thefarinc 4 Westelijken en Sovjets praten in Genève langs elkaar heen Althans in het Delfts waterloopkundig lab... Dames voor Zet v.h.m.o.-scholen ook de meis j es in ons land wijd open Plechtige inzegening van het Mgr. Zwijsencollege - Veghel <3bb Op zoek naar stroompatroon Uit alle Prof. Rogier vermaant: si Befangrijke^vooruitgang bij bestrijding van pijnen! B-47 (met kernbom) na start neergestort Nog geen agenda voor „kernproeven conferentie" Mgr. Giobbe droeg H. Mis voor de Paus op Esso-orcler voor Werk spoor al in uitvoering 6-11-'63 f B WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 handen HAMEA-GELEIGÜH! jü De stroom kieken Hengelo Glasg i ow Derby (Engeland) Londen I Londen II Lowestoft (Engeland) Verleden tijd» Geen verrassingen In de VA1. Concessies bij Rapacki-plan Discipline met liefde £rof, Rogier dan wekte wellicht yerba- Geen angstige beperking Intellect op platteland n**:' Europoorts buitenhaven bijna gereed (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Ge leerden hebben vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten. Daarna hebben zij kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte mid delen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. m Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (heiarox. Een Amerikaanse middelzware B-47 bommenwerper met een kernwapen aan boord is gisteren in Texas kort na de start in brand geraakt en neergestort. Het wapen ontplofte niet en er was geen gevaar voor de omgeving, aldus heeft de luchtmacht te Washington bekendge maakt. Als voorzorgsmaatregel voor eventueel stralingsgevaar werd echter luchtmachtpersoneel verzocht het wrak niet te naderen. Van de vier inzittenden wisten drie zich met valschermen in veiligheid te stellen. De vierde, de vlieger, kwam om het le ven. Het toestel was opgestegen van een vliegveld bij Abilene. Het bereikte een hoogte van 450 meter en stortte acht ki lometer van de startbaan neer. (Van onze verslaggever) DE tweede verbinding van Rotterdam met de zee ligt voorlopig in Delft. Om precies te zjjn in het Waterloopkundig Laboratorium, waar knappe in genieurs de kust van Nederland hebben nagebouwd en daarvoor, midden 'h een grote plas water, de buitenhaven van Europoort hebben neergelegd. „Kijk, daar ligt de kop van Rozenburg en dat is het eiland Goeree. Op de hoek ligt het Haringvliet en hier, rechts van de Westplaat stroomt de Wa terweg." Öe verduidelijkingen van de ingenieur, die breeduit gebarend staat te ver tellen, zijn voor een leek bepaald niet overbodig. Want de plas water, de reep- les zink en wat verspreid liggende bakstenen, schijnbaar willekeurig in het tvater gegooid, kunnen op het eerste gezicht alles voorstellen, behalve onze hlonde kust en de grillige zee. Niettemin vormt deze verzameling van tameljjk baardeloze voorwerpen een zuiver model, een op de millimeter nauwkeurige Weergave van de realiteit, zoals die zich ^voordoet nabij Hoek van Holland, "abjj het drukst bevaren stuk zee ter wereld. GEEN FOTO van een orkaanook geen ziviepende kometen in het heelal, maar de stroombewegingen rond de buitenhaven van Europoort. Het is een tijdopname van de witte stukjes papier, die door het water worden meegenomen. Rechts van de staande band de damwand en de ingang van de Nieuwe Waterweg. Duidelijk toont deze foto de druk, die op de linker zijde van de damwand en op het noorderhoofd by Hoek van Holland wordt uitgeoefend. Een ingenieur in overall en baggerlaar zen staat midden in de Nieuwe Waterweg, ^an zijn voet ligt een scheepje te deinen, öat overigens niets minder moet voorstel- ^en dan een tanker van zo'n 60.000 ton. Bie ingenieur heeft een duimstok in de hand en staat, even ten westen van de Noorderpier blijkbaar de golfjes te me len. Een blondharige assistente strooit ondertussen witte papieren snippers uit over het water. Even later vertellen zij °ns, wat de bedoeling van deze bezigheden «in. Advertentie UAMCA.C ruw of schraal „Op de kop van Rozenburg moet in de zee een superhaven worden gebouwd. Een stuk zee moet dus vrij van stroom en golfslag worden gemaakt, hetgeen bereikt wordt door het te omringen met een dam. Aan ons is nu de taak om uit te zoeken: 1. Bjj welke vorm van die dam geen hinderlijke aanslibbingen ont staan, zodat zonder al te veel bagger- werk de zee voor de Europoort diep ge noeg blijft voor de scheepvaart. 2. Bij welke vorm van diezelfde dam de scheepvaart bestemd voor de Nieuwe Waterweg geen last heeft van de nieuwe schepping voor de kust. De ingenieur voegt er aan toe, dat beide punten van het onderzoek in direct ver band staan met de wijze waarop de stroom zich bij de nieuwe situatie gedraagt. Hun onderzoek komt dus neer op het registre ren van de stroompatronen bij de ver schillende vormen, die de damwand even tueel zou kunnen krijgen. De kust van Nederland en do dam rond de buitenhaven van Europoort, zoals die er in het laboratorium uit zien. De ingenieur staat op de damwand. De ingang tot de Nieuwe Waterweg rechts op de voorgrond. In Delft doen de golfopwekkers hun werk. Zij stuwen het water over de bo dem van lichte stukjes bakeliet, die zich gedragen als de zeebodem, en bootsen de stromen na welke wind en tij uitoefe nen op onze Noordzee. In het water draai en en wentelen papiersnippers mee in de snelle stroom, terwijl een fototoestel hun bewegingen nauwkeurig registreert. Om die foto's gaat het nu, want zij geven een nauwkeurig overzicht van het stroompa troon, zij laten zien waar de knelpunten komen en waar men aanslibbing kan ver wachten. WINDSTREKEN Na zestien jaar heeft de heer K. M. Milek, een 33-jarige Pool, thans voor het eerst zijn moeder weer terugge zien Ze woonden in Kattowitz. toen hij in december 1942 afscheid van haar ■hoest nemen, omdat de Duitsers hem voor arbeidsdienst opriepen. Hij heeft dat in verscheidene fabrieken ge daan, maar toen hij als automonteur ■net het Duitse leger in Italië terecht kwam. zag hij kans over te lopen haar het Vrije Poolse leger, dat daar aan de zijde van de geallieerden streed. Na de oorlög kwam hij in En geland en toen het Poolse leger daar ontbonden werd. ging hij naar Neder land, waar hij werk vond bij een ma chinefabriek in Hengelo. Hij is daar ook gehuwd. De pogingen van zijn ■hoeder om een visum te krijgen ten einde haar zoon in NedeiJand een be zoek te brengen, hadden thans na en kele jaren succes on zo kan zij nu twee maanden bij hem doorbrengen. Voor het eerst, na zestien jaar.. Behalve een uitstekende acrobati sche clown blijkt Bobo. de circus-ar tiest Ernest Malam, ook een gehaaide jnbreker te zijn. De politie greep hem }h zijn kladden, toen hij juist van een ■'legale visite terugkeerde en zijn kof- lor vol met gestolen waar had zitten. B'j kwam heel makkelijk in de huizen, bant Bobo klom net zo rustig tegen ■ogenpijpen etc op. als u over het jrottoir wandelt. Hij deed ook in meu bels en had daarvan zelfs een hele handel opgezet. Verder was een van J'in speciale artikelen rookwaar. In tWee winkels bêmachtigde hij bijvoor beeld alleen reeds meer dan 42.000 si garetten. Twee veroordeelden, die uit een zo genaamde „open gevangenis" waren ntvlucht (de veroordeelden genieten hier een zeer grote mate van vrijheid, ■m eigenlijk meer pensiongasten) r°egen de rechter hen vooral naar ®h cellulaire gevangenis te sturen ■h daar hun straf uit te zitten. Hun Pvatting was: als .ie in zo'n „open gevangenis" zit. ontkom je niet aan 2® verleiding om er van door te gaan. 6 nebben hun zin gekregen. 's een wonderlijk verhaal en we dav n?n het uit Engelse blad „Sun- y Picturial". Tot voor kort was het namelijk mogelijk om voor tien Engel se ponden (goed 100,—) per schip van Engeland naar de Verenigde Sta ten te varen en weer terug. De reizen werden „verzorgd" door stewards van de twee reusachtige passagiers schepen van de Cunardlijn, de „Queen Mary" en de „Queen Elizabeth". De „passagiers" want u zult wel be grepen hebben, dat het hier heus niet om 'n vriendelijkheid v.d. maatschap pij ging kwamen te Southamp ton of New York aan boord van de schepen dank zij een pas, zoals de le den van de bemanning hebben Een maal aan boord kregen ze een steward uniform en woonden dan heel gezellig in de verblijven van de bemanning. In de V.S of in Engeland gingen ze enkele dagen passagieren. De terug reis verliep op dezelfde wijze. Het aantal klandestiene passagiers was zo groot, dat de bemanning voor hen een' speciale benaming had uitgedacht: de vierde klasse Enige dagen geleden zou de zaak ontdekt zijn. doordat een der passagiers van deze „klasse" werd gearresteerd en de Amerikaanse auto riteiten maken zich al ongerust, om dat, er via dit ..reisbureau" wel eens sovjet-agenten de V.S. binnengesmok keld zouden kunnen zijn. Een door merg en been dringende gil klonk plotseling schril door het theater. Het had echter niets te ma ken met de gruwelgeschiedenissen, die op het programma stonden: „De terreur van de ruimtevaart" en ook niets met „De vloek van de man zon der gezicht", welke twee onderhouden de filmwerken daar op het ogenblik gedraaid worden. Het had echter al les te maken met een bleke, trillende ouvreuse, die in een van de paden 'n onbeheerde koffer vond, deze even opende en toen plotseling een kleine krokodil op zich toe zag kruipen. De politie wacht nu of de eigenaar zijn verloren voorwerp zal komen terug halen. Een gift van f 2000,— konden de ka pitein en negen bemanningsleden van de vissersboot, ..Trinidad" onder el kaar verdelen. Het was een geschenk v. d. eigenaars van een Deens stoom, schip, dat op de Noordzee verging en waarvan dé bemanning door de be manning van de Britse vissersboot ge red werd van een wisse dood. Ze had den een knap staaltje van zeeman schap gegeven en waren het geschenk méér dan waard, vonden de Denen. De tijd is voorbij, dat een ingenieur in zijn werkkamer mooie plannen uitdokter de en vervolgens met het resultaat naar een aannemer snelde om ze maar direct te laten verwezenlijken. Pieter Caland, de knappe waterbouwkundige, de vader van de eerste verbinding van Rotterdam met de zee, kon en moest zelfs zo nog werken. Hij kon in het midden van de vorige eeuw niet eerst met zijn plannen naar een laboratorium lopen. De resultaten van zijn denken en ervaring konden slechts in de realiteit op hun waarde worden geschat. Fouten konden niet worden vermeden. Zijn Waterweg, hoe goed ook van opzet, dreigde meermalen te verzanden en had de voortdurende aandacht nodig van de baggermolen. Dergelijke fouten kunnen nu niet meer worden gemaakt. In het Waterloopkundig Laboratorium worden de plannen vooruit gerealiseerd, zodat de onvolmaaktheden kunnen worden gecorrigeerd. Een jaar lang zijn de ingenieurs in Delit nu aan het werk. Zij namen en ne men proef na proef en wijzigden keer op keer wat aan de vorm van de wand. Het model, dat thans in het water ligt, zal naar de mening van de heren, weinig verandering meer behoeven. Het wijkt overigens nogal wat af van de schets, waarmee de gemeente Rotter dam bij de lancering van Europoort in november van 1957 voor de dag kwam. De buitenhaven heeft de vorm van een half ei. De damwand loopt in een halve ovaal van de noordelijke naar de zuidelijke oever van het eiland Rozen burg. De grootste afstand tussen de kust en de damwand zal ongeveer 3 kilome ier bedragen. De ingang van de buiten haven werd geprojecteerd in de noorde lijke zijkant van de wand. Over een goed jaar is men in Delft uit gerekend. Dan hebben de ingenieurs vol doende fotomateriaal bezichtigd van de stromingen bij eb en vloed dan heeft men ook de bodemreliefs bestudeerd. De heren uit Delft zullen dan met een paar teke ningen bij de gemeente Rotterdam ko men. waarop een damwand staat aange geven. „Zo ligt de wand rond de buitenhaven van Europoort het beste", zullen zij dan weten te vertellen, wanneer zij het resul taat van twee jaar werken met stenen, bakeliet, gruis en reepjes zink overleggen. De havenautoriteiten zullen dan rustig en zelfverzekerd het sein kunnen geven voor de aanvang van de werkzaamheden in zee. Zij weten dan, dat de buitenhaven hun geen onaangename verrassingen kan bezorgen, hetgeen een prettig gevoel moet zijn, wanneer in 1965 de buitenhaven er ligt en de eerste schepen binnen zullen lopen. De conferentie in Genève over het staken der kernproeven heeft gisteren de besprekingen voortgezet. De verga dering heeft bijna twee uur geduurd. In een communiqué voor de pers wordt slechts gezegd, dat men heeft gediscus sieerd over de ontwerpen voor een agenda en dat de Sovjet.vertegenwoor- diger heeft gesproken over het Russi sche voorstel aangaande een staking der kernproeven. Vandaag zouden de besprekingen worden voortgezet. Zoals al eerder ge meld gaan de moeilijkheden voorname lijk over de agenda. Zonder hierover, zoals toch het gebruik is, te overleggen heeft de Sovjet-afgevaardigde Tsarap- kin op de eerste vergadering (vorige week vrijdag) onmiddellijk een Sovjet plan tot definitieve stopzetting van de kernproeven ingediend. Hij trachtte hiermee de westelijke afgevaardigden te dwingen onmiddellijk te repliceren, waarmee het Sovjet-plan automatisch tot eerste punt van de agenda was ge. worden. Vernomen wordt, dat de dele gaties van Oost en West nu in feite langs elkaar heen praten. De Rus sprak bv. gisteren met de grootste uitvoerig heid over zijn ontwerp. De westelijken weigerden substantieel commentaar te leveren (teneinde niet in de Russische agenda-val te raken) en bespraken op hun beurt slechts de regeling van de agenda. Tot veler verrassing heeft India, te zamen met dertien andere landen, in de Algemene Vergadering van de V.N. een resolutie ingediend, die overeen stemt met de resolutie, welke India bij de voor-besprekingen in de politieke commissie van de Algemene Vergade ring heeft ingetrokken, toen de voor. naamste paragraaf ervan in deze com missie werd vecworpen. De resolutie vraagt de Algemene Vergadering onmiddellijke opschorting van de kemproeven aan te bevelen. Deze opschorting zou moeten duren tot op de Geneefse conferentie „overeen stemming is bereikt". Deze formulering is voor^de westelijken onaanvaardbaar, omdat "zij zou kunnen leiden tot een definitief verbod van kernproeven, zonder dat een effectief controle systeem is gewaarborgd. De westelijken willen slechts en in deze zin is een resolutie in de politieke commissie aan vaard opschorting „zolang de confe rentie duurt", in welke formulering dus rekening wordt gehouden met de grote kans, dat géén overeenstemming wordt bereikt. De Poolse minister van buitenlandse zaken, Rapacki, heeft gisteren tegen over verslaggevers te Warschau ver klaard dat Polen, in overleg met zijn bondgenoten, bereid is een grote stap te doen om tegemoet te komen aan de gereserveerdheid tegenover zijn plan voor een atoomvrije zone in Midden- Europa. Polen zou willen overwegen het plan in twee stadia te volvoeren: Ten eerste: de aanmaak van kern wapens in-Polen Tsjecho-Slowakijë en Oost- en West-Duitsiand zou verboden worden. Legers in dit gebied, die nog niet over kernwapens beschikken, zou den deze ook niet mogen aanschaffen en er zouden geschikte controleregelin gen moeten worden ingesteld. Ten tweede: na bespreking over „ge schikte beperking van conventionele strijdkrachten" zou deze gelijktijdig ge realiseerd worden met „volledige vrij making van kernwapens van het ge bied en invoering van gepaste controle regelingen". Rapacki achtte deze wijziging van zijn plan het maximum waartoe men kon gaan, ofschoon hij het mogelijk achtte dat zij voor „hen, die West-Duits- land met kernwapens uitrusten" niet bevredigend is. s ï:;7 i'. De werktekening van de ingenieurs in Delft. Het gebied, waarover hun onder zoekingen zich uitstrekken ligt tussen de lijnen van het vierkant. Duidelijk komt de vorm van de damwand voor de kop van Rozenburg en de opening van de Europoort in zee op deze kaart uit. (Van onze verslaggever) Ten opzichte van lectuur moet de school geen overgevoelige angstige beperking aan de dag leggen en het huisgezin moet het milieu zijn, dat de achtergrond biedt aan deze evolutie. In het belang van de kin deren moeten de gezinnen zich in die geest hervormen, dat zij een positieve elastici teit aan de dag leggen en de platgetreden paden van traditie durven te verlaten. Be denkt stoere Brabanders, zo waarschuwde de hoogleraar, dat de dagen van het oude Brabant, van het provinciale, regionale (Van onze Haagse redactie) de Parkstraat kleeft de Pauselijke tius-intërnuntius mgr. Paolo Giobbe gis teravond een pontificale H. Mis gecele breerd ter gelegenheid van de Pauskro ning. Mgr. Giobbe werd hierbij geassisteerd door de beide troondiakens mgr. mr. F. Op dg Coul en mgr. H. J. J. van Hus- sen. Deken mgr. W. Bokeloh fungeerde als presbyter-assistens. Diaken en subdi aken waren resp. kapelaan J. Rohde en kapelaan E. Vereecken. Bij de intrede van mgr. Giobbe weerklonk het machtige achtstemmige Ecce Sacerdos van Bruck ner. gezongen door de gezamenlijke ko ren van de Parkstraat en de Elandstraat onder leiding van Jan Schmitz. De H. Mis werd door vele autoriteiten bijgewoond. Onder hen bevonden zich mi nister dr. M. Klompé, de staatssecreta rissen mr. R. Höppener, vice-admiraal b.d. H. C. W. Moorman en dr. G. M. J. Veldkamp, benevens vele afgevaardigden der diverse ambassades, gezantschappen en andere diplomatieke vertegenwoordi gingen. Tijdens de H. Mis werd de Missa in ho- norem beatae Mariae Magdalenae van Philip Loots uitgevoerd en na de Mis het dubbeikorige Te Deum. van Hubert Cuypers. Naar aanleiding van het op 31 okt j.l. verscheffen bericht over de te bouwen raf finaderij van de Esso in het Botlek-ge bied vernemen wij van bevoegde zijde dat met de uitvoering van de voorberei dende werkzaamheden reeds een aantal maanden geleden, onder toezidht van Bad ger N.V., is aangevangen. De opdracht, waarvan in het bedoelde bericht uit Utrecht sprake was. heeft betrekking op de montage van het mechanisch dee] van te bouwen verwerkingsinstallaties, welke opdracht thans aan de montage-afdeling van Werkspoor N.V is verstrekt De nieu we raffinaderij omvat o.a. een ..crude distilling unit", „splitter", „powerformer" en een „hydrofiner" met bijbehorende eenheden. AMSTERJMM, 4 noveoihïr 1654 De katholieken moeten steeds meer toegerust zijn voor de apostolische taak, die ook de leek vandaag te vervullen heeft. De taak van het katholiek dorpse isolement voorbij zijn. Dit gewest r i- i is het grote proefveld van industrialisatie middelbaar onderwijs is de jonge mens op te leiden tot zeil denken, zelf j en schijnt op weg te zijn het welvarendste heslissen en niet volgen zonder begrijpen. Anders zou men het oud laster- en dichtst bevolkte gewest te worden. Het VI 1 v- 1 i V'j i -ïii betrekt echter nog te veel intellect en top- lyk verwijt aan de Kerk, dal /ij de mensen dom wil houden, nog waar figuren van buiten. Het ontbreekt aan maken. Ten opzichte van de mannelijke jeugd erkennen vele priesters en mensen, die de toon kunnen aangeven in 'het oecumenisch gesprek. Waar anders de autochtone krachten kweken dan op de v.h.m.o.-scholen. Ouders, geeft de scholen daartoe de ruimte en dwingt hen niet tot handhaving van beschermende normen. Het is niet goed, dat de ouders alles maar goed vinden, maar kinderen op voeden als kasplanten met angstige scru pules is ook bedenkelijk. Prof. Rogier constateerde door over dreven angstvalligheid een achterstand in kritisch lezen bij katholieke studenten en kwam op voor vrijheid binnen de school. In de parochiekerk van St.-Jacobus aan j leken daarvan de consequenties, maar zij zijn terughoudend, zodra het om meisjes gaat. Velen vonden het destijds maar zeer bedenkelijk, dat Thorbecke een grondige ontwikkeling van de vrouw een weldaad achtte. Nergens ter wereld heeft zich echter het axioma van de ongeschiktheid van de vrouw voor de weienschap kunnen handhaven en zelfs een heilige als Thomas More hield, evenals Erasmus, een warm pleidooi voor wat we tegenwoordig gymnasiaal onderwijs aan meisjes zouden noemen. Katholieke Nederlanders en Brabanders van alle welstandsklassen, hebt ge doch ters met verstandelijke aanleg, doet ze dan niet te kort met een vorming beneden hun geestelijke stand. Van de hulpen in de huishouding, fabrieksmeisjes en typisten met alleen een mulo-diploma zijn de ka tholieken verre in de meerderheid en nog geen 9'/» van de academische vrouwen is katholiek Als we daarin berusten, bljjft voor de katholieken de rol van Assepoes ter gereserveerd. Het is plicht de begrij pelijke aarzeling te overwinnen en positief mee te werken, dat ook de meisjes in ons land de scholen voor v.h.m.o. wijd wor den geopend. Heel ons katholieke volk moet de eerste halve eeuw rijzen tot een hoog niveau, wil wat we wonnen in an derhalve eeuw niet verloren gaan. Deze vermaning gaf prof. dr. L. J. Rogier gisteren bij de opening van het nieuwe gebouw van het Mgr. Zwijsen- coilege te Veghel door drs. M. van de Weijst. inspecteur van het v.h m.o., na dat eerst de bisschop-coadjutor van 's-Hertogenbosch, mgr. W. M. Bekkers, de plechtige inzegening had verricht. Daaraan was vooraf gegaan een plechti ge H. Mis in de St.-Lambertuskerk op gedragen door mgr. Bekkers, die tevens de leerlingen toesprak. Tijdens de bijeenkomst van de vele ge nodigden, onder wie talrijke pastoors en burgemeesters uit de omgeving, in het prachtige gebouw, ontworpen door het architectenbureau P. Tooten en J. van Ginderen. richtte de bisschop-coadjutor zich meer in het bijzonder tot de docen ten, wie hij op het hart bond tucht en dis cipline te verenigen met een grote liefde voor de jonge mens. zing met te verklaren, dat vrijheid van onderwijs ongeveer het tegendeel van het katholiek beginsel is en slechts in bijzon dere gevallen aanvaardbaar. In zijn verder betoog kwam overigens duidelijk tot uiting de positieve waarde van het eigen katholiek onderwijs, maar eerst liet hij met voorbeelden uit de ge schiedenis zien tot welk een grote ver warring in de geesten, zowel links als rechts, de onderwijs-kwestie geleid heeft. In een democratische staat horen links en a-echts elkaar te vinden in een recht, dat zij moeten verwezenlijken en voor ons katholieken houdt dit ook in erkenning van het beginsel van reprociteit, d.w.z., dat wij de vrijheid, die wij begeren, ook anderen moeten gunnen. Een katholieke school zal zich moeten gedragen naar de richtlijnen van het ker kelijk gezag, niet volgzaam, maar gehoor zaam, zoals denkende mensen past. Wat het katholiek voorbereidend hoger- en middelbaar ondcrwjjs betreft, menen nog vele mensen, dat dit er allereerst P om de jeugd te behoeden voor de verder feljjke invloed van neutrale scholen, het geen al te schromelijk overdreven wordt. Het grote doel van het katholiek v.h.m.o. is voor te bereiden tot het innemen van een positie met een leidend karakter in de Nederlandse samenleving en te bren gen tot een Godsbeschouwing, waarbij ook kennis genomen moet worden van een mêlé van levensbeschouwingen. Aan dit laatste mankeert volgens prof. Rogier bij vele scholen nog wel wat en in dit ver band herinnerde hjj aan de uitspraak van mgr. Bekkers, onlangs gedaan, dat het ook voor deze provincie tjjd is geworden voor het oecumenisch gesprek, Drs. Van de Weijst noemde de middel bare school in Veghel van groot belang voor de emancipatie van Brabant en acht te het hard nodig, dat ook de jongens en meisjes van de boeren de schooi bezoeken. Er ligt op het platteland nog intellect, dat aangeboord moet worden. Reeds in 1.948 werd in Veghel de katho lieke h.b.s geopend, die voorlopig gehuis vest werd in het parochiehuis Zeven jaar later werd het nieuwe gebouw betrokken en kwamen er geiijk een h.b.s.-A en een m.m.s. bij. die nu een afzonderlijke vleu gel hebben De h.b.s. begon met 32 leer lingen en thans telt de gehele school 339 leerlingen, van wie 75% buiten Veghel komt. terwijl de verhouding op de m.m.s. fifty-fifty is. Als u morgen hout en muren feestelijk verft met Flexa. staat u over vijf jaar nog verbaasd! Zo gaaf en sprankelend van kleur blijft de meest 'uitgekiende' verf Hp verl voor het schilderfeest Vrdttg hei gtuti> boekje 'Knap het op met kleur' ruin FLEXApostbus 2. Leiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3