Groots galabanket na afloop Vroege sneeuw Nederlandse grensboeren trekken naar Duitsland Mgr. J. M. Holterman eerste bisschop van Willemstad Officiële rouw om met plechtige Requiemmis besloten Delegaties van 53 staatshoofden aanwezig m,t PHILIPS ..Photoflux Lekker, maandag Vandaag spoelt iedereen de melkfles om! In de Vaticaanse Sint Pieter Wrijf Kou en Pijn we9 DAMPO Ware mensenzee op laatste dag Oostduitse episcopaat protesteert bij regering Vijvertje bracht 1500 gulden op Veertig jaar ARK A in Haarlem Mgr. Lemmens consa creerde „zijn" kerk Nieuwe arrestaties in Hongarije Koningin op zilveren huwelijksfeest Meer kansen en minder voorschriften Installatie liad plaats in bijzijn van mgr. dr. B. J. Alfrink Benoemingen bisdom Rotterdam Kardinaal Wyszynski te Rome Uitvaart kardinaal Costantini Sfeervolle plechtigheid MAANDAG 20 OKTOBER 1958 PAGINA 3 Hoge bezoekers Voor de tweede maal dit jaar NED. SPAARBANKBOND In september werd 11,2 miljoen gespaard Voorzitter Loerakker pauselijk onderscheiden Ook u maakt zulke leuke foto's Een derde van Expo-bezoekers kwam naar Civilas Dei ®*et de H. Mis die mgr. Forni zondag n de tentoonsieliingskerk te 18.30 uur op- «r°eg, eindigde het Expo-bestaan van Cl- 'tas Dei. Het succes is voor Civitas Dei an de eerste dag der Wereldtcntoonstel- 'n8 af byzonder groot geweest; voorzich- JBe ramingen stellen het totaal aantal ezoekers in het Vaticaans Paviljoen op tot 15 miljoen. Oe rouw om Paus Pius XII heeft na oktober nog meer mensen naar Civi cs Dei gelokt Duizenden defileerden in 2eze laatste Wt-dagen voorbij het met auselijke vlaggen versierde borstbeeld an de overleden Opperherder en tiental- en bloemstukken werden bit dat beeld ae- eSd. Het rouwregister telt duizend hand- ekeningen. De grootste aandacht hebben ongetwij feld de kunstschatten van Imago Christi, "je sociale afdeling, de H. H. Plaatsen, de Kerk der Stilte en het persbureau in de eectie der communicatiemiddelen getrok ken. Vooral op 8 okt., de dag vóór het af kerven van de Paus. kwam een uitzon derlijke grote toeloop van Wt-kijkers, die d® binnenkomende telex-berichten met ifttense aandacht volgden. kleine sectie der Oosterse Kerken P de eerste verdieping van het tentoon- atellingspaviljoen heeft talrijke oost-Euro- Pese en inzonderheid Sovjet-bezoekers ge- 'rokken. »^e sociale dienst van het Christelijk /^kverbond. die ondergebracht was op de weede verdieping heeft prestaties gele erd die niet konden worden „tentoonge- steld" ^aar actie was gericht op de loons- en rbeidsvoorwaarden van het Wt-personeel P heeft tot resultaat gehad, dat ruim R 7 miljoen fr. aan loonaanpassing, pre- 'es en achterstallige betalingen werdpn dgekeerd. v Cijfers over kerkbezoeken konden een ,.°udig niet worden bijgehouden. De statis. 'eken over het aantal missen en commu- 'es in de tentoonsteilingskerk en de ka> "ellen zullen nog worden gepubliceerd, "e Ierse secretaresse van pater Pey- nale en Internationale Organisaties gehou den onder de bescherming van het com missariaat-generaal van de H. Stoel: 48 hiervan hebben een of meer bijeenkomst (en) gehouden in het auditorium van Ci vitas Dei. Het aantal deelnemers per congres va rieerde van 300 tot 7.000. Sommige con gressen moesten twee of drie bijeenkom sten op een dag houden. Wat het aantal nationaliteiten betreft, noteerde men bij voorbeeld op een der congressen 45 deel nemende landen. Simultaanvertaling werd tijdens 25 con gressen gebruikt; elk der 1000 zitplaatsen van het auditorium was voorzien van een koptelefoon, waardoor men de referaten kon volgen. De gebruikte talen waren Ne derlands, Frans. Duits. Engels. Spaans. Italiaans. Portugees. Hongaars. De con gressen hadden religieuze, missiologische filosofische, sociologische, culturele, pro fessional, werpen. Tot slot den dat in vakbeweging- en KA-onder- dient nog vermeld te wor- het auditorium verscheidene culturele manifestaties plaats vonden. Zangavonden door de Wiener Sanger- knaben. de Troubadours van Koning Bou- dewijn, de Franse Jezuiet Pater Duval. het Oekrains koor van Utrecht; concerten door het N.T.R.-orkest, het Phiiharmonisch orkest v. Antwerpen; gala's met de kunst, groep ,,Thor" enz. Al deze bijeenkomsten werden bijgewoond door de hoogste kerke lijke en burgerlijke personaliteiten. Advertentie) to] evenals zijn Spaanse lekenhelpsters h ebben, samen met hun Belgische colle- ua's zorggedragen voor de kleine Rozen- ransbioscoop. die gelegen onder het audi- efium Pius XII, vanaf 1 mei met 300 ''Plaatsen, ondanks de dagelijkse doorlo pende vertoningen, de grote massa niet ,°n bergen Slechts eenmaal bleef het Pey bergen. Slechts eenmaal bleef 't Pey- '"'s zaaltje gesloten; dat was op 9 okto- top Pe j -r' sterfdag van de Paus. In totaal heb- 15 kleurenfilms van de Rozenkrans- '°scoop bewonderd. ^Tijdens de Expo zijn in het Vaticaans av'ljoen 67 congressen van kath Natio- Voor de tweede maal dit Jaar hebben e bisschoppen en bisschoppelijke zaak gelastigden in Oost-Duitsiand zich in een '"hrijven '°t de Oostduitse premier Gro- ®Wohl gericht. Hierin wijzen zij weder- 0|h op de geloofs- en gewetensnood in de "estzone. Tegelijkertijd vaardigden zij een herderlijk schrijven uit. -dat gisteren de kerken van Oost-Duitsland is voorge len. v herinnerend aan hun herderlijke brief 4 mei zeggen de bisschoppen dat de hk op de vrijheid van godsdienst en ge- tw steeds groter wordt. Zij proteste- tegen de talrijke represailles, waar- fecKde christenen blootgesteld worden. De De n van de mens worden herhaaldelijk voeten getreden en de grondwet esj!jt geschonden, aldus de brief, wanneer S| 'ke en gewetensvolle burgers ont ogen worden of geen beroep mogen uit- V9anen alleen, omdat zij niet willen afzien een actieve geloofsbeleving. Tenslotte tus, n de bisschoppen erop, dat de band eg katholieken van Oost-Duitsland *teJ?e H Stoel onverbreekbaar is. Even sch is de band tussen gelovigen en bis- Alri°Ppen- aldus het herderlijk schrijven. Q"s meldt het K.N.P. BRUSSEL, hedenmorgen. (Van onze correspondent) De Wereldtentoonstelling 1958 heeft een koninklijk slot gehad. De gehele koninklijke familie, die vanaf de eerste dag grote belangstelling voor deze internationale gebeurtenis heeft ge toond, heeft die tot het einde laten voort duren. Geheel de vorige weck nog zijn elke dag leden van de koninklijke familie paviljoens opnieuw gaan bezoeken. Zo zagen wij daar onder meer vrijdag koning Leopold, met aan de hand ziin oudste dochtertje prinses Marie-Christine, in de landbouwsector van het Nederlandse pa viljoen wandelen. Koning Boudewijn aar zelde niet om in een regenbui de ronde van Vrolijk België te doen en ook prinses Liliane, de prinsen Albert en Alexander en koningin Elisabeth kwamen nog her haaldelijk op de Heizelvlakte. Toen de Belgische en de buitenlandse pers in het pershuis een afscheidssrecep- tie aanboden aan de commissarissen- generaal der verschillende landen en in stellingen, die paviljoens op de Expo had den en die ook werd bijgewoond door het corps diplomatique en hofdignitarissen. was het daar dat commissaris-generaal baron Moens de Fernig door de Koning aan de telefoon werd geroepen, die hem meedeelde, dat hij hem als beloning en waardering voor wat hij met deze Wereld tentoonstelling voor België had gepres teerd, de titel van graaf verleende. Zaterdagavond had in he, paleis der Elegantie een door de regering aangebo den slotbanket plaats, waarbij koning Leopold, prinses Liliane en prins Albert tot de zeshonderd invité's in groot «oirée- toilet behoorden. De ruime, moderne zaal was magnifiek met bloemen versierd. Mi nister-president Eyskens hield een toe spraak. waarin hij in de eerste plaats de koninklijke familie dankte voor haar in tense belangstelling en medeleven met de Wereldtentoonstelling. De tentoonstelling van Brussel noemde de premier een triomfantelijk succes. Zij heeft, aldus Eys kens, aap miljoenen mensen de mogelijk heid gegeven elkaar te ontmoeten en wij hopen, dat zij heeft kunnen bijdragen tot een duurzame toenadering. De wedijver op de exposities was uitsluitend van vreedzame aard. Het galabal, dat het banket door de Bel gische regering moest besluiten en door de Belgische en de buitenlandse pene ingericht, werd wegens de rouw om het overlijden van de Raus afgezegd. Waren de laatste vier zondagen, wat de toeloop van buitenlanders op de Expo be treft, evenveel topdagen, dan was de be langstelling gisteren zo mogelijk nog gro ter. Er waren Op de Heizelvlakte ware zeeën van mensen, die zich langzaam voortbewogen om een laatste bezoek te brengen, een laatste blik te werpen op al dat moois. Het totale aantal bezoekers schommelt tussen 40 en 41 miljoen. Zon dagmorgen werd de reeks muziekuitvoe ringen, die ter gelegenheid van de We reldtentoonstelling in de St.-Gudele- hoofdkerk wer^ gegeven, besloten met een nieuwe uitvoering van de Missa Fes- tiva voor vier gemengde stemmen met or gel en koperwerk van de hier steeds meer gewaardeerde Nederlandse componist Marius Monnikendam. Zondagavond hadden op de Expo nog verscheidene afscheidsrecepties plaats, o.a. in het paviljoen van de H. Stoel, waar te voren een avonddankmis werd opge dragen door de pauselijke nuntius. Laat in de avonn beleefden honderdduizenden in en om de Belvédère het afsteken van een groot vuurwerk. Tot diep in de nacht, zelfs tot vanmorgen, bleven honderddui zenden in vrolijk België zich als het ware vastklampen aan de Expo, waarvan zij bijna geen afscheid konden nemen. Zes maanden lang zijn door bezoekers aan het Nederlandse paviljoen op de we reldtentoonstelling te Brussel geldstukken geworpen in het vijvertje van de erehal. Het werd een totaalbedrag van ongeveer t 1500,-, dat zaterdag door de commissa ris-generaal van het paviljoen,de heer Van Walsum, is overhandigd aan afge vaardigden van de Nederlandse Vereni ging voor Weldadigheid te Brussel. Blijkens de voorlopige cijfers over sep tember van de bondsspaarbanken van de Nederlandse Spaarbankbond werd in september ingelegd 92 miljoen en terug betaald 80, 8 miljoen, zodat er een voor delig verschil was van 11,2 miljoen. In augustus werd 21,1 miljoen gespaard, in september 1957 was er een nadelig ver schil van 11,8 miljoen. In januari-september 1958 werd inge legd 880,6 miljoen en terugbetaald 775,7 miljoen, een voordelig saldo van 104,9 miljoen. In dezelfde periode van 1957 wa ren de cijfers 801,9 miljoen en 782,1 miijoen, 'n voordelig verschil van slechts 19,8 miljoen. (Van onze correspondent) Bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de ARKA. de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenaren-vereniging, is de voorzitter, de heer J. J. Loerakker, benoemd tot rid der in de orde van de H. Gregorlus de Grote. De geestelijke adviseur van de afdeling, pater dr. O. Albers O.E.S.A. heeft van de onderscheiding mededeling gedaan tijdens een drukke receptie, die zaterdagmiddag in café-restaurant Brink- mann is gehouden. Vele sprekers hebben deze middag het bestuur van de ARKA-af deling hun gelukwensen aangeboden. On dermeer gaven van hun belangstelling blijk: de bisschop-coadjutor van Haarlem, Z. H. Exc. mgr. J. a. E. van Dodewaard; de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers; wethouder J. A. Schip pers, de gemeentesecretaris, mr. Phaff, vertegenwoordigers van de ABVA, de Christelijke Bond van Overheidsperso neel, de r.-k. politiebond St.-Michael en de KABO. Vertegenwoordigers van de af delingen Den Haag, Alkmaar en Zaan dam waren mede aanwezig. Pater Albers heeft gistermorgen In de kapel van het Triniteitslyceum een plech tige H. Mis voor de leden opgedragen. Z.H.Exc. mgr. ar. G. Lemmens heeft zondagmorgen de nieuwe St.-Gulielmus- kerk te Maastricht, die Limburg aan zjjn „Vader. Bisschop" heeft geschonken, bij gelegenheid van zijn zilveren bisschops jubileum, geconsacreerd. Mgr. Lemmens werd bij deze plechtig heid geassisteerd door mgr. M. Jennes- kens, deken van Maastricht en W. Del- hoofen, secretaris van het bisdom Roer mond als troondiakens. Rector Engelen en kapelaan Meertens fungeerden als di aken en subdiaken. De plechtige kerkconsecratie werd bij gewoond door het volledige jubileumco mité onder voorzitterschap van mr. E. Delhougne, dr. F. Houben, commissaris van de Koningin; wethouder G. Gybels, locoburgemeester; drs. P. Moonen, secre taris van het Bisdom; aalmoezenier L. Feiter en tal van geestelijke en andere autoriteiten. In het voorportaal van de kerk prijkt een portret van Mgr. Lemmens, in op dracht van het Maastrichtse gemeentebe stuur geschilderd door Hetty Kluytmans. Het officiële Hongaarse persbureau „M.T.I." meldt, dat de journalist Sandor Fekete en de hoogleraar in de kinder psychologie Ference Merey zijn gearres teerd wegens het „in gevaar brengen van de staatsveiligheid". Sandor Fekete heeft vóór oktober 1956 meegewerkt aan het Hongaarse commu nistische dagblad „Zsabad Nep". Hij be hoorde tot de intellectuele volgelingen van de terechtgestelde voormalige premier Imre Nagy Hij was ook een voorstander van Hongaars-Joegoslavische toenadering. Professor Merey is een der beste Hon gaarse specialisten op het gebied der kin derpsychologie. Hij heeft een leerstoel be kleed aan de universiteit van Boedapest. Er was van communistische zijde scher pe kritiek op hem uitgeoefend wegens zijn vooruitstrevende denkbeelden op opvoed kundig gebied. Van betrouwbare zijde wordt voorts vernomen, dat de Hongaarse regering in Boedepest circa 550 advocaten heeft ge schorst Ook i. d. provincie zijn zuiverings maatregelen genomen en sommige dor pen en kleine steden zitten geheel zonder advocaten. De minister van justitie, dr. Ferenc Nezval. staat op het standpunt, dat er te veel advocaten zijn. Volgens te Wenen aangekomen reizigers uit Hongarije zijn er de afgelopen week veel arrestaties in Hongarije verricht. Mogelijk vrezen de autoriteiten ongere geldheden op 23 oktober, de herdenkings dag van de opstand van 1956. Zaterdagavond werd op Slot Loevestein het zilveren huwelijksfeest gevierd van mr. L. J. R. J. ridder van Rappard en mevrouw E. van Rappard, baronesse van Hardenbroek. Mr. Van Rappard is burgemeester van Gorinchem en slot voogd van Loevestein. Onder de gasten bevonden zich H. M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene. Het oude slot, bekend uit de vaderland se geschiedenis o.a. door het ver blijf van Hogo de Groot, was luisterrijk versierd en prachtig verlicht. In de afgelopen twee jaren is uit de gemeente Hardenberg een aantal boeren vertrokken naar de in het Duitse grensge bied gelegen gemeenten Emtichheim cn Itterbecke. De reden hiervan moet voor namelijk worden gezocht in het grondte- kort in Nederland. Aan de andere zijde van de grens is daarentegen grond in rui me mate voorhanden. Vele kleine Duitse boeren zijn naar de industriegebieden vertrokken en vele Westduitse weduwen waren het boven dien moe met vreemde arbeidskrachten hun bedrijfje op gang te houden. Zij ga ven er de voorkeur aan hun bedrijven te verkopen of te verhuren. Tevens zijn aan de Duitse zijde van de grens grote ontgin ningswerken in uitvoering, hetgeen onder meer tot gevolg heeft een aanzienlijke verbetering van de afwatering. Door de uitvoering van het zogenaamde „Ems- landplan" kunnen duizenden hectaren land in cultuur worden gebracht. Deze gron den worden van een eerste bemesting voorzien en vervolgens door de eigenaren verpacht. Van Duitse zijde werd ons me degedeeld. dat men deze gronden gaarne uitgeeft san Nederlandse boeren, omdat men verwacht, dat zij het land in betere conditie zullen brengen. Voorts lijkt het aan aantal boeren wel aantrekkelijk, dat er in Duitsland minder voorschriften zijn op het gebied van de ge zondheid van de gewassen; zo gelden er geen voorschriften in verband met de aar dappelmoeheid. Het mereqdeel van de mi grerende boeren uit dit gebied er zijn er ook bij uit Schoonebeek behoort tot de gereformeerde kerk. Zowel Hardenberg als Schoonebeek lig gen in ontwikkelingsgebieden, waar een deel van de agrarische bevolking zal moe ten afvloeien naar de industrie. Bij een deel van de bevolking slaat deze gedachte niet zo aan, bovendien is de conjunctuur van het ogenblik wat minder gunstig voor het opnemen van het agrarisch arbeids- overschot in de industrie. Als vertegenwoordiger van het hoogste katholieke gezag heeft mgr. Lorenzo An- ronetti, auditor der Nuntiatuur te Ca racas (Venezuela), zaterdag het nieuw in gestelde bisdom Willemstad geïnaugu reerd en mgr. J. M. Holterman O.P. geïnstalleerd als eerste bisschop van Willemstad. De Apostolische Nuntius te Caracas, mgr. Rafael Forni, die oorspronkelijk de intronisatie zou verrichten, was te elfder ure verhinderd, aangezien hij in Vene zuela dit weekeinde de wijding moest ver richten van de bisschop van Merida, in Venezuela, welke wijding in verband met het overlijden van Paus Pius XII was uit gesteld. De plechtigheid te Willemstad werd vol trokken in aanwezigheid van tal van gees telijke en wereldlijke autoriteiten, onder wie mgr. dr. B. J. Alfrink de aarts bisschop van Utrecht, mgr. S Kuyper C.ss.R., bisschop van Paramaribo, mgr. Ituresa, bisschop van Coro, mgr. J. J Field, bisschop van Grenada en Dom Adeibert van Duim. abt van het klooster St.-Benedietus óp Trinidad. Gouverneur drs. A. B. Speeken brink, verschillende leden van het An tilliaanse kabinet, de gezaghebber van Curagao en véle andere burgerlijke autoriteiten woonden de plechtigheid, die werd voltrokken in de tot kathedraal verheven kerk van de H. Rozenkrans, bij. Het apostolisch vicariaat der Ned. An tillen heeft hiermede opgehouden te be staan en is vervangen door het bisdom Willemstad. Na de inleidende plechtigheden in de kathedraal, gedurende welke ook de bul werd voorgelezen en vertaald van de in stallatie van mgr. Holterman als bisschop Maar gekheid nu terzij....: een schone melkfles hóórt erbijl (Van onze correspondent) ROME, hedenmorgen. sleepdragers en ceremoniemeesters, was het de beurt aan de kardinaal-deken. Tis- serant, die als allerlaatste het Pater Nos- ter aanhief en twee maal rond de katafalk liep, een maal met de wij waterskwast en een maal met het wierookvat. Zijn zetel stond op een kleine verhoging aan het hoofdeinde van de katafalk en met zijn in drukwekkende gestalte en zijn witte baard geleek hij een hogepriester uit het Oude Testament. stramme houding. En over dit alles die dikke bundel zonnestralen uit de hoge koe pel, die een lichtplek maakte, die lang zaam verschoof. Van d« kardinalen trok Agagianian de meeste aandacht in zijn oosterse gewaden als patriarch van de Armeniërs, terwijl ook kardinaal Valeri door velen werd aangewezen, evenals de onbeweeglijke Ot- taviani. de vorstelijke Aloisi Masella en de boven allen uit stekende kardinaal Siri. Onder de genodigden in de speciale loge trok de waarnemende grootmeester van de Orde van Maltha, prins Paternó. de aandacht terwijl de maarschalk van het conclaaf, (die van a s, zaterdag af een uiterst belangrijke functie gaat vervullen) prins Chigi, in zijn magnifiek uniform ook vele blikken trok. van Willemstad, legde de nieuwe bisschop in handen van mgr. Antonetti de eed van trouw af. Nadat de auditor de bisschop van Wil lemstad de staf had overgereikt en mgr. Holterman was bekleed met de bisschop pelijke gewaden en op de troon had plaats genomen, gaf de nieuwe bisschop uiting aan zijn dankbaarheid jegens de geestelijkheid, die het mogelijk heeft ge maakt in de Nederlandse Antillen kerke lijke autonomie te vestigen. Hij wees op de hieruit voortvloeiende verantwoorde lijkheid en verzocht de gelovigen om steun. Na zijn toespraak wijdde mgr. Holter man zijn diocees toe aan het H. Hart en gaf vervolgens van de treden van het altaar zijn bisschoppelijke zegen. Hiermede was de plechtigheid ten ein de en verliet de stoet van bisschoppen, assistenten, geestelijken en gasten de ka thedraal. Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotter dam, heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit de bediening aan de zeereer- waarde heer A. R. M. van Beijnen, die pastoor was te Schoonhoven. Tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerwaarde heer H. J. P. Tabink. Tot pastoor te Zeven hoven, H. Johannes' Geboorte, is benoemd de zeereerwaarde heer D. B. F. Plaat. Tot pastoor te Hoek van Holland, H. Egber- tus, de zeereerwaarde heer C. Vlaar en tot kapelaan te Wateringen, H. Johannes de Doper, de weleerwaarde heer H. J. M. Hofstede, die kapelaan was te Lisse, H. Agatha. De aartsbisschop van Warschau, kardi naal Wyszynski, is gisteravond in Rome aangekomen. Kardinaal Wyszynski is de enige kardinaal, renderend in een commu nistisch land, die het conclaaf zal bijwo nen. De Poolse primaat werd door Vaticaan se functionarissen van het station afge haald en hartelijk door hen begroet. Hij weigerde echter enige verklaring af te leggen tegenover de pers. De kardinaal, die per speciale aange koppelde wagon de reis heeft gemaakt, brengt het aantal der kardinalen, die zich thans in Rome bevinden, op 46. Er wor den er nog zes verwacht in de loop van deze week. Van de 54 kardinalen zullen er. zoals bekend, twee niet aan het con claaf kunnen deelnemen nl kardinaal Stepinac (Joego-Slavië) en kardinaal Mindszenty (Hongarije). licht, naar beneden, op een onafzienbare menigte gelovigen, die het gehele midden schip vulde, waar men niets kon zien en waar menigeen het slachtoffer werd van het gedrang en van de warmte. Onmiddellijk na afloop van de H. Mis. toen de kardinaal-deken weer gezeten was aan de voet van het altaar van de Kathe- dra, trad mgr. Dante, in gezelschap van mgr. Amleto Tondini. regent van de Apos tolische Kanselarij en tweede Latinist van de Heilige Stoel naar voren en vroeg aani de kardinaal toestemming tot het voorle zen van zijn lijkrede over de overledene, waarna hij het spreekgestoelte beklom en in prachtig latijn voor de laatste maal dei lof verkondigde van de wereldfiguur, de> Vader der Christenheid, de Pastor Angeli- cus, die Pius de Twaalfde geweest is. Roe rend was het einde van zijn rede. waarin hij de overledene toesprak, als ware Hij i werkelijk nog aanwezig; „Gij hebt u gegeven, dag en nacht, voor het welzijn van Gods Kerk Gij hebt gestreden, onvermoeid, voor de rech ten en de vrijheden van de mens Gij hebt Uw stem verheven tegen de dwa ling, maar Ge hebt de dwalenden terug geroepen op liefdevolle wijze. Miljoenen, hebt Gij getroost en gesterkt doen heen gaan van uw Vaderhuis en niet te tellen die Uw zegen ontvingen. Moge de Verlos ser, Wiens plaatsbekleder Gij geweest zijt. Zich over U ontfermen en U een ere- plaats bereiden in Zijn koninkrijk". Onmiddellijk hierna begonnen de voor- geschreven absouten. Ze werden verricht door de kardinalen Spellman (New York). Frings (Keulen). Feltin (Parijs) en Ler- caro (Bologna) Na deze vier die tegen over de vier hoeken van de enorme kata falk waren gezeten, omringd door hun ten overzicht van de St.-Pieicr, naar zondag de laatste plechtige Requiemmis voor de zielerust Paus Pius XII is opgedragen. Gistermorgen heeft de laatste cn allerplechtigste rouwdienst voor Zgne Heiligheid Paus Pius XII in de Sint-Pieter plaats gehad. Niet minder dan 53 staatshoofden en regeringen waren officieel vertegenwoordigd door delegaties, waaronder zich de meest vooraanstaande persoonlijkheden bevonden: John Dulles cn zjjn echtgenote (vergezeld van mrs. Claire Luce en de eveneens katholieke voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, John McComc) zat er naast de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, en zijn Franse ambtgenoot, Couvc de Murvillc. lid van een bekende Hugenotenfamilie, alsmede zjjn Belgische collega, die bovendien vergezeld was van enige hooggeplaatste leden van het hof van koning Boudewijn. Trouwens deze gehele plechtigheid was van andere tijden. Een gebeurtenis, die geen gelijke kent in de wereld. Geen ko ning en geen vorst en geen staatshoofd, voor wie zulk een uitvaart wordt gehou den. Uniformen en gewaden, prelaten en hoogwaardigheidsbekleder^, militairen in De Nederlandse delegatie bestond uit baron mr. E. L. M. H Speyaart van Woer den. die onze konnigin vertegenwoordig de, onze ambassadeur bij de Heilige Stoel. Frangois graaf de Marchante et d'Ansem- bour? en mgr. E. Damen, huisprelaat van Zijne Heiligheid en kerkelijk raads heer van onze ambassade. De plechtige uitvaart van kardinaal Costantini wordt morgen gehouden in de kerk van Sint-Jan van Florentijnen. Kar dinaal Tisserant zal de absoute verrich ten. Aldus meldt het K.N.P. De plechtigheid begon met de intocht van de kardinaienprcossie. 48 in getal. Zjj waren gekleed in de paarse Kappa Magna, terwjjl de ontelbare bisschoppen cn prela ten allen i nhet zwart waren ten teken van rouw. Midden in het priesterkoor stond een reusachtige katafalk opgesteld, bekroond met een symbolische tiara cn omgeven door honderd manshoge fakkels. Deze katafalk was geheel bekleed met purperrode stof. de rouwklcur der pausen. De deken van het Heilig College, kar dinaal Tisserant. celebreerde deze laatste en allerplechtigste requiemmis, die op vol maakte wijze werd gezongen door de Ca- peila Sixtina, onder leiding van Bartoluc- ci. Hij werd a&n het altaar geassisteerd door leden van de kapittels der drie ande re Romeinse aartsbasilieken, de Sint Jan van Lateranen, de Santa Maria Maggiore, en de Sint-Paulus Buiten de Muren. Op nieuw waren allen, die deel uitmaken van eht oauselijk hof en Romeinse Curie, aanwezig en voor Je laatste maal be vond zich de familie van Paus Pius de Twaalfde voltallig in de speciale loge. Stram stonden de leden van de Edel- garde naast de katafalk, zoals ook het voltallige korps Zwitsers in gala-uni form op voorbeeldige wijze de wacht hield. Trouwens deze gehele plechtigheid verliep op volmaakte wijze onder het waakzaam oog van mgr. Dante, pre fect. van de pauselijke ceremoniën, en ondanks de felle schijnwerpers van de televisie en de onvermijdelijke activi teit van de persfotografen. Door de vensters van de koepel van Michel Angelo vielen dikke bundels zon- het SÏUi« in 'erste Bezicht zou men denken, dat er nu al sneeuw ligt in en op de e r'u'er de Neckar te Lauffen in West-Duitsland, maar van sneeuw is chemiSc^ ft°0 geen sPrakeHet wafer van de rivier is echter in zo hoge mate 'n de Ver°ntreinigd, dat het geweldig gaat schuimenzodra men het water 's taat stromen om een schip te schutten. Als de wind het schuim op jaagt is de illusie van een sneeuwbui volmaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3