Dagblad voor Schiedam en omstreken Waarom de 37 naar Nieuw - Guinea mochten ubica Drie kinderen verbrand in houten vakantiehuisje Op gerepatrieerden drukt zware schuldenlast te •Melk met 3,75 procent vet is een surrogaat" Noodweer in Italië Spoed met onderwijs- mammoetwet Kamerlid „ontdekt'* merkwaardige „bevoorrechting" van katholieken DRIE VERSTEKELINGEN OP DE „SIBAJAK" Ouders waren op woonruimte uit Model verlofvassen gewijzigd VRIJDAG 14 NOVEMBER 1958 In de Tweede Kamer vlogen de stukken er af Toelating spijtoptanten betekent dertig duizend nieuwe repatrianten Voorzitter LTB-veehouders Onderzoek naar kwaliteit gewenst H Invalide reed met zijn wagentje liet water in Gedroegen zich gewoon als passagiers oevers Per dag bijna 500 t.v.-toestellen erbij Onverdiend verwijt De verstekelingen (Zie vervolg pagina 7) ADRESSEN GEVRAAGD 's-GRAVENHAGE, 13 nov. 1958 De begroting van maatschappelijk werk is voor een groot deel jaarlijks nog een academisch debat. Het is nog een jonge loot aan de stam van het Nederlandse kabinet en de hele materie is nog in ontwikkeling. Men kon dat bij de behandeling van deze begroting al heel duidelijk bemerken aan de rede van mej- dr. De Vink (KVP). Ongetwijfeld een knappe rede, maar toch had men zo nu en dan het gevoel of zij gedeelten voorlas uit een academisch proefschrift. Het was zelfs de vraag of iemand, ook de intelligente minister van maatschappelijk werk, mej. dr. Kloinpé, dat allemaal zo gauw kon volgen. „Broodetende profeten V reemdsoortige beloning De gerepatrieerden IN VERBAND MET JEUGDSPAARWET HET WEER VOOR MORGEN VANNACHT KOUDER jje ru vveci uuiien ïicuu zep nit gebeurae echtcr niet (Zie vervolg pagina 7) nieuwe amsche courant Spoedig een wijzigingsvoorstel Loteri j wet voor voetbalpool 's-GRAVENHAGE, 13 december 1958 In zijn heden voortgezette rede In antwoord op de algemene beschouwingen «ver de begroting van Justitie heeft minister Samkalden de voornaamste drie punten behandeld, welke in eerste termen waren aangesneden en wel: de kwes tie van de voetbalpool, de 37 verstekelingen en de spijtoptanten. Het stemde de minister tot verheuging, dat de heer Hazenbosch ten aanzien tan de voetbalpool de uitlating van ds. Zuidema een goed A.R.-standpunt had genoemd. Deze had namelijk verklaard, dat ook ten aanzien van deze zaak een minderheid niet haar wil mocht opleggen aan de meerderheid. De zaak tegen de KNVB-toto komt op 25 november voor de Hoge Raad en in Verband daarmede was er uit de Kamer op aangedrongen met de voorgenomen Wijziging van de Loterijwet zoveel spoed te betrachten, dat er tussen het arrest Van de Hoge Raad en die wijziging geen leemte zou ontstaan. De minister zegde »n nadrukkelijk toe, dat hij de indiening van het betrokken wetsontwerp zoveel mogelijk zal bespoedigen, maar hij kon niet garanderen, dat de wetswijziging in het Staatsblad staat vóór het arrest van de Hoge Raad bekend wordt ge maakt. Zou dit niet zo zijn, dan zou dat natuurlijk een ongewenste toestand «cheppen, maar destemeer zou het voor de Kamer dan ook zaak zijn, met de behandeling van het wetsontwerp, wanneer dat is ingediend, zoveel mogelijk spoed te maken. De heer Berkhouwer (VVD) had zich hogal op de VVD-borst geslagen voor zijn ijveren voor de voetbalpool. Prof. Samkal den haalde nu prof. De Groot (VVD), des tijds lid van de Eerste Kamer, aan, die daar na de eerste uitspraak van de Haag- 'e rechtbank de minister had aanbevolen biet politiedwang tegen de voetbaltoto van de K.N.V.B. op te treden. Zoals de minis ter dit voorstelde, was het echter niet ge heel juist. Prof. De Groot heeft in de Eerste Kamer dit poiitie-optreden aanbe volen alleen op grond van handhaving van de wet. Hij bepleitte, dat de zaak, zoals tij toen lag, vereiste, dat de wet zou wor den uitgevoerd. Zo niet, dan had men de Viet moeten wijzigen. Zo bezien kon men bit de uitlating van prof. De Groot, dat er holitiedwang moest worden toegepast, al lerminst concluderen, dat hij de K.N.V.B.- Voetbalpool wenste te torpederen. Hij Wenste alleen de wet te zien geëerbiedigd. Het rapport van de commissie over de Voetbalpool zou als bijlage bfl het wets- "ntwerp worden gevoegd. Op de vraag van mr. Berkhouwer (VVD) hoe nu de houding was van de A.R.-mi- d'sters In het kabinet, antwoordde de mi- bister, dathem dit niets aanging. Dit kabinetsgeheim, zeide hij. De heer Berk- houwer kon de mening van deze ministers 'Rren kennen uit het wetsontwerp, zodra het zou zijn ingediend. De kwestie van de 37 verstekelingen, ?erd door minister Samkalden knap ver- edigd Uit zijn rede bleek wel duidelijk, bij hét debat, dat in de Kamer over v®ze kwestie is gevoerd naar aanleiding j9n de interpellatie van mej. Ten Broecke (•eekstra (VVD), de regering eigenlijk niet enste te buigen voor een buitenparle mentaire actie. Al voordat deze interpel latie in de Kamer werd gehouden, was het risico van terugkeer voor deze 37 door deze actie belangrijk was vergroot. De re gering achtte zich echter terecht daar voor niet verantwoordelijk en moest dus ook de consequenties overlaten aan hen, die deze actie hadden gevoerd. Deze 37 hadden niet voldoende motieven om nadat zij als verstekeling hier waren ge komen hier te blijven. De overige ver stekelingen wel. Bij het Kamerdebat had de minister de motieven, die de 37 hadden opgegeven, niet kunnen noemen, omdat hij daardoor het risico van terugkeer voor deze men sen zou hebben vergroot. Toen zij al op de boot waren zijn er enkele van deze mo tieven door verklaringen van de betrok kenen zelf, bekend geworden. Daar wa ren er bij als deze, dat zij als versteke ling naar Nederland waren gekomen om dat zij anders in militaire dienst zouden moeten komen. Toen dit eenmaal gepubliceerd was, zei- de minister Samkalden, werd daardoor het risico voor deze mensen nóg groter en was het duidelijk, dat zij In Indonesië moeilijk heden zouden moeten verwachten. Omdat het nu niet meer een buitenparlementaire actie betrof, waarvoor de regering zou hebben moeten buigen, maar er wel dege lijk een andere situatie was Ingetreden, heeft de regering het voorstel van de pre sident van de rechtbank, om hen In Nieuw Guinea af te zetten, aanvaard. Maar geen veranderde zienswijze op de rechtmatig- heidsvraag lag hieraan ten grondslag. De landsadvocaat heeft bij het aanvaar den van het voorstel van de rechter dan ook op gezag van de regering verklaard, dat deze beslissing geen precedent kon zijn voor het voeren van een ander beleid. Met nadruk verklaarde minister Sam kalden, dat deze volkomen incidentele be slissing het vestigingsbeleid in Nieuw Gui nea niet raakt. Het toelaten van deze men sen tot Nieuw Guinea impliceert evenmin toelating tot Nederland. Eerst, zo besloot minister Samkalden, heeft men ons verweten, dat wij forma liteit hadden gesteld boven menselijkheid. Nu buiten de schuld van de regering de risico's voor deze mensen te groot zijn ge worden en de regering die risico's niet wil verwaarlozen, spreekt men weer van da ling van het gezag. (Van onze parlementaire redacteur) B(j het begin van de vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, dr. Kortenhorst, erop gewezen, dat de Kamer waarschijnlijk met enige spoed de z.g. Mammoetwet van minister Cals in de voorbereidende commissie zal willen be handelen. Om dit mogelijk te maken richt te de voorzitter zich daarom over de hoofden van de Kamerleden heen tot de maatschappelijke onderwijsorganisaties, die over dit grote ontwerp tot herziening van het voortgezet onderwijs aan de Tweede Kamer willen adresseren, met de raad met deze adressen niet te lang te wachten. Omstreeks kwart over tien gisteravond is brand uitge broken in een van de huisjes van het vakantieoord ,i)e Kakelhof'. Drie kinderen kwamen in de vlammen om. Het huisje is tot de grond -toe afgebrand. Een stukje muur was alles wat er overbleef. (Van onze correspondent) Tijdens een brand, die gisterenavond heeft gewoed in een van de houten huisjes van het vakantie-oord „De Kakelhof" t<* Beekbergen, vlakbij de Arn- hemseweg, zijn drie kleine kinderen, waarvan de ouders niet thuis waren, in de vlammen omgekomen. De brandweer stond volkomen machteloos; het vuur greep zo snel om zich heen, dat er niet meer aan redding te denken viel. De in de nabijheid staande huisjes, die eveneens tot dit vakantie-oord behoren, zijn niet door de vlammen aangetast. t(|erenhoog stapelen de moeilijkheden hd de melkprijs zich op. Zou er nog kabinetscrisis mogelijk zijn, dan zon V door de melkprijs kunnen worden V^orzaakt. Rond de afzetmoeilijkheden li"' de zuivel hangt een onaangename 'uf. den tracht de veehouderij voor te "en als een zweer in onze nationale ^Jbiomie." Deze woorden heeft de voor- 1, Jer van de vakvroeo veehouders van de *isV®- "e heer M. P. van der Wcyden L'eren gesproken op de te Haarlem ge iteen jaarvergadering van deze vak- *,UeP. Hij noemde het zuivelprobleem het 1|| "tste vraagstuk van de veehouders. Jgover en over de „zwevende" garantie- 's is de boer met zorg vervuld, zei hij. l^edat hij had gememoreerd, dat de tof s'e maanden voor verscheidene sec- van de veehouderij gunstig waren v#7eest, ging hij uitvoerig in op de zui- t,$LDr°bleinen. Over het standount van de k vereniging ten aanzien van een even- '1^1 e verlaging van de cons urnen tens ub- V op melk, zei spreker: „Het lijkt er 'n eens op. dat de sociale bewogenheid Qe kringen van de vakbonden ophoudt. rh rM Waar het gaat om het boereninko- i? Enigszins smalend sprak hij over V "uiige „broodetende profeten die wel OiJ'ï, oplossing voor de moeilijkheden we- 'et de verkoop van melk met een vet- K' tCentage van 3,75 is mislukt, achtte hij iK vreemd. „Dit produkt. zo schamper- <:S is namelijk geen volle melk, al- j een surrogaat". Wanneer weten- li1' Srnensen vaststellen, dat melk met 3>fi ^.an ^'/s percent vet een gevaarlijke «bk is, dan achtte de spreker het hoog tijd, dat nu alles in Europees verband wordt bezien de minister de achterge bleven gebieden op dit terrein van de Nederlandse ontdekking op de hoogte stelt en de verschillende landen waarschuwt voor het gevaa»- van het dringen van melk met 2'/i percent vet. Spreker achtte het gewenst, dat het Landbouwschap een onderzoek instelt naar de weg, die de melk van produ cent naar consument aflegt. Voorts kan dan worden nagegaan, of hier aan de consument melk met een behoorlijke kwaliteit en vetgehalte kan worden ge leverd. Opmerkelijk achtte spreker het, dat de landbouwvoorlichtingsdiensten steeds een verhoging van de produktle door rationali satie hebben gepropageerd. Nu echter re kent men de boer die verhoogde produktie aan. „Dit zou wel een vreemsoortige be loning zijn voor de wijze, waarop de boer de raadgevingen heeft toegepast'". De heer Van der Weyden zei. dat moet worden gezocht naar het antwoord op de vraag, op welke wijze de bodem het hoog ste rendement kan opleveren. Nagegaan moet worden, of meer tarwe, suikerbieten of voedergranen moeten worden verbouwd en of de produktie van bepaalde gewas sen moet worden aangemoedigd. Voorts zeide hij: „Al te gemakkelijk wordt de melkveehouderij voorgesteld als een blok aan het been van de nationale economie. Het is goed, dat bij de be handeling van de landbouwbegroting van verscheidene kanten is gewezen op de na tionale economische betekenis van de zui vel". In de Haagse Dierentuin is donderdag de Landbouwonderwijsdag begonnen. We zien hier twee hoge gasten in diepe aan dacht verzonken: Links de secretaris generaal van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. J.H. Patijn en rechts minister Vondeling. Zo nu en dan kon men enige prak tische punten opvissen uit het geleerde betoog. Dat was bijvoorbeeld, toen mej. De Vink het had over de voorlichting van de vrijwilligers in het maatschappelijk werk. die men De 41-jarige invalide sigarenhandelaar J. van Mecheien uit Meppel is gistermid dag met zijn invalidewagen in de Hooge- veensevaart nabij zijn woonplaats ge raakt. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, bleek de man reeds te zijn overleden. Hij was gehuwd en had twee kinderen. zaken als ge sprekstechniek nodig zou moe ten bijbrengen. Zij vroeg de mi nister voorts het vraagstuk van de voorlichting In studie te willen nemen. Het maatschap pelijke opbouw werk voor de ge bieden met een economische of agrarische ont wikkeling welke ontwikkeling ook volgens de mi nister gepaard zou moeten gaan Mej. dr. DE VINK Maatschappelijk opbouwwerk; geen sluitpost met een sociale ont wikkeling. zou geen sluitpost op de be groting mogen zijn. Verder vroeg spreek ster minister Klompé ook het beleid voor de probleemgebieden volledig uit te stip pelen, opdat geen valse verwachtingen zouden worden gewekt. Zij waarschuwde tegen overstimulering door de provinciale bureaus en informeerde hoe de minister de achterstand op het platteland dacht in te halen Tenslotte verzocht zij dringend om een wettelijke regeling voor het toe zicht op de bejaardentehuizen, waarvoor zij verwees naar het Haarlemse geval. Mevrouw Heroma Meilink (P v.d.A achtte bijscholing van maatschappelijke werkers hoogst noodzakelijk. Ds. Fokkema (A R.) vroeg om beznning op de gezinsverzorging, een onderwerp, waarvoor ook mej. Dè Vink al de aan dacht had gevraagd, speciaal in verband met het grote aantal personen, dat daar bij werkzaam is zonder ooit enige op leiding te hebben gehad. Toen gistermiddag de „Sibajak" met vele repatrianten aan boord aan de Lloydkade te Rotterdam afmeerde, meldden zich drie jongemannen, die verklaarden de reis van het schip van Singapore naar Rotterdam als blinde passagiers te hebben meege maakt. Zij waren werkzaam geweest op K.P.M.-schepen, die inderty'd naar Singa pore waren uitgeweken. In deze haven waren zij ontslagen. Toen de „Sibajak" Singapore aandeed, zagen de jongelui een kans om naar ons land te komen. Ze stapten aan boord en hebben gedurende de reis gewoon als pas sagiers geleefd, zonder dat iemand er idee van had, dat ze verstekelingen waren. De jongemannen hebben zich pas gemeld, toen het schip in Rotterdam was aangeko men. Het zijn de 25-jarige A. J. Wensen, voor heen stuurman aan boord van de „Sam- sas", die vader, een broer en een neef in ons land heeft, de 23-jarige C. F. Nikiju- luw (wiens oom gevolmachtigde is van de republiek der Zuid-Molukken) oud-motor drijver op de „Bankai" en de 26-jarige L. Tanihatu, voorheen stuurman op de „Minjak". De jongemannen zjjn overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie te Rotter dam. Deze heeft de zaak in onderzoek, sa men met de vreemdelingendienst ter plaatse. Aan de hand van dit onderzeek zai beslist worden, wat er met het drietal zal gebeuren. Een belangrijke kwestie was hier wel de zorg voor de gerepatrieerden uit In donesië, waarvoor minister Klompé alle denkbare lof werd toegezwaaid De heer De Graaf (K.V.P.) zeide daarbij, dat het wat dit werk betreft voor de minister een zeer moeilijk jaar was ge weest maar voor de opvang s~ van deze re patrianten had hij alle woorden van lof. Wat betreft de defi nitieve hulsves ting van deze mensen, die mi. nist.er Klompé binnen drie jaar j geregeld wilde zien merkte sPr op, dat er afgaande 0p de situatie van nu op 1 januari Mr. DE GRAAF, 1962 nog 2400 Er zijn schulden en gezinnen zullen schulden zijn zonder definitieve huisvesting Hoe denkt de minister dan haar doel te be reiken. Nóg belangrijker was de kwestie van de schulden voor overtocht, welke deze repatrianten op zich hadden geladen tegenover de Nederlandse regering om naar Nederland te kunnen repatriëren Voor een gezin van gemiddeld vijf per sonen kwam dat neer op een schuld van 6 a 8000 gulden. Deze mensen aldus de heer De Graaf, zijn hier gekomen in het land van hun nationaliteit, zij kwamen in nood naar dit land, cjat altijd heeft beloofd hen te zul- I De slachtoffers zijn kinderen van het echtpaar Riphagen, dat oorspronkelijk af komstig is uit Apeldoorn, maar than, zijn domicilie heeft in Amsterdam. Het echt paar en vier kinderen, waarvan het jong ste ruim anderhalf en het oudste bijna zeven jaar was, hadden zich sinds maan dag jl. in „De Kakelhof" gevestigd met de bedoeling in Apeldoorn woonruimte te zoeken. Om acht uur gisterenavond kwam er een telefoontje van de ouders van me vrouw, die aan de Nieuwe Heezeweg in Apeldoorn wonen, waarin man en vrouw werd gevraagd te komen, aangezien men hen zou kunnen helpen aan het adres van een woning die eventueel zou kunnen worden betrokken. Het echtpaar is na deze mededeling on middellijk naar Apeldoorn gegaan en heeft daarbij de kinderen alleen in het houten huisje achtergelaten. Omstreeks half elf 's avonds is het oudste dochtertje, de bijna zevenjarige Jenneke wakker geworden van het vuur, dat de woning al hevig had aangetast. In haar nachtkleding rende het hevig verschrikte kind naar een van de dichtst bjjzjjnde buren in het bos en maakte daar alarm. Tal van mensen kwamen onmiddellijk in actie maar, zoals gezegd, men stond machteloos. Het huisje brandde als een fakkel en geen van de erin aanwezige kinderen kon meer worden gered. Zij al len, te weten de ruim anderhalf-jarige Thea, de ruim driejarige Gezinus en de vijfjarige Annie kwamen in de vlammen om. De Beekbergense en de Apeldoornee brandweer rukten onmiddellijk uit; schijn werpers werden in het bos geplaatst en een felle strijd tegen het vuur nam een aanvang. Desondanks brandde het huisje tot de grond toe af. Omstreeks half een vannacht was men aan het nablussen. Eerst toen konden de lijkjes worden ge borgen. Ouders en grootouders waren inmiddels door de politie gewaarschuwd en naar het kamp gebracht. Droevige taferelen heb ben zich daar afgespeeld; het leed was voor de ouders vrijwel niet te dragen. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de kinderen met lucifers hebben gespeeld. Bij de beschikking van de minister van Oorlog is het model van de groot-verlof pas voor het personeel van de Kon. Land en Luchtmacht gewijzigd. In het vervolg zal daarin worden vermeld gedurende welke periode de dienstplichtige in werke lijke dienst is geweest. De minister heeft hiertoe besloten In verband met het bepaalde in het Jeugd- spaarbesluit. Daarin staat nl. dat voor oud-militairen de maximum-spaartermijn van negen jaar met een jaar kan worden verlengd, mits zij aan de betrokken spaar bank een groot-verlofpas of een ander be wijs kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat zij hun jeugdspaarovereenkomst reeds hadden afgesloten voor hun opkomst in werkelijke dienst. De verlofpassen voor het personeel van de Kon. Marine behoefden niet te worden gewijzigd, omdat daaruit de periode van werkelijke dienst reeds blijkt. Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Morgen overdag hier en daar ook opklaringen. Meest zwakke wind uit westelijke richtingen. Vannacht kouder, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen. Zaterdag 15 november: zon op 7.58, onder 16.50: maan op 11.58, onder 21.18. I J,, Pr» wppr KllltPn JlfmT ffa'er van óe Po zou wegvloeien naar Door het stuwende water van de Po Is gistermorgen een dijk bezweken, waar door grote gebieden onder water kwa men te staan. Verscheidene dorpen in de Po-delta zjjn geïsoleerd, terwijl de bewo ners overhaast de vlucht moesten nemen. De gehele nacht door hebben duizenden soldaten en vrijwilligers de wacht ge houden bh" de dijken, in de hoop, dat het len helpen Zij moeten een nieuwe toe komst opbouwen, maar zo gauw zij enig inkomen hebben, worden zij door de rege ring gemaand, dat zij hun schuld hebben af te lossen. Hier is, aldus de heer De Graaf, niet op de eerste plaats sprake van een schuld met privaat-rechtelijk karakter. Zij heeft door de door de regering gevoerde poli tiek ook een publiekrechtelijk karakter. Deze mensen voelen die schuld als Iets onbillijks. Het is een rem op de aanpas sing in ons land. Wat gaat de regering nu hieraan doen? Kan men niet op be paalde normen tot schuldbevrijding over gaan? De betrokkenen zullen ontevrede nen blijven, indien zij ten eeuwigen dage met die vordering blijven belast Hij begreep, dat de minister hierin niet direct een beslissing zou kunnen nemen, maar we] vroeg hij deze kwestie te over wegen en alle aspecten daarvan met de Kamercommissie voor de repatriëring te bezien. Dan zou men tegelijkertijd de criteria voor schuldinlossing kunnen be kijken. Ds. Fokkema en mevr. Heroma Meilink sloten zich hierbij aan. zee. Dit gebeurde echter niet, doordat woeste stortzeëen, opgezweept door he vige rukwinden, het wegstromen belet ten. Het vissersplaatsje Goro, dat 3.000 inwoners telt zou gedeeltelijk blank staan. Door de zware regenval van de laatste dagen had het water van de Po al een gevaarlijk niveau bereikt. De verbindin- in het getroffen gebied zijn voor een groot deel verbroken, daar de telegraaf palen door wind en water tegen de grond zijn geslagen. In Comzacehio (15.000 inwoners) staan vele straten blank. De toestand in Porto Garibaldi wordt „zeer gevaarlijk" ge noemd. Ook andere delen van Italië zijn getroffen door het noodweer. Bij Porto Gruara. dat ten noorden van Venetië ligt zijn 3000 ha bouwland onder water ko men te staan. In totaal staan er nu in Italië 8000 ha land blank. In de periode van 1 oktober tot 1 no vember is het aantal aangegeven televi sietoestellen met 13.740 gestegen tot 359.229. Woensdag jl. bedroeg het aantal aangegeven t.v.-toestellen 365.942. Het aantal geregistreerde radio-ont vangtoestellen bedroeg on 1 november 2.471.360 tegen 2.461.901 op 1 oktober. Op 1 november waren er 509.380 aangeslo- tegen tenen op 510.556 op 1 het Draadomroepnet oktober.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1