SUCROSE Monsters van de Peel Onderwijsovereenkomst in België bevredigend voor de katholieken Absolute gelijkheid is echter iioü.' niet bereikt Anglicanenverwelkomen Paus Joannes XXIII Zeldzaam fotoboek De schoolstrijd is ten eincle Sneeuwruimer tegen herfstbladeren UW TAFELWATER UW TAFELWATER voor Anthonie van Dij cl vier tientjes? Brandschade op Meis broek is zeer aanzienlijk Weinig kans op lonende olie-winning De na-oorlogse parti culiere woningbouw Geen censuur in Nieuw-Guinea Betere zoetstof ontdekt! Haagsclie Comedie met „Roar like a Dove" Uit jaar melkprijs nog niet omhoog Begroting Nederlands Zuivelbureau Prof. Beaufort dient ontwerp-resölutie in VAN HART EN HOOFD Voor f amiliegebruik, I ih 1/1 literschroeff lessen Voor familiegebrüik', in 1 liierschroefflessen DONDERDAG 6 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 WELKOME HALVE OPLOSSING itop een Liga in hun tas... (Voor nieuwe kracht onder speeltijd!) Lv voor IN I\1EV 1V-GUI1\EA Gelukwenstelegram van aartsbisschop van Canterbury ONGELUK IN EEN BELGISCHE MIJN NEDERLANDS-AUSTRALl- SCHE SAMENWERKING IN NIEUW-GUINEA Produktschap geeft voorschot aan de fabrieken V'ondelingcent verdwijnt in Amsterdam Door Produktschap afgekeurd Vluchtelingenkwestie in V. N- De teruggezonden verstekelingen zullen dus dankzij het schikkings voorstel van de president der Haagse Rechtbank toch niet naar Indonesië terugkeren. Tot hün grote vreugde, zoals blijkt uit de berichten over de wijze waarop het telegram op de „Jo- han van Oldenbarnevelt" ontvangen is, en tot onze voldoening. Het risico, dat deze jonge mensen bij hun ge dwongen terugkeer op onaangenaam heden of erger van de zijde der Indonesische autoriteiten zouden stui ten, is afgewend. De kans daarop was niet denkbeeldig cn dat maakte het door de regering genomen terugzen- dingsbesluit voor ons wel uitermate moeilijk verteerbaar. De verdediging van zijn beleid hielp minister Sam- kalden nu eenmaal niet aan zekerheid op dit dubieuze punt. Gelukkig wordt de proef op de som nu niet genomen. Wij zijn er minister Samkaldcn er kentelijk voor, dat hij alsnog bereid was zijn standpunt ie herzien. Wij hebben nimmer getwijfeld aan de ge wetensvolle nauwgezetheid, waarmee hij tot zijn aanvankelijk beleid be sloot. In zijn antwoord op de inter pellatie van mej. Ten Broecke Hoek stra beeft hij daarvan bovendien op overtuigende wijze blijk gegeven. Maar daarom verrast het ons wel enigszins, dat hij thans zo geredelijk instemt met het voorstel van mr. Wit- sen Elias, dat toch eigenlijk onbevre digender is dan het hier laten blijven van de verstekelingen. Zo het al een „nieuwe omstandigheid" mag heten als door de minister in de Tweede Kamer bedoeld, dan is het toch zeker een „way out", welke men zelf had kunnen bedenken en welke men niet aan het toeval van een rechterlijke schikkings-bemoeiïng mocht overla ten. Dat is de zwakke stee in het be leid, dat ook overigens onze instem ming niet had. Maar de gevonden halve oplossing is ons uiteraard bij zonder welkom. In gras en water, in het moeras van de Peel, leven verschrikkelijke monsters; door zon, wind en water zijn deze anonieme gedrochten tot stand gekomen m de stille gedeelten van dit stukje Nederland; aan de rand van de vennen soms verdroogd door 'n onbarmhartige zon, soms vertekend door het vuur van de mens. Het is een wonderlijke wereld van stukken aarde, vermengd met stervend hout, die elk hun eigen gezicht hebben gekregen in dat stuk land in het zuiden tussen Bra bant en Limburg. Eeuwenlang was het 'n doodse vlakte met verraderlijke moe ren voor de vorming van legenden en sagen. Na de ontginning in 1900 kwamen uit sommige gedeelten bomen en strui ken te voorschijn, welke op hopen wer den geworpen en in brand gestoken. Resten bleven achter cn zij vormden groepen onwezenlijks monsters; de andere bleven in het water, waterdie ren met een verstilling over zich, die aangrijpend is. In de zomer kwamen zij boven de spiegels van de vennen te voorschijn, in hun scholen. Het onderwijs is kosteloos voor iedereen tot 18 jaar. Vrije keuze is verzekerd. Dat komt hier op neer, dat in alle delen van het land zowel officiële als katholieke scholen moe ten bestaan als door de ouders nodig wor den geacht. Voor de officiële scholen, dat is van Slaat, Provincie en Gemeente, brengt het Rijk een jaarlijks fonds van 2 miljard franks bijeen voor gebouwen. Voor de vrije scholen, in welks bouw de Staat niet tussenkomt, verleent het een jaarlijkse interventie van 1 miljard 600 miljoen franks. Aldus luidde de belangrijkste aspecten van het vorige week ontworpen school- pact. ZQ brengen bevredigende besluiten ten voordele der katholieke scholen in vergelijking met baar situatie onder de wetten Collard Toch blijft de officiële school nog liet troetelkind van de Staat cn kan van een absolute gelijkheid niet gesproken worden. (Van onze Brusselse correspondent) Wy hebben bereids gemeld, dat de "ationale ondcrwijs-commissic, be staande uit de hoofden der drie grote Partijen (C.V.P., socialisten en libera len), in principe tot een vergelijk is ge komen aan de hand waarvan men de schoolstrijd, die jarenlang de politieke stmosfeer hier heeft vergiftigd, tot het verleden wil zien behoren. Hebben twee jaar geleden de socialis ten en de liberalen de bekende school wetten Collard goedgekeurd die, zoals jhen weet, regelrecht tegen het vrij of katholiek onderwijs waren gericht, daar nebben deze beide partijen bij de twee jongste verkiezingen moeten ervaren, •lat een zeer groot deel der Belgen die on rechtvaardigheid afkeurt. Uit opportuni- teitsoverwegingen hebben die socialisten ®n liberalen thans enkele concessies moe ten doen van niet langer het odium der sectaire Collardwetten te dragen en ook 'n het vervolg nog door het weldenkende ''eel der natie bij andere verkiezingen achteruit geworpen te worden. De principiële overeenkomst, die vorige Week tot stand kwam, moet thans nog definitief bekrachtigd worden door de drie partijen. Wordt dat bereikt, dan zal "et pact, dat dan zal gesloten worden voor een periode van twaalf jaar, in hoofdzaak "et volgende behelzen. a. Het vrij of katholiek lager onderwijs Wordt voor wat de schoolbevolking be treft, gelijk geschakeld mët het staatson derwijs; dat komt neer op erkenning en subsidiëring van véél nieuwe klassen. De basissalarissen der lekenleerkrachten zullen voortaan fr. 65.000 bedragen, tegen fr. 57-000. Dit krijgen zij van de staat. De salarissen als staatswedden voor geeste lijke leerkrachten zullen op 60 pet komen inplaats van 50 pet. De vrije lagere scholen zullen voor z-g. werkingskosten 75 pet van de staat, of 750 fr. per leerling en per jaar in de frö bel, en 1000 fr. per jaar en per leerling in het lager onderwijs ontvangen; dit cijfer wordt vast gemaakt aan het indexcijfer 108, éérste uitrusting inbegrepen, zal de staat nu 60 pet. geven, tegen nihil onder de wetten Collard. b. In de gemeentescholen zal overal kunnen gekozen worden tussen godsdienst onderricht of lessen in moraal, zoals dat hier genoemd wordt: dit is ook toepasse lijk op de scholen in door linkse partijen bestuurde gemeenten. De benoeming van leerkrachten is vrij. Er zijn geen bijwed- den voorzien, tenzij 5 pet in de grote ste den. De salarissen zijn dezelfde als die in de voorbereidende afdelingen van de staat. c. Betreft het vrij of katholiek middel baar, het technisch onderwijs enz. De sa larissen van de lekenonderwijskrachten zijn 100 pet van de Staat; plus pensioen. De geestelijke leerkrachten ontvangen de basiswedde van de Staat, plus 15 pet na 15 jaar dienst; plus pensioen- Voor werkingskosten betaalt de Staat 1500 tot 1600 fr. per leerling per jaar. De uitrustingskosten zijn dezelfde als voor het katholiek Igger onderwijs; 60 pet van de Staat, eerste uitrusting inbegrepen. Gemeentelijk Middelbaar onderwijs: Geen monopolie voor leerkrachten met of ficiële diploma's; vrije keuze tussen gods dienst en moraal. Het pact zal ook algemene bepalingen bevatten o.m. de volgende: De Staat mengt zich niet in de bouw van katholieke scholen. Gemeenten en provincies zijn vrij inzake benoeming van leerkrachten gedroogd door zon, water en wind, met wat vluchtig gras of kruid op hun huid, waarvan het zaad door vogels werd aangevoerd. De grilligheid van hun omtrekken, de weerspiegeling in het roerloze water, gaf aan deze we reld iets onwezenlijks, alsof de Legen den en sagen van vroeger plotseling gestalte hadden gekregen. In een uitstekend verzorgd boekge titeld: Monsters van -de Peel" heeft de camera van fotograaf Martien Coppens deze vechtende, ver slagen en monsterlijke horde ont dekt voor iedereen die maar kijken wil. Herman Rademaker ontwierp en verzorgde de lay-out en wist zo sa men vlet de fotograaf 'n zeldzaam mooi sprookjesachtig boek samen te stellen. De wereld in dit boek richt dc gedach ten soms op de moderne uitdrukkingen van verschrikking, pijneenzaamheid en stilte; de opeenvolging van beeld en kleur maakt dit werkje tot een zeldzaam iets. F. DU. Volgens onofficiële berichten te Belgra do zou dc Joegoslavische regering over wegen de vonnissen van een aantal poli tieke gevangenen, waaronder dat van Dji- las, voormalig Jo-cgoslavisch vice-presi dent te verlichten. Djilas, die 47 jaar oud is. is dc schrij ver van het boek „De Nieuwe Klasse", waarin scherpe critiek wordt uitgeoefend op het communisme. In 1954 werd Djilas uit de partijleiding gezet, nadat hij ongenoegen had gehad met dc partij over de ideologische vrijheid. In 1956 werd hij tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld wegens „vijandelijke propaganda" Nadat vorig jaar „De Nieu we Klasse" was verschenen werd zijn straf verhoogd tot negen jaar. Volgens sommige berichten zou zijn gevangenis straf thans mogelijk met twee jaar wor den verminderd. Djilas zit op het ogenblik niet meer al leen in een cel. Hij deelt een cel met twee nie-t-politieke gevangenen. Hij mag echter nog steeds geen buitenlandse boeken en kranten ontvangen. (Van onze correspondent) Heef; een Amsterdams opko-per enkele dagen geleden een echt schilderij van de Vlaming Anthonie van Dijck op zijn kar gehad en heeft de Sneker antiquair K. Kamminga dat gekocht voor vier tientjes? Dat is «en vraag, die momenteel de ge moederen, vooral in Sneek. waar de heer Kam-minga een zaak in antiek drijft, be zighoudt. Bij een van zijn reizen naar het westen van het land ontdekte de heer Kamminga verleden week vrijdag op de kar van een opkoper, die voor de Pont te Amsterdam 6tond, een schilderij tus sen velerlei zaken, waartoe ook enkele Biedermeier stoeltje* behoorden. De heer Kamminga was uit zijn auto gestapt uit belangstelling voor de stoeltjes, maar hij kocht het schilderij voor veertig gulden. Het was een doek van vijftig bij zestig centimeter dat Moeder Maria, vader Jo zef en het Kindje Jesus voorstelt. Bij zijn be-zoek aan kunstkenners te Amster dam en Den Haag, bleek men direct een grote belangstelling voor dit doek te hebben en er werd tot tweemaal toe een flink bod on gedaan. De heer Kamminga is echter een voorzichtig man en nam het doek mee naar Sneek, waar het in zijn huiskamer hangt. Ook in zijn woon plaats heeft hij al belangstellende en kooplustige kenners op bezoek gehad, maar hij bezit het schilderij nog steeds. Het doek dat niet van een signatuur i6 voorzien, wordt- door kenners toegeschre ven aan de Vlaamse schilder Anthonie van Dijck, leerling van onder meer Ru bens. Deskundigen zullen het schilderij dezer dagen onderzoeken en uitmaken, of de heer Kamminga de koop van zijn le ven sloot of niet. BRUSSEL, hedenmorgen. (Van onze correspondent). In verband met de brand op de natio nale luchthaven MeisbroekZaventem kan nader worden gemeld, dat de schade op fr. 2 a 300 miljoen wordt geschat. Het optreden van de brandweer werd op grote schaal bemoeilijkt door het feit, dat men niet over voldoende water be schikte. Men moest zelfs tot in de vijvers van Zaventem water zoeken. Dit komt doordat, zoals reeds werd gemeld, de afgebrande gebouwen en ge heel deze afdeling van bet vliegveld nog niet volledig zijn afgewerk' en reeds se dert enkele maanden in dij halfafge- werkte toestand in gebruik zijn. Het was pas na zes uur bluswerk, dat het vuur kon worden bedwongen. Volgens een mededeling van de Sabena werken al haar diensten zowel van het Europese als van het helikopternet en van de lange- afstandlijnen weer normaal vanaf van morgen acht uur. Er werd nog geen oorzaak opgegeven, waaraan de brand moet worden toege schreven. Het gerucht blij de ronde doen, dat deze zou ontstaan zijn door het ontploffen of omverwerpen van een met petroleum gestookte kachel, )die als voorlopige verwarming diens» deed in een van de vertrekken van het gebouw, dat is afgebrand. „Het is duidelijk dat. indien binnen de Eerstkomende jaren het niet mogelijk "'ijkt een additionele commerciële produk- "e te vinden, de vooruitzichten voor een olie-industrie in Nieuw-Guinea niet gun- te noemen zijn", aldus deel minister "elders mede in zijn memorie van ant woord op de begrotingen voor 1957 en 1958 van Nederlands Nieuw-Guinea. (Van onze Utrechtse correspondent) Het particulier initiatief, dat na de oor log, bewust of onbewust, zo enorm aan banden werd gelegd, heeft nog kans ge zien tot een na-oorlogse prodnktie van 220.000 woningen te komen. Aldus merkle de voorzitter van de Ned. Bond van Bouw ondernemers. de heer D. J. Beuker op, tijdens een dinsdag te Utrecht gehou den bijeenkomst van bouwondernemers cn persvertegenwoordigers. In een rede onderwierp de voorzitter van de N.B.B. enige facetten van^het wo- ningbouwvraagstuk aan een summiere beschouwing, waarin hij o.m. wees op de zonderlinge situatie, dat wèl bij het her stel van handel, industrie, landbouw, scheepvaart enz. na de jongste wereld oorlog met graagte gebruik werd gemaakt van de durf en het doorzettingsvermogen van he-t particulier initiatief, maar dat men dit bij de woningbouw achterwege liet. Verder merkte de heer Beuker op. dat de inschakeling van diverse rijks-, pro vinciale en gemeentelijke instanties bij de woningbouw in vele gevallen even zo vele belemmeringen voor de totstand koming van een snelle woningbouw bete kent. Dit geeft veelal een vertraging van maanden, soms jaren, een ongesta dige produktie en uiteindelijke kostprijs- vei-hoging tot resultaat. Hij achtte het een grote verdienste van de huidige bewindsman van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, ir. Witte, dat hij de waarde van de particuliere bouwon dernemers erkent, hetgeen o.m. blijkt uit zijn herhaalde oproepen tot gemeen tebesturen om, waar mogelijk, de par ticuliere woningbouw te bevorderen. Van de gemeentebesturen aldus spreker mag worden verwacht een goedkeurings- beleid. dat geen ambtelijke belemmerin gen in de weg legt en een huisvestings- en grond politiek, die gericht is op een snelle particuliere woningproduktie. (Advertentie) Goed nieuws voor hen die geen suiker wogen gebruiken (diebeiiel, slenke lijn) In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt, met zulk een zuivere smaak dat men in de hele wereld enthousiast is. Aanvankelijk was dit nieuwe middel vrii kostbaar, maar door Chefaro wordt zij nu onder de naam Sucrose voor een billijke prijs beschikbaar gesteld. „Het is onjuist, dat het kantoor voor Voorlichting en radio-omroep in Nieuw- Duinea voor de publikatie van het Ne derlandse cn buitenlandse nieuws dage lijks de toestemming van de gouverne- ■nentssecretaris in Hollandia behoeft of dat daarbij van enigerlei vorm van cen suur sprake zou zijn. Wel wordt met de secretaris overleg gepleegd over de wijze van publiceren van het zuiver politieke "ieuws". Dit zegt minister Helders in zijn memo rie van antwoord op de begroting voor 1957 en 1958 van Nederlands Nieuw- Guinea naar aanleiding van het verslag Van de Parlementaire missie, die in 1957 ®en bezoek aan dit gebiedsdeel heeft ge wacht. De minister voegt hier aan toe. dat er "?ar wordt gestreefd het nieuws door Ra- "io-Omroep Nieuw-Guinea op een rustige Vdjze te brengen, met vermijding van sen- 'atie. ■jsse- sdio- met Mooi nnen (bijzondere correspondentie) In de aflevering van het invloedrijke Anglikaanse blad de „Church Times" van deze weck wordt een van de hoofdarti kelen gewijd aan dc nieuwe Paus Joan nes XXIII. Het blad meent, dal de keuze van de patriarch van Venetië populair zal blijken te zijn zowel in Italië als in heel de wereld Het blad prijst dc bc- rvondcrcnswaardlgc moed van deze Paus om op Zijn gevorderde leeftijd dc ontzag gelijke taak van het pausschap op Zijn schouders te nemen. „Zijn eerste bondschap voor de we reld is een woord van vrede geweest en wij mogen vol vertrouwen verwach ten dat Hij in dit opzicht het beleid van het Vaticaan in de afgelopen jaren ook in de toekomsl zal voortzetten. Hij heeft getoond dat Hij zowel 'n uitstekend be stuurder was als een goede herder, toen Hij patriarch v. Venetië was. Zijn werk in Oost-Europa en in Turkije zal Hem in staat stellen vriendschappelijke ver houdingen met de Orthodoxen te bevor deren." De schrijver wijst vervolgens op het briljante succes van kardinaal Roncalli als nuntius in Parijs, waardoor hij onge twijfeld ook de steun zal hebben van de Franse bisschoppen en van generaal De Gaulle. Zijn verdediging van het werk der priester-arbeiders in Frankrijk waar borgt ook de verwachting dat Hij sympa thiek gestemd is t.a.v, maatschappelijke hervormingen. Het blad besluit: „Alle christenen zullen bidden dat dc regering van Paus Johannes XXIII, moge zjj lang of kort zijn, door God gezegend moge worden voor het welzijn zowel van Zijn eigen gemeenschap als die van de hele Kerk van Christus." De aartsbisschop van Canterbury, dr. G. Fisher. heeft het volgende telegram gezonden naar Paus Johannes XXIII: „De aartsbisschop van Canterbury zendt zijn oprechte groeten tegelijk met gebeden dat God u moge leiden en ondersteunen bij uw nieuwe verantwoordelijke taak. Moge de geest van de beminde leerling en evangelist, wiens naam u hebt geko zen. altijd op u rusten" de nieuwe in Amerike ontdekte zoetstof, wearover men in de hele wereld enthousiast isl Bij werkzaamheden met een pantser robot in de John-Cockerillmijn te Pa- turages, nabij de Belgische stad Bergen zijn gisteren drie mijnwerkers omge komen en vier gewond. Men veronder stelt, dat de motor van de pantserrobot door een vals contact onder hoogspanning is geraakt. De slachtoffers behoorden tot een groep van 52 arbeiders, die op ruim duizend me ter diepte aan het werk waren. Op zaterdag 15 november geeft De Haagtsche Comedie, onder regie van Cees Laseur, in de Koninklijke Schouwburg te 's-Grancenhage de première van ..Roar like a Dove", het nieuwste blijspel van Lesley Storm, de schrijfster van o.a. „Toontje heeft een paard getekend". De vertaling van Cees Laseur. het décor van Eline van Dreght. Medespe'en den zijn: Elisabeth Andersen. Cees La seur, Frans van der Lingen, Kittv Klup- pell, Gijsbert, Tersteeg. Ineke. Brinkman, Jules Croiset. John Koch. „Bij de samenwerking met Australië j" Nieuw-Guinea gaan de gedachten nog met uit naar het opstellen van gemeen- 'chappelijke ontwikkelingsplannen en het ï°"nen van gemeenschappelijke diensten, j de samenwerking daartoe zal kunnen '®iden, valt althans nu nog niet te voor rijn". Dit deelt minister Helders mede zijn memorie van antwoord aan de tweede Kamer over de begrotingen 1957 1958 van Nieuw-Guinea. Hij voegt hier a" toe, dat in een dergelijke fase de Wederzijdse gedragslijn ten opzichte van r® autochtone bevolking onder ogen zal m"eten worden gezien. Dg minister deelt voorts mede in te £u"nen stemmen met de opvatting van ®'e leden der Kamer, dat Nieuw-Guinea ^."en zaak van nationaal prestige mag j'"", anders dan vanwege de wil om er, het belang van land en volk. een °otse taak te verrichten. (Van onze Haagse redactie) Zolang de S.E.R. geen advies heeft uit gebracht t.a.v. de consumentensubsidies acht minister Zijlstra het onjuist, dat nog dit jaar enigerlei verhoging van de straat- prijzen van de melk zal worden doorge voerd. Gevolg gevend aan een suggestie van de minister heeft nu gisteren het pro duktschap voor zuivel besloten aan de standaardisatiebedrijven voor de periode van 9 november tot 18 januari een rente loos voorschot te verstrekken van f 700.000. Daardoor zullen de standaardisatiebedrij ven in staat zijn de verkoopprijzen voor consumptiemelk zodanig te verlagen, dat bij gelijkblijvende straatprijzen toch met onmiddellijke ingang de slijtersmarge kan worden verhoogd. Een van de consequenties is, dat de con sumentenprijs voor flesscmelk in Amster dam met ingang van 9 november met 1 cent per liter zal worden verlaagd. Dit is ccn gevolg van dc aanpassing van de Am sterdamse prijzen aan de overige niet-ge- saneerde gebieden; de z.g. Vondcling-cent gaat hier dus af. De tekorten, die voor de standaardisatie- bedrijven ontstaan wegens niet doorbere kenen in dc consumentenprijs van de ver hoging der slijtersmarges zuilen op een na der te bepalen datum met terugwerkende kracht tot 9 november worden verdiscon teerd in de straatprijzen. Deze toezegging volgt uit de brief van minister Zijlstra aan het produktschap. (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het produktschap voor Zuivel heeft gisterenmiddag besloten de begroting van bet Ned. Zuivelbureau, die voor 1959 een bedrag van 7.050.000, aanwijst, voornamelijk ten behoeve van de propaganda voor de afzet van melk en melkprodukten, niet goed te keuren. Het bestuur blijft van mening, dat het budget een bedrag van 6 miljoen niet te boven dient te gaan. De verhoging van de administratieve heffing van 20 tot 21 cent per 100 kg melk, die het Zuivelbureau nodig acht, wenst het bestuur evenmin te realiseren. Ook wijst het het idee af om via produktieheffingen op de consumptiemelk in de kostenstijgin gen van het bureau te doen bijpassen. De beslissing werd met 13 stemmen voor cn 4 stemmen tegen het advies van het be stuur genomen. (Advertentie) In Amerika doen ze nu eenmaal alles groots; zo ook hier in Clare- mout, waar een machine wordt ge bruikt, om de herfstbladeren op te ruimen. Zo ie zien gaat het prima op deze manier! ONLANGS HEBBEN WIJ, naar aanleiding van de tentoonstel ling Ars Sacra te Leuven, even geduid op de discrepantie tussen ge loofsbeleving en officiële levensstijl in Belgisch Vlaanderen. Wij wezen op de mengeling van politiek cn reli gieus besef, die cr waarschijnlijk oor zaak van is, dat Vlaanderen geneigd is zich vast te leggen op zijn groot verleden cn veel wat onze tijd eigen is af te wijzen als niet kloppend met eigen beginselen. Dat laatste is een oud verschijnsel overigens, een feno meen dat meestal bloed-armocde in de beleden overtuiging tracht te ver bergen achter een cache-pot van ver worvenheden. Het hangt dan even zeer samen met deze bestaande bloed- schaarste als met de overtuigings kracht van wat eerder werd opgericht en daarom gebruikt wordt óm ook het heden te dekken. Toch mag in deze zaken, dat blijkt ook in Vlaanderen, niet vlotweg naar kclijkheden, die op den duur de tijd toch tegen zich hebben, zal het land kunnen overschouwen, dat niet enkel verleden is. maar tevens basement, voor de toekomst. Een stad als Gent mag in de vormloosheid van later tij den zijn gebrek aan ordenende ge dachten hebben gedemonstreerd, liet bewaart in zijn hart de kostbaarste stenen expressie van een maatschap pelijke orde uit vervlogen eeuwen. Het conserveert die niet enkel uit con servatisme, neen, het beseft thans met. wonderlijke precisie, dat nieuwe gedachten een orde moeten gaan op leggen aan de verschijnselen van onze tijd. Tegenover de porige eeuwse ar geloosheid waarmee de middeleeuwen tot. parade-paard werden gemaakt van Vlaanderens culturele standing ontstaat nu een duidelijke tendens godsdienstpraktijk, maatschappelijk gebeuren en culturele activiteiten in hun onderlinge samenhang te her waarderen. Ernstige kritiek op een verouderd parochie-beleid is een even gmeoon verschijnsel als de drang om bijvoorbeeld het artistiek onderwijs opnieuw te voorzien van een bodem, waaruit gedacht kan worden en een standpunt bepaald. De merkwaardige, spanning tussen wat vastligt en wat zirh fundamenteel beweegt vaar een nieuwe tijd beleefden wij nog onlangs op een artistieke studie-kring te Gent. waar een Hoogwaardig Canonist zich gedwongen zag te opponeren tegen consequenties van wat wij in een ge sprek, primair van Nederlandse zijde als wezenlijke zaken voor de toekomst van de kerkenbouw stelden. De canonist maakte van zijn juri dische bezwaren als actuele gegevens voor liet bisdom duidelijk een belem mering voor wat in Nederland nu al gebeurt, maar in een vriendschappe lijk onderhoud naderhand noemde hij hetzelfde vernieuwingswerk en de propagering daarvan ren schoon apostolaat". Men zietdat de open heid en de formele gebondenheid niet enkel in dezelfde gemeenschap maar zelfs in een persoon kunnen worden aangetroffen cn dat moet ook de ern stige Vlaamse burger moed geven. Prof. mr dr L. J C. Beaufort O.FM. heeft gisteren namens Nederland in dc so ciale commissie van de V. N. een ont- wcrp-resolutle ingediend, waarin wordt aangpdrnngrn op steun voor het program van de Hoge Commissaris voor de vluch telingen, hetzii in de vorm van finanriële bijstand, hetzij dnor middel van aanbiedin gen om vluchtelingen op Ie nemen, liet voorstel werd mede door Groot-Rrittannlë. de V. S. en vier andere landen onderschre ven. Prof. Beaufort z-i beschaamd te ziin dat slechts de helft van de benodigde zes miljoen dollar voor het komende jaar is toegezegd. Hij pleitte voorts voor aanvaarding van een Brits voorstel om het jaar 1959-1960 tot „jaar van de vluch telingen" uit te roepen. De Sovjctrussische afgevaardigde me vrouw Ersjof diende een amendement op het Britse voorste] in, waarin de V. N wordt verzocht de betrokken regeringen te bewegen, die maatregelen te verbieden welk erop gericht zijn, vluchtelingen aan te zetten tot ondermijnende activiteit te gen hun land van herkomst of hen aan te moedigen tot toetreding tot militaire orga nisaties. Voorts verklaarde mevr. Ersjof, dat repatriëring het doeltreffendste middel was om het vluchtelingenvraagstuk op te lossen- schematische conclusies worden toe- gepraat. Het is duidelijk dat de gang bare openbare levensstijl een sterke band schept, die als tegenwicht tegen een innerlijk tekort, zeker grote waar de kan hebben. Maar zie onze eigen problematiek nu vooral Bra bant steeds meer open komt te lig gen op den duur moet vernieuwing een kans krijgen, zij het. op een hecht fundament. En er zijn in de culturele sektor tekenen, dat Vlaanderen zijn zicht verdiept en verscherpt om zijn historische creativiteit opnieuw aan de dag te kunnen leggen. TFT ID EVEN heensiet over de H kleinheden van een recent ver leden, over de naar onze smaak ietwat, dorpse verhoudingen in de Belgische politiek en onverkwik-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5