Franse Kamer wordt volgens districten-stelsel gekozen Cl Gromyko over de kernproeven Nieuw Europees gerechtshof in Luxemburg geïnstalleerd Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! thefarineA klit alle Het „systeem der stinkende poelen Communisten worden gedecimeerd kwade kansen voor MRP! Proef'evacuatie in Zweden MOSKOU HEEFT „ALLE REDEN ACHTERSTAND IN TE HALEN Voor henwier graf onbekend is Verrassende noviteit Is kamperen sport of toerisme? Mgr. Th. Hendriksen huisprelaat Armand hood nog niet zijn ontslag aan Katholieke partij op Sumatra verboden Uitwisseling tussen Moskou en Belgrado Prof. Donner (president) over de moeilijkheid nieuwe rechtsnormen te vinden Falangisten verleggen terrein van actie Nieuwe regering van de V. A. R. WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 PAGINA 5 Gekuist. Sombere herinneringen Algerije PALLIUM VOOR POOLSE AARTSBISSCHOP Ministersconferentie EEG en Euratom Geruchten van achter (Ie scherm utseling) en LAATSTE VRIJE BISSCHOP VAN LETLAND OVERLEDEN frankfort (W.-Duitsland) urg Tilb Üosk Oslo Benares India ou ge Technische specialisten Rede prof. Donner De heerschappij van wet en rechtsstaat A'iet het laatste woord Onrust in Libanon duurt voort ,..Oe beslissing van De Gaulle, die eer- 'ids zo tegen dit stelsel gekant was, is •het onverwachts gekomen. Zy bevat chter toch een verrassende noviteit. Jet stelsel zal immers ook te Parijs en (ïwCnige dichtbevolkte centra daarbuiten ^tarseille bv.) worden toegepast. Iets, zelfs de voorstanders niet hadden 'erwacht. Voor deze belangrijke kies kringen met hun miljoenen-electoraat ^ad men toch algemeen de evenredige 'crtegenwoordiging het beste gedacht. Alvorens het nu gekozen stelsel op Dn waarde te toetsen, is hier een klei- Uiteenzetting van de werking op 2,aar plaats. Op het vasteland van rankrij'k plus Corsica zullen 465 dé- Putés d.i. 80 minder dan in de Vier de Republiek moeten worden aange wezen. Het land moet dus in 465 distric- ®h worden verdeeld. Men zou daarbij °t een verdeling kunnen komen, die nSeveer gelijk is aan de verdeling van et land in arrondissementen (een de partement telt in doorsnee 3 4 arron dissementen). Er zijn echter zeer grote crschillen in bevolkingsdichtheid in de erscheidene delen van Frankrijk. In 'luimige bergstreken tellen de arron dissementen maar enkele duizenden 'czers, een Parijs arrondissement telt r zeker honderdmaal zoveel. Er moet aer>halve een versnijding der normale Ssografisohe indeling plaats hebben, waardoor kieskringen van plm. 93.000 kiezers ontstaan. Het zal voor een vrij beduidend aantal departementen zelfs h|et mogelijk zijn dat aantal kiezers "innen de grenzen van het departement De grote massa der kiezers zal De Gaulles besluit toejuichen, vooral die genen die buiten de grote steden wonen en een afgevaardigde uit eigen streek willen. (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. e kogel is door de kerk. Premier De Gaulle heeft gekozen voor het zgn. '•Uninominale arrondissementsstelsel". Volgens dit systeem, waarbij per kiesdistrict écn afgevaardigde naar het Palais Bourhon wordt gezonden, Zal de eerste Kamer van de nieuwe Vijfde Republiek worden gekozen. Op november, de datum die we reeds eerder noemden, vindt de eerste stem- Hlsgang plaats. Voor zover nodig zullen acht dagen later, op 30 november ®us, de herstemmingen worden gehouden. scheidsrechterlijke beslissingen van De Gaulle (onder zijn ministers ^aren er precies evenveel tegen- als voorstanders van dit stelsel) heeft z®er belangrijke gevolgen voor de toekomst. De Kamer zal een volkomen bieuwe aanblik krijgen. Met name de communisten enerzijds en de op de katholieke kiezers georiënteerde MRP anderzijds zullen met een heel wat kleinere Kamerfractie genoegen moeten nemen dan zij in de afgedankte gierde Republiek onder het evenredige stelsel hadden. Daarnaast zal in het komende parlement veel meer dan vjroeger de invloed van het platteland Merkbaar zijn. te vinden, zodat ook departementen versneden zullen moeten worden. Om nu toch elk departement een mi nimumvertegenwoordiging tc geven, is bepaald, dat hoe de versnijding ook plaats zal vinden, per departement min stens twee zetels bezet zullen worden. Die laatste bepaling nu levert een zeer sterke bevoordeling van de weinig be volkte, armzalige agrarische streken bo ven de dichtbevolkte steden en indu strie-centra op. Dit districtenstelsel wordt intussen niet precies toegepast op de wijze van vroeger. Het beginsel is thans, dat in elke kieskring gestemd wordt voor de verkiezing van één Kamerlid. Vandaar de term „eennamig" of „uninominaal". Er zijn dus geen lijsten, maar enkelvou dig opgegeven namen. Gekozen is hij, die bij de eerste stemming reeds de meeste, maar in ieder geval meer dan 50 procent der stemmen behaalt. Haalt geen kandidaat de 50 1, dan volgt acht dagen later (vroeger veertien) een herstemming. Deze gaat tussen dezelfde kandidaten, voor zover ze althans de eerste maal aan de 5 pet. kwamen. Bij die herstemming is degeen gekozen, die het hoogste aantal stemmen behaalt. Een grens van minstens 50 pet. is dan niet meer gesteld. De gekozene heeft slechts een relatieve meerderheid nodig. Er is de laatste tijd meermalen ge sproken van het kuisen („moraliser") van dit stelsel, d.w.z. het voorkomen van al te onrechtvaardige bepalingen. Dat is nu o.m. gebeurd door ui't te ma ken, dat tussen stemming en herstem ming geen nieuwe kandidaten kunnen worden gesteld. Vroeger konden voor de gelegenheid van herstemming gevorm de coalities hun kandidaten laten vallen en nieuwe naar voren schuiven, wat vaak uitliep op knoeipartijen. Intussen staat het vast, dat de mo gelijkheid van coalities bij herstem mingen ertoe kan leiden, dat een kan didaat wordt gekozen, die by de eerste stemming heel wat minder stemmen heeft gehad dan een ander, die er alleen niet kwam omdat hy onder de 50 pet. bleef. De vraag wat het rechtvaardigste is: districtenstelsel of evenredige vertegen woordiging, is niet zo eenvoudig alge meen te beantwoorden. Voor de beoor deling van de wenselijkheid van he( een of het ander dient men met allerlei fac toren rekening te houden: partijsysteem, ervaringen in het verleden enz. Wat men voor bv. Frankrijk weinig kan bewon deren, kan men voor Engeland nog al tijd het beste achten. Wat Frankrijk betreft. Een factor van belang is de eenvoud van het systeem. Dat heeft ongetwijfeld bij De Gaulle de doorslag gegeven. Iedere kiezer moet er iets van begrijpen. En dat kon hij niet bij het gecompliceerde lij stenstelsel van de Vierde Republiek. Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..- doen wonderenl ^'eerden hebben ontdekt, dal bepaalde Co,hbinalies van geneesmiddelen een bij- 'onder weldadig eHecI hebben. Ofschoon ?e werking van elk middel afzonderlijk ijkend was, bleek zulk een combinatie *tachtiger Ie werken dan kon worden !?'wacht De vier middelen verenigd in ^befarine „4"-elk afzonderlijk al beroemd !fe'ken tezamen nóg beier. Ze hebben mil- '®enen mensen baat gebracht bij pijnen *n 9'iep, vaak ook dan wanneer andere •"'ddelen falen. jm v Terecht heeft minister Pinay echter daartegenover gesteld, dat het Kamer lid daardoor weer, zoals in de Derde Republiek, het knechtje van de kiezers wordt. Dit verschijnsel lokte bij een be kend senator eens de verzuchting uit: dat het districtenstelsel het „stelsel der stinkende poelen" was. Een kreet, die een gevleugeld woord werd, omdat een ieder wel kon zien welk een bron van corruptie het kon worden. Wat dit betreft is dus het oordeel over het nu vastgestelde stelsel niet gunstig. Men kan zich trouwens ook op donkere perioden in de republikeinse geschiede nis beroepen. In bewogen tijden van de Derde Republiek gaf het stelsel in de binnenlandse politiek aan het radica lisme de oppermacht. Dit kiesstelsel minus ilatgcne wat men er uit heeft geschrapt teneinde het tc „moraliseren" (de resultaten van die schrappingen moeten nog worden afgewacht) werd immers in Frankrijk toegepast in de jaren tussen 1889 en 1914. Het leverde toen het tijdvak der kerkvervolging door het Combisme op. Van 1928 tot 1936 kende men het stelsel ook. Het liep toen uit op het volksfront-kartel. Dit wat het verleden betreft. M.R.P.: slechte kansen Nu de toekomst. Het districtenstelsel zal ongetwijfeld de invloed der lande lijk georganiseerde partijen verminde ren. Het zal bij Kamerleden, die zeker zijn van persoonlijke invloed in hun kieskring, ongetwijfeld tot een gebrek aan discipline leiden. De uitwerking moet verder overigens worden afgewacht. Maar twee dingen liggen nu reeds in het verschiet. Op de eerste plaats de geweldige inkrimping der communistische Kamerfractie, die het in januari 1956 nog tot 150 leden bracht en nu minstens de helft van haar zetels gaat verliezen, zo niet tot 40 te rug zal vallen. Men heeft daarover al gejuicht in de grote pers, maar in een land, waar het communisme zo machtig is als hier, is het de vraag, of men door het wurgen van de zichtbare macht niet de ogen zal gaan sluiten voor de wer kelijkheid, die niet direct zichtbaar is. Er zijn andere middelen om het com munisme daadwerkelijk te bestrijden. De tweede opmerking betreft de MRP, die by dit stelsel alleen in som mige streken, zoals in de Elzas, in het westen, in enkele plaatsen in de Be- neden-Pyreneeën (Pau), en misschien Rijssel in het noorden, de nodige dichtheid van aanhang heeft om zelf standig een zetel te kunnen behouden. van de stembusovereenkomsten, die die ze met andere partijen moet ma ken. Dat is geen geruststellend voor uitzicht. Tenslotte moet worden opgemerkt, dat dit stelsel niet in Algerije zal worden gevolgd. Hier zal in principe bet lijs- tenstelsel gelden. Dat kan ook moeilijk anders, gezien de wens van generaal De Gaulle,om daar de députés voor 2/3 uit mohammedanen en voor 1/3 uit Europeanen te rekruteren. Deze wens zou bij een districtenstelsel nooit gerea liseerd kunnen worden. De houder van een bedrijf in kampeer- artikelen te Roermond, de heer De B., werd door de economische rechter aldaar veroordeeld tot 260.— boete wegens het niet in het bezit zijn m een vergunning, krachtens het vestigingsbesluit kleinhan del sportartikelen. Het Hof te 's-Herto- genbosch bevestigde dit vonnis. Voor de Hoge Raad werd namens de heer De B. aangevoerd, dat het hier geen sportartikelen, maar toeristische artike len betreft. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. V. Oosten, die gisteren conclusies nam, bleek het met de requirant niet eens en had een veel ruimere opvatting van het begrip „sport", waaronder hij ook ver stond sportieve ontspanning. Hij was van mening, dat de wetgever in het vesti gingsbesluit kleinhandel in sportartike len ook dit ruime be^.ip hanteert. Dit blijkt alleen reeds uit'het feit, dat hen gelsportartikelen zijn uitgezonderd. Spr. concludeerde tot verwerping van het be roep. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 4 november. Mgr. Th. G. A. Hendiiksen, vicaris-ge- ncl'aa) van 't aartsbisdom Utrecht, is door Z. H. de Paus benoemd tot huisprelaat. Deze mededeling heeft mgr B. J. Alfrlnk, aartsbisschop van Utrecht, gisteren in intieme kring gedaan op het aartsbis schoppelijk paleis. Mgr. Antoni Baraniak, aartsbisschop van Poznan, heeft het pallium ontvangen, het symbool van de volheid van de bis schoppelijke maoht. Uit naam van de paus bekleedde mgr. Boleslaw Filipiak hem met de wit-wollen stola. Mgr. Baraniak heeft gedurende de Stalinistische periode in Polen twee jaar gevangen gezeten. Hij vergezelde kardi naal Wyszynski bij zijn bezoek aan Rome in mei van het vorig jaar. Aldus meldt het K.N.P. Op de conferentie van de ministerra den van de Europese Economische Ge meenschap (EEG) en Euratom te Brussel heeft gisteren de voorzitter v. d. Enratom- commissie, Louis Armand. die zoals be kend het voornemen heeft te kennen gege ven zich op grond van gezondheidsover wegingen terug te trekken, nog niet offi cieel zijn ontslag ingediend, zoals alge meen werd verwacht. Nader wordt in dit verband nog verno men. dat dit een gevolg zou zijn van een wijziging der Italiaanse verlangens met betrekking tot de zetel der Europese in stellingen. Zij hebben voorgesteld begin december een conferentie te beleggen, waarop deze netelige kwestie zal worden besproken. Achter de schermen schijnt reeds er over gesproken te zijn. dat de Italia nen thans geen aanspraak meer maken op de Europese Investeringsbank, die indertijd om praktische redenen tijde lijk in Brussel werd gevestigd. Zij zou den er thans echter naar streven de Europese universiteit en het Europese centrum voor kernonderzoek binnen hun grenzen gastvrijheid te mogen verlenen. Dit laatste zou de voorwaarde zijn, waarop de Italianen bereid zouden zijn de kandidatuur van de Fransman Etienne Hirsch als opvolger van Armand te steu nen inpiaats van deze post voor een Ita liaan op te eisen. De chef-staf van het Indonesische leger, generaal Nasoetion. heeft alle activiteiten van de Katholieke partij in het gebied van Tampanoeli (Noord-West Sumatra) verboden. Deze maatregel, die werd ge nomen in verband met de staat van be leg, is ook van toepassing op de Masjoemi. de Mohammedaanse partij, op de Par kindo. de Protestantse partij en op de Socialistische partij. De communistische partij heeft echter geen activiteitsverbod gekregen. De reden die voor het verbod wordt aangevoerd, luidt, dat de partijen herhaaldelijk in ver binding zouden hebben gestaan met de opstandelingen op Sumatra en Celebes. Aldus meldt het K.N.P. Als onderdeel van een landelijke oefening in Zweden is de bevolking van het plaatsje Trollhdttan in zijn geheel geëvacueerdOp deze dag werd tevens de grootste lunch geserveerd, die ooit in Zweden is gezien. 3500 liter wittebonen- soep met varkensvlees, 3000 liter melk, 15000 porties roomijs;, 15000 De.ense pasteitjes en 80 kilo koffie werden uitgedeeld aan de 10.000 inwoners van het plaatsje, die aan deze oefening deelnamen. Op de foto: Het uitdelen van koffie tijdens de evacuatie. BEHOENDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET pijnen en gnep. GfjeKikt voor de gevoeligste maag, **nt die wordt besckermd door bet bestanddeel Qietaro*. In Rome is bericht ontvangen, dat mgr. Springovics. de aartsbisschop van Riga, in zijn bisschopsstad op 82-jarige leeftijd is 7 overleden Hij was de enige vrije bisschop Deze op dc katholieken georiënteerdehn het bezette Letland. Aldus meldt bet party wordt nu volkomen afhankelijk»K.N.P. Alle toestellen van de Amerikaanse 'Uchtmacht in West-Duitsland zullen, rn®t uitzondering van jagers en bom menwerpers die voor gevechtsdienst Seree-d worden gehouden, verfbanden Rijgen, waarin licht wordt weer- Baatst. Men heeft de verwachting, dat •hsrdoor minder botsingen tussen y'iegtuigen in de lucht zullen voor somen. WINDSTREKEN Als het op dinsdag regent in Tilburg en dat is, gezien ons klimaat, drie- Jhaai per maand Kan men ecu '^vaalfta] jongelui onder leiding van docent naar het station zien gaan kopen een perronkaartje en trek je" dan met schetsboeken en teken materiaal het perron op. weten, ®at er in Nederland op de meest V®emdsoortige plaatsen les wordt ®egeven. maar op een perron, nee. ®at kan slechts opkomen in het hoofd 'an een kunstenaar En zo is het ook, ma"t de jongelui zijn studenten van bc Tilburgse Academie voor beelden- 1?® en bouwende kunsten. Kan men v16 nood, waarin de kunstacademie I'a-v. haar ruimtetekort verkeert, les"? *llustreren dai1 met nPerron- JJA ruimtevaart laat de Russische natuurkundigen niet los. Vooral de medische vraagstukken, verbonden tari e«n ruimtevlucht. worden naar- •tlg bestudeerd. In een laboratorium vo ii men al8er> die een grote hoe- ee.heid proteïne hebben en week- dj®ren' waaruit hoogwaardige voe- mgvetten worden verkregen, ge- a) -ekt onder omstandigheden zo- „fd'e vermoedelijk in een ruimte- J}lP zullen heersen. Vastgesteld is, ai ongeveer 200 liter algen in een „p et kunnen worden gekweekt, het- scen voldoende is om een man zes 'aanden te voeden. Deze planten A^den ook de atmosfeer in cc" J-umteschip van zuurstof kunnen oorziem. Verder is er reeds een beciaai pak voor ruimtevaarders hjwaardigd. waardoor z« de ver- ri °8de snelheid van het 'i«iee-en van _raket kunnen weers'- Boven- an het sen, die samenhangen met de toestand van gewichtsloosheid Zoals u ziet, bij stukjes en beetjes wordt de ruimte- mens. evenals de raket, gelanceerd. In Hamburg zit men met een drink waterprobleem, net als verschillen de Nederlandse steden overigens. Het rivierwater, dat als drinkwater wordt gebruikt na reiniging, blijft toch lelijk van smaak, gevolg van de vele afvalstoffen, die door de fabrieken in het water worden gestort. Inpiaats van een nieuwe, dure reinigingsinstal latie aan te leggen waarvan men nog moet afwachten of het veel zal helpen heeft men stappen gedaan bij Noorse waterleidingbedrijven om van hen water te betrekken, dat goed van smaak en zeer zuiver is. Dit water w>u men dan in grote tank- boten van Stavanger naar Hamburg willen vervoeren. dien "tak is men nu een st.u,J om de vraagstukke- »- te los- Het bestuur van de universiteit heeft er eindelijk genoeg van ge kregen De deuren van de college zalen zijn allemaal gesloten en de studenten is gemeld, dat voor onbe paalde tijd geen colleges meer zullen worden gegeven en examens worden afgenomen. De reden voor deze stap ligt in verregaande ongedisciplineerd heid van de studenten en hun tuchte loosheid Deze universiteit in India's heilige stad telt tienduizend studen ten en was 42 jaar geleden gesticht met de speciale bedoeling de Hindoe literatuur en het Sanskriet te doce ren. De regering heeft ook al eens een onderzoek ingesteld naar toestan den aan deze universiteit en in een rapport werd van deze universiteit gezegd, dat het een ,.broeinest_ van intriges, familieregering, corruptie en misdaad was". Darlington Engeland Met blaren aan hun voeten, maar verder helemaal fit, arriveerden hier twee mannen, die samen een tocht hadden gemaakt van 640 kilometer. De een duwde een kruiwagen voort, de ander een grasroller. Ze deden elf dagen over de wandeling en hel doel was de aandacht te vestigen op een campagne om een kindertehuis te steunen. Dit strakke gedenkteken is opge richt op de militaire begraafplaats van Woking in het Engelse graaf schap Surrey. Het is opgedragen aan die gevallen leden van het Britse Gemenebest, wier graf onbekend is; hun namen staan gebeiteld in de veertien zuilen van het monument, dat binnenkort door Koningin Eliza betli zal worden ingewijd. Het ge denkteken is opgericht door het Britse oorlogsgravencomité. De Sovjet-minister van buitenlandse za ken, Andrei Gromyko, heeft gisteren op een persconferentie in New York ver klaard, dat de Sovjet-Unie „er alle reden toe heeft" om de proeven met kernwapens voort te zetten, tot zv) net zoveel proeven heeft genomen als Groot-Brittannië en Amerika samen, sedert de Sovjet-Unie op 31 maart jl. besloot haar proeven te sta ken. De Sovjet-Unie heeft de proeven moe ten hervatten, omdat de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië geweigerd hebben de hunne te staken. Gromyko merkte voorts op, dat reeds voordat de Sovjet-Unie op 31 maart haar proeven stopzette, de Amerikanen veel meer proeven hadden genomen dan de Sovjet-Unie, zodat toen reeds ongelijk heid bestond. Bij de beantwoording van vragen zei hij, dat de Sovjet-Unie hoopt, dat de Alge mene Vergadering de Sovjet-resolutie zal aanvaarden waarin om onmiddellijk sta ken van de kernproeven „zonder voorbe houd" wordt gevraagd. Hoe sneller de As semblee een dergelijk voorstel aamleemt hoe beter het is. Toen men hem vroeg of de Sovjet-Unie met de proeven zal doorgaan om gelijk te komen., als de Britten en Amerikanen hun proeven staken, zei Gromyko, dat dit een academische vraag was. Engeland en Amerika hebben de proeven niet stopge zet. En ais Frankrijk met proeven begint zal men deze proeven bij het geheel van die van de Amerikanen en de Britten moe ten tellen, zo voegde hij hier nog aan toe. De Sovjet-minister verklaarde voorts, dat de Sovjet-Unie niet tegen controle van een staken der proeven i®. geleerden hebben in Genève „geen slecht systeem uitgewerkt, meende hij. Deze kwestie zou ter sprake komen op de conferentie van Amerika, Engeland en Frankrijk, die op 31 oktober in Genève zal beginnen. Toen men hem naar aanleiding hier van vroeg, of de Sovjet-Unie zal deelne men als haar voorstel wordt verworpen om de ministers van buitenlandse za ken naar Genève af te vaardigen, zei hij. dat zijp regering aan ministers van buitenlandse zaken de voorkeur geeft, omdat dat meer in overeenstemming is met de belangen die op spel staan. Naar aanleiding van de verklaring van de minister Gromyko, dat de Sovjet-Unie zich gemachtigd acht Kaar kernproeven zolang voort te zetten, tot zij de achter stand op de V. S. en Groot-Brittannië heeft Ingehaald, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat bet aan de Sovjet-Unie te wijten zal zijn als Amerika zich niet kan houden aan zijn voorstel om de kernproe ven voor een jaar te staken, tn afwach ting van een internationale overeenkomst over deze kwestie. Het Amerikaanse aan bod is slechts geldig, als ook de Sovjet- Unie na 31 oktober de begindatum van de onderhandelingen tussen Oost en West te Genève geen kernproeven meer neemt. 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct alléén bi] Apothekers en Drogisten De Sovjet-Unie en Joego-Slavië zullen specialisten uitwisselen op het gebied van de metallurgie, machinebouw en andere takken van industrie. Dit zal geschieden op grond van een gisteren in Moskou ge tekende overeenkomst, zo meldt het Joe goslavische persbureau. Dit bureau zegt verder, dat de indus triële produktie van Joego-Siavië in de eerste acht maanden van dit jaar met elf procent is toegenomen in vergelijking met dezelfde periode in het vorige jaar. Het nieuwe Europese gerechtshof, dat belast is met de rechtspraak in de drie Europese gemeenschappen, is dinsdag avond in het gebouw van dc „Ccrcle Mu nicipale" te Luxemburg geïnstalleerd. De plechtigheid geschiedde in het bijzijn van de groothertogin van Luxemburg, minis ter-president Bcch, vertegenwoordigers van de hoogste organen van de drie ge meenschappen en van de Europese As semblee en afgevaardigden van de hoog ste rechterlijke organen uit de zes aan gesloten landen. Het nieuwe hof zal werkzaam zijn voor de drie gemeenschappen en het, zal dus opvolger zijn van het reeds enkele jaren bestaande gerechtshof van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het zal de behandeling van de ongeveer veer tig nog voor dit Kof hangende kwesties voortzetten. Vier van de rechters van het nieuwe hof hadden reeds zitting in dit eerste Europese rechtsforum, dat in „Vil la Vauban" in Luxemburg tot dusver ge vestigd was. Tot de drie aftredenden be horen twee Nederlanders, nl. dr. A. van Kleffens en de heer F- J. S. Serrarens. Voortaan zal slechts étn Nederlander in het hof zitting hebbes, nl. prof. A. M. Donner, die als voorzitter zal optreden. De president van bet Kof der EGKS, de Italiaan Massimo Pilotti, keert ook niet terug en heeft vandaag, evenals de beide aftredende Nederlanders afscheid geno men. Namens de raden van ministers der gemeenschap heeft de Duitse minister van buitenlandse zaken, dr. H. von Bren- tano. gistermiddag in een bijeenkomst in de ..Villa Vauban" het oude college be dankt voor het belangrijke werk, dat het voor de eerste Europese gemeenschap heeft verricht Bij degenen, die na de plechtige be ëdiging der rechters het woord voerden, was ook prof. A. M. Donner, die als president van het hof de zes regeringen dank bracht voor het vertrouwen, dat deze aan de zeven rechters hebben ge schonken. Prof. Donner wijdde een beschouwing aan de taak van het, Europese gerecht. Daarin zeide hij onder meer: „Het doel dat de drie gemeenschappen nastreven, betekent reeds naar de vorm een zoda nige breuk met het bekende, dat het een eindeloze reeks van vragen en problemen oproept. Maar daarenboven ligt het ar beidsveld der gemeenschappen op een terrein, waarmede zich ook de oude en gevestigde staatkundige gemeenschappen nog slechts amper hebben vertrouwd ge maakt. De bemoeiing van de moderne staat met de economie en met de tech nologie vorm't één van de meest mar kante verschillen met een vorig tijdperk der staatkundige geschiedenis. Wij mer ken allerwegen dat de klassieke Europese staats- en bestuursinstellingen moeite ge noeg hebben zich bij de eisen dier nieuwe bemoeiingen aan te passen Het gebrek aan aanknopingspunten bij de gevestigde constitutionele en bestuurlijke traditie moge enerzijds de afstoting van deze be moeiingen naar de gemeenschappen heb ben bevorderd, anderzijds verhoogt het de moeilijkheid op dit gebied die rechts normen in de ontwikkeling te ontdekken, welke door de rechter dienen te worden hoog gehouden''. Het besluit der zes regeringen zichzelfve en hun onderdanen met Kun belangen binnen de werkkring der drie gemeen schappen onder de regel van het recht te plaatsen, mag volgens prof. Donner als een soort geloofsbelijdenis worden beschouwd. Met het aldus betuigde ver trouwen in het recht als de laatste maat staf ter beslechting van geschillen, legt men de hand op een van de oudste en hoogste idealen van deze beschaving. Terwijl Europa zich vernieuwt en ver jongt, houdt het vast aan de geestelijke waarden, welke zijn karakter hebben ge stempeld en tracht het die waarde in het nieuwe bestel te integreren. In een vrij tijdperk ziin de landen, wel ke zich thans hebben samengesloten, de bakermat geweest van een geheel stelsel van constitutionele en administratief rechtelijke begrippen, beginselen en in stellingen. dat ziin vruchtbaarheid heeft bewezen en dat over de hele wereld na volging heeft gevonden. Dat tijdvak is afgesloten en wij worden in onze tijd ge roepen, dat alles in een ander verband en voor andere taken opnieuw door te denken en aan nieuwe behoeften en aan een nieuwe tild aan te passen. Ook als wij daarin niet zouden slagen, dan zal zich het nieuwe Europa ontplooien en ont wikkelen. Mede van onze toewijding en onze plichtsbetrachting zal het echter af hangen, of die ontwikkeling plaats zal vinden terzijde van het recht, dan wel of de voor onze wereld karakteristieke idealen van heerschappij van de wet en rechtsstaat ook in de komende jaren be houden blijven. Prof. Donner sprak over de verplich tingen, welke het nieuwe hof van justitie heeft jegens het bof van justitie van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal „De eerste pioniersarbeid is door dat hof verricht en het heeft ons door zijn praktijk en zijn jurisprudentie in menig opzicht de weg reeds gebaand waarlangs wij onze eerste schreden kun nen zetten". In een beschouwing over de vraag hoe het hof zijn werk zal moeten aanvangen zeide prof. Donner tenslotte: „Het besef van onze hoge verantwoordelijkheid moet zich, dunkt mij, naar twee zijden uitwer ken. Enerzijds brengt onze roeping recht te doen en het recht tP handhaven de plicht mee de moeilijkheden niet uit de weg te gaan. De dienst aan het recht vraagt om het duidelijk kiezen van po sitie en verdraagt de halfslachtigheid niet. Het bewustzijn, dat wij alleen dat recht dienen kan ons ook de moed schen ken, welke wij uit onszelf wellicht niet op zouden brengen. Maar anderzijds moet ook de wetenschap, dat wij het laatste woord hebben te spreken en dat dat woord een sprake van recht behoort te zijn, ons bescheiden en voorzichtig ma ken Er wordt niet gevraagd naar ons persoonlijk oordeel, naar onze voorkeur of onze hebbelijkheden en wij hebben er steeds voor te waken, dat wij niet, het recht zoekend, onze eigen voordelen zou den vinden". „Ik moge dat, mijne heren, nog iets persoonlijker en concreter zeggen. Toen wij zoeven de eed aflegden Kebben wij ons daarmede voor het aangezicht van God geplaatst. Er is geen betere plaats om tot het gevoel van de ware ver houdingen te komen. Zo worden wij herinnerd dat wij niet als God zijn en dat wij slechts ten dele kennen. Wii kunnen aan recht en gerechtigheid slechts raken; het grijpen en het be zitten kunnen wij nooit. Tegelijkertijd schenkt het besef, dat recht en gerech tigheid ons verrP te boven gaan. de kracht om. niet als heersers, maar als dienaren onze taak aan te vatten. Tege lijkertijd putten wij uit de aldus ver worven bescheidenheid de moed om ook de belangrijkste vragen onder ogen te zien en met vrijmoedigheid het recht te spreken Zo worden de nevels van aar zeling en tweeslachtigheid verdreven door het aangezicht van Hem. din ook is de Sol Justitiae. Hij zij ons nabij". By gevechten in de voorsteden van Beiroet tussen regeringstroepen en sta kers, die de hoofdstad wilden blokke ren, zijn gisteren minstens vier mensen gedood. De stakers worden aangevoerd door falangisten (christenen van de rech ter vleugel), die zoals bekend, aanhan gers zyn van ex-president Sjamoen. Van faiangistische zijde werd vernomen dat er gisteren b(j betogingen en stakin gen minstens 26 mensen zyn gewond. Het toneel van het geweld heeft zich nu voor het grootste deel verplaatst van het centrum van Beiroet en omgeving naar de huitenwyken en de bergdorpen. De falangisten en hun aanhangers heb ben hier wegversperringen opgericht. Zij willen de stad afgrendelen om te voor komen, dat levensmiddelen worden ge ïmporteerd van het platteland. Uit Tripoli wordt gemeld dat daar gis- eren bij gevechten tussen regeringstroe pen en „verzetsstrijders" een man om het leven is gekomen en drie mensen zijn gewond. Aanhangers van de huidige regering hou den vier personeelsleden van radio-Liba- non hebben ontvoerd, die verdacht wer den van steun aan de falangisten' De ge vangenen zouden later weer vrijgelaten zijn. President Nasser heeft gisteravond by decreet een nieuwe centrale regering voor de Verenigde Arabische Republiek, als mede uitvoerende raden voor de Syrische en de Egyptische gebieden van de V.A.R. in het leven geroepen. De centrale regering telt thans 21 le den van wie 6 Syriërs. De drie vol gende vice-presidenten van de huidige V.A.R. behouden hun functie: maarschalk Abdcl Hakim. Akram Hoerani en Abdel Latif Boghadi. De vierde vice-president Sabri el Assali keert niet terug. Assali heeft, zoals bekend, maandag zijn ontslag aangeboden. Ti; lens de pro cessen te Bagdad heeft men hem beschul digd van deelneming aan een samenzwe ring, in 1954, met bet doel tot een fusie te komen tussen Irak en Syrië Assali heeft verklaard, dat hij zijn ontslag heeft ingediend, om een commissie in staat te stellen de desbetreffende documenten te onderzoeken „teneinde de waarheid aan het licht te brengen". Dr. Mahmoed Fawzi is minister van buitenlandse zaken gebleven Ook de ministers van Binnenlandse Zaken, luite nant-kolonel Zakaria Moheiddin, en die van Economische Zaken, dr. Abdoel Mo- neim el Kaissoeni, hebben hun porte feuille behouden. Ali Sabri blijft minister voor presidentiële aangelegenheden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5