witte doek Zulke gezichten maken ze niet meer Nadia Gray duikt sieraden op Misverstand, dat Nelson Eddy's leven vergalt de FILMEN OP TERSCHELLING C' De plaats van fantasie leven GRASSO Bp GRASSO Dino Nieuwe reeks vlotte romans de Laurentiis naar Nederland v B Overtuiging Hans Roest Spel van fantasie Bart van der Leek overleden Hans van Bergen 15 NOVEMBER 1958 PAGINA 5 Twee soorten veteranen in Hollywood Hardnekkige geruchten, dat hij blind zou zijn De Zuidliollandse Litgeversinij- Ad. M. C. Stok te 's-Gravenhage, heeft naast haar bekende Cultuurserie waarvan verscheidene schier klassieke titels her drukt zijn in de even verzorgde, goedkopere Kleine Cultuurserie zojuist de vier eerste delen van een nieuwe reeks ontspanningsromans op de markt ge bracht- Onder het teken van de Gardenia beoogt zij verantwoorde, vlotte lectuur te bieden en de eerste vier delen overtuigen er al direct van, dat zowel aan de keuze als aan de bewerking alle zorg en moeite zijn besteed. De nadruk vajt inderdaad op het onder houdende, het boeiende van deze romans. De uit geefster wijst er trouwens met evenveel woorden op, dat deze boeken niet pretenderen een speciale lite raire waarde te bezitten, doch de lezers en vermoede lijk vooral lezeressen) enige uren van behoorljjke ontspanning en prettig leesgenot willen verschaffen. Iets waar dit eerste viertal tenvolle in slaagt. En tegelijkertijd iets, waar men niet gering over moet denken, want er is veel talent voor nodig om in deze trieste tijd de aandacht van de lezers mee te slepen naar oorden der verbeelding. MARY BETHUNE wonderlijke typen Historisch document vriezen Kinclereil zitten vol fantasie. Vandaar dat hun dagen ook zo heerlijk kunnen zijn. En dan zijn ze meestal jiiet verder geweest -dan de stoep van hun eigen woning, hooguit het tuintje rond hun huis. Maar ze hebben een feestdag gehad. En V avonds rollen zij vol van verrukking en oververmoeid in hun bed. En toch is er niets bijzonders gebeurd die dag. Er gebeurt bijna nooit iets bijzonders. I En elke dag is toch een feestdag voor henWaarin zit 'm dat Doodeenvoudig in hun rijke fantasie, die elke dag alles voor hen weer anders doet zijn; die hen in oude en reeds lang bekende dingen steeds weer nieuwe ontdekkingen doet doen; die een dood stukje steen of hout vol leven voor hen maakt. Kinderen zijn altijd op reis- Kinderen ontdekken immer. En nooit zijn zij op precies hetzelfde plekje en in prefeies dezelfde omgeving als gisteren. Vandaar dat juichende in hun leven! Zo zijn wij ook geweest. Maar het nuchtere van alledag en de harde strijd om het bestaan heeft bij ons de fantasie verdrongen. En wij vluchten in de toneelheoejening, om die fantasie weer opnieuw te beleven. Wat doet dit spel ons? WERELDNIEUWS (Van onze filmredacteur) Enkele jaren geleden werd Hollywood n opschudding gebracht, toen er in ver killende dagbladen en filmtjjdschriftcn "n Werd geweien, dat de meerderheid van Amerikaanse sterren, met name de knnelijke, de veertig al waren gepas- !ee>"d en niet lang meer romantische hel- krollen zouden kunnen spelen, zelfs al 2°uden ze het willen. Nu Ij het gemakkelijk zeggen, dat Producenten in Hollywood dit had- /jet> moeten zien aankomen en tijdig maat delen hadden moeten nemen door het ®antrekkeil van nieuw talent- Maar toch !jaJ> men hun achteraf bezien die nalatig- niet erg kwalijk nemen. De vitaliteit, 'e een aantal beroemde sterren- twintig d zelfs dertig jaar lang op de top van Jjï ladder heeft gehouden, bezitten ze nog ?'eeds en als men ziet welk een aantrek kingskracht die sterren nog altijd op het '"bliek hebben, is het verklaarbaar, dat Jdn niet zo spoedig op de gedachte komt, at ze wel eens zouden kunnen verbleken. En vitaal is die oude generatie- Het zou 'baardig zijn preciese data en jaartallen Publiceren, zelfs al heeft men er de Frank Sinatra: „De mensen zullen choon genoeg van die griet hebben beschikking over, maar wel willen we er, als voorbeeld, op wijzen, dat minstens twee van de beroemdste spelers van het ogen blik: Joan Crawford en Gary Cooper, reeds sterren van de eerste grootte waren in de dagen van de stomme film meer dan der tig. jaar geleden, terwijl een boek over filmacteurs,' dat in 1931 verscheen, een veertigtal namen bevat, die nog steeds op de aanplakbiljetten van de bioscopen worden vermeld. De bekendste namen uit de jaren dertig, die iedereen nog kent, zijn Clark Gable, Claudette Colbert, Spencer Tracy, Cary Grant, James Cag- ney, John Wayne, James Stewart, Bette Davis, Barbara Stanwyck en Katherine Hepburn, 'n lijst die men naar eigen wil lekeur en.smaak zonder moeite zou kun nen uitbreiden. Toch realiseren de meeste bioscoopbe zoekers, zelfs de ouderen onder hen, zich niet voldoende hoevel beroemde namen uit het verleden nog steeds op de rolbe zetting in films voorkomen, zij het dan in kleine rollen of films van het tweede plan. Nu en dan, midden in een overigens wei nig interessante film, herkennen de ou dere bioscoopbezoekers plotseling een be kend gezicht, dat hun een blijde uitroep van verbazing ontlokt. „Zulke gezichten maken ze tegenwoordig niet meer", riep Gloria Swanson, als de heldin in de film „Sunset Boulevard" uit, toén zij zichzelf in een film op het hoog tepunt van haar loopbaan terugzag. En tot op zekere hoogte had ze gelijk, voor al als het gaat om een gezicht als dat van Gloria Swanson, Lillian Gish, Mary Astor, Myrna Loy of een van de andere sterren, die men nu en dan terugziet op het witte doek. Nu bestaan er twee soorten veteranen. Degenen, die zich officieel hebben terug getrokken. maar die gebruik maken van het recht van iedere artiest om een groot aantal „afscheidsrollen" te spelen en de genen, die geregeld blijven werken, zij het in minder opvallende rollen dan voorheen. Tot de eerste categorie behoren Myrna Loy, een der beste comediennes uit de ja ren dertig, die op het witte doek terug kwam in „The Ambassador's Daughter", haar vroegere tegenspeler in de „Thin- Man"-serie, William Powell, die het ver- zóek van regisseur John Ford om een rol te spelen in de film „Mr. Roberts" („Leve de Jantjes") niet kon weigeren, 'en Janet Gaynor, die na vele jaren weer terug kwam in „Bernardine", de eerste film van Pat Boone. De belangrijkste onder hen is waarschijnlijk Lillian Gish, van wie men moeilijk kan zeggen, dat ze zich heeft te ruggetrokken, omdat ze bij de komst van de geluidsfilm eenvoudig terugging naar het toneel, waar ze haar loopbaan was begonnen. Tot de tweede categorie behoort bijvoor beeld Fay Wray, die werd ontdekt door Erich von Stroheim voor zijn film „Wed ding arch" en die later beroemd werd in een heel ander genre film door de ver tolking van de vrouwelijke hoofdrol in „King Kong". Men ziet haar nog gere geld in film optreden; met Joan Craf- ford in Queen Bee" („De Fatale me vrouw Philips") met Barbara Stanwyck in „Crime of Passion" en als de moeder van „teenagers", een rol, die bij uitstek ge schikt is voor oudere sterren- Zasu Pitts, eveneens een ster van von Stroheim en het meest bekend uit diens film „Greed". treedt eveneens nog geregeld op, het laatst in „This could be the night" („Waarom vanavond niet?"). Gardenia, merkteken van goede ontspanning Brigitte Bardot heeft zich nooit druk gemaakt over woorden Nadia Gray, in het „burgerleven" een Romeense prinses, die een rol speelt, in de Britse komedie „The Captain's Table" is waarschijnlijk de enige vorstelijke per soon ter wereld, die zelf haar sieraden op de bodem van de zee verzamelt Nadia heeft zich namelijk geschaard in de rijen van beroemdheden, die aan diep- zeeduiken en jacht op onderzeese schat ten zijn gaan doen. Als ze niet filmt, vliegt Over filmsterren uit onze jeugd gespro ken: de stem is nog altijd even warm 'n vol. De liederen, die hij zingt, zijn "iets veranderd: „Rose Marie", „Ah ^Vveet Mystery of Life"., pelson Eddy, die met Jeannette Mac- °onald optrad in een reeks succesvolle 'Perettefilms uit de jaren dertig, zingt 'nans in nachtclubs. Onlangs, aldus beschrijft de Britse journalist Donald Gomery een ontmoeting j"et deze vroeger over heel de wereld oekende en geliefde zanger, trad hij op in "et restaurant van een hotel in Montreal e1 iemand, die aan een tafeltje naast me dt, fluisterde me toe: „U zoudt het niet gillen geloven, maar hij is blind, de arme kerel. Ziet geen steek.". Van andere be zoekers hoorde ik hetzelfde meewarige Gefluister: „Blind". Het is absoluut onwaar. Het' is een ^fremd, afschuwelijk misverstand, dat 't leven van Nelson Eddy vergalt. Boven If> zijn hotelkamer, waar ik een gesprek "iet hem had, zei hij boos: „Het heeft me 01 jaren achtervolgd, dat verhaal over "Pijn blindheid. Hoe het in de wereld is Gekomen, weet ik niet. Dat is al een jaar twintig geleden. Een vals gerucht, of 'en misplaatste grap misschien. Voortdu- ropd krijg ik brieven, van honderden '"ensen. Ze houden me op straat aan en Zoggen allemaal hetzelfde. Soms luiden de verhalen anders. Ik ont vang brieven, waarin wordt gezegd, hoe "oerlijk het voor me is, dat ik weer kan Z'on. Ik heb zelfs verhalen gelezen van Mensen, die beweerden, dat ze me van hi'jn blindheid hadden „genezen". Ik ?f>reek het voortdurend tegen, maar het Nipt niets. Zeker, soms draag ik een 'Hl om te lezen. Ik ben heus de enige "iet. Maar bij mij zeggen de mensen di rect: „Dat is, omdat hij blincj is". Ze pro- "eren van alles om na te gaan, of ik kerkelijk kan zien. Verslaggevers komen ?0ths op straat naar me toe, wuiven met "Un handen voor mijn ogen en vragen: I-Kan je dat zien, mr. Eddy?" Hoe zou 'k nog kunnen werken, als ik blind was? Pmmigen zeggen, dat 2e me het toneel 'Pleiden Heel veel trek ik me er niet "■eer van aan. Maar het spijt me vocir de mensen, idie me schrijven, dat ze voor me bidden, opdat ik mijn gezichtsvermo gen terugkrijg. Het is pijnlijk dergelijke goede mensen zo misleid te zien. Op 57-jarige leeftijd is Nelson Eddy nog altijd knap en nog altijd blond. Op een stoel naast hem ligt de muziek van „Ro sé Marie". „Inderdaad ben ik filmster geweest. Ik heb aan de top gestaan en verdiende ja ren lang een half miljoen dollars per jaar. Maar ik vind het niet erg meer, als men mij spreekt over „de goede oude tijd". De belangstelling voor dat soort muziek films verdween en ik ging weer serieuze ik niet meer, maar het gaat me best". Nelson Eddy werd geboren op Rhode Island, werd verslaggever, raakte in de muziek verzeild als beroepszanger en kreeg een uitnodiging om naar Hollywood te komen. Daar liep hij twee jaar rond zonder werk. Men vond, dat hij te luid zong. Toen kwamen de successen met Jeanette MacDonald: „Naughty Mariet ta", „Rose Marie", „Maytime", „Bala laika". „In die films ben ik achtmaal met Jeanette getrouwd", aldus Eddy. Heel wat mensen dachten, dat ik werkelijk haar man was. Maar ze is getrouwd met Gene Raymond, die het heel goed maakt bij de televisie. Jeanette werkt mee aan concerten en geeft recitals: „Bitter Sweet", „The King and I". Zelf ben ik 19 jaar getrouwd, heel gelukkig. We wo nen op een heuvel buiten Los Angeles. Gene en Jeannette hebben een huis op een heuvel in de buurt. Men heeft me gevraagd om in Engeland op te treden", besloot Eddy. „Maar ze wilden, dat ik mijn oude uniform van de „Mounties" weer zou aantrekken. Stel je voor, op mijn leeftijd. Ik ben nu de Oude Man van het Lied. Maar denk niet. dat ik bitter of teleurgesteld ben. Vroeger zong ik in films, thans in clubs". Toen de journalist het hotel verliet, tonden twee dames te praten voor een ze naar het zuiden van Frankrijk, trekt een duikuitrusting aan en gaat de we reld onder water verkennen. „Ik heb al een aantal oude bokalen en bekers gevonden", verklaart ze trots. „Laatst vond ik een prachtig byouterie- doosje. dat honderden jaren oud moet zijn. Ik begin al een hele collectie te krij gen". Het deel van de Middellandse Zee, dat door Nadia wordt geëxploreerd, was eens de route voor de galeien. Vele ervan wer den door plotseling opstekende stormen verrast en liepen te pletter op de rotsen, die aan dit gedeelte van de kust zeer tal rijk zijn Meer dan ooit heeft de mens behoefte aan gezonde ontspanning en verstrooiing, maar hij wil er zo weinig mogelijk moeite voor doen. De hele dag stoot de radio klanken uit en slechts weinigen gelo ven nog, dat het de moeite waard is naar een concert te gaan. Na de wil tot luiste ren te hebben verloren, is de mens nu ook bezig ook de drang tot lezen te doden. Stripverhalen leren hem het lezen af, en de televisie laat hem weinig tijd over. Om als auteur van goede ontspannings- verhalen toch in zijn taak te blijven ge loven, en om als verantwoordelijk uitge ver het ondanks alles aan te durven het publiek het beste tegen de laagste prijs aan te bieden, vereist moed en vertrou wen, welke slechts kunnen worden geput uit overtuiging. Dit verdient bewondering en steun. Daarom acht ik het mijn plicht, de Gar denia-reeks aan U voor te stellen. Nu de tijd van geschenken weer gaat komen, is het goed te weten dat U hier vier goe de, verzorgde boeken vindt, die amu sant en onderhoudend zijn en die U aan iedereen in handen kunt geven. Boven dien zijn zij een sieraad voor de boeken kast. „De tijger en de vrouw" is een door en door romantische geschiedenis, welke zich afspeelt in en rond het circus. De schrij ver, William Quindt, is zeer sterk in het schilderen van de sfeer van deze boeiende, vreemde wereld, waarin een jonge vrouw, een ex-kantoorbediende, thans dompteur, en een tijger de hoofdrolspelers zijn. Mary Berthune schreef onder de titel Een totaal ander soort geschenk is hel fotoboek „Juliana Regina". waarvan we overigens reeds melding maakte. Dit jaar boek. gewijd aan het ler'en en werk van ons koninklijk huis, heeft zich een vast en dankbaar publiek veroverd, dat iedere Dat verhoogt de waarde van deze roman. ilerfs^ verlangend uitziet naar het nieuwe Een zeer modern onderwerp heeft Alex- j \S ander Sosso aangesneden Onder de titel boeken hijeengebracht ondcr de ÖtfJtitel „Juliana Regina I953-1958". De XJit- „Dokter, luister eens" de geestige en soms ontroerende belevenissen van een vrouwelijke arts op het Engelse platte land. Door haar ontmoet men vele dorpe lingen, zodat het verhaal vol afwisseling en kleur is. Ik geloof, dat Mary Bethunc ondertussen ook een raak beeld geeft van de praktijk van een all-round dorpsarts. meeslepende wijze over de dappere ste wardessen op de internationale luchtlij nen. De roman gaat voornamelijk over een van hen, die de anderen personificeert. Dit boek is, ook al door zijn onderwerp, bijzonder boeiend. De vierde Gardenia is een vrolijke ro man van Cilli Wethekan, „Een gat in het dak". Prettig leesbaar, zeer amusant, kortom: kostelijke tijdpassering. Voor koeten 'S HERTOGENBOSCH TÏL. 04100*3131 muziek zingen: Schubert, Brahms en der- reusachtige afbeelding van Nelson Eddy gelijke. De televisie maakte daar een eind I zou haast niet geloven, dat hij blind aan. Nu ben ik een „nummer". Rijk ben is", zei één van haar.. Dino de Laurentis. de befaamde Ita liaanse filmproducent, komt binnen af zienbare tijd naar Nederland om voorbe reidende maatregelen te treffen voor de verfilming van „Sii de Strandjutter" naar het boek van Cor Bruyn. Dit heeft hij althans verklaard op het vliegveld van Kopenhagen, vanwaar hij naar Los Ange les vertrok om daar enkele filmster ren te engageren voor de film. die de En gelse titel „Love and North Sea" zal krij gen. Daarna is Nederland aan de beurt, waar de andere medespelenden zullen worden aangewerzen, „Ik hoop", aldus De Laurentis „dat ik in februari met de op namen kan beginnen. Waar? Op Ter schelling natuurlijk, mogelijk ook ergens anders, op zee en dan in de studio's te Amsterdam". „Sil de Strandjutter" het is zo lang Een hardnekkig klem mende deurdie plotse ling openvliegt, doet ge neraal Schreibcr (Nor man Wisdom) voor de roeten van zijn gast Greichen von Schmetter- '■•II g (Hattie Jacques) belanden. Een van de vele dwaze scènes in de Britse filmklucht The Square Peg" ,.De Vier kante Rekruut"waarin Norman Wisdom onder egie van John Paddy larstairs de rol speelt an straatmaker, soldaat 'ii spion tegen wil en dank. geleden, dat we de produktie van deze film aankondigden, dat onze lezers het misschien al weer vergeten hebben wordt gemaakt door een Italiaans-Neder landse combinatie, waarbij van Neder landse zijde de n.v. Standaard Films in Amsterdam is betrokken. De heer Kemps directeur van deze maatschappij, beves tigde, dat hij binnen zeer korte tijd De Laurentis in Nederland verwacht: „De tijd dringt en er zijn nog heel wat voor bereidende maatregelen te treffen." Aangekondigd als het meest sensa tionele nieuws van het jaar, gaan de ge ruchten over een film, waarin Frank Si natra en de fameuze Brigitte Bardot de hoofdrollen spelen, uit als een nacht kaars. Met de opnamen voor deze film. die de „veelbelovende" titel „Paris by Night" zou krijgen, zou begin van deze maand zijn begonnen. Maar Sinatra, die een bezoek aan Londen had gebracht, vloog rechtstreeks terug naar de Ver enigde Staten om daar zijn eerste film als producent voor te bereiden en B.B. die haar bezoek aan de Britse hoofdstad had uitgesteld zo lang Sinatra er was, is pas na diens vertrek naar Engeland ge vlogen om er de plaatsen in ogenschouw te nemen, waar haar eerstvolgende film „Babette trekt ten oorlog" zal worden opgenomen. Ingewijden verklaren, dat er van een gemeenschappelijke film nu wel niets meer zal komen. Wat is er misgelopen? Volgens de film producenten is het allemaal maar een kwestie van woorden. Gedurende het laatste half jaar zijn de dialogen het- haaldelijk herzien. B.B. heeft zich nooit erg druk gemaakt over woorden. In de meeste films, waarin zij is opgetrèden, werden haar „dialogen" geschreven naar mate het werk vorderde. Zulk een „con tinentale" procedure voldeed de, Ameri kaanse geldschieters echter niet. Boven dien heeft Sinatra bezwaar gemaakt tegen de overdreven manier, waarop Bardot in de Amerikaanse bioscopen op het doek wordt getoond. Sommige van de afbeel dingen waren zo erg, dat Sinatra snauw de: „De mensen zullen schoon genoeg van die griet hebben, voordat onze film klaar is." De producenten van „Paris by Night" houden vol. dat de film toch nog zal wor den gemaakt. „Maar", geven ze toe, „we weten nog niet wanneer". geverij Hollandia te Baarn heeft er wer kelijk een vorstelijk, voornaam boek van gemaakt, met een prachtige zwaarlinnen band, schitterend gereproduceerde, royale foto's en een voortreffelijke typografische verzorging. Wat de samenstelling betreft, moet ik de goede keus uit de overstelpend vele materia^' prijzen. Er is veel afwisseling, maar toch is er. geloof ik, geen enkele be- langr'Om ebeurtenis over het hoofd ge zien fn Tegel van het drukke leven on zer K-oningin en haar familie geeft een afgerond beeld. Voorts bewonder ik de wijze, waarop de samensteller in de terecht beknopt gehouden onderschriften, de meest essen tiële dingen weet te zeggen en som^ de eigen woorden van onze Koningin of Prins aanhaalt. Hierdoor krijgen bepaalde foto's een groter historisch belang. Het staat voor mij vast, dat de laatste delen vooral door de jeugd zeer zullen worden geapprecieerd, omdat onze Prin sessen opgroeien en meer zelfstandig gaan optreden. Dit valt vooral op in het deel van 1958. waarin onder meer da charman te foto's van de eerste grote reis-alléén van onze Kroonprinses zijn opgenomen. Men vind' d<-ze serie dus ook in de ver- zam Wij kunnen de toneel beoefening gerust het spel van de fantasie noemen. Het is het spelen met fantasie. Het is louter fantasie. Wij verbeelden ons een andere wereld. Wij verbeelden ons andere mensen. Een stuk karton tegen een lat getimmerd is voor ons een heel bos of zoiets. Een stoel op een verhoginkje geplaatst is als een ko ningszetel. Wij zijn weer geheel in de we reld van het kind. waarin een stoel he lemaal nog geen stoel behoeft te zijn. Soms is hij een trein, of een vliegtuig, of een huis. En waag niet te zeggen, dat hij een stoel is. want dan breekt er iets in het kind. Iets moois valt weg, een spel dooft uit, een illusie gaat ver loren. Op het toneel zijn wij weer helemaal het creatieve kind, dat zich niet door de nuchtere werkelijkheid remmen laat, voor wie alles leeft en elk ogenblik ver anderen kan in iets heel anders! En o wee, als wij de fantasie in al zijn consequenties niet aandurven. Als wij alles te precies naar de werkelijkheid willen doen zijn. En de aankleding en het decor en de kostuums en onszelf. Als wij het dus te mooi willen maken. Te mooi naar de werkelijkheid, zodat wij dus niet eens een wereld van verbeelding behoeven op te roepen. Hetgeen de fout nogal eens is van vele amateurs. Zij laten zo min mogelijk plaats voor de fantasie. En hun spel faalt. Hun spel heeft niet dat suc ces, wat zij ervan verwacht hebben. Als zij het met veel eenvoudiger middelen zouden hebben gedaan, zouden zij veel meer succes hebben gehad. Zou de aan dacht en de spanning bij het publiek veel groter zijn geweest en hun eigen spel ook veel warmer en dieper en sugges tiever. Zou hier ook de oorzaak gezocht moeten worden, dat kinderen het prachtigste speelgoed ongemoeid laten dikwijls? Hun fantasie wordt er door geremd. Het is te echt. Het spel is dan uit. Hebben zij een echte brandweer-auto met volledige uitrusting, dan kunnen zij hooguit de brand zelf fantaseren, maar hebben zij alleen maar een stuk hout, dan fantaseren zij zich een veel mooiere brandweer-auto dan in de duurste speel goedwinkels te koop is. Zij fantaseren zich wielen onder dat stuk hout, mannen er boven op, die echt leven en voor niets bang zijn, en brandslangen, die hoger rei ken dan de kerktoren. En zij spuiten er echt mee. de dikste stralen, zonder dat er in werkelijkheid een druppel valt. En de grootste branden worden geblust. Van dat spel zijn zij de schepper en dat spel is even pure werkelijkheid voor hen. Dat is toneelkunst! Als het u gelukt om met dergelijke eenvoudige bijna on nozele middelen het publiek te doen ge loven in zulke grote gebeurtenissen, zoals het kind erin gelooft. Het kind ziet de brand voor zich, maar kom nu eens aan met echte brandslan gen op het toneel, desnoods zelfs met echt water, geen mens die echt gelooft in de brand. De fantasie wordt verbroken door te veel echtheid. De prachtigste decors, die ons zijn bij gebleven bij het zien van toneel, zijn de decors, die Charlotte Kohier voor ons op geroepen heeft. En toch hing er in wer kelijkheid niets anders dan een éénkleurig doek op het toneel. Maar zij zullen die prachtige zalen en al die andere prachtige tonelen, waarin haar figuren rondliepen, nooit vergeten. Wij zien nog precies die bank staan en die gedekte tafel. En er heeft nooit een bank of een gedekte ta fel op het toneel gestaan. Hadden zij er wel gestaan, dan hadden wij er waar schijnlijk niet in kunnen geloven. Wij volwassenen hebben nog ze weinig fantasie over. Het leven is soms zo hard. Er is zo weinig plaats voor fantasie. En toch kan de fantasie het spel-element in het leven uit. Zonder fantasie is alles zo kaal, zo koud, zo dood. Wij bevriezen bijna zonder fantasie. Het juichende van onze kinderjaren gaat erdoor verloren. Het speelse! Het ongedwongene! Wat kan de fantasie op het toneel ons niet enkele uren van geluk bezorgen. Is het zo erg moeilijk, om iets van die gloed van achter het voetlicht mee te brengen in het werkelijke leven? Of zijn wij als het doek gevallen is, weer de nuchtere fantasieloze mensen? Doet ons spel ons voor het werkelijke leven niets, Straks komen weer de feestdagen, Sint- Nicolaas. Kerstmis. Laat uw fantasie dan ook eens de vrije loop en probeer er iets echt gezelligs van te maken. Iets oor spronkelijks. Fantaseer eens iets. Schep eens iets! En val niet altijd terug op het oude afgezaagde, hetzelfde fantasieloze. Koop geen stalletje, maar maak er zelf een. Koop geen kersttafelkleed, maar laat uw eigen fantasie eens spreken. Geef uw huis 'n heel eigen sfeer. Druk urw per soonlijk stempel op de feesten. Denk er nu al eens over na. Vergeet 't spel-ele ment niet. Deze komende dagen moeten voor u en uw huisgenoten onvergetelijke dagen worden. En met de eenvoudigste middelen valt het meeste te bereiken. Als u maar een sfeer weet te scheppen. Een heel eigen en aparte sfeer, waardoor al les anders is dan op andere dagen. Waar door alles een feestelijke tint krijgt. Dit is de kracht van de fantasie! De fantasie, waaraan ons 'leven, onze wereld, onze tijd zo arm is. De fantasie, die een veel grotere plaats in ons leven zou moe ten innemen. In de ouderdom van bijna 82 jaar is te zijnen huize in Blaricum plotseling overleden de kunstschilder Bart van der Leek, die vorens velen van grote be tekenis is geweest voor de ontwikkeling van de moderne schilderkunst. Hij werd op 26 november 1876 te Utrecht géboren, waar hij zijn loopbaan begon als huis schilder. Later bezocht hij de kunstnij verheidsschool en de rijksacademie in Amsterdam. Hij was in 1917 een der op richters van de stijlgroep, die in en na de eerste wereldoorlog van zich deed spreken en was er trots op, dat in zijn atelier Mondriaan voor het eerst met de consequenties van zijn abstracte werk in geometrische kleurvakken kennis maakte. In Blaricum waar hij sedert 1927 woonde, leefde hij zeer teruggetrokken. Na de tweede wereldoorlog werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Enige jaren geteden gaf hij een verklaring uit- waarin hij zijn standpunt omtrent de schilderkunst nog eens uiteenzette. De begrafenis zal geschieden a.s. maan dagmorgen 17 november te 11.30 uur op de algemene begraafplaats te Blaricum. Dit zijn Nederlandse musici, die destijds door het Canadese leger aan- getrokken toerden voor militaire muziekkorpsen. Thans spelen zij in West-Duits!and, waar zij werden voorgesteld aan de Canadese minister president, die op dat ogenblik een bezoek bracht aan de Vierde Canadese Infanterie Brigade. T ziet hier Br. op deze foto de Nederlandse sergeants J. A. Bei 'giitüii en H, van Gijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5