Dagblad voor Schiedam en omstreken 7 Luchthaven Brussel werd laaiende vuurzee Helikopter redde op het dak gevluchte employés VICTORIE voor Democraten De Paus is allereerst Opperherder en pas daarna geleerde en diplomaat Drievoudige nederlaag voor Republikeinse Partij BEREND NIJMAN Kolendamp bedwelmde Consternatie op blinden-reunie I LOONGRENS TE LAAG Verkie: MONSTERTRANSPORT BEËINDIGD ingen in de Ver. Staten WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 i De Europoort begint in Delft Verstekelingen stonden juichend op het dek Reina Prinsen Geerligsprijs 1958 Vierde Bijstaiidliuis naar Delfzijl Versterking positie woiiingbouwvereni- gingen? v.a. f 4«" p. d. 5 Zoon van Anette Dionne heet naar de Paus Na telegram over regerings beslissing Na de kroning gaf Paus Joannes XXIII van Zijn troon af de zegen „Urbi et Orbi", "waarna een lang gejubel losbarstte uit de duizendkoppige menigte. Zachtmoedigheid Carolus Borromeus i Knowland verslagen 'iVfOWlOY*) HET WEER VOOR MORGEN TOENEMENDE WIND Zo knecht, zo baas Minister stelt commissie in 100 nw. auto's z. chauffeur Vakcentralen tot SER: Aanpassing aan huidige loonniveau gewenst «I nieuwe leaamscne courant Brand teistert vliegveld De 37 Indonesische verstekelingen, aan wie door de Nederlandse regering toela ting in ons land was geweigerd, doch die, zoals gemeld, gisteren vergunning heb ben gekregen zich in Nederlands Nieuw- Guinea te vestigen, kregen vanmorgen van deze beslissing telegrafisch bericht aan boord van de „Johan van Oldenbar- nevelt", die op het ogenblik in de haven van Melbourne ligt. Zij waren uitermate verheugd over de nieuwe wending die hun lot heeft ge kregen en stonden juichend op het dek van het schip. Het is nog niet bekend, waar zij van boord zullen gaan. Het van bevriende zijde in Nederland afkomstige telegram met het heugelijke nieuws, werd op de „Johan van Olden- barneveït" een half uur voor de aan komst in Melbourne ontvangen. Alle 37 verklaarden naar Nederlands Nieuw- Guinea te willen gaan. doch te zullen blijven vechten voor toelating in Neder land. (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Een hevige brand heeft gisteravond en vannacht de luchthaven van Meisbroek— Zaventem, meer speciaal de installatie van de Sabena aldaar, geteisterd. De brand is ontstaan in een grote, op het grondgebied Zaventem staande loods. De kantoren en de meteorologische instellingen in een daarnaast liggend gebouw van acht verdiepingen werden een prooi der vlammen. Bijna al de personen, die daar rond half elf gisteravond nog aan het werk waren, konden tijdig ontsnappen. Twee hunner evenwel, die niet langs de gewone uitgangen buiten waren geraakt, waren op het dak gevlucht, vanwaar zjj met zaklampen tekens gaven aan de mensen beneden. door vrij hevige wind, maar steeds meer om zich heen en begon ook in de ver trekhal te woeden. Het luchtverkeer werd evenwel niet op noemenswaardige wijze door de ramp ge hinderd. daar dadelijk de oude start- en aankomstbanen van het vliegveld Mels- broek in gebruik werden genomen, waar de vliegtuigen vanaf de oude controleto ren werden geleid. De loodsen van de Sa- benavliegtuigen bleyen buiten het bereik der vlammen. De schade, door het vuur aangericht, is zeer groot. De brandweer van Brussel en Schaar beek waren spoedig ter plaatse, doch men had geen ladders, die lang genoeg waren om bij de personen op het dak te komen. Daar dit gebouw nieuw is, en nog niet volledig is afgewerkt, lag op vele plaatsen nog hout en ander brandbaar materiaal, dat voedsel gaf aan het overal om zich heen grijpende vuur. Een uur nadat de brand was ontstaan, viel de elektrische verlichting uit. Vanaf de controletoren werd de uitbreiding van het vuur gadegeslagen. De op het dak gevluchte personen be vonden zich intussen in een steeds ge vaarlijker positie. Toen dacht men er aan de diensten van de bekende helikopter vlieger De Premerie, die bij de overstro mingsramp van 1953 in Zeeuws-Vlaande- ren zo schitterend reddingswerk heeft verricht, in te roepen. Spoedig steeg hij op, draaide enkele malen met zijn heli kopter boven het dak rond. dat hij vanuit zijn vliegtuig met een schijnwerper be lichtte. Vervolgens daalde hij langzaam op het dak van het gebouw en slaagde erin de daar gevluchte personen te redden. Een nieuwe kranige daad van deze moe dige piloot. Intussen greep het vuur, aangewakkerd Paus Joannes XXIII heeft gisteren, hiöens de plechtige Pausmis, die aan Zjjn Jfoning op het middelbalkon van de Sint- 'eter voorafging, een homilie uitgespro ken, waarin Hij zeide, dat Hem boven l"es de taak als Herder van de gehe- J* kudde ter harte gaat. Hij zei, dat ?'.|e andere menselijke kwaliteiten, zoals 'JVoorbeeld op het gebied van de weten- *chap en de diplomatie, alsmede tact en aardigheid en organisatievermogen wel vaar het pausschap meer glans kunnen A erlenen, maar nooit de plaats kunnen "nemen van die ene kwaliteit van Her- er der kudde. ■In deze dagen van grote onzekerheid' Zo zeide de Paus, „luisteren we gaarne ]®ar de stemmen dezer aarde". Hij ver jaarde met blijdschap te hebben verno- Jen met hoeveel vreugde Zijn verheffing °t het. Pausschap was begroet, maar dat jyze vreugdeuitingen Hem ook duidelijk .Jdden gemaakt, hoe verscheiden en hoe rt?aar de lasten waren, die op Zijn schou ws waren gelegd. „Wij constateren met angst en zorg tvelke de taken zijn, die Ons van ver schillende zijden en op verschillende ^'.izen worden toegewezen Ieder doet "aarbij moeite te omschrijven en te be merken, alnaar gelang zijn eigen gees teshouding, zijn persoonlijke ervaring zijn opvattingen omtrent het leven Van de enkeling en van de gemeen- schap". He Paus wees erop. dat sommigen yan Hem verwachten, dat Hij een staats- jan, een diplomaat, een man van we renschap of een organisator zal zijn, ye open staat voor alles, zonder on derscheid, wat zich in het moderne le- 'pn als progressief aandient. Hij meen- j "e echter, dat deze lieden zich vergis- .en. „Zij vormen zich van de Opper- erder een beeld, dat niet overeenkomt pet het werkelijke ideaal. De nieuwe ®us, het zij nogmaals gezegd, verwe- .jhlijkt vóór alles in zich het prach- beeld van de Goede Herder Hij js de poort tot de schaapstal", o Hij vervolgde: bgl °0r en hoven alles moet de Paus Hern z'in van 'iver' die de G°ede Hii ifr kenmerkt, en als zodanig moet eQn bereid zijn tot elk heilig waagstuk, «Oert quent en tüt het hoogste offer. De Scha herder geeft zijn leven voor zijn a,s Pen.... Hij gaat de kudde vóór en.' aa- et nodig is, bindt hij ook de strijd te met de wolven, om zijn lammeren erdedigen". Jv «oh hs Joannes verklaarde voorts, dat j dp „andere schapen, die niet tot ru -chaapstal behoren", moeter worden l3,fgcvoerd. „Ziedaar het probleem der in zijn gehele omvang, Het vormt de eerste en grootste zorg voor de Paus, zij het niet zijn enige zorg". Sprekende over het soort paus. dat Hij zou willen zijn, verwees Paus Jo annes naar het woord van Christus: „Leert van Mij, Die zachtmoedig en ne derig van harte ben". Hij riep de gelo vigen over de gehele wereld op om. voor Hem te bidden, opdat Hij de deugd van zachtmoedigheid en van nederig heid zo volmaakt mogelijk zou beoefe nen. „Wij zijn ervan overtuigd", zo zeide de Paus in dit verband, „dat dit grote rijkdommen zal opleveren, en dat dit de voortzetting van het bij uitstek gees telijke werk van de Vader der gelovigen ten voordeel zal strekken, even goed als de tijdelijke en wereldlijke en sociale orde". De Heilige Vader wees tenslotte op de figuur van de heilige, wiens feestdag het gisteren was. „Deze aartsbisschop van Milaan", zo zeide Hij, „was ons steeds uitermate dierbaar en zal dat ook steeds blijven. Het was bij de kostbare rele- kwie van zijn hart, dat Wij te Rome in de aan hem toegewijde kerk aan de Via del Corso 35 jaar geleden tot bisschop werden gewijd". Het leven van Gods Kerk heeft tij den van stilstand en van wederopbloei gekend. In een daarvan heeft Gods Voorzienigheid aan de heilige Carolus Borromeus de verheven taak toegewezen om op uitzonderlijke wijze zijn mede werking te verlenen bij de wederopbouw van de kerkelijke orde. Zijn aandeel in de tenuitvoerlegging van de hervormin gen van het Concilie van Trente en het voorbeeld, dat hij daarbij gaf in het diocees van Milaan verschafte hem de roemrijke titel van leermeester van de bisschoppen. Zo was hij ook raadsman van de pausen en een lichtend voor beeld van bisschoppelijke heiligheid". De Paus riep de aanwezigen op tijdens de volgende plechtigheid van de pauskro ning vurig te bidden om de voorspraak van de heilige Carolus Borromeus voor het verkrijgen van een overvloed van ge nade voor een juiste vervulling van Zijn taak als Opperherder der Kerk. Het Amerikaanse volk is gisteren in groten getale naar de stembus getogen om een nieuw Huis van Afgevaardigden, een derde van het aantal senatoren en 33 gouverneurs te kiezen. Zoals reeds werd verwacht zijn deze verkiezingen een grote overwinning voor de Democraten geworden. De democraten, die reeds over een meerderheid in beide Huizen van liet Congres beschikten, hebben deze versterkt. Tegen 11 uur vanmorgen was de stand van de uitslagen als volgt: Senaat 21 democraten en f! republikeinen. Inclusief de zetels waarover deze keer niet is gestemd is de verhouding nu: democraten 60, republikeinen 34. De uitslag van 4 zetels moet nog binnenkomen. Huis van Afgevaardigden: democraten 263, republikeinen 112 zetels. Nog onbeslist 61. De absolute meerderheid in het Huis is 219 zetels. V an de 33 gouverneurszetels, die op het spel stonden zijn er nu reeds 111 "et 'Je2]t van de democraten, terwijl de republikeinen er 5 ver wierven. Ondanks hun grote nederlaag hebben de republikeinen toch nog een zeer opvallend succes geboekt waar n.l de democraat Averell llarriman zijn gouverneurschap van de belangrijke staat New York over zag gaan in handen van de republikein Nelson Rockefeller. Opvattend is de nederlaag va*n de be kende Senator Knowland, die in de be langrijke staaf Californië kandidaat was voor het gouverneurschap. Nu de democraten de meerderheid heb ben zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden, zal president Eisen hower dus ook de laatste twee jaren van zijn huidige ambtstermijn me, een Demo cratisch Congres moeten regeren. Hij is de eerste president in de Amerikaanse geschiedenis, die driemaal achtereen met een Congres moest werken waarin de op positie de meerderheid had. De voorzitter van de Democratische partij, Butler, schreef vanochtend de Re publikeinse nederlaag toe aan een groei end gebrek aan vertrouwen in het ver mogen van Eisenhower en de Republi keinse partjj om het land te leiden. But ler zei, dat de huidige overwinning zijn partij in een gunstige positie voor de pre sidentsverkiezingen van 1960 plaatst. De jury voor de Reina Prinsen Geer ligsprijs 1958 heeft uit de 47 inzendingen ui+ Nederland en België geen werk kun nen aanwijzen dat voldoende oorspronke lijkheid en literaire waarde had om met deze prijs bekroond te worden. De jury werd gevormd door Anna Blaman, Clara Eggink, Antoon Coolen, Karei Jonckheere en dr. J. W. Schulte Nordholt. Veel bewolking met hier en daar mist en later plaatselijk enige regen. Aanvan kelijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Donderdag 6 november: zon op 7.42, onder 17.04; maankop ï.n, onder 14.39. De winnaar van het vierde huis van de Bijstand-loterij is bekend. Het is de heer P. Vos uit Delfzijl, de 23-jarige zoon uit een aannemersgezin van vader, moeder en drie kinderen, wonende aan de Water straat 26. De heer Vos, die zich a.s. zondag gaat verloven, heeft dus wel reden, daar een grandioos feest van te maken. Merkwaar dig is, dat vier jaar geleden een werk nemer van de firma Vos winnaar werd van een S.U S.-Iiuis. MinisterWitte heeft een commissie in het leven geroepen, die een ondergoek zal instellen naai- de positie van de woning bouwcorporaties. De opdracht aan de commissie luidt: voorstellen te doen om trent maatregelen, die binnen het raam van de thans geldende wettelijke bepa lingen zouden kunnen bijdragen tot ver sterking van de zelfstandigheid van de woningbouwcorporaties - ten opzichte van de overheid en tot bevordering van de eigen verantwóórdelijkheid dezer corpora ties, Voorzitter van de commissie is prof. dr. F. de:Roos, hoogleraar aan de vrije universiteit te Amsterdam. (Advertentie) cent per km. Een honderdzestigtal blinden uit de provincie Noord-Brabant waren gisteren te Helmond op een door een comité goed voorbereide reünie bijeen. Met autobus sen werden de per trein gearriveerde blinden onder geleide van leden van het comité en E.H.B.O.'ers van de plaatselijke B.B. naar de feestzaal Van Vilsteren in het centrum der stad gebracht. «o) Voordat gasten en gastheren aan een gemeenschappelijke maaltijd zouden gaan aanzitten ontstond er consternatie door dat in en buiten de zaal een 25-tal per sonen plotseling of geleidelijk het bewust zijn verloor De E.H.B.O.-ploeg der B.B. kwam on middellijk in actie en waarschuwde ook een paar geneesheren. Deze constateerden kolendampvergiftiging en lieten de be wusteloos blijvende personen per autobus of auto naar het St.-Lambertusziekenhuis brengen. Na behandeling aldaar konden na vrij korte tijd alien, op een na, weer worden heengezonden. Dg oorzaak van de kolendamp was spoe dig ontdekt. Door een mankement aan de schoorsteen van de centrale verwarmings installatie waren, tegelijk met de hete lucht, afvoergassen in de zaal terecht ge komen. Bij het controleren van de ver warming was de exploitant van het café- restaurant, de heer Th. van Vilsteren, in de kelder bewusteloos geraakt. Ook hij was na enkele uren de gevolgen weer te boven. Met het plaatsen van een groot deel van een in totaal 120 ton wegende stoomketel werd 'n monstertransport van Overijssel naar Delft afgesloten. Het gevaarte werd zowel over de weg als over het water vervoerd. Dinsdag morgen werd de bestemming het terrein van een Delftse fabriek bereikt. y-**» ■<We»we(». 'nette Dionne één van de be- oemde Canadese Dionne-vijfling ioseert hier trots en gelukkig met haar man en zoontje, dat Jean- Francois werd gedoopt. Het jongetje heet met zijn eerste naam naar de nietzwe Paus Jounnes XXIII, J In een brief aan het dagelijks bestuur van de S.E.R. hebben de besturen van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. de aandacht gevestigd op het feit, dat de voor de ziekengeld- en de ziekenfondsver zekering geldende loongrens van 6900 per jaar niet meer in overeenstemming is met het huidige loonniveau. Hetzelfde is naar hun oordeel het geval met de voor deze en andere sociale verzekeringswetten geldende premie- en uitkeringsgrens van 19,— per dag. In verband daarmee wordt er in de brief op aangedrongen de vraag onder het oog te zien, welke verhoging deze bedragen dienen te ondergaan ter aan passing aan het huidige loonniveau. De besturen der vakcentralen wijzen er daarom op, dat het bedrag van het inko men,, waarover premie voor de Alge mene Ouderdomsverzekering wordt ge heven, als gevolg van de stijging van het loonniveau, met ingang van 1 januari eveneens hoger zal worden gesteld. Tevens herinneren wij eraan, dat de S.E.R. zich op verzoek van de staatsse cretaris van Sociale Zaken reeds bezig houdt met de vraag, of afschaffing van de loongrens voor de Werkloosheidswet gewenst is. Voorts menen de vakcentralen, dat in samenhang met de binnenkort te verwach ten verhoging van de uitkeringen der A.O.W., de S.E.R. aandacht zal dienen te schenken aan een verhoging van de toe slagen op renten ingevolge de invalidi- teits- en ongevallenwetten, alsmede aan de vraag in hoeverre de huidige kinder- bijslagbedragen nog in overeenstemming zijn met het gestegen loonniveau, ■Tr" J p

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1