Rassenconflict in zuidelijke staten 1 eidde tot onder wij scliaos Van de opera naar ijshockey is maar een klein stapje7' Po'itie moetaanzien van het publiek bezitten RING UIT BAARZEMAAG WEER BIJ ZIJN EIGENAAR Duizenden kinderen zijn niet in staat hun studie voort te zetten Mejuffrouw F. van Honstede Afwisselend zon en mist Musici van Circus Mullens kregen instrumenten terug TV-ZENDER VOOR VATIC A AN? Algemene vorming voor hoger personeel grote ravage Twee gewonden bij een explosie in lakfabriek De 37" in Merauke Argentijnse regering krijgt een klacht Belgisch motorschip in Oosterschelde gezonken Joego-Slavië verbiedt import van Djilas' boek Buma geeft, voorlopige, toestemming "V B ZATERDAG 15 NOVEMBER 1938 PAGINA 7 Op liet ogenblik laat Little Rock weinig van zich horen dat geschikt is voor de krantekoppen. Dit is ook liet geval niet andere steden in het Amerikaanse zuiden, waar lagere en hogere openbare scholen eenvoudig gesloten zijn door de staatsoverheid, omdat men niet aan liet federale bevel lot rassenintegratie in de scholen wil gehoorzamen. Er is echter van allerlei gaande in die steden en men hoort er alleen niet veel over, omdat de juridische kant van het probleem in de diverse gerechtshoven wordt uitgevochten, terwijl voor liet overige de betrokken staats- en schoolautoriteiten niet gesteld zijn op ruchtbaarheid van hun moeilijk heden. Ouders seven les Dan maar integratie Verloren studietijd Het kind de dupe wem IS Vrijheid vakbeweging Directrice van HOKIJ maakte van kunstijsbaan ontspanningscentrum Bekende naam „Werkende vrouw Plannen en.... resultaten Ontspanningscentrum «el Het begon in Little Rock (Van onze correspondent NEW YORK, november. Het is anders de moeite waard om hij een week onderwijs in dat bepaalde eens een kijkje te nemen in Little Rock j vak ten achtcr is geraakt in Arkansas en enkele steden in de staat j Virginia om er zich van op de hoogte j Maar vanwege de verspreiding van de te stellen wat nu eigenlijk de gevolgen i leraren over de hele stad, kan die wijze Van die schoolsluiting zijn. Om te begin- van les geven niet anders worden georga- nen: in drie steden in Virginia (Norfolk, niseerd- Overigens is de toestand voor het Charlottesville en Front Royal) plus verdere jaar nog lang niet stabiel in Little Rock in Arkansas worden een to taal van 17-000 kinderen buiten dertien scholen gehouden. Zoals men weet be vindt zich de vordering van rassenin tegratie in het zuiden in verschillende stadia en dit geldt niet alleen voor de sta ten, maar ook voor de steden. Dus ter wijl gouverneur Faubus van Arkansas zich in Little Rock schrap zet tegen rassenin tegratie, zijn er andere gemeenten en plaatsen in zijn staat waar die integra tie wel op bescheiden schaal wordt door gevoerd. De houding van de inwoners der diverse steden inzake integratie is natuur lijk mede verantwoordelijk voor de graad van integratie in die steden, als die al wordt toegepast. Wat Norfolk betreft', hier zijn 10.000 leerlingen van lagere en hogere scho len, die maar moeten zien hoe ze aan on derwijs komen- De zes daarvoor beschik bare scholen zijn dicht cn leeg. Van deze 10.000 krijgen er 5.000 helemaal geen on derwijst Ongeveer een goeie 3.000 ne men deel aan geïmproviseerd onder wijs dat in kerken cn privé-woningen wordt gegeven. Die 3.000 wei te verstaan zijn natuurlijk allemaal blanken. Nog een kleine 1.500 zijn forensen geworden een gaan soms per bus, maar meestal met privé-auto's, die groepen van leer lingen ophalen, naar scholen in omlig gende stadjes- En een handvol, misschien 300 zijn weggetrokken om elders in de staat scholen te bezoeken; die wonen bij vrienden of familie in. In Charlottesville ligt het iets beter, want hier zijn maar voor ongeveer 1700 leerlingen de schooldeuren gesloten. On derwijs kon voor dit kleiner aantal leer lingen makkelijker georganiseerd wor den. In Charlottesville geven merendeels de onderwijzers en leraren der gesloten scholen les, daar die nu door het school bestuur van de stad worden betaald. (Al naar gelang de locale wetten cn naar het stadium waarin zich de individuele pro cesvoeringen over de sluiting der diverse scholen bevinden kunnen onderwijzers soms wel en soms niet voortgaan aan de buitengesloten leerlingen les te geven). Lager onderwijs wordt in Charlottesville vooral door ouders gegeven- Maar de kin deren zijn over de hele stad verspreid, in hotels, kinderbewaarplaatsen en pri vé-woningen. Kinderen van lagere klassen kan men vooral in de souterrains van Privé-woningen vinden. (Aan de meeste Amerikaase huizen zijn souterrains toe gevoegd, die doorgaans voor recreatie ruimte worden gebruikt). Voor de kin deren zit er wel iets plezierigs aan om „school te gaan" in de speelkamer van een makkertje, om buiten te spelen in fraaie tuinen of, als het regent, binnens huis op muziek of andere genoegens ver gast te worden. De ouders, die les geven op oppassen of hun huizen beschikbaar stellen, doen dit alles zonder vergoeding. De leerlin gen van de „high school" in dit stadje bezoeken voor de voortzetting van hun onderwijs een groot oud huis, dat wat vervallen is, maar door ouders vlijtig is geschrobd en wat opgeverfd. Doch terwyl de leerlingen van deze ge ïmproviseerde „liigh school" normaler wijze elk uur les in een ander onderwerp zouden krijgen, wordt nu met hen maar écn onderwerp per dag behandeld; ze krijgen dus alle meetkundelcssen, die an ders in een hele week zouden worden ge geven, op dezelfde dag. Dit betekent, dat Wanneer een leerling een dag absent is, Charlottesville. Want hier is de wettelijke staat van zaken weer zo, dat, wanneer negerkinderen officieel om toelating tot deze privé-scholen zouden vragen en dan geweigerd worden, de nu nog door het stadsschoolbestuur betaalde onderwijzers niet langer meer konden onderwijzen. Dan zou er per maand 35.000 dollar uit de grond gestampt moeten worden om ze te laten vervangen door andere krachten. Het leven voor de ouders js op die ma nier bijzonder zwaar geworden. Het ge volg is, dat een deel van hen de kinderen nu maar liever naar geïntegreerde scho len zou willen zenden, maar een ander deel bljjft zich daartegen nog verzetten- In Front Royal is de situatie heel ern stig. Hier gaan van de ruim 1000 buiten gesloten leerlingen maar ongeveer 200 naar scholen en de overige 800 lanterfan ten. De schoolgaande groep behoort tot de hogere klassen der „high school", maar het onderwijs dat ze krijgen is onvolle dig; 'er zijn b.v. geen natuurkundelokalen met toebehoren. Om het onderwijs, dat in dit plaatsje in kerken en een museum plaats vindt enigszins normaal te organi seren zou een bedrag van 175.000 dollar bij elkaar gebracht moeten worden. Men kan begrijpen wat voor financiële offers het lesgeven buiten de openbare scholen vraagt; vooral als men erbij rekent, dat schoolgeld in Amerika al in de belastin gen verrekend is. De ouders van de bui tengesloten leerlingen moeten dus dubbel zo niet vierdubbel betalen- Dan moeten de kinderen in tegenstelling tot normale tijden in hun eigen schoolbehoeften voorzien en daarbij kost het vele op en neer reizen extra geld. In Little Rock is de hele toestand weer anders. Daar is alle onderwijzers, die an ders aan de scholen van Little Rock les gaven, door het federaal gerechtshof ver boden om te werken voor de „nieuwe" scholen. In Little Rock krijgen van de ruim 3.700 leerlingen 2.000 in een of ande re vorm onderwijs- Hier is een privé- schoolorganisatie opgezet, die door vrij- willge bijdragen wordt gefinancierd want er wordt geen staatsgeld voor ge bruikt. Volgens gouverneur Faubus zou er 100.000 dollar bij elkaar zijn gebracht; het grootste deel kwam van buiten de staat. Er zijn nog een aantal van ongeveer 600 leerlingen, die het onderwijs trachten bij te houden met schriftelijke cursussen. Alles samen is het een treurig beeld. De kinderen hebben allemaal tenminste acht weken studietijd verloren. Daarbij hebben veel leerlingen van „high schools" angst. vooral degenen, die in hun laat ste jaar zijn en naar de universiteit willen, dat ze niet zullen worden toe gelaten, omdat hun studie onder de ge geven omstandigheden onvolledig blijft. Veel kinderen zullen zeker een jaar ver liezen- Zo komt 't, dat talloze onderwijzers nu de opinie zijn toegedaan dat het beter zou zijn collega's te adviseren om niet meer in te springen, of, indien men zich reeds aan het tijdelijk onderwijssysteem verbonden heeft, zulks niet langer dan één semester te doen. Men is van mening dat „om bestwil van de ouders wij ze niet meer moeten steunen." De bedoeling hiervan is, dat zo'n optreden der onder wijzers de druk die wordt uitgeoefend om de openbare scholen te heropenen zou versterken. Voor de kinderen is het allemaal ver warrend en vermoeiend. Er zijn leerlin gen, die zich gedwongen zien 's ochtends half zeven op te staan om les aan het andere einde van de stad te gaan volgen. Na die les moeten ze voor een andere les dan weer naar hun eigen buurt terug, en dan moeten ze weer opnieuw naar het andere stadseinde voor een derde les. Andere leerlingen die om scheikundeles sen vragen, moet geantwoord worden: „Hoe kunnen we scheikunde in een kerk geven?" Oudere leerlingen, die al dit halve werk niet bevredigt, hebben vaak een streep onder hun schoolstudies gezet- Sommige meisjesleerlingen vervroegen hun huwe lijk, jongens gaan in het leger en me nigeen begint werk te zoeken. Wat de ne gerleerlingen betreft: voor een heel gering percentage is ook onderwijs voor hen ge ïmproviseerd op dezelfde wijze als de blanken dat doen. Maar uiteraard zijn hier veel minder leerkrachten en fondsen beschikbaar. De spanning tussen neger- en blanke leerlingen wordt daardoor plaat selijk verhoogd. Schoolbussen en auto's met blanke kinderen op weg naar de di- vex'se scholen worden soms door de negers met stenen bekogeld. Sinds het begin van het nieuwe Ameri kaanse schooljaar zijn nog geen drie maan den verstreken. Als de zaken er reeds nu zo moeilijk voorstaan, vraagt men zich af wat het in de rest van dit schooljaar moet worden. Want de procesvoeringen over de schoolsluitingen gaan voort en in de loop van het jaar zullen beschikbaar gestelde faciliteiten op federaal bevel ge deeltelijk mogelijk weer moeten worden opgeheven als staatsautoriteiten het ge ding verliezen. Toch is deze gang van zaken dc enige bjj al deze hardnekkigheid van de bur gers: eerst als de onderwpschaos groot wordt zal niet een deel maar het meeren- deel der ouders gaan zeggen: „Dan maar liever geïntegreerd onderwijs". En wat komt er van die duizenden kinderen te recht aan wie ook zelfs geen tijdelijk on derwijs is gegeven? Niemand geeft noch heeft daarop een andwoord Li Viglilzzolo (Italië) wisten vier leeu wen uit hun circus-kooien te ontsnap pen Drie had men weldra te pakken maar de vierde, de vijf jarige Flor is", sprong door een open rcictvi ceu huis binnen. In het kamertje, waar de leeuw binnen was gekomen, lag een baby te slapen. Gedurende negentig minuten ver keerde men in doodsangst omtrent het ht van het kind. Temmer Libono Ron- cisvalle wist de leeuw door alleen maar in zijn ogen te kijken uit het kamertje te lokken. Foto linksde ge lukkige moeder Maria Punrro vertroelde haar 'dochtertje Teresa extra na het ge beurde. Foto rechts: Temmer Liborio Roncisvalle geeft zijn ondeugende >'v»o- rls" een standje. Zo te zien, heeft „vlo- ris" er spijt van. Volgens het linkse Italiaanse blad „II Paese" heeft Paus Joannes XXIII be sloten tol de bouw van een televisiezen der van het Vaticaan. De studio's zouden worden gevestigd in het Oratorium nabij het Sint-Pietersplein. In het begin zullen de Uitzendingen al leen kunnen worden opgevangen in Rome en omgeving, aldns „II Paecse". In het anders buiten het seizoen geslo ten hotel „Klein Zwitserland" te Heel- sum wordt dit jaar voor het eerst een serie cursussen gehouden om hoger po litiepersoneel een bredere maatschappe lijke blik te geven. Drie groenen van 24 deelnemers inspecteurs en hoofdin specteurs hebben nu de eerste cursus- periode van twee weken afgesloten. Over ongeveer drie maanden zal het tweede ge deelte volgen. Gebleken is, dat deze cursussen, die geheel op vrijwillige basis kunnen worden gevolgd, zeer op prijs worden gesteld, dat men grote waarde hecht aan het onder ling contact en dat men het, studiepro gramma speciaal voor deze tijd juist ge kozen acht. Er is bij deze cursussen van de ge dachte uitgegaan dat, waar de scholing van zo veel lagen der bevolking steeds In tenser wordt, het politiepersoneel niet mag achterblijven Het hogere personeel dat na de middelbare school doorlopen te hebben, vroeger twee en nu drie jaar wordt opgeleid, krijgt door de cursussen in Iieelsum de kans de horizon te verrui men door kennis te nemen van proble men van zeer uiteenlopende aard. „De politie moet het aanzien van het publiek bezitten", is het uitgangspunt van deze cursussen. Het studie-programma is erop gericht de aandacht te vestigen op algemene be ginselen van organisatie en efficiency, personeelsbeleid, de verhouding over heid en burger, jeugd en maatschappij, de ontwikkeling in de maatschannij, varië rend van Randstad en Delta tot P.B.O., NATO en Westeuropese Unie. Een zeer uitgebreid docententeam is voor al deze onderwerpen aangetrokken. Vooral de dis cussies en de persoonlijke verwerking van de stof krijgen hierbij de aandacht. In totaal hoopt men zodoende 576 ho gere politiefunctionarissen tussen de 30 cn 55 jaar te bereiken, in drie tot vier jaar tijd. Er zal geen examen worden afgenomen, noch zal er een beoordeling plaatsvinden. Wanneer deze eerste serie cursussen voorbij is, zal de minister zich opnieuw beraden of en in welke definitieve vorm deze voortgezette scholing zal moeten plaats vinden. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat voor brigadiers en adjudanten in regionaal verband vormingscursussen zullen worden gegeven. Voor het lagere politiepersoneel bestaan cr reeds zes opleidingscentra. Dit alles vertelde gisteren op een pers conferentie te Den Haag prof. dr. J. E. de Quay, commissaris van de koningin in Noord-Brabant en voorzitter van de commissie voortgezette vorming hogere politie-ambtenaren. Dc34-jarige aannemer van betonemaille W. Schutte uit Zwolle blijkt de eigenaar te zijn van de gouden zegelringdie de Zwolse chef-monteur F. G. Hclbers op 24 oktober aantrof in een baars, die hij in het Zwartewater bij Hasselt ving. De verliezer zat dezelfde dag aan het Zwartewater bij Hasselt te vissen, en had de ring een verjaardagscadeau van zijn vrouw, in juni j.l. gekregen voor alle zekerheid in zijn colbertjasje gestopt. Met een doek, waarmee hij geregeld zijn handen afveegde moet hij de ring naar buiten hebben getrokken, waarop een gulzige baars „hap" deed. Zeshonderd meter verderop deed de heer Helbers luttele uren later zijn verrassende vangst Zeker honderd brieven en driehonderd telefoontjes heeft de Zwolse politie op het bericht van de vangst gekregen, tot uit Duitsland en Engeland toe. De oudstemelding dateerde uit 1911, van iemand uit Brunssum, die toen met de boot van Meppel naar Amsterdam reisde en in het Meppelerdiep zijn ring liet vallen. Er waren vele zonderlinge brieven, zoals bijvoorbeeld van een huisvrouw uit Oude Pekela, die haar zoon in Australië per post een zegelring stuurde. Tussen Pekela en Amsterdam werd de ring gestolen, en misschienBij een wande ling op de Veluwe, bij het zwemmen in het Uddelermeer, bij het douchen in mijn woonark in de IJssel, bij het luiers wassen in de badkamer, bij de waters noodramp in Zeeland, ziehier enige opgaven van gegadigden voor de ring, waar van de geschiedenis zo sterk aan de legende van het vrouwtje van Stavoren doet denken. Iedereen schreef, dat de ring een dierbaar aandenken was. Er kwam zelfs een beschrijving van de ring van een familie uit Engeland, wier zoon in de oorlog als piloot boven het IJsselmeer werd neergeschoten. Een hevige ontploffing heeft zich van ochtend omstreeks elf uur voorgedaan in dc lakfabriek van de fa. Korthals aan de Tuinderstraat in IJmuidcn-Oost. Het golf platen dak van een deel der fabriek, waar in dc lakstokertj was ondergebracht, vloog dc lucht in cn een zijmuur werd opge blazen. Twee personen, die in dit losstaande gedeelte van d« fabriek werkzaam waren, de 56-jarige J. de Wit en dë 30-jarige W. Brink uit IJmuiden, kwamen uit de ravage van verwrongen buizen te voor schijn. Zij liepen snijwonden aan Jjoofd en benen op en moesten worden overgebracht naar het Anthoniusziekenhuis. De explosie in de afvoerleiding van de lakstokerij is een gevolg van een olievlam in het koelsysteem, waarin zwaveldampen waren ontstaan. De brede buis barstte uit elkaar en bracht door de luchtdruk de ravage teweeg. De 37 Indonesische verstekelingen, die vrijdagochtend in de Arafurazec door Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Luymes" wer den overgenomen van dc „Johan van Ol- debarnevelt" zijn vrijdagmiddag in Me rauke van boord gegaan. De verstekelingen viel een hartelijke en waardige ontvangst ten deel. Op de kade van Merauke stonden een delegatie van de Ambonese inwoners en twee vertegen woordigers van de Indisch-Nederlandse gemeenschap te wachten. De bemanning van het K.P.M-schip „Kaloekoe" zond een welkomstgroet in de vorm van een grote hoeveelheid sigaretten. Na de debarkatie werden de „37" ont vangen in het door dc r.-k. missie ter be schikking gestelde militaire tehuis, waar de afdeling Merauke van het Rode Kruis sandwiches cn dranken serveerde. Door de dienst voor sociale zaken zal worden nagegaan welke arbeidsmogelijk heden er voor de nieuwelingen bestaan. Het Internationaal Christelijk Vakver bond (I.C.V.) heeft bij tie Internationale Arbeidsorganisatie (l.A.O.) een klacht in gediend tegen de regering van de Argen tijnse republiek, omdat door toedoen van die regering eer> wet van kracht is ge worden, waarbij onder controle van de overheid een vakbewegingsmonopolie wordt ingesteld. Bepaalde overgangsmaatregelen uit de wet voorzien de automatische wederer- kenning van de vroegere Peronistische vakorganisaties, die als staatsorganisaties bestempeld moeten worden. Het I.C.V. vraagt, dat de l.A.O. de Ar gentijnse regering wil verzoeklten de no dige maatregelen ta treffen, die leiden tot het volledig herstel van de vrijheid van vakbeweging en het volledig respec teren van de internationale overeenkom sten die de Argentijnse regering op dit gebied heeft aangegaan, aldus meldt het K.N.P. HET MAG DAN ALLERMINST plezierig weer zijn, de mist en de kou zorgen er wel voor, dat het pot kacheltje in de huiskamer al vinnig rood moet branden toch is het nog niet zo, dat de beroemde gladde ijzers van zolder kunnen worden gehaald en ontdaan van het beschermende laagje vet, dat zorgzame handen er maanden geleden op hebben gesmeerd. Ijsbanen zijn er nog niet. Althans, de échte ijsbanen, die ontstaan zijn door de vrieskoude adem van koning Winter, die ijzig over het rimpelende water heeft geblazen. Maar er kan al weer geschaatst worden. Sinds enkele weken namelijk is de enige overdekte kunstijsbaan, die ons land kent de HOKIJ in Den Haag weer toegankelijk voor lieden met ruige truien, kleurig versierde sjaals en uiter aard de gladde ijzers. In vroeger jaren waren er meer van deze kunstijsbanen in Nederland: Amsterdam had er o.a. een en Tilburg, maar die zijn successievelijk alle maal verdwenen. Alleen die éne grote baan in Den Haag is er nog. En dit is dan te danken aan de directrice van de Hokij, mejuffrouw F. van Honstede- i Het is inderdaad een vrouw, die de scepter zwaait over de H(aag:se) 0( verdekte) K(unst) IJ(sbaan.) Zij doet het goed, zij doet het met verve en zij doet het al vanaf 1938. Het was in dat jaar, dat zij be naderd werd door een van de Commissarissen van de HOKIJ die toen nog maar net enkele maanden oud was. Voelde mejuf frouw Van Honstede er niets voor om directrice van de kunstijsbaan te worden? Juffrouw Van Honste de was in die tijd administratrice van de Italiaanse Opera. Een in teressante baan, die haar door vele landen van Europa voerde. Maar de laatste tijd zat het een tikkeltje scheef, en, ondanks het feit, dat het werk en trouwens de gehele sfeer van de opera me juffrouw Van Honstede uitstekend beviel, waren er toch omstandig heden, die haar dwongen, haar krachten voor iets anders in te gaan zetten. Toen kwam het aan bod uit Den Haag en deze nieuwe baan in haar geboorteplaats het Haagse bloed kruipt toch, waar het niet kan gaan, ook al is het vanuit Rome weer terug leek mejuffrouw Van Honstede zo aantrekkelijk, dat zij geen ogen blik aarzelde, de koffers pakte en de eerste de beste trein naar het Haagje nam. Sindsdien is zij in de Residentie gebleven, en, „heus, ik heb er nooit spijt van gehad". Het Belgische motorschip „Henri" is nabij Stavenisse op de Oosterschelde in aanvaring gekomen met het, Belgische mo torschip Rijn-Schelde V van de rederij Plouvier. Dit laatste vaartuig raakte met de voorstever, de „Henri" aan bakboord. Deze maakte te veel water en begon te zinken. De opvarenden, er waren twee gezin nen aan boord, konden door de veerman Boomsluiter uit Stavenisse tijdig aan wal worden gebracht. De „Henri'' was gela den met grint op weg van Duitsland naar Mejuffrouw Van Honstede ver telde mij haar van haar leven in haar kleine kantoortje, enkele me ters boven de ijsvloer, waarop ondanks het nog vroege morgen uur, al volijverig werd geschaatst op de tonen van een meeslepen de Weense Wals. In dit kantoortje waar de temperatuur allerminst ijzig aandeed, staan grote, hoge vitrines met bekers, medailles en vaantjes; trofeeën van de ijs- hockeyclubs, die op de HOKIJ hebben gespeeld. Naast de vitri nes zullen de muren van het kan toortje wel beplakt zijn met be hang, ik heb geen reden om daar aan te twijfelen, maar van het behang is in ieder geval niets te zien; foto's van ijshockey-teams en van ijsrevue-sterren zorgen hier voor een decoratieve wand versiering. Dit is de ruimte, waarin me juffrouw Van Honstede haar werk verricht en waarin zij heeft ge vochten voor het behoud van haar baan. Want het is al vele malen geprobeerd, dc éne kunstijsbaan, die Nederland nog bezit, een an dere bestemming te geven. Het is nog niet zo lang geleden, dat er telkens weer berichtjes in de krant opdoken in de geest van: „De HOKIJ gaat sluiten". „Maar de HOKIJ sluit per se niet", zegt juffrouw Van Honste de resoluut cn men behoeft haar maar aan te zien om te weten, dat zij cr nooit in zal toestaan, dat haar baan opgeofferd wordt aan andere belangen. Begrijpe lijk, want zij is het geweest, die de HOKIJ een bekend naam heeft gegeven, niet alleen in Den Haag, maar ook ver daarbuiten. In het begin was het niet een voudig. Men moest algemeen nog even wennen zeker in de ja ren voor de oorlog aan het begrip „werkende vrouw". Dit was voor mejuffrouw Van Hon stede, die toch uiteindelijk op di recteursniveau besprekingen moest voeren, wel eens moeilijk. Maar zij heeft resoluut zoals zij in haar hele doen en laten resoluut is door karrevrachten vol zure appels heengebeten en zij is er in geslaagd. Er kwamen ijs - hookey-co-mpetities op de HOKIJ; er kwamen instructeurs en in- structrices om les te geven in ijsdansen. Zij slaagde erin, in het eerste jaar 80.000 mensen de weg naar de HOKIJ te leren vinden. Toen kwam de oorlog. Het terrein, waarop de HOKIJ lag, werd door de bezetters tot „Ver boden gebied" verklaard en juf frouw Van Honstede kon el ders onderdak gaan zoeken. Zij vond dit in een functie op het een of ander gemeentelijke bureau. Hier heeft zij hej einde van de oorlog afgewacht. Maar nauwe lijks waren de Duitsers verdwe nen, of zij zat weer in haar kan toortje, vlak boven de ijsvloer.. De HOKIJ beleefde een gulden tijd. De Canadezen die bij wij ze van spreken met een ijshockey stick in de handen worden gebo ren waren enthousiast over de baan. Er kwamen talloze wed strijden, tussen alle mogelijke Ca nadese teams. Het publiek stroom de toe. Maar juffrouw Van Honstede dacht inmiddels al aan de tijd, die onherroepelijk eens zou ko men, als de Canadezen weer in hun eigen land terug waren. Er werd een Nederlandse ijshockey- competitie voorbereid, die onmid dellijk zou kunnen starten, als de Canadezen weer vertrokken wa ren. Die competitie is er inder daad gekomen: niet lang overi gens, want één voor één verdwe nen de kunstijsbanen. Alleen de HOKIJ bleef over.. Toen kwam er contact met de Weense IJsrevue. „Eerlijk gezegd, wij twijfelden enigszins. Zou het lukken, zou een ijsshow bij het Nederlandse pu bliek inslaan? Wij besloten het risico te nemen en zo kwam in 1949 voor de eerste maal de Ween se IJsrevue van Will Petter op de HOKIJ. Oorspronkelijk voor zes dagen. Maar dc toeloop was zo enorm, dat we moesten pro longeren. Maar de revue had al een contract in LuikWe heb ben toen de voorstellingen in Luik uitgekocht en de Weners bleven nog vier dagen langer. Ruim 35.000 mensen hebben toen de show gezien. Het is duidelijk; de Weense IJsrevue is sindsdien een vaste gast geworden in de HOKIJ. De contracten werden steeds groter: „Ik besefte, dat het publiek in teresse had in de show en ik heb mij niet vergist." Dit jaar zullen de Weners dan ook weer van 19 februari tot en met 15 maart op de HOKIJ aanwezig zijn. Mejuffrouw Van Honstede is er in geslaagd, de HOKIJ tot een begrip te maken. Het is, dank zij haar, een winters ontspannings centrum geworden voor Den Haag en wijde omgeving, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Het jaarverslag over 1957 spreekt ten minste van in totaal 218.000 be zoekers. En mochten er aanvankelijk wel lieden zijn geweest, die er op te gen waren, dat „een vrouw" dc Jeiding kreeg over de harde ijs baan, met alles wat daaraan vast zit; zij hebben in de loop van de jaren toch echt wel ingezien, dat juffrouw Van Honstede de zaak écht wel baas kon. Want juffrouw Van Honstede is er de vrouw niet naar ook al gaat het dan om een ijsbaan luchtig zwierend over de zaak heen te gaan. Zij waagt zich niet op glad ijs, opdat zij de touwtjes strak in handen kan houden!. FRANS VAN HOUTERT (Van onze weerkundige medewerker) in ons land nog 12 gr. C. werd gemeten. Het kan in een groot deel van ons land een mooi herfstweekend worden me' overdag zonnige perioden. Wij zijn name lijk dicht bij een hogedrukgebied komen te liggen waarvan het centrum het zuiden van Engeland nadert. De wind is in sterkte afgenomen en door de afkoeling, die er 's nachts ontstaat, waarbij de temperatuur vanmorgen in verschillende provincies tot dicht bij het vriespunt was gedaald, ontstonden er mistvelden. Nu de zon al niet zo krachtig meer is. kunnen deze mistvelden ook zondag plaatselijk vrij lang aanwezig blijven. Op die plaatsen, waar de mist maar dun is, kan het morgen echter een echte zon-dag worden. Koude lucht, die in Rusland voor komt, zal ons voorlopig niet kunnen be reiken, maar vergeleken met vrijdag, tos® zal het geleidelijk wel iets kouder worden. De Joegoslavische redering heeft de import van het bock „Land zonder ge rechtigheid van Milovan Djilas. dat dit jaar in New York werd gepubliceerd verboden. Djilas. een voormalige Joegoslavische communistische leider, zit thans gevan gen wegens „vijandige propaganda" na de publikatie in de V.S. van een ander boek, „de nieuwe klasse". „Land zonder ge rechtigheid" is een autobiografie waarin Djilas zijn jeugd beschrijft. De instrumenten van de musici, ver bonden aan het Circus Mullens, die zo als gemeld woensdagavond j.l- na de laatste voorstelling te Roosendaal in be slag werden genomen, zijn diezelfde avond al weer teruggegeven. De beslag legging was, gelijk men weet .geschied op grond van een vordering, die het Bureau Muziekauteursrechten (Buma) op genoemd circus meent te hebben- De di recteur van het circus, de heer Jos Mul lens, ontkent echter enige schuld aan Buma. Van een „verkeerde opgave van het aantal zitplaatsen in zijn tent" is geen sprake. Reeds jaar en dag, zo verklaart hij, wordt per voorstelling zes gulden aan rechten betaald. Steeds is daar normaal genoegen mee genomen en is daarvoor een kwitantie verstrekt. Wel heeft Buma in de loop van verle den jaar de betrokkenen schriftelijk me degedeeld voornemens te zijn zijn rech ten te verhogen en wel tot I procent van de brutorecette. Later heeft Buma dit gewijzigd en zou het, bij wijze van over gang, de verhoging beperken tot 100 pro cent van het oorspronkelijke, met terug werkende kracht tot drie jaar. De heer Mullens is daarop nimmer Ingegaan, aan gezien het volgens hem een eenzijdig besluit was. Intussen heeft de heer Mullens een brief van Buma, gedateerd 13 novem ber 1958, ontvangen waarin dit bureau zich bereid verklaart uiterlijk half januari 1959 met hem een regeling over de auteursrechten te treffen en voorts verklaart toestemming te verlenen tot het gebruik van het repertoire voor de nog resterende voorstellingen in het lopende seizoen. Onjuist is, aldus de heer Mullens, de mededeling dat tegen zijn circus we gens verblijf buitenslands geen verdere maatregelen konden worden genomen (na dat eenmaal in mei j.l. te Zwolle be slag op zijn kassa was gelegd); onjuist, omdat hij tot half juni j.l. nog voorstel lingen in ons land heeft gegeven en eerst daarna is afgereisd om op de Expo zijn tent op te slaan- Overigens, in de loop der laatste weken heeft hij in Zeeuwsch-Viaanderen en in Bergen op Zoom reeds voorstellingen gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 7