De Ballon verovert de dampkring X £l Dividend Bervoets 6 (7) pet. S -P *0 Nestor der sportjournalistiek PUZZEL Opnieuw remise Tussenbede! «H5 .-m Onze dciopliiksp Resultaat der dochters minder bevredigend Onveranderd dividend Albatros Super- phosphaat Recidivist bedreigde directrice van asiel Deslauriers voorzichtig Sterk Engels elftal tegen Rusland Olvmpia komt tegen Parijse politie uit Piet v. Klaveren bokst tegen Theo Baars Nederlands schaakteani tegen Engeland Henry Cooper versloeg Zora Folley Schakers in München kregen vrije dag V B VRIJDAG 17 OKTOBER 19ji PAGINA 4 hé 'Ui i bj TILBURGERS STALEN KANARIES Zeven jaar gevangenisstraf geëist Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 steel, 5 langs, 9 Ede. 10 Lia, 11 oor, 13 vlo, 15 er, 16 serre. 19 en, 20 pa. 21 ar, 22 a'lles, 23 ginds, 26 st„ 27 p.p.. 29 r.o.. 30 oline, 31 ra, 32 Ans, 34 'bot. 35 kiil, 38 Ede. 40 fli.nk, 41 kader. BENOEMINGEN PATERS VAN CADIER EN KEER LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES H. A. MEERUM TERWOGT MAANDAG 75 JAAR WERELDTITEL DAMMEN Eur. beker handbal Om. Ned. weltertitel DANLON TOERNOOI BLOEIEND SPORTLEVEN IN WEST-DUITSLAND ^Tr^V. r» nfTl I lol LIT ZEEPOST B. M. R. S. door 0TT0 LUDWIG 1. Toen de eerste Spoetnik rond de aarde suisde ais de verkenner van morgen, toen schreef iedereen de ballon af. „De toekomst wordt gedicteerd doorhet atoom, niet door zo'n vage, charmante herinnering uit een verre tijd." Een vergissing Die Spoetnik was een politieke en wetenschap pelijke triomf van Rusland, maar de Verenigde Sta ten namen revanche met diezelfde versmade ballon. Begin oktober 1957 lanceerden ze een raket, die alle hoogterecords verbrijzelde door 6400 kilometer boven de Stille Zuidzee uit te stijgen. Maar de raket werd eerst 35 kilometer de hoogte ingedragen door een ballon, die het loodzare toestel boven de grans van de dichte dampkring uittilde. Tijdens het Sterrekun- digen-Congres te Barcelone werd er nog eens de nadruk op ge legd, dat de grote rol van de ballon nu pas begon. Deze beken tenis is in zekere zin een eerherstel aan de gebroeders Montgolfier, die 175 jaar geleden met hun proeven begon nen; 2. Daarvoor had de mens er al van gedroomd om de aarde achter zich te laten en zich vrij te voelen als een vogeltje. Een Nederlandse pater Jezuïet ontwierp de plannen voor een toestel, dat uit vier metalen en luchtledige bollen bestond. Toen, in 1670, dacht iedereen, dat het niet lang meer zou duren of reusachtige ballonnen zouden door de hemel krui sen, als „vliegende zeilschepen". SêsÉÜ 3. Maar het eerste waardevolle experiment werd pas ver- richt door de Portugese natuurkundige Gusmao. Dat ver telt teminste de geschiedenis, die echter vrij vaag blijft. Gusmao zou, in tegenwoordigheid van koning Jan V en voor het schitterende koninklijke paleis opgestegen zijn in een „rieten mand, die dichtgeplakt was met papier". De ballon zelf zou met hete, droge lucht verwarmd zijn. Maar Gusmao had alles tegen en tot overmaat van ramp scheurde het doek open aan een uitstekende rand van het kasteel. Hij maakte een geweldige smak, maar bleef, als door een wonder, onge deerd. 4. Of dit verhaal waar is, blijft nog de vraag. En daarom doen we er misschien beter aan de gebroeders Montgolfier als de vaders van de luchtvaart te beschouwen. Etienne leidde samen met zijn broer Joseph een papierfabriek te Annonay, in Ardèche. De Montgolfiers waren idealisten en geloofden aan hun tijd en de vooruitgang. Zelf hielpen ze daar hard aan mee en het papier, dat zij produceerden, werd hoe langer hoe beter. Maar al die kleine uitvindingen be vielen hun niet langer, omdat ze boordevol energie zaten. Maar ze zouden hun kans krijgen en. aangrijpen. De n.v. Gebr. Bervoets' Kleedingbedrij- vcn bericht in het verslag over 1957/58, dat de gang van zaken bij de dochter maatschappijen over het afgelopen boek jaar minder bevredigend is geweest. Over het gehele jaar gerekend bleef de omzet enkele procenten bij die van 1956 ten achter. Aangezien de stijging der exploi tatiekosten bleef aanhouden, moest het eindresnltaat wel ongunstiger zijn dan dat over 1956. aldus het verslag. De totale bedrijfsresultaten der doch ters zijn belangrijk ten achter gebleven bij de in het voorafgaand jaar bereikte cijfers Als gunstige factor stond daar tegenover, dat de extra-afschrijvingen op gebouwen en installaties niet meer nodig waren. Ook de toevoeging aan de reserve voor pensioenen stelde minder hoge eisen. Ais gevolg van een en ander werd het uitgekeerde dividend op deelnemingen verlaagd tot 153.000 (v.j. 210 000). De stijging van de interestrekening ad 51.376 (47.731) werd overtroffen door hogere vennootschapsbelasting. Algemene kosten en belastingen vergden 32.788 (26.815), waarna een winst resteert van 171 588 (230 916) Voorgesteld wordt een dividend van 6 (7) pet. uit te keren op alle ge plaatste aandelen. De verkorte verlies-en-winstrekening der deelnemingen geeft over 1957 een saldo exploitatie-rekeningen aan van 706 123 (1.237.089). terwijl geïnde huren 15 018 (15.788) en bijzondere baten 2346 (51 373) leverden. Het saldo A.P. beliep 6935 (2415). Na afschrijvingen ad 388.046 (674.253). reserveringen voor pensioenen ad 71 301 (22 956). belastingen ad f 76 686 (141.464) dividenden f 153.000 (210.000), tantièmes 27.600 (47 056) blijft onver deeld 13.790 (6935). Op de cöncernbalans blijkt, dat per 31 december 1957 een bankscihuld ontstaan was van 1 042.855 tegenover een tegoed van 144.140 op 31 december 1956. Deze tijdelijke verslechtering van de liquiditeit was in hoofdzaak een gevolg van de stij- Commissarissen der Albatros Super- phosphaatfabrieken N.V. te Utrecht heb ben besloten aan de op 14 november a.s. te houden algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen om op de cu mulatief preferente aandelen 6 pet (onv.) en op de gewone aandelen 7 pet (onv.) dividend uit te keren. Twee jonge Tilburgers, H. A. en W. de W, zijn woensdagmorgen gearesteerd we gens het Stelen van dertig kanaries uit volières van vogelliefhebbers in Tilburg Gisteren werden zij reeds voor de Bredase politierechter gebracht. Zij hadden de vogel* voor dertig gul den verkocht, maar de schade voor de eigenaars was veel groter. Omdat dit soort diefstallen thans veel voorkomt, had het Openbaar Ministerie besloten tot snel recht, hetgeen altijd gevoeliger pleegt aan te komen. De eis luidde: zes weken gevangenisstraf tegen A., die een straf register heeft, en vier weken tegen De W., die nog niet eerder was veroordeeld. De vonnissen werden zes maanden voorwaardelijk voor A. en drie maanden voorwaardelijk voor De W., zodat beiden uit hun voor-arrest konden worden ont slagen. ging der goederenvoorraden, welke stij ging weer verband hield met de tegen vallende omzetten, aldus het verslag. In middels werden de voorraden in 1958 weer tot een normaal peil teruggebracht en het is te verwachten, dat de concern- balans per 31 december 1958 weer een tegoed bij de bank zal aanwijzen. Omtrent de vooruitzichten wordt ge meld. dat gedurende de verstreken maan den van 1958 de omzetten in de detail- bedrijven in totaal énigszins achterbleven bij die van de overeenkomstige periode van 1957. De stijging der exploitatiekosten kwam tot staan en het wordt mogelijk geacht, dat over het gehele jaar een matige daling zal optreden. Aangezien de omzetten over het laatste kwartaal een zeer belangrijke invloed hebben op de .jaarlijkse resultaten, meent de directie zich onder de heersende om standigheden van een progrose ten aan zien van die resultaten te moeten ont houden. Zeven jaar gevangenisstraf eiste giste ren de procureur-generaal b(j het ge rechtshof te Arnhem, mr. G. W. C. Biivoet tegen de 37-jarige huisschilder F. F. B. uit Amsterdam, omdat deze op 19 juni 1957 de woning van dokter Fischer te Balkbrug was binnen gedrongen en diens echtgenote, mevrouw A. Fiseher- Van Rossum, directrice van de rijksasiels te Avereest, had bedreigd. De rechtbank te Zwolle had de schilder op 5 novem ber van dat jaar veroordeeld tot negen jaar. Verdachte, die al zes keer is veroor deeld wegen diefstallen, werd in 1952 ver pleegd te Avereest. Nadat een proefverlof was mislukt, werd hij geplaatst in het krankzinnigengesticht te Woensei. Hij liep hier weg en werd. weer gevangen geno men, overgebracht naar het rijksasiel te Groningen, tegen het advies van mevrouw Fischer in. Verdachte was fel op haar ge beten. omdat hij zijn plaatsing te Gronin gen aan haar ongunstige rapporten toe schreef. Volgens mevrouw Fischer was ver dachte op de avond van de negentiende juni van verleden jaar met een ladder naar haar slaapkamer op de eerste etage geklommen. Daar lag dokter Fischer ziek in bed. Op zijn geroep verscheen mevrouw en verdachte bedreigde haar met de be kende woorden „je geld of je leven", ter wijl hij de handen in de zakken hield, als of hij daar een wapen verborgen had. De vrouw bewaarde haar tegenwoordigheid van geest en zei: „Mijn man is doodziek; kom maar mee naar beneden". Om van hem af te komen gaf zij hem daar een pakje bankbiljetten, waarop B. de benen nam. De procureur-generaal betuigde me vrouw Fischer zijn respect voor haar koelbloedig optreden. „Deze agressieve man heeft iemand beroofd, die veel zorg aan hem heeft besteed. Hij zal zich al tijd trachten te wreken op ieder van wie hij meent onrecht te hebben ondergaan". Langdurige gevangenisstraf was volgens mr. Bijvoet de enig mogelijke maatregel. Uitspraak over veertien dagen. Horizontaal: 1. hemellichtam; 5. inwen dig orgaan: 8. Engels voorzetsel; 9. kin- dergroet; 10 lidwoord; 11 natuurkunde- term (afk.); 13. op de wijze van; 15. leef tijd (Eng.); 17. op dit moment; 18 cliënt; 22. voegwoord; 23. kledingstuk24. ver harde huid; 25. Noord-Holland (afk.); 26. afstandsmaat; 28. deel van de dag (afk.); 30. eenh. v. druk (afk); 32. nagerecht; 33. voorzetsel: 35. naschrift (afk.); 36. de •oudere (afk.); 38. Chinese maat; 39. ver taler; 40. kleur. Verticaal: 1. duivel; 2. bekende motor races (afk); 3. strafwerktuig; 4. strijd perk; 5. niet vast; 6 deeil van de bijbel (afk.); 7. naaigerei; 10. kindergroet; 12. 'bevel; 14. ijle stof; 16. cijfercombinatie; 18. scheepvaartmaatschappij (afk.); 19 wa tering; 20. ontkenning; 21. voorzetsel; 25. voorzetsel; 27. teken van verdriet; 29. meisjesnaam; 31. soort onderwijs (afk); 32 dee] van Amerika (afk); 34. teerpro- dukt; 35. geneesmiddel; 37, ambtshalve (Lat afk.); 38. laatstleden (afk) Verticaal: 1 stoep, 2 eer, 3 e.d., 4 le ger. 5 11.. 6 ai, 7 n.a.v.. 8 slons, 12 ora, 14 lee, 16 saldo, 17 ra. 18 elite. 23 graaf, 24 ion. 25 si.. 26 snoek, 27 pro. 28 pater, 3-3 ski, 34 bed, 36 in, 37 l.k„ 39 da. De provinciaal der Pater® van Cadier en Keer en zijn raad hebben pater Th Brockhoff benoemd tot regionale overste van de drie bisdommen in Ghana: Cape Coast. Kumasj en Keta. Hij volgt als zo danig pater B. Gootzen op. die op de laat ste provinciale vergadering tot vice-pro- vinciaal werd gekozen. Het ambt van re gionale overste heeft tot doel de provin ciaal in de missie te vertegenwoordigen bij de 130 leden van de Nederlandse pro vincie. die in Ghana werkizaam zijn. Pater Brockhoff werd op 31 maart 42 jaar en is Amsterdammer van geboorte. Hij werd in 1942 priester gewijd en ver trok onmiddellijk na de oorlog naar de missie. Hij was al did tijd verbonden aan het bisdom van Keta (Ghana). Thans is zijn standplaats Winnefoa in het aartsbis dom van Cape Coast. Hij kreeg als as sistent toegewezen pater Er. Pas. Deze is geboortig uit Nijmegen (9 juli 1914) en :s sinds zijn priesterwijding (22 mei 1937) werkzaam geweest in het bisdom van Ku- masi. Verder werd pater G. Hombergen be noemd tot geestelijk leider van het mis sie-seminarie te Aalbeek en pater drs. G Lieben als professor in de filosofie aan hetzelfde seminarie. Ook pater Hombergen is een Nijmege- naar. Hij is in 1912 geboren en was sinds zijn priesterwijding op 19 december 1938 werkzaam in het diocees van Keta De laatste jaren behoorde hij tot de afdeling propaganda. Pater Lieben kómt uit Maastricht en is 40 jaar. Na een eerste'verblijf in de mis sie van '46 tot '49 werd hij voor hogere studies teruggeroepen. Hij studeerde in Rome en Leuven. Tot bestuursleden van de vereniging ..Het Nederiandsch Landhuishoudkundig Congres" zijn gisteren, de eerste dag van het in Gouda gehouden 105de congres, ge kozen prof. ir, W. J. Dewez uit Bennekom (vacature prof. dr. E. W. Hofstee) en ir. P. Boezaardt uit Den Haag (vacature ir. D. J. van der Have). De eerste congres dag werd bijgewoond door minister Von deling en de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. In de namiddag werden de congressis ten ten stadhuize van Gouda ontvangen. Burgemeester mr. dr. K. F. O. James en de congresvoorzitter, mr. A. G. A. ridder van Rappard, hielden toespraken. De heer II, A. Mcerum Tcrwogt, een der eerste pioniers in de Nederlandse sportjournalistiek en op het ogenblik de nestor onder zijn collega's, wordt a.s. maandag 20 oktober 75 jaar. Als wij zouden zeggen, dat hem dat niet aan te zien is, zou hij ons met zijn ironi sche glimlach toevoegen, of wij we] wisten waar wij over spra ken. De ironie is een van Meerum Terwogts sterkste karakterkenmerken en het is daarmee dat hij zich zijn vooraanstaande Plaats in de Neder landse sport heeft verworven. Als ac tief voetballer, ver volgens als inter nationaal voetbal scheidsrechter in de jaren rond de eer ste wereldoorlog, maar voora] als de scherpe penvoerder in duizenden journalistieke beschouwin gen. Meerum Terwogt werd in 1909 benoemd tot sportredacteur van de N R C„ die hij meer dan 40 jaren heeft gediend. Maar voordien was hij reeds medewerker of re dacteur van tal van tijdschriften geweest, o.m. van wijlen Leo Lauer's legendarische Revue der Sporten; medewerker aan tijd schriften en dagbladen is hij. al dan niet onder pseudoniem, nog steeds wogt een dominerende figuur in de Rotterdamse sportwereld Maar ook daar buiten: aile prominente Nederlandse sportfiguren heeft hij zien komen en gro tendeels ook zien gaan. De wijze waarop hij zic'h, als journalist, tussen hen bewoog, heeft hem zélf ook tot een dier prominen ten gestempeld En zoals Sparta en de K.N.V B afd. Rotterdam hem jaren ge leden reeds hun erelidmaatschap aanbo den, zo geniet Meerum Terwogt nu nog In en buiten de sport algemeen aanzien Daarom zal het de 75-jarige a.s maan dag niet aan belangstelling ontbreken Maar hijzelf zal die dag uitstedig zijn. Hoewe] hij niet in stad is geboren, werd de Maas- Meerum Ter- O Marcel Deslauriers, in menige voor gaande partij van de tweekamp om de Wereld-damtitel op zo fortuinlijke wijze nog juist tot remise gekomen, bleek don derdagavond in de 9e partij voor het eerst meer doelbewust op remise aan te stu ren. Immers, blijft de tweekamp onbe slist, dan blijft Deslauriers ook titelhou der. Ook nu lukte zijn toeleg: na de 51e zet van de Canadees (wit) werd dit Am sterdamse duel remise, al met al de 7e remise in de nu 9 gespeelde partijen. Geen avonturen dus, geen overmoedig heid, geen dreiging van een nederlaag en geen koorddanserij om de remise op het nippertje te forceren. De Canadees speelde een perfecte opening, waterdicht. Koeperman, de man die winnen moet, trachtte dus spanningen te wekken, maar zijn openingsstelling bood al weinig reden tot optimisme en het enige gevolg was dat de Rus een grootscheepse afruil op touw zette. Na de hergroepering bood de man uit Kiev zijn tegenstander de gelegenheid tot een damzet, die echter langs ingewik kelde wegen nogal wat materiaalverlies zou hebben geëist. En hoewel een damzet wellicht beslissend zou zijn gebleken, nam Deslaurier de risico's niet en stuur de hij onwrikbaar op na de 51 zetten overeengekomen remise aan. De stand is dus nu 99. Het Engelse voetbalelftal, dat op 4 ok tober jl. te Belfast gelijk speelde tegen Noord-Ierland, is voor de op woensdag 22 oktober a.s. in het Wembley-stadion te spelen wedstrijd tegen Rusland op vier plaatsen gewijzigd. Nat Lofthouse. Bil] Slater en Bryan Douglas keren in de ploeg terug, Graham Shaw, vervanger van de geblesseerde Banks, debuteert als linksachter. In verband met de herkiezing 'van Lofthouse werd Bobby Charlton van Manchester United, in Belfast midden voor van de ploeg, als rechtsbinnen op gesteld. De opstelling van het Engelse elftal is: Doei: McDonald (Burnley); achter Howe (West Bromwich Albion) en Graham Shaw (Sheffield United); midden Clay ton (Blackburn Rovers). Wright (Wolver hampton Wanderers) en Slater (Wolver hampton Wanderers); voor Douglas (Blackburn Rovers), Charlton (Manches ter United). Lofthouse (Bolton Wande rers), Haynes (Fulham) en Finney (Pres ton North End). Reserves doelman Hopkinson (Bolton Wanderers), Morton (Luton Town) en Kevan (West Bromwich Albion). De Nederlandse zaalhandbalkampiocn Olympia uit Hengelo zal ons land ver tegenwoordigen bij de halve competitie om de Europese beker. De Hengeloëers zullen op 28 december in Parijs de eerste ronde spelen tegen de Franse kampioen A.S.P.P. (Parijse Politie Sport Vereniging). Spanje, Portugal, België .Luxemburg, Frankrijk, Nederland, Denemarken, Fin land, Polen. West-Duitsland, Roemenië, Joegoslavië, Tsjecho Slowakije en Zweden hebben voor dit toernooi ingeschreven. Op maandag 27 oktober zal in de Rivicrahal te Rotterdam een gevecht worden gehouden tussen Piet van Kla veren (uitdager) en de Nederlandse kam pioen Theo Baars, met de nationale wel- tcrgewichttitel als inzet. De blessure van Theo Baars een wond onjier het rechteroog die deze op 10 oktober jl. opliep tegen de Duitse middengewicht Peter Muller, waardoor hij in de zevende ronde knock-out werd verklaard, is niet van ernstige aard en zal voor 27 oktober volkomen genezen zijn- In het bijprogramma zal Toon Schuur- mans. de Rotterdamse weiter, uitkomen tegen de bekende Westindische bokser, Tiger Sno, die o.m. Theun Brommer door knock-out versloeg. Het Nederlandse schaakteam, dat op zaterdag 25 en zondag 26 oktober te Vlissingen tegen Engeland zal uitko men, wordt gevormd door de volgende spelers Dr. Euwe, Donner, Prins, Cortlever, Kramer. Van den Berg, Muhring, Roes- sel. Van Scheltinga en mr. Spanjaard. Reserves - dr. Barendregt en Orbaan. Van de Engelse ploeg is de samenstel ling nog niet geheel bekend. Wel is ze* ker dat internationaal meester Alexander aan het eerste bord speelt en dat verder de gehele Engelse equine, die op het ogenblik in München deelneemt aan het FIDE-landentornooi, aanwezig zal zijn. Het betreft hier de spelers Goiombek, Wade, Penrose en Barden. De Amerikaan Zora Folley, geklas seerd als de eerste uitdager van wereld kampioen Floyd Patterson, heeft dins dagavond in Londen een verrassende ne derlaag op punten tegen de 24-jarige Britse zwaargewicht Henry Cooper ge leden. Het was zjjn derde nederlaag als professional. Folley kreeg slechts twee van de tien ronden op zijn naam, o.a. de derde ronde, waarin hij Cooper voor acht tellen naar 't canvas zond. Cooper kreeg een wond bo ven de linker wenkbrauw, maar vocht voortreffelijk terug en werd ondanks zijn handicap duidelijk sterker. Scheidsrechter Tommy Little wees hem dan ook zonder aarzeling als winnaar aan. Een beslissing, waarop de 9000 toeschouwers reageerden met de langdurigste ovatie, die ooit voor een Brits bokser werd gehouden. De consequentie van Coopers zege zal ongetwijfeld zijn, dat de Europese kam pioen, de Zweed tngemar Johansson, nu als de belangrijkste uitdager van Patter son moet worden beschouwd. Johansson versloeg Cooper vorig jaar namelijk door k.o in de vijfde ronde. Ook daarna be haalde de Zweed imponerende overwinin gen. Folley had in dit gevecht een gewichts voordeel van 4% kg. In een bij-partij won de Nigeriaanse middengewicht Dick Tiger, kampioen van het Britse Gemenebest, in tien ronden met een duidelijk verschil van Yolande Pom- pey. Tiger heeft zijn kandidatuur gesteld voor een gevecht om de wereldtitel tegen Sugar Ray Robinson. Na ruim twee weken ingespannen over moeilijke problemen te hebben nagedacht* hebben de deelnemers aan het FIDE' landenschaaktoernooi te Miinchcn gisteren een vrije dag gekregen. Zij hebben tijdens deze welverdiende pauze een bezoek ge bracht aan het bekende wintersportcen trum Garmisch-Partenkirchen. Gisteren zijn de partijen voor de tweede ronde van het derde Danlon-söhaaktoer- nooi voor dames gespeeld. De uitslagen waren: mevr. C. Roodzant mevr F. Rinder 01; mej. M. Lazarevic mej. C Benini 10; mevr F. Heems- kerk mevr. Chaude de Silans 01. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen mej. Lazarevic en mevr. Heems kerk eindigde in remise. Na twee ronden luidt de stand: 1. mevr. Rinder (West-Duitsl.) 2. Dnt.; 2. mej La zarevic (Z.-Sl) 1% pnt3 en 4 mevr. Roodzant (Ned.) en mevr. Chaude de Silans (Fr beiden 1 pnt.; 5 mevr. Heems kerk (Ned.) pnt.; 6. mej. Benini (It-) 0 pnt.) In 1957 waren ruim 5% miljoen West- Duitsers aangesloten bij de 42 sportorga nisaties die de sport in de Bondsrepubliek leiden De grootste organisatie is nog steeds de voetbalbond, die 1.585 563 leden telt, daarop volgen de turnbond (13 mil joen) en de atletiefcbond (435 000) In vrij wel alle organisaties groeide het ledental. Voor medische onderzoekingen ten be hoeve van de sport werd in 1957 een be drag van 282 000 D.M (ca 254.000) uit gegeven. waarvan 215 000 D.M. ter be schikking was gesteld door de regering. In de laatste twee jaren werden ruim 2600 niéuwe spórtcomplëxen etc. aange legd radio en televisie Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Gooiland" 23/10. Au stralië: s.s. „Waroonga" 23/10; s.s, „Straf heden 25/10. Brazilië: s.s. „Uruguay Star" 21/10; m.s. „Lukuga" 24/10. Canada: s.s. „Sommelsdijk" 22/10; s.s. „Ryndam" 25'10. Chili: via New York 22/0. Indonesië: s.s. „Gaucus" 20/10; m.s. „Roepat" 23/10 Ned. Antillen: m.s. ..Prins der Nederlan den 21/10. Nieuw-Zeeland: via Engeland 25/10. Suriname: s.s. „Ellerbek" 22/10. Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 25/10. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter Vrijdag 22.00 Fiesta Time 22.30 Concertzaal. 22.45 Hersengymnastiek. 23.30 Verzoekplaten. 00.30 Sluiting. ZATERDAG 18 OKTOBER HILVERSUM I 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gewijde, muz. 7.30 V. d. jeugd 7.40 Gramm- 7.45 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nws; 8.15 Gramm. 8.50 V. d vrouw (9.359.40 Waterst) 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gramm. 10 30 Ben je zestig 11.00 V. d. zieken 11.45 Gramm. 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Gramm. 12.50 Act. 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. kind 14.00 V. d. jeugd 14.00 Amus muz. 14.30 Kron v. letteren en kun sten 14.55 Gemengd koor 15.15Metropole ork en soliste 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans 16.20 V. d. jeugd 17.00 En gelse les 17 20 Lichte muz. 17.40 Amus muz 18.00 Journ weekoverz. 18.10 De springplank 18.30 Gramm. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws 19.10 Act. 19.20 Caus. 19.35 Omr.ork en 20.30 Inleiding Missiezondag 20.35 Gevar. pvogr 2155 Caus. 22.00 Nederl. liedjes 22.35 Wij den de zondag in Aansluitend Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto 23.22 Gramm. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.0024.00 VARA. 7.00 Nws 7..J Gym. 7.23 Gramm. 800 Nws 8.18 Gramm. 8.50 Caus. 9.00 Gym v. d. vrouw 9.10 Gramm. 10.00 Caus 10.05 Morgenwijding 10.20 V d. vrouw 1050 Hoorsp. 11.20 Buitenl weekoverz. 11.35 Vioolduo 12.00 Promenade ork. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Orgelspel 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportrubriek 14.05 V. d. jeugd 14.35 Gemengd koor 14.50 Noord Brabants progr. 15.15 Klankb. 15.35 Kamerork en sol. 16.15 Boekbespr. 16.35 Jazzconcours 17 00 Vers van de pers 17.30 Radioweekjourn. 18.00 Nws en comm 18.20 Gramm. 1900 Artistieke staalkaart 19.30 Caus. 19.45 Caus 19.50 Iets voor niets 20.00 Nws 20.05 Thuis best 20.13 Gevar Progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Twiniig vragen 22 10 Amus muz. 22.30 Hoorsp. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gramm. Engeland, BBC Home service 330 m. 12.00 Hoorsp. 12.30 Ooggetuigeverslagenl 3.00 Ork. conc. 13.00 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 1440. Gramm. 15.10 Hoorsp. 16.10 Ork conc. 17.30 Hoorsp. 18.00 V.d. kind 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sport 19.45 Gevar. rnUz. 20.30 Gramm. 21.00 Gevar progr. 22.00 Nws 22.15 Hoorsp. 23.45 Avondgebeden 24.00 Nws. 0.06 - 0.36 Instr. octet. Engeland, BBC Light progr. 1500 en 247 m- 12.00 Wedstr. tussen scholen 13.30 Nws en lichte muz. 13.45 Sport 14.10 Gramm 14 45 Filmprogr. 15.10 Lichte muz. 15.40 Amus. muz- 16.00 Ork. muz. 16.45 Voetbalrep. 17.45 Lichte muz. 18.00 Sport 19.00 Gitaarclub 19.30 Gramm- 20.00 Journ. 20.24 Voetbalpraatje 20.30 Nws. en gevar. progr (Om 21.30 en 22.30 Nws.) 23.00 Dausmuz. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. (vervA 24.00 Gramm. (Om 0.30 Nws.) 0.55-1.00 Nvvs. NDR-WDR. 809 m. icAn00^1,10'1^ muz- 13 00 Nws- *315 Gevar. muz- 15.30 Kamern^uz. 16.30. Klanb. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang 20.00 Schlagers 21.45 Nws. 22.10 Orlv conc 23.00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0 05 Gramm. 1.0° Lichte muz. 2.15-5.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 380 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.50 Gramm 15.00 Ork. conc. 16 30 Gramm. 16.35 Operamuz 13.35 Gramm. 19.15 Viool en piano 20.35 Hoorspel 22.05 Gramm. 22.45 Nvvs. 23.05 Gramm. 23.53- 24.00 Nws. Brussel 334 en 484 m 334 m. 12.00 Gramm,. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gramm. 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleidoscooP 15.0° 15.15 Gramm. 15.45 Idem 16.1" Idem 16.45 Engelse les 17.00 Nws. 17 10 Da«' I k,%Serceï, Iitl" B- kal' 17'20 Liturg, gezang»" lagers 18 00 Wereldtentoonstelling 18.30 V.d. sold 19.00 Nws. 10.30 Wereldtentoon stelling 20.00 Cabaret 21.00 Omr. ork. 22.00 NiV' 22-'5 „Amus. muz. 23.00 Nws. 23.05 Gramm- 23.4o-2400 Zigeunerklanken 484 m. 12.15 Gramm. 12.54 Idem 13.00 Nws. 13.1" Atomium-cocktail 14 15 Ork conc. 15 15 Alom1' um-cocktail 16.00 Gramm. 17.00 Nws 1710 OPe' ramuz. 18.40 Gramm. 19.30 Nws. 20.00 Graniin- Progr. 22.00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22.25 NV*' 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. TELEVISIE j AVRO: 17.00—17 30 V. d kleuters NTS: 50.®® Journ en weerber. NCRV: 20 20 In het pothu1; 20.40 Elobby rubriek 20.55 Quiz 21.20 Ee, reis om de wet eid voor 80 ouden van ..lag0^ 21.55 Dagsluiting DUITS progr: 17.3018.30 Gevar. Drogr. 19-°° 19.30 Hier und Heute 20.00 Journ. 20.15 V°'A cumentair progr. 20.50 TV-spel Daarna woo*° v. d zondag. I FRANS-BELG progr: 16.00—17.30 Wereldten' tentoonst. d- 1st. 19.00 Feux de Ia rampe 19.30 jeugd 20.00 Journ, 20.30 Quiz 21.15 Film 1 Cabaret 22.15 Instr. Trio 22.30 Act. 23.15 We' reldnws. i VLAAMS-BELG progr: 16.30 V. d. jeugd ,t 17.30 Wereldtentoonstelling 19.00 Vedetten lLs de zee 19.30 Nwé 19.45 De week in beeld 20 1 I Feuilleton 20.40 Filmintermezzo 21.00 Wakey Wakey Tavern 22.05 Filmfragm. 22.35 NWS Uit het Duits vertaald door JAN H. P. JACOBS 59). Plotseling zagen zij, dat het vuur ge blust was, het gevaar voor de stad voorbij; zij wisten het als in een droom, waarin men weet,' dat men droomt; het was een gedachte zonder levende inhoud. Pas toen de man de ladder afgeklom men en in de dakdeur verdwenen was en de ladder achter zich had binnengehaald, pas toen zij niet meer met hem daar boven hingen en zij zich niet meer aan hun eigen handen, stokken en kleren hoefden vast te houden, toen pas ontbrandde de strijd tussen bewondering en angst .toen begon pas het gejubel. Mensen, die elkaar wildvreemd waren. J=| vielen elkaar in de armen en de een om- '-= 1 helsde in de anderen al degenen, die hij zou hebben kunnen verliezen en die nu ge- red waren. Er ging een roep op om Nettenmair. Waar is Nettenmair? Men vergat storm en onweer en be stormde de toren van Sint-Georg. De timmerman zei, dat Nettenmair een beetje was gaan rusten in de torenkamer. Hij had toch niets aan zich? De timmerman wist niets anders te zeg gen, dan dat Nettenmair meer gedaan had, dan waartoe een mens bij een gewoon ver loop van zaken in staat is. Bij zulke gelegenheid als deze red ding, is de mens een ander, zei hij achter af staat hij zelf versteld van de kracht, die hij aan de dag heeft gelegd. Hem de timmerman zou het niets verbazen, als Nettenmair na die inspan ning drie dagen en drie nachten „in één rit" doorsliep. Het scheen, dat de mensen bereid wa ren om zolang op de trappen te blijven zitten wachten, om de dappere man vooral direct na zijn ontwaken te kunnen zien. Intussen was een aanzienlijk man op het naburige marktplein een geldinzameling begonnen. Een dergelijk optreden was weliswaar niet met geld te belonen, maar men kon hem toch tonen, te begrijpen, wat men hem verschuldigd was. In de stemming van het ogenblik, die in elk afzonderlijk weerklank vond, liepen zelfs geheide gierigaards gauw naar huis. om hun bijdrage te balen, zonder zich er om te bekommeren, dat zij het zich een uur later zouden berouwen. Iedereen deed mee. De initiatiefnemer was zelf ver baasd over het grote succes van zijn no- derneming. Wel een half uur had Paul gelegen. Voor hij ging rusten had hij er nog voor gezorgd, dat de lantaarns voorzichtig gedoofd wer den. Hij had de dakdeur gesloten en de spuit laten leegmaken, de slangen in de torenkamer laten brengen, zodat de vorst ze niet zou kunnen beschadigen. Hij kon haast niet meer op zijn benen staan. De wethouder, die naar boven gekomen was, had hem half met. geweld in de to renkamer moeten onderbrengen en de deur achter hem gegrendeld. Slapen kon Paul niet, maar de wethou der wilde niet hebben, dat hij praatte. Hij had rum en suiker meegebracht en heet water was er genoeg. Maar Paul dronk niet. Hij hield er niet van. De knecht was intussen droge kleren gaan halen. Onderweg naar huis kreeg Paul het hard te verduren. Hij werd van de ene arm in de andere gesleurd; zelfs aanzienlijke vrouwen omhelsden en kusten hem. Zijn handen werden zo gedrukt, en geschud, dat hij er een tijd lang- geen gevoel meer in had. Hij verloor echter niets van de natuur lijke adeldom van zijn houding; de verle gen bescheidenheid tegenover de geest driftige dank, zijn blos als reactie op de bewonderende lof, stonden hem even goed als zijn moedige vastbeslotenheid in het gevaar. Wie hem nog niet kenden, verwonderden zich er over; mep had hem zich anders voorgesteld: bruin, brutale ogen, verme tel, overvloeiend van kracht, zelfs een beetje woest. Toch moest men toegeven, dat zijn uiterlijk niet in tegenspraak was met zijn daad. Het meisjesachtige blozen van zo'n forse mannelijke gestalte had zijn eigen bekoring, en de verlegen beschei denheid van het eerlijke gezicht, die niet scheen te weten, waar ai de drukte om was. won aller harten: zijn Zachte bezon nenheid en eenvoudige rust stelden zijn daad alleen nog maar in een mooier licht; men zag, dat er geen greintje ijdelheid of eerzucht een rol daarin gespeeld hadden En nu was dat dan dertig jaar geleden, als de man in het prieeltje van zijn tuin zat. De klokken van de Sint-Georg riepen de inwoners van de stad op voor de mor gendienst; de klanken drongen ook in het tuintje achter het huis met de groene lui ken door. Daar zit hij om deze tijd iedere zondag. Als de klokken 's middags luiden, dan ziet men hem met zijn wandelstok i met zilveren knop in de hand naar de kerk I gaan. Iedereen, die hem tegenkomt, groet I hem eerbiedig. Dertig jaar is het nu bijna Ticden maar er ziin nog mensen die die -êM rppeeer '.el-ppn Wie het nog niet weet, die kunnen zij j vertellen, wat de man met die wandelsi^ 1 voor de stad in die nacht gedaan heeft. over wat hij de volgende morgen gesti<:11 heeft, daarover kan men stenen getuige horen. Vóór de stad, aan de weg naar Brarn' bach, niet ver van het schuttersdoelerlJ staat temidden van tuinen een fors fif bouw. Het is het nieuwe burgerziekenhuisj Iedereen, die daar komt, hoort direct, het ontstaan is uit een plan van menee^ Nettenmair. Hij krijgt dan de hele schiedenis van die nacht te horen, de daP. pere daad van Nettenmair, die toen v0''. jong was. Vervolgens, hoe men geld v°n hem bijeengebracht had en hij die langrijke som aan het stadsbestuur geven had als grondkapitaal voor !"|C1 nieuwe gebouw en hoe zijn voorbeeld !'8 van rijke burgers er toe gebracht schenkingen en legaten af te staan totd8 tenslotte na jaren een aanvullend bedroe uit de stadkas de bouw mogelijk had &e maakt. Als meneer Nettenmair uit de kerk t?' rugkomt, dan brengt hij de rest ban zondag op zijn kamertje door, want verblijft hij nóg steeds, of hij maakt wandeling naar de teigroeve in de buu'j die hem nu in eigendom toebehoort 0 beter gezegd, zijn neef. (Wordt ver [•vult

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4