Twee ware gebeurtenissen uit benarde Romeinse dagen Hoe de H. Stad toch werd gered HET BOMBARDEMENT VAN SAN LORENZO Belangrijke data uit het leven van Eugenio Pacelli tot zijn uitverkiezing De harmonie van het eeuwige De H. Vader de eerste op de plaats van de ramp „Nimmer zal de Paus Rome verlaten'' Aan de kinderen besteedde de H. Vader altijd de grootste altijd ontroerend. Hij stelde de grappigste vragen en zei het lachen brachten. Geen enkel kind toonde ooit angst een indrukwekkende omgeving, en ondanks de voelbare de anecdoten inzake ,Pius XII en de kinderen"; hoe Hij sprak, toen Hij deze ontving na Rome's bevrijding (en de kazerne van aandacht. Zijn manier om met Heintjes om te gaan, was bij voorkeur „ondeugende" dingen, die de kinderen aan of verlegenheid ondanks het vaak lange wachten in nervositeit van de ouders of begeleiders. Ontelbaar zijn gemoedereerd in Romeins dialect met de straatjongens hen daarna een overvloedige maaltijd liet aanbieden in de Zwitsers). klonk het door de kerk heen; „Rome is gered.. De Duitsers zijn vertrokken. De geallieerden rukken de stad binnen door de Porta San Giovanni Inderdaad: de Amerikanen en Engelsen rolden Rome binnen. Het gehele Achtste en een groot deel van het Vijlde Leger trok vanaf half drie Rome binnen. En de Duitsers hadden in alle stilte de stad ver laten. Dat was zondag 4 juni 1944. En op die zondag trokken de Romeinen 's middags naar het Sint-Pietersplein. NI;- mand had dit georganiseerd. Niemand had iets bekend gemaakt. Honderdduizenden gingen spontaan en elkaar meevoerend naar het Vaticaan. En de manifestatie, die toen gehouden is om de Paus te bedanken, behoort tot de meest onvergetelijke ogen blikken uit het Pontificaat van Pius XH. Twee weken later verliet de Paus het Vaticaan. Tot aan het centrum reed hij in de auto. Daar wachtten de dragers met de draagstoel. Temidden van een ongeloof lijke menigte mensen liet Hij zich zege nend naar de kerk van Sant'Ignazio bren gen. En daar heeft hij uit naam van alle Romeinen de Madonna bedankt voor Haar redding van Rome. Achter in deze kerk werd een fraaie marmeren plaat aangebracht, waarop dit bezoek van de bisschop van Rome wordt vermeld. Deze plaat zal misschien wel de dierbaarste herinnering blijven, die men in Rome vinden kan aan de Papa Romano, die Pius XII was! „Het geschenk van de eeuwige God aan de mensheid is Zijn Zoon Jesus Christus. Het geschenk van Christus aan de wereld is de Kerk, die gebouwd is op de rots van Petrus. Het levende leraarsambt van deze Kerk wordt belichaamd in de Paus en in de met hem verenig de bisschoppen. Wie aan deze rots en aan deze zuilen wil schudden, schudt aan de bovennatuurlijke bouworde van God. Kudde en Herder, volk en bis schop de harmonie tussen beiden berust in het eeuwige en goddelijke. De diepste grondslagen van haar genadenrijke verbondenheid zijn aan aardse handen onttrokken. Strijd en lijden van de tegenwoor dige tijd kunnen het hoofd der ge lovigen omwolken, maar niet hun zielen. De verlokkingen en de drei gingen van het tijdelijke hebben haar laatste macht verloren, over degene, wiens ziel leeft in de har monie van het eeuwige. Gallilaeër, gij hebt overwonnen! dit woord van een nieuwheiden uit het verleden zal ook eens de be kentenis van zijn navolgers in de tegenwoordige tijd zijn". Z.H- PAUS PIUS XII. De handen ineen, zo stond Z.H. Paus Pius XII te luisteren naar de serenade, die een Spaans student aan zijn gitaar ontlokte tijdens een audiëntie, waar'oil de Heilige Vader twintig bewoners van het Spaanse eiland Majorca ontving zijn paleis te Rome. De andere leden van het gezelschap zongen bij de muziek van de gitaar vrolijke folkloristische liederen. Wellicht zal eerst thans tot in bijzonderheden bekend worden, hoe I'aus Pius XII in de oorlog de Duitsers er toe gebracht heeft om Rome tot „open stadte verklaren. De audiënties, die maarschalk Kesselring overigens een overtuigd katholiek bij de Paus had, zijn tot nu toe nooit beschreven En terecht niet. Alleen is bekend, hoe de maarschalk onmiddelijk na de geallieerde landingen bij Anzio (22 Jan. 1944) aan de Paus persoonlijk het „aanbod" van Hitier kwam overbrengen. Er werd aan Zijne Heiligheid een kasteel in Beieren ter beschikking ge. steld. Dc Führer toonde de grootste bezorgdheid voor de veiligheid van de PausDeze dankte beleefd en rustig: Hij zou zijn Bisdom niet verlaten.' Toen trachtte Kesselring de I'aus tactvol onder het oog te brengen, dat het in feite niet zozeer een aanbod betrof, als wel een..... bevel. De audiëntie had een „ulechtig" karak ter. De Paus had er de voorkeur aan ge geven enkele vertrouwde getuigen bij het onderhoud te hebben. Daarom kon het be kend worden, hoe de Paus ijzig was opge staan na de woorden van Kesselring. Hij gaf de maarschalk niet eens de hand, maar zei in s cherp Duits: „Excellenz! Meld aan uw Fuhrer dat Paus Pius XII nimmer en onder geen enkele omstandig heid Rome zal verlaten- En indien de Fuhrer geweld wenst te gebruiken, zal hij slechts de ambteloze bisschop Pacelli als zijn gevangene buiten deze stad kunnen voeren". Maanden van toenemende angst en el lende volgden. Napels was in geallieerde handen, maar Cassino bleek niet te pas seren. De landingen bij Anzio bedoeld om de Duitsers in de rug aan te vallen werden een fiasco, waarover zelfs thans nog maar liever gezwegen wordt. i In Rome zelf ontbrak vrijwel alles. Honderdduizenden vluchtelingen uit het zuiden hadden de voedsel-voorziening to taal ontwricht. De regering was gevlucht, het gemeentebestuur was ondergedoken, de politie stond machteloos. In die maan den bestuurde de Paus de stad zoals zijn voorgangers vijftien eeuwen lang hadden I gedaan. Vanuit het Vaticaan werd een I voedsel-distributie georganiseerd, maar de nood steeg dagelijks. Toen werd Cassino genomen en het ge- 1 hele front kwam in beweging .In Rome heerste een afschuwelijke spanning. Op nieuw vermaande de Paus de strijdende partijen om de Eeuwige Stad te ontzien. De Duitse bezetting werd dagelijks har- j der. Van acht uur 's avonds tot zes uur I 's morgens mocht niemand op straat; tel- I kens klonken schoten. Er was geen water, geen gas, geen elektriciteit. Er was geen voedsel meer- Paus gaf persoonlijk opdracht om het oude byzantijnse paneeltje op te stellen in de kerk van Sant'Ignazio. De gehele dag en de gehele nacht vlo gen vliegtuigen laag over de stad. De ge- allieerde legers waren tot op 15 km. ge naderd. Ramen en deuren trilden onop houdelijk van het kanongebulder. De nood steeg zodanig en de honger werd zo nij pend, dat een catastrofe niet meer te ver mijden leek. Op 27 mei begaven zich enkele pastoors naar het Vaticaan en verzochten om on middellijk te worden toegelaten. Zij deel den de Paus hun besluit mee die mor gen genomen door het bestuur van de Vereniging van Romeinse pastoors om zonder uitstel een novene te beginnen tot de Madonna del Divino Amore, die in de kerk van Sant'Ignazio stond. De Paus gaf niet alleen toestemming, doch beloofde zelf intens en met aandrang mee te bid den. Honderden, later duizenden en duizen den mensen baden dag en nacht. De ramen werden dichtgeplakt, zodat de ontelbare kaarsen konden blijven branden. En als om acht uur 's avonds de kerkdeur gesloten werd, lieten grote menigten zich i insluiten om de gehele nacht wakend te bidden, terwijl het kanonvuur tergend langzaam naderbij kwam. i Zo baden ze de eerste, de tweede, derde en vierde dag. Steeds meer Romeinen kwamen bidden en toen de laatste nacht .De Madonna is in de stad van de novene zaterdagavond, de kerk deur gesloten werd, was de kerk tot in verste uithoeken gevuld door een bidden de, smekende, dodelijk beangste menigte i gelovigen. Zo begon de zondag, de negen de dag. In die dagen hebben enkele onbekend gebleven Romeinen het er op gewaagd de stad te verlaten door de Porta San Giovanni, de Zuidpoort. Te voet en met direct levensgevaar hebben zij in een nacht de Madonna weggehaald, die bo ven op de heuvel van Castel di Leva wordt bewaard ongeveer 20 km. bezui den Rome: de „Madonna del Divino Amore", d e Koningin van Rome. Het bericht ging als een lopend vuur door de stad; de Madonna is gered. Ze is in de stad. Nu zal Zij ons redden. En de Om ongeveer vier uur 's morgens werd er als bezeten op de grote kerkdeur ge slagen. Langzaam begon het stil te wor den binnen de kerk, terwijl van buiten op gewonden geschreeuw klonk en een aan tal Romeinen als krankzinnig op de deur sloegen, ertegen trapten en schreeu wend te keer gingen. Eindelijk besloot men te openen. En toen Hie est enim Calix Sanguinis Mei Onmiddellijk na Zijn uitverkiezing begonnen de „algemene audiënties" - een officiële term voor het meest karakteris tieke van het Pontificaat van PIUS XII: Zijn contact, met gelovigen uit alle delen van de wereld. De foto toont ee normale wekelijkse algemene audiëntie". Deze werd aanvankelijk in een der zalen (d „Clement,na tan het Vatican ZZden tl reeds na enkele jaren moest de ontzaglijke .Aula delle BenedizionP' morden gebruikt de reuzen-zaal boven de portiek van Sint Pieter, die vijfduizend mensen bevatten kon. De Paus is, op de Sedia Gestatona tot by de Troon genaderd. Hij trachtlachend en opgewekt als altijd, zoveel mogelijk handen van pelgrims aan te raken. Ook dit is een waar-gebeurde „legende" van Pius XII. Op 19 juli 1943 werd tegen het middaguur lucht-alarm gegeven. Dat was reeds herhaalde malen gebeurd. Die dag echter werd het ernst.. Zwermen vliegtuigen naderden en dc eerste bom men vielen op grote menigten mensen, die echt Romeins buiten waren blijven staan toekijken. De Paus zat in zijn werkkamer en had een onderhoud met mgr. Montlni. Toen de eerste doffe explosies weerklonken en het zwaargebouwde Vaticaanse paleis deden dreunen, haastte hij zich naar een der vensters, vanwaar men over de gehele stad uitziet. Bevend van verontwaardiging en smart stond hij toe te zien hoe trage wolken omhoog begonnen te rijzen en hoe onaf zienbare eskaders vliegtuigen doken en doken. Hij zag de bommen, die zich los maakten en met toenemend geweld gie rend omlaag stortten.. Het duurde niet lang. Hij wendde zich om en zei met droge stem: „Monsignore, laat onmiddellijk twee auto's gereed zet ten. U gaat met me mee. Waarschuw ook mgr. Venini. En., u zorgt, dat u al het geld bij u heeft, dat in Vaticaanstad aan wezig is!" En terwij! mgr. Montini weg snelde, herhaalde de Paus: „Al het geld, heeft u het gehoord? Al het geld!" Nog geen twintig minuten later, reed de pauselijke auto over het Sint-Pietersplein- De Paus zat alleen achterin. Naast Zijn chauffeur (die tevens jarenlang zijn ver trouwde knecht is geweest: Giovanni Ste- fanori) zat een edelgardist in klein tenue. In de tweede auto zaten de mgrs. Montini en Venini. Het „alles-veilig" had nog niet geklon ken, zodat niemand op straat mocht. Het bombardement was afgelopen. Maar geen mens was er te zien. Bij de Tiber reed een motor-brigade van de politie. De man nen waren stomverbaasd: ze zagen de beide snel-rijdende auto's, de wapperende pauselijke standaard, de witte figuur van de H. Vader. Als razenden zetten zij de achtervolging in. Maar eerst op de Corso d'Italia konden zij voorop rijden. In vlie gende vaart, met gierende sirene. Op de Viale Regina Margherita hingen zwarte wolken. Op het trottoir lagen de eerste gewonden., misschien doden. Maar de auto's snelden voort' Het .was duidelijk, dat het bombardement het kwartier van San Lorenzo had getroffen. Een overvol arbeidérskwartier, vtfóar' de goederen-sta tions zijn gelegen. En waar ook de eer biedwaardige basiliek staat. Of liever: had gestaan.. Want toen de motorrijders het grote plein opreden, waar rook hing en waar ontelbare slachtoffers op straat lagen, bleek de basiliek een brandende puinhoop. En de gehele wijk daarachter leek op het eerste gezicht ver woest. De Paus liet stappen en stapte uit. Er hing een verstikkende atmosfeer en >nven het kraken van dè branden en het telkens nog weer angstwekkende instorten van muren, van hele woon-complexen, klonk een jarrimer-kiacht vón gewonde en stervende mensen, van kinderen, die hun ouders zochten, van krankzinnig geworden moeders. Hier heeft Paus Pius XII anderhalf uur lang rondgelopen. Hij klom over het puin en zegende een dode. Ht) gaf de absolutie aan tientallen gewonden en hoorde de biecht van ontelbare stervenden. En mgr. Venini droeg twee grote akten- tassen en reikte de door de Paus telkens genoemde bedragen uit. Een der agenten en een ,man van de brandweer hielpen de Paus om door het puin en de trieste chaos voort te kunhen gaan. (De brandweer was overigens later ter plaatse dan de Paus. Het ongelooflijke bericht ging vliegens vlug rönd: ,,11 Santo Padre!" En ze drom den naderbij. Eerst zwijgend vari verba zing en ontzetting tegelijk. Maar toen rie pen ze hem en zeiden wat er gebeurd was en hoe'het was geweest- En ze smeekten om zijn hulp: om een kind te redden of een moeder te zoeken. En hij luisterde maar en zegende en een zó benauwend ge voel van machteloosheid en medelijden be ving hem, dat de tranen over zijn wangen liepen zonder dat hij het zelf wist. Letter- lijk duizenden zijn hiervan getuige geweest hebben hem dringend en duwend naar de auto begeleid, die nog minutenlang om stuwd was. Tot hij nog eentnaaj uitstapte en langzaam de armen hief. Om zijn apos- tolische zegeri te schenken aan al deze getroffen, gewonde en diep-'ongelukkige mensen, die samendrongen, terwijl op de achtergrond een ganse stadswijk brandde. maart 1876. In het Palazzo Pedi- coni. Vla degli Orstni 34 te Rome, wordt Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pa celli geboren: zoon van Fillppo Pacelil en van Donna Virginia Grazlosi. 8 augustus 1894 Na het eind-exa men op het Liceo Visconti doet hl) een persoonlijke retraite in de pastorie van de „Sant'Agnese luori ie Mure" op de Via Nomentana. Hier neemt hi) het be sluit om de priesterroeping te volgen. Paas-zaterdag 1899, 2 april Wordt tot priester gewijd in de St.-Jan van Lateranen door Patriarch Cassetta, Wij bisschop van Rome. 3 april 1899, Paas-zondag Draagt eerste h.mis op in St.-Maria Maggtore op altaar van de Madonna, „Salus Po- puli Romanl'' in Cappelia Borgheslana, voor wie hij reeds als kind bijzondere verering had. 5 febuari 1901 Wordt door de se cretaris voor Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden, mgr. Gasparri, (de latere kardinaal-staatssecretaris) aange steld tot minutant op het staatssecreta riaat van Zijne Heiligheid. (Mgr. Delia Chiesa was secretaris van de „Gewone Kerkeltlke Aangelegenheden" - de latere Paus Benedictus XV). Staatssecretaris was toen kardinaal Rampolla de Tinda- ro;, korte tijd later opgevolgd in deze functie door kard. Merry del Val. 1904 Wordt benoemd tot geheim kamerheer van Z.H.; verkrijgt de titel van „Monsignore". UOg De universiteit van Washing ton biedt hem een professoraat aan in Romeins recht. Op bevel van Paus Pius X bedankt hij hiervoor. (Dit heeft hij vele jaren later, tijdens zijn officieel be zoek aan Washington, als kardinaal staatssecretaris, persoonlijk bekend ge maakt - 1936). In dit jaar aanvaardt hti wel het professoraat aan de (toenmaals nog geheten) „Accademia dei Noblli Ecciesiastici" de opleidingsschool der toekomstige Pauselijke diplomaten. HU doceert „de Pauselijke diplomatie" 7 maart 1911 Wordt benoemd tot onder-secretaris van Buitengewone .Ker kelijke Aangelegenheden; een opvallende benoeming voor een zo Jonge prelaatl Mei 1911 Wordt aangewezen als ild van het gevolg van de speciale Pause lijke Legaat naar de kroning van Z. M. koning George V van Engeland. (De Legaat was de befaamde, vorstelijke mgr. Gennaro Granito Pignatelli di Bel- monte, de latere kardinaal en deken van het H. College. Hij overleed In 1948 en ontving daags voor zijn sterven het per soonlijke bezoek van de Paus, die door dit hoogst-uitzonderlljke gebaar voor de laatste maal zijn dankbare bewondering voor de vroegere leermeester wilde uit drukken: het was de eerste maal sedert 1870 dat een Paus een particulier be zoek brachtl). 20 juni 1912 Wordt benoemd tot pro-secretaris van Buitengewone Kerke lijke Aangelegenheden van het Staats secretariaat van Zijne Heiligheid. 20 augustus 1914 - De H P*US Pi;jf,A overlijdt. In het Conclaaf wordt Kardinal Giacomo delta Chiesa gekozen tot paus. Benedictus XV. Mgr. Gasparri, tot kar- dinaal verheven, wordt benoemd tot Kar dinaal-staatssecretaris. Mgr. Pacelli wordt benoemd tót secretaris van Bui tengewone Kerkelijke Aangelegenheden. -20 april 1017 - Mgr. Pacelli wordt benoemd tot nuntius in Munchen. (Kar dinaal-staatssecretaris Gasparri: „Men heeft mij mijn rechter-arm afgezet 13 mei 1917 Mgr. Pacelli wordt door PAus Benedictus XV in dc Sixtijnse Ka- oél tot bisschop gewijd Hem wordt de aartsbisschoppelijke titel verleend van Sardes <Op hetzelfde uur waarop hti geconsacreerd werd, verscheen in Fati- ma voor de eerste maal de H.Maagd!). 20 juni 1917 Mgr. Pacelli presen teert de Pauselijke vredes-vooistellen (met name Inzake het herstel van Bel- gië's onafhankelijkheid) aan kanselier v. Bethmann-Hollweg, te Berlijn. 39 Juni 1917 Mgr. Pacelli wordt door Keizer Wilhelm II te'Kreuznach in spe ciale audiëntie ontvangen Hij l? vi» bh- zeld door mgr. Schioppa, de latere in ternuntius in Den Haag. Na afloop van de audiëntie biedt de Keizer een dejeu ner aan. Aprilmei 1919 Communistische on lusten in Munchen. De nuntius is als enige der buitenlandse diplomaten in de stad achtergebleven. Zelfs drongen de bolschewtkl het palels der Nuntiatuur binnen ondanks de diplomatieke Immu niteit en eisten mijn auto op. Toen ik tegen deze schending van de internatio nale rechten protesteerde, werd er zelfs met revolvers en handgranaten ge dreigd - uit een brief van mgr .Pacel li, juli 1919). 23 juni 1929 Mgr. Pacelli. nuntius te Munchen wordt genoemd tol nuntius „in Duitsland" met standplaats in Ber lijn geaccrediteerd bij de Rijks-regering. Hij blijft evenwel voorlopig in Munchen Wonen. 32 januari 1922 Paus Benedictus XV overlijdt. In het Conclaaf wordt kardi naal Achille Ratti tot Paus gekozen. Hij kiest zich de naam Pius XI. 15 januari 1925 - Plechtige ratificatie van het Concordaat met Beieren, in Munchen De nuntius vestigt zich thans definitief te Berlijn. Hier voert hij moei- lijkè en delicate besprekingen inzake een Concordaat met Pruisen, die inderdaad succes hebben. 14 augustus 1929 Te Berlijn wordt het Concordaat tussen Pruisen en de H. Stoel geratificeerd. Het werk van mgr. Pacelli is thans bekroond. Eind November 1929. De H. Stoel maakt de aanstaande verheffing tot kar dinaal van mgr. Pacelli bekend. 1.5 december 1929 Mgr. Pacelli wordt In Geheim Consistorie tot kardi naal der H. Kerk gecreëerd en gepubli ceerd. 7 februari 1930 Kardinaal Pacelli wordt benoemd tot staats-secretaria van Z.H. Paus Pius XI. 25 maart 1930 Kardinaal Pacelli wordt benoemd tot kardinaal-aartspries ter van de basiliek van Sint-Pieter. 1934 Triomfale reis naar Argentinië. waar hij als legaat de Paus vertegen woordigd op het Internationale Eucharis tische Congres, dat hij met een magis trale rede sluit. 1 april Kardinaal Pacelli wordt benoemd tot kardinaal-camerlengo van de H. Kerk. 25 september 1936 Hij houdt zijn beroemdste redevoering, ni. tot het Eer ste Internationale Congres van de kath. pers. Hij spreekt in het Italiaans, Frans, Spaans, Portugees, Duits, Engels en La- tijn. (En daags daarna zei de Paus, toen hij de journalisten in Castel Gandolfo ontving: „Ne bis in idem Wij hebben niets meer toe te voegen aan de woor den van onze staats-secretaris!"). Hij reist als Pauselijk legaat naar Lourdes voor de plechtige sluiting van het Jubileum-jaar aldaar. Oktobei 1935 Officiële reis door de Verenigde Staten, van oost naar west. Allerwege enthousiast ontvangen. De pers noemt hem ,de vliegende kardi naal". Hij wordt in Washington dooi president Roosevelt ontvangen, die hem een lunch aanbiedt. Juli 1937 In Lisieux om daar ai» Pauselijk legaat de basiiiek van de KleJ ne H. Theresia in te wijden Hij houd de beroemde preek over „de Kozen' (N.B, Eerst later is bekend geworden dat Paus Pius XI aanvankelijk hei voor nemen had om deze plechtigheid per soonlijk te verrichten hij had de al lergrootste verering voor de H. Theresia. door hem heilig verklaard. Wegens de ..Volksfrontregering" zag hij van zij" voornemen af). 13 juli 1937 Op terugreis uit Lisieu* houdt kardinaal-legaat Pacelli in de stampvolle Notre Dame te Parijs een preek In zulk prachtig Frans, dat hem daaivoor tien jaar later de gouden me daille 'sou worden verleend door de Aca démie de France. De preek eindigde met de fameus-geworden wekroep: „Orate FratesAmate Frates! Vigilate Frates!" waarop de menigte spontaan begon te juichen 1938 Kardinaal Pacelli gaat als Pau selijk legaat naar Hongarije ter gelegen heid ran het Eucharistische Congres te Boedepest Hij is er de gast van admi raal Horthy. 10 februari 1939 5.30 uur: Paus Plus XI sterft. Kardinaal Pacelli neemt als Camerlengo der H. Kerk het tijdelijk be stuur op zich. 1 maart 1939 Om 19.17 uur klinkt het „Extra Omnes" en worden de deu ren gesloten: het Conclaaf begint. 2 maart 1939 63ste verjaardag van kardinaal Pacelli. Om 17.27 uur wordt hij (unaniem) tot Paus gekozen Hij aan vaardt de uitverkiezing en neemt de naam Pius XII aan. Kardinaal Caccia Dominioni kondigt tegen half 7 vanaf de Loggia van Sint-Pieter het „gaudtum magnum" aan: „Habemus Papam!' Even later verleent Pius XII zijn eerste Apostolische Zegen „Urbi et Orbi". 3 maart 1939 Paus Pius XII breekt met de traditie, die wil dat een Paus niet officieel optreedt voor z?n kroning: nog geen 24 uur na zijn uitverkiezing richt hij een boodschap tot de wereld- Eerste van een lange serie vredes-oproe- pen. 12 maart 1939, zondag Plechtig* kroning van Paus Pius XII, Die uitdruk kelijk verlangde dat dit geschieden tov op de Loggia van Sint-Pieter zodat on geveer 150.000 mensen het konden tien-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6