Terugbetaling schrootgelden van Duitse bedrijven geëist Boycot van Haagse handelaar na onderzoek niet bewezen RITMEESTER Staking in België bij gas en elektra Looneisen van katholieke en socialistische vakhonden Nog geen Frans commentaar op de Benelnx-voorstehen Eerst gesprek De Gaulle met Adenauer BUNINGH Mijn raadslieden bewijzen het wel Vitale instellingen werken door NUTTIGE GESCHENKEN mensen stoken Voor duizenden mensen straks geen emplooi Worms' commentaar: VICE-VOORZITTER HOGE AUTORITEIT: Die sigaar moet U beslist eens proberen! Duizenden Hongaarse kinderen in de gevangenis Directie Aviolanda N.V Zeepost Televisie via de draad Luchtverbindi CHOCOLADE PAGINA 5 VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 Friese kleibouw streek roept om hulp in Den Haag Onbevredigend Bankgarantie geëist Geen boycot van Worms Stilte Rhenen Marseille Watertown (V.S.) Krabbendijke koLen ,.De Friese kleibouwstreek is in geen enke.l opzicht geholpen met aanwijzing van industriekernen buiten dit gebied". Dit wordt gezegd in een telegram, dat het bestuur van het ontwikkelingschap De Kleibouwstreek, waartoe acht ge meenten in N.-Friesland behoren, heeft gezonden aan de minister van Eecono- mische Zaken. Daarin wordt de aandacht van de minister gevraagd voor de pro blemen van dit gebied. Een studie van het E.T.I.F. heeft aangekondigd dat in de komende tien jaar in de kleibouw streek een tekort aan werkgelegenheid zal ontstaan voor 7000 mannelijke be roepspersonen. Dat is 35 pet. va.n hei to tale aanbod van de mannelijke beroeps bevolking. aVn pendelmogelijkiheden of het bevorderen van forenzen wordt niets verwacht. Vandaar de conclusie, dat de kleibouwstreek niet geholpen is met in dustriekernen elders. In het telegram wordt gezegd, dat het tekort aan werkgelegenheid in Frieslgnd I voor een vijfde is te lokaliseren in het I gebied van de acht gemeenten van het ontwikkelingschap. Zonder stimulerende maatregelen zal de bevolking in de ko mende tien laar met 14000 of 20 pet. ver minderen of er zal ernstige werkloosheid optreden. Het bestuur vraagt de minister op okrtp termijn maatregelen te treffen. In een commentaar op de verklaring van de heer Spierenburg, inzake de schrootfraude en boycot zegt de heer Worms het volgende: ..Ware bedoelde ver klaring elf maanden geleden afgelegd, .dan zou ik de resultaten van het onderzoek bemoedigend hebben genoemd Nu bewijst het echter dat het onderzoek op zijn al lerzachtst uitgedrukt niet geschiedt met de spoed, grondigheid en deskundigheid, die het ernstige karakter van deze kwestie vereist. Ik acht deze verklaring een bevestiging van mijn vermoedens, dat er bepaalde krachten in de E.G.K.S. werkzaam zijn, die een gevaar vormen voor onze Neder lands*? rechtsopvattingen In zijn huidige vorm vind ik de E.G.K.S een gevaar voor onze traditionele vrijheden Een verster king en meer aandacht voor het werk van het Europese parlement lijkt mij de les, die uit deze kwestie getrokken moet wor den Ik wil mij dan ook wat de schroot- fraudes betreft van verder commentaar onthouden en mijn vertrouwen blijven stellen in het Europese parlement. De vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit van de E.G.K.S. verklaarde, dat het niet bewezen is, dat ik geboycot word. Mijn antwoord kan kort zijn: Ik verlaat mjj in deze op mijn raadslieden, die dit bewjjs wei zullen leveren". Dr. Peter Sager, president van het Co mité tot Hulp aan Slachtoffers van het Communisme, een Zwitserse organisatie, is gisteren per vliegtuig in New York aan gekomen met een petitie, waarin wordt verzocht een eis in te dienen om de vrij lating te verkrijgen van tussen 2000 en 12.000 kinderen, die illegaal in Hongaarse gevangenissen worden vastgehouden. Sa ger verklaarde, dat de petitie was onder tekend door bijna 15.000 van zijn land genoten. De kinderen waren in de gevangenis gezet, omdat zij hadden deelgenomen aan de Hongaarse opstand in 1956. Sager was van plan een onderhoud te verzoeken met de secretaris-generaal van de V.N. Ham- marskjoeld afspraak tussen schrootverbruikers van de K.S.G. om de heer Worms van hamlel uit te sluiten. Op vragen van de Hoge Autoriteit heeft de voorzitter van het OCCF, de heer Bcntz van den Berg ver klaard. dat de aanbiedingen van schroot door de heer Worms nooit discriminatoir zijn afgewezen. „Deze stelling vormt het onderwerp van 'n speciale controle" al dus de heer Spierenburg. Zodra dp nog aan de gang zijnde con troles zijn voltooid zal de Hoge Autori teit haar eindconclusies kenbaar maken. De heer Spierenburg kon voorts mede delen dat de heer Worm6 zijn klacht bij het Internationale Hof van Justitie van de K.S.G. had ingetrokken. De reden was hem niet bekend. Naar wij van de heer Worms reeds vernomen hadden zal er teor de Leidse rechtsgeleerde prof. G. de G-rooth een nieuwe klacht worden ingediend omdat het de heer Worms duidelijk was gewor den dat zijn eigen klacht niet voldoende iuist was geformuleerd en daardoor mo gelijk niet ontvankelijk verklaard zou kunnen worden. Prof De Grooth zou hierover reeds overleg met de heer Spie renburg hebben gepleegd Nu duidelijk js geworden dat de Hoge Autoriteit de boycot tegen Worms als niet bestaande beschouwt zal hem ook geen enkele schadevergoeding worden uitgekeerd door de Hoge Autoriteit. Wel voegde de heer Spierenburg hier nog aan toe dat men b.v. de Ned. Hoog ovens nooit kon dwingen van bepaalde handelaren niet of van andere wel schroot te betrekken. Er wordt onder zocht of er in Nederland nog een soort s chro o th a n d e 1 a a rek a rtel bes taa t. Uit dit alles valt dus te concluderen dat het onderzoek van de Hoge Autori teit en niet van het OCCF zelf diverse onregelmatigheden aan het licht' heeft gebracht. Hoe groot de financiële omvang hiervan is, valt nog niet te schatten. Nu binnenkort de eindrappor ten te verwachten zijn zullen de vraag tekens die er na deze interim-verkla ring van de vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, gebleven zijn, wel worden opgelost. Dan zal het woord zijn aan de leden van het Europese parlement. Onbevredigend blijft echter dat de gene die de stoot heeft gegeven tot deze zuivering, de heer Worms zelf, nog steeds geen voet aan de grond krijgt als schroothandelaar en deze zich nu al bijna een jaar geboycot voelt. De reeds eerder gepubliceerde stukken hebben aangetoond hoeveel maal hij reeds gepoogd heeft offertes te maken, echter zonder resultaat. Ja, geniet ook eens van Ritmeester GRACIA. Dat verfijnde aroma, die „weelderige' smaak! Niet voor niets al 25 jaar de méést gerookte sigaar in zijn klasse! Per 1 januari 1959 is tot directeur van de maatschappij voor vliegtuigbouw Avio landa n.v te Papendrecht en Woensdrecht benoemd ir. J A de Vries tot dusver onderdirecteur van het bedrijf. De heer De Vries is belast met het ver richten van wetenschappelijk werk. Hij is de ontwerper van het doelvliegtuig AT-21. dat op het ogenblik in ontwikkeling is en een meer diepgaand onderzoek de nodige klaarheid kon worden geschapen. De Hoge Autoriteit heeft toen bes'oten om de verdere controles geheel onder haar rechtstreekse verantwoordelijkheid te doen geschieden". Ten aanzien van de 845.000 ton scheepssloopschroot in de periode 1 april 1954 tot 30 april 1957 merkte de heer Spierenburg op, dat in het ver leden niet overal door de bureaus van de Kas voldoende de hand Is gehouden aan de voorschriften en dat met name onvoldoende controle is uitgeoefend. In dezelfde periode is voor ruim 8 mil joen ton importscbroot uit derde landen vereveningsgelden aangevraagd aan de O.C.C.F.-Kas. Hiervan is 5,5 miljoen ton uit de V. S. afkomstig Een aantal trans acties hiervan zijn administratief niet of nog niet in orde bevonden. Alle ver eiste documenten zijn nl. nog niet over gelegd. Di*. geldt met name voor twee hande laren aan wie ten onrechte vereve ningsgelden zijn uitbetaald voor par tijen van 2900 en 8000 ton. Van de be trokken firma's zaj door de Kas een bankgarantie worden geëist. Wordt het geld niet gerestitueerd dan zal de Hoge Autoriteit de ondernemingen die schroot kochten, aanspreken. Voor het grootste gedeelte blijkt het schroot inderdaad uit landen buiten de K.S.G. afkomstig te zijn. De rapporten van Fiduclaire Suisse over scheepssloopschroot Austauschs- chrott en derde-landen-schroot zullen ter beschikking worden gesteld van de Marktcommissie van het Europese Par lement. Oe Hoge Autoriteit zal daarna verant woording afleggen aan het Europese Par lement van het in deze aangelegenheid gevoerde beleid. De heer Spierenburg deelde tenslotte mede, dat niets gebleken was van een DEZE WEEK riep het journalis tieke- ambacht mij weg uit het druk ke westen en voerde mij naar het uiterste oosten van ons land, waar nog ruimte is voor bossen en laag struikgewas en waar de fazanten u, bij wijze van spreken, voor de voe ten lopen. Een stil, mooi stukje Nederland, dat nu gehuld is is een oogverblin dende herfsttooi. Och, men komt er niet snel toe, om in november op vakantie te gaan, maar reken erop, dat ginds, in de omgeving van de Duitse grens, op het ogenblik meer natuurschoon is te vinden dan in Nice tijdens hartje zomer. De laatste bladeren vielen ritse lend van de bomen: purperen en gouden visitekaartjes van de natuur, die hoorbaar op de grond neerkwa men, want er was geen ander geluid. Dat is een sensatie, die stilte, die hoorbaar is. 's Avonds, in het hoge bed van een roerloos hotelletje dat hier, bij een eenzame waterplas, stilletjes heeft wortel geschoten, heb ik er wakker van gelegen. Geen auto's, brommers, trams en motoren, die ik gewend ben als een luidruchtige vloedgolf aan mijn slaapkamerraam te horen passeren. Alleen maar stilte. En 's morgens, tijdens de ochtend- Groc/o - 5 st. f. 1.80 (Advertentie) NWE BINNENWEG 190-195 TEL 32028 o.a. perzen, koperwerk, tin, rotan, kleine fauteuils, voetzakken en voetschommels Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld Argentinië ms .Montferland" (24 11). Australi/ m s. „Dues6e!dorf" (25 11)- ss „Ixion" (26'11) m.s ..Gladstone" (29/11). Brazlli' ss ..Alnati" (25'11) Canada s.s ..Ryndam" (24/11) s.s ..Seven Seas" (27/11) ss ..Amer can Archer" (29 )1). Chili via New York (27 11). Indonesi m.s ..Schel de Lloyd" (27/11); Ned Antillen s s „Te- lamon" (25 11). Nieuw Zeeland ms Siba. jak" (29 11). Suriname m s ..Agamemnon" (26 11). Unie van Zuid Afrika en Z W Afrika ms ..Winchester Castle" (29/11), Brits Oost Afrika ss „Jean Laborde" (23/11) Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. hand dat dan de Franse compromisvoor stellen die dinsdag in een kabinetsverga dering in Parijs ziin besproken en de voorstellen van de Benelux, aan de orde zullen komen. In goedingelichte Parijse kringen wordt overigens opgemerkt dat Frankriik reeds enige tijd bezig is eigen voorstellen hiertoe op te stellen In dit verband her innert men eraan, dat de Fransen zich laten leirten door twee overwegingen, nl 1 dat Frankriik weliswaar voor ..tiidelii- kc maatregelen" is. doch geen ..voorlo pig akkoord"over een vrijhandelszone kan aanvaarden dat op een definitieve re geling vooruitloopt, en 2 dat de offers waarmee Frankrijk kan instemmen, af hankelijk zijn van de vooruitzichten van de Franse betalingsbalans. De voorzitter van de Europese commis sie der EEG, Haïlstein heeft donder dag op zijn reis langs de Europese hoofd steden In Bono gedurende twee uur met bondskanseli -* Adenauer en de ministers Erhard en Von Brentano gesproken De perschef van de Bondsregering verklaar de, dat er voornamelijk is gesproken over het komende overleg tussen Adenauer en generaal De Gaulle Franse compromis voorstellen ziin niet ter sprake gekomen Uit Kopenhagen wordt vernomen, dat de Deense regering zich (evenals de Zwe den) tot de regering van de Ver. Staten heeft gewend met het verzoek haar in vloed te doen gelden om de onderhande lingen over een vrijhandelszone te doen hervatten. In Parijs heeft men donderdag nog geen officiële commentaar kunnen krij gen op de Beneluxvo-wstellen die dr vrees voor discrlmatlc moeten wegnemen bij de riet-E.E.G.-landen van de O.E.E.S. Men heeft evenwel de indruk dat er op deze voorstellen niet zal worden geant woord voor generaal De Gaulle d vol gende week met bondskanselier Adenau er zal hebben gesproken. In officiële Franse kringen wees men er op, dat de ministers van buitenlandse zaken van de E E G -landen op 3 decern ber in Brussel zullen vergaderen Dan zal het overleg tussen De Gaulle en Ade nauer achter de rug zijn. het ligt voor de Lang heeft de heer Drost er over nagedacht en nu meent hij de oplos sing te hebben gevonden. Dezer dagen gaf hij voor gemeentelijke en rijkswaterstaat-autoriteiten een de monstratie met een door hem gecon strueerde zandstrooier. Gebroken is met de traditionele strooimethode met een roterende schijf, gebroken ook met het euvel van het wild rond springend zand en rondvliegende steentjes. De zandstrooier van de heer Drost werkt volgens een „hark- systeem", waarbij het zand in een gelijkmatige beweging naar achteren op de weg wordt gestrooid. Voor de techoici onder de lezers: het appa raat kan met vler bouten achter op een kiepwagen worden gemonteerd en wordt aangedreven door een v- snaar op een achterwiel van de vrachtauto. De heer Drost, die eige naar van een constructiewerkplaats is, heeft de vinding uitgevoerd op aanwijzingen van de heer Van der Mark. kantonnier van de rijkswater staat. Gisteren zijn ze kerkelijk getrouwd, de Venezolaan Cesar Glron, 25 jaar oud en de blonde Danielle Ricard. 20 lentes Van haar kunnen we alleen maar vertellen, dat haar voornaam ste eigenschap is de schatrijke doch ter van een nog schatrijker papa te zijn daar deze zo vriendelijk is ge weest zich of> te werken tot de „apé- ritief-koning" van Frankrijk De bruidegom heeft een heel andere, wel wat gevaarlijke kwaliteit Want Ce- sar is van beroep stierenvechter en nog een beroemde bovendien. Het jonge paar gaat op huwelijksreis naar Columbia Peru. Mexico en Pe ru, waarna het vorstelijke huis in Madrid wel zowat gereed zal zijn, waar ze hun intrek wensen te nemen. Cesar was het derde van negentien kinderen en nog drie broers zijn eveneens stierenvechters Maar Ce- sar heeft beloofd er mee uit te schei den Voor hij dit echter kan doen. zit hij contractueel nog vast aan drie heel duurbetaalde contracten, om stieren naar de andere wereld te hel pen. Niemand zal ontkennen, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. John Foster Dulles, niet eens een vakantie toekomt, na de wereldreizen, die hij zo onge veer met een frequentie van een maal per maand onderneemt. Daar toe was hij in een watervliegtuig ge stapt tezamen met zijn echtgenote, om zich naar zijn buitenhuisje te begeven, gelegen op het Duck Island, midden in het Ontario-Meer. De lan ding van het vliegtuig had echter heel Wat voeten in de aarde, of liever golven te overmeesteren. Want op dat ogenblik stond er een storm, die het water in golven van twee me ter over het meer deed zwiepen. Toch slaagde de piloot erin het toestel veilig te doen „landen" op het water. Vier dagen gaat minister Dulles zich nu in zijn blokhut opsluiten en hij komt er alleen uit om te gaan vis sen. Het moet op 27 november beslist de moeite waard zijn eens een kijk je te gaan nemen in het gebouw van de Veilingvereniging „Krabbendijke en Omstreken". Dan ziet u Zeelands fruit op zijn allermooist want dan wordt de traditionele Sint-Nicoiaas- fruitveiling gehouden. U krijgt dan Werkelijk het puikje van het puikje te zien en al dat fruit is bestemd om in de komende winterse feestdagen op de Nederlandse tafels te verschij nen. De telers bewaren meestal hun beste partijen voor deze veiling. Het Centraal Bureau voor de Veilingen heeft een gouden en een zilveren me daille beschikbaar gesteld voor de mooiste inzending. De gemeente Krabbendijke deed er nog een wissel beker bovenop. wandeling, alleen maar een kake lende kip. Geen oversteekplaatsen met knip- perbollen. Geen schichtig passerende auto mobielen, die u de longen vol stof en de stuipen op het lijf jagen. Onbeweeglijk staan de kale bo men op het tapijt van bladeren, het verkeer bestaat uit een brutaal vo geltje en ik. Vreemde wereld, mooie wereld. Wandelend over een oud karrespoor bekruipt mij de weemoed, dat wij dit alles in en zelfs ver buiten onze grote, mooie, comfortabele, dure ste den, nooit meer zullen kennen daag naar West-Berlijn gaan om met burgemeester Brandt en andere leden van het Westberlijnse stadsparlement overleg te plegen. De V. S. hebben plannen gereed om het hoofd te bieden aan sitnaties welke als ge volg van de Sovjetrussische politiek ten aanzien van Berlijn kunnen ontstaan. Dit werd van gezaghebbende zijde te Was hington meegedeeld. De plannen worden echter streng geheim gehouden. Met de direct betrokken landen is er echter over gesproken, zo werd er van genoemde zij de aan toegevoegd. President Eisenhower leidde gisteren een bijeenkomst van de Amerikaanse na tionale veiligheidsraad, het voornaamste orgaan voor het uitstippelen van de bui tenlandse defensiepolitiek der V S. Daar na vertrok de president naar Georgia waar hij tien dagen vakantie zal genieten. De Sovjet-ambassadeur in Oost-Duitsland, Pcrvoekin. zal binnenkort pre mier Grotewohl In kennis stellen van Sovjetrussische voorstellen om aan de vier-mogendhedenstatus van Berljjn een einde te maken. Dit heeft gisteren een functionaris van de Sovjetambassade te Oost-Berljjn meegedeeld. Hij was van oordeel dat Pervockin naar Grotewohl zal gaan, zodra hij gedetailleerde voor steilen uit Moskou zal hebben ontvangen. Zoals bekend is de Sovjet-ambassadeur onlangs in Moskou geweest voor over leg met zjjn regering. In Bonn is men van mening, dat deSovjet-Unie haar deel van de con trolebevoegdheden over Berljjn geleidelijk aan de Oostduitse regering zal over dragen. De bedoeling hiervan zou zijn het westen, dat de Oostduitse regering niet erkent, te dwingen toch met de Oostduitsers te onderhandelen over de ver bindingen tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek. Proefnemingen hebben aangetoond, dat het technisch mogelijk is. een of meer televisieprogramma's door te geven op draadomroepnetten. die aan bepaalde eisen voldoen De voorzieningen, die bij exploitatie nodig zijn voor centrale ont vang. en verdeelpunten en voor de aan passing van de daartoe geschikte draad omroepnetten, alsmede het onderhoud, zullen op zichzelf een tarief vergen, dat niet onbelangrijk hoger is dan het huidige draadomroeptarief De gebruiker za! bovendien de beschikking moeten hebben over een televisietoestel dat op het draad- televisienet zou worden aangesloten. Hij zou dit toestel zelf moeten aanschaffen want het ligt niet in de bedoeling, dat de P T T. deze toestellen beschikbaar gaat stellen. deur Smirnof, die hem op de hoogte stel de van de plannen van de Sovjet-regering Hoe het Kremlin precies te werk zal gaan. 111 SfGVclcir is evenwel niet bekend In Bonn wordt o aangenomen dat de Sovjets op den duur. In de Westduitse hoofdstad Bonn had wat Berlijn betreft, alleen maar als bondskanselier Adenauer gistermorgen scheidsrechter zullen optreden ingeval een onderbond met de Sovjet-ambassa- van een conflict. Feest in de Genestetstraat 7, mor gen. Want zaterdag herdenkt 't echt paar J. Buztng-Jansen de dag, waarop het 60 jaar geleden in het huwaüjis werd verbonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5