SIMON VESTDIJK 60 JAAR Divertimento van Bertus van Lier op ieders lip! HULPACTIE in de parochie Sociaal-charitatieve taak in nieuwe stijl Naar medewerking van alle parochianen kinderboekenweek 1958' H. M. de Koningin bij ^oordeling schilderijen Pleurer en laten Een Cezanne voor 2,5 miljoen ABDIJSIROOP/^ VB VRIJDAG 17 OKTOBER 1958 PAGINA 3 SIMON VESTDIJK is vandaag zestig geworden. Zoal niet óm ^an toch vlak vóór dat feit is bij •'De Bezige Bij" „De arme Hein- rieh" verschenen, het derde deel Van de hiermee voltooide trilogie "Symfonie van Victor Slinge land" waarvan de beide voor gaande delen „Het glinsterend Pantser" en „Open Boek" reeds eerder op deze plaats besproken berden. Trilogie voltooid Jean qui pleure Hoest niet langer Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuivert Uw luchtwegen snel en grondig. Ik heb altijd een fles in huis. IN HET CONCERTGEBOUW Ongecompliceerd vermaak Geen wonder! SfnÖs deze „piekfijne" siga ret in de prettige prijs van f. 1.- ligt, behoort zij tot een van de grootste merken. Nederlandse winnaars van Europese opstel wedstrijd Prof. Smits van Waes- berghe S J. voorzitter St.-Gregoriusvereniging Zware vonnissen voor oorlogsmisdaad in Israël Boeiend betoog op districtsvergadering van R.-K. Bond van Bejaarden Partijraadsvergadering K. V. P. in december Verkeerde charitas Een zaamhe'd in flats Belangrijke taak ook voor de bejaarden Goede beurt voor Schiedam Twee balletpremières 1 on 'de iten lui' [ten ,i\v- Een ttio- sre: <{óe ,rre oud b»' F,r zijn ook andere redenen, waarom de ontknoping van dit boek niet bevre digt: populair gezegd lijkt het alsof de helf afgaat: de eerder gewekte span- 'bngen omtrent zijn magische persoon lijkheid worden bijna onmerkbaar ver schoven naar het hooggebergte van de Grünstein. waarin zich de' intrige naar ®en wat moeizaam einde sleurt. M.a.w. «ictor Slingeland, die ons in een vori ge beschouwing een verre verwant leek van Stawrögin en Julien Sorel, blijkt 'och meer de wat ingebeelde Holland se jongen, waarvan de magische attrac tiviteit langzaam ontgaat aan eenieder die niet zijn jeugdvriend is geweest. Zoals de auteur. Dat Nikolai Stawrögin uit Dostojews- "ti's „Demomen" andermaal met name 'o deze trilogie compareert, is overigens opmerkelijk, vooral ook omdat de pas sage. waarin dat geschiedt, teruggrijpt haar de kritiek op de vorige delen van Ningeiands symfonie. Vestdijks raffi- bement op het stuk van romancompo sitie is er n.l. niet voor teruggeschrok ken om de twee eerste delen van zijn 'rilogie een rol te laten spelen in het ?'ot: ook Slingeland blijkt zijn eigen bock gelezen te hebben en er nogal crstoord over te zijn!. Interessanter dan dit compositorisch hoogstandje lijkt ons overigens de rol '"'e aan de auteur S... is toebedeeld he lk-figuur die men geneigd is met oimon aan de duiden. Nog voordat het 'erde deel van het derde boek de titel in het bladschild blijkt te voeren, ,eeft men in toevallige passages soms het gevoel dat men bezig is de auteur, h'e nu 60 is geworden, te betrappen in i'Jn langzaam ingesponnen en verwik- eld wezen. Heel onthullend voor de in zichzelf kekeerde homo universalis, die in het 'gezonderdheid buiten kijf de knapste I Oteur van ons taalgebied mag heten, naar wij menen, de passage waar- h hij beschrijft hoe hij als kind met l'th ouders en broers voor het eerst oh een hotel verbleef, ergens In de Ar- jbhnen. waar zijn broers lange wandel- "bhten maakten, om 's avonds ver- cje Koningin was gistermiddag bij de beoordeling van inzen- vOo?€n V3n Nederlandse kunstschilders, 1^ r wie de mogelijkheid open staat het (j, b'hWij'ke subsidie te verwerven, ip- zi-1 op 1 september 1958 de leeftijd jaren nog niet hebben bereikt. ke^.'ury. die beslist wie voor de toe- a^hing van de koninklijke sbubsidie in rking komen, bezichtigde de inge- Arr,bfb werken in enkele zalen van het t€' hotel in Amsterdam. Vo* .iury bestond uit: Jan van Heel, >'ard2ltter' Mark Kolthoff secretaris, Ge- ftrol Van Vliet, penningmeester. Henk Ged H. H. Kamerling Onnes, C. Keus, ft. tyiis H' M' Va" d8r Sp0el en Jat, 7*- de Koningin, die vergezeld was ™&Dei ar dame du palais mevrouw W. A. •ep r van Driel geb. van der Willi- v. en haar particulier secretaris mr. 11 der Hoeven volgde met belang- de beraadslagingen van de jury- vOor De Koningin toonde veel interesse "eek; ,p ingezonden kunstwerken en on- ioeit I, z'cb met de juryleden. Het be- duurde ruim twee uur. Staat men stil bij Vestdijks verjaar dag, dan dient daarbij gewag gemaakt Van zijn kolossaal oeuvre. Zijn groot- He kracht heeft zeker niet in zijn de buut gescholen. Want Vestdijk is in l932 gestart als dichter en ondanks een 8>"oot aantal zeer merkwaardige ver zen en een glanzend boek over de tech niek van het vers is de poëzie wellicht bet zwakste facet van zijn rijk gescha keerd talent gebleven. In de minder Sesiepen vlakken van zijn briljante veel zijdigheid, schuilt overigens een over moed van publikaties over de meest uit- eenlopende onderwerpen, waar menig specialist hem om mag benijden. Voor treffelijke kritieken over binnen- en bui tenlandse litteratuur, essays over reli gie, schoonheidsleer, astrologie, beelden de kunst en de laatste tijd vooral mu ziek, zijn in bonte diversiteit aan zijn dimmer aflatende, doch immer welver sneden pen ontsnapt. Zijn grootste faam dankt Vestdijk echter zonder twijfel aan zijn romans. Het oude grapje van „De groene Am sterdammer" dat gewag maakte van ^de Vestdijk van de week" duidt ook nier op een ongekende produktiviteit ^an deeis psychologische, deels histo rische romans. Bij beide heeft het er de schijn van alsof Vestdijk in het begin enkele van zijn sterkste troeven heeft Bespeeld. Het befaamde „Terug tot Ina Damman" uit 1934. dat deel uitmaakt van ®en nog immer voortstromende auto biografische roman fleuve, mag een der rneest levensechte uit zijn psychologisch neuvre heten. „Het vijfde zegel" een levensroman van El Greco uit 1937 lijkt een hoogtepunt in zijn historische pro- duktie. Ondanks dit alles is in deze kolom men reeds vaker uitvoerig betoogd dat Pnze voorkeur uit blijft gaan naar Vest dijk als novellist: Het verhaal vol ma gische evocaties van landschap en ziel 'ijkt het brandpunt van Vcstdjjks riike creativiteit. Zijn beste verhalen lij ken hem op een of andere manier het hieest aan te gaan: zij maken ook de •vellicht bedrieglijke indruk het ge makkelijkst geschreven te zijn. Zonder de ogen te sluiten voor zijn geperfec tioneerd compositietalent, ontkomt men, "ok bij het lezen van Vestdijks romans •'aak niet aan de indruk dat de sterk ste stukken daarin verhalen op zichzelf zijn. Het lijken spontane fragmenten in een wirwar van met grote ijver ver vlochten personen en gebeurtenissen, Vooral in die onderling gelieerde boe ken. waarvoor wij reeds eerder de aan duiding roman fleuve kozen: een genre, dat ten onzent weinig floreert, wellicht juist omdat het een lange adem vergt. Ook zijn zoeven voltooide trilogie. .■Symfonie van Victor Slingeland" beeft, naar onze smaak, het voorko men van een vlietend verhaal: wij we kt nu. omdat het als een trilogie is aangekondigd, dat het verhaal uit is, 'haar na lezing van „De arme Hein- rich" zal niemand dat als een onont koombare noodzaak ervaren. brand en bestoven huiswaarts te keren. Maar zoals de grote V. het verkiest stil in Doorn te wonen cn met rust gelaten te worden zo verkoos het de kleine S. om alleen op een plekje in het ho tel te blijven, „want in weerwil van de verzwegen minachting van mijn broers, heb ik mij nooit zo zelfvoldaan ge voeld als daar, nooit met zoveel ruim te om mij heen. met zoveel kalme avon turen in zicht, die toch nooit aangegre pen werden" Dat levensgevoel van de veel te intel ligente waarnemer, de hypersensibele introvert komt andermaal boven en met welk een melancholie van vergeefs heid als later S.. Slingeland is achter na gereisd en in de Gastraum Van een hotel nabij Grünstein verblijft. ..Zelfs toen het weer wat verbeter de", schrijft hij „bleef ik urenlang in de hal zitten of in dat schrijfvertrekje, en dacht dan hoe het zijn zou. wan neer ik daar nooit meer vandaan ging en mijn verdere leven besteedde aan het turen naar de randen van de glazen deu ren, waarin de kleuren van de regen boog gehoorzaamden aan het bewegen van het hoofd naar. links of naar rechts. Blauw-rood, droevig-vrolijk. Jean qui pleure Jean qui rit. het weerhuis- je van het leven Maar vooral pleurer. En niets meer uit.voeren. De huisknecht int mijn cheques, de kamermeisjes schui ven mij drie keer per dag eén bordje met katteëten toe, de besnorde juf frouw van de receptie wacht samen met mij op het geluk, op een seintje alleen maar wat men doen moet om het geluk deelachtig te worden, voor zover doen nog een rol speelt in iets dat geheel opgaat in wachten. Zo duurt dat, jaar in. jaar uit. de mystieke spanning stijgt, men wordt een bezienswaardigheid, de juffrouw met de snor is al lang vervan gen door een ander, die het niet zo goed begrijpt. Men wordt oud, ja, ja.. En tenslotte, even voor men de laatste adem uitblaast komt er een piccolo met een briefje, een rood jongetje dat men nooit eerder heeft gezien in dit hotel, een veelbelovende nieuweling, en op dat briefje staat niets anders dan dat twee oudere broers op weg zijn naar St,-Hu- bert, bruinverbrand en bestoven en dat het geluk nergens anders in bestaat dan hen te laten gaan en alleen in een ho tel achter te blijven". Daar lijkt alles mee gezegd. Pleurer en laten gaan. De grenzen van een we reld zijn getekend en een taalvirtuoos, tevens de laatste der encyclopedisten blijft daar eenzaam in achter nu hij 60 is geworden. Wij passeren de glazen deuren van zijn cel en wij wensen hem geluk. Maar dan wel een ander en gro ter geluk, dat hij aan zichzelf en de we reld daarbuiten verdiend heeft. CAREL SWINKELS. Advertentie AKKER SIROOP Gisteravond speelde het Concertge bouworkest, onder leiding van Eduard van Beinum de première van het Diver timento facile van Bertus van Lier, een compositie geschreven in opdracht der gemeerde Amsterdam, „voor orkest met maximaal dubbel hout, twee hoorns, twee trompetten en twee man slagwerk", ge luk was voorgeschreven. In de program ma-toelichting schrijft Bertus van Lier dat deze opdracht in hem de behoefte wekte een onderhoudende muziek te schrti,yen. zonder nadrukkelijk symfo nisch te worden. en evenmin om van de toehoorders veel inspanning te eisen. Hierop slaat dan ook de titel van het w,e.rk 5n W®1 in dubbele zin. want „divertimento Wil zeggen zich aange naam bezig ho-uden en ..facile" onder streept de lichte wijze van dit muzikaal vermaken. Maar deze tweevoudige geruststelling was niet bestem^ voor de uitvoerende musici van het Concertgebouworkest. In tegendeel. zij kregen hun moeizame taak tot in contrapuntiek toe. Aldus leidden zij ons door een veelal zwaar klinkende instrumentatie via mu zikale tnema s,- die veelal kort aangebon den waren en daarbij van zo korte adem, aa„ er geen ruimte werd gegeven voor het beloofde diverteren. Het tweede ge deelte. dat. als het eerste, met een In- trodusione opende reikte een hand met royalere beloften. Inderdaad realiseerde Bertus van Lier ais componist meer speel se zin en ook gelukkig ruimere fantasie dan voornamelijk verstandelijke struc tuur. Het rondo na de inleiding II schonk zeifs een boeiend element, maar te spoe dig liet de componist zijn toehoorders Belanden in een muzikaal bouwwerk, dat in zijn grilligheid noch eenvoud, noch ont spanning bood. Het was voor Bertus van Lier een ge luk dat zijn divertimento niet direct ge speeld werd na het openingswerk van dit concert t.w. Handels „Watermusic". Al is dit dan ook diverterende muziek van bijna 2,2 eeuw oud en derhalve met andere eigenschappen, het schonk ons thans, evenals destijds aan de koninklijke gasten tijdens een pleziervaart op de Thames een ongecompliceerd vermaak. Eduard van Beinum realiseerde dit in zijn vertolking op vlotte ritmische tvijze, levendig van schakering en onderhoudend van klank. Op deze schoonheid van klank werden wij evenzeer vergast door de Tsjechisch- Amerikaanse pianist Rudolf Firkusny als solist in het 3e pianoconcert van Beet hoven. De zeer muzikale pianist liet zijn bijzonder gevoelig toucher tot poëzie in dit concert groeien. Het was zijn grote verdienste de interpretatie nimmer dra matisch Ie accentueren. Maar daartegen over stond zijn neiging tot té gedetail leerde vertolking, zodat de totaliteit van deze compositie menigmaal verloren ging in een te fragmentarisch muzikale be schouwing. Dit is allerminst een miskenning van de grote gaven van deze pianist, want het diep-ontroerende Largo van dit piano concert werd een musiceren, dat bewon dering afdwong, gelijk het publiek in een zeer hartelijk applaus onderstreepte. Het programma, dat in zijn geheel qua samenstelling nogal onrustig aandeed, Wérd besloten met een elastisch-ritmische maar niettemin straf-volgehouden metri sche vertolking van Ravels „Bolero". Het blijkt een nog altijd respect-afdwingende instrumentatie-grap te zijn, zoals de com ponist het eens schertsend heeft opge merkt. c. M. Whip Tijdens een drukbezochte kunstveiling te Londen werden fabelachtige prijzen ge boden. Dit schilderij van Cezanne werd voor 2,5 miljoen gnUen verkocht. De 18-jarige Jan Schouten uit Venlo en de 17-jarige Marie van Laake uit Nij megen hebben gisteren in het Europa huis te Straatsburg uit handen van dr. H. Solf, lid van de directie voorlichting, de zilveren legpenning van de Raad van Europa ontvangen, die zij dit jaar met een opstel over de Europese beweging hebben gewonnen. Het katholieke kamerlid, dr. W. J. Schuijt. bracht de gelukwensen met deze onderscheiding over nameiu de Neder landse delegatie, die de zitting van de raadgevende vergadering in Straatsburg thans bijwoont. Hij sprak de verwachting uit, dat beide jonge mensen hiermee de eerste stap als Nederlands burger heb ben gezet op de weg naar Europees bur ger. Namens de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa slioot de heer H. Mansfeld zidh bij deze gelukwensen aan. Hij hoopte dat Jan Schouten en Marie van Laake. die op kosten van de Raad van Europa een week lang in Straatsburg mogen blijven, ook in de toekomst de Europese idee zul len uitdragen. Na het overlijden van dr. A. Kat te Haarlem is door het hoofdbestuur van de Ned. St.-Gregoriusvereniging (tot bevor dering van de kerkmuziek) tot voorzitter gekozen prof. dr. Jos. Smits van Waes- berghe S.J.. voorzitter van de diocesane afdeling van Haarlem. Onder de St.-Gre goriusvereniging valt ook het beheer van het instituut voor r.-k. kerkmuziek te Utrecht en de Ned. Kath. Klokken en Orgelraad. Een majoor van de Israëlische grens wacht is gisteren te Jeruzalem tot zeven tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het doden van 43 Arabieren in het Israëlische dorp Kafr Kassim op 29 oktober 1956. De krijgsraad veroordeelde twee an dere leden van de grenswacht tot vijf tien jaar en weer vijf anderen tot zeven jaar gevangenisstraf voor hun aandeel in he: doden van de Arabieren. De veroordeelden waren op de dag, waarop de Israëlische veldtocht tegen Egypte begon, naar de westelijke toe gangswegen tot Kafr Kassim gezonden om te letten op de naleving van een uitgaansverbod voor Arabieren. Nadat het uitgaansverbod was ingegaan, kwa men Arabieren van de arbeid op het land terug, die niet op de hoogte waren van het uitgaansverbod. Desondanks werden 43 mannen, vrouwen en kinderen doodgeschoten. (Van onze verslaggeefster) Geestelijke adviseurs en bestuurders(shers) van de afdelingen Den Haag, Delft, liet Westland, Rotterdam, Gouda, Achthuizen enz. waren gister middag in de grote zaal van gebouw Arcade te Schiedam bijeen voor de vierde districtsvergadering van de diocesane bond van Bejaarden en Gepensioneerden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. In deze bijeenkomst belichtte drs. Zwijenberg de nieuwe richting van bet sociaal-charitatieve werk. De voorzitter van de Schiedamse afde ling, de heer A. van Dongen, riep alle af gevaardigden een hartelijk welkom toe. En bood, om de gezellige sfeer te treffen, de gasten namens het bestuur koffie met gebak aan. De voorzitter van de diocesane bond in Van 25 oktober tot 1 november is het Kinderboekenweek. De commissie voor de collectieve propaganda van het Ne derlandse bock heeft voor deze week, waarin voor de vierde maal het boek voor het kind in het centrum van de be langstelling wordt gebracht, een pro gramma bekend gemaakt, waarin ook dit jaar de prljspuzzels, het boekenweekge schenk en de speciale uitgaven 'n plaats hebben gekregen. De week wordt OP zaterdagmiddag 25 oktober in de Rotterdamse Schouwburg officieel geopend door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum; op deze middag wordt de prijs voor het „Kinderboek 1957" uitgereikt en worden de finales gehouden van de voordrachts wedstrijden voor kinderen van de Rot terdamse lagere scholen. De toneelgroep „Arena" zal een voorstelling verzorgen. Het geschenk van de boekenweek zal dit jaar b«taan uit een bouwplaat in vier kleuren van het Muiderslot. Van de jeugdboekengids „De Kleine Vuurtoren" verschijnt dit jaar een nieuwe editie van ruim 1000 titels met illustraties van Ted Schaap. De boekhandels zullen naast deze gid-s ook een gidsje, „De Grabbel ton", uitreiken. Naast deze gidsen is er nog een leidraad uitgegeven in de vorm sa- en van de titelbrochure „De Wiekslag", mengesteld door het bureau Boek Jeugd der C. V. De verschillende afdelingen van de Nederlandse Boekverkopersbond zullen in diverse delen van het land manifesta ties organiseren. De „Kinderboekenweek prijsvraag" bestaat uit het maken van een ontwerp voor de Kinde oekenweek- affiche voor het volgend jaar. De affiche die dit jaar de propaganda voor de Kin derboekenweek zal voeren, is het ont werp van de 6-jarige Folkert Haanstra te Meppel. De partijraadsvergaderin_ van de KVP die reglementair is voorgeschreven en waarin de fractie-voorzitter prof. Romme voorlichting geeft omtrent de staatkun dige situatie en het parlementaire werk. zal gehouden worden op vrijdag 12 en za- erdag 13 december in het Jaarbeursres taurant te Utrecht. De vergadering vangt aan op vrijdag avond 12 december te 19.30 uur. de bisdommen Haarlem en Rotterdam, de heer W. J. Heselaars, belichtte met en kele woorden het doel van deze been komst. Daarna was het woord aan de heer drs. J. H. W. Zwijenberg, directeur van het diocesaan sociaal-charitatief centrum in Den Haag. Toen ik als zodanig zojuist door de heer Heselaars werd aangekon digd, aldus spr., zult u ongetwijfeld ge dacht hebben, daar is geen woord Neder lands bij. Maar het is moeilijk, om er een nieuwe Nederlandse naam voor te vin den! Aan wat de taak en de plicht is van hen, die een plaats in willen nemen in het sociaal-charitatief centrum, wijdde de heer Zwijenberg alle aandacht. Paus Pius XI schreef in een zijner ency clieken ook over sociale rechtvaardigheid. De Paus zou deze nooit geschreven heb ben, als hij niet sociaal gedacht had. Hij is met de tijd meegedaan en had een breed en diep inzicht voor die problemen. Wij zijn na de tweede wereldoorlog, al dus spr., gaan praten over sociaal leven. Wij staan nu voor iets heel nieuws, niet alleen in Nederland, maar in de gehele wereld. Het zou dom zijn, als wij dachten, dat we stil konden staan, als wij dachten, laten zij maar dóórgaan. Dan zou u slechts nog méér uitgeschakeld worden dan u reeds is. Zo is het ook op het gebied van de charitas. Het „bemin je evenmens" moet meer in toepassing gebracht worden. St.-Paulus zegt toch ook: „Als er één ziek ls, zijn wij het allemaal.." én.. „Draagt elkanders lasten.." Stilstaande bij het werk van de diaken met zijn eigen taak de noodlijdenden te helpen in de eerste christentijd, in Jeru zalem, wijdde spr. uitvoerig uit over het ontstaan van de eerste charitas, die nu, in ónze tijd, nieuwe vorm gaat krijgen. Mochten wij in 1855 na de armenwet van 1854 blij zijn met onze kerkelijke wetge ving, nu is zij muf geworden. De taak van het armbestuur was een beetje verkeerd, door het niet geven van geld, maar uit sluitend van bonnen, inleverbaar bij be paalde adressen. Spr. haalde een verhaal aan van een maatschappelijk werkster, die bij een moeder op bezoek was, juist jarig. In tra nen vertelde zij, dat zij net bezoek had gehad van het armbestuur en een standje geïncasseerd, omdat er gebakjes waren.... Alsof dit gezinnetje geen récht op feest vreugde had! Wij moeten het aan de mensen zélf over laten, hoe of zij hun geld besteden. Daar bemoeit de maatschappelijke werkster zich ook niet mee. Wijst er alleen even op, als er veel luxe in huis is. Waar vindt men tegenwoordig de meeste t.v.-masten? Daarom is het sociaal-charitatief cen trum een uitkomst, een vernieuwing en verbetering van de armenwet (van 1914. Als men toen een familie in die registers had, bléven ze genoteerd! Nü sporen de maatschappelijke werksters naar de oor zaak van de armoede. Al de verenigingen van de parochie zijn in dat centrum verwerkt met een inter parochieel bestuur. Het is de bedoeling, dat wij alles aan de maatschappelijk werkster overlaten. Het gaat erom, dat wij ons werk op elkaar afstemmen. Het is een werk van de gemeenschap vóór de gemeenschap. Vroeger waren het twee he ren van het armbestuur en de St.-Vincen- tiusvereniging. Nü allemaal als toen in Jeruzalem! De nood hebben we allemaal tégen te gaan.. Het gaat erom, dat een mens zich in deze tijd geborgen weet. Denkt u eens aan de zieke, suggereerde spr. Hij denkt, dat hij alléén is. Wat een uitkomst een ziekentriduum. Er zijn parochies, waar een paar zieken in de gelegenheid gesteld worden steeds de H. Mis bij te wonen. Kunt u zich die vreugde van die mensen voorstellen? vroeg drs. Zwijen berg. Degenen, die onze hulp nódig hebben, behoren tot alle standen. De vluchtelin gen van Hongarije, de gerepatrieerden in de laatste maanden, die zich hier vaak zo onwennig voelen. Als wij vroeger iets voor een kraamvrouw of een ongehuwde moeder deden, dachten we er altijd „arme" bij. Dat was heus niet altijd zo en dat zal ook nu énders worden Het probleem, waar het westen van ons land ook mee zit, is de huizenbouw. Iedere dag verschijnen er nieuwe wijken, worden er nieuwe flats ingericht en rijden er vemuiswag^hs af en aan. Ik woon zelf aan de buitenkant van Den Haag. ver volgde drs. Zwijenberg, maar verhuis- wagens uit Den Haag zie ik bijna nooit bij mij daar in die snel voortgroeiende wijken Denkt u eens even aan die mensen daar, overa] uit ons land vandaan. Aan die van Brabant en Limburg, hoe verloren, hoe eenzaam zullen deze mensen zich voelen, zelfs in de kerk. Wat een goede gedachte van een pastoor, om deze nieuwe parochianen zijn kerk uitvoerig te laten zien. Maar het is bijna niet meer bij te houden. Ook hier een taak. om hen tege moet te treden. Te zorgen, dat men de juiste krant en radiogids krijgt. Het lekenapostolaat in de volste zin des woords Denkt u eens aan de jonge mensen, die zo blij waren een eigen kamer in een andere stad te hebben. Ze waren hele maal vrij, ze konden doen. wat ze wil-1 den. O ja, in Het begin leek tiet pok het ware. Maar radio en boeken gaan ook vervelen en uitgaan elke «vond laat de portemonnee ook niet toe. Geef hun wat gezelligheid of een avöndje. maak, dat zij hun weekend van verveling niet ver slapen Jonge meisjes op de mulo kunnen ook worden ingeschakeld als baby-®it. Wat een ongekende weelde, tipte spr. aan, als jonge ouders eens een avondje samen uit kunnen. Of dat zo'n meiske de kleintjes op zondagmorgen bezig houdt, zodat de ouders naar de kerk kunnen samen, dus niet gehaast na eikaar? De meeste bejaarden zijn gelukkig tegenwoordig vitaal en zoveel ouder dan vroeger Toen ging het om de ouderdom, nu gaat het tegen de vereenzaming. Hier kunt u een belangrijk taak hebben in dat centrumwerk. Zij zijn er nog niet alle maal. maar waar ze zijn, zoekt u contact met hen. Van de eerste christenen is ge zegd. dat zij elkander lief hadden. Laat dat gezegde ook op ons werk straks van toepassing zijn, besloot de heer Zwijen berg zijn rede. waarnaar met alle aan dacht werd geluisterd en waarvoor een hartelijk applaus opklaterde. Na de pauze, waarin de gastheren hun be zoekers op een traktatie verrasten, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan de eerste alleen maar een uiting van diepe dankbaarheid was voor het bezit van een eigen huisje. Interessant was het te horen van de secretaris van de Schiedamse afdeling, dat men in het eerste lustrum de charitas onderling in eigen verband, zonder kosten had uitgevoerd en nog pleegt De hulp bij mindervaliden. het verkrijgen van een invalidewagen, de eindeloze adviezen bij belastingbiljetten, vooral, als de fiscus aan het delen is geweest. Over de uit te keren 4 pet straks, zal zaterdag worden vergaderd met de C O S O het Centraal orgaan van Samen werkende Organisaties. Minister Marga Kiompé heeft zich ingelaten met de ar menwet. die zal worden uitgevoerd via de gemeente Zi.i bereidt een wetswijzi ging voor, die zij nog dit jaar op tafel hoopt te brengen. Pater A van Dieren op., de nationale en diocesaan adviseur, noemde niet zon der trots het feit, dat even voor het ver trek van pastoor L D. Oorsprong o.p uit Schiedam, hij ais erfenis de Singelparochie een sociaal-charitatief centrum had nage laten, waarin óók opgenomen is de r.-k. bond van bejaarden en gepensioneerden. Andere parochies zullen dit voorbeeld wel volgen. De heer Heselaars dankte de spreker van deze middag voor diens boeiend be toog en de vele afgevaardigden van de verschillende afdelingen in deze beide bisdommen voor hun opkomst op deze vierde districtsvergadering. Op dinsdag 28 oktober a.s. geeft het „Baliet der Lage Landen" in de Konink- ujke Schouwburg te 's-Graventhag<e de Nederlandse première van „Flower of Happiness" in de choreografie van de Hongaarse Maria Fai, op muziek van Szamto Jeno. De eerste voorstelling hier van te Amsterdam volgt op woensdag 29 oktober. De tweede première: .The Golden Ap ple". in de choreografie van Keith Les ter met muziek van Cesare Pugni ig vastgesteld op woensdag 29 oktober a.s. in de Amsterdamse Stadsschouwburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3