Geel-witte vlag halfstok Voor meest geachte en "ereerde man van deze wereld ging hoogst V.S. vertrouwen, dat Indonesië geen geweld zal gebruiken Reacties in de wereld k Overladen weken De activiteit van de H. Vader in september en begin oktober Woningbouw Het tijdelijk bestuur over de *ferk en de voorbereidingen van het Condaaf Ontploffing aan kardinaal Mindszenty niet naar Rome v B NIEUWS TREKT ALTI'D IEDERE DAG Twee records in de maand augustus Kardinalen moeten nu binnen drie dagen zelf „camerlengo" kiezen Dr. Krekel geridderd Mej M. v. Rijckevorsel DONDERDAG 9 OKTOBER 1958 PAGINA 7 Verenigde Staten Verenigd Koninkrijk Verenigde Naties Italië STUDENTENPASTOOR TE LEIDEN GEÏNSTALLEERD mém». lilL »*vïs Se dis Vacatio de Apostolische Stoel is vacant (Van onze correspondent) ROME, hedenmorgen OVERAL TER WERELD wordt thans de vraag gesteld, wat gaat er in Rome gebeuren, nu de H. Vader is overleden. Om hierop een enigszins overzichtelijk antwoord te geven, is niet bepaald een eenvoudige opgave. Immers, de komende dagen zullen, ondanks de rouw en de droefheid, worden gekenmerkt door een koortsachtige bedrijvigheid, waarbij op de eerste plaats het H. College van Kardinalen is betrokken, maar voorts ook dc hoogste prelaten van Curie en Pauselijk Hof. Het allereerste, dat thans aan de orde is, betreft de rouw diensten, de plechtige uitvaart en de begrafenis van de over leden Paus. Voor Hem zal gedurende negen dagen dagelijks een plechtige Requiemmis worden gecelebreerd en daarom heet deze periode, die onmiddellijk op het overlijden is begonnen, dc Novendiali, een eeuwenoud woord, dat is afgeleid van het Latijnse novem dies, negen dagen. Pauselijke macht rust Dagelijkse vergaderingen Conclaaf: na 15 dagen De camerlengo Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau BURGEMEESTER VAN HILVERSUM NAAR ISRAëL KATH. LAGERE TECHNISCHE SCHOOL TE EMMEN Officiële opening 28 oktober MGR. OOMENS IN LEOPOLDSTAD Hieronder laten wy chronolo gisch de berichten volgen over de droeve gebeurtenissen in Cas- tel Gandolfo, sedert gisternamid dag alle hoop werd opgegeven. De meeste gegevens zijn afkom stig van Radio-Vaticana, die urenlang een sober, haast drama tisch verslag van het gebeuren in en om de sterfkamer gaf- De ver bazingwekkende faciliteiten, die voor de Vaticaanse omroep waren getroffen, hebben het mogelijk gemaakt, dat de wereld met het sterven van deze paus heeft kun nen meeleven. 16 uur 15: Het zesde, tot nog toe meest alarmerende bulletin, zegt: ,,Het ziekte beeld waarvan in de bulletins van he denmorgen melding is gemaakt, is ern- 5tiger geworden. De behandeling heeft het verhoopte resultaat opgeleverd. Temperatuur 38.2; bloeddruk 140—-90, Dols 140. Een ernstige ineenstorting Van de functionering van hart en lon gen is begonnen". 16 uur 36: Pater Francesco Pellegrino, die met berichten vanuit een aangren zend vertrek de hele wereld via Radio- vaticana van het verloop der gebeurte nissen tot het einde toe op de hoogte °üdt, zegt: „De toestand blijft zeer ern- ®lig» vooral vanwege de stijging der 'ernperatuur. Onze hoop is niet geste gen, integendeel, helaas verdwenen"- In d® kamer hier naast ons is er een at mosfeer van beheerste nervositeit. We aunnen het moeizame ademen van de ®atiënt horen door de deur, die niet Seheel gesloten is". 17 uur 30: Pater Pellegrino over Ra- dio-vaticana: ,,Onze zwakke hoop is nu v°Uedig verdwenen. De doktoren zeg- pn, dat de H. Vader nog zal blijven |even, zolang de bloedsomloop en de °ngen het volhouden". 18 uur 20: Over Gastel Gandolfo valt e duisternis. Het pleintje staat vol pensen. Televisiecamera's zoemen- ware lampen spoelen hun licht over e hoofden der aanwezigen. De politie aat geen enkele wagen meer in het dorp °e> behalve die van Vaticaanse prela- en. Oekraïnse priesterstudenten zijn eergeknield en bidden in het Russisch. 19 uur 03: Een van de wachtende di- Plomaten vertelt aan omstanders, dat Dell' Acqua hem heeft gezegd: "Het is een kwestie van uren. We den- n niet, dat hij de nacht haalt". 19 uur 36: Radio-Vaticana vanuit het Paleis: ,De bloeddruk loopt op tot 180, pols wordt sneller- De doktoren zeg- 8en, dat dit wijst op een abnormale bloedsomloop. We kunnen nog niet Preken van een doodsstrijd, maar we hebben helaas de uitdrukking „voor- ^oodsstrijdhoren gebruiken. Niemand "h zeggen, hoelang deze droeve situ- zal duren". 20 -uur 22: Het nieuwsagentschap 5Isa meldt dat de paus een bloedtrans- msie heeft gekregen en in een zuur- ?toftent ligt. Ansa heeft dit bericht niet -vestigd kunnen krijgen. 20 uur 40: Pater Pellegrino van Radio- Vaticana verklaart in een Eurovisie program: „Vijf minuten geleden was ik in de kamer van de H. Vader- In het laatste half uur is hij erg achteruit ge gaan. Zijn temperatuur is al 40 graden. Sedert vanmorgen is hij geen ogenblik meer bij bewustzijn geweest. Hij ligt er roerloos, een rozenkrans in de vingers en een kruis op de borst. Bijna alle in Rome aanwezige kardinalen zitten om het bed. Tot hij gisteravond ging slapen was hij volledig helder en sprak hij opge wekt met de aanwezigen. Hij zei, dat hij diep was getroffen door al het nieuws over de gebeden van de gelo vigen- Hij was ook bijzonder dankbaar voor de boodschappen die hij uit heel de wereld had ontvangen, zoals die van president Eisenhower, koningin Eliza beth en de Westduitse president". 22 uur 45: Radio Vaticana: „De bloed druk daalt. De doktoren bevestigen met zekerheid, dat de prognose volkomen negatief is. De definitieve ineenstorting is begonnen. We zullen het nieuws van de dood onmiddellijk via onze zender doorgeven". Het bericht over de bloed transfusie en de zuurstoftent wordt ont kend. 22 uur 57: De poort voor het paleis wordt gesloten. De mensen op het plein beginnen naar huis te trekken- 0 uur 30: Mgr. Tardini leest een H. Mis in de privé-kapel, die aan de zie kenkamer grenst. De deur wordt half open gelaten. Radio-Vaticana zendt de Mis uit. 01 uur 18: Radio-Vaticana zegt na de uitzending van de Mis: „Het gaat steeds verder achteruit. De ademhaling van de paus wordt nu sneller en moeilijker. De temperatuur loopt op tot 41,2" 02 uur 45: Z.Exc. Bartelomeo Migo- pjef onderhoud over N.-Guinea tussen de ministers Luns en Dulles j ne, ambassadeur van Italië bij de H. Stoel, arriveert op Castelgandolfo. Hij moet namens de Italiaanse regering met Vaticaanse autoriteiten o.m de re geling voor het overbrengen van het stoffelijk overschot naar Rome verzor gen. Na hem komen mgr. Dell'Acqua en enige andere prelaten aan. Pater Pellegrino van Radio-Vaticana zwijgt al anderhalf uur en zal nog een uur blijven zwijgen. 03 uur 43: Radio-Vaticana vanuit de aangrenzende kamer: „Om tien over half vier is, naar de mening van de doktoren, de doodstrijd begonnen".... Stilte 03 uur 59: De telexen rinkelen: „De Paus is om 3 uur 52 gestorven". 04 uur 01: De officiële mededeling van Radio-Vaticana: „Met een diepe droefheid in het hart kondigen wij de dood aan van Zijne Heiligheid de Paus. Zij trad om 3 uur 52 minuten in" Pater Pellegrino voegt er met een schorre stem aan toe: „Hij was de meest ge achte en hoogst vereerde man van deze wereld".... Na enige minuten stilte begint Radio Vaticana met het uitzenden van religieuze muziek. De rouwklok van de kleine St.-Thomas parochiekerk. die recht tegenover het pausverblijf ligt, luidt. Een lakei hijst de geel-witte vlag halfstok. Kardinaal Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft lüdcns de ontmoeting van de vorige week met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Forstcr Dulles, uiting gegeven aan de „diepe bezorgdheid" van de Nederlandse regering, dat Indonesië geweld zou kunnen gebruiken tegen Nederlands Nieuw-Guinea. In een verklaring, die de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de V N mr C W A Schürman. aan journalisten heeft voorgelezen, zegt minister Luns van minister Duiles de verzekering te hebben gekregen dat de V S. geen redenen heb ben aan te nemen, dat Indonesië over weegt geweld te plegen. De verklaring werd voorgelezen, terwijl minister Lunf voorbereidingen trof voor zijn vertrek per vliegtuig uit New York naar Willemstad od Curagao voor een bijeenkomst van hoofden van Nederlandse missies in Latijns-Amerika In zijn verklaring zegt minister Luns: „Tijdens de besprekingen met minister Dulles in Washington heb ik de diepe be zorgdheid vap de Nederlandse regering T. -u-i. tl 2euit dat Indonesië militair geweld tegen Tissera nt, d^ken tan het H. 9 eS i Nederlands Nieuw-Guinea zou kunnen ge- komt aanrijden en loopt haastig naar bruiken binnen. De heer Dulles bevestigde mij. dat de VS. zoals hun beleid heeft getoond, stipt vasthoudt aan het beginsel, dat geen ge weld mae worden gebruikt om territoriale wijzigingen tot stand te brengen en dat de V.S van mening zijn. dat deze politiek j evenzo van toepassing is op de kwestie van de straat van Taiwan (Formosa) en dergelijke kwesties in andere delen van de wereld met inbegrip van Nederlands Nieuw-Guinea. Minister Luns zei, dat minister Dulles had verwezen naar verklaringen over dit onderwerp door de Indonesische minister president, de Indonesische minister van buitenlandse zaken en andere „verant woordelijke autoriteiten", die erop neer komen. dat tegen het Nederlands gebied geen geweld zou worden gebruikt. Minister Duiles had hieraan toegevoegd, dat de V S. „vertrouwen", dat deze ver klaringen de „besliste politiek" van de Indonesische regering vertegenwoordig den President Eisenhower zegt in een vannacht uitgegeven verklaring: „De wereld is armer geworden door de dood deze nacht, van Paus Pius XII. Zijn le ven was geheel gewijd aan God en aan de dienst van zijn medemens. Als ter zake kundig en uitgesproken tegenstander van tirannie, was hij een medevoelend vriend en weldoener voor de onderdruk ten, en hij was altijd bereid tot snelle hulp aan de ongelukkige slachtoffers van de oorlog. Zonder vrees en zonder begunstiging heeft hij steeds gestreden voor de zaak van een rechtvaardige vre de onder de volkeren op de aarde. Hij was een man met een diepe visie, die op de hoogte bleef van een snel ver anderend heelal, maar die toch nooit de eeuwige bestemming van de mensheid pit het oog verloor. Ik had het voor men met de mensen van goede wil over al rouw ik om zijn heengaan". De 41 miljoen katholieken van Noord- Amerika hoorden het nieuws van het overlijden van de Heilige Vader vandaag in speciale uitzendingen voor radio en televisie Bijzonderheden over de laatste ziekte van de Paus werden gisteren, toen de krachten van de patiënt begonnen af te nemen, ieder uur uitgezonden Hon derdduizenden katholieken over gehee', Amerika en Canada woonden vanmor gen speciale kerkdiensten bij. Averell Harriman, gouverneur van New York, legde een verklaring af. die als volgt luidde: „Het volk van de staat New York treurt tezamen met de natie en de we reld o"er het verlies, dat ons allen neef: getroffen. Als^ niemand in onze tijd en als weinigen in de historie heeft Paus Pius Nil de simpele praktijk van de mensheid bij het overlijden van Zijne Heiligheid Paus Pius de Twaalfde in een tijdsgewricht, dat door oorlogen en onenigheden wordt getroffen. Hij aield de verhevenste idealen van vrede en medelijden hoog. Toen het gevreesde martelaarschap over ons volk kwam in de tien jaren van Nazi-terreur verhief de Paus zijn stem, veroordeelde de ver volgers en toonde medelijden met hun slachtoffers. Onze tijd werd verrijkt door een stem, sprekende over de grote morele waarden boven het tumult van de dagelijkse conflicten uit. Wij rouwen om een groot dienaar van de vrede". Namens de Anglicaanse kerk werd de volgende boodschap door dr. Geoffrey Fisher uitgegeven: Dc aartsbischop van Canterburv wenst uitdrukking te geven aan ztin diepe sympathie met. de Rooms L 7 - t/mknr Katholieke Kerk, die Haar geliefde lei- QOOl Cl LClll TClllnGl der heeft verloren Zijn hele leven lang, y:."V '.Xi to re woordvoerder van de Hongaarse t^Hng heeft woensdagavond de berlch- W>e a's zou de Hongaarse regering over ig gen kardinaal Mindszenty toestemming Öe perlencn Hongarije te verlaten i.v.m. ï»iu "auskeuze na het overlijden van Paus J* Xu, verzinsels genoemd. Woordvoerder te Boedapest voegde z'in dementi toej dat niemand over V0eerfl kwestie onderhandeling heeft ge- gjj'1 Wenen was gemeld, dat de Hon- V„ Se regering hiertoe had besloten op literaarde, dat de kardinaal nimmer in Hongarije zou komen. Zijne Heiligheid de Paus maakte particuliere audiëntie de bedevaart, die zich reeds aan het e'nd van de maand augustus zorgen over de inspanningen, die in september en begin October van Hem zouden worden gevergd. Hij gaf aan deze bezorgdheid uitdrukking te genover een diplomaat, tegen wie Hij zei, dat Hij de deelnemers aan vele congres sen zou ontvangen en dat Hij daarvoor een groot aantal toespraken had voorbe reid, die van Hem een grote inspanning zouden vergen uit hoofde van de techni sche en wetenschappelijke onderwerpen, die Hij daarbij aan de orde wilde stel len. Ontelbaar waren overigèns reeds van af het begin van de zomer de documen ten, redevoeringen en boodschappen, die de activiteit van de Paus kenmerkten. De maand september begon met de uit gave van de encycliek „Ad Apostolorum Principis", die gedateerd was op 29 juni, maar die eerst op 9 september werd ge publiceerd toen men er zeker van kon zijn, dat het stuk ook de Chinese bis schoppen zou hebben bereikt. Paus Pius de Twaalfde wees in deze encycliek op de gevaren van een schisma, waaraan de christenheid van China was blootgesteld. Onder de redevoeringen, die de Paus in de afgelopen maanden uitspri bij de ontvangst van Zijn bezoekers waren vooral belangrijk die welke Hij hield voor de deelnemers aan een archeologen- congres, aan een congres over bloedziek ten, over filologie en plastische en esthetische chirurgie. Zondag sprak de Paus gedurende 20 minuten voor 2000 no tarissen. De vorige week ontving de Paus in recht hem persoonlijk te kennen. Teza- menselijkheid verheven tot heiligheid. De gelegenheden, dat ik door hem werd ontvangen, waren momenten van enorm belang voor mij. evenals voor allen, die deze grote ervaring hebben gehad In ruimere zin echter heeft hij de ge- mensheid ontvangen en wij allen zijn pijker geworden door het privilege in zijn tegenwoordigheid te hebben ge leefd." Afgevaardigden en functionarissen van de verenigde Naties te New York hebben heden de dverleden Heilige Va der betreurd, als de „leider van de vrede wiens geweldige invloed op de wereld de zaak van de verzoening, waaraan de Verenigde Naties zelf hun krachten wi.iden, heeft gediend. De voorzitter van.de Algemene Ver gadering, de Libanees Malik en de se cretaris van de Verenigde Naties. Ham- marsk.ioeld, werden beiden op de hoogte gesteld van de dood van de paus kort nadat bet nieuws was ontvangen. Onofficieel werd medegedeeld, dat de organen van de Algemene Vergadering, die vandaag zouden bijeen komen, wei- licht hun vergadering zouden uitstellen, zo al niet voor do hele dag. dan toch minstens voor een deel daarvan. In ieder geva] werd verwacht dat tijdens de debatten ges-proken zou worden over het overlijden van de Heilige Vader. De eerste delegatie bij de Verenigde Naties, die een officiële verklaring af legde over het overlijden van de paus was de Israëlische, die bij monde van mevrouw Golda Meir zei: „Wij delen in de droefheid van de onder leiding stond van kardinaal Spell man, aartsbisschop van New York. De laatste algemene audiëntie van de H. Vader was die op 1 oktober, toen Hij niet kon spreken daar toen de eerste symptomen van de verzwakking van zijn organisme merkbaar werden. De laatste diplomaat, die zijn geloofs brieven aan de Heilige Vader aanbood, was de ambassadeur van Argentinië, Santiago de Estrada, die dit deed op 25 september. In de komende dagen hal de Paus de sjah van Perzië willen ontvangen bij ge legenheid van diens bezoek aan Italië. Deze audiëntie was reeds in 1948 vastge steld. I.v.m. het overlijden van de Paus heeft de sjah trouwens zijn gehele bezoek aan Italië uitgesteld tot het laatste moment, heeft Hij do christelijke Kerk gediend met grote be kwaamheid en toewijding. Alle christe nen hadden de grootste eerbied voor Hem vanwege Zijn heiligheid, Zijn ka rakter Ziin eenvoud en Zijn christelijke getuigenis". De president van de methodisten con ferentie, dr. Norman Sniath zei: „Ik was met Pasen in Rome en zag toen de Paus. Ik werd getroffen door zijn grote vrien delijkheid. Hij was werkelijk een man Gods". Mgr dr. William Godfrey, dc katho lieke aartsbisschop van Westminster zei: „Niemand heeft ooit meer voor de vrede in de wereld gedaan. Er was geen land of ras waarvan de voorspoed Hem niet ter harte ging. Werkelijk. Hij was de gemeenschappelijke Vader van alle kinderen Gods". De leider van de Australische la- bourpartij, dr. Evatt zei in Melbourne: „Nooit zal vergeten worden, dat de Paus een aanzienlijk aandeel heeft ge had in de kruistocht >m het mensdom te behoeden voor vernietiging speciaal door het gebruik van kernwapens" Het eerste telegram, dat is ontvangen na de dood van de Paus is afkomstig van president Gronchi, de president van Italië en het tweede van de minister president. tevens minister van buiten landse zaken Fanfani van Italië. Te negen uur hedenmorgen zal mi nister-president Fanfani een officieel condoleance-bezoek brengen aan de nuntiatuur in Rome. De Italiaanse regering heeft drie da gen nationale rouw afgekondigd te be ginnen bij heden. Aan boord van de Finse tanker „Tupavuori", die leeg in de haven van Naantali lag, heeft, zich een ernstige ontploffing voorgedaan, u'aardoor vier van de opvarenden teerden gewond en vier als vermist werden opgegeven. Nadat een van de tanks was ontploft vloog het schip in brand. Op de bovenste foto zien we de tanker gekapseisd in het water liggen; de onderste foto toont in close-up de plaats, waar de ont ploffing plaats vond. Gisteravond vond in de knpel van de nieuwe studentenparochie te Leiden, ge wijd aan Maria, Zetel van Wijsheid, de installatie tot pastoor plaats van dr. L. G. A. van Noort O.S.Cr., die sinds mei van dit jaar zielzorger is van de studenten en moderator van de Kath. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus". Alvorens deken W. P. M. Haring hem installeerde, sprak hij tot de studenten, hen wijzend op de nieuwe rechten en plichten die deze parochi hun biedt en hun voorhoudend, dat zij hun nieuwe pastoor als een herder moeten beschou wen. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in augustus 6557 woningen (precies evenveel als in de voorafgaande maand) voltooid. Dit aantal is voor een augustusmaand het hoogste, dat ooit werd bereikt. In augustus van het jaar 1957 kwamen 6438 woningen gereed. In de periode van 1 januari 1958 t/m 31 augustus 1958 kwamen 56.373 nieuwe woningen gereed, tegen 54.329 in de over eenkomstige periode van 1957. Van de in augustus voltooide woningen werden er 639 als systeemwoning gebouwd In de eerste ac-ht maanden van dit jaar kwamen 5511 systeemwoningen gereed. Gerekend tot en met augustus 1958 werden sedert de bevrijding 652.931 nieuwe woningen gebouwd In augustus werden verder 9585 woningen in aanbouw genomen. Nimmer tevoren werd in één maand met de' bouw van zoveel woningen begonnen. z°tnerCrS■J,anCcistelgatidolfo, diep onder de indruk van hetgeen op de residentie dicht bij hen gebeurt, knielen op straat en bidden. j) De eerste zes dagen wordt de plechtige Requiemmis opgedragen in de koorkapel van de St.-Pieter en wel verzorgd door het kapittel van deze basiliek. Op de laatste drie dagen zullen de diensten een uitzonderlijk plechtig karakter dragen. De Requiemmis zal dan in de Sixtijnse Kapel worden gecele breerd, waarbij de hoogste digni tarissen van de H, Kerk (te begin nen bij de kardinalen) aanwezig zijn, evenals het corps diploma tique, geaccrediteerd bij de H. Stoel en de leden van de Romeinse adel en het patriciaat. Gedurende al die tijd, zal het lichaam van de overleden Paus op gebaard staan in de Sacraments kapel yan de St.-Pieter, waar de gelovigen langs de hoge, gesloten hekken trekken en de rood-ge- schoeide voeten kussen. Od de laatste, negende dag zal, eveneens in de Sixtijnse Kapel, tijdens de laatste plechtige rouwdienst de speciaal daartoe aangewezen re denaar de traditionele oratie: „De Pontifice Defuncto" (Over de over leden Paus) uitspreken. Nog een maal zal Zijn persoonlijkheid wor den uitgetekend, Zijn verdiensten worden omschreven, Zijn voor naamste regeringsdaden worden herdacht en Zijn grootheid worden belicht. De droevige laatste dag wordt besloten met de plechtige Absoute en de begrafenis. Na de bijzetting van de overledene in de crypte van de St.-Pieter. zullen daarvan op plechtige wijze de notariële akten worden opgesteld en onder tekend. ONDERTUSSEN HEEFT HET H. College van Kardinalen, on middellijk na het bekend worden van het overlijden van de Paus, Zijn voorlopige (en beperkte) be stuursmacht op zich genomen. Deze betreft zowel het bestuur van de H. Kerk als (sedert 1929) het be stuur over de Staat van Vaticaan stad en de „goederen van de H. Stoel". Kerkrechtelijk moet het boven staande eigenlijk iets anders worden uitgedrukt. In wezen kan noch het H. College noch enige andere instantie de soeve reine macht van de Paus uit oefenen, ook niet tijdelijk. Deze macht rust. Het H.College treedt eerder op als een ge machtigde met een beperkte op dracht in de dagen van „Sedis Vacatio", waarin dus de Aposto lische Stoel vacant is. Deze opdracht luidt: het bewaren, verdedigen en beschermen van de rechten van de H. Stoel en van de Roomse kerk. VANAF de TWEEDE dag na het overlijden verenigen zich de kar dinalen in dagelijkse vergaderin gen. Deze zijn tweevoudig: ten eerste de „Algemene Congregatie", waarin alle (te Rome aanwezige) kardinalen moeten deelnemen. Ten tweede de „Bijzondere Congrega tie", waaraan deelnemen de kar- dinaal-camerlengo, (die hiervan altijd de voorzitter is) en op de eerste dag de drie kardinalen-de ken, dus de deken der kardinaal bisschoppen, die der kardinaal- priesters en die der kardinaal-dia kens. Deze worden in iedere vol gende „Bijzondere Vergadering" afgewisseld door die kardinaal, die in dezelfde Orde in anciënniteit op hem volgt, zodat dus alleen de camerlengo aan alle vergaderin gen deelneemt. Hierbij moet wor den aangetekend, dat alle beslui ten en beslissingen van de Bijzon dere Vergaderingen moeten wor den voorgelegd aan en goedge keurd door de Algemene Vergade ringen. Het spreekt vanzelf, dat aan deze vergaderingen ook die kardinalen moeten deelnemen, die buiten Rome resideren en die ge leidelijk aan naar de Eeuwige Stad komen. Immers alle kar dinalen, waar zij zich ook ter wereld mogen bevinden hebben de strenge plicht, om zodra zij door 'de deken van het H. College officieel verwittigd zijn van de dood van de Paus zich zo spoedig mogelijk op reis te be geven. Van het moment van hun aankomst in Rome zijn zij ver plicht om deel te nemen aan de kardinalen-vergaderingen. Tot de belangrijkste taak der Algemene Vergaderingen behoort uiteraard het voorbereiden van het Con claaf. Wij komen in volgende arti kelen op de andere bijzonderhe den terug. Voor het ogenblik evenwél moe ten we melden, dat het Conclaaf bijeen moet komen op de vijftien de dag na het overlijden van de Paus. En omdat er zich omstan digheden kunnen voordoen, die de reis naar Rome van de niet-Curie- kardinalen vertragen, heeft de Al gemene Vergadering de bevoegd heid om het begin van het Con claaf maximaal drie dagen uit te stellen. Uiterlijk op de achttiende dag vangt de Pauskeuze dus aan, on geacht eventuele afwezigheid van kardinalen, die buiten Rome resi deren. Indien een kardinaal in Rome aankomt nadat het Conclaaf is be gonnen, moet hij alsnog daarin worden toegelaten. Maar er is uit drukkelijk vastgelegd, dat zulk een kardinaal „moet worden toegela ten in het stadium, waarin hij het Conclaaf aantreft". Dit betekent, dat hij zich moet neerleggen bij eventuele besluiten of overeen komsten, die de in Conclaaf aan wezige kardinalen intussen hebben getroffen inzake de te kiezen per soonlijkheid. (Dit kan van groot belang zijn, indien de kiezers niet tot een oplossing konden komen en dus tot een „compromis" heb ben besloten!) r TOT SLOT NOG IETS over de kardinaal-camerlengo, de belang rijkste funstionaris tijdens de „Se dis Vacatio". Ingeval de overle den paus geen camerlengo heeft benoemd (en na de dood van de laatste camerlengo, kardinaal Lo renzo Lauri, in oktober 1941 is er inderdaad geen meer benoemd), dan heeft de Algemene Vergade ring van het H. College de plicht om uiterlijk op de derde dag na het overlijden van de Paus uit haar midden bij geheime schrifte lijke stemming een camerlengo te kiezen. (Naar wij vernemen, zal deze verkiezing morgen, vrijdag, om 10 uur in de ochtend plaats vin den). Deze zal in functie blijven totdat de nieuwe Paus is gekozen en het spreekt natuurlijk vanzelf, dat het de nieuwe Paus vrijstaat hem te handhaven of niet (Van onze Amsterdamse redactie). Gisteren is aan dr. C. Th. Krekel te zijnen huize in Amsterdam door pastoor A. Kokkelkoren van de Agnes-parochie aldaar, medegedeeld dat de H. Vader hem heeft benoemd tot ridder in de orde van de H- Gregorius de Grote. Dit van wege de vele verdiensten, die hij heelt voor het O. L. Vrouwegasthuis, waaraan hij bijna veertig jaar als chirurg verbon den is geweest. Dr. Krekel, die op 1 ja nuari 1956 zijn functie heeft neergelegd, wordt °P 1° oktober zeventig jaar. Bij de uitreiking van de onderscheiding waren tegenwoordig het b riuur van de r.-k. Ziekenverpleging en de medici met wie' dr. Krekel heeft samengewerkt. Dr. Krekel, die in 1917 als assistent chirurg in dienst is getreden van het O. L. Vrouwegasthuis, is omstreeks 1933 be noemd tot hoofd van de chirurgische af deling. Tijdens de eerste wereldoorlog is hij voor het Rode Kruis werkzaam ge weest als arts in de Balkan. Mej. M. van Rijckevorsel is ter gele genheid van haar gouden jubileum als op- perstichtsvrouwe van de Catharina van Dooren Stichting te Rotterdam door H. M. de Koningin bij bevordering benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nas sau. Op uitnodiging van de burgemeesters van Jeruzalem en Elath zullen de burge meester van Hilversum, de heer J. J C. Boot en zijn echtgenote en de presidente van de W.l.Z.O. (Women International Zionist Organization) afdeling Amster dam, mevrouw H. van VoolenKastan, vandaag voor een tegenbezoek naar Israël vertrekken. Aan het cultupreel cen trum te Elath zal de vleugel worden aan geboden, waarvoor burgemeester Boot de gelden heeft bijeengebracht. Mevrouw Voolen-Katan zal in Beniyaminah worden ontvangen in verband met het feit, dat zij in 1952 als vertegenwoordigster van het Israëlische rode kruis gelden bijeenbracht voor een ambulance. De katholieke lagere technische school „De Zuidoosthoek" te Emmen zal plech tig worden ingezegend en officieel geopend op dinsdag 28 oktober a.s. De feestdag begint met een plechtige H Mis in de parochiekerk, 's Middags zal de bisschop van Groningen, mgr P A. Nierman, het gebouw inzegenen, waarna mr. ir. M. Goote. inspecteur-generaal van het nijver heidsonderwijs de opening vrericht. Mgr. M. A. P. J. Oomens, vicaris-gene raal van de bisschop van 's-Hertogen- bosch, is op 3 oktober te Leópoldstad aan gekomen, vergezeld door moeder Elise, algemeen overste van de Dochters van Maria en Jozef. Mgr. Oomens. en moeder Elise zijn naar de Kongo gekomen met het oog op de stichting van een missie statie in het vicariaat van Luluabou.-g (Kagailn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7