Terugblik op het tijdperk van Paus Pius XII E DE EERSTE JAREN O' H JSr iiË WÊSÊiÊfÊÊm vi, UGENIO PACELLI werd geboren te Rome als telg van een oud en voornaam nomeins |]en wenSeii,jk voorkwam om meer direct geslacht, op 2 maart 1876. Zijn vader „avvocato" Don Filippo Pacelli, stond als Consistoriaal-advocaat in dienst van de H. Stoel en behoorde 1- sedert de tragische september 1870, toen het koninkrijk Savoye de Kerkelijke Staten en de stad Rome bezette en de Paus zijn wereldlijke macht verloor tot de zogenaamde „zwarte adel d.i. dat gedeelte van de Romeinse patriciërs, dat het jonge koninklijke Hof in de oude paus residentie, het Quirinaal, niet erkende doch onvoorwaardelijk trouw bleef aan de Paus als „Soeverein van Rome". (Eugenio Pacelli is derhalve de eerste Paus, die geboren werd na het verloren gaan van de wereldlijke macht der Pausen en de \oorzieniglieid heeft gewild, dat Hij tevens de eerste Paus zou worden, die wederom als Souverein Vorst zou worden gekroond n.l. na de Verzoening met Italië van februari 1929). PRIESTER OP HET STAATS SECRETARIAAT OPGANG IN MüNCHEN EN BERLIJN het Duitse keizerrijk. KARDINAAL STAATSSECRETARIS PAUS PAUS IN OORLOGSTIJD van boven zichtbaar is. priesterwijding. De nuntius mgr. Eugenio PacdM' titulair-aarlsbisschop van SardeSt pauselijk nuntius te München brengt een bezoek aan een militaire legerplaats. HET BEGENADIGDE LEVEN VAN EUGENIO PACELLI riin z«n pogingen om de vrede te herstel- V f OORNAMELIJK onder invloed van V Zijn vrome moeder, Donna Virginia Graziosi, stond Zijn vroegste opvoe ding al geheel in het teken van de twee voornaamste grondbeginselen van het le ven Zijner ouders: diepe godsdienstzin met een innige verering tot de Moeder Gods, en een onwankelbare trouw aan de Paus. De verering vart Eugenio Pacelli voor de Madonna heeft dan ook Zijn ge hele leven gekenmerkt en er zelfs histo rische hoogtepunten van bepaald: Zijn bezoeken aan Lotifdes, Zijn mystieke re- latie met Fatima waarvan Hij over een tijdsafstand van 33 jaren het Zonne wonder zou aanschouwen en bovenal ïjn plechtige proclamatie van Maria's licha melijke Tenhemelopneming tot dogma van de katholieke geloofsleer, En tenslotte Zijn afkondiging voor de eerste maal in de kerkgeschiedenis van een Mariajaar. nl. het jaar 1954, ge heel gewijd aan de Onbevlekte Moeder van God, ter gelegenheid van het eerste eeuwfeest van de afkondiging van het desbetreffende dogma door Paus Pius IA op 8 december 1854. Tijdens dit Maria jaar stelde Paus Pius XII tevens de litur gische feestdag in van Maria's Koning- schap, tê vieren öp 31 mei, en kroonde Hij persoonlijk de oude afbeelding van de Madonna „Salus Populi Romanl". Hij'volgde het onderwijs op de lagere school bij de Chiesa Nuova, vlak bij het ouderlijk huis. Daarna was hij leerling van het gymnasium, waar hij in 1894 „cum laude" eindexamen deed. Het was zijn eerste examen en alle andere, die volgden, werden onveranderlijk „cum laude" afgelegd,, In augustus 1894 trok hij zich terug in de pastorie van de Sartt' Agnese huiten de Muren, waar hij met zichzelf (en met God!) wilde uitmaken waartoe hij moest besluiten: het kiezen 'van een loopbaan als jurist, hetgeen, voor de hand scheen te liggen, gezien zijn naam en de positie van zijn vader of het volgen van de priesterroeping, hetgeen een zwaar offer betekende en waartegen zijn zwak gestel zich leek te verzetten. Hij besloot tot dit laatste en zoals hij later zelf bekend maakte deed op die dag afstand, niet alleen van een veelbelovende toekomst, maar meer nog „van alle zorgen Hij steide zich geneel in Gods hand. Twee maanden later woonde hij als in tern seminarist in het oude Collegio Ca- pranica, vanwaar hij college liep op de „Gregoriana". De inspanning was hem evenwel te zwaar en de bijna scrupuleuze ernst waarmee hij studeerde benadeelde zodanig zijn gezondheid, dat hij op drin gend aanraden van zijn arts het college moest verlaten. Korte tijd leek het alsof hij de priesterroeping niet zou mogen vol brengen. Maar een langdurige rustkuur versterkte hem; hU zwom veel, die zo mer en reed urenlang paard. En toen hij in Home terugkwam (september '95) Eugenio Pacelli, als jongetje van drie jaar kreeg hij verlof zijn studie voort te zetten. Hij keerde echter niet terug in het Colle gio Capranica, doch woonde weer thuis tot zijn priesterwijding. NA zijn studie aan de Gregoriana be haalde hij aan de Apollinaire zijn graden in Theologie, Filosofie en in de „beide Rechten". Maar vond niette min ook nog gelegenheid om („uit lief- hebberij") aan dö oude „Sapienza Ilo- rtie's Universiteit - de klassieke talen te volgen. Zoals gezegd, deed hij al zijn exa mens onveranderlijk „cum laude Op 2 april 1899 Paaszaterdag ontving hij de priesterwijding in de aarts basiliek van Sint-Jan van Lateranen. Daags daarna droeg hij z(jn eerste H. Mis op in de Santa Maria Maggiore op het altaar van de Madonna „Salus r*opu- li Roman!" ln de tulstérrljke pel van de prinsen Borghese. Vijftig laar later zon htf op deze zelfde dag als Paus en omringd door het sanse Hof, toege juicht door de Romeinen op dit zelfde al taar zijn gouden priesterfeest Vieren. En, zoals reeds gezegd: deze Madonna zou Hij op 1 november 1934 persoonlijk in de Sint-Pieter kronen. Hij was na zijn wijding enkele jaren in ie zielzorg werkzaam. En wel in zijn eigen" kerk, de Chiesa Nova, waar hij ais kind de Mis had gediend en ln het koor had meegezongen. Maar de briljante wijze waarop hij zijn studies bad voltooid en de faam van zijn scherp intellect (en vooral ook van zijn fenomenaal geheugen!) waren niet vergeten. Op het Vaticaan wist men al les "van hem en verscheidene van de kar dinalen kenden hem persoonlijk. De „Uit nodiging" zich ter beschikking te stellen van het Staatssecretariaat aanvaardde hij als een bevel, En met spijt verliet hij de zielzorg „het schoonste en meest verheven werk, dat de priester is toegewezen", zo als hij jaren later in een beroemd geworden preek als kardinaal-staatséecfetaris zou uitroepen (31 januari 1932). P 9 februari 1901 wordt hij aangesteld op het Staatssecretariaat Op die datum begon de belang rijkste periode van zijn le ven, een leerschool door de Voorzienigheid zelve voor bereid. De grote Paus Leo XIII. hoogbejaard; de staats secretaris kardinaal Rampol- la del Tindaro (ê«n der grootste diplomaten die dé moderne geschiedenis kent); de secretaris voor „gewone kerkelijke aangelegenheden", mgr. Delia Chiesa (dè latere Paus Benedictus XV) en diens collega voor buitenge wone kerkelijke aangelegen heden, mgr. Ga9parri, de la tere beroemde staatssecreta ris inderdaad een or&ge- ving zoals zelfs in die tijd herfsttij en geraffineerd hoogtepunt van de oude Eu ropese diplomatie noch Pa rijs noch Wenen konden evenaren. Mgr. Gasparri werd zijn directe chef, En toen Paus Leo stierf en de Heilige Pius X hem opvolgde, werd de briljante Merry del yal kardinaal-staats secretaris en drukte zijn stempel, niet al leen op de ganse pauselijke diplomatie, maar vooral ook op het Staatssecretariaat, Een stempel van hoofse reserve, interna tionaal georiënteerde aristocratie en voor al: van onpartijdige, supra-nationale hoog heid, die sedert zijn ambtsperiode tot wezenskenmerk van „het Vaticaan" is geworden! In de2e „ambiente" ontving de jonge priester Pacelli zijn vorming. Aristocraat was hij van huis-uit; priester was hij bo ven alles, namelijk uit roeping. Warm voelend mens met een rustig en begrij pend inzicht was hij van nature. Maar hier werd hij gevormd tot prelaat, di plomaat, observator. Ja, tot kardinfSg^. Of liever..: tot Paus! ET moet buitengewoon moeilijk zijn geweest ln die jaren: Gasparri was ongetwijfeld zeer knap maar bijzon der lastig. Een jurist vap groot formaat, maar tevens een steil en ongemakkelijk karakter. Een man. die nuchter en exact redeneerde en die (uiterlijk althans) zon der enig gevoel de zaken placht te bekij ken. Het waren de jaren, waarin de eerste wereldomvattende oorlog werd voorbe reid onder een schijnoppervlak van eeu wige vrede. Merry del Val doorzag de schijn en vreesde. Gasparri berekende nuchter de mogelijkheden en weigerde zich illusies te maken. De Paus evenwel, de zachte Pius X, voorspelde de „reuzen- oorlog", de „guerrone", zonder omwegen en wist wellicht, dat de komende oorlog zijn dood zou zijn. Hij stierf inderdaad van hartzeer, enkeie dagen na het uitbreken ervan! De jonge priester Pacelli volgde de ge wone „carrière" al verliep deze bij hem opvallend snel. Hij wordt al gauw be vorderd tot minutant, waarop hij kort na elkaar benoemd wordt tot geheim kamer heer en huisprelaat. Naast zijn eigenlijke arbeid op het staatssecretariaat krijgt hij gelegenheid aan het Pauselijk opleidings instituut voor diplomaten, toen nog „Aca- demia del Nobili Eccleslastlci" geheten, lessen te geven in de geschiedenis der pauselijke diplomatie. In die jaren heeft ook een voorval plaats gehad, dat eerst veel later bekend zou worden: in 1908 werd hem door de universiteit van Wash ington het professoraat in Romeins Recht aangeboden. Hij heeft hiervoor op verlangen van Paus Pius X bedankt en vermeldde dit tot verbazing van de aanwezigen toen hij als- kardinaal- staatssecretaris in 1936 een officiéél be zoek aan Washington bracht, in een grote tafelrede! Overigens raakte hij binnen het Vati caan bekend om zijn grote juridische ga ven; erfenis van zijn geslacht. Mgr. Gas parri ontving van Pius X opdracht tot het codificeren van het Canoniek Recht en reeds na wéinige jaren werd mgr. Pacelli benoemd tot secretaris van de commissie waarvan Gasparri voorzitter was. (Hij zou als Paus de gereed gekomen nieuwe Codex bekrachtigen en met warme woor den de grote staatssecretaris Gasparri herdenken, die dit zijn levenswerk niet meer voltooid heeit gezien). Inmld te handelen, benoemde Hij mgr. Pacelli tcrt nuntius in Mlinchen als opvolger van de in december 1916 overleden mgr. Aver- sa. En om Zijn grote welwillendheid ten aanzien van de jonge nuntius te bewij zen, consacreerde de Paus hem zelf tot bisschop in de Sixtijnse Kapel. Dat was op de historische datum, 13 mei 1917, toen op hetzelfde uur de Moeder Gods voor de eerste maal in Fatlma verscheen. Eugenio Pacelli (links onder) als leerling vart de middelbare school. dels publiceerde hij zelf in 1912 een studie over „De persoonlijke en territoriale ver plichtingen der wetten met name van het Canonieke Recht" gedrukt en uitge geven door de befaamde „Polyglotta Va- ticana". De oorlog kwam en bracht het overlij den van Pius X. Nog geen drie weken later werd kardinaal Delia Chiesa tot Paus gekozen: Benedictus XV, de Paus van de eerste wereldoorlog. (Hij was de voormalige substituut geweest en pas in OP 28 mei overhandigde mgr. Eugenio Pacelli, titulalr-aartsbisschop van Sardes, nuntius in Mlinchen, zijn ge loofsbrieven aan koning Ludwig III van Beleren. En nauwelijks twee weken later richtte Benedictus XV zijn historische vredesnota tot de oorlogvoerende mo gendheden. Mgr. Pacelli reisde naar Ber lijn en bood de pauselijke voorstellen aan de kanselier aan. Enkele dagen later wordt hij door de keizer in diens hoofd kwartier ontvangen. Hij maakte op Wil helm II een diepe indruk die wellicht nog versterkt werd door de volkomen ongemotiveerde antipathie, die de impul sieve keizer gevoelde Voor de eerste am bassaderaad der nuntiatuur, mgr. Schiop- pa, die jaren later als internuntius in Den Haag zou overlijden.. Pacelli's missie bleef evenwel zonder re sultaten: de Paus had erop aangedrongen, dat Duitsland zijn oorlogsdoeleinden zou definiëren. Eerst daarna met name na een officiële verklaring inzake de toekom' stige „status" van België, zoals de kei zerlijke regering zich deze voorstelde kon er van bemiddeling sprake zijn. De verlangde definitie bleef uit! te groot was de afstand geworden tussen de kei zer in zijn hoofdkwartier en de politici in Berlijn, Duitsland stortte ineen en moest de wa penstilstand en de beruchte Vréde van Versailles ondertekenen. De missie van nuntius Pacelli verkreeg thans een nieuw karakter. Paus Benedic tus XV en kardinaal Gasparri droegen hem op, een nieuw concordaat met Beie ren voor te bereiden. Gelijktijdig evenwel werd hij benoemd tot nuntius in Berlijn: op 30 juni 1920 overhandigde hij zijn ge loofsbrieven aan president Ebert. Het concordaat met München kwam be gin januari 1925 tot stand, waarna de nuntius zich definitief in Berlijn vestig de. Hier bereikte hij na delicate en moeilijke besprekingen het tot stand komen van het concordaat met de Wei- mar-republiek: augustus 1929. Enkele maanden tevoren hadden kardi naal Gasparri en Müssolini de Lateraanse Als uitvoerder van de pauselijke hulpactie voor de krijgsgevangenen, deelt mgr. Eugenio Pacelli, pauselijk nuntius te München, voedselpakketten en kleding uit aan geallieerde krijgsgevangenen in een gevangenkamp van mei 1914 tot kardinaal verheven. En of schoon anderen veel meer aangewezen leken, had de H. Pius X hem bijna open lijk als de volgende Paus voorspeld). Pacelli had inmiddels een grondige ken nis van de pauselijke diplomatie vergaard Begin 1911 was hij bevorderd tot onder secretaris voor buitengewone aangelegen heden én hij had in die functie deel uit gemaakt van de officiële pauselijke de legatie, die de gelukwensen van de H. Va der aan de nieuwe koning van Engeland, George V. overbracht bij gelegenheid van diens kroning (1911). De nieuwe Paus benoemde Gasparri tot Zijn staatssecretaris en mgr. Pacelli werd bevorderd tot secretaris voor de buitengewone aangelegenheden augus tus 1914. Hij was toen pas 38 jaar oud en zag zich aldus belast met de leiding, onmiddellijk onder de staatssecretaris staande en ln voortdurend contact met de Paus persoonlijk. Deze verborg Zijn voorkeur voor de jonge prelaat geenszins en toen het Hem Verdragen ondertekend (febr. 1929) waar mee de pijnlijke „Romeinse Kwestie" werd opgelost. Gasparri's taak was ten einde; hij verzocht de Paus (Pius XI, 1922—1938) ontheffing uit zijn ambt. In november 1929 werd ln Rome de aanstaande verheffing tot kardinaal van mgr. Pacelli bekend gemaakt. H(j nam te Berlijn afscheid en werd op ongewone wUze gehuldigd door katholieken en niet-katholleken op gelijke manier. Op 2 december vond de plechtige afscheids- andiëntle plaats bjj dc president Von Hin denburg. Maar daarnaast staan de reizen, waar op hij, door het bewustzijn dat hij de Op perpriester vertegenwoordigde, geheel die allure verkreeg die hem beroemd heeft gemaakt: evenzeer priester als vorst. In 1934 ging hij naar Argentinië 1935 naar Lourdes 1936 naar de Verenigde Sta ten 1937 naar Lisieux en Parijs 1938 naar Hongarije. Zo werd hij beroemd. Wereldberoemd. Hij zelf realiseerde het zich minder dan zijn omgeving. Hij meende, dat de eer betuigingen en dê hulde niet hem betrof fen, doch uitsluitend de H. Vader, Die hij vertegenwdordigde. Hij zag zelfniet,.dat de indruk die hij allerwége maakte, juist het gevolg was van zijn allure. Van dat karakteristieke van hom-persoonlijk: een vorstelijke prelaat, die tegelijk door-en- doOr priester was. En toen de Paus, met Wie hij door We derzijdse eerbied en liefde verbonden was, overleed(10 febr, 1939) en hij als Camerlengö der H. Kérk de lopende za ken afhandelde en het Co.nclaaf voorbe reidde, voelde hij zich als van een last be vrijd. Hij was vermoeid van negen onge-| lofelijke jaren: En hij verlangde, oprecht en intens, naar rust. HIJ werd binnen 24 uur tot Paus ge kozen (op 2 maart 1939) en aan vaardde het als een offer „Accepto in Crucem". Het zwaarst-denkbare offer. En dat heeft Zjjn oude allure verdiept tot iets innigs. De vorstelijke grandeur werd tot een volkomen vaderschap. En de priester werd de Opperpriester: Sum- mus Pontifex. Hij koos de naam Pius en dacht daarbij aan Zjjn Voorganger Niet minder dan 36 staten zonden spe ciale delegaties naar Zijn kroning op 16 maart. Maar Hij had toen al als eer ste regeringsdaad! een vredesbood schap tot de wereld gericht, nl. daags na Zijn uitverkiezing, toen de kardinalen hun drievoudige gehoorzaamheidsbetui- ging hadden gebracht, sprak H(j hen toe. En HU zond een smeekgebed, „tot de Heer voor al diegenen, die de scer grote eer genieten en de zware last dragen van: de volkeren te leiden op de wegen van welvaart en vooruitgang". Het was een zeer ongewoon gebaar, deze boodschap, nog voor de kroning. Het zou ook een zeer ongewoon Pontificaat wor den Een tweede, veel dringender vredes oproep volgde op 24 augustus, toen de toestand hoogst kritiek was. Op het laat ste moment Het HU aan alle ambassa deurs en gezanten nog een nota overhan digen, 31 augustus: „Met oorlog ls alles verloren; met vrede kan alles gered wor den". Het was oorlog en alles was ver loren! De koning van Italië bracht aan het eind van dat jaar een staatsbezoek aan do nieuwe Paus. Deze beantwoordde dit met een persoonlUk bezoek aan het Qui rinaal. Met de onuitgesproken, doch door iedereen begrepen bedoeling om een be roep op de koning te doen, Italië althans neutraal te doen blijven. Ook dat bleek te- vergeefs. Historisch zijn de telegrammen gewor- den, die de Paus verzond op 10 mei 1940 aan de staatshoofden van Nederland, Bel- j gië en Luxemburg. HU protesteerde te- genover de gehele wereld tegen de on- j gehoorde schending van de neutraliteit dezer drie staten. Zo werd Pius XII, Die zich de duif met olijftak tot wapen had gekozen, de „Paus van de tweede wereldoorlog". Zijn ac tiviteit om de oorlog te beper ken en te humaniseren. Zijn talloze brieven en boodschap pen aan bisschoppen van bijzon der getroffen gebieden, Zijn re- dovoeringen tot de ambassadeurs geaccrediteerd bij de H. Stoel, Zijn persoonlijke pogingen om althans tijdens de Kerstdagen een wapenstilstand te bewer ken.... het valt allemaal niet samen te vatten ln een enkel artikel. Bovenal Zijn Kerstboodschap pen, de zes van onder de oorlog, zullen een indrukwekkend mo nument blijven van Zijn be zorgdheid en vooral Zijn wijs heid. Met name de Kerstbood schap van 1941 ia van grote be tekenis. H(j stelde een geheel nieuwe organisatie van de sta- ten-wereld en de menselijke sa menleving voor. De achterkant van het „Palazzo Pediconi', ivaar Eugenio Pacelli geboren. De familie Pacelb bewoonde het appartement, dat als derd° Later volgden Zijn inspanningen om de luchtoorlog te beperken, om een betere behandeling te verkrijgen van de krijgs gevangenen, om de burgerbevolking te doen ontzien. Om Rome te doen sparen „deze gewijde en heilige Stad, waar de gehele mensheid zo veel aan te danken heeft" Hij heeft Rome, het Vaticaan, nimmer verlaten en gaf zo een onvergetelijk voor beeld aan alle bisschoppen ter wereld; om temidden van hun getroffen en lijden de lyidde te blijven. Een buitengewoon grote weldaad heeft Hij de mensheid bewezen door het „Uffl- cio Informazlonl" in het leven te roepen, waarbij Hij met droefheid Zijn ervarin gen van de eerste wereldoorlog moest be nutten. Dit officiële Vaticaanse „Informa tie-Bureau" diende om nasporingen te doen naar als vermist opgegeven perso nen, aanvankelijk alleen militairen la ter helaas honderd- en. honderdduizenden burgers, vrouwen, kinderen en ouden van dageti. In 1939 opgericht, ontwikkelde zich dit bureau tot de meest efficiënte en groot se hulpdienst, die de wereld gekend heeft. Het aantal brieven, dat er ontvangen is in de loop dier verschrikkelijke jaren, beloopt vele miljoenen. Maar de aantallen opgespoorde, voortgeholpen, tot elkaar te ruggebrachte, van papieren, voedsel en kleding voorziene ontheemden, kent nie mand. Naarmate de activiteit van dit bureo1* gebieden ging bestrijken, die niemi"11 ooit had kunnen voorzien, besloot de PaliS tót het oprichten van de „Pontlficla Cof' misslone d'Assistenza" de pauselijke hulP' commissie, Wat deze commissie verried dfi&aucV Eén van de talrijke radioredevoerh1' gen van de H. Vader. Een foto n'1 het begin van Zijn Pontificaat. heeft, vult de vele boekdelen, die zij *e' gelmatlg het licht doet zien. Want t°e<> iedereen meende, dat er vrede zou koWe<l en dat er geen behoefte meer zou be' staan aan soortgelijke organisaties, ant' woordde de Paus met een droog en k"r' besluit: de commissie werd „permanen' (En de grote overstromingsramp in or;5 vaderland heeft bewezen, hoe juist besluit geweest is). In die jaren voeren merkwaardige scha pen over de levensgevaarlijke werd1' zeeën. Schepen met een simpele ge' witte vlag in top en met op de war de twee reusachtige Sleutels, bektu> door de Tiaar. Schepen met graan voedsel en kleding. Gevuld met c van naties en volkeren aan de vem van Rome. Die in Zijn stille werk zat en van daaruit de hulpverlening geerde: graan naar Duitsland, bij" naar de concentratiekampen, kleding rt"'1 de bezette gebieden van West-EuroF3 Later kwam het Verre Oosten erbij. Schepen-vol,, treinladingen, zelfs op goed ogenblik vliegtuigen met medJd menten. Een foto uit het jaar van Zijn N het geheime consistorie vén 15 de cember 1929 werd mgr. Pacelli door Paus Pius XI tot kardinaal der H. Kerk „gecreëerd en gepubliceerd". Korte tijd later, 7 februari 1930, volgde zijn be noeming tot staatssecretaris. In deze functie, die hij precies negén Jaren vervulde, valt het op hoezeer hij binnen de Curie zichzelf beschouwd heeft als „minister" van de Paus. als uitvoerder van de wensen en richtlijnen van Pius XI. Maar daarbuiten, op zijn vele en be langrijke reizen als hij zich vertegen woordiger van de Paug van Rome wist was hij geheel de grand-seïgneur, de diplomaat, de Prins der Kerk. Het was de uitdrukking van wat hij zich vastbeslo ten had vborgenomen: hij weigerde een Consalvi of een Rampolla te zijn. Daar om zou men mogen zeggen, dat het juisl deze laatste negen jaren zijn. geweest waarin hij op de eerste plaats de pries terlijke volmaaktheid nastreefdé. Zelfs 'n vluchtige terugblik op zijn staatssecreta- risschap doet dit duidelijk zien: zijn vele redevoeringen, die beroemd wer den: Over de H. Robertus Bellarminus, april 1931: over de roeping tot priester, januari 1932; over de taak van de katho- Markies Filippo Pacelli, Consistoriaal-advocaat van de H. Stoel en Virginia i pers, september 1936, over de H. Graziosi, echtgenote van Filippo Pacelli, de ouders van Paus Pius XIL carolus Borromeus, november 1938. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4