Belangstelling voor particuliere woning bouw gaat in stijgende lijn Zoekend naar juiste midden tussen overspanning en werkgelegenheid Te mooie woningen te dure woningen Schilderij enz wendel te Brussel Friedlancler in het geding „KALMER AAN BIJ DE N.S.' ZEGT NIEUWE PRESIDENT Minder kortademig Victoria. J Politie en burgers kunnen best met elkaar overweg Medische Missiezusters gaan werkterrein uitbreiden Nieuw object in GERO ZILVIUM zijn Rust in lonen en tarieven ABDIISIROOP Sittardse inspecteur-criminoloog kwam tot deze conclusie Centraal-Afrika Basis verbreed ÏÏSSÏ? 9" Kamerjassen Pèek&Cloppenburg Werumeus Buning ter aarde besteld vb Altijd ovenvers - Altijd even lekker! 1 fGERO^ Coin de feu5 335o VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 RAG En A 3 Royaal Overspanning Domper Verpleegstershuis van 1 miljoen in Kerkrade Het juiste midden Efficiënt Modernisering Haags station Over de plannen voor een nieuw sta tion in Den Haag deelde ir. Lohmann mede, dat een commissie hierover een rapport heeft uitgebracht. Over de door deze commissie gesuggereerde oplossing toonde hij zich zeer enthousiast. Deze oplossing komt neer op de bouw van een half-hoogstation, op de plaats waar nu het station S.S. staat, waar de treinen uit de richting Utrecht binnenkomen. Er is dan een ondergrondse verbinding geprojecteerd, waardoor de treinen on der het Bezuidenhout door in de rich ting Kuikduin kunnen rijden. garandeert U de versheid wèg dat benauwde gevoel! Primitief PERFECTION dit elegante model no 229 in Gero Zilvium met een verfijnd, eenvoudig ornament geeft glans en cachet aan Uw dis. Traditie en moderne vormgeving gaan hier samen in een model dat dagelijks zal getuigen Van goede smaak. Vraag Uw Gero-leve- rancier naar Perfection, Gero Zilvium model 229. een tneMeMleejUfd tie. gero Het Gero Spaarkrediet: Een artikel voor Uw leven, op aantrekkelijke voorwaarden en tóch de cassette gratis! 180 Nederlandsen Karakter-eisen l Interessant object Meer voorlichting vorm - prachtige cfwer- king - in warme uni kleuren en rijke OU streepdessins no-iron poplin. luxe afwerking OQ75 met paspel «treepd, essins, POCKETBOEKEN Eis: honoraria 10 pet. Kunst en soldaat woningen beschikbaar is voor inkomens beneden de 6000. Dit was dan zo ongeveer het antwoord op de opmerkingen van de heer Andries- sen, dat de particuliere bouw de plaats moet hebben, welke haar toekomt. OVERZICHT TWEEDE KAMER (Vervolg van voorpagina) Terwijl de heer v. d. Peijl (C.H.) zich met wat vrees had afgevraagd of het Particuliere aandeel in de woningbouw wel zou worden gehaald en hij zon het betreuren indien dit niet het geval was had de heer Hommer (P.v.d.A.) een soort juichkreet aangeheven wegens de vooruitgang in de woniijgwetbouw. be laatste had immers herinnerd aan een uitlating van de regering, dat er meer Woningwetwoningen zouden moeten worden gebouwd, indien de premiebouw Zou tegenvallen. In de eerste negen maanden van dit jaar, zo redeneerde hij nu. Waren er 64.000 woningen in aanbouw en de verwachting bestond dus, dat het a&ntal van 80.000 zou worden gehaald. De oorzaken hiervan zag hij echter in het feit, dat de kapitaalmarkt vrij snel Was hersteld en dat er meer verenigings- en gemeentewoningen in uitvoering Waren genomen, waarbij hij kwam tot 24.000 particuliere woningen en 38.000 Woningwetwoningen. woningwet-vreugde van de heer Bommcr, toen hij opmerkte, dat de belangstelling voor de particuliere bouw stijgende is. In oktober zijn meer dan 4000 particuliere woningen aangevraagd. De financiering van woningwetbouw zal bij een woning- produktie van 80.000 niet uitgaan boven 43.000. Sommige gemeenten weten de par ticuliere bouw tot aanzienlijke prestaties te brengen. Er zijn andere gemeenten, waar de particuliere bouw moeilijk een voet aan de grond kan krijgen. Indien men aan die gemeenten een extra-toewij zing zou geven voor de bouw van woning wetwoningen, dan zou dat een beloning zijn voor een foutief beleid. De minister stelde als beginsel, dat ons stelsel woningbouw primair een zaak is van particulieren. Schiet deze te kort, dan moet de overheid subsidiërend optre den. Maar dan is het ook redelijk, dat de overheid een vinger in de pap houdt. Maar gaat men uit van het standpunt, dat de overheid moet bijspringen als de woningexploitatie te duur wordt, dan komt men terecht in een vicieuse cirke', Immers dan moet de particuliere bouw opnieuw worden aangevuld met woning wetbouw. Dat betekent dat de overheid een beroep moet doen op de kapitaal markt, waardoor deze voor de particu liere bouw nog krapper wordt. Zo ver loochent men het standpunt. dat woning bouw primair een taak is van de particu lieren. Hierbij sloot zijn opmerking aan, dat het Merendeel der woningen moet worden Bebouwd voor gezinnen met een inkomen van minder dan 6000 per jaar, welke Bezinnen 93 pet der bevolking uitmaken. Hij vroeg dus ook of de woningwetbouw ^vel aansluit bij de aard van de behoefte, Drndat er nogal wat leegstaande woningen Hjn. De heer Andriessen (K.V.P.) had dit pro bleem ook besproken en de minister ge vraagd naar de cijfers van het aantal 'eegstaande woningen en naar hetgeen boor het departement hieraan werd ge daan. De heer Andriessen had tevens de aandacht gevestigd op woningwetwonin- Ben die zouden leegstaan, omdat er op een bepaalde plaats niet voldoende men sen zijn, voor wie deze woningen eigen lijk bestemd zijn. Wat die verhouding van particuliere bouw tot woningwetbouw betreft, zette minister Witte even een domper op de programma zorgvuldig is afgestemd op de mogelijkheden. Aangaande de krotopruiming merkte hij op, dat, met inbegrip van calamiteiten en accidenten zoals brand en dergelijke, per jaar 9000 krotten werden opgeruimd. De eigenlijke krotopruiming bedroeg het laatste jaar 5000 krotwoningen. De volgende week dinsdag zullen de replieken worden gehouden. F. S. Maandag wordt te Kerkrade het nieuw gebouwde verpleegsterstehuis van het St.- Jozefziekenhuis officieel in gebruik geno men. Het zeven verdiepingen tellende ge bouw biedt plaats aan ruim tachtig ver pleegsters, die allen een eigen zit-slaap- kamer ter beschikking krijgen. Het ge bouw is voorzien van een op afstand be diende centrale verwarming met elektro nische warmteregeling en dakterrassen. Er wordt ook de verpleegstersopleiding in ondergebracht. De souterrainverdiepmg bevat een ruime aula. De bouwkosten be droegen ruim 1 miljoen gulden. w. ANDRIESSEN vërheugd. verheugd, dat minister Witte een verhoogde produktie, dus de mogelijk heid van de bouw van meer dan 80.000 wo ningen, niet zou afremmen, maar wel vroeg hij zich af of bij deze produktie de bouwmarkt niet te zwaar zou worden be last en of de financiële mo- aanwezlg waren De huidige subsidieregeling achtte de minister royaal. De particuliere woning bouw had het een ogenblik moeilijk gehad, maar door de daling van de rentevoet gaat het nu weer beter. Voor het volgend jaar verwachtte de minister weer meer premie-aanvragen. Het andere vraagstuk was dus het bou wen naar behoefte, waarover o.a. de he ren Andriessen en Bommer hadden ge sproken in verband met de leegstaande woningen. Het leegstaan op zich vond de minister een fluctuerende grootheid. Men kan immers pas van leegstaan spreken als de woningen enige maanden leegstaan. Staan er woningwetwoningen leeg, dan is dit een nare zaak. Maar voor de particu liere bouw is het slechts in zoverre inte ressant, dat dit leegstaan voor andere bou wers een baken in zee is. Dat wil zeggen, dat hier of daar de markt voor een be paald woningtype is verzadigd en dat men dus niet meer in die categorie moet bou wen. Bij de particuliere bouw corrigeren die fouten zich zelf. De minister zegde echter toe te zullen trachten over dit probleem gegevens te verzamelen naar bepaalde normen. In dit verband zei hij tevens, dat 85 pet van de gelijkheden daarvoor Men diende te waken voor overspanning van de bouwmarkt, maar tegelijkertijd rekening te houden met de werkgelegen heid. Hij vroeg dus in dit verband of wat be treft de arbeidscapaciteit en onze natio nale economie het bouwprogram te ver wezenlijken was. Voorts vroeg de heer Andriessen of de mening van de direc teur van de Nederlandsche Bank houd baar was, dat de hoofdoorzaak van de stijging in de bouwprijzen veroorzaakt was door een overspannen bouwmarkt En tenslotte had hij opgemerkt, dat de bouwkosten nu wel iets waren gezak maar dan ten koste van 7000 werklozen en 55 miljoen voor aanvullende werken, wat toch ook een belasting betekende voor onze nationale economie. Daarop zei minister Witte dat men, hoe moeilijk het ook is, moet trachten het midden te vinden tussen overspanning en werkgelegenheid. Hij waarschuwde in tussen. dat de gemeenten de woningwet bouw niet al te mooi moeten trachten uit te voeren, op gevaar dat deze woningen niet meer bewoonbaar zijn voor een nor maal arbeidersinkomen. Men moet de wo. ningbouw instellen op de gemiddelde ge zinsgrootte Kleinere woningen moet men alleen bouwen voor alleenstaanden en te ruglopende gezinnen. Hoogbouw achtte de minister voor woningwetbouw ondoelma tig, daar dan de lage huren niet bereik baar zijn. Wat de financiering betreft zei hij, dat bij het overschrijden van de gestelde 80.000 woningen in de vrije sector geen rem zou worden aangelegd. Binnen het kader van de begroting echter zou er een nieuwe kabinetsbeslissing nodig zijn. De schuld van de overspanning lag vol gens de minister niet aan het bouwbeleid. Er was een totale overspanning. Vraagt men of het bouwprogramma technisch, financieel en economisch realiseerbaar is, dan kon hij antwoorden, dat het bouw- ,,De modernisering van het spoorweg bedrijf zal niet meer in het straffe tempo van de afgelopen twaalf jaar geschieden. Er zal in verband met de financiële toe stand wat kalmer aan gedaan moeten worden." Dit verklaarde de nieuwe pre sident van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, nadat hjj gisteren in de aandeelhoudersvergadering van de N.S. tot opvolger van dr. ir. F. Q. den Hollan der was benoemd. Dit betekent echter vol gens ir. Lohmann niet, dat er een stilstand zal intreden, want stilstand is voor een spoorwegbedrijf hetzelfde als achteruit gang. De N.S. staan volgens hem bekend om hun economische en efficiënte bedrijfs voering. In de ons omringende landen werken de spoorwegen met enorme ver liezen. In Engeland en Duitsland is dit wel het ergst. In Nederland kan men een sluitende exploitatie bereiken. De heer Lohmann schreef dit toe aan de gunstige verhouding van de spoorwegen ten op zichte van de staat. Men heeft de N.V.- vorm, waarin de staat wel compareert, maar kent hier geen genationaliseerd spoorwegbedrijf, als bijvoorbeeld in En geland. De nieuwe president noemde de financiële positie van de spoorwegen gun stig. Hjj verwacht in de directe toekomst geen tariefsverhoging voor het personen- of goederenvervoer, evenmin als een loonsverhoging voor het personeel. Hij hoopte dat er eindelijk rust, zowel in de sfeer van de lonen als in die van de tarieven, zal komen. Over de plannen die ir. Lohmann voor de toekomst heeft, kon hij zich niet in details uitlaten. Wel heeft de modernise ring van het treinwezen zijn grote aan dacht. „De spoorwegen zullen doorgaan met de automatische beveiliging van de hoofdlijnen van de N.S., waardoor ook alle onbewaakte overwegen komen te ver vallen en worden vervangen door auto matische halve bomen. Ir. Lohmann noemde dit voor de bestaande overwegen de beste oplossing. Ir. Lohmann werd op 5 oktober 1908 in Den Haag geboren. Zijn studietijd bracht hij door in Delft, waar hij aan de Tech nische Hogeschool voor civiel ingenieur studeerde. Onmiddellijk na beëindiging van deze studie trad hij in dienst van de spoorwegen. Dat was op 1 sept. 1930, toen hij als adspirant-adjunct-ingenieur bij de dienst van weg en werken te werk werd gesteld. Op 1 mei 1937 volgde zijn over plaatsing naar Amsterdam. In 1940 keerde hij terug naar Utrecht en in 1947 ging hij naar Rotterdam, waar hij met de leiding van het bouwbureau van de N.V. Spoor- wegopbouw werd belast. Bevordering tot hoofdingenieur volgde in 1948, de benoeming tot chef nieuwe werken te Utrecht in 1949. In 1952 bereik te de heer Lohmann de top van de dienst van weg en werken. Chef van de dienst van exploitatie was hij tot 1 mei 1958. Toen volgde zijn benoeming tot directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. (Advertentie) Abdijsiroop stilt de hoest buien en zuivert de luchtwegen. Ik heb veel minder last van m'n kort ademigheid nu ik ge regeld Abdijsiroop neem. Eén - twee - diep ademen ...heerlijk! De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) (Van onze Brusselse correspondent) Voor de correctionele rechtbank van Brussel wordt al sedert enige tijd het proces gevoerd tegen de Brusselse veilingdirecteur Trussart, die zich in een naar hem genoemde veilingzaal, vorig jaar ?ou schuldig hebben gemaakt aan het te koop aanbieden van oude schilderijen die door valse certificaten van kunst critici voor echte werken van mees ters werden voorgesteld en dat in werkelijkheid niet waren. Sa-aen met Trussart zijn nog een zevental andere personen in deze zaak voor de rechtbank gedaagd w.o. buiten landse schilderijenhandelaren eii „critici". In dat proces is men thans zo ver ge vorderd, dat substituut Velu een aan vang heeft gemaakt met het uitspreken van zijn requisitoir tegen de beschul digden. Door een handige mise-en-scène en aan de hand van valse certificaten, gepaard met nog andere manoeuvres, al dus de substituut, is men erin geslaagd schilderijen van zeer geringe waarde voor meesterwerken te doen doorgaan. Veel kopers kennen die handelwijze niet, en zijn bovendien niet onderlegd op het gebied van de werkelijke waarde van schilderijen. De verkopers hebben twee „klassieke" middelen om de kopers te bedriegen door het wijzigen van de „burgerlijke staat" van een schilderij. Zij kunnen valse in lichtingen geven over de „geschiedenis van het werk in het verleden en over de identiteit van vroeger bezitters ervan Zij kunnen verder het geval nog aanlok kelijker maken met valse certificaten of met „certificaten" die eigenlijk welwil lende oordelen zijn. In de huidige affaire werden al die mid delen met perfectie aangewend. Hoe kan, aldus de substituut nog, het publiek zich verdedigen als experts van groot ge zag, eminente kunsthistorici, leden zelfs van het Institut, ertoe overgaan certifi caten af te leveren over werken die zij niet eens hebben gezien. Experts, die de beschermers van het publiek zouden moe ten zijn, hebben als écht verklaard wer ken waarvan zij niets anders dan een fotografische reproduktie, zwart op wit en op postkaartmodel, hebben gezien. Het is jammer genoeg waar, dat zoiet gewone praktijken waren bij sommige experts, zoals bij de onlangs overleden Max Friedlander, wiens certificaten ten slotte niet de geringste waarde meer had den. Trussart, zo ging dc substituut voort, heeft veel werk gemaakt van de veiling van de zgn. collectie van Limburg-Sti- rum, waarin op de 82 te koop gestelde schilderijen er maar 5 van deze Neder landse familie waren. Op dezelfde wijze wilde men ook een collectie d'Oultremont een adellijke Belgische familie vei len, doch daar heeft het parket tijdig kunnen ingrijpen, Trussart heeft ook voor echt willen doen doorgaan een triptiek „van een primitief meester", waarvan de herkomst zeer twijfelachtig was en die men te Tour- coing had gekocht voor 135.000 Franse franken. Trussart beweerde, dat hij er 100000 Belgische franken voor had be taald. dit om het bod op dat schilderij te doen oplopen. Hij heeft verder eens 800.000 Belgische franken ont vangen voor werken van Clouet, Te- niers en Bellini die, indien zij echt waren geweest, tenminste 15 miljoen Belgische franken hadden moeten opbrengen. De substituut zal in een volgende zit ting zijn requisitoir voortzetten. Vervaardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt biet een laag zuiver zilver op basis 90 gram. (Van onze redacteur) De erepromotie aan dc Katholieke Universiteit in Nijmegen van dr. Anna Dengel, stichteres van het Gezelschap van de Medische Missiezusters, heeft oniangs weer eens de schijnwerper gericht op het werk van c ris e U hartigheid, dat deze religieuzen, zo deskundig op het terrein van de gezo hcidszorg, verrichten. Gaarne willen wij dat licht nog wat ver^ zusters van de Nederlandse tak met een nieuw object in Centraal Af beginnen. Met de voorbereidingen is zuster dr. M. Eleonore Lipl"s' 1939 belast werd met de oprichting van een Nederlandse afdeling, dr en nu zij onlangs is gekozen tot eerste assistente in het generaie besluur; sn zij met haar auto nogal eens heen en weer tussen Rome, waar zij zich - kort zal moeten vestigen en Imstenrade bij Heerlen de hoofdzetel van Medische Missiezusters in ons land. tot uit het hoge noorden, waar He Kerk nog niet volledig gevestigd is of bedreigd wordt, klinkt de wekroep om zusters. Vandaar, dat met januari de eerste drie zusters uit Nederland, te weten zuster Emmanuel Hamelynck uit Beek en Donk, zuster Margarctha Cuypers uit Geleen en zuster Veronique Spanjaard uit Ueitt naar Palombe in Centraal Afrika ver trekken, een streek met 300.000 inwoners, om daar de eerste voorbereidselen te treffen voor de stichting van een gezond heidscentrum met ziekenhuis, polikliniek tbc- en leprabestrijding. De Montfortaner missiebisschop mgr. Theunissen heeft daarvoor een bouwter rein beschikbaar gesteld on reeds liggen 250.000 bakstenen door de Montfortanen geschonken, gereed om het gebouw op te trekken, waarmee men in april hoopt te beginnen. Met het gehele object is een bedrag van 200.000 - gemoeid en de plannen zijn voorlopig nog slechts op papier uit gewerkt, in samenwerking met de Vrien denkring van de Medische Missiezusters en de starfdsorganisaties, waarvan vooral in de persoon van de heer Jan Maenen steeds veel hulp wordt ondervonden. Op 30 september j-1. is het genera laat van Philadelphia, waar het gezel schap in 1925 werd gesticht, overgebracht naar Rome en het is nu echt een over koepelend orgaan geworden, daar de con gregatie steeds meer een vorm van vol wassenheid heeft bereikt. Amerika is, evenals Nederland nu een pro-provincie met missies in India, Pakistan, Latijns Amerika en het zuidelijk deel van de Ver enigde Staten, terwijl de zusters van Ne derland uit werken in Indonesië, Afrika en het Verre Oosten, steeds meer het „Bamboegordijn" tegemoet. In Engeland zijn de Amerikaanse zus ters reeds in 1952 te Southchild een no viciaat begonnen en 25 oktober van dit jaar hebben zich 5 Nederlandse zusters in Mödrath in het Aartsbisdom Keulen in het door de Duitse Matlhezer Ridders be schikbaar gesteld Kinderheim gevestigd, om ook in Duitsland de basis te verbreden. De congregatie telt nu in totaal ruim 500 zusters, 150 postulanten en novicen, van wie 180 Nederlandse geprofeste zus ters in ons land of de missie werkzaam zijn. Er zijn onder haar reeds 45 artsen, onder wie 9 Nederlandse. Ruim 40 huizen en missieposten zijn verspreid over 4 we relddelen en uit welhaast alia streken, doen- De mannen worden gedwongen tot transmigratie naar de Unie van Zuid- Afrika en de Copper-belt, waarheen zij met vliegtuigen vervoerd worden om ge durende 9 maanden in de goudmijnen te werken. Daar hebben de Medische Missie zusters reeds posten en hoorden zij van de Nyassers over de nood in hun streek, waar ook de hygiënische toestanden veel te wensen over laten. De Stichting Nyas- saland, die zich in ons land gevormd heeft, poogt materiële vooruitgang te brengen, waarvoor begonnen wordt met een Ambachtsschool op te richten. Het volwassen worden van de congrega tie begint zich eveneens te demonstre ren door de oudere leeftijd van de pio niersters, die van lieverlede haar taak niet meer aan kunnen. Ten behoeve van repatriërende en zieke zusters is het huis in Imstenrade uitgebreid met een kleine vleugel, die pas gereed is gekomen als eindfase van de nieuwbouw van de laat ste vijf jaar, Waarvan de mooie ruime kapel een belangrijk onderdeel was. (Van onze correspondent) Wat denkt de Nederlandse burger van de politie? Dat was de vraag, die inspecteur J. M. H, Knibbeler van de Sittardse gemeen tepolitie zich stelde, toen hij aan de ka tholieke universiteit van Leuven college ging lopen in de criminologie. De scrip tie, die hij indiende voor zijn doctoraal examen, probeert een antwoord op deze vraag te geven. Gisteravond liet hij col lega's en andere belangstellenden het een en ander horen over wat zijn onder zoek heeft opgeleverd. Voor een goed deel was zijn betoog be doeld als repliek op de beweringen van de heren Winschoten en Keuskamp, func tionarissen van de rijks-psychologische dienst, die reeds eerder dezelfde kwestie onderzochten en tot de conclusie kwamen, dat de doorsneeburger volkomen nega tief staat ten opzichte van de politie. Die indruk heeft drs. Knibbeler bepaald niet opgedaan. Hij is er vast van over tuigd, dat de politieman en de burger in ons land best met elkaar overweg kun nen, al zal er hier en daar wel eens wat aan de goede verstandhouding haperen. De meningen van ruim honderd politie autoriteiten uit het hele land, die de stu- dieuse inspecteur uit Sittard ondervroeg stemmen hierin overeen, dat de verhou ding van hun korpsen tot 't publiek werd bestempeld als bevredigend of goed. Vooral na de oorlog zeiden zij is er een gunstige ontwikkeling geweest. De meerderheid van hen bleek die goede ver houding zeer op prijs te stellen, omdat ze een eerste voorwaarde is voor het preven tieve politiewerk. En voor zover de rela ties tussen politie en burger niet zo best zijn, waren de commissarissen, hoofd-in specteurs en districts-oversten wel bereid de hand in eigen boezem te steken. Tactloos optreden tengevolge van ge brek aan ontwikkeling en innerlijke be schaving bij de politieman achtten zij een van de oorzaken van spanningen. Zq meenden ook, dat de eisen, die aan politiedienaren worden gesteld bij bevor dering en benoeming, nodig eens moesten worden herzien, waarbij dan vooral de karaktereigenschappen de aandacht ver dienen. Ook de opleidingen zijn onvoldoende Voor de hoge'-- functionarissen zou er een politieacademie moeten komen, van waaruit een meer wetenschappelijke aan pak van het politiewerk kan worden ge propageerd. Drs. Knibbeler gaf op dit punt niet alleen de mening van ande ren weer, ook de zijne. Zuster Lippits heeft dit jaar in Palombo de zaak reeds verkend en is tot de be vinding gekomen, dat daar uit een oogpunt van missie een interessant werkterrein braak ligt. De economische nood is zeer groot en de Kerk kan daar heel veel goeds -"-wr MET BELANGSTELLING ZIEN deze negers, die door de Medische Missie zusters in het grote Oppenheimer-ziekenhuis te Welkom in de Oranje Vrij staat voor hulpverpleger worden opgeleidtoe hij de verrichtingen van twee hunner makkers. Onder hen bevindt zich zuster MElisabeth Knops. -£»1 i;X zuiver wol-roy°lePaE- no-iron-zware kwaliteit zuiver vvo Makkelijke Pasvorm loop vrij binnen - Kijk vrij binnen Eveneens met instemming citeerde hij de Rotterdamse hoofdcommissaris Staal die onlangs een pleidooi heeft gehouden voor het cultiveren van de public relati ons bij de politie. Meer voorlichting bij het publiek maakt het voorkomen van cri minaliteit gemakkelijker en het corrige ren ervan gedeeltelijk overbodig. De resultaten van twee enquêtes onder de burgers van Sittard waren niet in te genspraak met de globale indrukken van de politiefunctionarissen. Van honderd Sittarders werden de reacties bij een be keuring geregistreerd. Meer dan negen tig van hen waren schuldbewust en meer dan zeventig correct. Alleen de jongeren bleken emotioneel in verzet te komen. Ook een groep schrif telijk geënquêteerde Sittarders stond be slist in een positieve houding ten opzich te van de politie. Het. bestuur van de Vereniging van Letterkundigen is eenstemmig van oor deel, dat er geen reden bestaat om de honoraria van pocketboeken onder een andere regeling te doen vallen dan die van de overige uitgaven, zo deelt dit be stuur mee. Het beduur dringt er daarom met klem bij de leden en ook bij de niet-georganiseerde schrijvers op aan, geen contracten inzake pocketboeken te ondertekenen, indien daar in een lager percentage royalty is vastgesteld dan 10 procent. Op zaterdagmiddag 6 december zal te Amsterdam een buitengewone vergade ring van de Vereniging van Letterkun digen worden gehouden waarin de hele verdere problematiek van het pocket boek ter discussie zal worden gesteld. In alle eenvoud is gistermiddag op de begraafplaats Zorgvliet te Amsterdam de zondag j.l. op 67-jarige leeftijd overleden dichter, schrijver en journalist J- W. F. Werumeus Buning ter aarde besteld. Op verzoek van de familie werd in de aula niet gesproken. Alleen ds. W. Barnard, las enkele verzen uit het 38ste hoofdstuk van het boek Job. Tot de circa honderd belangstellenden, die de baar volgden be hoorden Charlotte Kohier. Mary Dressel- huis. Cees Laseur. Otto Sterman. Voorts de dichters en schrijvers prof. dr. N. A Donkersloot A. Roland Holst. A. Viruly, mr. H. W. J. M. Keuls, Jac. Bloem. God fried Bomans en mr. Frangoig Pauwels. De baar was gedekt met kransen. Aan de groeve bad ds. Barnard het „Onze Vader". Gisteren om vier uur heeft de staatssecretaris van oorlog, de heer M. van Veen, die daarmee zijn eerste officiële daad verrichtte in de kantine t van het luchtmacht kamp Zeelst bij Eindhoven/de didac tische tentoonstelling: „Wie was Vincent van Gogh" geopend Deze expositie zal de komende anderhalf jaar een rondreis langs de krijgs machtonderdelen maken. De staatssecretaris sprak bij de opening over de verhouding tussen kunst en soldaat. In de staat gaat de kunst een ieder aan, de militair zeker niet in de laatste plaats, om dat hij de westerse cultuur mede zal hebben te verdedigen, aldus de heer Van Veen. Derhalve behoort het ook tot de taak van de staat, de soldaat kunstgevoel bij te brengen en hem in staat te stellen dit verder te ontwikkelen. De soldaat is geen pion maar eon volwaardig mens tegenover wie de overheid de plicht heeft hem de waarde te laten ken nen van de gemeenschap, waarvoor hij. indien nodig, zijn leven moet opofferen. HiertO' kan het leren kennen der kunst een bijdrage leve ren. zo merkte hij op-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3