Dagblad voor.Schiedam en omstreken Algerijnse „regering" weigert te praten „met touw om de nek" Nieuwe K.L.M.-vlucht In april bij daglicht naar New-York Schot naar maan weer mislukt Amerika ivil nu weten wat Moskou wil Veel liefhebberij voor jeugdsparen Prinses Margareth ere-doctor Schiphol-T ripoli De Europoort vordert Nieuwe KLM-lijn ZEEP VOOR Dr. SCHWEITZER Mgr. Alfrink als kardinaal genoemd Krijgt ons land weer een Kardinaal ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 Pionier 2 boven Afrika uit elkaar gevallen Y.S. en Engeland gaan wapens leveren aan Bourguiba Weer Brits bankemployé door EOKA neer geschoten De Gaulle naar Londen? Herdenking pogrom 9 november 1938 Negen wagens zeep voor dr. Schweitzerstichting Na de Syrische beschieting Israël protesteert bij V.N.-bestandscommissie IN SPANJE Amnestie bij gelegen heid van Pauskroning In het komend jaar Boodschap van Heuss en Adenauer Dulles: Moskou is tol niets verplicht HET WEER V00R MORGEN MEER WIND nieuwe schiedamsche courant ®en i b 0€' iaar zeep voor duizenden mensendat is het geschenk voor dr. Albert Schweitzer, dat gistermiddag door de Franse ^adeur in Nederlandbaron ff. Petit de Beauverger, op het bordes van het Nijmeegs stadhuis symbolisch werd aan vaard, uit handen van de heerJWr» R. A, H, M. Dobbelmatm, directeur van de Castella-fabrieken, Het, nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft vanmorgen te 10.30 uur bekend gemaakt, dat de pionier 2 boven oostelijk centraal Afrika uit elkaar is ge vallen na in de dampkring teruggekeerd te zijn. De raket had een hoogte bereikt van 1600 km. De topsnelheid wordt ge schat op ongeveer 26.000 km per uur. Mohammed Jazid, minister van voorlichting van de „Vrije Algerijnse rege ring" heeft gisteren in een verklaring voor de pers meegedeeld, dat het Alge rijnse volk „een vacuum schept" rond premier De Gaulle van Frankrijk. De regering van De Gaulle weet heel goed, dat het type van de verrader in Algerije niet meer bestaat, aldus Jazid. En wij spreken van „verrader", omdat alleen dit woord degene karakteriseert, die zich namens het Franse bezettings leger kandidaat wil laten stellen bij de komende Franse verkiezingen in Al gerije. Jazid verklaarde voorts, dat De Gaulle een bijdrage kan leveren voor de oplossing van het Algerijnse vraagstuk door af te zien van verkiezingen, die van te voren in elkaar zijn gezet, en door akkoord te gaan met onderhande lingen met hen, die het Algerijnse volk in oorlog vertegenwoordigen. Jazid zei, dat de Franse regering kennelijk vastbesloten is alle middelen, en in liet bijzonder het geweld van haar wapens, te gebruiken om onderdanige gesprekspartners te kweken. De voorlopige regering van de Algerijnse republiek is bereid met Frankrijk te onderhandelen op neutraal gebied, doch wil niet, zoals De Gaullc voorstelt, met een touw om tea* nek praten, aldus Jazid. Opnieuw is gisteren een Britse bank employé vader van een jongetje van een week oud, door verzetslieden van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA doodgeschoten, toen hij te Nicosia in zijn auto wilde stappen om naar huis te gaan voor de lunch. De Brit die lid was van de staf van de Ottoman-bank, kwam ongeveer een jaar geleden naar Cyprus. Toen hij in zijn wagen wilde stap pen, die geparkeerd stond tegenover het bankgebouw, openden verzetslieden met een automatisch wapen het vuur op hem. Sinds op 1 oktober jl. de eerste jeugd- spaarovereenkomst bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd gesloten, is thans bij 161 van de bij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten instellingen een totaal van 32.817 jeugdspaarovereenkomsten bereikt. Israël heeft gisteren formeel bij de bestandscommissie van de V.N. gepro testeerd naar aanleiding van de beschie ting met artillerie- en mortiervuur van de zijde der Syriërs in de streek van het Hoeleh-meer op donderdagmiddag. Volgens berichten uit de streek was er gisteren alles rustig. Onderzoekingen door het Israëlische leger hebben aangetoond, dat verschillende Israëlische grensdorpen door de Syrische artillerie zijn beschoten met granaten. O In het Spaanse staatsblad is gisteren een amnestiebesluit afgekondigd ter gele genheid van de kroning van de nieuwe Paus. Alle tot minder dan twee jaar veroor deelden en zij, die hiertoe voor misdrij ven, begaan vóór 4 november, zouden kunnen worden veroordeeld, vallen onder dit besluit. Voorts is er een gedeeltelijke kwijtschelding van straftijd voor zwaar dere gevallen afgekondigd. Prinses Margaretli van Engeland is op de Lniversiteit van Cambridge het ere-doctoraat in de rechten ver leend. We zien hier de prinses met de vice-chancellor van de universi teit, lord Adrian. Amerikaanse minister van buiten- ^»ttd6e zaiteiji Dulles, heeft gisteren ge- y gu, dat eer eventueel besluit van de ®renigde Staten tot hervatting van de »a +Ven m€t kernwapens afhangt van een J»htal factoren. Dulles noemde daarvan een persconferentie te Washington de yl'gende: E>e opvattingen van de Commissie voor Mr. R. A. H. M. Dobbelman overhan digde dit geschenk symbolisch aan de ambassadeur en schonk namens andere firma's, drie cheques van 225, aan de stichting „Vrienden van het hospitaal te Lambarene". Voordat de colonne met negen wagens die het feestgeschenk bevatten, zich op weg begaf naar Rotterdam, waar de inscheping zal plaatsvinden, vond op het stadhuis te Nijmegen een plechtigheid plaats, waarbij burgemeester Huetinx de genodigden begroette en op de waarde van dit initiatief wees. Verder spraken de heer G. Oosterwijk, namens de stich ting „Vrienden van het hospitaal te Lam barene". de assistent van dr. Schweitzer: mej. dr. M. van der Kreek, die over het hospitaal in Lambarene vertelde en ds. C. B. Burger, Ned. Herv. predikant voorzitter van het Albert Schweitzer- fonds. die dankte voor deze menslievende geste. De Britse conservatieve regeringspartij heeft een donderdag te Morecambe ge houden tussentijdse verkiezing gewonnen. De op het spel staande zetel was. reeds in conservatieve handen. De conservatieve kandidaat verenigde 23.923 stemmen op zich en zijn socialis tische mededinger 12.692, zodat de con servatieve meerderheid 11.231 stemmen bedroeg, tegen 17.701 stemmen bij de in 1955 gehouden algemene verkiezingen. Met ingang van de zomerdienstrcgeling op 1 april 1959, zal de KLM zeven maal per week overdag vluchten uitvoeren van Amsterdam naar New York. Met DC-7C toestellen zal in eerste- en economyklasse drie maal via Prestwick en vier maal rechtstreeks worden gevlogen. Het tijdstip van vertrek uit Amsterdam is gesteld op 11 uur in de ochtend, zodat de aankomst in New York nog dezelfde avond omstreeks negen uur plaats vindt. V S x t s ,.v:, v De KLM, die uiteraard de non-stop vluchten met vertrek in de avonduren van Schiphol zal handhaven, heeft deze dienst bij daglicht ingesteld op aandrin gen van zakenlieden in Europa. Zij geven er namelijk sterk de voorkeur aan over dag naar New York te vliegen. Bovendien acht de KLM het nuttig reeds gedurende een jaar ervaring op te doen met een meer gedifferentieerd schema van vluchten op de route naar New York. In 1960, wanneer de DC-8 straalverkeers- vliegtuigegn op dit traject zullen worden gebruikt, zal men immers van de conven tionale (avond) vertrektijden van Schip hol moeten afstappen, als gevolg van de grotere snelheid van de toestellen, die midden in de nacht te New York zouden aankomen. Gisteravond laat kwam op Schiphol de K.L.M.-Viscount aan, die ter gele genheid van de opening van de nieuwe lijn van de maatschappij naar Tripoli, een groot gezelschap gasten uit Libië naar Nederland bracht, onder wie de minister van financiën Ismail Bellamin. Generaal De Gaulle van Frankrijk zal wellicht in het komende jaar een of ficieel bezoek brengen aan Londen, al dus wordt in doorgaans welingelichte kringen te Parijs vernomen. Er is nog geen officieel voorstel ge daan voor een dergelijk bezoek van Fran se of van Britse zijde, maar bronnen uit de omgeving van de generaal zijn vanmening, dat het bezoek de banden van vriendschap en verbondenheid tus sen de twee grote westelijke machten zal versterken. De Europoort vordert! Hier zien we zandauto's, bulldozers en draglines aan liet werk aan de noordelijke dijk van de insteekhaven. Op deze dijk zullen eens de havenloodsen en een weg van tien meter breed komen. Aan boord bevond zich verder o.m de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die als gast van de K.L.M. de openingsvlucht, heen en terug, had meegemaakt. De Haagse burgemees ter, die met een rode fez op het hoofd de quarantaine op Schiphol passeerde (een geschenk voor mijn zoon, vertelde hij), had de reis buitengewoon interessant ge vonden. Er was een bezoek aan het ko ninklijk paleis gebracht, het klimaat deed denken aan een mooie heldere september dag in Nederland en de oude Romeinse opgravingen van Leptis Magna hadden een onvergetelijke indruk op hem ge maakt. Het gezelschap gasten van Libië blijft tot 11 november in Nederland. De Westduitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, heeft gisteren een sym pathiebetuiging gezonden aan de Centrale Joodse Raad in West-Duitsland ter ge legenheid van de 20e gedenkdag van de grote nationaal-socialisti6che Jodenver volging van 9 nov. 1938. „Iedereen weet dat het niet mogelijk is om het lijden, dat het nationaal-socialisme over het Jood se volk heeft gebracht, uit te wissen", zo verklaarde de bondskanselier in zijn boodschap. „Het is daarom een specia le zorg voor de reger ng om compensatie te verschaffen voor de materiële schade, voor zover dat in haar vermogen ligt. De regering verwelkomt het herstelde leven van de Joodse gemeenschappen in West-Duitsland en ziet daarin een suc ces van haar compensatie-politiek". Ook professor Heuss heeft een bood schap gezonden. „Het is een speciale plicht om deze dag te gedenken, in een tijd, waarin er een groeiend aantal men sen is. dat wenst te vluchten in het ver getenzo verklaarde de bondspre sident. ^resident Eisenhower heeft gistermid- te Washington verklaard, dat de beide yngste Sovjetrussische atoomproeven de k ®£enigde Staten ontheffen van hun aan- °d om hun eigen atoomproeven op te horten. Toch zullen de V.S. voor hei senblik niet opnieuw met hun proeven be®nnen. ,j V.S. gaan natuurlijk tijdens de Ge- e'se bsprekingen door met het zoeken c"ar een hechte overeenkomst voor ge- /"itroleerde staking der kernproeven. aar zy zicn zich gedwongen om hun Landpunt te herzien indien de Sovjet- 8] n'et binnenkort een soortgelijk be- J.u't neemt, zo luidt de verklaring van 's®nhower. Be Sovjetrussische atoomproeven (vol- "ens de Amerikaanse Commissie voor y'o-oaenergie van betrekkelijk geringe Plaats*8) hadden op 1 en 3 november j.l. Het Britse ministerie van buitenlandse .aken gaf tegelijkertijd een verklaring uit ongeveer gelijkluidend was aan die an de Amerikaanse president. Tenzij de Sovjet-Unie instemt met de opschorting van kernproeven voor de tijd van een jaar, zullen de Verenigde staten waarschijnlijk de proeven met h eme, tactische kernwapens hervatten hldus is gister in welingelichte kringen te Washington vernomen. Verwacht wordt, dat president Eise'n- P°Wer binnen enkele weken wil weten of r5 Sovjet-Unie evenals Gröot-Brittannië *h de V.S. bereid is deproeven op te jhhorten. De Amerikanen en Britten heb- °?h zelf hun proeven met ingang van 31 ktober, de begindatum van de huidige hferentie te Genève, opgeschort. Atoomenergie en het ministerie van defensie over het belang van een her vatting van de proeven; 2. De sfeer op de drie-mogendhedencon- ferentie te Genève, en 3. Het antwoord op de vraag of de Sovjet. Unie alleen maar een einde heeft ge maakt aan een bepaalde reeks proeven en andere voorbereidt. Dulles legde er de nadruk op dal de Sovjet-Unie niet wettelijk verplicht was de kernproeven te staken. Hjj wees er echter op, dat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hadden voorgesteld de kernproeven voor de duur van een jaar op te schorten en de Algemene Vergade ring van de V.N. had een resolutie aange nomen, waarin er bij de aan de conferen tie te Genève deelnemende partijen op werd aangedrongen tijdens de onder handelingen geen kernproeven te nemen. Er bestaat, zo meende Dulles, hoop, dat de Sovjet-Unie zich daarmee zou vereni gen. Inmiddels kon Amerika echter de Sovjet-Unie er niet van beschuldigen te kwader trouw te hebben gehandeld door met het nemen van kernproeven door te gaan. Dit land was volkomen vrij om dat te doen, wanneer het dat nodig oordeelde en wanneer het de consequenties ervan wilde aanvaarden. Deze consequenties waren een mogelijke veroordeling in de V.N. wegens het verwerpen' van het be roep van de Algemene Vergaderihg; als mede een afkeuring door de wereldopinie (hetgeen de atmosfeer te Genève zeker niet ten goede zou komen) en tenslotte wellicht een hervatting door de V.S. en Groot-Brittaninië van hun kernproefne mingen. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren ver- (Van onze correspondent) De ambassadeur van Fraaokrijk, baron H. Petit de Beauverger, heeft gistermiddag het feestgeschenk in ontvangst genomen, dat de Castella- fabriekien te Nijmegen, de Konink lijke Dobbelman N.V. bij gelegen heid van het 225-jarig bestaan voor het hospitaal van dr. Sohweitzer in Lambarene beschikbaar hebben ge steld. Het zijn teeënnegentig colli welke zeep, wasmiddelen, tandpasta e.d. bevatten,waarvan de bewoners van het hospitaal een jaar lang ge bruik kunnen maken. Russen blijven proeven nemen met kernwapens T>e leider van de Amerikaanse afvaardiging op de conferentie te Genève, H'^dsworth, heeft gisteren officieel meegedeeld, dat de Sovjet-Unie na 31 ok- °ber twee proeven met kernwapens heeft genomen. Wadsworth deed mede deling van een verklaring van president Eisenhower van gisterenmiddag, waar- ln van de Sovjetrussische proeven werd melding gemaakt. Ha afloop van de zitting werd niet meegedeeld of deze kwestie een onder werp op de conferentie is geweest. He leider van de Sovjetrussische afvaardiging, Tsarapkin, en diens voor naamste wetenschappelijke adviseur, prof. Fjodorof, wilden na de bijeenkomst *een mededelingen verstrekken over hun reactie op de Amerikaanse verklaring. Haar verluidde, is de sfeer op de bijeenkomst van gisteren goed geweest, al- nnewel men het nog steeds niet eens is over een agenda. Men zal maandag op- b'euw vergaderen. klaard, dat het hervatten van de kern proeven door de Sovjets „nauwelijks ver enigbaar schijnt met het uitgesproken doel" van de Geneefse conferentie. Lloyd zei dit op een bijeenkomst van de Conservatieve partij te Portsmouth. Hij was van mening, dat de actie van Moskou „een volledig negeren" betekende van een door de V.N. aanvaarde resolutie, waarin de partijen ter Geneefse conferentie werd verzocht tijdens de besprekingen geen kernproefnemingen te doen. Het Sovjet-persbureau, TASS, heeft gisteravond verklaard, dat de Verenigde Staten voorbereidingen treffen voor een hervatting van de proeven met kern wapens, „ondanks hun belofte van 31 oktober af een jaar lang geen proeven te zullen nemen". Dit blijkt, aldus TASS, duidelijk uit de gisteren door pre sident Eisenhower afgelegde verklaring over kernproeven. Met Kerstmis Consistorie? Hu en dan opklaringen, maar ook Plaatselijk enkele buien. Matige tot VrÜ krachtige wind in hoofdzaak tus sen west en noord. Iets lagere tempe- turen. 9 november: zon op 7.48, onder 16.59; an op 5.07, onder 16.06 uur. 10 november: zon op 7.50, onder maan op 6.30, onder 16.41. De derde Amerikaanse poging om een raket naar de maan te schieten is, even als de twee voorgaande op een mislukking uitgelopen. Ditmaal weigerde de ontste king van de derde trap van de uit vier trappen bestaande Thor-Able raket. Het eerste Amerikaanse schot naar de maan faalde, toen na 77 seconden de raket ex plodeerde. De tweede poging werd welis waar een gedeeltelijk succes omdat de raket toen een recordhoogte van 16.000 mjjl bereikte, maar ook toen werd het be oogde doel, een satelliet in een baan om de maan te brengen, niet bereikt. Ruim een half uur nadat vanmorgen vanaf het proefterrein te Cape Canaveral de Thor-Able was gelanceerd, deelden zo wel de Amerikaanse luchtmacht als het nationale bureau voor lucht- en ruimte vaart te Washington mee, dat de lancering succesvol was verlopen. In New York werden zes minuten na de start zeer dui delijk de signalen van de satelliet, die de naam Pionier 2 had gekregen, gehoord. Ook de radiotelescoop te Jodrell Bank in Engeland had de signalen ontvangen. Helaas moest tien minuten na de eerste mededeling, door het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart worden be kendgemaakt, dat er toch iets was misge gaan. De Thor-Able had in de neus een satel liet van 38 kilo, waaronder 10 kilo aan instrumenten zaten. Een officiële woord voerder van het bureau te Washington zei, dat men hoopte spoedig de plaats van „de botsing" van de Pionier 2 te kennen. Uit deze mededeling leidt men af, dat de satelliet waarschijnlijk ergens op de aarde is teruggekeerd. Gisteravond is in Rome meegedeeld, dat Paus Joannes XXIII op het ogen blik bezig zou zijn met het opstellen van een lijst van kandidaten voor de kardi naalshoed. Men verwacht, dat de Paus deze namen binnenkort za| bekend ma ken, en dat Hjj omstreeks Kerstmis een consistorie zal bijeenroepen, waarop dan nieuwe kardinalen gecreëerd zullen wor den. Hét college van kardinalen telt op het ogenblik 52 leden. Bijna 400 jaar gele den werd het maximumaantal van 70 vastgesteld. Volgens waarnemers is het vrijwel ze ker, dat de aartsbisschoppen van West minster, Utrecht. Wenen, Milaan en Na pels kardinaal zullen worden. Andere kandidaten voor de kardinaals hoed zijn de nog te benoemen patriarch van Venetië en de pro-staatssecretaris bij het Vaticaan, mgr. Tardini. Men verwacht voorts dat de Paus een of twee Amerikaanse bisschoppen tot kar dinaal zal verheffen. Zoals bekend heb ben de Verenigde Staten in de afgelopen vijf maanden twee rardinalen verloren. Beiden stierven in Rome. nl. kardinaal Stritch en kardinaal Mooney. De heiligverklaring van de Zalige Jo- aquina Vedruna Jffenas, welke doo Paus Pius XII was vastgesteld op 23 no vember a.s. is uitgesteld. Volgens in lichtingen verkregen bij de H. Congrega tie der Riten zal de heiligverklaring ver moedelijk niet eerder plaats vinden dan aanstaand voorjaar. Dit meldt het K.N.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1