Dagblad voor Schiedam en omstreken Gaat Lasso-hoepel Hoela-hoepel verdringen BRITSE BURGERS op Cyprus krijgen allen vuurwapens 109-jarige in Den Haag AUTO MET ZES JONGELUI SLIPTE BIJ SOESTDUINEN „Indonesië wil Nieuw-Guinea eigenlijk niet eens hebben" Willem Ruys s Koning Hoessein naar Europa Vliegboot vermist uhlco maandag 10 november i958 r Politieke verwarring maakt Cyprus tot gevaren-eiland Energieke beschermingsmaatregelen afgekondigd Flatgebouw door brand verwoest Mislukte) derde Amerikaanse maanraket Honderdvijf jarige hield haar achter achterkleinkind ten doop Ü8 J Kwalijk geknoei bij destructiebedrijf Twee personen gedood; drie anderen gewond Paus zond telegram aan de kardinalen Mindszenty en Stepinac Duur touwtje Prijs van 30.000 in de Staatsloterij Twee Amsterdammers in Duitsland gearresteerd Slechts object 0111 volk in beweging te brengen Vaticaan dementeert consistorie-geruchten Noodlanding op Atlantische Oceaan Brand aan boord van Brits vrachtschip Ut wi Vijftig nertsen werden slachtoffer HET WEER VOOR MORGEN OPKLARINGEN MONTREAL „Lafhartige geweldpleging Een „sterke man'? Twee miljoen mark aan belasting onttrokken Soekarno: Geen geweld! nieuwe am sc courant v. Zeer sterke man gevraagd Het bestuur op Cyprus is gisteren begonnen met de uitreiking van vuurwapens aan Britse burgers op het eiland. Tegelijkertijd is gisteren een cursus begonnen om de burgers te instrueren hoe zij zich kunnen verdedigen. Voor deze cursus was zeer veel belangstelling. Zaterdagavond had de gouverneur van Cyprus. Sir Hugh Foot, een oproep tot zijn landgenoten op het eiland gericht, waarin hij o.a. zeide: „Gij allen staat thans in de voorste linie". De directeur van de anti-EOKA-operaties, generaal Darling, gewaagde van „deze veldslag", die momenteel op Cyprus geleverd wordt. ,eJ ziet er naar uit, dat in Amerika dc hoela-hoe pcl-manie. ÏÏVör een andere rage zal worden verdrongen. De jeugd heeft ontdekt, dat zij met een hoepel aan plastic-draad, welke van een wartel is voorzien, vrijwel alle kunstjes kan uitvoe- rAn, die stoere mannen ih het Wilde Westen vroeger met een lasso konden vertonen. De nieuwe sport is dan ook •,'lariat- °ePelen" gedoopt. In een park in het hartje van New York gaven twee jonge Amerikanen er een demonstratie van. (Van onze Haagse redactie) Morgen viert mevrouw J. J. de Calonne- 'feiser haar 109de verjaardag. Zij ligt Us slechts iets meer dan een maand „ach- ,er" op Chrissemeuje, die in oktober 109 'laar werd en mag dus wel met ere op een 119 de oudste inwoonster van Nederland ®enoemd worden. Mevrouw de Calonhe, die aan de Laan van Meerdervoort 340 woont, verkeert "og in een goede gezondheidstoestand, •jen Haag schijnt overigens een gezond 'trpaat te bezitten: verleden week werd 'n°vr. Theunissen-Scheuer aan de Konin- Emmakade 102 jaar. (Van onze correspondent) riDer arbeiders van het destructiebe- u 'lt in Winterswijk zijn door de rijkspoli- Aalten gearresteerd, omdat zij zich heb- schuldig gemaakt aan diefstal van tie ken Vip, - - dat voor vernietiging was bestemd, tjp aldus verkregen vlees hebben zij aan a eigenaar van een nertsfarm verkocht Up" het kwalijke gevolg, dat vijftig van ZiiZe kostelijke pelsdiertjes dientengevolge gestorven. Het viertal is ingesloten tg 2a' morgen voor de officier van Justitie 'utphen worden geleid. p'Wnderüjke bewolking en plaatselijk (j kele buien, maar morgen ook perio- m met zonneschijn. Zwakke tot matige n de kust aanvankelijk krachtige "ordelijke wind. Vannacht in het algc- y een iets minder koud. Morgen over- e ongeveer dezelfde temperaturen als b daag. 11 november: zon op 7.51, onder 16.56. op 7.51, onder 17.22. Twee doden en drie gewonden kostte zaterdagavond laat een auto-ritje van zes jongelui van Zeist naar Soest. De slachtoffers zijn de 21-jarige Nellie van Dorrestein uit Soest en de 19-jarige Peter de Wit uit Zeist. Een 18-jarig en een 19-jarig meisje uit Soest werden zeer ernstig gewond aan hoofd, armen, bekken en benen. De bestuurder van de wagen, een 20-jarig jongmens uit Bunnik, kreeg ernstige hoofdwonden. Allen zijn in het ziekenhuis De Lich tenberg te Amersfoort opgenomen. Hun toestand is zorgwekkend. De zesde in zittende van de wagen bleek kort na de botsing te zijn verdwenen. Hij had een ernstige shock gekregen en is in totaal verdwaasde toestand van Soest- duinen naar zjjn ouderlijk huis in Bun- nik gelopen. De drie genoemde jongemannen wa ren zaterdagavond in een café te Zeist aan het biljarten. Zij ontmoetten daar drie meisjes uit Soest en namen op zich die in de auto van een van hen naar huis te brengen. Door de regen en de dorre bladeren was het wegdek zeer glad. In de verraderlijke bocht bij het In de Canadese stad Montreal is een flatgebouw van vier verdiepingen gister ochtend grotendeels door brand ver woest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat veel bewoners zich niet meer in veiligheid konden stellen. Toen de brand uit brak bevonden zich ongeveer dertig personen in het gebouw. Gisteravond werd bekend dat zeker vijf mensen om het leven zijn gekomen, terwijl er nog vijftien worden vermist. Tien bewoners van het pand liepen kneuzingen en brandwonden op. Vijf van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen Een vroüw sprong van de derde verdie ping naar beneden en kwam op een muur terecht; ze liep ernstige verwondingen op. De brandweer had na twee uur blussen het vuur onder controle. De hitte in de ruïne belette de brandweerlieden echter naar vermiste personen te speuren. sanatorium „Zonnegloren" te Soestdui- nen slipte de wagen, die zes jaar oud is en vermoedelijk uit de balans lag doordat er achterin vier personen za ten en vloog tegen een boom. Ondanks de waarschuwingsborden moet de chauffeur te hard hebben gereden. De ravage was verschrikkelijk. Het ongeluk gebeurde om elf uur zaterdag avond, maar het heeft tot zondagmor gen zes uur geduurd, voordat de politie uit Soest met de hulpverlening, het voorlopige onderzoek, het opsporen van de verdwenen inzittende en het ruimen van het wrak gereed was. Inmiddels zijn er in het week-einde opnieuw doden gevallen. Gisteren wer den drie mensen gedood: twee Grieks- Cypriotische politiemannen, die door terroristen werden neergeschoten, en een Britse militair, die in een hinder laag viel. Bij deze hinderlaag werd een andere Britse militair gewond. Zaterdag zijn twee Britse miltairen van de R.A.F. gedood en zeven anderen gewond toen een bom ontplofte in hun kantine op het vliegveld van Nicosia. De Britse gouverneur Sir Hugh Foot heeft in bovengenoemde radiorede van zaterdagavond tot de inwoners van Cyprus gesproken over nieuwe veilig heidsmaatregelen, die in verband met de jongste aanvallen der EOKA op Britse burgers zouden worden geno men. De gouverneur verklaarde, dat de kortgeleden aan Britse burgers op Cy prus gegeven waarschuwing om ervoor te zorgen, dat zij niet een „gemakke lijk doelwit" van de, EOKA worden, „nog steeds en wel in de hoogste mate, van kracht blijft". Hij verklaarde, dat alle soorten van veiligheidsmaatregelen worden geno men, om de Britse burgers te bescher men en dat geen enkele overweging, „noch van n-.gemsj voor het publiek in het algemeen, noch van kosten, noch van welke aard ook, zal verhinderen deze maatregelen uit te voeren". „Enkele nieuwe veiligheidsmaatrege len zult u zelf kunnen aanschouwen, Sir Gerald Templer, indertijd Enge- lands „sterke man" op Malakka, even tueel tot militair gouverneur van Cy prus te benoemen. Ongeveer drieduizend Cyprische arbei ders. die werkzaam Mjn b(j installaties van de Britse luchtmacht, zyn heden ochtend niet toegelaten toth un werk. al dus heeft een officiële woordvoerder te Nicosia meegedeeld. Deze maatregel is voor geheel Cyprus van kracht. met andere zal dat niet het geval zijn", aldus gouverneur Foot. Het Britse conservatieve Lagerhuis lid Rupert Speir zal de regering woens dag a.s. interpelleren over de toestand op Cyprus. Hij zal de regering vragen een definitieve verzekering te geven, dat zij krachtiger maatregelen op Cy prus zal nemen en dat zij de militaire autoriteiten aldaar alle noodzakelijke volmachten zal geven om orde en rust te herstellen en een einde te maken aan de geweldpleging. Zo nodig zou de re gering ook een militaire gouverneur voor het eiland moeten benoemen. Men verwacht in dit verband, dat Speir zal voorstellen veldmaarschalk De „Osservatore Romano" heeft zater dag de tekst gepubliceerd van de tele grammen, die Paus Joannes XXIII heeft gezonden aan kardinaal Mindszenty en kardinaal Stepinac. De Paus zegt in deze telegrammen, dat het Hem diep heeft bedroefd, dat Hij bei de kardinalen niet heeft kunnen omhelzen na Zijn verkiezing tot Paus en geeft hun Zijn bijzondere apostolische zegen. (Van onze Amsterdamse redactie). Het touwtje uit de brievenbus, waartegen het Bureau ter Voorko ming van Misdr'jven in Amster dam in het Politie-Prentenboek zo duidelijk waarschuwt althans een touw, dat daar veel overeenkomst mee heeft, kwam deze keer te staan op maar liefst tien mille. In een stoffenmagazijn in de Dam straat te Amsterdam verschaften inbrekers zich toegang door de deur, welke is voorzien van een eenvoudig slot, te openen door aan het touw te trekken, dat achter de brievenbus voor het grijpen hing. Op de eerste etage moest toen nog een slot worden ve.broken om in de magazijnruimte te komen, maar dat leverde de inbrekers geen moeilijkheden op. Via een plat en een kapotgeslagen raam kwamen' de dieven in een tweede magazijn. Zij ontvreemdden ongeveer 1000 meter jersey ter waarde van tien mille. B(j de hedenmorgen gehouden trekking in de Staatsloterij is een prjjs van 30.000 gevallen op lot nr. 18436. O De 48-jarige Nederlandse koopman J. M. en zijn zoon R., beiden uit Amster dam, zijn bij Wesel, in de nabijheid van de Duits-Nederlandse grens, gearresteerd. Zij worden ervan verdacht, dat zij zich zouden hebben onttrokken aan het be talen van belastingen en douanerechten tot een bedrag van meer dan twee miljoen mark (ongeveer 1.800.000). Papoea's zijn Zrdugochtend om 08.S1 uur Nederlandse tijd heeft de Amerikaanse luchtmacht 2,Pe Canaveral in Florida de derde Amerikaanse maanraket gelanceerd. Het is ïVlOr» J tlf> nn»p rtrtrtMrJ/-> fnfn'st tniir.ll p0r llor-Able-raket met een maansatelliet in de neus. Bijgaande foto's tonen de Vnrhcrcidingcn voor dc lancering. Links het op zijn plaats hijsen van de tweede van de raket Rechts technici stellen de Vernier-raketten, welke de maan satelliet in zijn baan moeten houden. (Van onze correspondent) Tydens het weekeinde heeft dr. J. van Baal, oud-gouverneur van Nieuw- Guinea, een opmerkelijke redevoering gehouden voor een groot aantal leden van de Ned. Christen Studentenver eniging, die te Oegstgeest bijeen waren gekomen. Hij uitte daarin felle kritiek op de houding, die velen hier in Ne. derland ten opzichte van Nieuw- Guinea aannemen. Naast de ideële en structurele verplichtingen, die wij met betrekking tot Nieuw-Guinea hebben daaraan was het grootste deel van zijn redevoering gewijd besprak dr. Van Baal in het kort de mogelijkheden, die daar te lande voor Nederland nog schuilen. Spreker stelde, dat de bevolking /an Nieuw-Guinea van oudsher karakteris tiek en naar ontwikkeling gemeten, niet naast maar tegenover Indonesië heeft gestaan. Reeds vóór de oorlog wisten de bestuurderen, dat men moei lijk tussen Papoea's en Indonesiërs een goede samenwerking tot stand kon brengen, omdat de Indonesiër niet vrij is van rassendiscriminatie ten opzichte van de Papoea, terwijl de Papoea uit gesproken ant-Indonesisch is. Dit was de oorzaak, dat bij de Ronde Tafel Conferentie van 1949 Nieuw.Guinea een zeer aparte positie innam, een po sitie, die toen geen vastomlijnde status kreeg, doch na een jaar zou deze nader worden bepaald. Toen in 1950 de Ne derlanders en de Indonesiërs zich in het kader van de toen nog bestaande Nederlands-Indonesische Unie om de conferentietafel schaarden om de kwestie Nieuw-Guinea te bespreken, was de sfeer vertroebeld door het een zijdig opheffen van de deelstaten-unie door de Republiek Indonesia enkele maanden daarvoor. Toch kwam Neder land met een constructief voorstel; Nieuw-Guinea zou worden overgedra gen aan de Nederlands-Indonesische Unie. De Indonesische afgevaardigden verklaarden, dat zij slechts wilden spreken over een overdracht van Nieuw-Guinea aan de republiek en toen Nederland weigerde, was het pro bleem geschapen. Dr. Van Baal legde er de nadruk op. dat het Indonesië niet op dc eerste plaats te doen was (en is dc macht over Nieuw-Guinea te verkrijgen. Het weet, dat dit land voor hem slechts een bron van onrust en opstanden kan worden en het vertrouwt min of meer anti Intussen meldt Antara, dat president Soekarno zaterdag te Saparoea op"Ceram heeft verklaard, dat Indonesië westelijk Nieuw-Guinea nooit toet geweld zal ne men. „Wij beschikken over veel betere strijdmiddelen dan wapens: een onaf hankelijke geest en een eenheidsgevoel, dat in onze harten brandt. Daar is geen macht tegen opgewassen en derhalve zal West-Irian zeker eens tot de republiek IndonSië terugkeren". op de standvastigheid van Nederland ten opzichte van een eens ingenomen standpunt. In Indonesië wordt de kwestie Nieuw-Guinea slechts gezien I als een wrijfvlak, dat de strijdgeest stimuleert en dat gebruikt kan worden j om het volk in beweging te brengen.' wanneer dit noodzakelijk wordt ge acht door de politieke leiders. Nieuw-Guinea kan niet vereenzel vigd worden met Azië en Afrika, waar thans een uitgesproken anti-westerse houding heerst. Het land ligt in de Pa cific, waar de weerzin tegen het wes ten niet wordt aangetroffen. Dit alles bevindt zich in de ideële sector, doch daarnaast zag dr. Van Baal grote belangen voor het Westen en speciaal voor Nederland in Nieuw- Guinea liggen. Dit land vormt het laatste steunpunt van het Westen in de Pacific en vormt voor Nederland een basis van lucht- en scheepvaartverkeer. Daarnaast zijn de mogelijkheden van het land zelf. agrarische en mineralo- gische, nog niet gepeild. (Advertentie) In Vaticaanse kringen noemt men de berichten als zou er een consistorie op komst zijn, waarin de Paus nieuwe kar dinalen zou benoemen, volkomen onge grond en speculatief. In het Vaticaan wijst men er op. dat alleen de Paus beslist over het al dan niet bijeen roepen van een consistorie. Aldus bericht het K.N.P. Na vele jaren trouwe dienst Gaat onze Willem Ruys Als „Indiëvaarder" met pensioen. Met een nieuw plan naar huis. Waar hij nu grondig wordt „herschoold" En gemoderniseerd En straks tot Vaartuig van Plezier Cum laude promoveert, 't Wordt een vacantie- sprookjesscltip, Dat dller oog bekoort: Al wat er niet modern is, gaat (Figuurlijk) over boord. Zelfs 't oude tafelzilver gaat Met wèlverdiend pensioen En straks zal SOLA op de Ruys Zijn gastheerplichten doen. Ruim vier en veertig duizend stuks SOLA voert hij dan mee Op zijn plezierreis om de aard Over de wereldzee. 't Is op dat drijvende paleis Der Koninklijke lijn Dat SOLA zich écht thuis gevoelt En op zijn plaats zal zijn. De opgetogen passagiers Vertellen later thuis Van vorst'lijke vacantievreugd, SOLA en Willem Ruys. CLINGE DOORENBOS. In Ter Apel heeft de 105-jarige mevrouw H. Smit-Meyaring haar achterachter kleinzoon Rijkend Richard Veldman, ten doop gehouden. We zien hier het moment, waarop ds. H. van Nieuwenhoven de kleine, die in de armen van zijn bet-overgroot moeder ligt, doopt. Met een stralend gezicht onder haar witte muts heeft de 105 jaar oude mevrouw H. Smit-Meyering gisteren in de middeleeuwse kloosterkerk te Ter Apel haar achter-achterkleinzoon, een spruit uit het vijfde geslacht dus, ten doop gehouden. In het oude kerkje speelde de zachte herfstzon door de gebrandschilderde ramen naar binnen over de vele honderden belangstellenden, de oude, doch geestelijk zeer bije vrouw in haar invalidewagen en Rijkend Richard Veldman uit Alblas- serdam in zijn witte doopjurk, drie maanden oud, van ds. H. van Nieuwenhuize het doopsel ontving. I-jij v/as één van de vier dopelingen, die gisteren in Ter Apel naar de kerk werden gebracht. De belangstelling daar was zo groot, dat de predikant verma nend liet horen: „Ook op andere zondagen is hier zoveel plaats". Tijdens de preek zat mevrouw Smit, zoals zij altijd doet bij gespannen luisteren, met haar duimen te draaien. Haar handen lagen echter rustig op haar bruine mof, toen zijH haar lievelingspsalm 42 ,,'t Hijgend hert der jacht ontkomen', meezong. Na de dienst is de oude vrouw, de handen in haar mof verscholen, haar witte muts stralend in het zonlicht, naar huis gereden. Van de talloze film- en foto camera's, waaronder die van de Nederlandse en de Britse televisie, trok zij zich weinig aan. Zaterdagavond is te Amman officieel medegedeeld, dat koning Hoessein heden, maandag voor een vakantie van drie we ken. „om uit te rusten", naar Euro pa zal vertrekken. Een drie man sterke regentschapsraad zal het bestmir over Jordanië gedurende 's konings afwezig heid uitoefenen. Volgens sommige waar nemers zou deze reis van de koning de betekenis hebben van een proef om te zien of in deze weken alles rustig blijft. Drie mannen die Jordanië zullen bestu ren tijdens de afwezigheid van koning Hoessein zijn: Said el Moeifti. ex-pre- mier en voorzitter van het parlement, Mohammed Amin Sjankiti, opperste rechter voor religieuze zaken, en All Mismar. president van het hooggerechts hof Zij zullen alle prerogatieven van de koning uitoefenen op enkele uitzonderin gen na zoals het wijzigen van de grond wet en het sluiten van verdragen. Intussen duiken er ook geruchten op, dat de reis van de koning verband zou houden met een romance. De uitverkorene zou de 18-jarige prin ses Khoezima zijn. Prinses Khoezima is de dochter van prinses Rajiha van Irak en een brigade-generaal van het Iraak- se leger. Zoals bekend is koning Hoessein gescheiden van koningin Dina, die op het ogenblik in Cairo woont. Een Portugese vliegboot. die gisteren uit Lissabon was vertrokken met bestem ming Fnnchal op Madeira, heeft 180 mijl buiten de Portugese kust een noodlanding op zee moeten maken. Een uur na het vertrek van de vliegboot werd een s.o.s. ontvangen waarin dit werd medegedeeld. Er werd geen reden van de noodlanding gegeven. Vliegtuigen van drie landen zoe ken boven de Atlantische Oceaan naar de vliegboot. Het toestel heeft dertig passa giers en een bemanning van zes koppen aan boord. Aan schepen die naar de vliegboot. een Martin Mariner, speurden werd vannacht per radio meegedeeld, dat Portugese ma rinevaartuigen en -vliegtuigen hun actie overnamen. Een verminkt overgekomen radiobericht van een Amerikaans vlieg tuig was er oorzaak van, dat men lange tijd in de mening verkeerde, dat de -vlieg boot was gevonden. De Amerikaanse am bassade te Lissabon deelde mee, dat de vliegboot door een Amerikaans vliegtuig was waargenomen. Later moest dit bericht waarin ook werd gezegd, dat de vlieg boot op eigen kracht in de richting van de Portugese kust voer, worden tegenge sproken. De passagiers van het vermiste vliegtuig hebben de volgende nationaliteit: acht Duitsers, twee Belgen, zes Amerika nen. vijf Britten, twee Fransen en zeven Portugezen. In de machinekamer van het 5.155 ton metende Britse vrachtschip „Forresbank" brak gisteren brand uit. Het schip bevond zich toen ongeveer 250 km ten zuiden van de Zuidafrikaanse haven Durban. Het vuur greep snel om zich heen. waardoor de bemanning genoodzaakt werd het schip te verlaten. De 55 leden tellende bemanning werd aan boord genomen van het Britse schip „City of York", dat de brandende „Forres bank" te hulp was gesneld. Aan boord van de „City of York" is later een van de mannen van de „Forresbank" een In dische donkeyman, aan brandwonden be zweken. Een sleepboot is onderweg naar het brandende 6C'hip.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1