Luisterrijke ceremoniën in de Vaticaanse basiliek In rode Koormantel JJe pausmis Naar het graf van St.-Petrus Beroemd onderdeel DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 (Zie vervolg pagina 3) nieuwe schiedamsche courant bekleed. Middelerwijl begaven de kardinalen en bisschoppen zich naar het priesterkoor, waar ook zij allen de witte mijter kregen opgezet. De prins-troonassistent droeg, ver gezeld van de „maestro di camera", een groot gouden bekken en een gouden kan aan en schonk daarmee water over de handen van de Paus. Toen de koorzangen beëindigd waren, stond de Paus op. Nu vormde zich de betrekkelijk korte, maar hoogst schilderachtige processie, die de H. Vader begeleidde naar het pausal taar. Iedereen strekte de hals om dit te zien, want iedereen wist wat nu komen ging: Voor afgegaan door de kardinaal-diaken en gevolgd door de bisschoppen-troonassistent en de ge mijterde abten, begaf de Paus Zich naar de ruimte onder de immense koepel. En tijdens deze vrij korte processie kwam de „maestro" van de pauselijke ceremoniën, mgr. Calderari, naar de Paus toe; hij nam een pluk vlas uit een zilveren mandje, bevestigde dit op een stok en ontstak het. Met een korte vlam ver schrompelde het vlas. Geknield en opziende naar de H. Vader zong de maestro langzaam: „Pater Sancte, sic transit gloria mundi" „Heilige Vader, zo vergaat de glorie van de wereld!" Dit meest beroemde onderdeel van de plechtige kroning van een paus van Rome werd tot driemaal toe herhaald. Om acht uur vanmorgen verenigden alle in Rome aanwezige kardinalen zich in de Aula delle Congregazione, waar zij bekleed werden met de voorgeschreven gewaden, waarvan de purperen cappa magna en het hermelijnen schoudermanteltje het sluitstuk vormen. On middellijk daarna begaven zij zich eenieder vergezeld en geholpen door zijn eigen kleed, drager naar de Aula dei Paramenti, waar de sacrista van de Paus met zijn assistenten alles gereed had, en waar verder het hoge ge zelschap de komst van de Paus afwachtte. Hij kwam enkele minuten voor half negen. Leden van Zijn „geheime anticamera" allen in de laatste dagen benoemd vergezelden Hem De Paus werd hier, met behulp van de cere moniemeester en onder het toeziend oog van mgr. Van Lierde, bekleed met de enorme rode koormantel (bijeengehouden door een kost bare, reusachtige gesp vol edelstenen) en de traditionele zilveren pausmijter. De pausprocessie naar de Sint-Pieter volg de deze route: de Loggia van Rafael, de Sal a Ducale (oftewel de Zaal der Hertogen), de Sala Regia (de fameuze Koningszaal van het Vaticaan, waar vroeger regerende vorsten in audiëntie werden ontvangen), de Scala Regia (de Koningstrap). Tenslotte werd de Paus in grote staatsie het „atrium" van de Sint-Pie- ter binnengedragen. Hier stond een grote troon opgesteld, vlak bij de H. Deur. Paus Joannes verliet hier de Sedia gestatoria en nam plaats op de troon om de hommage in ontvangst te nemen van het voltallige ka pittel van de Vaticaanse Basiliek van Sint- Pieter. De deken van het kapittel hield een korte toespraak, waarin hij namens alle pre laten en namens de clerus, die aan de Sint- Pieter verbonden is, zijn gelukwensen uitte. Daarna kregen allen gelegenheid de hand van de H. Vader te kussen. Na wederom plaats genomen te hebben op de draagstoel, maakte de Paus Zijn entree in de basiliek een groots en glorieus moment. Zwitsers openden de barokke, kleurrijke pausstoet, waaraan alle hoogwaardigheids bekleders van het hof deelnamen. Als altijd trok de „Monsignore Sottoguardaroba" veel aandacht; hij droeg, op een roodfluwelen kus sen, de tiaar, terwijl onmiddellijk achter hem twee hofkapelaans de pauselijke mijters droe gen. In deze stoet vielen ook op de rechters van de Sacra Romana Rota met hun magni fieke mantels en hun hermelijn. Tenslotte volgden de kardinalen en daarna kwamen de hoogste leken, die, ofwel op grond van een erfelijk recht, ofwel op grond van een bij zondere benoeming, vooraanstaande functies aan het pauselijke hof vervullen. We noemen van hen in de volgorde waarin zij de Paus voorafgingen prins Aspreno Colonna, troonasxistent; markies Sacchetti, „foriere" (hetgeen zoveel betekent als kwartiermeester van de Apostolische paleizen); markies Cre- scenzi, opperstalmeester (vroeger belast met het oppertoezicht over de stallen, thans be last met het toezicht op het wagenpark van 't hof; prins Leo Massimo, directeur-generaal van de Vaticaanse P.T.T.; en tenslotte de pre fect van de pauselijke ceremoniën, mgr. En rico Dante. Bij het pausaltaar gekomen, verliet de Paus opnieuw de draagstoel en begaf Zich naar de voet van het altaar, waar Hij meteen het Confiteor bad. De kardinaal-subdiaken bevestigde de manipel aan de linkeram van de Paus, terwijl de drie kardinalen-bisschop één voor één de oratie „super pontificem" baden. Kardinaal Canali bevestigde in zijn functie van eerste kardinaal-diaken het „pallium" rond de hals en op de schouders van de Paus. Hij gebruikte hiervoor drie grote, gouden, met juwelen bezette spelden. Terwijl de Paus het altaar bewierookte zong het koor de Introitus van de Kroningsmis. De kardinaal-diaken nam het wierrookvat van de Paus over en bewierrookte de H. Vader driemaal. Hierna volgde een ontroerende scène. De kardinaal-diaken gaf het wierookvat uit handen, ging naar de Paus toe en kuste Hem op de borst en op de wang. Ook kardinaal Ottaviani deed hetzelfde. On middellijk daarna begaf de Paus Zich te voet door het priesterkoor, terwijl de ceremoniemeesters zijn drie meter lange gewaden ophielden naar de grote troon, die achter in de absis, vlak voor het altaar van de Cathedra stond opgesteld. Toen de Paus was gezeten, had de laatste „obedienza" plaats. Eén voor één naderden de kardinalen, terwijl hun lange slepen over het groene tapijt golfden. Ieder van hen kuste de rechterhand en de wang van de Paus. maar telkens weer trachtte de Paus dit gebaar terug te brengen tot een simpele omarming. Op de kardinalen volgden nog de patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen en tot slot de abten. Pas toen las de H. Vader de woorden van de Introitus. Hij hief het „Gloria" aan en iedereen ging zitten. Na het „Gloria" ging men weer staan en toen zong Paus Joannes na een „Pax Vobis" de oratie ,,Pro se ipse" van de Mis „In Die Coronationis". Volgde een uiterst suggestieve episode. Kardinaal Canali begaf zich in processie naar de Confessio en daalde af tot bjj het graf van Sint-Perus. Hier zong hy de Laude van de Pauskroning en hief hij tot driemaal toe het „Exaudi Christi" aan, waarop zijn as- sisten antwoordden „Domino nostro Joanni a Deo decreto Summo Pontifice et Universa lis Papae, vita." („Lang leve onze Heer Joan nes, uitverkoren door God als Opperherder en Paus"). Onmiddellijk daarna hief de Sixtijnse kapel de zgn. „Kroningslitanie" aan, een betrek kelijk korte litanie, waarin op elke aanroep wordt geantwoord: „Tu ilium adiuva1" („Helpt Gij Hem!"). Tenslotte volgde dan het zingen van Epistel en Evangelie in het Latijn en vervolgens in het Grieks. Eenieder, die de plechtigheid via de radio of de tele visie heeft kunnen volgen, weet hoe prachtig zuiver de beide Grieken zongen. (Het waren twee leerlingen van het Griekse College in de Via Babuino). Dan eindelijk: de draagstoel met de Paus, Die op het moment, waarop Hij de Sint- Pieter werd binnengedragen en de zilveren bazuinen de paushymne aanhieven zicht baar ontroerd was. De onafzienbare en dicht- samengepakte menigte in de basiliek barstte in gejubel uit, toen na lang wachten de Paus zichtbaar werd: hooggezeten op de sedia met aan weerszijden de beide Egyptisch aandoen de enorme waaiers van struisveren en om ringd door een stram marcherende schare van edelgardisten. Achter de draagstoel kwamen de commandanten van de pauselijke gewa pende afdelingen, andere leden van het hof en een lange rij patriarchen, aartsbisschoppen bisschoppen en gemijterde abten en tenslotte de algemene oversten van de vele klooster orden en congregaties, welke de Kerk telt. In het midden van de Sint-Pieter, aan de rechterhand, bevindt zich de Sacramentskapel. Toen de pauselijke draagstoel op deze hoogte was aangekomen, verliet Zijne Heiligheid de sedia en begaf zich voor een korte aanbid ding naar de kapel, waar het Allerheiligste stond uitgesteld. De rest van de processie ging evenwel voort, zodat de kop al in het pries terkoor was aangekomen, toen de Paus Zich pas weer naar de draagstoel begaf. De kardinalen bleven allen in de zgn. Ca- Pelja Clementina, waar een troon stond op gesteld. Toen de Paus hier was aangekomen en had plaats genomen, had opnieuw een plechtige „obedienza". gehoorzaamheidsbetui ging plaats van de kardinalen, patriarchen en bisschoppen. Onmiddellijk hierna verleende de Paus Zijn apostolische zegen aan heel de overvolle basiliek. Dit was het einde van het eerste deel. (Van onze correspondent) ROME, hedenmiddag MET ALLE barokke cn luisterrijke staatsie, die een door een eeuwenoude traditie ontwikkeld pro tocol voorschrijft, heeft hedenmorgen de kronings plechtigheid van Paus Joannes XXIII te Rome plaats gehad. Aan het slot van een luisterrijke, urenlange ceremonie, die werd gevolgd door leden van Europese vorstenhuizen, regeringsleiders, ministers, ambassadeurs en speciale vertegenwoor digers van vele landen over de gehele wereld, is de nieuwe Paus als Opperherder van de Wereld kerk gekroond. Ontelbaren in Rome hebben van nabij in de Vaticaanse Basiliek of van verre van het Sint-Pietersplein af een voor hen unieke ge beurtenis meegemaakt. Dit geldt wel in het bij zonder voor de familieleden van Paus Joannes, die van hun boerderijen in het land van Bergamo gisteren in de Eeuwige Stad arriveerden en van morgen op de tribune voor de genodigden in de Sint-Pieter aanwezig waren: de drie nog in leven zijnde broers van de Paus, negen neven en nichten en bovendien een nicht, die voor deze plechtigheid uit Eritrea, waar zij als missiezuster werkzaam is, naar Rome is komen overvliegen. Nadat de Paus, gezeten op Zijn sedia gestatoria, langs de juichende en applaudisserende menigte in de basiliek naar het altaar was gedragen, droeg Hij, boven het graf van de eerste Paus, de H. Petrus, Zijn eerste plechtige Pausmis op, waaraan eeuwen oude gebruiken hun bijzondere glans verleenden- In deze uren van barokke pracht en praal vielen er enkele ogenblikken stilte, toen de „maestro" der pauselijke ceremoniën geknield voor de H. Vader en hem wijzend op een pluk vlas, die snel door het vuur werd verteerd, langzaam zong: „Heilige Vader, zo vergaat de glorie van deze wereld!" Bij gelegenheid van de plechtige kroning van Paus Joannes XXlll doen wij onze edities vergezellen van een extra-nummer, dat nadere bekendheid wil geven aan de per soon van de H. Vader en dat tevens bijdragen bevat omtrent enkele van de grote problemen, waarmede de Kerk vandaag geconfronteerd wordt. De fase, die nu volgde, was voor de menigte moeilijk te volgen. De Paus hief persoonlijk de gezangen van de Terts aan, die door het koor werden overgenomen en afgezongen, terwijl de H. Vader met de Misgewaden werd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1