PUZZEL BI I |1 I I nieuwe aspecten voor wijziging in MIR-formatie DE DRIE KOESENKOOPLUI r Belevenissen van een jong gezin door Jörgen Mogend f Ernstige geluidsstoring tijdens Rouwdienst uit Vaticaan Uit alle ContdiCi Onze dagelijkse ■liiuiiTin K.N.V.B.-pool gered? 7J <^2 y b Vierde Kinderboeken week De eerste drie artsen uit Nijmegen Protestantse Mijnbeambten geen zetel? Nijverheidsonderwijs vraagt verdubbeling Maximum snelheid voor bromfietsen MAANDAG 20 OKTOBER 1958 Expo exit Triest en troosteloos Veelbelovende quiz Antwerpen Shannon (Ierland) Warschau (Polen) Peterhead (Schotland Tokio Dick v. Bommel, goochelaar ZUIDERKRUIS VERTROK- KEN NAAR AUSTRALIË Van 25 okt1 nov. Feestelijke opening in Rotterdam Oplossing van zaterdag FAGINA 8 Bromfietsbond tegen 30-km- limiet Wijziging Loterijivet in zicht? Om prov. damtitel GORDIJN EN VAN MOURIK DELEN EERSTE PLAATS m B. M. R. S. 701. Haal die oude koffer maar van de vliering; deze is helemaal vol! Heb je de ramen en de deuren goed gesloten? Ja, maar 't was feitelijk niet noj Er is praktisch niets in huis ach gebleven! Sm- ïelevisie kan nog niet zonder radio Zonder de radio kan de televisie het toch nog niet stellen. Met het oog op een langdurige geluids storing in de zender Lopik moest gister morgen tijdens de Eurovisie-uitzending van de plechtige rouwdienst in de St.- Pieter voor Paus Pius XII een inderhaast geschreven boodschap op het scherm wor den geprojecteerd, waarin de kijkers werd geadviseerd om voor het geluid op radio Vlaams Brussel af te stemmen. Pas om ongeveer tien minuten vóór elf was de storing opgeheven en kregen de kijkers het bfl de beelden passende geluid in hun huiskamer. Wat de kwaliteit van het beeld aan gaat, liet deze unieke uitzending overi gens niets te wensen over. De keten van veertig relaisstations, die het beeld signaal van Rome naar Lopik overbracht, werkte feilloos, zodat men van nabij ge tuige kon zijn van de door kardinaal Tis- serant, deken van het H. College van kardinalen, gecelebreerde pontificale Mis van Requiem. Van heel wat minder goede kwaliteit waren de beelden, die ons gisteravond over een veel kortere afstand bereikten uit Brussel, waar de Expo '58 uitdoofde als de vuurpijlen, die haar grillige stre pen trokken langs de donkere hemel bo- van de tentoonstellingstereinen. Een goed gemonteerd, levendig film overzicht van de hoogtepunten der expo sitie, waartoe met name het bezoek van vorstelijke gasten "o.a. koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix en van staatshoofden dient te worden gere kend, bracht vele plekjes op het scherm, bij het zien waarvan de harten van alle vroegere bezoekers vol blijde herkenning en herinnering opengingen. Het (Vlaamse) commentaar klonk mis schien een tikje gezwollen in nuchtere Ne derlandse oren, maar de Belgen hebben alle recht om trots te zijn op deze grootse en geslaagde manifestatie. De nadelen, verbonden aan een recht streekse reportage op zulk een uitgestrekt terrein en onder zulke ongunstige omstan digheden. deden zich tijdens het laatste bezoek, dat de camera's van de Belgi sche televisie tot slot aan de Expo brach ten, bijzonder sterk voelen. Herhaaldelijk had men moeilijkheden met de overgan gen van het ene paviljoen naar het an dere, zodat men noodgedwongen terugviel op reeds eerder en te lang getoonde beel den. Van de redding brengende mogelijk heid om filmfragmenten in te lassen het filmpje van de Russische volks dansers was verreweg het beste, wat we te zien kregen werd te weinig gebruik gemaakt, waardoor het tempo aanzienlijk werd afgeremd. Niettemin kwamen er tal van beelden op het scherm, die de trieste, troosteloze sfeer van een ten Adergang gedoemd bewonderenswaardig stuk mensenwerk knap weergaven. Met name was dit het geval bij de beelden van de eenzame be zoeker, die in het Britse paviljoen doolde door de Hal der tradities. Het Nederlandse paviljoen werd op aan trekkelijke wijze nog eens voor de laatste maal in de herinnering teruggeroepen, evenals het buitengewoon fraaie en origi nele Tsjechische ppaviljoen, maar overi gens bepaalden beeldverslaggevers zich voornamelijk tot culturele en folkloristi sche manifestaties der verschillende lan den. Piet te Nuyl jr. sprak een uitstekend voorbereid commentaar, dat echter soms door een donkere stem op de achtergrond moeilijk verstaanbaar was. Het eerste zaterdagavondprogramma in nieuwe vorm van de N.C.R.V.-televisie mag over het geheel genomen geslaagd worden genoemd. Het bezoek „In1 't Pothuis" bij de schoen- maker-filosoof Jan Alledag, waarmee de avond opende, was echter visueel onaan trekkelijk. De humor is weer uitsluitend gezocht in grappige woordspelingen, die het voor de radio uitstekend zouden doen. WINDSTREKEN Rio de Janeiro (Brazilië) Meer dan honderd inwoners van een plaatsje in de Braziliaanse staat Per- nembuco klaagden na het eten van het dagelijkse brood uitvoerig over maag- en ingewandspijnen. Ze werden allen in het ziekenhuis opgenomen. Na een onderzoek werd duidelijk, dat hun klachten werkelijk niet overdreven wa ren, want er bleek arsenicum in het brood gezeten te hebben. Hoe dat ver gif erin kwam? De bakker verklaarde, na door de politie in zijn kuif gepikt te zijn, dat hij eens een grapje had willen uithalen.. In de Belgische havenstad vierde de circusdirecteur Jos. Mullens zijn der tigjarig jubileum. Bij die gelegenheid werd hij onderscheiden met de ere medaille van de Belgische Bond van oud-politieke gevangenen. Bovendien ontving hij nog het ereteken van de vereniging „Merito Insigni" waarvan ons de juiste betekenis eerlijk gezegd ontgaat, maar dat in ieder geval toch wel nidrukwekkend klinkt. Naast de rolbaan voor straalvlieg tuigen was een heuvel. Dat geval moest weg en een aannemingsbedrijf kreeg de opdracht het bergje weg te graven. De aannemer werd echter door het mi nisterie van industrie en handel opge dragen in ieder geval de „feeënburcht" ongemoeid te laten. Die feeënburcht is een ronde verhoging, met sloten er om heen, die de top vormt van de eer der genoemde heuvel. Wanneer straks de rolbaan van 3,2 kilometer gereed zal zijn. vormt de feeënburcht als gevolg van de ministeriële instructie, een ob stakel van 15 meter hoogte naast de rolbaan. Frank Fahy, een in de nabij heid wonende boer, vertelde dat te middernacht „het wilde gezang en gebabbel van het kleine volkje" daar te horen is en volgens mister Fahy heeft de plattelandsbevolking een hei lig ontzang voor elven. En een func tionaris van het vliegveld Shannon zei, dat het Ierse ministerie van in dustrie en handel misschien aan elfies is gaan geloven. Het was tijdens een circusvoorstel ling, dat toeschouwers ontdekten, dat de leeuwentemmer in moeilijkheden verkeerde, daar een van de leeuwen met de grootste beslistheid weigerde een kooi binnen te gaan. Ze sprongen over de afrastering de arena binnen en slaagden er werkelijk in het woe dende dier zó aan het schrikken te brengen, dat het met de staart tussen de benen de kooi insloop. Toronto (Canada) De radioluisteraars van een station, dat gevestigd is in het centrum van Toronto, konden hun oren niet gelo ven, toen de aankondiger van de pro gramma's plotseling een nummer on derbrak met de mededeling, dat de uit zending moest worden stopgezet omdat het gebouw in brand stond. Het bleek maar al te waar te zijn. In het res taurant was het vuur begonnen en had zich reeds aan verschillende verdiepin gen meegedeeld. Ten slotte werd het zo gevaarlijk, dat de lieden, die be last waren met de uitzending, nog slechts één trapje over hadden om zich in veiligheid te stellen. Vandaar dat 'n gehaaste programmabreuk noodzake lijk was. In de oorlog werd Johnnie Ramens- ky eigenlijk wel een beetje als een held beschouwd, hoewel zijn voor naamste kwaliteit bestond uit het vak kundig kraken van brandkasten. Maar tijdens de geallieerde opmars naar Ro me liet men Johnnie achter de vijan delijke linies neer met de opdracht: tracht de Duitse plannen voor de terug tocht te pakken te krijgen. Johnnie kreeg ze, al moest hij er dan de brand kast in het vijandelijke hoofdkwartier voor openbreken. Na de oorlog zette Johnnie zijn vak op dezelfde voet voort maar met minder applaus van de zij de van de Engelse autoriteiten. Hij plunderde brandkasten aan de lopende band, men pakte hem ook verschillende keren, maar Johnnie wist op even voor treffelijke wijze uit de gevangenissen te breken als men hem erin stopte. Hij heeft dit al drie keer gedaan en zijn laatste stunt haalde hij nu in Pe terhead uit, een zogezegde „waterdich te" gevangenis. De hele Engelse poli tie is nu aan het zoeken naar Johnnie, die 52 jaar is en volgens eigen trotse bekentenis drie vijfde deel van zijn leven achter de tralies heeft doorge bracht. De Japanners hebben kennelijk met grote verbazing gekeken naar twee Europeanen, die beiden om het hardst een rickshaw voorttrokken. Ze zouden nóg verbaasder hebben gekeken wan neer ze wisten, wat we u kunnen ver tellen. dat beide rickshaw-amateurs twee Europese edellieden waren, na melijk de Franse graaf Abel Armand en de Belgische graaf Mare D'Oultre- mont, die deze bezigheid verrichten als onderdeel van een weddenschap. Om te beginnen vliegen de heren rond de wereld in dertig dagen, wat tegen woordig nu bepaald niet zulk een gro te kunst ls. als je het geld ervoor hebt. Maar in die tussentijd moeten ze op 23 verschillende plaatsen in de we reld allerlei kunststukjes verrichten, waaronder bijvoorbeeld het meenemen van een levende Chinese kikvors, de hoela-hoela dansen in Hawaï en meer van dat schoons. Ze moeten op 30 ok tober in Brussel terug zijn en dan zal men pas kunnen uitmaken wie van de twee de weddenschap gewonnen heeft. maar die in een t.v.-uitzending onvoldoen de zijn. Met de keuze van hun gasten in de rubriek „Mijn Hobby" waren Alfred Plei ter en Hans Rensenbrink niet gelukkig geweest. Deze uitzending zal veel serieu zer moeten worden voorbereid, wil men er succes met hebben. De quiz „Plus of min" onder leiding van de geroutineerde Johan Bodegraven daarentegen belooft spannend en amusant te worden, als men eenmaal wat beter is „ingespeeld". De vragen, die vaak vi suele elementen bevatten, worden gelijk tijdig gesteld aan de drie deelnemers, die door het drukken op een knop volgens een systeem zoals dat bij veilingen wordt toe gepast, te kennen geven, wanneer zij het antwoord weten. Dit geeft een element van strijd aan de quiz, terwijl het toe kennen (plus) van punten bij een goed antwoord en het aftrekken (min) van strafpunten bij een foutief antwoord de spanning verhoogt. Tijdens deze uitzending trad eveneens een geluidstoring op in de zender Lopik, zodat Johan Bodegraven aan het einde van de avond nog eens moest verhalen, welke prijs aan de winnaar was toege kend. Dick van Bommel, de goochelaar met beelden en geluiden, heeft zichzelf over- troffen in „Een reis om de wereld voor 80 Ouden van Dagen". Wat hij in deze bonte mengeling van filmfragmenten, zang, dans, toneel, mu ziek en variété-nummers, in samenwer king met decorontwerper Peter Zwart pre senteerde, behoort tot het beste, wat we op het Nederlandse t.v.-scherm hebben gezien. Van de individuele prestaties vermel den we het optreden van The Charming Mesdemoiselles o.l.v. Lex Karsemeyer, Rapall in een Russische dans, het Spaans dans-kwartet Los Juncales, Bueno de Mesquita, de stierenvechter en het pop pentheater Mikropolis. Maar Dick van Bommel was de ster van de avond. Het s.s. „Zuiderkruis" van de Stoom vaart Maatschappij Nederland heeft za terdag onder commando van kapitein A- Haitsma de Amsterdamse haven verlaten voor een reis naar Australië. Aan boord bevinden zich 660 emigranten, waartoe ook behoren 12 leden van de familie Gie- sen uit Gaanderen. Reeds eerder waren 13 van deze uit 25 personen bestaande familie naar hun nieuwe vaderland ver trokken, zodat over enkele weken de fa milie weer herenigd is. Horizontaal: 1. hefwerktuig; 5. paar; 9 kleur; 10. lijfwacht; 12. als eerder (afk.); 14. als onder (afk 15 gelijk fantasie; 20. kindergroet; 21. insect; 22. ambtshalve (Lat. afk.); 23. toespraak; 24. dus (Lat.); 25. en dergelijke (afk); 26. deel van; 28. pers. voornaamw.; 30. naar beneden ha lend; 35. als eerder (afk); 36. stofmaat; 57. voorzetsel; 40. zout water; 42. officieel stuk; 43. het spelen. Verticaal: 1. Frans lidwoord; 2. land in Azië; 3. klein roofdier; 4. kindergroet; 5. natuurkundeterm (afk); 6. buigzaam; 7. godheid: 8 de Here zij lof (Lat. afk.); 9 soort stof, weefsel; 11. weerklank; 13. deel van Amerika (afk.); 16. planeet; 17. meis jesnaam; 18 deel van een trap; 19 kroon (Eng.); 25. klein ogenblikje; 27. meisjes naam; 29. overdreven eigenwaarde; 31. ge troffen; 32. vogelwoning; 33 smalle strook; 34. iedere; 38. water in Brabant; 39. voor zetsel; 40. naschrift (afk); 41. stofmaat. De bekroonde affiche van de 6-jarige Folkert Haanstra uit Meppel. Van 25 oktober tot 1 november zal in ons land weer de Kinderboekenweek wor den gehouden, de vierde in successie. De feestelijke opening zal dit maal ge schieden in Rotterdam in de Schouwburg, door burgemeester Van Walsum. Op deze middag zal de Commissie C. P. N. B. de prijs voor „Het kinderboek 1957" uitrei ken. terwijl voorts de finale gehouden wordt van de voordrachtswedstrijd voor kinderen van de Rotterdamse lagere scho len. De toneelgroep Arena zal een voor stelling geven. De Kinderboekenweek zal in de belang stelling van de jeugd worden geplaatst o. m. door de leuke affiche, de bekroonde tekening van de zesjarige Folkert Haan stra uit Meppel, die een lezend paard uit beeldde. De kinderen die voor een rijks daalder (of meer) boeken kopen of laten kopen krijgen als geschenk een bouwplaat van het Muiderslot in vier kleuren. Van de Jeugdboekengids „De Kleine Vuurto ren" verschijnt een nieuwe editie waarin ruim duizend titels met commentaar en in houdsbeschrijving. Door de boekhandel wordt op grote schaal verspreid een kin- der- en jeugdboekengidsje. „De Grabbel ton", terwijl op vele scholen „De Wiek slag". een geschriftje met vermelding van de activiteiten in de kinderboekenweek een selectie van goede lectuur en enkele wedstrijden, verkrijgbaar wordt gesteld De Kinderboekenweek-prijsvraag bestaat evenals het vorig jaar weer uit het ont werpen van een nieuw affiche voor de vol gende boekenweek. In verschillende plaat sen worden door afdelingen van de Ned Boekverkopersbond manifestaties georga niseerd. 'A oh Gt Horizontaal: 1 fortuin, 6 Bangkok, 11 L.S K 12 ate; 13 iel, 14 opera, 17 dalen, 20 t.a., 22 order, 24 si, 25 groet, 28 koest, 31 mee. 32 ent, 33 oak. 34 karn, 37 deel, 39 titel, 40 aroma, 41 edel, 42 neet, 44 gala, 46 Ede, 48 ode. 49 amp., 51 Aneta, 54 Kre ta, 56 T.T., 58 larie, 61 ka., 63 komma, 65 dient, 68 ulo. 70 roe. 71 hoe, 73 niemand, 74 matroos. Verticaal: 1 flat, 2 os, 3 rko, 4 une, 5 naar. 6 bede, 7 Nel. 8 kin. 9 oe, 10 klei, 15 pro, 16 rot, 18 ark, 19 ere, 21 age, 23 Den Dolder, 24 sta, 26 rekenen, 27 eer, 29 ore. 30 soldaat, 35 ale. 36 nat. 37 dag. 38 eel, 43 ent. 45 aar. 47 dat, 50 mak. 52 ego, 53 alm, 54 kei, 55 een, 56 Teun, 39 aard, 60 idem, 62 ares. 63 koe, 64 m.v.'a., 66 eet, 67 tho, 69 li. 72 o.o. (Van onze correspondent) Zaterdag studeerden de heren A. A. M. Blomjous uit Breda, A. H. F. van Ol- phen uit Tilburg en J. H. Dijkman uit Doetinchem als eersten af aan de me dische faculteit te Nijmegen. Na de plech tige beëdiging spraken de voorzitter der faculteit, prof. dr. J. P. Sloof, de rector magnificus, prof. dr. G. W. Groeneveld, de president curator dr. J. P. Hoefnagels en prof. dr. Post namens de St-Raboud- stichting zinvolle woorden om deze ge beurtenis In de snel uit de kinderschoenen groeiende faculteit reliëf te geven. Binnen een ruim cordon van met feest- mutsen getooide en na hun zware groen tijd toch nog gemakkelijk te hanteren eerstejaars werden de drie jonge artsen vervolgens het slachtoffer van een min der plechtige, maar even inspannende hul diging, die bijna bewees, hoezeer de me dische faculteit juristen, classici en zelfs psychologen aan het hart ligt, al werd het afstuderen van de eersten in hun studie richting niet als nu, met een paar manden postduiven wereldkundig gemaakt. -•31 (Van onze Haagse redactie) De SER zal in zijn vergadering van 14 november moeten beslissen over de samenstelling van de Mijn Industrie Raad voor de periode 1 Januari 1959 tot en met 31 december 1960. In juli van dit jaar werd de beslissing hierover opgehouden, nadat van pro testantse zijde was aangedrongen op het opnemen van een vertegenwoordiger van de Prot. Chr. Ver. van Mijnbeambten. Voorzover wij hebben kunnen nagaan, heeft het sinds die tijd gevoerde interne beraad in het mijnbedrijfsieven weinig nieuwe aspecten opgeleverd, wat betreft een wijziging in de huidige samenstelling van de MIR. Met name de Kath. Mijnwerkersbond, die 5 van de 11 werknemerszetcls in de MIR bezet, voelt er nog altyd niet voor de Protestantse mynbeambtenvereniging in de MIK op te nemen. Deze vereniging wordt namelijk als een het aantal werknemerszetels van 11 op kleine groep beschouwd om deel uit te maken van de MIR. Als motivering wordt aangegeven, dat allerlei andere kleine groepjes dan c~k een zetel zul len kunnen claimen. Bovendien worden de belangen van de Protestantse mijnbe ambten in diverse andere commissies van het bedrijfsleven toch al behartigd- Van de zijde van de Katholieke bond wordt voorts gesteld, dat de indruk, die van Protestantse zijde tijdens de julivergade ring van de SER is gewekt, alsof het bedrijfsleven zich niet duidelijk tegen toe treding van de Protestantse vereniging zou hebben uitgesproken, niet juist is. Door de MIR zelf was een duidelijk rap- tegen de toelating van de Protestantse vereniging zal uitspreken. Waarschijnlijk zal deze organisatiecom missie aan de leden van de SER dit maal een gedeeld advies uitbrengen. Men kan verwachten, dat de meerderheid zich tegen de toelating van de Protestante ver eniging zal uitspreken. De samenstelling van de MIR luidt thans als volgt: Werknemers: Kath. Mijnwerkersbond 5 zeteld; Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf 1 zetel; Prot. Chr. Mijn werkersbond 1 zetel; Ka"n, Ver. van Mijnbeambten 3 zetels; Alg. Ned. Be- drijfsbond 1 zetel. Werkgevers 11 zetels. Volgens het in juli gopperde plan zou Een nijpend tekort De enorme toeloop naar het nijver heidsonderwijs vervult ons met angst, omdat wij niet voldoende mogelijkheid hebben hen op te vangen. Er nemen in Nederland 60 tot 70.000 jongens en meis jes aan dit onderwijs deel en volgens een uit dc cijfers op te maken progno se zal het aantal in de komende jaren tot 130.000 toenemen. Het nijverheidsonderwijs vraagt in zijn grondvorm om een verdubbeling, zo zeidc de heer B. A. A. Engelbertink, voorzitter van dc Bond voor R.-K. Nij verheidsonderwijs in de algemene ver gadering. De heer Engelbertink vervolgde: Er wordt hiervoor een enorm aantal scholen en leerkrachten geëist, maar met de bes te wil ter wereld kan hieraan niet wor den voldaan, zodat in veie gevallen met een noodoplossing genoegen genomen moet worden. Hierdoor kan ook niet de wens vervuld worden, dat de leerlingen een leertijd van drie jaar, liefst vier jaar ontvangen, zodat tienduizenden leerlingen niet krijgen waarop zij normaal recht heb_ ben. Vooral bij de jongens is een nijpend tekort aan leerkrachten. Bij het katholieke Nijverheidsonder wijs is de door de heer Engelbertink ge schetste nood dubbel zo groot, omdat er een grote achterstand was. Ten aanzien van de kwaliteit van het onderwijs zijn er goede suggesties aan de hand gedaan door een werkcommissie, maar men schroomt die door te geven, daar de meeste school besturen nog voor andere grote moeilijk heden staan. Wat de opleiding van leer krachten betreft: een stichting r.-k. Lera renopleiding voor het Nijverheidsonder wijs voert onderhandelingen met het ge nootschap tot opleiding van leerkrach ten bij het Nijverheidsonderwijs om tot een doeltreffende samenwerking te komen. De heer H. Dollekamp, waarnemend chef van de afdeling Nijverheidsonderwijs bij het ministerie van O. K. en W.. hieid een inleiding over bouw en financiering van nijverheidsscholen, waarbij hij mee deelde dat ongeveer 500 aanvragen in be handeling zijn. 13 moeten worden gebracht. De twee nieuwe zetels zouden dan toevallen aan de Prot- Chr. Ver. van Mijnbeambten en aan de Kath. Mijnwerkersbond. Het aan tal werggeverszeteld zou naar evenredig heid tot 13 verhoogd moeten worden. Daar in juli Ln de SER ook van N.V.V.-zjjde bezwaren werden gemaakt tegen het opnemen van de Protestant se mijnbeambten, ziet het er niet naar uit dat de nieuwe samengestelde MIR per 1 januari een vertegenwoor diger van de Protestantse mijnbeamb ten zal bevatten. De Nederlandse Bromfietsbond heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht, hangende dc totstandkoming van een nieuwe verkeerswetgeving, af te zien van zijn voornemen, een maximum snelheid voor bromfietsen binnen de be bouwde kom van 30 km. per uur in te stellen. De bond verklaart niet door de minister ervan te zijn overtuigd, dat een dergelijke maatregel het verkeer ten goe de zal komen. De minister had betoogd, dat ten ge volge van de invoering van de maximum snelheid van 50 kilometer per uur voor motorrijtuigen binnen de bebouwde kom, het z.i. zeer geringe verschil in snelheid menigmaal tot moeilijkheden aanleiding geeft. De Nederlandse Bromfietsbond ant woordt hierop, dat de motorrijtuigen aan die moeilijkheden kunnen ontkomen door hun snelheid te verlagen tot die van de bromfiets. De ongeveer 700.000 800.000 bromfietsen in ons landen worden zeker door 2.000.000 mensen gebruikt, omdat in het gezin en het bedrijf eenzelfde brom fiets door minstens twee a drie personen afwisselend wordt bereden. Deze 2.000.000 bromfietsers zullen zeker niet begrijpen waarom in de door de minister geschetste situatie de belangen van de automobilist en de motorrijder moeten worden ge diend ten koste van die van de brom fietser, zo betoogt de Nederlandse Brom fietsbond. (Van onze Haagse redactie) De staatscommissie voor het loterij wezen, die in maart werd ingesteld- heeft aan de regering een interim- rapport uitgebracht, waarin een grote meerderheid van de commissie tot wij ziging van de Loterijwet adviseert. Deze houdt o.m. in, dat het begrip ,,b«' sloten kring" een ruimere omschrijving krjjgt, zodat ook bijv. de grote voetbal pool van de KNVB gehandhaafd ^a' kunnen bljjven. Naar aanleiding hier van verwacht men in Haagse politieke kringen, dat de regering binnenkort een wijziging van de Loterijwet aan dc Tweede Kamer zal voorleggen. Zoals men weet is er nog geen uit spraak gedaan in de Hoge Raad in de zaak tegen de secretaris-penningmees ter van de KNVB, de heer L. Brunt, nadat deze reeds door kantongerecht en gerechtshof in Den Haag was ver oordeeld ter zake van overtreding van de Loterijwet. De regering komt voor het alternatie' te staan: verruiming van het begrif besloten of het bestrijden van vel® kleine voetbalpools, die na het even tueel verbod van de KNVB-pool weer de kop op zullen steken. Wel blijve*1 er bepaalde bezwaren bestaan van pro testants-christelijke zijde, maar dez® zouden niet van die aard zijn, dat een aftreden van minister Zijlstra het g®' volg zou zijn. Aangezien de uitspraak van de Hog® Raad naar men verwacht afwijzend zijn t.o.v. de KNVB-pool, wordt hieru> afgeleid, dat de regering spoedig t°' een wetsontwerp wijziging Loterijwe' zal komen, conform het interimrappor' van de Loterijcommissie. In het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Zuid-Holland, wa3L voor zaterdag in Den Haag de zevend® ronde werd gespeeld, hebben Gordijn ef' Van Mourik thans de leiding met de fraai® score van tien punten uit 7 partijen. Om dat enkele andere spelers enige achter stand hebben gekregen, zou nog kunnch blijken, dat hun voorsprong nog niet ets veilig is. De uitslagen van zaterdag waren: Geef' ling, RotterdamZwetsloot, Noordwb1' 11; De Vries, Rotterdamv. d. Wouden, Gouda 11; Boog, Den Haagv. Mourik' Nieuwland 0—2; Goud, Rijsoordv. Zwan, Leiderdorp 11; Visser, Sliedrec d. ■ht Terlouw, Bodegraven 11; Gordijn, Den Haag—Boer, Alblasserdam 20. Inhaal' partij BoerBoog 11. De stand luidt thans: Gordijn en Van Mourik beiden 10 punten; Terlouw 8 (u'; 6); Bastemeyer en Boog 7 (6); Boer en D® Vries 7; Goud, Visser en v. d. Wouden De Kluyver 5 (uit 5); Zwetsloot 5 (uit Geerling 5; v. d. Zwan 3. riio en televisie Uitzending vanuit Engels Transit Camp Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Maandag 22.00 Verzoekplaten 22.45 Bing Crosby Show 23.15 Nieuwe platen 23.45 Dansmuziek 00.30 Sluiting DINSDAG 21 OKTOBER Hilversum I 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gramm. 7.30 Voor 7.40 Gramm. 7.45 Morgengebed en lit. de Bijgaande foto geeft een moment tijdens de plechtigheid weer. jeugd kal. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 Voor de vrouw 9 35 Wa- terst. 9.40 Schoolradio 10.00 Voor de kindo»„en 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gramm. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gramm. 11.50 Als de ziele luis tert, caus 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Gramm. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gramm. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Gramm. 13.30 Dansmuz. 14.00 Gramm 14.05 Schoolradio 14.35 Voor de vrouwen van het platteland 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 Voor de jeugd 17.40 Beursber. 17 45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Over zee: Kunst en vermaak in Suriname, door Ph. i Samson 18.00 Lichte muz. 18.25 In het brand- punt, caus. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje 19.30 Gramm. 20 30 Ja, j met mij 20.35 Cello en piano 21.05 Aan de poor ten van de nieuwe tijd, caus. 21.35 Symf. ork. 22.10 Orgelconc. 22.40 Sportpraatje 22.45 Avond gebed en lit. kal 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gramm. Hilversum II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 Gym voor de vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gramm. 9.40 Morgenwijding 55 Een boek voor het geestelijk leven, caus 10.00 Gramm. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Kin derkoor. 11.15 Voor de zieken 12.00 Lichte muz 12 20 Regeringsuitzending: Landbrubr.: 1. De hengstenkeuring in Utrecht 2. De zuiveldag in Appingedam 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Dansork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gramm 13.20 Promenade ork. en soliste 13.55 Beursber 14.00 Gramm. 14.40 Schoolradio 15.00 Voor de vrouw 15.30 Hobo en piano 16.00 Uw sieraad en uw zilver, caus. 16 15 Gramm. 16.30 Voor de jeugd 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17 30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle 19.00 Voor de kleuters 19.05 Voor de militairen 19.45 Gramm 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Gramm 21.45 Act. 22.00 Filmpraatje 22.15 Oude muz. 2300 Nws. 23.15 Koersen te New York 23.16 New York calling 23.21-24.00 Met de Franse slag. Engeland, BBC home service 330 m. 12 00-V. d. scholen 13.00 Gramm. 13.15 Rep. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie 14.55 Intermezzo 15.00 V. d. scholen 16.00 Rep. Jjj-fc Gramm. 1635 Hoorsp. 17.05 Gramm. Caus 18.00 V. d. kind. 18.5 Weerber. Nws. 19.15 In the South-East 20.00 Hoorsp. 2L - Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Buitenl. overz. Z*- Kamermuz. 23.45 Caus. of voordr. 24.00 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC light progr. 1500 en 347 f 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek 1*. Nws. en orgelspel 13.00 Gramm. 13 30 Nws. d. arb. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 15.00 .V d. vrouw (Om 14.45 V. d. kind. Nws.) 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 Nws.) Mil. ork. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's da«b°® 17 45 Orgelspel 18.15 Pianorecital 18.30 en gevar. muz. (Om 19.30 Nws.) 19.45 Hoor** 20.00 Journ. 20.25 Sport 20.30 Nws. en Have go! 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws en gral2 22.00 Hoorsp 22.30 Nws. en gevar. muz. Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en gevar. h1 0.55—1.00 Nws. NDR—WDR 309 12 00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte 14 00 Ork. conc. 16.00 U2- 17.20 Cello en 19.20 Orpheus In Nws. 23.40 Ork. Dansmuz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.05 Ork. conc Kamermuz. 17.00 7 45 firamm 10 00 gj i.'o» piani 17.45 Gramm. 19.00 der Unterwelt, opera conc. 24.00 Nws. 0.10-" 14.05 Viool 3" 20 Operamuz. 19.30 Amerikaanse uitz. Kamermuz 21.50 Gramm. 23.05 Moderne 23.53—24.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 12.15 Pianospel 12.30VJect^ V n/trcoil I 12.34 Pianospel (vervolg). 12.55 Koersen Nws. 13.11 Tenor en luit en gitaar 14.00 radio 15.45 Orgelconc. 16 00 Koersen 16.02 ,0 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Klavinet,8.3» piano 17.45 Boekbespr. 18.00 V, d. ieugJ .c- V. d. sold. 19.00 Nws 19.30 Gramm 19.50 Cf v.d. middenstand 20.00 V. d. vrouw. 21 00 a'°.\aï 21.15 Ork. conc 22.00 Nws 22.15 Pianori* 22.44 Nws. 23 00 V. d. zeelieden. Brussel 484 m. e0üf 12.00 Gramm. 12.15 Pianospel 12.30 Cban-.^fl 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 14.45 Ork conc- f» lO Gramm. 16.05 en 16.35 Idem 17 00 Nws.i-O» Gramm. 18.30 Discographle 19.30 Nws. Ork. conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd 22.55 TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht Filmprogr. 20.35 Idem 21.00-22 30 Speelfi"11 20-2' DUITS progr 17.00 Voor de kinderen 17. .0» 18.00 Rep. 19.00-19.30 Hier und heute Journaal 20.15 Filmrep. 20.55 Speelfilm. .,r FRANSBELGISCH progr.: 19.00 Visa 1,0.0® l'avenir 19.30 Le temps et les oeuvres Nws. 20.30 Speelfilm 22.15 Gevar muz. 22.45 reldnieuws. VLAAMS—BELGISCH progr.: 19 00 De „0o® tnolieke Gedachte en Actie 19.30 Nws. Speelfilm 21.30 Literair progr. 22.00 Nws. copy-right PV ON 7. Zo eindigde het gesprek van die twee boeven, maar het bleef niet bij praten. Want diep in diezelfde nacht kon men diezelfde twee schimmen voorzichtig uit de hooiberg zien klauteren om even later muisstil op het dak van het boer derijtje naast de schoorsteen te verschijnen. Ze keken wat, ze klommen wat en waren toen plotseling verdwenen. Toen de zon 's morgens opging, scheen hij precies in de ogen van Martyn, die er wakker van werd. Hij ging overeind zitten, rekte zich uit, geeuwde eens en keek om zich heen met de bedoeling zijn eeide reisgezellen te wekken hun een goe de morgen te wensen. Maar er was niemand meer te zien en ook de zakken kousen waren weg. „Hé, dat is vreemd!" mom pelde Martyn. „Zouden Diederic en Coridon reeds weg zijn? Dat is niet aardig van hen om zo maar te verdwijnen zonder mij te waarschuwen. Maar kom, ik zal ook opstaan en deze vriendelijke boerenmensen bedanken voor bun gastvrij ont haal. „Zo gezegd, 'zo gedaan. Martyn kroop ook uit de hooi berg, sloeg zich het stof uit de kleren en verfriste zich bij de pomp. Vervolgens ging hij op het boerderijtje af, maar toen trof hem iets vreemds. Hoewel de haan zo hard mogelijk op een hek zat te kraaien, waren alle luiken nog voor de ven sters en kwam er geen rook uit de schoorsteen!. n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8