ter gelegenheid van de Z.H. PAUS JOANNES op DINSDAG 4 NOVEMBER 1958 „Papa Giovanni" verbaast Vaticaanstad en Rome Het begon met een opengebroken Conclaaf ##Een hoofdstuk op zich"... DINSDAG 4 NOVEMBER 1953 Foto onder: Bij het vertrek uit Vene tië, op weg naar het Conclaaf, dat Iiij als Paus Joannes XXIII zou verlaten. Tal van autoriteiten stonden op het perron, om hem een afscheidsgroet toe te wuiven. Toen men de kardinaal vroeg, of hij dacht terug te komen, zei hij glimlachend: op het moment wèl Foto boven: Voor de laatste maal zegent de patriarch, kardinaal Angelo Roncalli de stad Venetië, waar hij zich uiterst bemind had weten te maken. Dermate had hij zich in de Venetiaan- se sfeer ingeleefd, dat hij zelfs het Venetiaanse dialect met een feilloos accent sprak, alseen gondelier (Van onze correspondent) ROME, maandagavond IN DE ENE WEEK, die aan de kroning voorafging, heeft Paus Joannes XXIII Zich een populariteit verworven in het Vaticaan en in Rome, die nie mand voor mogelijk had gehouden na het vorige pontificaat. Na een aanvankelijke scepsis, die eerlijk gezegd hier en daar duidelijk de vorm van teleurstelling aannam (vooral wegens de leeftijd van de nieuwe Paus) kwam er zulk een stroom van ver halen en anekdotes over daden en opmerkingen van de Heilige Vader, dat Hij binnen enkele dagen op handen werd gedragen en dat nu de nuchterste, zelfs anti-klerikale intellectuelen toegeven, dat „Papa Gio vanni", toch wel een originele figuur is en dat men veel van Hem kan verwachten. „Papa Giovanni". Zo wordt Hij nu door iedereen genoemd kort en familiair. Het moeilijke, veel te lange woord „drie-en-twintigste", dat in het Italiaans net zo onmogelijk is als bij ons („ventitreesimo") wordt verder gewoon weggelaten. Overigens is er niemand, die in de afgelopen week zo over de tong is gegaan als Papa Giovanni. Letterlijk ieder gebaar van de Paus werd onmiddellijk overal bekend en elk woord van Hem ging als een lopend vuur door de stad. n ie uwe sc hiedamsche co u ra nt PLECHTIGE KRONING van Het begon al meteen de eerste avond. Na de plechtige zegen „Urbi et Orbi" te hebben verleend, keerde de Paus met de kardinalen terug naar de Sixtijnse Kapel Hier had de tweede „obedienza" plaats, waarbij kardinaal'Tisserant, de kardinaal-deken, naar de H. Vader ging en vroeg, of Hij het bevel wilde geven om het Conclaaf te openen. De Paus weigerde evenwel en zei, dat dit pas de volgende morgen mocht gebeuren, daar Hij eerst nog dus in conclaaf 1 een belangrijke vergadering met de kardinalen wilde hou den (overigens een hoogst ongewone gang van zaken). Op dat ogenblik gebeurde er iets ongehoords: de grote deur van de Sixtijnse Kapel vloog open en een opgewon den stel prelaten en geestelijken drong naar binnen en snelde naar de Paus toe. De aanwezige kardinalen hielden de adem in, de Paus keek hoogst verbaasd en verontrust, maar de indringers naderden opgewekt, drongen naar voren, riepen gelukwensen, knielden en vroegen Ziin zegen. J Wat was er gebeurd? Na de eerste verschijning in het openbaar van de nieuwe Paus en de plechtige zegen was iedereen ervan overtuigd dat nu het Conclaaf ook onmiddel lijk zou worden geopend. Dit bracht een aantal prelaten van het Staatssecretariaat er toe om op eigen houtje de zegels te verbreken van de deur, in de mening dat, als ze moesten wachten tot ook deze deur officieel werd geopend ze de Paus niet meer zouden vinden of kunnen bereiken Vandaar hun onvoorzichtige daad. In de Sixtijnse Kapel, waar een ijzige stilte daalde, kwam kardinaal Tisserant naar hen toe en stelde hun de vraag, of ze wel wisten, dat ze de zwaarste vorm van excommunicatie hadden opgelopen, die de Kerk kent. De Paus zat zwijgend en niet-begrijpend toe te zien. Toen wenkte Hij en liet een van de groep de zaak uitleggen. Dan begreep Hij alles, lachte en zei: „Mano, ma no, geen excom municatie. Ik ontsla u ervan en geef u bij dezen de absolu tie". Toen voegde Hij hieraan nog toe: „Nu u hier toch bent, kunt u ook de ring kussen". Dit is dus de allereerste „audiëntie" van Papa Giovanni geworden. In een opengebroken Conclaaf, in de Sixtijnse Kapel en aan een stel geëxcommuniceerde priesters, die Hij eerst moest absolveren.... Deze episode vormt als het ware het uitgangspunt van een bijna eindeloze serie kleine voorvallen, opmerkingen, ge baren van de Paus, die iedereen kent en die Hem op slag oprecht sympathiek hebben gemaakt. De ochtend na de uitverkiezing, toen om tien minuten over tien uur het Conclaaf geopend werd, ontving de Paus de maarschalk prins Chigi en de gouverneur van het Con claaf, mgr. Calori di Vignale. Toen deze knielde en geluk wenste benoemde de Paus hem meteen maggior domo van Vervolg op pagina 7.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5