Dagblad voor Schiedam en omstreken Ook mgr. Tardini krijgt rode hoed 1 Vredesboodschap van Paus Johannes XXIII Oproep tot ontwapening Loonzakjes vergeleken jeebleis I A Moeten alle r.-k. werknemers in K.A.B. worden opgevangen? Toenemend onbehagen bij de niet-arbeidersgroeperingen Pauskroning op 4 november Bijzondere werkgevers-aandacht voor winstdeling en medezeggenschap Nog overlevenden in mijn van Nova Scotia! Interessante discussie op Drakenburgh „Vrij Hongarije" waarschuwt tegen betogingen op 1 nov. ut'W'/wwmriyé DONDERDAG 30 0KT0DER 1958 Optreden van nieuwe Paus als een wervelwind m Mgr. Tardini weer pro-staatssecretaris WASLIJN ONDER STROOM goodwill West-Duitsland raakt door botervoorraad heen M, (Van onze correspondent) ROME, woensdagavond. eR zou geneigd zijn het optreden van de nieuwe Paus te vergelijken ^et een wervelwind, die door het Vaticaan waait. In de eerste 24 uur a£ Zijn pontificaat heeft Paus Johannes XXIII een redevoering sehouden tot het H. College, een kardinaal van de H. Kerk benoemd, cen pro-staatssecretaris benoemd, evenals een nieuwe Maestro di aRiera en een nieuwe Major Domus. Telefoon uit Bergamo Gewichtige benoeming Spoedig een consistorie? Moeder van drie kinderen gedood Aqua Géén andere taal! Propaganda en voorlichting Rationeler iverkverdeling HET WEER VOOR MORGEN •tfuh'w'jij/fA KANS OP REGEN hieuwe amscne courant Energiek begin van pontificaat El>kele .o uren na zijn uitverkiezing, gaf nieuwe Paus bevel de telefoons van s, ^'aatssecretariaat weer te doen aa 'ijk aa" ^ome'nse ne'- Onmiddel- nadat dit gebeurd was, vroeg hij ersoonlijk Venetië aan: het nummer van j),Jn oude residentie. Hij kreeg de ver- ^hdjng om acjij uur en vroeg naar de aris.generaal van het aartsbisdom, zon- *'in identiteit te laten blijken. Toen v'caris aan de lijn kwam, zei de Paus: lr'a il Santo Padre" „U spreekt n «ie H. Vader". - D'i deelde zijn uitverkiezing mee (die u,Jrlijk al lang in Venetië bekend was) dri dru'tte vervolgens zijn oprecht ver- tig6t Ult' dat nu nooit meer naar Vene- Zou kunnen terugkeren. Tenslotte ver- ^ende hij aan zijn vroegere vicaris de culteit om een „zeer bijzondere aposto- "5Ch„ "sche Vi«en zegen" te verlenen aan alle gelo- van het aartsbisdom. uur later werd het Vaticaan opge- door iemand uit Bergamo; een vrou- ,0-'Vtem vroeg om. de Santo Padre te tj,," ,De Prelaat van het Staatssecre- *>eld instem (h-lf? die antwoordde, bleef met open bie„ zitten. Het bleek een nicht van de Paus te zijn, die bleef aandrin Op het d: h, antwoord van de prelaat, net .zóngen zag te zeggen, dat onmogelijk is met de Paus te telefo- Vn^n' gaf zij de volgende boodschap d de Paus: „Wilt u dan aan de H. Va- hP„, zeggen, dat onze hele familie met oem oor zijn uitverkiezing tW ons een groot verdriet betekent, dat on "obeurtenis veel te groot is voor ons hi^cj gwij allemaal. in tranen, voor hem tt,?P ^aus heeft viér broers en een zus I atj^en in totaal 22 neven en nichten, allen beri boeren en 'arbeiders, en zij heb- nQrtiniei ontsteltenis'zijn uitverkiezing ver hit ^en van neven m°et hebben troepen: „Maar nu hebben we zio Angelo verloren". «jiJD behoeming van mgr Domenico Tar- otpu Pro-staatssecretaris is van grote ®oCr eni,5. Hij is dus in feite de staats- 's van de nieuwe Paus. En al- stag °mdat hij nog geen kardinaal is. Vu er be': woprdje „pro" voor zijn Men bï-iL- nt op dit punt oen onderscheid „oz.p uen tussen de vorige „Ze u di„ bo functie van hb0!5 Prelaat en zijn nieuwe functie. 6 v( .dus van heden af bekleedt. Onder ®laatRlrige paus was mgr Tardini „pro- ecretaris voor Buitengewone Kerke- r!oritln-aangeleSen|beden' terwijl mgr. schn' tot ziin benoeming tot aarts- "P van Milaan, het zelfde was voor de nadere afdeling, die voor „Gewone Kerkelijke Aangelegenheden". Van van daag af evenwel is mgr. Tardini zonder meer pro-staatssecretaris, hetgeen dus wil zeggen, dat hij aan het hoofd is gesteld van t geheel Staatssecretariaat van Zij ne Heiligheid. Dit betekent tevens, dat mgr. Tardini binnen zeer korte tijd tot kardinaal zal worden verheven, een waardigheid, die hij in 1953 hardnekkig weigerde, doch die nu eenmaal onverbrekelijk is verbonden aan de functie van staatssecretaris. Wat betreft de positie van mgr. Di Jorio heerst zelfs in Vaticaanse kringen onzekerheid: de Paus heeft hem giste ren, zoals wij al gemeld hebben, onmid dellijk na zijn uitverkiezing tot kardi naal benoeftid. Volgens kerkelijk recht moet deze benoeming evenwel nog wor den bekrachtigd door n zgn. „publika- tie tijdens een Consistorie. Thans is be kend geworden, dat mgr. Di Jorio heden morgen als laatste heeft deelgenomen aan de derde „obedientia", de hulde en onderdanigheidsbetuiging van het H. Col lege aan de nieuwe Paus. Hieruit zou men dus moeten opmaken, dat hij wel degelijk kardinaal is. In feite bezit de Paus natuurlijk de macht om op een bepaald punt het kerkelijke recht voorbij te gaan. Wat verder de meeste aandacht heeft getrokken is het feit, dat de nieuwe Paus in zijn (overigens ontroerende) mo tivering van zijn pausnaam er op heeft gewezen, dat alle pausen, die de naam Johannes dragen, maar kort hebben ge regeerd Maar ook al spreekt men aller wegen over een „tussenpaus" hoe on eerbiedig en voorbarig dit, ook moge klinken, er is het feit. dat ook Leo XIII als „tussenpaus" werd gekozen: hij re geerde maar liefst 25 jaar! Bovendien weet de gehele wereld, dat. de vader van Papa Roncalli op 98-jarige leeftijd stierf en dat zijn moeder 96 werd Het wachten is nu alleen nog maar op de aankondiging van het Consistorie. Want het is beslist, zeker, dat de Paus zo spoedig mogelijk het H. College zal wil len aanvullen. Hij benoemde gisteren zijn eerste kardinaal en vandaag, zij het op in directe wijze, zijn tweede in de persoon van de pro-staatssecretaris. In ieder ge val verkeert het Vaticaan in opwinding over 't energieke en weloverwogen op treden van de nieuwe Paus. Een begin, dat zeer veel belooft! De kroning van Paus Johannes XXIII zal op 4 november geschieden, aldus is gisteravond te Vaticane bekendgemaakt. Dit tijdstip is door de Paus zelf vast gesteld. Aanvankelijk werd verwacht, dat de kroning op 9 november zou plaats heb. ben. De kroning van een paus geschiedt ge woonlijk op een zondag of op een belang rijke feestdag. Naar men meent, zou de Paus dinsdag gekozen hebben, omdat het dan de feestdag is van St.- Carolus Bor- romeus, voor wie hij een bijzondere ver- éring heeft en over wie hij een studie in vijf delen heeft gepubliceerd. .V'.. :;D v- In onze edities van gisteren hebben wij een gedeelte weerge geven van de eerste toespraak, die Paus Johaaines gisteren per radio tot de wereld heeft gericht. Hieronder laten wij in extenso de'tekst volgen van het laatste deel dezer rede, dat gericht is tot de regeringen. Wij ontlenen deze tekst aan het K.N.P. RED. In het Vaticaan heeft Z. H. Paus Johannes XXIII enkele ogenblikken geposeerd voor de fotografen om o.m. deze officiële foto te laten maken. (Van onze verslaggever) De Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging zal in het komende jaar bij zondere aandacht schenken aan vraag stukken als winstdeling en medezeg genschap van de arbeider. De Vereni ging is van mening, dat zij deze proble men niet over zich heen mag laten gaan, maar daarentegen een actieve houding aan moet nemen en tot een eigen standpunt dient te komen. Dit deelde de voorzitter van de AKWV in de bisdommen Haarlem en Rotter dam drs. E. A. Bartel, mede op de le denvergadering, die gisteren in het Holbeinhuis te Rotterdam werd gehou den. De «preker op deze vergadering was mr. dr. B. J. M. van Spaendonck, secreta ris van de Kamer van Koophandel in Til- .burg, door tal van functies nauw bij de werkzaamheden op Europees niveau be trokken. Uit zijn uitstekend gedocumenteerd be toog lichten wij zijn kritische opmerkin gen betreffende de in het Euro-verdrag opgenomen clausules aangaande de loon vorming. Hij stelde, dat men in gebreke was gebleven bij een vergelijking van de lonen in de deelnemende landen te kij ken naar de koopkracht ervan. Men had zich slechts bepaald tot een vergelijking van de loonzakjesen vandaar was men gekomen tot grote verschillen. Met behulp van nauwkeurige en be trouwbare cijfers toonde hij aan, dat de reële waarden van de lonen in de Euro landen niet zoveel uiteen lopen als wel wordt verondersteld. Het verschil tussen nominale en reële waarden tussen de lonen wordt onder meer veroorzaakt, zo betoogde hij, door het onderscheid in de methoden van be lastingheffing in de landien waarbij het ene de nadruk legt op de directe en het andere op de indirecte belastingen. Vandaar bepleitte hij een fiscale har monisatie, voorafgaand aan een sociale harmonisatie. Temêer daar ook de han del tussen de landen onderling grote moeilijkheden zal ondervinden bij deze verschillende fiscale klimaten. Paus Jphannes XXIII heeft mgr. Dome nico Tardini tot pro-staatssecretaris be noemd. Mgr. Tardini had deze functie ook onder Paus Pius X'.'. Men neemt in gezaghebbende kringen in het Vaticaa-n aan, dat Mgr. Tardini staatssecretaris zal worden, zodra de paus een consistorie zal houden voor de creatie van nieuwe kardinalen. De post van staatssecretaris moet n.l. worden bezet door een kardinaal. Gisteravond is de 27-jarige mevrouw Bekkers in haar woning aan de Gracht straat te Maastricht door elektrische stroom gedood. Zij was bezig met het ophangen van wasgoed op een lijn. wel ke aan eert van de zijden was bevestigd aan buizen van het elektrische net. Thans is gebleken, dat deze buizen onder span ning stonden. Het slachtoffer laat drie kleine kinderen achter. Reddingsploegen die in de rampmijn bij Springhill in Canadees Nieuw-Schotland, waar vorige week donderdag vele mijn werkers door instorting om het leven kwamen, nog naar overlevenden zoch ten, hebben woensdag heugelijk nieuws kunnen melden. Op de 4000 meterverdie ping maakten zij door een buis plotseling contact met een groep van twaalf opge- slotenen, die men reeds als verloren had beschouwd. Men heeft nieuwe hoop ge kregen dat er nog meer overlevenden zijn en dat het dodental van 95 dus te hoog Is geschat. De twaalf mijnwerkers, zijn vanmorgen gered. Hulpploegen slaagden erin de mannen te bereiken na ©en gevecht van 11 uur met een laag steen en puin van 18 meter dikte. Bii de ingang van de mijn stonden de familieleden van de geredden. Zij huil den van vreugde. Om hen heen stonden d<> familieleden van de 57 kompels, die Inog steeds worden vermist. Het nieuws dat er nog overlevenden waren, kwam als een volkomen verras sing, want men had alle hoop reeds op gegeven. Een lid van de reddingsploeg hoorde plotseling de stem van zijn oom door een ingestorte luchtschacht. Hij hoorde hem zeggen: „Jongens, haal wat water. Er zijn hier nog twaalf man in leven". HET moge Ons thans vergund zijn een beroep te doen op de re geerders van alle naties, in wier handen het lot, de welvaart en de hoop van de verschillende volkeren is gelegd. Waarom worden niet ein delijk de conflicten en meningsver schillen op billijke wijze bijgelegd, waarom worden de hulpbronnen van de menselijke geest en de rijkdom men der volkeren vaker aangewend voor het smeden van wapenen, ver derfelijke instrumenten voor het brengen van dood en verwoesting dan voor de vermeerdering van het welzijn der bevolkingsklassen, vooral van degenen, die het minst bedeeld zijn? Zeker, Wij weten, dat ernstige en nauwelijks overkoombare moeilijk heden aan zulk een prijzenswaardig voornemen en aan het slechten der geschillen in de weg staan. Maar zij dienen zelfs ten koste van grote in spanning zegevierend overwonnen te worden. Het gaat immers om de be langrijkste onderneming, nauw ver bonden met het welzijn van geheel het menselijk geslacht. Zet u dus aan het werk met vertrouwen en moed in de gloed van het licht, dat van bo ven komt, en met de hulp van God. Richt uw blikken op de volkeren, die u zijn toevertrouwd en luistert naar hun stem. Wat vragen zij u, waarom smeken zij? Zij vragen niet om de monster achtige oorlogsmachines, die onze tijd heeft voortgebracht, en die slechts broedermoord en universele ondergang kunnen brengen. Zij vra gen om vrede. Die vrede, welke de mensen van nu in staat stelt in vrij heid te leven, tot bloei te komen en te gedijen. Zij willen rechtvaardig heid, waardoor de wederzijdse rech ten en plichten der verschillende klassen eindelijk in een billijke op lossing met elkander worden ver zoend. Zij vragen tenslotte rust en eensgezindheid, waaruit alleen de werkelijke welvaart voort kan ko men. BINNENVER1NGBED het beste bed ooit gemaakt Hazet-Fabrieken Zevenbergen SCHUIMRUBBERBED mei extra versterkte middensector (Van onze speciale verslaggever) DRAKENBURGH, woensdag. „Moeten wij alle katholieke werknemers arbeiders, middengroepen, intellec tuelen niet opvangen in één grote organisatie? Zou het geen groot katholiek sociaal belang zijn, als er een dergelijke organisatie tot stand zou kunnen komen?". Dit was het probleem, dat de propaganda-leidcr van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer Louis Beumer, voorlegde aan de K.A.B.-leiders, die zich vandaag en gisteren in de Volkshogeschool Drakenburgh hebben beraden over de beïnvloeding van de publieke opinie. Weliswaar viel dit probleem min of meer buiten de orde van deze studiedagen de vragen waren gisterenavond tijdens een onofficiël discussie losgekomen maar desondanks vond men dit i vraagstuk dermate belangrijk, dat men er vandaag een officiële discussie over is begonnen. Dit werd des te interessanter, omdat vandaag ook de Verbonds voorzitter van de K.A.B., de heer J. Middelhuis, in Drakenburgh aanwezig was. De heer Middelhuis bepaalde zich, toen dit vraagstuk aan de orde kwam, niet tot passief luisteren, maar h(j nam daadwerkelijk aan de discussie deel. substituut van het Pauselijk Staatssecretariaat, omarmt de nieuw gekozen Pans Johannes XXIII „Hoe vinden wij een oplossing, om ook andere dan arbeidersgroepen tot de K.A.B. te brengen?" zo luidde de vraag, 1 die de heer Beumer had gesteld. De heer Middelhuis vond het een inge wikkeld probleem met vele facetten. „Het is niet zozeer de naam K.A.B., die de an deren tegenhoudt, maar meer het feit, dat wij, katholieken, veel meer denken in standverschillen en standenniveau's dan andersdenkenden. Hebben wij vroeger een klassestrijd moeten leveren tussen werkgevers en werknemers, een strijd, die grotendeels overwonnen is; thans dreigt er een klassestrijd onderling in de i werknemerswereld". Toch, zo zette de heer Middelhuis ver volgens uiteen, is de K.A.B. niet uitslui tend een arbeidersbeweging meer: tot de beweging behoren ook groeperingen, die men geen arbeiders werkmensen dus kan noemen. Er zou dus zeker ook plaats zijn voor andere groepen werkne mers. „Temeer, aldus de Verbondsvoorzitter van de K.A.B., omdat er een gevoel van onbehagen te constateren valt bij de leden van bijvoorbeeld de Werknemende Mid denstand en de St.-Adclbertvereniging; een gevoel van onbehagen dat wordt ver oorzaakt door het feit, dat hun organisa ties standsorganisaties zijn, zonder een of andere binding met een zuivere vakbe weging". Een ander facet van dit probleem: „Als er ook anderen tot de K.A.B. toegelaten worden, moet dan de benaderingsmanier van de K.A.B., en de taal van de Bewe ging niet aangepast worden?" gaf de heer Middelhuis de volgende reactie in de mond: „Een naamsverandering van de K.A.B. zou niet op onoverkomelijke bezwaren stuiten, hiervoor zou zelfs veel te zeggen zijn. Maar onze taal neen, daarin is geen verandering mogelijk. Want de taal van de K.A.B. is een taal, die iedereen kan verstaan. Bovendien, waarom is het nodig, een arbeider anders aan te spreken dan een intellectueel? De arbei der mag er aanspraak op maken, bena derd en aangesproken te worden als elk ander, onverschillig of men gestudeerd heeft of niet. En tenslotte, de taal van de K.A.B. staat op een dergelijk niveau, dat men zich hiervoor niet, behoef{ te scha men". Deze discussie, die als wij goed zijn ingelicht, dezer dagen nog wel eens her haald zal worden in de intieme kring van het Verbondsbestuur van de K.A.B. was naar onze mening wel het belangrijk ste programma-onderdeel van deze twee de en laatste studiedag over de beïnvloe ding van de publieke opinie. Was er gis teren een inleiding gehouden over de be ïnvloeding door massa-middelen, van daag kwam de beïnvloeding van de pu blieke opinie door het persoonlijk contact aan de orde. Dr. J. Vollebergh leidde dit onderwerp in met een boeiende causerie, waarin hij het verschil duidelijk maakte tussen propaganda en voorlichting. „Het verschil tussen propaganda en voorlichting bestaat hieruit, dat men door het geven van voorlichting tracht, iemand tot een weloverwogen oordeel te geven. Propaganda heeft de bedoeling, iemand ertoe te brengen, bepaalde richtlijnen te volgen. Een combinatie van beide is voor de beïnvloeding van de publieke opinie door het persoonlijk contact belangrijk. Men zal hierbij echter moeten proberen, het niveau van de partner in dit persoon lijke contact dat van uitermate groot gewicht is juist te taxeren. Het is ge vaarlijk hem gemakshalve te laag aan te slaan en een preek af te steken, terwijl men beter zou doen door hem te overtui gen. Men zal eop uit moeten zijn, de voor lichting te brengen in een aangepaste vorm, aansluitend bij de eigen wereld van de leden en hen actief bij de zaken betrekken door middel van gesprek en discussie. Waar propaganda gemaakt wordt, zullen steeds en terecht ook emotionele argumenten worden gehan teerd, maar het is gevaarlijk zich ertoe te laten verleiden, geen zakelijke argumen ten te leveren. Indien men ©vin slaagt, de propaganda zo veel mogelijk te doen steunen op een doeltreffende voorlichting, is dat vooral van belang voor de vorming van leden, die men eerder weerbaar en zelfstandig moet helpen worden, dan dat men de af hankelijkheid van propaganda zou moe ten stimuleren". Het laatste onderwerp van deze studie dagen was ter behandeling toevertrouwd aan mevrouw Margareta Bank uit Brus sel, die op een zeer charmante en genoeg lijke manier verschillende technische aan wijzingen gaf voor het spreken in het openbaar. Vooral voor de K.A.B.-ers, die deze studie-dagen bijwoonden voor het merendeel vrijgestelde leiders en propa gandisten bood deze inleiding veel in teressant studie-materiaal. Het laatste woord op deze dag was voor de heer Beumer, die zich alleszins ver heugd toonde over de gang vn zaken tij dens deze studie-dagen. „Ongetwijfeld, aldus de heer Beumer, zal dit eerste congres, dat wij aan dit on derwerp hebben besteed, nog door meer bijeenkomsten over. ditzelfde chapiter gehouden worden." Als een van de conclusies, die uit de be sprekingen van deze dagen getrokken kun nen worden, noemde de heer Beumer de vraag of men bij de K.A.B. niet ac rich ting uit moet van specialisatie. „Wij zul len moeten komen tot een rationeler werkverdeling", aldus de propaganda-lci- der van de K.A.B., zeer zeker voor wat betreft de beïnvloeding van de publieke opinie". En dan is nu dus het wachten op de con crete resultaten, die op deze interessan te studie-dagen zullen moeten volgen, om het laatste woord van de heer Beu mer, dat het „geslaagde dagen waren", waar te maken! IN de vrede immers, mits deze ge grond is op de legitieme rechten van eenieder en bestendigd wordt door broederlijke naastenliefde, ont wikkelen zich de kunsten en de be schaving, bundelen zich de krachten van allen in produktieve energie, groeien de nationale en particuliere rijkdommen. De gedachten hierover van de grote geesten zijn bekend. De vrede is „de geordende eensgezind heid van de mensen" (St.-Aug. „De Civitate Dei", 1913). Vrede is „rust in orde" (ibidem en St.-Thomas 2-2, 29/1 ad 1). „Het woord vrede is zoet, hetgeen het betekent is heilzaam. Er bestaat echter een zeer groot verschil tussen vrede en slavernij. De ware vrede is rust in vrijheid". (Civ. Philippica 2-44). Men moet opnieuw aandachtig overdenken en overwegen wat de engelen boven de kribbe van het Goddelijk Kind zongen: „Glorie aan God in den hoge, vrede op aarde aan de mensen van goede wil" (Luc. 2-14). Men schenkt inderdaad geen ware vrede aan de burgers, aan de volke ren en aan de naties, wanneer men de vrede niet eerst schenkt in hun gemoed. Want er kan geen uiterlijke vrede zijn, indien deze niet de weer spiegeling is van een innerlijke vre de en indien de innerlijke vrede de andere niet leidt. Zonder de inner lijke vrede staat alles wankel en is in gevaar om in te storten. Doch al leen de godsdienst kan aan deze vre de voedsel, kracht en bestendigheid geven. Mogen degenen hieraan denken, die de naam van God afwijzen, Zijn heilige rechten met voeten treden, en tenslotte met vermetele hardnekkig heid pogen de godsvrucht in de har ten der mensen te doven. In dit ernstige uur herhalen Wij de woorden en de beloften van de Ver losser: „Vrede laat ik u, Mijn vrede geef Ik u" (Jo. 14-27), en in het te ken van deze ware en volle vrede en als onderpand daarvan en van alle overige hemelse gunsten geven Wij in vurige liefde de apostolische zegen Urbi et Orbi. (Van onze Haagse redactie) In anonieme brieven zijn de Hon gaarse vluchtelingen in ons land aangemoedigd op zaterdagmiddag 1 november 's middags te demonstre ren voor de ambassades van Hon garije en de Sovjet-Unie in Den Haag. Hun wordt verzocht om ongeveer 4 uur op de Plaats te zijn en vlag gen en spandoeken mee te brengen. Daarna zou dan de tocht naar de ambassadegebouwen moeten begin nen. De pas opgerichte vereniging „Vrij Hongarije" heeft over deze plannen haar afkeuring uitgespro ken. Het bestuur is van mening, dat een dergelijke actie d® naam van alle Hongaren in Nederland ernstig zal schaden. De Nederlandse regering wordt er door in moeilijkheden gebracht en in Boedapest en Moskou zouden represailles kunnen volgen voor wat betreft de Nederlandse ambassades aldaar, aldus een bekendmaking van de Vereniging. In dit verband wijst zij nog eens op de actie „Brandt een kaars voor uw raam op 4 novem ber", waaruit duidelijk de gezind heid van het Nederlandse volk zal kunnen blijken „Vrij Hongarije" meent, dat de demonstraties zijn georganiseerd door communistische agenten, die hierdoor moeilijkheden onder de Hongaren willen veroorzaken. Officiële kringen te Bonn verwachten, dat West-Duitsland nog dit jaar rond 1500 ton boter zal invoeren uit Denemarken, 1200 ton uit Nederland, 1000 ton uit Zwe den en 960 ton uit Frankrijk. Volgens de mening der deskundigen kan daarmede bii onveranderd blijvende prijzen de Duitse behoefte aan boter tot het eind van dit jaar worden gedekt. De Duitse botervoorraden zullen nauwe lijks meer voldoende zijn voor d© dekking van de behoeften voor de kerstdagen. Te Bonn verwacht men. dat bij de han delsbesprekingen in de eerste helft van november Denemarken en Nederland de hervatting van hun boteruitvoer naar West-Duitsland zullen verlangen. Dit jaar konden deze beide voornaamste leveran ciers tot nu toe nauwelijks boter op de Duitse markt plaatsen. Overwegend zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Van nacht en morgenochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 31 oktober: zon op 7.31, onder 17.15 uur; maan op 19.52, onder 10.57 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1