Kortlopende schuld verminderd van f 12,6 miljoen tot f 5 miljoen Lang geld beloopt thans f 12.6 (4.6) miljoen DIRECTIE biedt ontslag aan Illegale dundruk-editie van Pasternaks „Dr. Zjivago" Kamperen in UW LEDIKANT 0 m 0 Liquiditeitsprobleem EXCELSIOR opgelost Jaarvergadering Excelsior Raadsvergadering Interdiocesane Katholieke Middenstandsbond Trek in poffertjes? Diocesaan Winterlaer 1958 Farijse nieuwigheden V oor 3 miljoen nieuw geld aangetrokken Adviseur hoopt eind maart klaar te zijn mmm 1"m MÊm&m WÈmÊmmMmêËmmï „Museum van hedendaagse kantoorinrichting Wandschilderingen van Appel en Picasso B WOENSDAG 5 NOVEMBER 1958 PAGINA Opschorting aflossingen Korting op vorderingen Schiedam Oosterhout MINISTER CALS: Primitieve begroting zo nauwkeurig mogelijk Verdere aankoop van eigen aandelen Onvoldoende quorum Nieuwe commissarissen Vader en zoon in het rniddenstandsbedrijf V '1 ,11 i Hoofdbestuur Dat er een dergelijke grote animo zou be- sta:> voor het te Rotterdam te houden Win terlaer 1958 van het bisdom Rotterdam der Verkennersbeweging had geen mens op het hoofdkwartier durven dromen. Reeds 500 deelnemers waren begin dezer week geno teerd en er zullen er nog wel een honderd nadruppelen. Ze komen van Den Haag, Delft, Gouda, Leiden, Dordrecht, uit het Westland en het Waterweggebied, ja, van alle Zuid hollandse uithoeken en de hele bedden- en zalenplanning dreigt er door overspoeld te worden. „Waar laten we ze? We hebben zeker nog 250 bedden nodig!'' verzucht rector Duijve- stijn. „Als dat Dakpaviljoen van het Groot handelsgebouw maar niet te klein is", piekert de heer Schelberg, adj.-directeur van het dio cesaan bureau. 'ÊÊÊm „Als iemand in Rotterdam voor één nacht, van 15 op 16 november een leidster of leider te logeren kan hebben, laat hij dan ons de kenaal jeugdbureau (tel. 56204) opbellen, misschien komen we er dan uit." Dat is dan het vertrou wen van de rector, die er nog bij voegt: „Geen ontbijt. En de lo gees brengen de lakens zelf mee". Bonte markt DE GASTHUIS-KWESTIE TE GOES Zakelijke bouw-opvatting Overwinning van het licht Geschenken MOTORTANKSCHIP PRESTO TE WATER GELATEN •- V investeringen voor nieuwe ma- in Schiedam voorshands niet te Aandeelhouders van dé N.V. Metaalbuizenfabriek Mij. Excelsior hebben op de gisteren te Rotterdam gehouden algemene vergadering van de Daaj. adviseur der onderneming, de lieer H. Meijer Jzn., twee gunstige ver- j chine* klaringen vernomen. De eerste was, dat het gelukt is de N.V. uit haar i verwachten zijn, zouden deze middelen 'ii *7 li t i i_ i i i_ 1* j lil!» ^Hnn-gn dienen om Ggn fonds te vormen ernstige illiquide positie te halen. Zoals bekend, beliep de schuldenlast per j V00r aflossing van de langzicht lenin- 30 juni 1958 ruim ff 17.2 miljoen, waarvan 4.6 miljoen op lange termijn sen; aflossingen, welke eerst zullen aan- en 12.6 miljoen op korte termijn. Door verschillende transacties heeft ^raftfvan rond"1/1! ZOOZOOe" W6' t6n t>6" men de langgeldpositie kunnen opvoeren tot 12.6 miljoen, terwijl de j Intussen zijn verdere kostenbesparingen kortgeldpositie kon worden verminderd tot 5.000.000. Het bedrag, datdoorgevoerd, terwij] gewerkt wordt aan lil, 1 .11 i_"j t O nnn nnn het 0Pb°uwen van een orderportefeuille aan nieuw geld,kon worden aangetrokken bedraagt f 3.000.000. Het tweede gunstige geluid had betrekking op de resultaten. Lieten de bedrijfsresultaten van Schiedam en Oosterhout gezamenlijk gedurende het boekjaar 1957-1958 en in juli 1958 vrij aanzienlijke verliezen zien, in augustus 1958 is hierin een ommekeer gekomen. In die maand en in versterkte mate in september werden bedrijfsoverscholten geboekt. Naar verwachting zal dit ook over oktober het geval zijn. Sinds augustus 1958 is de N.V. dus bezig haar liquiditeitspositie te verbeteren, doordat cr positieve bedrijfsoversehotten resulteren. om de bezettingeraad van Schiedam in die soorten buizen, welke winsten doen zien, zo ruim mogelijk te doen zijn De heer Meyer was begonnen met op te merken, dat de oorzaak van de moei lijkheden is gelegen in de bouw van de nieuwe fabriek te Oosterhout. Werden de kosten aanvankelijk geraamd op 13 A 15 miljoen, de fabriek paraisseert thans voor 24 miljoen op de balans. Het nieuwe bedrijf heeft tot een zeer ernstige illiquiditeit geleid. Bij zijn komst in het bedrijf was de situatie slecht. Elke dag kon het faillissement worden aange vraagd. want crediteuren waren sinds april 1958 niet betaald. Het enige ant woord, dat Excelsior op dat ogenblik kon geven, was het aanvragen van sur- ceance van betaling. Dit laatste zou zeer ernstige gevolgen hebben gehad, want het opbouwen van een orderportefeuille zou dan bij de toch al terughoudende markt zeer moeilijk zijn gebleken. Het is gelukt geldgevers hiervan te overtuigen. De bank bleef bereid de lopende produktie te financieren. Surseance zou zeer waarschijnlijk na verloop van enige töd toch op faillisse ment zijn uitgedraaid en de berekenin gen hebben de adviseur geleerd, dat dit fatale gevolgen zou hebben eehad voor alle betrokkenen, behalve dan voor hen, die preferente vorderingen hadden. Of er voor aandeelhouders iets zou zijn over gebleven, moet worden betwijfeld. De enige oplossing was; nieuw geld om rust naar binnen en naar buiten te ver krijgen. Zoals hierboven reeds werd op gemerkt is m,en erin geslaagd, deze moeilijke aangelegenheid tot een oplos sing te brengen. Zil is nog wel niet ge heel afgesloten, doch kan praktisch als rond worden beschouwd. Het wachten is op enkele buitenlandse crediteuren, waarmee echter geen onoverkomenlijke moeilijkheden worden verwacht. De rentevoet van het langgeld bedraagt 4 pet. voor een bedrag van 12.250.000 en 4% pet voor een bedrag van 350.000 (hypotheek ou woningen, voor 30 juni 1958 afgesloten). Het in de aanihef ge noemde bedrag aan nieuw geld van 3 miljoen is verstrekt door een consortium bestaande uit de bank, langgeld-gevers en een der grote leveranciers. Het bedrag van 3 miljoen is gebruikt voor 1) het overdragen van bepaalde kortlopende vorderingen aan het consortium, welke deze vorderingen verminderd met een be paald percentage direct heef voldaan; 2) betaling van een flink aantal kleine vor deringen. terwijl 3) het restant wordt aangewend om meer armslag bij pro duktie en verkoop te krijgen door de voorraden grondstoffen én elndproduk- ten aan te passen, aan de huidige be hoeften. De adviseur legde er de nadruk op, dat het gunstig verschil i.v.m. het toepassen van een korting op lopende vorderingen welke nu reeds worden voldaan, geheel ten gunste van Excelsior komt. Dit be drag beoopt verscheidene honderddui zenden gudens. zo zeide hU. Behave door een verschuiving in de schuldverhoudingen (van kort naar lang geld) is de verbetering van de liquiditeit ook te danken aan een vermindering van de post voorraden en door de inning van bepaalde debiteurenposten. Bepaalde voorraden konden worden verminderd omdat men de produktie van niet of on voldoende winstgevende eoindprodukten heeft stopgezet. Volgens de heer Meijer zou de bank bereid zijn een rekening-courant-krediet van 5 miljoen te verstrekken. Oosterhout, zo zegt de heer Meiier verder in zijn verslag, bleek door de on derbezetting een bron van grote verlie zen in verband waarmee dé produktie voorshands is stopgezet. Totdat een op lossing voor Oosterhout zal worden ge vonden moet gespeeld worden op Schie dam. dat naar prognoses hebben uit gewezen onder de thans bestaande verhoudingen kostprijs grondstoffen/kos tenniveau/opbrengsten eindprodukten in staat moet worden geacht liquiditeits overschotten te doen zien. Deze progno ses vormen de kern voor de naaste toe komst. Worden de gecalculeerde uitkomsten gerealiseerd, dan zal de N.V. in staat zijn niet alleen de rentelast voor de zeer grote schulden te betalen, doch boven dien de kosten, nodig voor de instand houding van de kostbare stilliggende in stallatie te Oosterhout. Bovendien zou dan verwacht kunnen worden dat een overschot zou resteren, aan te wenden voor afschrijving van Schiedam, dat zoals bekend een vervangingswaarde heeft van 13.000.000 en voor 1 op de balans per 30 juni 1958 paraisseert. Hiermede is men in zoverre al geslaagd, dat behalve de installatie, welke gas- en waterleidingbuizen in Schiedam vervaar digt, alle machines vol bezet zijn tot in februari 1959, Slnd3 augustus j.l. worden zoals eerder'- werd gezegd, positieve be- drqfsoverschotten behaald. T.a.v. de gas- en waterleidingbuizen is thans een prijs verbetering van ca. 5 pet. ingetreden. Een verdere stijging van de produktie te Schiedam kan daarom worden verwacht. Het behoeft geen betoog, dat er met Oosterhout iets moet gebeuren. Er bestaan verschillende mogelijkheden, doch welke manier men kiest, het is duidelijk, dat dit praktisch onmogelijk is, zolang wij met de rug tegen de muur staan en niet een positie van afwachten kunnen innemen. Het is anderzijds duidelijk, dat dit afwach ten niet te lang kan geschieden, aldus de heer Meijer. De adviseur merkt In zijn verslag nog op, dat in dagbladpers en periodieken veel is gesproken over integratie met een grondstoffenproducent. Hij heeft zijn aan dacht ook op dit punt gevestigd. Derge lijke onderhandelingen vorderen evenwel tijd. Resumerend zeide de heer Mefler, dat a) het financiële aspect thans zodanig is ge regeld. dat daaruit in de komende jaren geen moeilijkheden kunnen voortspruiten, b) er in de naaste toekomst een gunstige rentabiliteit kan worden verwacht op basis van de huidige verhoudingen, zodat er van cën achteruitlopen van de finan ciële positie geen sprake behoeft te zijn, en c) dat Oosterhout het onzekere punt uitmaakt. De heer Meijer besluit zijn rapport (waarvoor de vergadering hem met een enthousiast applaus hulde bracht) met dank aan allen die hebben meegewerkt aan het tot stand komen van de eerste faso van de poging tot sanering van Ex celsior. 1 Een verslag van de discussies in de ver gadering staat elders in dit blad afge drukt. In de gisteren te Rotterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Metaalbuizenfabriek Mij. Excelnior heeft nr. K. P. van der Mandele, die op verzoek van de vergade ring het presidium waarnam, medege deeld, dat de beide directeuren de he ren W. A. Renardel de Lavalette en H. van der Veen besloten hebben een ver zoek tot ontslag in te dienen om redenen die uitsluitend in de persoonlijke sfeer liggen. Zij verklaren nadrukkelijk, dat zij zich met de zakelijke aangelegenheden en de ontwikkeling in de vennootschap ge heel kunnen verenigen. Op verzoek zul len zij ca. een half jaar hun werkzaam* heden nog blijven voorzetten. Alvorens het rapport van de heer H. Meijer Jzn. adviseur van de onder neming ter tafel kwam (voor een re sumé hieruit zie elders in dit blad) werd door verschillende aandeelhouders kri tiek geleverd op het jaarverslag en het beleid. In antwoord op de vraag waarom in Zo spoedig mogelijk zal een illegale dundruk-editie ter verspreiding in de Sovjet-Unie van Boris Pasternaks boek „Dr. Zjivago" verschijnen. Dit werd me degedeeld door de heer E. J. Garamin, lid van het uitvoerend bureau van het verbond van Russische solidaristen „Na- rodno Troedowoj Sojoez" N.T.S., de anti communistische wereldorganisatie van uitgeweken Russen. Tezamen met de N.T.S. belegde de or ganisatie „Vrij Hongarije" (Magyar Szo) een persconferentie, ter herinnering aan de Hongaarse revolte in 1956, in het Haagse Parkhotel. Magyar Szo strijdt tegen het communis me op theoretische en praktische grond slag en, zo werd medegedeeld, men streeft naar een Oosteuropese federatie van sta ten achter het IJzeren Gordijn. Het be staan van sterke culturele bindingen met Rusland, zonder overheersing, kan een grondslag voor latere samenwerking zijn. Daarom wil men een nieuwe ideologie tegenover de communistische doctrine stellen. Men moet het communisme met eigen wapens bestrijden, aldus een woord voerder yan Magyar Szo. Boris Pasternak is een typerend voorbeeld van de onvrij heid van de mens in de Sovjet-Unie. Dui zenden Pasternaks leven in Hongarije. Twee hunner keerden, verleid door com munistische voorspiegelingen, enige maan den geleden uit vrij Nederland naar Hon garije terug. Hun ouders schrijven nog steeds naar Nederland. Toen de uitgave van de dundruk-Pas- ternak-editie ter sprake kwam werd ge ïnformeerd, hoe de.N.T.S. aan dit boek kwam. Men heeft, zo zeide de heer Gara min, een exemplaar van een Russisch sprekende pater in het Vaticaanse pavil joen op de Expo ontvangen. Deze pater, oud-strijder uit het leger van Vlassov, was belast met het rondleiden van Rus sische bezoekers. Over een ontkenning uit Vaticaanstad ook maar iets met dit boek te maken te hebben, had hij geen oor deel. De N.T.S. zal zoveel duizenden exem plaren van Dr. Zjivago laten drukken als er maar geld te vinden is. Het boek zal worden verspreid onder reizigers en toe risten uit Rusland, Russische schepelingen en voorts langs kanalen, die thans ook gebruikt worden om lectuur illegaal in de Sovjet-Unie te verspreiden. De. heer Ga ramin zinspeelde op contacten via de Expo met vier in Rusland werkende revo lutionaire organisaties, waarmede de N.T.S. verdere verspreiding van anti communistische propaganda in Rusland ter hand gaat nemen, speciaal in de grote industrie-centra. Ondanks de beloften van Kroesjtsjef wordt de revolutionaire geest onder de Russische intelligentsia, boeren en arbeiders steeds groter, zo meent hij. De ;N.T.S. wil met de Italiaanse Paster- nak-uitgever Feltrinelli niets van doen hebben. Men verdenkt hem van zeer linkse sympathieën. De Sovjet-Unie er kent de Berner conventie niet en aange zien de Russische dundruk-editie zonder commercieel oogmerk verspreid wordt, meent de N.T.S. dit vrijelijk te kunnen doen. De vaste commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit de Twee de Kamer heeft enige weken geleden in haar verslag over een wetsontwerp tot wijziging der onderwijsbegroting 1957 uiting gegeven aan haar onbehagen over de grootte der voorgestelde wijzigingen. Zij drong erop aan, dat de bedragen voor de primitieve begroting zo nauwkeurig mogelijk worden geraamd. Minister Cals heeft hierop nu in zijn nota naar aanleiding van het verslag ge antwoord dat deze bedragen aan de hand van de op het ogenblik der raming be kende gegevens steeds zo zorgvuldig en nauwkeurig mogelijk worden geraamd. Uiteraard kan daarbij geen rekening worden gehouden met omstandigheden, zoals wijzigingen in de salarisregeling die later opkomen. Salaris en andere maatregelen hebben niet alleen tot gevolg gehad, dat de be trokken artikelen voor personeelsuitga ven moesten worden verhoogd, doch zijn tevens van invloed geweest op de grootte van het exploitatietekort van de vele ge subsidieerde (onderwijs)instellingen. Bo vendien doen zich in de loop van een dienstjaar niet te voorziene omstandig heden voor, waardoor het onvermijdelijk is, dat sommige artikelen moeten worden verhoogd, terwijl andere artikelen daar entegen kunnen worden verlaagd. het verslag over 1956/57 de ingekochte eigen aandelen onder de liquide middelen waren opgenomen, zeide de heer Renardel de Lavalette, dat deze aandelen voor een niet nader aan te duiden doel zijn ge kocht. Omdat men met deze eigen aan delen een bepaalde uitbetaling wenst te verrichten heeft men ze als kasgeld be schouwd. In het verslag over 1957/58 heeft men de post eigen aandelen echter wteer afzonderlijk opgevoerd 342 400). Ofschoon het doel waarvoor de aan delen zijn gekocht in zijn oorspronkelijke vorm niet meer bestaat is het allerminst van de baan. In dit boekjaar zijn voor hetzelfde doel nog 125.000 nom. eigen aandelen bqgekocht; geen enkel aandeel werd verkocht. Dat de afschrijvingen op „Oosterhout" 1.1 miljoen) en op Schiedam 31.491) te laag zouden zijn, bestreed de genoem de directeur. De fabriek te Schiedam staat nu voor 1 te boek, hetgeen bij de N.V. gebruikelijk is. (Een der aandeelhouders merkte echter op, dat bij de bepaling van de afschrijving rekening moet worden gehouden met de vervangingswaarde). Daar de fabriek te Oostejhout nog geheel nieuw is acht het bestuur de afschrijving van f 1.1 miljoen voldoende. De heer Meijer voegde hieraan later nog toe, dat indien men de rente op het geïnvesteerde kapitaal in Oosterhout had geactiveerd, het bestuur dit bedrijf veel hoger te boek had kunnen stellen. Als men dan 2 miljoen had afgeschreven waren de aandeelhouders wellicht tevre den geweest, doch dan zou het bedrijf aldaar veel hoger te boek staan dan nu het geval is. De heer Meijer acht overi gens geen reden aanwezig de boekwaarde van het bedrijf Oosterhout te wijzigen omdat de werkelijke waarde momenteel niet te bepalen valt. Afstempeling van de aandelen, zo zeide de heer Meijer nog, heeft geen enkele zin. Zolang het verlies immers kleiner is dan de reserves is er geen deficit vóór de vennootschap. Het verslag, de balans en de verlies- en winstrekening worden tenslotte met alge mene stemmen goedgekeurd. De vergadering heeft geen besluit kun nen nemen t.a.v. het voorstel tot wijzi ging der statuten daar het quorum Onvol doende bleek. Zoals bekend, wil men de mogelijkheid openen het aantal pref. aan delen A met vijf stuks te verhogen tot vijftien. De reden hiertoe is, dat de trus tee, die de grote crediteuren indertijd hebben gevormd wederom zal worden ontbonden. De crediteuren willen echter hun werk voorzetten als preferent aan deelhouder. De nieuw te creëren aande len zullen dan ook aan hen worden uit gereikt. In een binnenkort te houden tweede vergadering zal de statutenwijziging we derom aan de orde komen. T.a.v. de voordracht tot benoeming van vier commissarissen kon wel een besluit worden genomen. Bij acclamatie werden gekozen de heren H. Meijer Jzn., mr. A. Blom, de heer A. H. Siilem en de heer W. Bamberger. De heer Meijer stelt zich echter maar voor beperkte tijd beschik baar, t.w. tot 31 maart a.s. In verband met andere verplichtingen kan hij niet duurzaam ais com—issaris bij Excelsior verbonden blijven. Hij meent echter tegen 31 maart de „zaak rond te hebben". „Natuurlijk kan ik niets beloven, zo zeide de heer ^ïeijer, want van de om standigheden hangt veel af. Als de zaken j echter blijven vooruitgaan zoals nu, dan is 31 maart a.s. een heel ander geluid dan thans mogelijk. Hij waarschuwde echter dat men pas aan het begin van het herstel staat. (Van onze Haagse redactie) Tengevolge van een onjuiste houding en voorlichting van sommige onzer vakorga nisaties wanen veie leden en niet-leden, dat de vakorganisatie in een soort con currentiepositie is gesteld ten opzichte van de standsorganisatie. Een vakorgani satie-lid zal beter zyn als hij intenser zal deelnemen aan het werk van de star.dsorganisatie. Deze opmerkingen plaatste de voor zitter van do Centrale Raad van de Inter diocesane Kath. Middenstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, de heer F. C. Hosson, tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering van de bond. In het vervolg van zijn betoog haalde de heer Hosson het. mandement van de bis schoppen nog eens aan waar deze ver klaren zeer gereserveerd te staan tegen over de gedachte om de taak van de standsorganisatie over te brengen naar de vakorganisatie. De voorzitter pleitte voor al voor het vormen van kernen of ge spreksgroepen Ook de nieuwe geestelijk adviseur, rector A. W. H. v. d. Heuvel, sprak de leden toe, waarbij hij o.m. de overleden Paus herdacht Het grootste deel van de ochtendvergadering werd ingenomen d°°r een rede van drs. K. A. J. M Samson over het onderwerp: „Patroon en zoon". Hierbij deed spr. de suggestie, dat :n het nieuwe Burgerlijk Wetboek de moge lijkheid zou worden geboden aan een kind de zaak na te laten, onder schuldig erkenning door dat kind voor het „aan deel" der andere kinderen, doch zonder dat deze andere kinderen hun aandeel in de waarde der zaak direct ktmnen op eisen. De vennootschap onder firma zal voor een geleidelijke overdracht aan een kind de meest geschikte rechtsvorm zijn Tevens concludeerde drs. Samson, dat de voordelen der n v.-vorm in de midden stand vaak overschat worden. Bij de discussie bleek, dat de verhouding van gezin tot bedrijf als bijzonder belangrijk werd beschouwd. De inleider zag een zekere verzake lijking van het rniddenstandsbedrijf in de plaats van min of meer patriarchale gezinsverhoudingen als zeer wenselijk. Daarom moet met de kinderen tijdig over toekomstmogelijkheden in de zaak wor den gesproken en moet hun een redelijk loor. worden gegeven zo gauw daar aan leiding voor is en zij moeten een afge ronde taak hebben Bij de komende wet geving zal ook aan de medewerkende ge huwde vrouw de nodige aandacht moeten worden besteed, aldus drs Samson. 3 0 Tot nieuwe leden van het hoofdbestuur zijn gekozen de heren A. M. Peeters (voorzitter afdeling Amsterdam) en Jac. J. Samwel (voorzitter afdeling Poeldijk). Als adviserend lid werd gekozen drs. A. L. J. Coenen (voorzitter afdeling Bad hoevedorp). Wm Wm- lm Mes- en bijlwerk, elektronica, gipsspo- ren, lino-snijden, touwwerk, yakar- en lassodraaien, trektocht, maskerspel, pop penspel, pantomime, schimmenspel en zang, ziedaar de „markt der activiteiten" die in allerlei zalen van het Groothan delsgebouw te Rotterdam voor elke be langstellende iets te bieden heeft op zater dagavond 15 november. In het zondagochtendprogramma wordt gesproken van een pontificale mis in de kathedraal. Er is in zoverre verandering in gekomen, dat de pontificale mis wordt opgedragen in het dicht bij het Groot handelsgebouw gelegen r.-k. Weeshuis aan de West-Kruiskade. In het Groothandels gebouw wordt daarna ontbeten. De oud-hoofdkwartierscommissiris, de heer E. A. Sehiittenhelm, die thans als referendaris aan het ministerie van O. K. en W. is verbonden (speciaal voor de jeugdvorming buiten schoolverband), zal daarna spreken over de betekenis van het leiderschap. Tot nogtoe was het middagprogramma (na de warme lunch) verhuld onder de ietwat duistere titel „Tierelantijnen", doch thans vernemen wij, dat Ben Hör te onderscheiden van Ben Hur Frans Luit, een Helmondse Morrisdansgroep en een groep uit het Rotterdamse district het bonte en lichtvoetige programma zul len verzorgen. Om 4 uur komt dan de sluiting met nog steed6 geheim gehouden verrassingen. Of de bestuurder nu trek in poffer tjes had, of dat de auto plotseling watertandde: het is nog niet met zekerheid bekend. Wel is het zeker getuige wel deze foto dat de auto een serie vreemde capriolen maakte en midden in deze Amster- damse poffertjeskraam terecht kwant De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft de uitspraak in de Goese Gasthuis- kwestie. die aanvankelijk op gisteren was gesteld, voor onbepaalde tijd geschorst- Naar wij vernemen is deze maatregel ge troffen om de mogelijkheid van een minne lijke schikking tussen partijen, in casu het gemeentebestuur van Goes en de ge neesheer-directeur dr. G. Scherphuis aIa' nog open te laten. Ligging van nieuw Unesco huis weinig bekoorlijk Toen in het begin van de eeuw bovenaan in de Avenue des Champs Elysées, een hoog hotel werd ge bouwd had men de toestemming om tot zeven verdiepingen te gaan, overschreden door het dak te ver vangen door een enorme koepel. Bij het gereedkomen zag men hoe lelijk de harmonie verbroken was van de huizenblokken die de Place de l'Etoile met zijn middenstuk, de Triomfboog, waronder sinds 1919 de Onbekende Soldaat rust, om zomen. Ondanks het tegensputteren van eigenaar en bouwers door mid del van eindeloze processen heeft de stad haar zin gekregen en werd die koepel afgebroken. Blijkbaar wist men toen te waken over het stadsschoon. Het urbanisme voor zover het de schone stadsaanleg betreft, is er sindsdien blijkbaar niet op vooruitgegaan, gezien het feit, dat men het gebouwencomplex voor het Unescohuls juist in het verschiet van het monument van Gabriel, de prach tige Ecole Militaire heeft gelegd; Wij wezen daar reeds op, maar die lig ging is niet het enige wat niet kan be koren. Men heeft op de drie hectaren bouw terrein, die vrij zijn gekomen door het voor negen miljoen dollars of meer dan dertig miljoen gulden uitgegeven voor een alleenstaande vergaderzaal, voor een secretariaatsgebouw, waarvan de zeven verdiepingen (op iedere étage meer dan 100 kantoren) een totale vloer oppervlakte van over de 3000 vierkante meter hebben, en waarvan de zakelijke bouwopvatting de voorbijgangers voor de vraag stelt of men met een flatka zerne, een fabriek of wat ook te doen heeft. Verder een gebouw met kleine vergaderzalen voor commissies en nog een ancjer klein secretariaat. De binnen pleinen zijn groot; er is zelfs een Ja panse tuin, echt uit Japan gekomen en door Japanners cadeau gedaan en aangelegd. Er is zelfs een enorme on dergrondse autogarage te wachten, maar niet voor dat er geld voor is. Rondom het hele complex is een wandel- en een autoweg voor eigen gebruik aangelegd Voor de vreemdelingen belooft de Unes- co-stad een hele attractie te worden, daar nagenoeg alle landen ter wereld geschenken hebben gezonden om van de overigens naakte beton- en glas ruimten een museum van hedendaags® kantoorinrichting te maken. We hebben lange lijsten voor ons 118- gen wat de verschillende landen al 10 gegeven hebben. Ons land bijvoorbeeld liet door archi tect Rietveld de perszaal met bljbeho- ren inrichten, maar het is niet onze schuld dat die in de half-benedengrond- se verdieping is terecht gekomen. Wat die binneninrichting wel betekent, foyC eetzaiien, bars, commissievergaderza len, het, laten we zeggen, groot-audito rium, kan men zich voorstellen als me" bedenkt dat het op zijn plaats brenge11 van al die geschenken en het bekosti gen van enige wandversieringen 191.0?" dollars heeft gekost. Natuurlijk zij" daarbij de cachets voor kunstenaars in' begrepen, die naar de keuze van ee" zeer internationale commissie, als grootsten van onze tijd waren aange zocht hun kunnen op een hun aange wezen muur te tonen. In ons land werd Karei Appel aange wezen, die een schildering op gespan nen doek heeft gemaakt van ongeveer twee meter tachtig bij vier meter twin tig en die op de zevende verdieping van het dienstgebouw tegen de muur van het restaurant is geplaatst. Het lS mooi, dat een van de acht of tien grote opdrachten in ons land terecht is 8e" komen. Waarom juist Appel werd ge kozen, dus juist de abstracte kuns» zal wel zijn omdat men in het architec turaal zo hevig hedendaagse gebouw ook de kunst van vandaag wil aanwen den, onverschillig of de dag regenachtig of vol zonneschijn Is, Dat is een opvat ting die meer redelijk dan abstract lS' Het stuk is een dooreenvloeiing va» kleuren geworden die niet hinderlim is in een zaal waar de aandacht aa spijs en drank wordt besteed. En natuurlijk heeft de onmisbare Pi casso de meeste ruimte gekregen. H" heeft een groot aantal panelen va" triplex tot een totaal-oppervlakte va» tachtig vierkante meter met verf be streken en die worden tegen de voor naamste versierde wand van de gr°y. vergaderzaal geplaatst en gelukkig heef Picasso zelf verteld dat hij op de wu" ze van de Antieken een mythe heet willen vertellen en daarvoor gekoze» heeft het symboliseren van de overwin ning van de lichtkrachten of van vrede op de krachten van duisternis e» dood. De brenger van het licht schil" het bij de strijd hard te verduren hebben gehad, zoals onze detailfoto laf. zien. Wie van dit soort kunst hou» moet het Unesco-complex bepaald ga® zien. huis. en als op 3 november de plechtige Inge bruikneming van dit gebouwencomplex plaats heeft, zullen de mass's geinviteer- den reeds op het naderen in blijde stem ming geraken, want Juist naar de kant van de stad waren reeds tachtig hoge vlaggenstokken geplaats om 't dundoek te doen uitwapperen van alle staten, die van de Unesco deel uitmaken. Maar men heeft er nog een paal moeten bij plaatsen, want juist nog voor het feest is het éénentachtigste lid komen opda gen. De Balkanstaat Albanië nog pre cies op tijd zich aansluitend om de feest viering te kunnen meemaken. Het is niet zeker dat na de opening de Parijzenaars zullen stormlopen om de gebouwen van binnen te bekijken, alhoewel er gidsen zijn aangesteld, die in een pakje worden gestoken, dat door de Parijse modekoning Cardin is ont worpen. Er zijn reuze-liften en de bre de gangen laten verre wandelingen toe. Gisteren is^ in aanwezigheid van ve'a autoriteiten en belangstellenden het m° tortankschip „Presto"', dat voor rekeni"- van de Finse rederij „Finish Steam^11' Company Ltd" iB gebouwd op de Vero me scheepswerf te Heusden te water laten. Het 170.60 m lange en 21.98 m bred® tankschip, dat een draagvermogen v3f ongeveer 20.000 ton heeft kon te wate gaan, omdat men ten behoeve van „tapelloop van schepen van het forma W] beti als de „Presto" in de oever tegen over le werf een inham heeft gegraven ft iey de Maas daar nu een breedte gy» van 214 mater, tegen voorheen 16° me die d®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4