De woeste hoogte; het leven van de zusters Brontë Halve Interland" tegen Zuid-Afrika PSV en Enschede ondervinden tot hun schade hoe meer sterren, des te minder geestdrift Mereveld besluit het seizoen met de Jaarbeurswisselbeker ©oooeooo Doodstraf voor twee Algeri jnen Pamplona-koor naar ons land Sou de, L. T. PIVER DE KAT K O lli m Ajax-Feijenoord. de klassieker in West kwam weer Twee ex-kampioenen in Oost botsen om de kop Koninklijk bezoek aan concours hippique Jongerenraad Kath. Volkspartij Spaanse zangers met keur van klassieke liederen Orkest van stemmen Betoverende charme k bS: B ZATERDAG 8 NOVEMBER 1958 PAGINA 6 EN MORGEN AMATEUR-VOETBAL SCHULTE RIJDT NU MET BRANKART IN BRUSSEL TOUR-ETAPPE IN NAMEN MENTALE INJECTIE VOOR BW VAN IR. HOPSTER kantoormachinesl KONINKLIJKE ONDER SCHEIDING PARFUMÉE Ilka Inclination Rêve d'or Pompeia Floramye PAR N a ta, t 01<3ge kS IV 13. In 1935 is Emily zeventien jaareen slank, tenger meisje met onwaarschijnlijk grote ogen, die rusteloos zoeken. Eindelijk is ze ertoe gekomen om met Charlotte naar Roe Head te gaan. Deze nieuwe school lijkt in geen enkel opzicht op het moordhol van Cowan Bridge, maar toch kwijnt Emily er weg.Haar wangen vallen in en haar ogen staan triest. 14. In 1836 breekt er een tamelijk gelukkige tijd voor Emi ly aan. Het land om hun huis is wijd en vol beloften. Vaak trekt ze er alleen op uit. Om er te dromen? Te fantaseren. Maar de dominee is arm en Emily moet een betrekking zoe ken. In de herfst van 37 begint ze als onderwijzeres aan een school te Law Hill, bij Bradford. Maar voor ze vertrekt schrijft ze lange, weemoedige gedichten, die ze opdraagt aan de heu vels rond Haworth. „Tot aan de horizon welft zich het woes te land, eindeloos eentonig en toch veranderlijk. Houdt alles op daar bij die zilveren gordel van de hemel aan de horizon?" 15 Het dagrooster in Law Hill eist veel van Emily. Om zes uur al moet ze opstaan. En vaak is ze aan één stuk bezig tot elf uur 's avonds. Haar klas telt veertig leerlingen die wonder lijk genoeg, zich rustig houden bij die dromerige afwezigkij- kende „juffrouw". Zo gauw ze de schooldeuren achter zich dicht hoort vallen, gaat ze naar haar kamer om er verzen te schrijven, die hoe langer hoe somberder worden. Maar Emi ly weet nog niet, dat haar grootste kracht in het proza ligt en niet in de poëzie.Dan komt het fatale jaar 1838. Wie haar on mogelijke en wanhopige geheime liefde was, weten we nu nog niet, maar Emily voelt, dat er iets in haar gebroken is. En ze isoleert zich in haar verzen, de enige „woning", die ze nog heeftAan die mislukte liefde heeft de Engelse literatuur een van haar mooiste verzenbundels aan te danken. 16. Ze leeft nu nog alleen in haar gedichten. En langzaam wordt de persoon, de krachtfiguur die heel haar fantasie be heerst, de Heathcliff-in-wording, duidelijk in haar.Voor zich uit droomt ze van een „harde man, een eenzame die de ande ren van zich afstoot en die aan hartstochtelijke vizioenen lijdt." In 1839 gaat Emily niet meer naar Law Hill. Opnieuw houdt ze zich nu bezig met het huishouden in Haworth. Dan ineens komt het keerpunt in haar leven. Een jongeman, Weightman, komt ds Brontë assisteren. Hij is sympathiek en intelligent, vrolijk en onbezorgd en het lijkt even, of hij Emily uit haar „ivoren toren" kan halen.Alle tekenen wijzen er op. Onder de sterkste schijnwerper'; van alle Europeese voetbal-stadions (en wie ver baast zich, dat die juist in het Philips-sportpark te vinden zijn?) zullen wij a.s. woens dag het laatste internationale intermezzo in de voetbal-competitie kunnen bezichtigen. De wedstrijd van het Nederlands Bondselftal tegen de nationale ploeg van Zuid- Afrika is wel een „halve interland", nu Elek Schwartz niet minder dan 8 spelers van de Oranje-kern in dat Bondselftal heeft opgesteld (naast Wiersma, Kuys, Van Wissen, Lenstra, Kruiver en Van der Linden moet men ook Kraay en Pieters Graafland tot de huidige kern van vaste internationaals rekenen). Het wordt woensdagavond in Eindhoven het derde contact met de Zuid-Afrikanen, tegen wie Oranje op 2 november 1924 in Amsterdam zijn eerste en tot nu toe enige officiële interland speelde (en met 2—1 won). Het tweede contact was semi-officieel: op 17 november 1953, toen de Springbokken na een uitputtende tournee van twee maanden door Engeland ook nog even naar Amsterdam overwipten om daar tegen het amateur-elftal van West-Nederland een 40 nederlaag te incasseren. Kees Kuys en Roel Wiersma maakten in die wedstrijd hun semi-interland debuut; de ploeg van West-Nederland bestond uit Van der Wint, Wiersma en Kuys (in plaats van gebles seerde clubgenoot Odenthal), Klaas Smit, De Voogd en Blesbrouck, Van Ede, Van der Kuil, Michels, Luppens en Cor van der Gijp; voor die dagen mocht men dat In derdaad een Nederlands B-elftal noemen. En nu dus de derde ontmoeting. Opnieuw hebben de Zuidafrikanen een uitgebreide Britse tournee achter de rug en onder meer hebben zij tegen het Britse Amateur elftal met 22 gelijk gespeeld. De gasten zijn amateurs; hun uitblinkers worden nogal eens naar Engelse prof-clubs gehaald en tegenwoordig kan men bij onze Almelose tweede-dlvisieclub in de persoon van de koolzwarte Steve Mokone ook een Zuid- Afrikaan bewonderen. Wat wij ons echter van 1953 herinneren, was niet bepaald groots Met uitzondering van dat ene, laatste, semi-officiële intermezzo, is het in de nu naderende winter al competitie wat de voetbalklok slaat. De interessantste wed strijd, die de ere-divisie morgen biedt, is naar onze smaak AjaxFeijenoord, de grote „klassieker van het Westen", wed strijd met een roemrijke historie, twee clubs die ook nu nog altijd méde de toon aangeven in ons voetbal. Beide ploegen zijn in dit seizoen onberekenbaar, wis selen imponerende triomfen af met te leurstellingen. Feijenoord was de laatste weken enorm op dreef ((driemaal 6 goals in successie), maar het is de vraag of deze vorm nu constant gaat blijken. Ajax had geen beste start, schoot echter in zijn jongste visite bij MVV enorm uit zijn slof. Laten wij maar afwachten wat het mor gen in Amsterdam gaat worden. Wel zijn beide ploegen moreel verplicht tot een partij voetbal overeenkomstig de standing van al die historische (en enige recente) ontmoetingen, die in de loop der jaren dat monument van traditie hebben opge bouwd. Wat AjaxFeijenoord voor het Westen is, betekent de ontmoeting VVVMW voor Limburg: een pure provincie-derby. VVV heeft het verlies van Wilkes goed opgevangen, heeft er wellicht zelfs meer homogeniteit door verkregen en neemt op het ogenblik een ongedacht hoge positie op de ranglijst in. MW daarentegen schijnt zijn traditionele inzinking te heb ben ontmoet; daarom zijn de Venloërs wellicht morgen favoriet, zeker gezien hun voordeel van de eigen „Kraal"! Enschede's „laksheid" Het elftal van Enschede wordt pas zondagmiddag na de „laatste concentra tie" geformeerd. Wij weten dus nog niet, of de kruistocht van voorzitter Henry van Dalen tegen de „laksheid en nonchalance" in zjjn keurtroep reeds tot ingrijpende mutaties heeft geleid. Is de inzinking, waarin de zwarthemden reeds weken geleden verzeilden, nog niet overwonnen, dan houdt Willem II wellicht wel een gelijkspel thuis. Ben „tekort aan enthousiasme" is ook In de sterrenploeg van PSV geconstateerd. Scheveningen daarentegen illustreert de juistheid van het „hoe minder sterren, des te meer geestdrift". Desondanks ge loven wij dat PSV op eigen veld moet kunnien winnen. Dat geloven wij ook van DWS en van Sparta thuis tegen Rapid JC resp. NOAD, maar achter het duel tussen Fortuna '54 (Van der Hart) en DOS (Van der Linden) plaatsen wij een vraagteken achter AD-ONAC ook en achter het „duel der Surinamers" tussen Elinkwijk en Blauw Wit (met hoge aanwezigheid van twee Surinaamse ministers) even eens Maar als het óéntal Surinamers de doorslag moet geven, wordt het 41 voor Elinkwijk BW in beleidscrisis Het zou ons niet verbazen, als Volen- dam, de onaantastbare leider in de le divisie A, morgen bij Helmond het eerste verliespunt moest incasseren. Z.F.C. krijgt het trouwens op de Wageningse Berg ook niet gemakkelijk, tussen Limburgia en AGOVV gaat het om wél of géén aanslui ting met de kopgroep, S.V.V. en Leeu warden zijn daarentegen favoriet tegen V.S.V. resp. D.F.C., al hebben de Friezen het reis-nadeel. B.V.V. is in zo'n zware beleidscrisis gewikkeld (conflict tussen bestuur en t.c., moeilijkheden rond de „eeuwige" maar nu opzij geschoven trainer Jack son, aftreden van voorzitter Pöpplein, enz.), dat het de rood-zwarten wel erg moeiljjk moet vallen om b(j De Graaf schap de laatste plaats te verlaten. En hoe precair de situatie dan wel wordt, blijkt als men zich realiseert dat De Graafschap op het ogenblik op de vóórlaatste plaats staat. Strijd tegen de degradatie ook in Haarlem—Eindhoven! Terwijl voor Sittardia en Hermes DVS, leiders in de le divisie B, in de uitwed strijden tegen Volewijckers resp. Hera cles wel risico's verscholen liggen, moe ten Stormvogels en H.V.C., twee favorie ten die in luttele weken uit de kopgroep verdreven werden, onderling uitmaken wie van beiden nu nóg verder afzakt. Excelsior redt het tegen R.C.H. wel, maar G.V.A.V. krijgt het bij Roda Sport moei lijk. In de 2e divisie Voor degradant E.D.O. gaat het er nu om. De Haarlemmers moeten hun come back aspiraties nu gaan maken bjj D.H.C., dat in 2A nog geen nederlaag leed. Wij wedden op Delft, maar als het tóch een Ë.D.O.-stunt wordt, profiteren Hilver sum en Velox er ten koste van Dosko resp. U.V.S. het éérst van. Xerxes, de andere degradant, kan bij Zeist minsten een ge lijk spel veroveren. Go Ahead, onbedreigd in 2B, haalt ook bij de blijvend teleurstel lende Enschedese Boys wel weer twee punten weg. Be Quick wint thuis tegen Zwartemeer ook wel, Tubantia krijgt het bij Oosterparkers moeilijker, Velocitas en N.E.C. betwisten elkaar de aansluiting met de kopgroep en wij vrezen voor de Nij- megers Avonturen voor DCG en Gouda Voor de favoriete ploegen in de le klas A van het Amateur-voetbal lijken mor gen hachelijke avonturen te wachten. Debutant De Spartaan en good old Unl- tas sta&n op eigen veld hun mannetje en dat zullen Gouda resp. D.C.G. dan ook wel ontdekken. C.V.V. krijgt het tegen U.V.V., boven dien in eigen Wielewaal, iets gemakkelij ker, zodat de Charloisers wellicht hun achterstand wat kunnen verkleinen. Daar entegen heeft Emma weer een moeilijke reis naar O.S.V. in Oostzaan voor de boeg. De derby QuickV.C.S. en de visite van D.W.V. bij debutant Laakkwartier zullen de degradatie-zorgen van ólle drie Haagse clubs wel verergeren! Het Oosten krijgt een „big match": koploper Hengelo, nog ongeslagen, thuis tegen de naaste concurrent Be Quick uit Zutfen; gelijke kansen en voor de win naar een stevige mentale injectie op het zware pad naar de titel (dat belde ploegen in de jongste jaren trouwens al een keer tot het einde gevolgd hebben). Quick TS. en de semi-profs De huidige titelhouder Quick N. onder vindt een zo zware terugslag van de inte resse, die enige semi-prof clubs voor de prominentste Nijmegers koesterden (èn in geld omzetten), dat niet alleen de prolon gatie van het kampioenschap reeds uitge sloten is maar de rood-zwarten boven dien alle moeite zullen hebben om zich in de middenmoot te handhaven. De thuis wedstrijd tegen Z.A.C., nog zonder zege, biedt echter wel de mogelijkheid om weer twee punten binnen te halen. W.V.V. heeft zich aardig naar de derde plaats gewerkt, maar het is de vraag of de Winschoters zich daar morgen bij Sneek kunnen hand haven. Kimbria kan in 1 C voorlopig de degra datie-zorgen vergeten als het thuis van hekkesluiter Brabantia wint en als Sport club Emma de punten bij Vlissingen weg haalt, maar Heer-Roermond gaat precies op de streep. M.O.C. en de Spechten ont lopen elkaar niet veel. Gerrit Schulte, die de strijd in de zes daagse te Brussel aanvankelijk alleen voortzette nadat zijn ploeggenoot Post wegens een gebroken sleutelbeen de strijd moest staken, vormt thans een koppel met de Belg Brankart. Jacques Goddet, de directeur van de Tour de France, heeft in Parijs bekend gemaakt, dat de Belgische stad Namen één der etappe-plaatse, van de Tour-1959 zal zijn. De eerste twee personen van de com missie van goede diensten, die moet hel pen BW uit de impasse te helpen zijn benoemd. Het zijn de heren A. L. Mees en Van Hoeckel. De heer Mees is eerst door het BVV-bestuur uitgestoten en kort geleden weer binnengehaald als lid van BW, de heer Van Hoeckel is een groot zakenman uit Den Bosch. Dat de reorganisatie geen farce is, bleek in een gisteravond voor een klein gezelschap uitgeschreven vergadering, waarvoor de voormalige KNVB-voorzit- ter, ir. H. Hopster, was uitgenodigd om de eerste elftalspelers met reserves een mentale injectie te geven. (Van onze paardesportmedewerker) Met een fraai programma van acht draverijen, waarvoor 110 aangiften binnen kwamen, sluit Mereveld a.s. zondag het seizoen af. Als gewoonlijk, brengt de Utrechtse baan weer enkele bijzondere nummers. De Revanche der Grote Prijzen, waaraan tevens verbonden de Jaarbeurs wisselbeker, alsmede een internationale koers over twee mijl vragen de meeste aandacht. Een waardig einde van een suc cesvol seizoen met meerdere hoogtij dagen. Théo Messidor is in grootse vorm, maar M Vestigingen dóór geheel Nederland met niet minder dan 16 cracks voor zich staat hij voor een heel zware taak, om de Wisselbeker te veroveren, te meer daar de gehele rit buitenom moet. Vrijwel het zelfde geldt voor Tabor in de Twee Mijl- koers, die alles zal moeten geven om vooraan te eindigen. Als naaste concur renten zien we Quicksilver S en New Quick, beiden in uitstekende conditie. Hier volgt het volledige programma en daarbij onze tips: Akerslootprijs, 2100 m., 17 inschrijvin gen. Waluna Norton, Wally Parisien, Wita Pluto. Sluitingsprijs, 1600 m., 7 inschrijvingen. X Mieke Hollandia, X Pluto, X Hanover. Berkhoutprijs, 2200 m., 15 inschrijvingen. Walewska Contessa, Whirlwind, Vizier. Enkhulzerprjjs, 2200 m., 11 inschrijvin gen. Victor Emanuel, Victor Alsvin, Vlek loos Hanover. Grotebroekprjjs, 2600 m., 19 inschrijvin gen. Qui Suit, Walter Hollandia, Thlm- dera. Revanche der Grote prijzen, 2250 m., 17 inschrijvingen. Théo Messidor, Sirona, Ro land. Hareukarspelprjjs (amateurs), 2200 m 14 inschrijvingen. Risa Signal, Sunny Boy, Sjakie Scott. De Twee Mijl van Mereveld (internatio naal), 3200 m., 10 inschrijvingen. Tabor, Quicksilver S, New Quick. Koningin Juliana zal op zondag 23 no vember a.s. in de Ahoy hal te Rotterdam het indoor-concours-hippique, dat gehou den wordt ter gelegenheid van het ne gende lustrum van het Rotterdams Stu denten Corps, bijwonen. Het programma van die middag begint met een springconcours voor studenten enreunisten, waarvoor o.a. Prinses Irene heeft ingeschreven. Daarna zal de prijs uitreiking geschieden van de 's morgens gehouden dressuurproef Prix Saint Geor ges, waaraan o.a. Prins Bernhard deel neemt, en tenslotte wordt een internatio naal springconcours gehouden. Prinses Irene zal ook starten in het in ternationale jacht-springconcours, dat op vrijdag 21 november plaats vindt. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer E. Boer- ma, directeur van Van Wijk en Boerma N.V., te Groningen. BÜ processen te Parijs, Metz, Rijssel en Rouaan zijn gisteren twee Algerijnen ter dood veroordeeld, terwijl er vier levens lang kregen. De aanklachten varieerden van moord tot acties tegen de binnenland se veiligheid van de staat. Een rechtbank in de Franse hoofdstad veroordeelde een Algerijn tot dertien maanden gevangenisstraf, omdat deze in gevangenschap als gevangeniskapper een scheermes over de keel van een medege vangene had gehaald, waardoor het slacht offer ernstig werd gewond. Op zaterdag 15 november wordt te Arn hem de jongerenraad van de katholieke Volkspartij gehouden. Op deze Jongerenraad, waar de le den van het partijbestuur aanwezig zul len zijn, zal het woord gevoerd worden door mr. Van Doorn, partijvoorzitter en Celestin Cosijn, aftredende voorzitter- van de jongerenorganisatie. Eef Verwoert zal namens het nieuwe bestuur het woord voeren- In deze toespraken zullen de plannen van de jongerenorganisatie voor de naas te toekomst uiteengezet worden. Op deze Jongerenraad zal tevens de bestuursover- dracht plaats vinden. (Van onze redacteur) OP WOENSDAG 12 november zal te Rotterdam in het Luxor-Theater de landelijke première gaan van het optreden van het beroemdet- Spaanse koor uit Pamplona. Dit koor met uitmuntende solostemmen uit Spanje, dat bejubeld werd in Parijs en Amerika, zal twaalf concerten in ons land g'even. Het zeer bijzonder recital zal niet in de Schouwburg van de Maasstad worden gegeven, maar in voornoemd theater, omdat o.a. bij de opvoeringen van Porgy en Bess gebleken is, dat de akoestiek van deze zaal belangrijk beter is. Na Rotterdam zullen o.a. steden aan de beurt komen als Groningen, Deventer, Den Haag, Utrecht en Amsterdam, terwijl ook in Maastricht een concert zal worden gegeven. Hemingway er veel toefde en er zijn beroemde werk „The sun also rises" schreef. Tien jaar geleden richtte de leider Maestro Luis Morondo, het koor op. Hij wilde er een „kamer orkest" van stemmen van maken en hij heeft dit doel volkomen bereikt, want dikwijls denkt men, dat er een orkest speelt mat voortreffelijke zangsolisten. Onder grote discipline werd een ongekende volmaaktheid bereikt. Ritmisch is het geheel van verbazingwekkende soepelheid, ter wijl nuanceringen en contrasten ver rassen door originaliteit. Het koor doorkruiste de gehele wereld, overal jubelende volle zalen achterlatend na zijn optreden. In Buenos Aires werd de „Music Critics Award" be haald als de meest bijzondere ge beurtenis op muziekgebied in 1957, terwijl in Lille op een festival, waar aan 187 koren uit 17 landen deelna men de „Grand Prix d' Honneur" werd verkregen, om maar enkele on derscheidingen te noemen. HET is de eerste maal, dat een vermaard Spaans kdor ons land bezoekt, een koor (jat de laat ste jaren uitbundige s«ccessen in de Oude en Nieuwe Wereld heeft ge had, zodat het bezoek voor ons land een uniek evenement op muziekge bied zal worden. Het repertoire, dat ten gehore wordt gebracht bestaat uit oude en moderne, uit serieuze populaire en folkloristische muziek van componisten als Manuel de Falla, Teobaldo Power, Padre Do- nosti, Orlando di Lasso en Cristobal de Morales. Het koor bestaat uit 8 vrouwen en 7 mannen, die uit het eeuwenoude stadje Pamplona aan de voet van de Pyreneeën komen, dat behalve door het koor bekend is door het Festi val der stieren op 7 juli elk jaar en door het feit, dat de grote schrijver nieuwe kracht als na een verfrissende douche schenkt u de geparfumeerde eau de cologne Piver. Een verkwikking bij sport en spel, een charmante tochtgenoot op reis. Detective-roman door RICO BULTHUIS llilliiiill 16). Goedendag, mevrouw, zei Piquet U spreekt met Piquet. U weet wel, de man, die gisteren bij u was. Ik wilde u vragen of dat meisje ook beschikbaar is, die u mij heeft aanbevolen. Heet ze geen Linde? Juffrouw Bella Linde? Mispunt, zei Bella. Terwijl hij naar het mevrouwtje keek, die de stem van Bella niet kon horen, ging hij bedaard verder, vooral niet terug- scheldend: Ik vond het inderdaad beter om geen advertentie te plaatsen en ik hoop, dat. u mij kunt helpen. O jou ezelsveulen, je bent het ver geten, lachte Bella, Inderdaad, mevrouw. De situatie is erg ingewikkeld Het kind is herstellend van een ziekte en een goede, vertrouwde hulp zal zeer op prijs worden gesteld. Wat het honorarium betreft. Smerige chanteur! zei het meisje Bel la Linde opgewekt. Het honorarium zal met mevrouw besproken moeten worden. Ik zeg, dat je een vuile chanteur bent, Paul. Dat is beslist overdreven, mevrouw. Is die juffrouw Linde te vertrouwen? Neen! riep Bella. Dan is het goed, mevrouw. Ik zal uw antwoord overbrengen aan.. Je houdt je bek hoor! Wilt u juffrouw Linde als ze vrij is, vanmiddag nog zenden? O Paul, schei uit, ik ben kip aan het braden en ik heb afgesproken met.. Misschien kunt u even opbellen. Mag ik het nummer? Wil ik het voor u doen? Luister nou eens.. Ik moet naar.. Ze moet natuurlijk niets. Maar ik zal haar bellen. Intussen kunt u nadenken over wet u denkt te doen. Dag mevrouw. Maar ben je nou gek! Ik kan.. Piquet legde de hoorn neer Kij zei: Die dame is lang van stof, maar ze begrijpt wat ik wil. Die juffrouw Linde moet een zeer intelligent meisje zijn, erg trouw en volgzaam. Toch geen doetje, zo'n bange haas? Nee. mevrouw. Beslist niet. Ze is veelzijdig, roreekt uitstekend Frans, kan zelfs een kip braden als het moet en weerstaat desnoods een chanteur. Of schoon ze heel beschaafd is, schijnt ze niet op haar mondje te zijn gevallen- De me vrouw van het bureau maakte wat bezwa ren, maar als ik haar zelf mag opbellen, dan. Ga uw gang, zei mevrouw Catten- borgh en ze ging in een grote stoel zitten Buiten veegde de tuinman dorre blade ren bij elkaar en in de salon speelde Ca- therina Muller meesterlijk een moeilijk pianostuk. Ze speelde uit het hoofd. Pi quet draaide nogmaals zijn eigen nummer en weer klonk Bella's stem: Met mevrouw Piquet. Spreek ik met juffrouw Linde zelf? Maar luister nou eens naar me, Paul. Het kan werkelijk niet. Mooi. U heeft dus het verzoek al in overweging genomen. Uw taak zal bijna uitsluitend bestaan in het bewa.. eh, In het opvoeden van een jong meisje. Dat kan je denken, hoonde Bella. Dat denk ik niet, juffrouw Linde. Maar hoe moet het nu met die kip? U heeft natuurlijk volle kost en in woning. En met mijn afspraak met.. Tegen een enkel bezoek zal mevrouw Cattenborgh geen bezwaar maken. Het mevrouwtje riep: Liefst geen heren, meneer Piquet. Juffrouw Linde, mevrouw zegt, dat ze dat met u zal bespreken. Het is hier een prettige omgeving en het zijn aardige mensen, wat de heren betreft. Mevrouw sprong op. Hoho, meneer Piquet, wacht even! Hij liet Bella mopperen en protesteren, legde zijn hand op de hoorn en wendde zich tot mevrouw. Die zei: Zegt u toch niet, dat u hier bent. Hallo, juffrouw? Er zijn twee here,n in huis en drie dapies. U zult hier goed gezelschap vinden. Helaas kan ik u niet aan mevrouw voorstellen. Ik.. Meer geluk dan wijsheid, dat je je naam niet hebt genoemd. Inderdaad, juffrouw Linde. Zegt u maar, dat meneer Marton u heeft ge stuurd namens mevrouw Andriessen. Verslik je niet in de namen, riep Bella. Ze voegde er somber aan toe: Wat een zonde van de kip, zij wordt juist zo mooi bruin. —Om twee uur dus, besloot Piquet en met een opgewekt: Veel succes juffrouw Linde, brak hij het gesprek af. Gelukkig, zei mevrouw Cattenborgh. Wilt u wel geloven, meneer Piquet, dat het een groter kunst is om een geschikte kinderjuffrouw te krijgen dan.. Ze zweeg. De secretaris kwam binnen met een groot schilderij onder zijn arm. Hii drukte zijn dasspeld met de vingers van zijn rechterhand in zijn rode das en lette niet op Piquet, omdat hij over zijn eigenwijze neus heen naar zijn hand keek. Hij zei Zeg Lucy, heeft die man wel ver stand van schilderijen? Jawel, zei Piquet. De pijnlijke stilte, die op het „Lucy" en het „jawel" volgde, werd slechts verbro ken door het briljante spel van de huis houdster. Waren de verhoudingen in het huis Cat tenborgh nogal zonderling en de mensen vol verrassingen, de grootste verrassing was, althans voorlopig, de komst van de kinderjuffrouw Bella Linde. Piquet verloor bijna zijn evenwicht, toen hij haar om vijf minuten over twee zag binnenkomen met enorme koffer in haar hand en een plat hoedje op het strakgetrokken haar, dat ze bij hun vrienden soms gebruikten om gek mee te doen op gezellige avondjes. Hij kon niet zeggen, dat ze zich had toege takeld, maar ze had zich bijna om weten te toveren in een wildvreemde, preutse juffrouw, die hem zonder een woord *e zeggen voorbijging, zeulend met de koffer en flauw glimlachend tegen Anny, die haar mee nam naar de kleine salon, alwaar mevrouw haar wachtte. Een ogenblik ha" Piquet spijt, dat hij Bella ni deze komedie had gehaald maar dan verbeet hij' een schaterlach. Waar heeft ze dat kind opgeduikeld- vroeg Frensen spottend. En Piquet ant woordde niet, maar dacht: Ellendige Snob by, ik krijg jou nog wel. Hij kreeg opeens een onbehaaglijk gevoel over zich, zoiets als melancholie. Het de tective-spel was een onmenselijk bedrog een diplomatie in het klein, waarbij listige diplomaten zich niet ontzien om hun ge liefde vrouw te negeren en te laten optre den als slang. Als een spionne in de ver momming van een ondergeschikte, die al leen maar komisch aandoet, als men z®1 in werkelijkheid geen ondergeschikte i6' Als het hier niet ging om het leven vad een kind, zou Piquet op dit ogenblik zÜn vrouw naar huis hebben gestuurd: na«r de halfgebraden kip en n tar de theevisite met een van hun vriendinnen Doch juist een vrouw kan beter een rol spelen dad een man en toe ee kwartiertje later Bella de trap op zeulde met haar kofferj had Piquet zich al met de gedachte ver zoend, dat Bella hier naar óp pi.iPed moest dansen van iedereen, omdat haar echtgenoot een vreemd, liati romantisch beroep had gekozen. Hij '"""'if zich nlJ maar met de gedachte. dm u"t zonde Bella niet klaar zou kunnen spelen. V", I..., ..alf" 's k de vi sne6r R ;ab' Mf ,«eled s» ver c '^«eied; C«r|jbt ■'vh )5)Brodu] Hw "tode ;Tt> bin? 0 t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6