WV's enige doelpunt werd afgekeurd Feijenoord had beter aanvalsspel Zes draws Willem II liet de aanvallers van Blauw Wit ongedekt Jany Schilder is in Limburg geen persona grata meer Harde Sparta-afweer en keeper Van Dijk beletten Rapid-zege mi Olympische Dag exit NAC komt op toeren ENSCHEDE EN AJAX BLEVEN ACHTER HUN VERSCHANSINGEN W\ m» Opwindende slotfaze bleef in de mist verhuld Cor van der Gijp doorbrak Venlose druk met de beslissende treffer PSV liep bij ADO twee goals in Record en H( Feijenoord schiep zich uit minder aanvallen meer en betere kansen Jans Koster verloor 1500 m. record DOS en Feijenoord dichter bij Sparta En bezuurde het niet zes voltreffers Wismut in kwartfinale na zege op Göteborg Nederlandse ploeg voor cross van Le Soir DWS mocht met draw al heel hlij zijn Rinus Schaap kwam naar voren om gelijkmaker te scoren Gouda Ned. militairen oefene*1 tegen jeugdelftal MAANDAG 17 NOVEMBER 1958 PAGINA 6 VOETBAL IN BELGIE WEINIG WIJZIGINGEN Om de Eur. Voetbalbeker DRIE DEBUTANTEN IN DUITSE ELFTAL TSÉSS1F1 ^ultl H (Van onze speciale verslaggever) FEIJENOORD-STADION, zondag. Wat zich precies voor het Feijenoord-doei heeft afgespeeld, nadat de inter nationale scheidsrechter J. Bronkhorst in de 83e minuut persoonlijk de witte bal uit het net gehaald en een meter vóór de doellijn gedeponeerd had voor een vrije schop tégen VVV, dat reeds luid, doch voorbarig een gelijkmaker had bejubeld wat zich toen precies afspeelde, is ons in de zeer dichte mist verborgen gebleven. Maar het had wel de schijn van opgewonden toneeltjes. Vele minuten lang had VVV reeds voor die gelijkmaker storm gelopen, prak tisch in de gehele tweede helft hadden de Venloërs een zeer zware druk op het Rotterdamse doel uitgeoefend. De voortreffelijk spelende Klaassens, de sobere doch uiterst efficiënte oude rot Nass en de onvermoeibare rechtsbinnen Teeuwen hadden bal op bal in de rood-witte afweerlinies geprikt. Alles tever geefs. En toen dan in die 83e minuut de lange Teeuwen eindelijk tóch nog een gaatje in het Feijenoord-pantser dreef, toen stak scheidsrechter Bronkhorst in volle galop de helft van het veld over om ook dat éne, zo fel begeerde doel punt nog ongeldig te verklaren. Wat 4 minuten later nog volgde, kon VVV's nederlaag slechts definitief ma ken: uit de enige goede daad van de vandaag zeer zwakke Meijers, een ver rassende breedte-pass van de rechter naar de linker wing, trok Schouten met een felle rush heel het solide defensie-blok van de Limburgers open en uit zijn trekcenter kegelde Cor van der Gijp de bal inééns en vol op de wreef van de linkervoet laag in de hoek achter de vergeefs duikende Cordang: 20. Een benauwde, misschien geflatteerde, maar zeker niet onverdiende overwin ning voor Feijenoord, welks betere aanvalskwaliteit in de twee treffers een redelijke beloning kreeg. En voor VVV een nederlaag, die niet nodig zou zijn geweest en die de Venloërs te wijten hebben aan de onmacht van hun voor hoede, waarin men vandaag vergeefs een schutter van formaat zocht. lemaal in zijn zak. Schattorje had alleen nog de naam gemeen met de enorme ka nonnier van weleer, Spikofsky bleek op de vleugel veel minder waard dan op een binnenplaats, Erkens loste ook nu zijn be loften niet in. En eigenlijk was alleen lange Teeuwen gevaarlijk, maar hij had het bij de opbouw van de Venlose aan vallen zo druk (in een middenveld, waar Bak en Klaassens schitterden maar ook Nass en Steenbergen een sterke partij speelden), dat hij maar zelden in het eer ste gelid kon opduiken. En zo kreeg alleen Erkens een kans nadat Steenbergen en Kerkum in het missen van éénzelfde bal niet voor elkaar hadden willen onderdoen, maar Pieters Graafland smoorde de schui ver in een magistrale duik. En toen bij een der al maar talrijker wordende VVV- Overigens zou Feijenoord reeds méér dan tevreden zijn geweest, als het geble ven was bij de 10, die Henk Schouten in de 24e minuut na een zeer geslaagde vleugel-manoeuvre met Moulijn op het bord had gebracht. Want al waren de Rotterdammers gestart met twee enorme schoten van Rijvers, die reeds aanstonds alle capaciteiten van doelman Cordang hadden gevergd en al had Van der Hurk geboft toen Van der Gijp en Meijers ieder in vrije positie onder twee gevaarlijke voorzetten van Moulijn doorkopten, daar na bood de VVV-defensie niet veel kan sen meer. Van der Hurk volgde de zwer vende Van der Gijp op de meter en scha kelde hem goeddeels uit, Steegh had aan dé uit vorm zijnde Meijers geen kind en Lamberts vond vaak de juiste parade op de solo-kunstjes, waarmee Moulijn overi gens menige Feijenoord-aanval tot mis lukking dreef. En tóch produceerde Moulijn nog een maal een verrassend schot, dat slechts door de lat gekeerd kon worden. En ook Rijvers kwam opnieuw tot twee dave rende schoten, die Cordang volop in moeilijkheden brachten. Zo veel kansen kreeg VW bij lange niet! Sleven mocht één keer doorbreken (P. G. .dook hem op de schoen), daarna had Walhout de Venlose middenvoor he- corners Teeuwen een harde kopbal af vuurde, stond Bak op de lijn om het ge vaar af te wenden. Na de rust werd VVV duidelijk ster ker. Menigeen van de 47.000 toeschou wers kon toen echter de strijd steeds minder volgen. De mist zette zich steeds dichter tussen de tribunes neer en op den duur kon men in de lengte-as van het veld de overkant niet meer zien. Dat was vooral vervelend voor de bezitters van D- t.m. K-kaartjes, want de strijd speelde zich toen voornamelijk voor de R-S-T-tribunes af. Voor het Feflenoord- doel! Er ontstond daar een opeenhoping van spelers rond de 16 meter-lijn, maar door scherpe diepte-passes van Rijvers en Steenbergen bleken de rood-witte uitval len tóch gevaarlijker. Vooral Rijvers legde in die uitvallen steeds weer zoveel fan tasie en variatie, dat Van der Hurk en zijn backs voortdurend attent moesten blijven. Moulijn drong eenmaal zeer diep in de gele linies door, zag tweemaal zijn schot op Cordangs vuisten wegspringen, waarna Steegh op de lijn een tweede tref fer van Schouten voorkwam. Overigens miste diezelfde Scouten twee opgelegde kansen, die Rijvers met fijne precisie had opgebouwd. Maar al had Pieters Graafland slechts één keer moeite met een fraaie omhaal van Erkens, al blokkeerden Bak en Wal hout nog zoveel, de druk van VVV werd toch wel erg zwaar! En in de 83e minuut knalde dan Teeuwen eindelijk de bal in. Maar hij had het leer eerst uit de han den van Pieters Graafland gerammeid, nadat deze zich op een schuiver van Sleven had geworpen. En scheidsrechter Bronkhorst, die knap leidde, wilde er niets van weten. VVV wilde toen tóch nog een gelijk spel forceren. De Limburgers mochten er alle aanspraak op maken ook! Maar een loei ende kogel van back Lamberts spatte op de latkruising weg en Walhout bokste met het hoofd een keihard schot van Er kens uit zijn baan. En in plaats van 11 werd het dan in de 87e minuut door Van der Gijp nota bene 20! Het 15-jarige Amerikaanse zwemstertje Sylvia Ruuska, Winnares van de Olym pische bronzen medaille op de 400 meter vrije slag. heeft tijdens wedstrijden te San Francisco bet wereldrecord op de 1500 ■meter vrije slag verbeterd. Zij zwom de ■afstand in 20 min. 2 4 sec, en bleef daar mee 0,7 sec. onder het wereldrecord van Jans Koster, die op 27 juli 1957 de tijd op 20.03,1 had gebracht. Sylvia Ruuska verrichtte deze prestatie in een race over een mijl. Zij zwom de mijj in 21.26,4. Toen deze afstand destijds van de wereldreeordlijst werd geschrapt, stond de snelste tijd op naam van Lenie de Nijs met 22.05,5. r; ERE-DIVISIE ADO—PSV 2—2 NAC—DWS 1—1 Rapid JCSparta 00 De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Belgische ere-divisie lui den: BeringenFC Luik 13; Waterschei Olympic Charleroi 10; Berchem Sport Union St.-Gillis 10; Standard Luik- SC Verviers 11; TilleurFC Antwerp 0 2; DoornikBeerschot 23; Anderlecht Lierse SK 10; GantoiseSt.-Truiden Gantoise heeft met 14 punten de leiding I Een van de vele duelsdie Sparta-stopper J any Schilder en de Rapid voor Anderlecht (13 punten) Olympic i middenvoor Haetien uitvochten en waarbij de Sparta-poort meestal wel Charleroi en Tilleur sluiten de rij met 4 i punten. 1 stevl8 °P slot bleef- 0—0 2—1 6—2 De laatste 20 minuten van de eerste I helft toonden aan, dat V. d. Berg het directe schot nimmer schuwt. De Blauw Wit-linksibuiten schoot zijp ploeg het overwinningspad op in de 32e minuut (Van onze sportcorrespondent) KAALHEIDE, zondag De Oostduitse kampioen SC Wismut heeft zaterdag te Aue een 40 zege op de Zweedse club IFK Göteborg behaald. Bij de rust was de stand 10 Door dit resul taat bereikte SC Wismut de kwart finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor clubs. De eerste wed strijd tussen beide teams eindigde zondag jï. namelijk in een gelijk spel (22). (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, zondag Willem II gaf vandaag in het Olym pisch Stadion blijk van zo'n ontstellend gebrek aan elk begrip omtrent dek- m medewerking van Feyt die de bal liet kmg. dat Blauw Wit zelfs de score totu tussen de benen door - en 90 boven) de dubbele cjifers zou hebben seCOnden later jo€g v. d. Berg de bal kunnen opvoeren Doelman Feyt anders ieuw naar dezeifde hoek: 3-1 betrouwbaar en kundig, was er dit keer E voor rUBt Uet Matthijs na een nogal eens naast. Maar zelfs als hp in c<Jr g Koers en vervolg€ns y d, vorm was geweest zou Willem II met schieten. Het schot van de laatste d.<Lneu" *-f, Z11 r trof doei (de hattrick) en zo ging Blauw te prettjg naar de fhee. De bijna 2 meter lange Sparta-stopper Schilder is geen persona grata meer in deze hoek van Zuid-Limburg; naar veler mening trad hij tegen Rapids mid- voor Haenen veel te hardhandig op. Het heeft Schilder dan ook enkele vrije trappen gekost, te weinig naar de zin van het 16.000 koppen tellende publiek, dat er scheidsrechter Martens, die er niet bepaald kirtderachtige opvattingen over hard spel op na houdt, lelijk voor aankeek en hem menig fluitconcertje naar de oren zond. Maar de heer Martens is cn blijft er in dergelijke omstandigheden erg kalm onder. Overigens was het geen gemakkelijke wedstrijd voor hem, want al is hij ten opzichte van hard en zwaar spel, dat vooral van de kant van. Sparta kwam, mild gestemd, dat nam niet weg, dat hij aanvoerder Van Ede tot de orde moest roepen, toen die zièh tegen Brult vergat en later moest hij zelfs Verhoeven een officiële waarschuwing geven voor een grove overtreding tegen Strolenberg. Hiermee zijn enkele harde feiten belicht van een wedstrijd, die na een harts tochtelijk voetbalgevecht eindigde zoals die begonnen was: 00 dus. alarmtoestand in de Rotterdamse defensie. Schaffrath liet toen een heel listige kop bal los, maar door een bijna onbegrijpe lijke reactie wist Van Dijk het leer nog uit zijn doel te sla'an. Het werd een permanente belegering van het Sparta-doel, waar men hard en onverbiddelijk bleef ingrijpen. Van Dijk verrichte nogmaals een prachtige safe met succes en het was verder aan misfortuin van de Limburgers te danken, dat het Sparta-doel er na 45 benauwde minuten goed afkwam. Leo kopte in het zijnet, toen iedereen een doelpunt al telde en een schot van Manneman miste op een haar na het Rotterdamse doel. Het bleef alzo toch 00. Zo kopten Van der Gijp en Meijers beiden onder een voorzet van Mou lijn door, toen de verslagen posities van alle drie VVV-verdedigers een voudig om een doelpunt vroegen... voor was het spel van de tricolores primitief. De eerste helft bood nog het aanvaard- baarste spel En Willem II begon, geleid in de aanval door de beweeglijke Zaro, heus niet zo slecht. Maar uit die aanval len kwam niets, behalve de openings treffer. In de 17e minuut liet de Amster damse defensie Zaro teveel zijn gang gaan. Een afstandsschot van 20 meter was het besluit en dat doelman Conrad er in een duik naast greep, was heus geen schande Lang had Willem II echter niet plezier van die voorsprong, want spoedig begon nen de krachten zich sterk ten gunste van Blauw Wit af te tekenen. Een goede Bos- klopperKoers-combinatie werd door- gekopt naar Haverkamp, die zijn hoofd onder de bal zette en de partijen op ge lijke hoogte bracht: 1—1. Stimulerend heeft deze drank beslist niet gewerkt, want de tweede helft werd een slaapverwekkende vertoning. Haverkamp kopte in de 12e minuut uit een voorzet van Bosklopper de tricolores buiten bereik van een hoopvol resultaat, waarna verder vrijwel alle Blauw Wit- aanvallen ,dood" liepen in de door spil Mertens opgezette buitenspelval. Door een blunder van doelman Conrad, die een schot van De Jong niet onder controle kreeg, kon Broeken voor 52 zorgen. Linksbinnen Da'hrs voor het eerst dit seizoen in het topelftal opgesteld en nu veel meer spelverdeler en minder pinge laar buitte tenslotte zwak reageren van spil Mertens uit om voor 62 te kun nen zorgen. Toch heeft doelman Van Dijk tweemaal het leer langs zich heen zien gaan. Na het eerste kwartier, toen Rapid JC met glad de en uitgekookte combinaties op de Rot terdamse veste afstoof en Schilder de eerste gevechten met de moedige Haenen in zijn voordeel Uitvocht ontstond er een 6ituatie voor het Rotter damse doel, welke iedere Spartaan boven zijn krach ten ging. Lenz besloot deze Limburgse charge met een voor Van Dijk onbereik baar. laag schot. Maar het was Martens niet ontgaan, dat BissChops buitenspel stond. Daarom niet ver sagen. zeiden de Limbur gers tegen elkaar en mede dank zij het uitstekend spel van Schaffrath en Strolen berg leidden zij nieuwe aanvallen op het Rotter damse doel. Er zal misschien een 20 minuten gespeeld zijn. toen Schilder een heel duidelijk zichtbare over treding tegen Haenen ondernam, die de heer M'artens niet ongestraft kon laten. Vrije trap, enkele meters buiten het straf schopgebied. Haenen ging het vonnis zelf voltrekken. Met het muurtje, dat de Spartanen voor het doel van Van Dijk Pe commissie voor de Olympische Dag heeft het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité geadviseerd in de nabije toekomst geen „Olympische Dag" meer te organiseren. Het N.O.C.-bestuur zal dit advies, zij het met grote spijt, opvolgen. In het advies, dat dezer dagen werd uitgewerkt, wordt gezegd, dat van het voortzetten van de Olympische Dagen in hun huidige vorm geen succes kan worden verwacht. De commissie deed de suggestie de K.N.V.B. te verzoeken om in 195:« op een voor deze Bond, alsmede voor het publiek, gunstig tijdstip een avond-voetbal wedstrijd te organiseren, waarvan de baten ten goede moeten komen aan het fonds voor de uitzending van Nederlands atleten naar de Olympische Spelen in Rome. Hierbij zou eventueel de medewerking van enkele andere sportbonden kunnen worden ingeroepen In 1960 zouden zgn. Olympische revanche-wedstrijden de Olympische Dag kunnen vervangen. Dergelijke wedstrijden werden ook in 1952 gehouden, na afloop van de Spelen te Helsinki. De „revanches" zouden in de avonduren kunnen plaats vinden. De commissie onthield zich van een advies omtrent de na I960 te volgen gedragslijn, omdat de dan heersende omstandigheden nu nog niet kun nen worden beoordeeld. Het bestuur van het N.O.C. hoopt in de gelegenheid, te zijn te gelegener tijd allen, die zich bij de organisatie aan de Olympische Dag ver dienstelijk hebben gemaakt, dank te zeggen. Voor de cross van Le Soir ,die zon dag 23 november a.s. op het militaire Vliegveld Evere bü Brussel wordt ge houden, is de Nederlandse ploeg voor de Cross der Azen ais volgt samengesteld: Frans Künen en Anton Jonkers (beiden Sprint. Breda), Dick de Bruin (Minerva, Rotterdam) en Henk Viset (Cialfo, Arn hem). In de zogenaamde Volkscross voor senio ren en junioren komen niet minder dan 456 Nederlanders aan de start. Zoals men ziet is de samenstelling van de Nederlandse ploeg voor de Cross der Azen niet de sterkste. De technische com missie van de K.N.A.U. heeft namelijk atleten als Joep Delnoye en Hein Cujé medegedeeld, dat zij niet mogen deel nemen, aangezien beiden kandidaten zijn voor de Olympische ploeg voor Rome 1960, en de N.T.C. bezwaren heeft tegen hun deelnemen in cross-country-wedstrijden. Het Duitse voetbalelftal, dat woens dag a.s. in het Olympisch Stadion te Berlijn tegen Oostenrijk speelt, is door Sepp Herberger als volgt samengesteld: doel: Tilkowski; achter; Stollenwerk en Juskowiak; midden: Schmidt, Erhard en. Szymaniak; voor Rahn, Halltr- Seeler, Geiger en Kapitulski. VAN DIJK. schitterend keepwerk NOADFortuna DOSElinkwijk Blauw WitWillem II Spel. EnschedeAjax 11 FeijenoordVVV 20 MVVScheveningen 22 Zes gelijke spelen, deze week! Een zeldzaam verschijnsel, waardoor voor de drie clubs die wonnen, de punten extra kost baar bleken. Bijvoorbeeld voor DOS en Feijenoord, die bovendien deze punten in héél moeilijke wedstrijden buit moesten maken. DOS deed dat in de altijd moei lijke derby tegen Elinkwijk en schoof op naar de tweede plaats. En Feijenoord, dat zich inderdaad in eigen stadion goed herstelde van de jongste échecs, kroop ook dichter naar zijn grote rivaal Sparta toe, ten koste nate bene van VVV, dat daardoor zelf van zijn tweede plaats verdreven moest worden. DOS en Feijenoord liepen dus bei de een punt in op Sparta, dat bij Rapid JC met een gelijkspel genoe gen moest nemen (wat overigens op zichzelf, gezien Rapid's sterke thuis-reputatie, al een goed stukje werk is!). Voor het overige veran derde er uiteraard weinig. Want in de middenmoot moesten zowel PSV en DWS bij ADO resp. NAC als ook Fortuna '54 bij NOAD een gelijk spel achter laten, terwijl ook de strijd tussen Enschede en Ajax on beslist eindigde. MVV zal de draw tegen Scheveningen als een teleur stelling hebben gevoeld. Opmerkelijk is, dat de scores zo laag bleven. De enige uitzondering produceerde Blauw Wit, de derde winnaar van vandaag, met een half dozijn voltreffers tegen Willem II, dat nu de rij in de ere-divisie sluit. De stand luidt aldus: Sparta 11 16 26—11 DOS 11 15 23—15 Feijenoord 11 14 32—17 VVV 11 14 19—14 11 13 25—15 PSV 11 13 22—14 DWS 11 13 18—12 Spel. Enschede 11 13 22—19 MVV 11 12 23—19 11 11 21—17 Blauw Wit 11 10 24—26 Scheveningen 11 10 23—25 Fortuna '54 11 10 12—18 ADO 11 10 19—30 Elinkwijk 11 8 18—25 NAC 11 6 17—28 11 5 20—39 NOAD 11 5 16—36 Doelman Bekkering maakte een hulpe loos gebaar; verblind door de laagstaan de zon had hij de bal niet kunnen zien, toen deze door de Haagse kanthalf Jan sen uit een vrije schop precies onder de lat werd gemikt. ADO leidde toen, er waren 28 minuten gespeeld, met 20. De voorsprong was ruimschoots ver diend, want van meet af aan hadden de 20.000 toeschouwers een zeer geestdriftig ADO zien spelen, dat ook nog kwalitatief ver boven het spel van PSV uitkwam. In deze competitie had de Haagse ploeg nog niet zo goed voetbal te zien gege ven! Ruim een kwartier na de aftrap had ADO de Eindhovenaren overbluft met rappe attaques, die alle kwaliteiten van Wiersma, spil Rensen en de overige ver dedigers opeisten. De aanval van PSV liep er in die periode maar wat armoedig bij, maar juist toen dan eindelijk PSV aan een eerste combinatie kon beginnen, lukte het onverwachts aan ADO een doel punt achter doelman Bekkering te krij gen. Handig dribbelde de oude rot Theo Timmermans door de laatste linie van PSV en zijn pass naar Vreken was zo uit gerekend, dat de Haagse rechtsbuiten de bal ook met de ogen dicht had kunnen inschieten, 1—0. Vier minuten later kreeg ADO een vrije schop te nemen en dank zij de hulp van de zon, die doelman Bekke ring precies in de ogen scheen, kwam er een tweede doelpunt voor ADO. In de tweede helft werden de rollen gedraaid. PSV nam onmiddellijk en reso luut het heft in handen; na vier minuten kon Trevor Ford een schot van Dillen afwerken. De Haagse verdedigers waren bovendien blijven staan omdat men meen de dat de Eindhovense kanonnier in bui tenspelpositie was. Ford kreeg daarna een uitgelezen kans, doch de Brit maakte er weinig van, viel trouwens in het geheel niet zo op, zo min als Röhrig en Piet Kruiver. De gevaarlijke man werd Dillen, die voor de rust zijn schietkracht had geca moufleerd. maar in het tweede bedrijf zich geducht liet gelden. Een harde kogel van Dillen velde dan ook doelman Kok genadeloos, 2—2. ADO, leeggespeeld door het hoge tempo van oe eerste helft, mout daarna alle zeilen bijzetten. hadden opgetrokken, spotte hij, hard en zuiver richtte hij. Via de onderkant van de lat sprong het leer achter de doellijn om daarna met een effectvolle caramlbo- lage weer het veld in te springen. Geen doelpunt, niets daarvan. Ondanks deze tegenslag gaven de Rapid- mensen de moed niet op. maar intussen moest de Limburgse verdediging ook meermalen haar kunnen tonen. Zonder feilen, d w.z, zonder het weggeven van een zestal corners kon dit in de eerste helft niet gebeuren en er zat nog wel wat schot in de Sparta-voorhoede om doelman Jacobs op de proef te stellen. D'at schot kwam een paar malen van de voet van Wim v. d. Gijp, die Jacobs echter met succes naar de bedreigde hoek zag d'Ui'ken Na de hervatting verdubbelde Rapid JC zijn ijver, Strolenberg en Schaffrath speelden onweerstaanbaar, eisten het mid denveld voor zich op en joegen hun voor hoede alsmaar in de richting van Van Dijks doel. Hard, soms te hard grepen de Spartanen in en daarin ging de lange Schilder de anderen voor. Haenen moest het voortdurend ontgelden fn toen de Rapid-midvoor voor een nieuwe overtre ding van Schilder een vrije trap kreeg t« nemen, resulteerde deze tenslotte in een corner, die op haar beurt een ernstige scrimmage voor het Rotterdamse doel veroorzaakte. Tenslotte schoot Loo tegen een Rotterdams been op en dat wa6 Van Dijkg redding. Een nieuwe door Haenen genomen vrije trap veroorzaakte opnieuw de hoogste (Van onze correspondent) BREDA, zondag De puntenverdeling NACDWS 11 lijkt voor de thuisclub geen onver dienstelijk resultaat te zijn. In feite zijn het de Amsterdammers, die zich zeef tevreden zullen hebben gevoeld met deze draw. Want de gastheren hebbcfl niet alleen enthousiaster en in blijvend hoog tempo gespeeld, in de tweede helft was de kwaliteit der aanvallen aan Bredase kant beslist beter. Er man keerde echter het belangrijkste element aan; het goede schot, en minsten* tweemaal zijn opgelegde kansen om zeep gebracht. Dat kwam eerstens omdat Leo Canjels, weer terug in de gelederen, voortdurend de mindere van spi' Niessen is geweest en geen middelen wist te vinden om aan diens greep te ontkomen. Maar de aanvallen waren daarenboven meestentijds te kort vaP opzet en teveel door het midden, waar dikwijls slordige dingen werden ge daan cnde afwerking tekort schoot. De defensies zijn de sterkste delcfl aan weerszijden geweest. Want de hoofdstedelijke voorhoede slaagde er even min in tot sprekende daden te komen. De primus interparïs bij de tweeën twintig was ongetwijfeld Jan van Hoogenhuyzen; hij domineerde op zijn beur' in de Bredase achterhoede en hij had het vaak heel wat moeilijker dan Niessen aan de overzijde, tegen Vonhoff en Den Oude, Kick en Klein. Mooi voetbal hebben de 10.000 toeschou wers niet te zien gekregen. Over zien ge sproken: de mist was beslist een handicap want zelfs vanaf het middenveld konden niet eens althans bij wijlen de hoek- vlag'gen worden ontdekt. Maar spanning is er genoeg geweest. Toen na ongeveer zes minuten Klein zijn collega Den Oude ongedekt zag staan, lanceerde hij het leder zuiver in diens richting. Den Oude rende met de bal aan de voet op Stan de Ryk af, die terecht het ergste moest vrezen. Als hij echter het hoofd koel had gehouden, zou de ingeschoten bal niet over zijn handen het doel in zijn geploft, zoals nu het geval was (1—0). DWS was daarmede ongetwijfeld for- (Van onze verslaggever) ENSCHEDE, zondag. Bij een door twee ploegen toegepaste tactiek van teruggetrokken halfspelers kon het tussen Enschede en Ajax geen boeiende wedstrijd worden. En dat is het dan ook inderdaad niet geweest. Beide teams bekommerden zich weinig om het middenveld, trokken zich met sterke troepen achter de eigen verschan singen terug, gaven aldus de vijandelijke aanvallers hoegenaamd geen kansen, maar schiepen ook voor de eigen stormlinie die kansen niet. Daarbij had Ajax nog het voordeel van een grotere beweeglijkheid en meer snelheid, Blijenberg eiste met zijn zwerftochten alle aandacht op en de enorme sprints van Van der Kuil en Fransz rukten keer op keer gevaarlijk aan de Enschedese poorten. Deze beweeglijkheid, waardoor spel in de vrije ruimte mogelijk was, had de Knschede-linie van drie aanvallers ten enen male niet. En vooral de Oosten rijker Brousek faalde weer aan alle kanten. Tot overmaat van ramp verknoeide hij in de laatste kansen nog de kans op de zege, toen hij weigerde om de vee), beter geplaatste Lenstra in het bezit van de schietklare bal te laten. Dat was kort nadat de good old Rinus Schaap, eindelijk ver naar voren gedrongen, 5 minuten voor het einde de stand op 11 had gebracht en aldus althans een nederlaag had afgewend. Indien de Ajax-voorhoede bij al haar beweeglijkheid ook iets meer schotvaar digheid had gedemonstreerd (maar men kreeg op de kritieke momenten tegen de compacte zwarte afweerlinies weinig ruimte), zouden de Amsterdammers in het eerste kwartier reeds een ruime voorsprong hebben genomen. Want toen bleek de Ensche- de-verdediging, alle mankracht ten spijt, toch nog niet helemaal te sluiten. Bleijenberg had ln de eerste mi nuut reeds kunnen scoren, maar mikte niet secuur genoeg. Odenthal kreeg aan- SCHAAP, vankelijk geen vat op gelijkmaker .Van der Kuil, uit wiens voorzetten eenmaal Fransz een enorm schot afvuurde, dat slechts bij toe val door Van der Wint op een uitgestoken been kon worden gekeerd. Later vond Odenthal het juiste wapen en daarmee was Van der Kuil al heel wat minder ge vaarlijk. Halverwege de eerste helft begon En schede iets beter te draaien, maar toen Lenstra eindelijk eens een vrjje kans •kreeg, ging de bal ook tot zijn eigen grote verbazing over de lat. Overigens werd bij de Enschedese aanvallen te veel gepingeld en de diepte-pass verwaar loosd. Het doelpunt, waarmee Ajax 5 minuten voor de rust de leiding nam, was een toe valstreffer. Van der Kuil bereikte met een lange voorzet Wim Feldman op de linker vleugel maar de benedenwaarts gerichte kopbal van F.eldman zag er verre van dreigend uit. Van der Wint liet zich ech' ter door het effect verrassen en keek bal verdwaasd in de touwen na: 01. Over de tweede helft is weinig te ver' tellen. Enschede verscheen wel iets me® voor de Ajax-loopgraven dan anderso"^ maar omdat ook de Amsterdammers zic. kundig ingegraven hadden hoegenaamd geen kansen, ook al omd® wV°LENDAH .J^er zijn Neriaag onl «are !en. die dr tl uitsteken th in hef Dj reel zeer s si, óe eindmt a5?en. Al in Ij0r een fout |Vet van Mf Sl* werd t' oji'sdam tot I kende stuv tuinlijk aan zijn voorsprong gekomen- Toen echter kwamen de Bredanaars p3® goed los en hoewel de onophoudelijke aan vallen geen succes hadden, het overwicht der thuisclub was niettemin overtuigend- Na de hervatting heeft NAC opnieire en nog sterker gedomineerd, zodat 4® gelijkmaker, die Canjels in de 27e m1^ nuut hoog naast doelman Visser dep®' neerde, meer dan verdiend mocht heteh (11). Het was een bijzonder knap do®'' punt bovendien. K De door de thuisclub uitgeoefende drul; bleef onverminderd groot, maar de Am' sterdammers hebben kans gezien, dikwijl® ook met veel kunst en vliegwerk, hun d°® verder onaangetast te houden. Ö'E JAGE® doortasteni N'dig gewo afstandss kwamen t de zwarte halflinie zich terug hield. P®, was misschien ook wel nodig, want Bd® schers voorkwam slechts op het nipperw een tweede Ajax-goal, waarna Feldrfl3 bij een opgelegde kans hardnekkig We> gerde om die goal óók op zijn naam schrijven. v, Nadat de wat bange Van der Wel z' een door Lenstra geboden kans had la'1 ontnemen, legden vele Enschede-supp0, ters zich reeds bij de nederlaag Rinus Schaap echter niet. In de 5 minuten stormde hij plotseling voren en hij was het warempel zelf de gelijkmaker scoorde. -O n fg laats'® na?® di® Het Nederlands militair elftal, da' voorbereiding op de eindronde vao,.taif toernooi om het intergealiieerd mi ''Lr kampioenschap op woensdag 19 septem •a.s. in het Utrechtse stadion een oet.s wedstrijd speelt tegen het Nederla t jeugdelftal (18—20 jaar) is als v0 samengesteld: ay Doel: Hogerman (Ajax); achter: (DOS) en Pesman (Zwartemaar); mid" Renders (PSV). Slaats (Eindhoven) Q), Muller (Ajax); voor: Den Engelse 'AJlis), Kruiser (PSV) Janssen (storB1ï?%p- Groot (Stormvogels) en Moulijn oord). QVC §Uick (1 5>Uick '1 Steek 6, °rne

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6