alad voor Schiedam en omstreken BOYCOT ACTIE Tienduizend repatrianten naar Vereniade Staten Mlï. HAVEMAN MAAKT DE VOORWAARDEN BEKEND Duurtetoeslag De Vijf sluizen Kroesjtsjef is niet bang voor aanval Moskou bereidt document voor over de status van Berlijn L.T.B. waarschuwt Veehouderij niet opofferen aan nationale economie Het hoge water in de Po-delta Commentaren Piet Moeskops W ereldkampioene hoela-hoepel op kinderbijslag W eers verbeter in g voorkomt ramp ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 Amerika geeft iucht in repatrianten-kwestie Centrum in Rotterdam C.N.V. klaagt over salarissen bij liet nijverheidsonderwijs Nieuwe brug en nieuwe weg Garantiebeleid geen maatschappelijke zorg Mevrouw deed aan hoela-hoep Ernstige ongerustheid Dreigingen VOOR MORGEN PLAATSELIJK MIST Op 22 augustus jl. nam het Amerikaanse Congres een wet aan, op grond waarvan aan 3136 Nederlandse repatriantengezinnen, in totaal dus ongeveer tienduizend personen mogelijkheid wordt geboden naar de Verenigde Staten te emigreren. Naar aanleiding hiervan deelt de regeringscommissaris voor de emigratie, ror. B. \V. Haveman thans mee, dat de gerepatlieerden zich bij alle erkende aanmeidingskantoren voor emigratie hiervoor kunnen opgeven. De aanstaande emigranten moeten in het bezit zijn van een Nederlands paspoort. Zij dienen in Indonesië verblijf tc hebben gehouden cn naar Nederland te zijn gekomen tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958. Op laatstgenoemde datum dienen zij in Nederland te zijn gevestigd. Na 30 juli 1960 zullen de speciaie emigratievisa niet meer worden verstrekt- Advies van SER-commissie a-; - l y-i1 AA- Selfsupporting Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger A- nieuwe amsche courant De Internatioinale Federatie van Trans portarbeiders zal tijdens de boycot haar hoofdkwartier vestigen in Rotterdam. Van de Maashaven uit zal de actie wor den geleid en gevolgd. Wellicht is het verloop van de actie in Europa's grootste haven een graadmeter voor de ontwikkeling in de rest van de wereld. Ongeveer 50 procent van de ar beiders zijn hier niet georganiseerd en de houding van de niet-georganiseerden is medebepalend voor het succes. De katholieke bond van transportar beiders St.-Bonifacius zal zich in de ko mende weken met zijn leden beraden over de te volgen gedragslijn. Tijdens een con gres in Keulen heeft hij indertijd de ar beidsvoorwaarden op de Panhonlib-vloot als verwerpelijk gekarakteriseerd en zijn leden aangeraden niet op deze schepen te monsteren. Tijdens het overleg met de Internationale Federatie heeft hij te ken nen gegeven niet afwijzend te staan te genover de actie. In Rotterdam verwacht men, dat de stuwadoors van de geboycotte schepen, welke evenals de arbeiders aangesloten zijn bij de Scheepvaartvereniging Zuid, bij vertraging, ontstaan door de boycot, de I.T.F. of het N.V.V. zullen aanspreken om schadevergoeding. IJit alle delen van de wereld komen re acties binnen »P bet besluit van de In ternationale Federaties van Transportar beiders om met een boycot van 1 tot 1 december reders varend onder de goed kope vlag te dwingen een collectieve ar beidsovereenkomst voor hun zeevarend Personeel aan te gaan. De Belg O. Bécu, algemeen secretaris Van de I.T.F. antwoordde op de vraag' of deze korte actie succes zou hebben, dat zij ongetwijfeld als een „machtige demonstratie" indruk zou maken. Hij meende, dat zij eventueel zou kunnen wor den herhaald, maar hieromtrent was nog niets beslist. Hij legde er de nadruk op. dat de Federatie bepaalde schepen ook nog na afloop van de actie zou blijven achtervolgen. Van de 1200 schepen, waar voor de boycot zal gelden, verwacht hij er gedurende de vier dagen 900 in een of an dere haven. De voorzitter van de Ameri kaanse Bond voor Zeevarenden, Jöe Curran heeft in een telegram alle moge lijke steun toegezegd. De heer Bécu ontving ook een telegram Van het comité voor „Schepen onder nood zakelijke vlag", dat een ander geluid laat horen. Het comité dreigt met tegenmaat regelen van de meest ernstige aard. Het scherpe commentaar van de miljoenen reder Stavros Niarchos hebben wij reeds Weergegeven. Een Hamburgse havenautoriteit gaf als zijn mening, dat deze actie ongetwijfeld zou leiden tot eisen om schadeloosstelling door eigenaars van goederen, welke de besmet verklaarde schepen in dienst hebbert en door de particuliere firma's die havenarbeiders in dienst hebben. Mr. W. F. Lichtenauer, voorzitter van de Scheepvaartvereeniging Zuid noemt de boycot een onrechtmatige actie. Hij ver telde. dat ongeveer 5 procent van de Schepen, welke de Rotterdamse haven binnenlopen de goedkope vlag voeren. Op vele plaatsen mist, maar morgen °ok hier en daar zonnige perioden. Wei- big wind. Vannacht temperaturen om bet vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag over het algemeen lagere tem peraturen dan vandaag. Zondag 16 november: zon op 8.00, onder 16.49; !haan op 12.35, onder 22.26 uur. yfaandag n november:zon op 8.02, onder l®.47maan op 13.07. onder 23.34 uur. zit nog altijd hoog Vrijdagvierde Piet Moeskops zijn 65ste verjaardag. Deze oud-wielren ner vijfmaal wereldkampioen sprint ziet er nog altijd niet tegenop, hoog te klimmen. Dat moet hij dan ook wel, want in zijn dage lijkse werk is Piet Moeskops aannemer. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft zich met een schrijven gewend tot de minister van O., K. en W., over de salariëring van de leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs. Het C.N.V. verzoekt de minister, maatregelen te treffen, waar door de achterstand in de salariëring bij het lager nijverheidsonderwijs ongedaan wordt gemaakt. Vorig jaar zo wordt in het schrijven gesteld zijn de salarissen van de leer krachten bij het lager onderwijs aanmer kelijk verhoogd. Doordat de salarissen van het onderwijzend personeel bij het lager nijverheidsonderwijs niet gelijktijdig wer den opgetrokken en sindsdien ook niet zijn verhoogd, is voor deze groep een ach terstand ontstaan, welke voor hen, die het maximum salaris genieten, 56,71 per maand bedraagt. Dit verschil in sala riëring heeft tot gevolg, dat met name t.a.v. het nijverheidsonderwijs voor meis jes, in het bijzonder wat het algemeen vormend onderwijs betreft, moeilijkheden ontstaan bij de personeelsvoorziening. „Wij juichen het toe, aldus eindigt het C.N.V. de brief aan de minister, dat de organisaties van leerkrachten bij het nij verheidsonderwijs hebben besloten voor deze zaak niet de aandacht te moeten vra gen door middel van een protestdemon stratie. Wij vertrouwen, dat deze houding ook Uw instemming heeft." Ook zjj, die zich reeds eerder voor emi gratie naar de Ver. Staten hebben opge geven, hetzij bij het Amerikaanse consu- 1 laat te Rotterdam, hetzij hij een erkend aanmeldingskantoor, dienen contact op te I nemen met een emigratie-aanmeldings kantoor, indien zij voor een visum onder de nieuwe wet in aanmerking wensen te komen. Ann Evans uit Zuid-Wales is een ernstige kandidate voor het wereld- kampioenschap lioela-hocpél. Zij weet dan ook niet minder dan zeven hoepels in beweging te houden... Ann die elf jaar oud is, heeft in vijf uur en vijf minuten een hoepel zonder onderbrekeng 33.550 keer om zich heen laten iventelen Zoals bij iedere vorm van emigratie naar de Verenigde Staten moet aldaar, ook voor hen, die onder deze nieuwe wet zullen ko men, een borgstelling zijn afgegeven. Gro te organisaties in Amerika, zoals de Ka- In zijn gisteren gehouden besloten zit ting, heeft de S.E.R. de voorzitter van de Commissie Ontwikkeling Nationale Eco nomie, de heer T. J. Twijnstra, gemach tigd voor zoveel daartoe behoefte bestaat, werkgroepen in het leven te roepen en daarin ook leden van buiten de commissie te benoemen. Voorts werd deze commissie gemachtigd om indien ter zake eenstemmigheid in de commissie bstaat, rechtstreeks advies uit te brengen aan de betrokken minis ters over eventuele verlenging van de tij delijke duurtetoeslag op de kinderbijslag- regeling. De nieuwe brug over de Vijfsluizen, die een einde moet maken aan de befaamde verkeers-boHleneck lussen Schiedam en Vlaardingen, begint haar voltooiing te naderen. Het pro fiel van de nieuwe weg tekent zich tevens duidelijk af. Zoals bekend, zal de oude brug blijven bestaan en voor liet voetgangersverkeer gereserveerd blijven. Het staat nog niet vast, wan neer precies de nieuwe brug zal kunnen ivorden opgeleverd. Maar als we zeggen: het volgend jaar, zit er een optimistische klank in. Men ziet hier de nieuwe brug in wording en het nieuwe weggedeelte in de maak. "rirV:;Vv'"-tl.-v'':V ti- yV - Va-tri-t: 11 :;i, a i tholieke Vluchtelingenhulp, de Wereld raad van Kerken, de zusterorganisatie van de Gereformeerde Kerk in Nederland en andere hebben zich, evenals in het ver leden, bereid verklaard hun medewerking te verlenen bij het verkrijgen van de no dige borgstellingen. De Nederlandse regering heeft, mede dank zij de door de intergouvernementele commissie voor Europese migratie ver leende financiële steun, bijzondere voor zieningen getroffen o.m. ten aanzien van de subsidiëring om het welslagen van dit speciale emigratieprogramma voor gere- patrieerden te bevorderen. "k Sovjet-premier en partijleider "esjtsjef heeft gisteren verklaard, dat 'in regering bezig is een document over "R status van Berlijn op te stellen, met x°°rstellen aan de landen, die hebben ^"dgenomen aan (,e oorlog tegen het D„i u'tsland van Hitier en het Italië van ^«ssolini. *0 een redevoering in het Kremlin voor gestudeerden van de Sovjet-militaire aCademie leverde de Sovjetrussische lei- 'jer felle kritiek op Dulles' verklaring, het Westen bereid is zonodig geweld gebruiken om West-Berlijn te behou den. Hij verduidelijkte echter tevens zijn ^erklaring van deze week over de sta tos van Berlijn, die de uitspraak van Pulles uitlokte. „Wanneer wij van Ber lin. spreken", zo zei groesjtgief nu, „verklaren wij niet. dat wij tegen het Westen willen vechten. Dat is in onze verklaringen niet gezegd. Wij hebben dit ook nooit gezegd. Maar we hebben verklaard, en doen dit nu weer, dat de aanvallers op verplet terende wijze zullen worden afgewezen, als zij de Sovjet-Unie en de socialisti sche landen aanvallen". De Sovjet-Unie laat zich niet intimide ren door dreigementen, zo zei Kroesjtsjef, zij bezit de middelen om elke aanvaller tot bezinning te brengen. Staatslieden als Dulles moeten volgens hem niet, net als duellerenden, in een meningsverschil di rect naar een revolver grijpen. Zij moe ten beseffen, dat de partij, dié zij willen aanvallen, een zelfde en misschien zelfs een veel krachtiger en angstaanjagender wapen bezit. Kroesjtsjef voegde hieraan toe, dat de Sovjet-Unie en alle socialis tische landen hun uiterste best zullen doen om de wereldvrede te verzekeren. ■1 w 4, -Y-. S V (Van onze correspondent) In de gisteren in Haarlem gehouden algemene vergadering van de vakgroep veehouders van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond is uitvoerig aandacht geschonken aan de nieuwe garantieprijsregeling voor melk. Verscheidene sprekers hebben hun teleurstelling over de maatregelen van minister Vondeling uitgesproken. Men was van oordeel, dat de landbouw een krachtige houding moet aannemen. „We hebben kracht en moeten bereid zijn die te tonen. De veehouderij mag niet worden opgeofferd aan de nationale economie". van het garantiebeleid af te schaffen. „Door dit beleid heeft men de indruk, dat de veehouders door ons volk in het leven worden gehouden". Deze dulden echter geen soort maatschappelijke zorg en daarom achtte men het beter, als de boeren voor de melk de kostprijs plus een redelijke winst krijgen. Door deze ..selfsupporting" zouden de melk veehouders in maatschappelijk aanzien stijgen. Het bestuur zal dit voorstel be studeren. De vergadering was het met de voor zitter. de heer M. P. van der Weyden, eens. dat de weg die de melk van de producent naar de consument aflegt moet worden bestudeerd. Men verklaarde zich voorstander van drinkmelk met een mini maal vetpercentage van drie procent. De weg van de melk dient zo kort mogelijk te ziin, met zo weinig mogelijk bewer kingen. De vergadering drong erop aan, dat het mengen met poeder en Belgische on- dermelk wordt verboden. De suggestie werd gedaan de oprichting van een over koepelend orgaan voor alle melkproduk- ten te bevorderen. Tenslotte besloot de vergadering zich ten aanzien van het zuivelbeleid achter het Landbouwschap te stellen. Als bestuursleden werden herkozen de heren W. L. Agterof uit Nieuwerbrug, G. Ph. Roeleveld uit Upendam en A. A. Ammerlaan uit Schipluiden. De heren Ammerlaan en Roeleveld werden tevéns herbenoemd als leden van het hoofdbe stuur. Het jaarverslag werd goedge keurd. (Van onze correspondent) De echtgenote van een rijks ambtenaar te Leidendie zich vol overgave op de hoela-hoep-sport had toegelegd en dank zij inten sieve training een hoge graad van bedrevenheid had bereikt, werd dezer dagen door hevige buikpijn overvallen. De Imisarts consta teerde een acute blindedarmont steking maar in het academisch ziekenhuis ontdekte men, dat de dame door het verwoede hoela hoepen een buikspier had ge scheurd. Met name werd ernstige ongerustheid en toenemende ontevredenheid geconsta teerd ten aanzien van de kostprijsbere kening en een gedeeltelijke overdracht van het marktrisico aan de veehouderij. Geconcludeerd werd, dat de kwesties rond de uitgangspunten van de kostprijs berekening niet tot algehele voldoening zijn opgelost. De berekeningen dienen zo spoedig mogelijk te worden herzien. De vergadering achtte het een taak voor de volksvertegenwoordiging te bewerkstelli gen. dat op dit gebied de noodzakelijke stabiliteit wordt verkregen. Grote bezwaren werden geuit tegen een gedeeltelijke overdracht van het markt risico aan de veehouderij. Deze risico- overdracht zal bij een ongustige melk- afzet kunnen leiden tot een belangrijke inkomensverlaging in de melkveehoude rij- Besloten werd geen enkele medewer king te verlenen aan eventuele plannen voor een gedifferentieerde melkprijs. Uit de vergadering kwam een voor stel naar voren om het gehele systeem (Advertentie) Dc Po-delta bood gistermorgen ecn troos teloze aanblik. Tientallen dorpen zijn overstroomd cn door de bewoners verla ten. Duizenden hectaren grond staan onder water cn tienduizenden mensen zijn op militaire vrachtauto's of te voet onderweg naar in allerijl ingerichte kam pen. Velen wachten op door het water omringde dijken op vervoer naar veiliger oorden. Overal in de Po-delta zijn groepen ar beiders en militairen in een hardnekkig gevecht met het water gewikkeld om te redden wat Cr te redden valt. Het zuide lijke deel van de delta is het zwaarst getroffen. De grootste plaatsen in dit ge bied. t.w. Goro. Volano en Mesola staa-n volledig onder water, evenals trouwens de kleinere dorpen in de omgeving. Meer dan tienduizend mensen moesten uit dit gebied geëvacueerd worden. De woedende stroom bereikte don derdagavond ook het lager gelegen gebied ten zuidwesten van Mesola. In het middel ste deel van de delta staat het vissersdorp Scardovari blank. Hoewel de toestand, zoals hij op het ogenblik is, nog niet vergeleken kan wor den met die van 1951. toen ruim 100.000 ha in de Po-delta onder water kwamen te staan, is het gevaar dat de ramp door nieuwe dijkbreuken gelijke afmetingen aanneemt nog niet geweken. Inmiddels is gelukkig het weer verbe terd en is de hoop toegenomen, dat men ernstige overstromingen in de Po-delta zal kunnen voorkomen. Ook uit andere ^elen van Italië wor den overstromingen en instortingen ge meld. Tn de Alpen is op sommige plaat sen meer dan een meter sneeuw gevallen. De Simplon-pas werd voor het verkeer gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1