waar de raketten en kunstmanen worden afgeschoten Snelle winden op honderdvijftig kilometer hoogte Men ziet er niet zoveel, maar er is heel wat voorzichtige wandelaars Een beschermende laag Boven de tropen kouder De uitdijende atmosfeer De mantel der aarde .Winden waaien op 150 km hoogte pM m -.G- AG, h$ '"S"~y~~--r-fr f ZATERDAG 11 OKTOBER 1958 PAGINA 3 De prestatie der Engelsen met de „Cornet*' heeft een nieuw tijdperk ingeluid. Niet al leen dat van de vluchten van enormè vlieg tuigen met straalaandrijving, maar tevens van de verovering der oceanen van de lucht. Ofschoon we al spreken over de verovering van de wereldruimte of minstens van een ge deeltelijke bezetting daarvan door middel van kunstmanen en andere aardsatellieten, zijn we eigenlijk toch nog niet toe aan een volledige beheersing van onze eigen atmos feer. Men zou wellicht kunnen zeggen, dat ze zo langzamerhand in alle richtingen door kruist is. Het probleem der op grote hoogte vliegende straalvliegtuigen, alsmede dat dei- geleide projectielen heeft reeds de kwestie aan de orde gesteld, in hoeverre het lucht ruim, dus de rond de aarde hangende atmos feer, al of niet onder het gezag kan worden gesteld van de mogendheden of landen, We kunnen de verleiding niet weerstaanhier even te vertellen, dat de eerste piloot van een „Cornet" 150.000 gulden per jaar verdient. Zo'n enorm vliegtuig zelf kost honderden miljoenen en het ziet er naar uit, dat de typen steeds groter zullen worden, omdat de enorme kosten er toe dwingen, een zo groot mogelijk aantal betalende passagiers te ver voeren, teneinde tot een lonende exploitatie te komen. Er staan reeds verschillende nieuwe typen op stapel, zoals de Convair 880 en de V.C. 10 Vickerswelke laatste in 1960 zijn debuut zal maken. De hui dige „Cornet" kan in zes en een half uur over de Atlantische Oceaan vliegen en wanneer de super-vliegtuigen nóg hoger kunnen zullen ze deze vliegtijd kunnen bekorten, aangezien ze op grotere hoogte meer voordeel van gunstiger winden hebben. waarboven ze zich uitstrekt. Maar men staat hier, evenals zulks het geval is met de con tinentale plateaus, nog pas aan het begin van een ontwikkeling, waarvan het verloop slechts gegist kan worden. Te dezen „vaart" men werkelijk nog op „gegist bestek".De oppervlakte der aarde is in allerlei moten en mootjes verdeeld, maar het luchtruim ligt daar als een niemandsland. De met een snel heid van 850 tot 960 kilometer per uur, op eep hoogte van 8.000 tot 12.000 meter voort- suizende „Cornets" en straks de Amerikaan se „Boeings" vragen inmiddels om een na dere pre.cisering, vooral als straks Sovjet- Rusland zijn Tu-104 het luchtruim in stuurt, het weliswaar uiterst lelijke, maar toch ook bijzonder snelle passagiersvliegtuig, dat straks eveneens via de noordpool en binnen afzienbare tijd ook via de zuidpool, als een bliksemschicht van het ene punt van onze globe naar het andere zal schieten. Observator HET ZI.JN SOMS SLECHTS enkele regels in de krant, over het feit dat de Amerikanen op hun basis Cape Canaveral in Florida weer een raket of een kunstmaan hebben afgeschoten. Wanneer het afschieten gelukt is, worden de berichten iets uitvoeriger, maar over het alge meen is Cape Canaveral en alles, wat ermede verband houdt, als het ware routine geworden, een schier alledaags gebeuren. Hierdoor zou men onwillekeurig gaan denken, dat deze basis niet veel om het lijf heeft. De werkelijkheid is echter anders, al krijgt men door luchtfoto's de indruk, dat er toch eigenlijk niet veel te zien valt. Dit komt voor namelijk, omdat een groot gedeelte van de werkzaamheden zich onder de grond afspelen. Wat men ziet, zijn de stalen torens en de raketten. De torens dienen, om de raketten af te schieten. Er staan waterbasins bij, ten dienste van de afkoeling, als de vlammen spugende raketten het luchtruim in dreunen. Maar dit is vrijwel alles. De raketten zijn bont geschilderd, doch dat merkt men alleen, als er een startklaar wordt gemaakt. Gewoonlijk staan ze onder grauwe zeilen verborgen, die de kostbare apparaten tegen de scherpe, bijtende, alle metaal aantastende zeelucht moeten beschermen. Uitgebreide voorzorgs maatregelen W 1 f ,k J* S. 1 1 - w ■*•».-*♦*•'•- if..Nv ..>v>y...v.v<Axv*>»~y^ Wereld in gasachtige mantel Gelukkig zij, die onberispelijk de weg zijn. Jawel, maar die nberispelijkheid is een karwei, daarom is de 'Collecte" in het of- 'teie van morgen weer „bij de tijd", als gesmeekt wordt om vergif- 'ehis en vrede. Na de voorafgaan- ~e erkenning in de „Introïtus", a' we misdeden en niet naar de Seboden luisterden. Doch bij zo'n erkenning moet het "let blijven. Naast de talloze stu- 'es ten behoeve van vak, baan liefhebberij dienen we ook te "luderen op de weg, waarlangs ons 'eleleven moet gaan. St.-Paulus aat in het „Epistel" al weer *laar, om ons richting aan te ge- Vftn. En de apostel doceert: Ziet toe, dat ge voorzichtig handelt, niet als dwaze, maar als verstandige lieden. Benut de tijd. En begrijpt wat de wil van God is. Zegt steeds dank aan God en weest in de vreze des Heren elkander onderdanig. Dat is weer even een program Hor de serieuze mens, die ver- ?er kijkt dan zijn werk, voet balmatch, televisie of vrije mid dag. In Nijmegen is zeer onlangs de *rote trom geslagen over onze ,ahwheid en lamlendigheid. Het ls ook frappant zo weinig als we Hs kunnen doen gelden. We heb- Hn inderdaad ondanks de tallo- hulpmiddelen van genade en sa- Cramenten een zeer ernstig tekort aan krachtfiguren, karakter, l'chtende fakkels. Niet alleen we- ;enschappelijk en cultureel, ook lf| godsdienstig opzicht lopen we tienduizenden de kantjes er- af- We zijn niet royaal tegenover God, doch bepalen ons tot een 'hiuimum-uitvoering van de ver- hl'thtingen. Er zijn er zelfs, die "at eigenlijk nog met spijt te veel binden. Welk een verschil met de hou sing van de hofbeambte uit het ^Evangelie" van morgen. Zijn jjon was ziek en hij verzocht de L*er om hem te genezen. De man a1 voor dat verzoek al meer dan dag moeten reizen. De Heer ?fhroefde de hofbeambte en ver aarde: Altijd maar tekens en j?°nderen, anders gelooft ge niet. Jr°ch de man liet niet af en vroeg: j~°tn toch, eer mijn zoon sterft. e Heer ging echter niet mee, Jhth zei slechts: Ga, uw zoon leeft. ,e hofbeambte ging toen, want 'i geloofde. Geen tegenspraak, Hen tegenwerpingen. Hij geloofde. {Hoeders, welk geloof hebt gij" zegt uw credo, antwoordt mij. ^Vaar is de tijd gebleven, dat e antwoordden: Credo, 't Evangelie Gods hiet de vastheid van de rots Credo, Credo. *■1 in voorspoed en in nood Credo, credo tot de dood Credo, Credo. En dat andere: 'k zweer op deze heil'ge stond 'rouw tot de dood mijn doopver- bond k ben een kind der Roomse kerk ■het haar verenigd ben ik sterk hooit zal ik van haar wijken kaar leiding volgend bljjf ik vrij. v E*at enthousiasme missen we tjandaag teveel. Maar bij alle re alen tot beklag, bij alle wensen A?r vernieuwing en omwenteling "en we toch in alle eenvoud het j. edo, Domine, ik geloof Heer, °eten beljjden. I De „Cornet", die, zoals bekend, zijn loopbaan in 1953 begon en spoedig een treurige vermaardheid kreeg door de reeks catastrofen van door onbekende oorzaak neerstortende exemplaren, won voor Engeland de wedstrijd met Pan Ame rican. Deze maatschappij wilde op 17 plaatsen is er een verschil van vijf kilo meter tussen zomer en winter. De maan moet bij deze uitdijing een rol spelen. Ze trekt hier en daar onze atmosfeer on geveer zes kilometer per honderd kilo meter naar zich toe. Deze heeft derhalve óók zijn getijden. Een juiste kennis van de samenstelling van de ijle atmosfeer op grote hoogte is, naar voor de hand ligt. onontbeerlijk voor j. uauj, vyjvjx ut nail oktober een geregelde dienst met straal- on(jerhouden van een geregelde dienst vliegtuigen openen tussen New York en eerste verkenningsreizen van het mens dom het geval was. In 1786 besteeg een Dr. Paccard (niet te verwarren met on ze huidige Prof. Piccard) samen met de gids Pierre Balmat de Montblanc, aldus in de hogere luchtlagen doordringend, tot slechts enkele duizenden meters hoog te, die feitelijk niets betekenden tegen over de hoogten, welke nu door son deringsballon,s (43.000 meter) raketten en kunstmatige manen (400 kilometer) be reikt worden. Maar sindsdien is men ge stadig voortgegaan. In 1804 werd een der eerste meteorologische stations in gebruik genomen, waar men de hogere luchtlagen ging bestuderen. Het mensdom was in de z-g. troposfeer aangeland. Deze strekt zich aan de twee polen tot een hoogte van 8000 meter uit, aan de evenaar tot een hoogte van 15.000 meter. Het is in deze onderste laag van de at mosfeer, dat de grote veranderingen in de luchtdruk ontstaan, waardoor onwe- ders veroorzaakt worden. Hier vindt ook de vorming der wolken plaats, worden te vens de grote temperatuursverschillen gekweekt, van felle koude tot hitte. De ze troposfeer is het geliefkoosde domein van de meteoroloog. Ze bestaat uit een lagere zone (tot 4.000 nieter) de z.g. bio sfeer, waarin zjch nog dierlijk leven be vindt (vogels) en is een en al beweging. In deze zone ontstaan de orkanen, voor al de grote, zoals die, welke nog zopas een deel van Japan geteisterd heeft. Londen. Het lukte de „Cornet" ongeveer veertien dagen eerder, de Engelse dienst in te luiden. Een K.L.M.-vIiegtuig, dat gelijktijdig met de zegevierende „Co- met" op het vliegveld landde, liet het voorgaan, met een beleefd en respect vol „na u". Laten we hopen, dat in dit dat er een zwak schijnsel heerst, met een sterkte van het licht, die drie pro cent is van dat aan de oppervlakte van de aarde. Op vijftig kilometer hoogte hangt een laag ozon, welke de gevaarlijke kosmi sche, radioactieve uitstraling van de zon en andere hemellichamen opvangt, ter wijl op 100 kilometer hoogte een lucht laag hangt; die de radiogolven weerkaatst. Tussen deze twey lagen hangt het stof, dat de vulkanen bij hun uitbarstingen de atmosfeer inslingeren. De atmosfeer bo ven de 100 kilometer, dit volledigheidshal ve, wordt de ionosfeer genoemd, waar van we reeds gewaagden. Boven de 200 kilometer vangen de z.g. aurores borea- les aan, die tot 900 kilometer hoogte rei ken. De ozonlaag is gecondenseerde zuurstof, waarop de ultraviolette stralen van de zon hebben ingewerkt. De kwantiteit varieert naar gelang de elektrische energie, door de zon via de zonnevlakken uitgezon den. Ze maakt het mogelijk, dat er op aarde leven bestaat. Zoals gezegd, houdt ze de levensgevaarlijk' kosmische, ra- Deze drie kunstmanen moesten die nen om de ivereldruimte te verken nen. De er mede gedane waarnemin gen zonden ook betrekking hebben gehad op de uiterste lagen van onze atmosfeer, die ergens in de wereld ruimte overgaat. Maar.... ze bereik- van „supers", want men dient na te kunnen gaan, in welke mate ze bepaalde stoffen bevat, die eventueel schadelijk op het metaal der vliegtuigen kunnen inwer ken. Na de rampen met de eerste „Co-, mets" heeft men lange tijd gezocht naar In de troposfeer is, de samenstelling de oorzaak. Deze bleek tenslotte de uit- jvan de lucht het meest stabiel, dus aan werking te zijn. welke na een bepaald I de minste veranderingen onderhevig. De aantal vliesuren zekere bestanddelen van zone er boven lijkt minder in beweging de lucht uitoefenden op het metaal van te zijn, zulks intussen voornamelijk, om- „na u" een voorzegging ligt opgesloten, n.l. dat t.z.t. ook onze K.L.M. met der gelijke supers kan gaan vlieseri.. de cabine. Er ontstond een slijtage door, dat de luchtverplaatsing er van een ande- Laten we evenwel, terugkeren naar het mtm njot voorzien hu, Nu',,, ex-1 re aard is. Hier ontstaan de witte wol- vraagstuk van de var -°or o-ege mg perts de nodige maatregelen hadden geno-j ken en het kan er vrij koud zijn. Het „soevereimteitsrechten in en over de me konden de „Cornets", die uit de cir atmosfeer. Een eerste moenrikheid is hier, dat men niet precies weet, hoe ver deze zich uitstrekt, Tn ied°r yeyal veel verder, dan men tot kort te voren aam nam, zij het dan dat ze ui'.efst iji worutH Men neemt aan, dat het luchtruim zich thans zulk een succes h'eeft behaald. minimaal tot 37.500 kilometer boven de Wanneer men even nagaat, waaruit del den. In de hoogste zone van de tropo oppervlakte van de zee uitstrekt, lens.ot- atmosfeer bestaat, dan geeft men zich ersfeer daalt de temperatuur gestadig. Op te overigens uiterst ijl. Maar, naar het rekenschap van, welke verwikkelingen vijfduizend meter is het 34 graden no- schijnt, zet de atmosfeer in de zomer zjch kunnen voordoen, we noemen de der nul. od 10.000 meter 55 graden on- uit. Dan kan ze zich aanzienlijk hoger stikstof (78 pet), zuurstof (21 pet), diverse der nul. Dan blijft de temperatuur tot percentages koolstof, aangevuld met hoe- ongeveer 30.000 meter hoogte vrijwel ge- veelheden waterstof, helium, neon, etc. De atmosfeer, in dit geval kunnen we be ter zeggen de lucht, is zo licht, dat een liter er van niet meer weegt, dan 1.3 gram. Indien heel de atmosfeer samenge perst werd en daarvoor vloeibaar ge- dierlijke leven komt er slechts spora- culatie waren genomen, weer in gebruik j disch voor. Alleen de condors, de grote worden gesteld en was men in staat, i Amerikaanse adelaars, die op de toppen 1 het principe van de bouw te vervolma-1 der meer dan zesduizend meter hoge ken en uiteindelijk tot de huidige super'Andes huizen, wagen zich in deze zone- Cornets te komen, waarmede de BOAC Boven de achtduizend meter komt geen 1 vogel en ook insekten kunnen er niet aar- dioactieve stralen tegen. Het is deze ozon laag, die in de troposfeer enorme kou de veroorzaakt, doordat ze de warme stra len van de zon filtreert. Er komt bijna geen eind aan de sferen van de atmosfeer, zou men zo zeggen. Wel, daarvan is iets waar en het lijkt niet onmogelijk, dat bij een verdere ex ploratie van de wereldruimte nog meer sferen zullen worden ontdekt dan de exosfeer, die hoog boven alles hangt en een enorme oppervlakte moet beslaan. Hier komen zo weinig moleculen van gassen voor, dat ze niet eens tegen elkan der kunnen botsen en daardoor geen ener gie of wel warmte opwekken. s-.j boven de aarde uitstrekken. Men spreekt van het uitdijend heelal Klaarblijkelijk kan men ook van een uit dijende atmosfeer spreken. Op bepaalde Dit is de controlekamer van de enorme telescoop van Manchester, die ongeveer zeventig meter lang is. Met deze telescoop zijn'de Explorers en Spoetniks opgespoord en in hun loop gevolgd. Ook de uiterste lagen van onze atmosfeer kunnen er mee geobserveerd worden. Zo'n wereld ruimte-telescoop verschilt wel heel erg van de -telescoopzoals wij ons die vaak nog voorstellen.... lijk. Merkwaardig genoeg is de daling van de temperatuur boven de tropen gro ter dan boven de poolgebieden. De stratosfeer strekt zich van 15.000 meter tot 80.000 meter hoog uit. Tot voor kort was ze voor de mens verboden ge maakt. zou over de aarde slechts een bied. Hij kon er zich niet wagen, omdat laag van tien meter dikte liggen. Hoe hem de nodige beschermende middelen hoger en dus hoe ijler de atmosfeer is, ontbraken. De luchtdruk wordt hier mini maal, daalt tot 0.001 gram per vierkante centimeter. Heel lang meende men, dat het op deze hoogte volkomen duister was. Maar de apparaten, welke met de raket ten omhoog gingen, hdbben uitgewezen, des te geringer van gewicht ze wordt. In grote lijnen weet men, hoe de sa menstelling is van de troposfeer, de stra tosfeer en de ionosfeer, zoals de drie voor naamste lagen van onze atmosfeer wor den genoemd. Al bijna twee eeuwen gele den werd een begin gemaakt met het verkennen van de gasachtige mantel, waarin onze aarde zich op haar weg door het heelal, róndom de zon,'voortbeweegt. Het geschiedde aanvankelijk zonder een uitgestippeld doel. zoals zulks met. alle Dit zijn twee ruimtevaarders ill pakken, ont worpen voor de. wereldruimte. Dergelijke be schermende pakken zijn in tussen ook no dig voor de toch-t door de uiterst bijzon der ijle lagen van onze at mosfeer. Men heeft inmiddels met vrij grote ze kerheid kunnen vaststellen, dat op 150 ki lometer hoogte zich nog weliswaar een zeer ijle lucht bevindt, maar dat die toch ten hun doel niet en ontploften voor- j voldoende is, om de z.g. dwaalsterren, tiirt;,, 7 r-i - j i te doen ontbranden, wanneer ze er in te- tijdig, vermoedelijk in de exosfeeg. I recht komen. Er raoeten tevens nog win den waaien, die een snelheid bezitten van 150 kilometer per uur, en er zijn zelfs ge leerden, wier waarnemingen hen er toe hebben gebracht te betogen, dat er op die hoogte winden heersen ter sterkte van 390, ja 1000 kilometer per uur. Deze win den zouden enigszins overeenkomen met de z.g lichtwinden. waarvan men thans een uitvoerige studie maakt, aangezien men deze voor reizen door de wereld ruimte wil benutten, zoals we in een vo rig artikel al eens aangestipt hebben. Zoals we opmerkten, houdt de ijle lucht tussen ionosfeer en exosfeer de dwaalsterren tegen, doordat ze die als het ware, tengevolge van de geweldige wrijving en de aanwezigheid van ver schillende gassen, in brand steekt. Hoewel er veel hemelmateriaal, hetwelk voor ons nadelig zou zijn, onschadelijk wordt gemaakt, is overigens de kans, dat ze een te grote meteoor zouden door laten, niet zo groot. Theoretisch zou slechts elke 50.000 jaar een meteoor van meer dan 250 ton op de aarde kunnen neerstorten, daarbij een oppervlakte teis terend van onze aarde, ongeveer zo groot, als Duitsland. Dit is in de geschiedenis van de aarde herhaaldelijk gebeurd. Een meteoor van 50.000 ton zou een catastro fe teweeg kunnen brengen. Maar alweer theoretisch bestaat de kans, zoiets op ons hoofd, pardon, op onze aarde te krij gen, slechts eens in de 30 miljoen jaar,. De atmosfeer, ofwel de mantel, welke onze aarde zich heeft omgehangen en die nog slechts nauwelijks verkend is, blijkt het beste afweermiddel, dat het mensdom tegen de dodende krachten van het heelal bezit- Ze doet deze krachten zelfs ten goede werken. Heden ten dage gaat het, zo niet om het bezit van de at mosfeer, dan toch om de exploratie er van, en om het vrije verkeer in de on derste lagen. Tegelijkertijd is men met alle middelen bezig, om uit te zoeken, in hoeverre de atmosfeer nog obstakels voor de ruimtevaart oplevert. Men zal haar heel goed dienen te kennen, wil men de ruimtevaarders reeds bijna direct na de start een zekere veiligheid waarborgen. De „Cornets" hebben bewezen, dat klei ne oorzaken reeds op enkele duizenden meters hoogte grote gevolgen kunnen heb ben. Maar tevens, dat de mens in staat is, de grootste moeilijkheden te overwin nen en in staat is met zijn vernuft een mysterie te onthullen, dat aanvankelijk ondoorgrondelijk leek. CAPE CANAVERAL Cape Canaveral is uiterst geschikt als basis voor het afschieten van raketten, vanwege zijn ligging en het klimaat. Maar het laatste is een ware kwelling voor de mensen die er werken. Het is er meestal witheet, de natte broeierige atmosfeer maakt slaperig en wekt ver moeidheid op en de zilte zeelucht doet alles klam worden. Het is waarlijk geen pretje, op Cape Canaveral te werken. De genen, die er in het zweet huns aanschijns zwoegen, doen het trouwens niet voor hun plezier, zulks te minder, omdat Cape Canaveral ver van de meest geliefkoos de badplaatsen van Florida afligt. Maar hun werk is ongetwijfeld hoogst interes sant. Wanneer men dé rakettenbasis van de Amerikaanse landmacht van uit de verte beschouwt er ligt een gordel rond. die aanduidt, dat men zich op verboden terrein bevindt, zodat men de basis dus niet kan naderen kan men zich nauwelijks voorstellen, dat daar tiental len raketten startklaar staan en de Ame rikanen al ,op Cape Canaveral in staat zijn, honderden raketten tegelijk de lucht in te slingeren. Ze hebben het reeds zo^ ver gebracht, dat ze deze geleide pro jectielen op duizenden kilometers afstand terecht kunnen laten komen, met een „vergissing" ofwel afwijking van slechts honderd meter. Dermate nauwkeurig kas er „gemikt" worden. Op Cape Canaveral kunnen vijftig raketten tegelijk worden afgeschoten. Om dit mogelijk te maken, is onder de grond een grote, technische stad ge bouwd. voor een bedrag van honderden miljoenen dollars. Verbonden door tun nels, zijn er tientallen zgn. blokhutten ofwel controlekamers, waar in laboratoria geëxperimenteerd wordt en de verkregen gegevens vergeleken worden en allerlei tests worden gemaakt. Elke afgeschoten raket wordt direct van een blokhut uit gecontroleerd en van seconde tot seconde gadegeslagen, terwijl tegelijkertijd in de hoofdcentrale een geregeld toezicht wordt gehouden. Ergens zit in zo'n blokhut een expert, die tot taak heeft, alle raketten, die van hun baan afwijken, in de meest letterlijke zin van hef. woord in de lucht te doen springen. Hij beschikt over tal van apparaten en instrumenten, die dan een zich in de raket bevindende spring lading tot ontploffing brengen. Bij voor keur geschiedt dit boven de zee, zodat het in stukken neervallende projectiel geen schade kan aanrichten. Met radar schermen worden alle bewegingen van een zich in het luchtruim of de wereldruimte bevindende raket of kunstmaan gecontro leerd. Hierbij hebben tientallen experts hun taak ieder een eigen, waarvoor hij speciaal is opgeleid. Er bevinden zich op Cape Canaveral niet alleen honderden raketten, maar te vens tientallen afschietplaatsen. De juiste gegevens worden niet bekend gemaakt, ofschoon de Amerikanen lang niet zo ge heimzinnig doen als de Sovjet-Russen. Op een raketbasis moet men steeds rekening houden met brand. De raketten spuwen bij het afschieten vuur en vlam en ondanks alle veiligheidsmaatregelen ontstaan er telkens weer brandjes, die zich snel tot grote branden zouden kun nen uitbreiden. Hiertoe houden in asbest- pakken geklede brandweerlieden steeds de wacht, om indien nodig onmiddellijk en met kennis van zaken op te treden. Elk brandje, waar ook op de uitgestrek te raketbasis, waar men acht uren kan lopen, voordat men alles alleen opper vlakkig gezien heeft, kan er enorme scha de veroorzaken. Al toont een luchtfoto slechts een vlak stuk land, er verheffen zich kostbare en vrij hoge apparaten. De radar is zo hoog als een torenflat van tien verdiepingen. Het radar-oog van Cape Canaveral is zo scherp, dat het een flinke bal op honderd kilometer af stand waarneemt en op het scherm werpt. Dergelijke radar-ogen zijn ook buiten de rakettenbasis gebouwd. Ze overzien een groot gedeelte van de Atlantische Oce aan aan weerszijden van Florida. Het spreekt vanzelf, dat er uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen zijn, om de rakettenbasis tegen vijandelijke over vallen te beveiligen. Vandaar al die radar ogen en vandaar ook talrijke andere in stallaties, die het naderen van Cape Ca naveral voor „onbevoegden" tot een ha chelijke onderneming maken. De mili tairen en burgers, die op Cape Canaveral werken, ontvangen bij hun soldij en sa laris een „fronttoelage", aangezien het werk er niet alleen vermoeiend is, maar ook menjgmaal gevaarlijk. Er wordt op Cape Canaveral niet alleen voor de toekomstige ruimtevaart geëxpe rimenteerd, doch ook gewerkt aan het on derzoek van onze atmosfeer, waarvan de kennis, zoals elders op deze pagina wordt opgemerkt, voor de wereldruimte onont beerlijk is. K. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3