bestuurbare balonnen VOOR 30HG Ouwe rommel EfiCX/O fif li iüfi W 11 wm m u DE KAT Waardige bestemming gevonden voor Hollandse Schouwburg HET GRABBELTONNETJE iés n Het grote avontuur: a s ||g| kwam weer Monument voor Jodenvervolging Voorhuis wordt herdenkingsplaats Koningin bezocht twee bejaardencentra Twee overvallen in de hoofdstad mislukt 5 n m tm 1 A 1 V B ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 PAGINA 6 En bood zelf bloemen aan BEELD VAN SCHWEITZER IN VREDESPALEIS iS| W1 ZILFA BAKSTEEN Zn. H. van LOON Detective-roman door RICO BULTHUIS 9. De toekomst is voor de Zeppelin. Niet voor die levens gevaarlijke vliegtuigen, die om de haverklap te pletter slaan en die het nooit zullen bolwerken, dacht en zei iedereen een halve eeuw geleden. Henri Jolhot was zo iemand. Hij had zijn hart en financiën aan de luchtvaart verpand en schonk Frank rijk tussen 1902 en 1914 een dozijntje bestuurbare ballonnen. Die luchtreuzen weken aanzienlijk af van Zeppelins schepping: Hier immers was het omhulsel niet hard en solide, maar ve rend en buigzaam. 10. Op papier zou een bestuurbare ballon de Atlantische Oceaan al in 1910 hebben kunnen oversteken. Maar ni feite geloofde geen sterveling daaraan. Het lange-afstandsrecord stond immers op nauwelijks 1000 kilometer. En de oceaan was maar liefst 5 keer zo breed. Het was waanzin, of liever zelfmoord om de grote plas te willen oversteken. Had de Amerikaan Walter Wellman niet kortgeleden nog 'n da verende nederlaag geleden, toen hij de Noordpool had wil len overvliegen? Maar Wellman was bezeten van z'n idee. De „transatlantische vlucht" was z'n droom en z'n leven En zo kwam 't, dat op 15 oktober 1910, toen de America bo ven Atlantic City uitsteeg, de mensen hun hoofd schudden en die zelfmoordenaar een graf in de golven voorspelden 11. Zeventig meter lengte, aangedreven door twee motoren, vier schroeven, het zal wel lukken, dacht Wellman optimis tisch. „Voor er tien dagen verlopen zijn, heb ik de vlucht volbracht". De America was modern uitgerust met een ra dio eneen reddingssloep, die onder aan de korf bengelde. Wellman dacht, dat hij handig was, toen hij een lange sleep kabel liet bevestigen en het ding met reserve-brandstof belast te. Maar hij maakte de fout van zijn leven. De kabel werd zwaar overbelast en „verdronk" herhaaldelijk in de schuimen de golven. Op die manier liep de ballonvaarder een vertraging op, die catastrofaal zou worden. 12. Wellman was wanhopig. Bij de start had hij al te kam pen gehad met duizend-en-één moeilijkheden en nu dit weer: een loodzware ballon, die moeizaam opschoot, motoren die gingen haperen, slecht weer, een holle zee. 69 uren bracht Wellman met zijn vier andere bemanningsleden door en in die tijd legden ze tweeduizend kilometer af. Uitgeput, verwilderd en met de angst nog in hun ogen, werden ze ten slotte ter hoogte van de Bermuda-eilanden door een passagiersschip opgepikt. Net op tijd. Een orkaan sleurde de ballon mee. De nachtmerrie was ten einde, Wellmans droom ook. (Van onze Amsterdamse redactie) Na ruim dertien jaar heeft Amsterdam eindelijk een waardige bestemming gevon den van de Hollandse Schouwburg, dat trieste „monument" van de zware lijdens gang der Joden, die hier in Amsterdam hun laatste weg naar de Duitse concentra tiekampen en gaskamers begonnen. Het achtergebouw zal worden afgebroken, ter wijl de voorbouw die een nieuwe gevel krijgt, zal worden ingericht tot een herden kingsplaats. Er zullen een hof en een monument komen en een centrale hal met rouwkaiper. Voor de in het voorgebouw gelegen twee verdiepingen moet nog een bestemming worden gezocht. B- en W- van Amsterdam die dit aan de raad medede len, vragen voor de verbouwing een kre diet van f 240.000,—. In maart 1950 heeft de hoofdstad de Hol landse Schouwburg in schenking aan vaard. In 1953 werd in beginsel besloten het ge bouw te verhuren aan de Staat Israël, die er tentoonstellingen in zou organiseren op het gebied van wetenschap, kunst en andere culturele prestaties en voor het uit stallen van produkten. De verhuring heeft evenwel geen doorgang gevonden en ook nadien ondernomen pogingen om van de vervallen schouwburg een passend gebruik te doen maken, hebben geen resultaat ge had. Het voorge' iw zal worden gehand haafd en van een nieuwe afsluitende voorgevel moeten worden voorzien. Op de plaats van het voormalige toneel is Koningin Juliana heeft gistermiddag te Baarn een bezoek gebracht aan het Prot. Chr. bejaardencentrum „Bavo" en aan het bejaardenhuis ..Patria" van de Vrijzinnig Prot. Stichting tot Huisves ting van Bejaarden, Gerepatrieerden en Ontheemden. Tegen drie uur kwam, de Koningin bij het centrum „Bavo" aan. In de coniver- satiezaal gebruikte zij met het bestuur de thee, waarna zij zich naar de eetzaal be gaf, waar zich de verpleegde bejaarden en oorlogsslachtoffers bevonden en haar bloemen werden aangeboden. Om ongeveer vier uur kwam Koningin Juliana aan bij het tehuis „Patria". Er bevonden zich daar op het ogenblik 29 bejaarde gerepatrieerden, de meesten af komstig uit Java. In een van de kamers onderhield de koninklijke bezoekster zich met de bejaarden. Door de 82-jarige me vrouw MeijerMarti werden haar bloe men aangeboden. Zij raakte enigszins in verlegenheid, toen de Koningin haar naar haar leeftijd informeerde. Zij moest even terugrekenen en kwam daarbij tot de conclusie, dat „ze al groot was toen ze trouwde" en dat haar dochter nu 65 jaar was. Bij haar bezoeken heeft de Koningin ditmaal ook zelf bloemen geschonken en wel twee grote boeketten chrysanten uit de paleistuin. een plateau gedacht, waarop een een voudige obelisk is ontworpen. De beide zijmuren van het toneel zullen als frag menten in stand worden gehouden en naast hun symbolische betekenis een ge legenheid bieden, deze intieme plaats (hier werden de Joden samengedreven) enigszins van de omgeving af te sluiten. Het plateau zal aan de achterzijde door een ongev. 2,5 meter hoge met natuur steen beklede muur waarin een tekst (waarschijnlijk citaten uit Anne Franks Dagboek) wordt ingehakt, ten dele wor den afgesloten. De voorbouw zal langs de zijkanten door twee overdekte galerijen met het eigenlijke monument worden verbonden, waardoor de voorruimte een met galerijen omsloten hof zal vormen. De hof en het monument zullen bereikbaar zijn vla een centrale hal in het voorgebouw. Rechts in deze hal wordt door de stichting „De Hollandse Schouwburg" een rouwkamer ingericht met een zg. „eeuwige amp'1. Wanneer de Amsterdamse raad dit voorste van B. en W. aanvaardt za de hoofdstad eindelijk aan haar plicht tegen over zovele duizenden van haar omgeko men burgers en hun nageslacht voldaan hebben. (Van onze Amsterdamse redactie) Gisternacht zijn in Amsterdam twee over vallen gepleegd, op het Centraal Station en op het Rembrandtplein. De slachtof fers, een 22-jarige controleur en een 20- jarige Duitse zeeman, werden gewond. De matroos moest in het Beatrixoord worden opgenomen. Om ongeveer twaalf uur kwam een on bekende man, die zich gemaskerd had het kantoor binnen van Wagons Lits. op het eerste perron van het C.S., kennelijk met de bedoeling zich van de kas, waarin zich 1200 bevond, meester te maken. Hij gaf de controleur, de heer H. J. Cohen, enige klappen op het hoofd, vermoedelijk met een ijzeren pijp. De aangevallene, die hevig bloedde, begon luidkeels om hulp te roepen, waarna de onverlaat door de uitgangscontrole wist te ontkomen. Tot nu toe is hij nog niet gevonden. Dat is ook niet het geval met twee an dere mannen, die drie uur later op het Rembrandtplein de zeeman W. Bönis neersloegen tegen de gevel van de Am- sterdamsche Bank. Een voorbijganger zag de aanvallers na hun daad in een auto springen en er vandoor gaan. In de kleine zaal van het Vredespaleis te 's-Gravenhage zal volgende week woensdag een standbeeld worden ont huld van Albert Schweitzer. Het beeld is de Carnegiestichting aangeboden door een comité onder voorzitterschap van jhr. W. J. M. van Eysinga. CIGARETTES IMPOST SCHEVENINGEK wem „Ouwe rommel" staat niet erg hoog in aanzien; we willen hem liefst zo gauw mogelijk kwijt. Nu. dat kan. Het eerzame gilde der opkopers weet er weg mee. Het pret tige is, dat je nooit lang naar hen hoeft te zoeken. Ze adverteren zichzelf al roepende, of bellende door de straat. Er zijn er bij. die zeker in het koor van de een of andere opera mee zou den kunnen zingen; anderen hebben mindere gaven en., bellen. In Spanje herkenden we ze aan een snerpend fluitje, dat de hele straat be heerste. Hier te lande zou de politie dat minder op prijs stellen, dunkt ons. Maar, hoe dan ook: opkopers zijn met ons straatbeeld vergroeid als de mus sen en de schillenboeren. Je vraagt je alleen wel eens af; wat voeren ze toch met al die ouwe rommel uit? Hoe we ten ze er „brood" in te ontdekken? Vooreerst dit: wat wij losjes weg voor 'ouwe rommel' uitmaken, behoort voor hen onder het hoofdstuk; afval stoffen thuis. En vervolgens: zij zetten de eerste stap om van die afvalstoffen waardevolle stoffen te maken. Een belangrijke stap! Want een grote en cyclopedie waarschuwt: de belangstel ling voor afvalstoffen neemt toe, de wijl men inziet, dat binnen betrekke lijk korte tijd de voorraden op aarde zover geslonken uilen zijn, dat van afval, d.w.z. van niet nuttig verwerk baar materiaal, vrijwel geen sprake mag wezen!. Een klein beetje meer respect dus voor de voddenman! In onze jonge jaren heette hij, op de klank af: „ta- cherijn", vermoedelijk een Hebreeuws woord; we zullen ons wachten om neer te schrijven, wat de gedienstige er je gens de soms wat opdringerige koop man van maakte. Wat ligt er nu zoal op zijn kar? Zul len we eens een kijkje nemen? Goed! Allereerst valt ons oog op: lompen, af gescheurde of afgesneden, oude of ver sleten lappen stof. dikwijls kleding stukken enz; die laatste verhuizen soms naar tweedehandskledingzaken, voor al als ze uit een mannen-garderobe af komstig zijn. Een kind weet dat er van sommige soorten lompen papier ver vaardigd wordt. Dit procédé is nog ouder dan de weg naar het befaamde Kralingen. Want reeds in 100 na Chris tus wist een Chinees uit nat touw, hennep en andere garens een pap te kloppen, die, met water verdund, werd gefiltreerd. Er ontstond dan een vel „papier" dat werd geperst en aan de zon blootgesteld. „De hedendaagse papierfabricage berust nog steeds ge heel op deze techniek". Eerst omstreeks 1400 bouwde men in wat thans België heet de eerste pa pierfabriek van de zuidelijke Neder landen. Papier dat langer mee moet, zoals bestemd voor bankbiljetten, do cumenten en soortgelijke waardepapie ren, wordt liefst uit lompen vervaar digd. Het papier van deze courant be staat vermoedelijk voor een tachtig procent uit „houtslijp" (naaldbomen) waardoor het drukwerk gauwer droog wordt. Maar: we moeten weer terug naar de voddenkar. De lompen dienen gesorteerd te wor den. Aanvankelijk door de opkopers; later in sorteerhallen! Allereerst naar hun kleur: rood bij rood, blauw bij blauw enz. Daarna naar hun samen stelling en dat geschiedt uiteraard door vaklieden, die linnen van zij, ka toen van wol, kunstvezel van natuur- vezel weten te onderscheiden. Men heeft ons verteld, dat deze arbeiders een behoorlijk loon verdienen; nu. dat mag ook wel, want ze krijgen „van alles" onder handen en veel liefhebbe rij is er voor dit vak nu eenmaal niet. De opkoper heeft meestal ook be langstelling voor oud papier en oud karton. Hier en daar bestaat de me ning, dat, volgens de regel: oud maakt nieuw, oude kranten enz. weer ge bruikt worden voor nieuw krantenpa pier. Deze mening berust op een mis verstand; de oude kranten worden ge bezigd bij het vervaardigen van pakpa pier en karton. In Nederland gaat meer dan de helft van het papierver- bruik aan verpakkingsdoeleinden en reclame heen. ongeveer een derde wordt voor culturele doeleinden gebe zigd (kranten en tijdschriften) en nog geen vijf procent wordt aan boekwer ken besteed. Op den duur zullen er voor de bossen (houtpulp) andere le veranciers van grondstoffen naar vo ren moeten komen (stro; riet), want de naaldbomen, die slechts zeer lang zaam groeien, kunnen het al lang niet meer bijbenen. Wat zien we verder nog op onze kar? Kijk, daar ligt de nuttige rommel van „non-ferro-metalen": „niet-ijzerhou- dende" metalen, afval van zink, ko per, lood, aluminium, enz. dat weer nuttig verwerkt kan worden. In on ze jonge jaren maakten we zelf., lood! Op de schietbanen van de militairen zochten we naar afgeschoten geweer kogels; ze waren met lood gevuld. We smolten ze in een „bevriende" smede rij uit. Het vloeibare lood goten we in een vorm en de staaf ging naar de ko per. De ene keer kregen we er meer voor dan de andere. Wij verdachten de goeie man van kwalijke praktijken en hoorden pas naderhand, dat het oude lood in prijs van het nieuwe af hing en dat was aan Beurskoersen on derhevig! (Eerst later bleek ons ook dat het zoeken naar afgeschoten kogels e.d. streng verboden is). We moeten het ook over „schroot' hebben. Schroot kent iedereen wel als kleine, onregelmatige stukken ijzer 1° de lading van een vuurwapen: met schroot vuren! Maar onze opkoper ver staat er afval van ijzer en staal onder, dat in de hoogovens met ander me taal wordt vermengd. Het valt dus best te verklaren, dat er op zijn kar een verroest frame van een fiets ligt. Kijk. daar liggen nog ouwe rubber banden ook. Die worden wel weer ver edeld in de grondstof voor nieuwe banden. Wat moeten die zware botten daar? Die horen tegenwoordig in een andere afdeling thuis. Mogelijk verhuizen ze toch nog naar een gelatlne-fabriek. want ze dienen o. a. voor de vervaar diging van gelatine en tot andere voe dingsdoeleinden. Tegen Kerstmis toont menige opko per belangstelling in de afgestroopte velletjes van konijnen, konijnevellen. Wij lezen daarover (bij mr. H. Wils), dat de goede vellen naar bontwerkers gaan „die tegenwoordig kans zien om. na allerlei geheimzinnige bewerkin gen, de eenvoudige velletjes om te to veren in bontnfantels, die dan onder allerlei weidse en vreemde benamin gen op de markt worden gebracht! „Ouwe" rommel" wordt dus hoe lan ger hoe intensiever omgezet in econo misch bruikbare produkten; hij is stel lig niet zonder economische waarde- Hoe meer de natuurwetenschappen zich in technische zin ontwikkelen, hoe minder 'afval' er zal worden gevormd- Men is nu al zover gevorderd, dat af gevallen boombladeren eiwitten ople veren en schillen van citrusvruchten veevoeder. Ja. zelfs uit de schoor- steengassen van grote ketelhuizen weet men scheikundige stoffen te win nen, terwijl er dan voor de schoor steenveger niets meer te doen valt. Bij een andere gelegenheid hopen we iets te vertellen over de economi sche betekenis van huis- en straat- vuil. Reeds als kind had de beroemde componist Mozart grote aanleg voor muziek. Hij was wat men noemt een wonderkind en zijn vader, eveneens een musicus, deed wat hij kon om de aanleg van Wolfgang te ontwikkelen en te leiden. Hij stelde zijn zoontje aan alle koningshoven van Europa voor gedurende een drie jaar lange concert reis; toen die reis begon was het kerel tje net zeven jaar. Eén van zijn leer meesters was de eveneens beroemde Haydn. Op zekere dag gingen ze onder el kaar een weddenschap aan Haydn zei: „Ik geef het je te doen een stuk voor de piano te schrijven dat zo moei lijk is, dat Ik het niet aanstonds kan spelen"!. „Wat krijg ik van u, als u het niet kunt?" „Dan gaan we samen eens een avondje heerlijk uit eten"! De jonge Mozart krabbelde snel wat noten op een stuk papier; Haydn ging voor de piano zitten en sloeg de toet sen aan. Plotseling gaf hij het op. „Het is volkomen onmogelijk" riep hij geërgerd uit: „dit akkoord met de vingers van één hand te grijpen. Wat ik ook doe. er blijft altijd een fa over. die ik niet kan aanslaan"!. „Best" vond Mozart: „U geeft het dus op"? „Ja, ik geef het op, want het is een onmogelijke opgave"! „Dat zullen we dan eens zien", lach te Mozart. Plaatste zich voor de piano, sloeg met de vingers van zijn rechter hand het akkoord aan en pikte de toets van de fa met zijn neus! „U ziet. het is wel degelijk mogelijk" schertste hij tot Haydn. De grote kun stenaar betaalde, als goeie verliezer, wat hij zijn leerling Mozart in uitzicht had gesteld. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St.Bernardus, Sassenheim). (Zaterdag 15 november) De beide tweezetten zijn-niet zo gecom pliceerd No. 7746 bezit een groot aantal matstellingen, die voornamelijk door het spel van de zwarte dame ontstaan. No. 7747 is een tempo eerste soort met mat- verandering en matvermeerdering. Een vlekje in de voorstand verdwijnt door de sleutelzet, die er echter een ander voor in de plaats stelt. Dus geen vooruitgang. De driezet is andermaal van Scheel, heeft een goede inleidingszet en fraaie matbeelden. Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 7737. H. L. Musante. Opl. 1. Df5—f6 dreigt 2. Pe5—f3tt- 1- Lhl: faalt door 1 Tg5—f5:. No. 7738. B. Ghirelli. Opl. 1. Th7—h5 dreigt 2. La6b5tt- No. 7739. V. Eaton en G. Anderson. Opl. 1. Pd5e3! dreiging 2. Pg8e7f enz. 1 Kb6, 2. Pc4f. 1Te3, 2. De2! 1 Tge3, 2. Dg2!flLe3: 2. Df4! 1 Pe3: 2. Dc2f! enz. Hier volgt op 1. Lb7t Kb7: 2. c8 (D) Kc8: en er is geen matzet. Verder verdedigt zich zwart tegen 1. Dfl door 1Td3, neemt de dame de toren dan 2Pg3j\ Ten slotte werd nog in gezonden 1. Td8. Deze zet is te pareren door ITc3 op 2. Ld7: Kd5:! en op 2. La6; Phl—g3t. GOEDE OPLOSSINGEN Deze keer zijn er slechts goede oplossin gen van de tweezetten te vermelden. No. 7737 en no. 7738 door George Auping, Joppe; John Auping, Joppe; mr. dr. R. Bromberg, Schiedam; P. M. Dekker, Rot terdam; C. H. Kloppenburg, Vught; F. Pijls, Maasbracht; Paul Raschdorf, Han nover. No. 7737 door W. H. Haring, Schipluiden. No. 7738 door Aad v. Ulden. No. 7746. F. HAWES en F. RAVENSCROFT, Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 7747. P. A. KOETSHEID. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 7748. J. SCHEEL. 4e prijs 87e toernooi B.C.F. 1957-1958. Mat in 3 zetten. mm ea il modern bestek Westewagenstraat 70 Van KEMPEN, BEGEER Lijnbaan 77 VOS Meent 14 LUCARDIE Nieuwe Binnenweg 94 22). Neemt u mij niet kwalijk, notaris, maar ik ben een beetje bezet en.. Oho, mijn beste, dat mag niet hinde ren. Rook eerst kalm je sigaar op en dan hebben we om in de stijl te blijven, een zee van tijd. Een diepzee van tijd. Enfin, ik had die dingetjes een mand of., een half jaar ongeveer en.... moet je die maanvis zien, het is of het ding me aankijkt door mijn lens. Piquet stond op en liep naar het aqua rium toe. Hij zei: lk wilde u eens spre ken over de familie Cattenborgh. Natuurlijk, antwoordde notaris van Oss. Hij wees. Wat een vinnen hè? Sterk dat die krengen zijn, daar sta je ver steld van. U zult het wel vreemd vinden, no taris, dat ik als buitenstaander zo over die familie kom praten maar.. Helemaal niet, jonge vriend. In het geheel niet. Daar komt nou eenmaal ieder een over praten, die me ongevraagd komt bezoeken. Kijk eens wat een sluier! Ik zal er wat meer licht opzetten, dan kunt u de fijne tinten zien. Zo.. Hij scha kelde een lichtje in en gaf Piquet het vergrootglas in de hand. Kijk maar eens even! Is het niet merkwaardig? Jaja.. zozo, u komt dus praten, nét als iedereen. Tja. Weet u, wat nou het beroerde is? Hij onderbrak zichzelf weer door op een sluierstaart te wijzen en Piquet keek door het vergrootglas naar de vissen, die dansend en vreemd tussen de planten door schoten en hem aankeken. Het beroerde is, niet voor mij hoor, ik ben daar aan gewend, maar voor hen allen. Niet voor mijn vissen, maar voor die mensen. Het beroerde is. dat ik nooit een antwoord geef op hun vragen. Maar kom. laat ik u nog een glas inschenken. Hoeft u belangstelling voor vissen? Piquet legde hot vergrootglas neer Hij zei: Notaris, luistert u eens goed naar mij. Ik ben indirect verbonden met de politie en.. Tja.. Indirect., zei de notaris fijn tjes en hij lachte. Hij liep sloffend terug naar zijn schrijfbureau, zette zijn gou den brii op en keek Piquet een tijdje aan. steeds zachtjes- zijn hoofd op en neer bewegend. Ik ben detective. En.. Detective? Zozo. Is dat een beroep? Enfin, dat komt er niet op aan. Nog een borrel? Het gaat om belangrijke zaken, no taris. Dat zeggen ze óók allemaal, ant woordde van Oss. Maar hoe belangrijker de zaak, des te meer zwijg ik. Dat be grijpt u toch zeker wel, als., detective? Maar zegt u mij dan eens, heeft de fami lie Rodenhoven u gestuurd of die jongelui van Voswindt? Ik sta in dienst van mevrouw Lucy Cattenborgh. O hemel! zei de notaris lachend. Hij schudde, haalde zijn schoüders op en blies de witte rook van zijn sigaar over zijn opengeslagen album heen in de richting van Piquet. Toen deze weer begon te praten, sloot Van Oss de ogen en bewoog zijn hoofd zachtjes heen en weer, als ont kende hij bij voorbaat: Nee meneer. Doet u geen moeite. Tk hab al zo vaak moeten lachen om die fantastische vergiftigingsgeschiedenis, dat ik het nu wel geloof. Maar gelooft u mij, en hij boog zich voorover en sprak, zo als Piquet tegen de kleine Florine zou hebben gesproken gelooft u mij gerust, alle vrouwen van de Cattenborghen ha len zich muizenissen in het hoofd Denkt u nou werkelijk, dat er mensen op die manier worden vergiftigd om een erfe nis? De dader moet toch op de hoogte zijn van de som, die op het spel staat en in dat geval zou hij het wel laten! Nee me neer, ik heb vele Cattenborghen gekend, ik beheer het vermogen van die mensen en ik wil hun miljoenen niet ruilen voor dót hij wees aquarium. Wat meent u daarmee? Wel mijn waarde, als u in diénst staat van mevrouw Cattenborgh-De Vries, en als u indirect als detective door de politie bent ingelicht, dan weet u nét als ledereen, dat het vermogen hoofdzakelijk uit schuld bestaat. En om een kuil vol beren en aanwijsbare schulden heeft nooit een Lucrezia Borgia de hutspot be dorven. Maar tja., als mevrouw Catten borgh-De Vries de heer Onno Rodenhoven van dergelijke handelingen gaat beschul digen en als iemand van het personeel zo misselijk is om een handvol muizen- kruid in de limonade te gaan strooien, dan betrekt men dat op lang vervlogen tijden. Maar ik vertel u, dat het lieve kind Florlentje te veel bessen heeft ge geten. Mooi! riep Piquet. Prachtig notaris. In de tuin staan vlierbessen. Vroeger at ik mijn tong paars aan dat spul, maar ziek werd ik niet. Toen hij verder wilde gaan, wenkte de notaris hem te zwijgen. Alstublieft, meneer, geen romantiek. Een halve eeuw geleden verkocht Otto, Baron Cattenborgh zijn bezittingen aan enkele instellingen, door een groot aan tal leningen te sluiten. Die verenigingen zijn zo fatsoenlijk om rustig te wachten. Ze krijgen hun rente en als er later geen Cattenborghen meer zijn, dan gaat alles geruisloos over. Feitelijk is dat nu reeds het geval en dat weet mevrouw Catten borgh-De Vries bliksems goed! Maar ver denkt u de aandeelhouders soms van misdaden? Een van de commissarissen is de heer Rodenhoven. Zijn zuster was gehuwd met Barend, de zoon van Otto. Hij kan, ais hij dat zou willen, morgen de hele zaak opeisen. En het testament dan? vroeg Piquet. Lieve man. mensen als Rodenhoven gaan niet knoeien aan een erezaak De kleine Florientje zal voldoende hebben om te studeren en om van te kunnen le ven. De Rodenhovens zijn rijker da'J alle Cattenborghen bij elkaar. Enfin, "i mag u dan weten. Omdat iedereen het weet, die in deze zaak thuis is. En de familie Voswindt, hoe zit he' daar mee? Ik geloof niet, dat u de zaak als de' tective goed heeft onderzocht. Otto ha twee zonen. Barend en Willem. De eex9\e was gehuwd met Nella Rodenhoven. laatste met Eva Voswindt. Haar br°5e Jan heeft twee jongens en dat zijn Voswindten. Ze hebben geen enkel rech omdat dat gedeelte van de erfenis veiV* in hun handen is. De erflaters waren drie kinderen van Willem. Maar ook jongens van Voswindt dragen hun i"en p af aan hypotheken en aan vereniging® en instellingen. Er Is niets geheimzinnig aan. Maar het testament van Otto daIL Als er morgen nu eens een andere Ca1' tenborgh zou komen, wat dan? ne U vraagt naar de bekende weg- v politie zal u uit de droom kunnen help®'j Een dergelijk testament is geen testa ment, maar een sentimenteel en veL ouderd vodje papier. Laten we nu eeP aannemen, dat er heus een Cattenbor„ rond zou lopen. Goed. Pietje CattenborfPj' vuilnisman van beroep bijvoorbeeld "V die man kan het wapen op zijn bT'eet papier laten drukken als hij eens Rodenhoven zou gaan praten, nu.- °c samen met de Voswindten zouden ze vc de man dan wel een klein jaargeld! bij elkaar peuteren. (Wordt vervolgd'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6