Nieuws uit stad en omtrek Huisvrouwelijke overpeinzingen Voor kernreactor in Delft werd eerste paal geslagen VOGELLEVEN in november Geheugen-hulp Reclame Het nut van de hoela-hoepel „Olie voor mn wagen9 J Burgerlijke Stand B. en W. van Delft over rijksweg no. 13 Christendom nog eultureel? Eerste experimenten in 1960 DAMES V-HALS PULLOVERS Schaakclub Schiedam Maakt voor Uw zaak Sclioenherstellers trainden voor het nat. kampioenschap DE STEM VAN DE LEZER JNSC GEM. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE SCHIEDAM MONOFOLE THEATER De man met duizend gezichten In de advertentie j.l. vrijdag van Kledinghuis Rembrandt Dit moet zijn f 14.90 Voor herenmodes TIMCO IN ROTTERDAM: Hal 28 m. hoog Grote beveiliging ZAKLANTAARN VERDWENEN KORTSLUITING VIER TEGELIJK K.D.O.-SUCCES O. B. K. LASCLUB SCHIEDAM Velduil Boris en de draak Statistiek over de maand oktober 1958 Totaal aantal uitleningen, aan; romans 12821 (v.j. 12574), studiewerken 7281 (7151), kinderboeken 9334 (9231). Tot op heden to taal in 1958 uitgeleend: 29436. (28956). GEBOREN: Annemarie, d. v. I. Vink en J. C. van Gemerden: Cornelia H. A., d. v. J. Korpershoek en H. A. Hoekstra; Johannes, z. v. J. Hosman en C. Plaisier; Maria, d v. L. Noordam en M. Groeneweg; Wilhelmina J., d.v. W. Roozeboom en A. Hoogerwerf; Paula, d. v. P. F. Futselaar en A. J. Jeup; Hildegardus J. M., z. v. J. J. van Dijk en C. J. M. van der Kaa; Lambertus A., z. v. T. H. Sigmond en N. A. H. van de Water. OVERLEDEN: C. Hogcdoorn. 61 jr. e. v. H. van der Berg; P. van den Berg, 70 jr.; L. K. Vogel, 56 jr, wed. v. H. Rijntalder. Brief naar Rijkswaterstaat Zondagavond was Kapelaan Naastepad in de Instuif en hield een lezing over: „Christendom, Cultuur en Barbarendom". Dat er over en rond deze titel veel ge sproken en nagedacht kan worden, werd de Instuivers duidelijk. Spreker begon zijn betoog met een terugblik op het Evangelie van die dag, waarbij hij de in houd ervan met een duidelijk, praktisch voorbeeld naar voren wist te brengen. De opeenvolging der twee wonderen in dit Evangelie laat heel goed zien, dat voor Christus de levenden belangrijker zijn dan de doden. Spreker stelde hierom de vraag: „Beseffen wij wel goed, wat de waarde en de inhoud van dit leven kan zijn, als Chri6tus het beziet als zijnde: het enige, het onsterfelijke? Hoe staat het met onze belangstelling voor de levende mens? Dat de Cultuur een grote rol speelt in dit leven, bewees de spreker door in grote lijnen de historie der Kerk te schetsen. In vroegere eeuwen brachten zij, die tot het ambt van Priester, Monnik of Bisschop waren verheven, de Cultuur samen met het Geloof aan de leken. Dat wij niet altijd kunnen spreken van deze geclericaliseerde Cultuur, ziien wij aan het feit, dat aan het einde der vorige eeuw, Geloof en Wetenschap werden be zien als vijand tegenover vijand. In het kort haalde Kapelaan Naastepad nog even de problemen rond de arbeider aan en noemde namen van Sohaepman, Ariens en Poels die op sociaal, als wel op het ter rein 'van het Geloof veel goeds hebben verricht. Na dit historisch overzicht werden de Instuivers weer in het heden geplaatst met de vraag: „Wat betekent Cultuur voor ons, Katholieken, in deze tijd?" Uit enkele voorbeelden kon men destil leren, dat heel veel hedendaagse proble men, zoals: de moeilijkheden rond het huwelijk voortkomen uit een gebrek aa<n cultureel inzicht. Statistische gegevens brachten duidelijk naar voren, hoe ont stellend klein b.v. het aantal bezoeken aan musea, concerten e.d. momenteel is. Dat ook de woningnood en de gedwon gen wijze van wonen debet is aan het cultuurgemis, wist spreker op waarlijk culturele wij-ze te om-lijsten met zijn ge dicht, zijn impressie, n.a.v. een bezoek aan een gezin, wonende in een der flats hier ter stede. In de pauze kon men zijn gedachten la ten gaan en met elkaar uitwisselen en de vruchten dezer overpeinzingen werden na de pauze in de vorm van vragen aan de spreker voorgelegd. Een warm applaus bewees wel, dat de jongelui hadden genoten van de woorden van Kapelaan Naastepad. Lon Chaney heeft in veel films ge speeld, waarin de spanning er tot het laatste toe in bleef, maar de geschiedenis van zijn eigen leven is niet minder inte ressant en boeiend dan zijn filmfiguren. In „DE MAN MET DE DUIZEND GE ZICHTEN" wordt het levensverhaal van de grote filmster verteld en de titelrol is bij James Cagney in goede handen. De gedeelten waarin fragmenten uit de grote rollen van Chaney worden gegeven, bv. „De klokkenluider van Parijs", doen die film weer in de herinnering herleven en tonen eens temeer, welk een groot acteur Lon Chaney was. Velen zullen bij het zien van zijn levens geschiedenis kunnen begrijpen, dat hij de figuren, die hij uitbeeldde, een diepere achtergrond wilde geven. Bij alle succes ging zijn pad ni-et over rozen en de tra giek van zijn leven vindt men in zijn glansrollen weerspiegeld. Personen vanaf 14 jaar, maar vooral vele ouderen zullen met belangstelling van deze film kennis nemen. Wij hadden er natuurlijk allang over gelezen en het verwonderde ons eigenlijk wel, dat Schiedam nog niet op de hoela hoepel reageerde. Maar vorige week kwamen de eergte demonstranten naar buiten en nu Nu zie je in alle straten de jongens en meisjes zich sierlijk wringen in allerlei bochten, de hoela hoepels in cadans rond om hun figuurtjes meedansend! Vooral bij de allerkleinsten, die van de kleuterscholen, is dat een leuk gezicht. Gelukkig, dat ze ook in hun maat vervaar digd zijn. Iets goedkoper dan de anderen daardoor, maar toch altijd nog een lelijke hap in de huishoudportemonnee. F 1.75 is toch altijd nog een hele uitgave voor zo'n modegril, al kunnen de kinderen er natuurlijk ook mee gaan hoepelen. Hoewel we betwijfelen, of die sport nog eens te rugkomt, maar de plastic-buizen geven nu overal de toon, de draaitoon dan wel te verstaan, aan! We hebben al menig vader op de fiets ge zien met zo'n hoepel aan zijn arm. Nee, niet om er een demonstratie mee te geven, dat komt nog wel. Maar dat zal vast wel geweest zijn om een teleurgestelde zoon of dochter gelukkig te maken. Als je 3 of 4 gegadigden hebt, bedenk je je wel even als huisvrouw. Maar dan spreekt natuur lijk het goede vaderhart- Zo zijn vaders immers. Ik heb me laten wijs maken, dat je er slanke heupen van krijgt. Nu ja, als je zo'n hoepel vakkundig laat draaien! Sinds een paar dagen wring ik me dus in aller lei mogelijke (en vaak onmogelijke) boch ten. Probeert u het eens, valt in het be gin echt nog niet mee. Maar het moet een goedkoop vermageringsmiddel zijn. Het resultaat van die slanke heupen heb ik echter (nog) niet kunnen ontdekken Wel een enorme spierpijn in armen, be nen envooral mij nek! Want een plastic-buis ettelijke malen om je hals te laten draaien, is beslist een behendig- heidstoer, waarin een behoorlijke dosis uithoudingsvermogen verwerkt is. Tóch maar volhouden, die spierpijn zal best slijten! Als nu ook maar die slanke heupen maar bereikt worden, dan is het nut van die hoela-hoepel wel bewezen. Hoef ik heerlijk 's morgens zo vroeg niet ineens mijn bed uit voor de ochtendgym. Ik neem nu tweemaal per dag een duik in die plastic-buis en ik val ponden af. In de toekomst dan Moeders, oefenen maar hoor. Wij, vrou wen van Nederland, staan bekend om die irriterende brede heupen. Dank zij de hoela-hoepel rage uit Amerika worden wij nu eindelijk ook eens volslank. Maar dan eerst draaien maar! Wij moeten goed draaiend ten ijs komen, als er hier een demonstratie komt. Want natuurlijk blijft onze stad niet achter! MIEKE. Het College van B. en W. van Delft heeft een brief gezonden aan Rijkswa terstaat, waarin het zijn ernstige bezorgd heid uit, omtrent de toestand, waarin de rijksweg no. 13 (Den HaagRotter dam) o.m. onder de gemeente Delft ver keert. In de brief wordt tevens een overzicht gegeven van de ernstige en minder ern stige ongelukken, welke de laatste tijd op deze snelverkeersweg zijn gebeurd, een opgave, welke volgens B. en W. als bewijs kan gelden dat deze rijksweg een steeds groter gevaar inhoudt. B. en W. dringen aan op het nemen van maatrege len, die de verkeersveiligheid bevorderen en suggereren daarbij het instellen van een maximumsnelheid. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor wijst er op, dat op de Ame rikaanse highways, waar de verkeers intensiteit bepaald minder groot is dan op de rijksweg no. 13, toch een maximum aan snelheid bestaat, waaraan door de autoriteiten zeer, streng de hand wordt gehouden. Natuurlijk, dit is de simpelste oplos~ sing, als je eigen gebouwde ivagen plotseling moeilijkheden met de smering krijgt.... Je houdt een Wegenwachter aan en die is wel zo vriendelijk, zijn olie-spuitje voor de dag te halen! Dit deed -tenminste deze W.W.'er, toen hij op zijn route tussen Rotterdam en Zwijndrecht door drie „automobilisten" iverd aangehouden. RECTIFICATIE -V Rembrandtlaan 83, stond zuiver wol, in zwart, marine, nachtblauw, koren, bleu, koraal, olijf, flessengroen en geel f 14.50 SCS 1 speelde een thuiswedstrijd tegen Krai. Veer 1. Ondanks dat SCS 1 met drie invallers de strijd aanbond, nam zij spoe dig een 40 voorsprong door overwin ningen van A. Noordegraaf, J, Hölzken, H. Planken en W. Hoogendam. Hierna ging het iets moeilijker, G. v. d. Berg moest de winst laten, evenals G. M. Groen en G. D. van IJzendoorn. De resterende partijen van A. Leerentveld, C. Vrijland en A, Rip werden remise, zodat de eind uitslag een 5'A4'A overwinning oplever de voor SCS 1. De wedstrijd SCS 2—SDK 1, waarvan vier afgebroken partijen werden uitge speeld, is een overwinning geworden vo-or SDK 1 doordat de le bordspeler Cihr. Slagmoolen pr in een gewonnen stelling toch nog de eer aan de tegenpartij liet, zodat de einduitslag 64 voor SDK 1 werd. De persoonlijkejresultaten SCS 1—Kral. Veer 1 zijn: A. NoordegraafW. Urff 10, A. LeerentveldA. Rook Vu1/2J. C. HölzkenA. van Slingerland 1—0, H. PlankenS. van Capellen 1—0, G. v. d. BergG. Ph. van Delft 01, G. M. Groen M. J. van Vuurde 01, C. VrijlandA. Ruitenbeek A. RipJ. C. Ouds hoorn VtW. HoogendamD, de Gils 10, G D. van IJzendoornG. Ouden aarde 01. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de Huishoudelijke wintercompetitie zijn: Groep A: W. Hoegee—J. Penning 10; A. NoordegraafW. Hoegee 1—0. Goerp B: J. VeldmanJ. v. d. Hoeven 10; J. van OtterlooR. Koster 01. Groep C: J. v. d. VeldeJ. P. van Opstal 1/2J. C. RoozenR. v. d. Hoek 10; H. PietersenA. Soheele 10; J. Boele C. Meijer 1—0. (Adveitentle) liledamsclie courant nieuwe sc Ooqb'od --09' ScHieda"" o«utreker 80st« Jaargang No. 23823 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 86152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 advertenties f 9.15 per mm-hoogte. Bij contract gpecusie tarieven. ING®ZONDEN MEDEDELINGEN t OM per mm-hoogte. Bij contract apecïale tarieven. kampioenen tot 20 woorden f 0.50 bi) vooruitbe taal*. Elk woord meer 3 et. Maxi mum 60 woorden. AM* advertentie-orders woeden aige. sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regélen wr het Aoapertewtae- abonnementen kwartaal, f 2.54 f 7.40 per per Passage-theater: Fanfare (a.l.) dage lijks 2 en 8.15 uur, op zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Donderdagavond geen voorstelling. Monopole-theater: „De man met dui zend gezichten", (14 jaar) werkdagen 2, 7, 9 uur; zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Hoogstraat 112. Kunst van nu (de expressionisten) Kunst var, toen. Dagelijks 105, zondag 125 uur. Tentoonstelling „De gesel van de oorlog' R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di., do., za. van 1012 uur; di. Vm za. van 25 uur; ma., di., wo., vr. van 78.30 uur. Jeugdleeszaal: di., do., vr. van 45.30 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw.: di. 6.308 uur; vr. 7—8 uur; jeugd: wo. 2—5 uur. Filiaal Nieuwland, Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.30—5 uur; volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3. ma. 78 uur; wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo. 11.30 12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN. Deze week waargenomen door Apo theek Jansen, Swammerdamsingel 41; Apotheek Nieuwland. Dr. Wibautplein 17. BIOSCOPEN Programma's van 31 oktober t/m 6 november: Arena: Fanfare (a.l.) Capitol: Hellzapop- pln' (a.l.) Centraal: The 8-05 speeial-arties- tentrem t a.l. -- Cineac-A.D.Indiscreet 114 i i Cineac-N.R.C.Actualiteiten (doorl. voor- stell.) (a.l.) Colosseum: George win, op alle fronten (a 1.); donderdag: He, Bolshoi Bal let (a.l.) Harmonie: De avonturierster van Beiroet (18 j.) Lumière: Stella's sleutel (18 Lutusca: Wlen, du Stadt meiner Tiaume a.l.Luxor: uitsluitend matinees: Casino de Paris (14 j.) Metro: Vrijgevochten (18 j.l Passage (Schiedam): Fanfare (a.l.) Prinses: Vader heeft 't moeilijk ia.1., Rex; De lucht slag om Japan (14 j.) Thalia: De kat (volw.) Venster; True as a Turtle (a.l.) Vic toria: Scampolo (14 j.). f 0.59 per week. Oktober, de vogcltrekmaand, is al weer achter de rug en we kunnen wel zeggen, dat daarmede tevens de vogeltrek voor het grootste deel ten einde is. Weliswaar kunnen in de eerste helft van deze maand nog wel flink wat vogels doorkomen, die zich in het hoge noorden om de een of andere reden wat verlaat hebben, doch het merendeel der trekkers is in onze lage landen gearriveerd of reeds weer doorgereisd naar hun winterkwartieren, die zich uitstrekken vanaf de boorden van de Middellandse Zee tot ver Afrika in en zelfs zijn er soorten, die de reis voortzetten tot Zuid-Afrika. Vooral de zwaluwen trekken daarheen en ook de visdiefjes of sterntjes, die ook wel zeezwaluwen genoemd worden. Even wel hebben zij alleen deze overeen komst met de echte zwaluwen, dat zij een z.g. zwaluwstaart hebben, een diep gevorkte staart, zoals men dat noemt. Verder kunnen zij even snel vliegen en geen van tweeën kijken zij op een hon derd kilometer. In het bos en aan de buitenkant van de stad op onkruidveldjes, ontmoeten wij thans hele horden zaadeters, voorna melijk vinken doch ook ringmussen, ke pen en groenlingen. Het is aardig om eens op die onkruiden te letten en als wij wat dichtbij komen, zien we soms wel honderd of meer vogels tegelijk wegvliegen. Je snapt niet waar ze.van daan komen. Verleden week had ik zo'n ontmoeting midden in Rotterdam, en wel op de Boompjes. Op het afgesloten gedeelte daarvan zaten in de popels enkele tien tallen ringmussen en in de onkruidplan- ten daar in de buurt wel meer dan hon derd. Heel waarschijnlijk ook weer door trekkers. Het was eigenlijk te voorzien, dat het dit najaar een echt vinkenjaar zou wor den, omdat bet een zeer goed beuke- nootjesjaar is. Dat gaat namelijk altijd samen. Hoe de vogels, waarvan de mees te toch van buitenlandse oorsprong zijn, er achter komen dat er een rijke oogst van deze vruchten op hen wacht, is een raadsel, maar het gaat altijd op. Net als met Vlaamse Gaaien als er veel eikels zijn en dat is nu eveneens het geval. Op plaatsen waar veel beukebomen staan, zoals op de Veluwe en aan de duinkant en waar de nootjes door het verkeer zijn kapot gereden, wemelt het van de vinken. Zij hebben hier het voor deel, dat zij de stevige omhulsels eer»* niet behoeven te kraken, doch zonder meer hun buikje kunnen voleten. Met de kepen of oranjevinken is het net zo ge steld, al komen zij lang niet in zo groten getale voor. Maar vinken en aanverwan te soorten bepalen zich heus niet alleen tot beukenootjes, doch evenzeer verto nen zij zich op woeste gronden, waar het kan wemelen van onkruidplanten. Deze schijnen enorme hoeveelheden zaad te dragen en daar zijn de zaadeters ook dol op. Gelukkig maar, want aangezien er in onze streken zo goed als geen beukebo men voorkomen, zouden we dan ook geen vinken zien. Ook op distelzaden zijn zij erg verzot, evenals de mezen, maar he,t meest wor den deze gewaardeerd door 'n vogeltje, dat zelfs naar deze plant genoemd is, nl. de distelvink, beter bekend onder de naam van putter. Dezer dagen had ik het geluk zo'n prachtig gekleurde putter te zien; het zijn beslist geen algemeen voorkomende vogels. De vogel was bezig met een uitgebloeide distelplant van zijn zaden te ontdoen en daarbij maakte hij alleraardigste geluidjes. De naam putter dateert nog uit de tijd toen deze kleurrijke vogels in kooitjes werden gehouden en zij hun voer moes ten bemachtigen door aan een draadje een heel klein wagentje op te trekken en als zij dorst hadden, moesten zij een vingerhoed gevuld met water, naar bo ven trekken aleer zij hun dorst konden lessen. Vroeger vond men dat erg prach tig, doch gelukkig heeft men daar tegen woordig een andere kijk op. Van de eigenlijke vogeltrek hebben we in en om de stad niet zo veel kunnen merken. We zitten net iets te ver van de kust. Een enkele maal zagen wij en kele troepjes vinken overtrekken, die steeds hun trekroep „tjuup-tjuup" lieten horen. Mezen waren er heel wat min der dan het vorig jaar, toen je buitenaf geen paar struiken kon zien of er zaten enige pimpelmezen in. In de polder zagen we wel veel gras piepers trekken, evenals ringmussen en niet te vergeten veel leeuweriken. Zelfs boven de stad waren trekkende leeuwe riken geen zeldzaamheid. Buiten vlogen ze soms vrij laag, doch boven de stad uiteraard op behoorlijke hoogte. Ook zij lieten geregeld hun trek- j roep horen, zodat, we geen moeite had- j den hen te herkennen. Op een keer reden wij met de auto op een buitenweg, toen een dozijn leeu weriken vlak langs de weg om zo te zeggen met ons meevloog. Dit duurde geruime tijd en met behulp van de snel heidsmeter konden wii vaststellen, da* deze enigszins plompe vleugels maai liefst een snelheid van 55 km per uhr haalden. Een respectabele snelheid, hoe wel er plenty vogels zijn. o.a. zwaluwen, die het nog heel wat sneller doen. Zoals we al eerder zeiden, trekken de meeste vogels in de ochtenduren door en daarna strijken zij neer teneinde te rus ten en voedsel te zoeken. Dikwijls blij ven zij in de duinen enkele dagen bi- I vakkeren, welk oponthoud ook door on- j gunstig weer kan verlengd worden. Zo doende zien wij in de duinstreek vee] j vogels, waaronder soms vrii zeldzame exemplaren, zoals bijv. de klapekster de velduil, de blauwe kiekendief en de1 slechtvalk. Enkele van hen zijn met een paar dagen al verdwenen, doch andere zoals de slechtvalk en de blauwe kieken dief blijven nog wel een poosje hangen, zelfs als het hun naar de zin is, de hele winter. Voorts ontdekken wij grote troepen kramsvogels, koperwieken en merels, die in gezelschap van enorme wolken spreeuwen, van soms tienduizenden exemplaren, zich tegoed doen aan de hes sen van vlier en duindoorn. Spreeuwen vooral zijn dol op vlierbessen en over enkele weken zal er geen vlierbes meer te vinden zijn. De duindoorns zitten zo vol met bessen, dat de lijsterachtigen er nog wel enkele maanden genoeg aan hebben. Intussen zagen wij in de polder ook al troepjes kramsvogels in de wei den azen op insekten en wormen. Maar als alle duindoorns leeg gegeten zijn, kunnen wij er in de polder nog veel meer verwachten. Tevens zagen Wij in het duin de eerste bonte kraaien, de sombere grijs-zwart gekleurde winterboden, die in de loop van deze maand wel in het binnenland verwacht kunnen worden. Tenslotte zij vermeld, dat wij in 't bos de eerste goudhaantjes ontmoetten. De kleinste van onze broedyogels, ofschoon ook dit wel buitenlanders moeten zijn. Prachtig groenbrons gekleurd, met een klein oranje of geelachtig kammetje op de kop. Het is een ontzaggelijk bewege lijk volkje en het valt niet mee om ze in de kijker te houden. Maar soms heb je niet eens een kijker nodig, want als we voorzichtig zijn, kunnen we ze wel tot op een meter naderen, A. DE JONG. Prof. dr. R. Kronig, voor .itter van de commissie van het Reactorinstltuut Delft heeft hedenmorgen omstreeks kwart voor twaalf de eerste Paal voor het Kernreac torcentrum te Delft in de grond geslagen. Het is het begin van het werk van et proefreactor-centrum, dat komt in de uit breiding van Delft-Zuid en dat bestemd is voor speciale proeven voor alle activi teiten en hogescholen in Nederland. De president-curator van de T. H., dr. C. H. van der Leeuw, zei bfj deze gelegenheid, dat de voorbereidingen nogal wat tijd gevergd hebben, omdat een studie nood zakelijk was en omdat er een grote ver antwoordelijkheid aan verbonden is. Delft wilde ook profiteren van ervarin gen in het buitenland. Prof. dr. ir. J. B. Lc Poole is met het onderwijs aan de kernreactor belast. Op het terrein van de Technische Hoge school te Delft zal dezelfde reactor wor den opgesteld, die op de tentoonstelling Het Atoom in Amsterdam te zien is ge weest. Vermoedelijk zal met de reactor voor de eerste maal in 1960 kunnen worden be gonnen. De „Delftse" reactor krijgt wel een min der eenvoudige uitvoering dan die op Het Atoom, omdat hier nog verschillende ex perimenteerfaciliteiten worden aange bracht. Ook het vermogen wordt groter. Het geheel wordt ondergebracht in een stalen gebouw, dat gasdicht wordt ge voerd. Aan de onderkant zal het ongeveer kegelvormig worden, terwijl de kap de vorm krijgt van een halve bol. De totale hoogte wordt ongeveer 28 me ter. De reactorhal krijgt geen ramen, terwijl de ingangen van een luchtsluis worden voorzien. Er is verder nog een toegang „Er zjjn lieden, die vanwege hun klun gelwerk zelfs de naam schoenhersteller niet verdienen. Daarom z(jn naar mijn me ning deze wedstrijden zo goed". Met deze woorden verklaarde gistermiddag dr. G. S. Scheltema, directeur van het produktivi- teitscentrum voor het Midden- en Klein bedrijf cen in het gebouw Emporium in gerichte expositie voor geopend. Het was een expositie samengesteld uit inzendin gen van een zgn. trainingswedstrijd, welke door de federatie van schoenmakerspa troons in Zuid-Holland was georganiseerd. Sinds 1915 strijden iedere twee jaar de Nederlandse schoenmakers om het „Gul den voetspoor" een wisselschild toege kend aan hem, wiens inzending naar het oordeel van de jury van de grootste vak kundigheid getuigt. In de jaren echter dat er niet om het wisselschild gestreden wordt organiseren de provinciale federa ties zgn. trainingswedstrijden, opdat de schoenmakers kunnen zien wat er aan hun vakbekwaamheid en werk nog schort. Het doel van zowel de wisselschildwedstrij- den als de trainingswedstrijden is het vak manschap in de schoenherstellersbranche op te voeren. En dat dit noodzakelijk was bleek wel uit de rede van dr. Scheltema, die gro te structuurwijzigingen verwachtte, ana loog aan die in de Verenigde Staten. Effi ciënte bedrijfsvoering hoer ontbreekt nog wel wat aan en goed vakmanschap ook dit is niet alles zullen in de toe komst onontbeerlijk zijn. Daarom vond dr. Scheltema het zo jammer, dat maar 27 schoenherstellers aan de wedstrijd hadden deelgenomen, terwijl Zuid-Holand 1800 be drijven kent. Desalniettemin, het organi seren van deze wedstrijden om de vakbe kwaamheid te vergroten, noemde dr. Scheltema een baanbrekend werk. Een eerste prijs was overigens door de jury niet toegekend. De heer M. J. v. d. Schans uit Delft kwam precies een punt tekort. Tot vanavond zullen de in zendingen in Emporium voor vakbroeders te bezichtigen zijn. voor vrachtwagens, maar zal alleen wor den gebruikt wanneer de kernreactor is uitgeschakeld. In de directe omgeving van de hal wor den vijf laboratoria gebouwd. Volgens deskundigen zal een volledig uit de hand lopen van de kenreactor in Delft, zelfs bij verkeerd gebruik, onmoge lijk zijn, omdat er een beveiligingsappa ratuur is aangebracht. Deze is namelijk zo geconstrueerd, dat bij de geringste ongewenste toestand van de reactor het splijtingsproces automatisch tot stilstand wordt gebracht. Aan de uitlaatzijde van de kanalen, die voor de aanvoer van lucht en verwarming worden aangebracht, zal steeds controle worden gehouden op radio-activiteit. Met de paalfundering is thans dan be- gbnnen. Het gebouw zal uit beton worden opge trokken en krijgtg bassinwanden van bijna 2,5 meter breed, als afscherming tegen de radioactieve uitstraling. De laboratoria, die hier komen, zijn voor kernfysica, radiochemie, reactorfysica, tracerchemie en een voor radiobiologische experimenten. De heer J. S„ chauffeur uit Vlaardin- gen,, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een zaklantaarn, tut zijn auto, die geparkeerd stond op de Buiten havenweg. Door kortsluiting in de elektrische in stallatie is gistermiddag een brandje ont staan in de personenauto van de heer W. A. M. uit Rotterdam. De auto stond aan de Lange Haven. De brandweer werd gealarmeerd, maar toen deze arriveerde was het vuur al gedoofd door de heer M- zelf. Fietsendieven hebben gisteren een flinke slag geslagen. Het rijwiel van de heef D. N. v. d. A. stond op slot voor zijn woning in de Laan maar was na eniée tijd verdwenen. Mej. J. J. W. vermist haal fiets, die stond in de St.-LiduinastraaL de heer A. de K. uit Rotterdam had zijn fiets neergezet bij De Grens; de heer de J. voor zijn woning in de Stationstraat- Op het zondag te Amsterdam gehouded nationale bondsconcours behaalde he jeugdorkest van de Schied. accordeonver „K.D.O.", onder leiding van de heer v. Hassel, een eerste prijs en de B- etl D-orkesten een tweede prijs. Donderdag 13 november zal Oefening Baart Kunst concerteren ;n het Passage' theater. Voornamelijk zullen de concours- nummers die in 1958 werden gespeeld Eindhoven, ten gehore worden gebracb Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaa3 zal de Laselub op 15 november een <-°n' tactavond beleggen in gebouw Irene. j De toneelvereniging Schiedams Tone®_ zal dan opvoeren: „De voetbalpool". blJ' spel in drie bedrijven van Arnold Ridl5-"' De afgevaargiden bij de opperste Sovi bestudeerden aandachtig het boek van Nobelprijswinnaar, dat met een rouwba was voorzien. De voorzitter sprak: meraden, wat denken jullie nu van prul?" Een van de aanwezigen merkte ,lv3 da' op' pi ui, ucu v can U4. uuii vv .O* dat het niets bevatte over de oktober1 volutie. ef „Welke, die in Boedapest of vroeg hier?" „t „De Nobelprijs wordt alleen verstrip aan werken, die verband houden met vrede". Een ander merkte op, dat een boek 0 cen gewone dokter waardeloos is, daar duizenden doktoren op de wereld z „Waarom geen boek over Stalin?" ,je „Stalin is dood en met de destalinis3'^ van zijn voetstuk gestoten", sprak voorzitter. „Dan een boek over Lenin?" ,oCD „Neen, dat kan ook niet, deze wilde 1 immers de wereldrevolutie". De afgevaardigden gingen heftig elkaar debatteren, totdat er op de werd geklopt. De bode overhandigd 1 telegram en de voorzitter las voor: „Kameraden, hier is een telegram v .j.- Mao: Dringend de Gaulle 80 pet stop ^t heeft de honderdduizend stop geef m'J geld". ttgr I Allen keken bedrukt naar de voorz die opmerkte, dat er tot dusver maar je j boek in de Russische taal over de 'yVjjf j was geschreven, t.w. „De Heilige Sch1 I en die is hier zoek. Allen gingen verslagen naar huis- Hoogachten .s f-f A EEN STEM (De Verg. 1 Estland, Le.-. „LAï'-J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 2