gestal te en opgave" waarin hij erop wees, dat het begrip diaspora zelf '.ijbels en theolo gisch als kerkelijke existentie in Neder land nog nooit op zichzelf is bestudeerd. Wat des te meer te verwonderen is, om dat de christelijke diasporagebieden heb ben bestaan zolang de D'rk bestaat. Het wordt tijd. dat wij ons ook theologisch rekenschap geven van de Kerk in de dia spora, aldus mgr. Willebrands, die vervol gens een uiteenzetting gaf van de heils historische betekenis van het woord dia spora, zoals het die heeft in de.H. Schrift. De rij van sprekers, die vervolgens nog felicitatie-toespraken hield, werd geopend door mgr. P. A. Nierman, die de goede verstandhouding tussen hem en het Apos tolaat van de Minderbroeders in Drach ten memoreerde en hun een geschenk in enveloppe aanbood. Burgemeester J. L. Thalen van Smallingerland, roemde de prettige verhouding tussen de paters Fran ciscanen en de bevolking van zijn ge meente. Rector H. Sondael schonk na mens de St.-Willibrordvereniging 'n feest gave in enveloppe. Pater A. van Straa- ten O. E. S. A., bood namens het Con vent van de Augustijnen te Witmarsum een schilderij van Assisiê aan. Namens het comité jubileum-actie Drachten kon de heer Tjebbe de Jong uit Bolsward de paters als geschenk van de Friese bevol king een bedrag van f 5458.- aanbieden. De Zusters Karmelietessen te Drachten tenslotte schonken als feestgave drie fraaie zelfvervaardigde Canonborden. Hoe de zaak in de ministerraad ligt is wel duidelijk. Vorige week dinsdag» toen de kwestie aan de orde was, is er niet officieel over gestemd, maar zijn we' de koppen geteld: elf voor en elf tegen het nninominale stelsel. Onder de voorstanders was de MRP-voorzitter Pflimlin. Dit Is, wat de MRP betreft, van groot belang bij de voorbereiding der politieke coalisaties voor de her stemmingen. De partij zelf zal intussen de volgende week haar houding bij de verkiezingen vaststellen. Dit zal ge schieden in een bijeenkomst van de partijraad en niet in een algemeen con gres. Dat zal pas na de verkiezingen worden gehouden. Zoals we vrijdag meldden heeft men het houden van een algemeen congres overwogen, omdat daar waarschijnlijk de werkelijke verhoudingen in de par- tij, die dieper verdeeld is over de her- vormingsplannen van Bidault dan men aanvankelijk deed voorkomen, beter tot haar recht zouden komen. De bijeenkomst van de partijraad zal door Bidault worden bijgewoond. Om gedraaid echter blijft het uitgesloten, dat Pflimlin deel zal nemen aan de be sprekingen van het bekende groepje Duchet-Sokistelle-Morice-Bidault. dat over het Algerijnse vraagstuk zo'n uit gesproken mening heeft. De positie van Bidault blijft dus nog altijd eigenaardig. Pflimlin is druk doende de partijleiders bijeen te bren gen. Dat is hem al eenmaal gelukt, maar de resultaten ervan moeten nog worden afgewacht. Die zijn beslissend voor de eenheid en toekomstige koers in de MRP. Zijn we goed ingelicht, dal zouden de heer Pflimlin en ook de partij secretaris voornemens zijn na de ver kiezingen hun functies neer te leggen. Het dan te houden algemene congres zal dan alle vrijheid hebben omtrent de toekomst van de partij, en dus even tueel haar transformatie, te beslissen- Een enkel punt uit de politieke ont wikkeling valt nog te signaleren. Zo als gemeld heeft de gauillistische be weging zich nu als grote eenheid ge formeerd. Het blijkt echter, dat deze groep een veel strakker standpuu' inneemt dan generaal De Gaulle. Te kenend is in dit verband, dat uit de zojuist gepubliceerde naamlijst van het gauillistische partijbesuur blijkt, dat daarop niet de naam van Pierre de Gaulle, oud-voorzitter van de Pa- rij se Raad en broer van de generaal, voorkomt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8