VIJFDE REPUBLIEK krijgt stabiele meerderheid voor Verpletterende nederlaag voor Mendès-Franee regering Tankerreders voor de keusof lage vrachten of opdrachten annuleren i f Remmende taak voor werven bij onverantwoorde vlootuitbouw? Memisa denkt in miljoenen Paus Joannes XXIII nam plecht i<>' bezit van zijn bisschopskerk Deense kotter verdween in golven van Noordzee Eerste verkiezingsronde in Frankrijk Vrij grote opkomst Emigrant priester gewijd PeeksQloppenburg Na aanvaring met „Vios I" Bemanning ternauwernood gered Vijftien jaar achter stuur zonder rijbewijs Autobus in vlammen Shell-directeur bij tewaterlating Area99 Onafhankelijke reders te enthousiast Benoemingen in het bisdom Rotterdam Groeiende hulp aan missie-gebieden Pater Stanislaus Hofstee Pullovers Herenvest Benoemingen bisdom Haarlem „Bloemenparadijs" zal bollencorso heten V B MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 z:s (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. BlJNA 28Yz MILJOEN Fransen zijn gisteren ter stembus opgeroepen °m de Vijfde Republiek te helpen aan haar eerste parlement. Van de ruim 15 miljoen vrouwen en 13 miljoen mannen heeft ongeveer 75% aan de stemplicht voldaan. Uit de uitslagen van gisteren kan men in tussen hoogstens een prognose voor de samenstelling der nieuwe Ka- •Uer opmaken. Voor 90% der zetels moet de herstemming van a.s. zon dag de definitieve beslissing geven. ONDER DEGENEN, die onder totaal gewijzigde omstandigheden in frankrijk ter stembus gingen, bevonden zich ongeveer anderhalf mil joen jongeren. Hoe zij zich zouden gedragen was een open vraag, waar mee men zich intussen minder bezig heeft gehouden dan met de positie der communisten, die bij het referendum over de grondwet met ander half miljoen achteruit waren gegaan. Het totaalbeeld van de verkie zingen is op dit ogenblik nog te verkruimeld om hieromtrent met ze- herheid iets te zeggen. Toch is de indruk groot, dat een groot deel van de communistische stemmen naar de socialisten is gegaan. De gege- vens zijn echter nog te zeer verspreid om te kunnen nagaan of van een definitieve inzinking van de communistische invloed sprake is. BIJ HET UITEENVALLEN van de partij van Poujade was men er ook benieuwd naar, of de poujadistcn, die in 1956 met hun 2y2 miljoen stemmen de oude partijverhoudingen in de Kamer volkomen in de Xvar hadden gestuurd, deze keer nog een grote invloed zou kunnen Uitoefenen. Men meent thans te kunnen zeggen, dat U/2 miljoen van die stemmen naar andere partijen, vooral die van de heer Soustelle en de onafhankelijken zijn gegaan. «e, °n"d, Passagiers op tijd eruit Speculatief IJdele verwachting Op lang zicht De 31ste Nuttig besteed mouwen Dankbaar Slagzij (Van onze correspondent) ROME, zondagavond De paus heeft heden op de meest plechtige wijze bezit genomen van de St. Jan van Lateranen, de ka thedraal van Rome. Met deze plechtigheid is de cyclus van fees telijke religieuse vieringen, samen hangend met de uitverkiezing van een nieuwe paus, afgesloten. Pracht en praal ,T> f Vader en herder Urbi et Orbi d« e1' i/O oO I 113,1 j. lróór zondag was de algemene verwach- '"8, dat by deze eerste stembusgang het a»tal onthoudingen bijzonder groot zou 'lb. De verkiezingscampagne is maar saai geweest. Meer dan ooit werden de kiezers "»r een partijversnippering gesteld. Het flahta] kandidaten per kieskring was in Koonl MGonrln. 4 rw 11 14 'J regel bijzonder groot. Zij kwamen met n program, dat maar moeilijk was te *11, erscheiden van dat van anderen. Zowat r,e kandidaten hebben getracht van de inUistische wind te profiteren. Toch zijn de onthoudingen buitenge- meegevallen. Zij blijven over het jphele land beneden de 25 pet. In het R,°orden was er zelfs een opkomst van 3 Pet. Bet toegepaste kiesstelsel maakt, dat de k0'itieke etikettes van de kandidaten k 'civc cimevii-a va.11 ue hdiiuiudtci t °8al duister blijven. Men telt een twintig- u' benamingen, waarmede kandidaten 1^1 politiek streven aangeven. Niettemin b reeds op grond van de in de loop de s.®r nacht en ochtend binnengekomen uit- a8en worden geconstateerd, dat de oude politieke partijen op de eerste plaats réi, staan. (Tot die oude partijen f®kenen wij ook de nieuwe gaullistische fnatie. die onder de naam van „Unie vo, "r de Nieuwe Republiek" de heer Advertentie Vyyywvv s Soustelle volgt. Deze kan immers als een voortzetting der ex-Gaullistische R.P.F. en van de sociaal-republikeinen worden beschouwd). De nederlaag van Mendès-Franee per soonlijk was trouwens de meest opzienba rende teleurstelling, die gisteren door een oud-Kamerlid moest worden geslikt. Deze oud-premier, die het politieke beeld een viertal jaren terug beheerste, is zelfs van herstemming uitgesloten! Hij werd op verpletterende wijze verslagen door een jeugdige tegenkandidaat, de heer Mon- tagen, die, hoewel aanhanger van de M.R.P., zich uitsliutend kandidaat gesteld heeft onder het etiket „anti-Mendès- France". De heer Montagen overwon in het kiesdistrict, dat reeds zoveel jaren door de heer Mendès-Franee persoonlijk werd bewerkt, met 19.000 stemmen, ter wijl de heer Mcndès France er slechts 10.000 kreeg. De heer Montagen behoort dan ook tot hen, die bij de eerste stem busgang royaal zijn gekozen. De overwinning is echter voldoende voor de heer Soustelle om zijn wens in vervulling te zien gaan: deze typisch gaul listische formatie als grote centrumpartij Zaterdag heeft de Nijmeegse poli tie de auto in beslag genomen van de Nijmegenaar C. W. V. die het stoute staaltje heeft uitgehaald vijftien jaar lang stad en land door te toeren zonder rijbewijs en zon der andere autopapieren. De man heeft tot dusver zo veilig gereden, dat hij nog nooit een on geluk heeft veroorzaakt. Wel heeft hij meerdere bekeuringen voor overtredingen opgelopen; in totaal heeft hem dit enkele honderden guldens aan boete gekost. Hij verklaarde gisteren geen geld te hebben om een rijbewijs te be talen. Bovendien had hij geen tijd om officiële rijlessen te nemen te kunnen beschouwen, hetzjj om met de anti-communistische socialisten en radi calen, hetzij om met de M.R.P. cn de ge matigden van rechts, een blok tc doen vor men, die het balansspel mogelijk maakt voor de constante aanwezigheid van een regeringsmeerderheid in de Kamer. In de vorige kamer was er s'cchts een twij felachtige helft van het aantal Kamer leden beschikbaar voor het opleveren van een weinig stabiele meerderheid. Nu is er kans, dat er 400 kamerleden een brede marge kunnen opleveren voor een sta biele meerderheid. Dit is wel het belang rijkste uitzicht, dat de verkiezingen van gisteren hebben opgeleverd en dat door de uitslag van aanstaande zondag kan worden bevestigd. In Kerk-Avezaath is zaterdag een van de autobussen van de Eerste Tielse Auto bus Onderneming in vlammen opgegaan. De bus reed op de route Geldermalsen- Buren-Kerk-Avezaath-Tiel. Even voor Kerk-Avezaath schoot er plotseling een grote steekvlam uit de motorkap. De chauffeur van de bus. die niet hard reed, slaagde erin de wagen onmiddellijk tot stilstand te brengen, waardoor de dertig passagier* gelegenheid kregen het reeds gedeeltelijk brandende voertuig snel te verlaten. Niemand van de inzit tenden werd gewond. De bus brandde geheel uit. (Van onze verslaggever) „Het ziet er naar uit, dat de tankvaart óf een lange periode van uitermate lage vrachten tegemoet gaat, óf het vooruitzicht heeft op grote schaal bouwopdrachten te moeten annuleren." Dit was de conclusie van het betoog, dat de directeur van de Kon. Ned. Petroleum Mij, ir. L. Schepers zaterdagmiddag afstak ter gelegenheid van de tewaterlating van de stoomturbinetanker „Arca" bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. (Van onze verslaggever) De heer Schepers stelde, dat zijn maat schappij echter wist wat zij deed, toen zij haar bouwprogramma 19581960 samen stelde, zodat ondanks de 900 thans over de gehele wereld opgelegde tankschepen 4'/! miljoen ton of 9 pet van de wereld- vloot deze 18.000 tons „Arca" niet on gelegen komt. GISTEREN WERD IN DE PAROCHIE van Blerick de emigrant Jan Janssen door mgr. Bekkers tot priester gewijd. „Wij. in de olie-industrie zijn zelf het best in staat om te schatten, hoeveel olie wij in de naaste toekomst zullen moeten verschepen. In tegenstelling tot de meeste industrieën nemen wij zelf de verant woording voor het. verkrijgen, hetzij in ei gendom hetzij in charter, van zoveel scheepsruimte als wij denken nodig te hebben", zo zei de heer Schepers, die ver volgens onder de aandacht bracht, dat on afhankelijke tankerreders deze informatie niet ter beschikking hebben en in zekere zin speculatief bouwen, wanneer zij zich niet hebben voorzien van een langlopend charter. In het verleden is meermalen gebleken, zo betoogde hij. dat de onafhankelijke re ders geneigd zijn zich te laten beïnvloe den door de hoge tarieven van het ogen blik en dan schepen gaan bestellen. In de ijdele verwachting, dat die tarieven wel hoog zullen blijven. Dit overdreven en thousiasme heeft de reders thans in een benarde positie gebracht. Naar sprekers schatting is er thans 7% miljoen ton scheepsruimte in bestelling, waarvan het toekomstig emplooi nog niet gecontracteerd is. Wanneer in de naaste toekomst de opdrachtgevers zouden be sluiten hun bestellingen te annuleren, dan zouden de bouwprogramma's van de betrokken werven aanzienlijk ont wricht worden. Vandaar vroeg hp zich af, of het voor de werven geen zin heeft in de toekomst vóór het sluiten van een bouwcontract zich er van te overtuigen, dat het betrokken schip een verzekerd emplooi heeft. Hij wilde niet te somber zijn en gaf als zijn mening, dat op iets langer zicht het evenwicht tussen de scheepsruimte en la dingaanbod zich zal herstellen. Temeer daar aan de groeiende behoefte aan ener gie alleen nog door een nog sterker stij gend aanbod van aardolie kan worden voldaan. Over 20 jaar zal West-Europa, naar hij verwacht, ruim 375 miljoen ton aardolie gebruiken inplaats van de 150 miljoen ton van thans. De „Arca" is het 31ste schip, dat de R.D.M in de laatste vijftig jaar voor de Kon. Shell heeft gebouwd. De bouwprijs heeft in die halve eeuw wel enige verande- ringen ondergaan. Ir. Schepers had wellicht voor de aardigheid de kostprijs van voor de oorlog eens vergeleken met die van thans. De na 1946 gebouwde acht tankers met een gezamenlijke tonnage van 200.000 ton bleken negen maal zo duur te zijn als de voor de oorlog gebouwde tien tankschepen met een totale inhoud van 100.000 ton. Een ton scheepsruimte is dus 4'h maal zo duur geworden. De doop van de „Arca" werd verricht door mevrouw E. de Monchy-Van der Hoeven, echtgenote van de president-di recteur van de Holland-Amerika Lijn, die tevens deel uitmaakt van de raad van commissarissen van de Kon. Shell-groep. Mgr. M. A. Janssen, bisschop van Rot terdam, heeft op zijn verzoek eervol ont slag gegeven uit de bediening aan de zeereerwaarde heer N. Appelman, die rector was van het pensionaat St.-Jozef te Monster; tot rector aldaar is benoemd de zeereerwaarde heer H. H. Westdijk, die rector was van Huize St.-Jozef te Poel dijk. Op de gisteren te Rotterdam gehou den jaarvergadering van de Medische Missie Actie is wel gebleken, welk een grote vlucht de Memisa vooral in de laat ste jaren heeft genomen. Dat moet de bejaarde initiatiefnemer, pastoor J. C. H. M. Schiphorst, die de vergadering bij woonde. ongetwijfeld goed hebben gedaan. Van de ongeveer 1600 parochies die Ne derland telt, deden er in 1957 1161 met de collecte mee, in 1958 waren het er 1958. Van 1952 tot en met 1958 brachten de collecten ongeveer drie kwart miljoen op. Zoals dokter C. A. A. Minderop in zijn herdenking van wijlen mgr. J. H. Niekel deed uitkomen, was het deze. die bij kardinaal De Jong bewerkte, dat deze jaarlijkse kerkdeurcollecte mocht worden gehouden. Ter vergadering bleek, er voor het komende jaar een moeilijkheid te zijn. wijl de datum van de collecte, op de tweede zondag na Driekoningen, sa menvalt met de actie voor de Hereniging der Kerken. Gezien de getroffen voor bereidingen kan er voor 1959 niets meer veranderd worden trouwens het epis copaat heeft deze collecte op genoemde datum vastgesteld maar voor volgende jaren hoopt men tot een bevredigende oplossing te komen Deze collecte heeft tot een verdere be schouwing geleid van de zijde van de nieuwe voorzitter, deken B. G. Henning, die het initiatief van de afdeling Eindho ven inzake hulp aan India prees, maar er de nadruk op legde, dat de financiële actie voor het geheel der door de Memi sa verzorgde gebieden altijd op de eer ste plaats komt. Keren wij nog even terug naar de in teressante cijfers die de secretaris dr. A. van Straaten gaf. Het aantal dona teurs, genoteerd onder tentoonstelling- bezoekers nam af van 2600 in 1956 tot 510 in 1958. Maar aan donaties kwamen in 1957 f 60.000 binnen, waardoor het totaal van 1952 tot en met 1957 op ruim f 200.000 kwam. Samen met de collec te-opbrengsten komt men in die jaren dus tot ongeveer een miljoen. De waarde van de geschenkzendingen aan de missionarissen steeg van 43.000 in 1952 tot 150.000 in 1957. Er werd f 12.000 bijgedragen tot het herstel van zieke missionarissen. Het aantal keu ringen bedroeg ongeveer 100 per jaar en het aantal cursussen tussen de 40 en 50. Via artsenbemiddeling werden de laatste jaren vier artsen per jaar uit gezonden. Het. maandblad liep op van 1900 abon nees in 1952 tot 7200 in 1957. Nieuwe activiteiten waren in 1954 de brillen-, brei en boekenacties. in 1955 de actie van ge bruikte röntgenplaten en in 1957 de was- machine-| en bedden-actie Medegewerkt werd aan de verzameling van het Etnogra fisch Museum van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunde. Broeder Clemens uit Noordwijkerhout kwam met het vriendelijke aanbod pro Deo ruimte in het St.-Batfogesticht af te staan voor opslag, waarbij tevens ver pakkingsdiensten werden aangeboden. De lezing van dr. A. Melchior over Amazona's Hel en Paradijs was zo gees tig en zo boeiend, dat niemand er erg in had hoezeer de tijd verstreek. Zo gaat dan de Memisa de weg op naar het tweede miljoen, gesterkt door de successen der afgelopen jaren die het eerste deden boeken. (Van onze correspondent) In het ziekenhuis te Delden is in de leeftijd van 66 jaren overleden de zeer eerwaarde pater Stanislaus Hofstee O. Carm. Hij werd in 1920 priester gewijd en heeft o.a. vele jaren als assistent gewerkt in Hoogeveen en Zenderen. Vijf jaar ge leden werd hij door een ongeneeslijke ziekte overvallen, welke hem nu ten gra ve heeft gesleept. zuiver wol (import) Arosa"- gebreid in mo derne grove steek, nieuwe uni-kleuren met QQ75 fantasie V-hals „Moditalia" - full-fash ioned in moderne ton-sur-ton OQ75 dessins Suèdine (imitatie-leder) met wol in mo- Q J50 derne uitvoering Lm*\ Orlon origineeldu Pont Speciale St. Nicolaas aanbieding 1695 wollen w evenit uren °°p vrij binnen Kijk vrij binnen Op ongeveer 220 mijl ten noordwesten van Terschelling heeft zaterdagmiddag de IJmuidense trawler IJ-24 „Vios I" bij dichte mist de kleine Deense vissers boot S258 „Vincent" uit Skagen over varen. De Deense kotter zonk onmiddel lijk. Na de aanvaring heeft de „Vios I" de vier opvarenden van het gezonken vaartuig aan boord genomen en terstond koers gezet naar IJmuiden. Gisterenavond omstreeks halfacht stoomde het vaartuig, onder bevel van schipper Pieter Stam, de IJmuidense ha ven binnen. Beroofd van hun bezittingen en hun geld stapten de vier mannen uit Skagen dankbaar voor hun redding aan land. De 45-jarige schipper Sigurd Jacobsen van de „Vincent" vertelde, dat hij met de kotter ter haringvisserij was geweest op ongeveer 250 mijl ten noordwesten van IJmuiden. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur werd de reis naar de thuis haven aanvaard met 1200 kisten haring aan boord. Het was aanvankelijk mooi en helder weer, maar omstreeks vijf uur voer de kotter in een dichte mistbank. Vier a vijf minuten later volgde de aan varing met de treiler, die uit Noordelijke richting met 880 kisten vis onderweg was naar de Engelse haven Grimsby. De „Vios I" had al ruim twee uur in deze mistbank gevaren, geregeld de voor geschreven seinen gevend op de stoom fluit. Plotseling doemde de Deense kotter voor de treiler op. Het scheepje was niet meer te ontwijken en werd in het voor schip geramd. De kotter werd zwaar beschadigd en maakte onmiddellijk slagzij door het binnenstromende water. De vier opva renden, van wie eenigeen in het voor schip lagen te slapen, wierpen een rub- bervlot overboord sprongen en daarop. Voor een van hen kwam de redding nog maar net op tijd; hij stond op de kotter reeds tot de schouders in het water. De treiler draaide onmiddellijk bij en nam de vier Denen aan boord. Ongeveer drie kwartier daarna verdween de „Vin cent" in de golven. De geredden zijn buiten de schipper de 45-jarige Peter Sorryj, de 24-jarige Erling Carlsen en de 23-jarige Paul Larsen. „Wanneer de „Vios I" ons midscheeps had geramd, waren we er niet allemaal levend afgekomen", zo zeei schip per Jacobsen. „Ons scheepje was dan be slist doormidden gevaren en de slapen de opvarenden waren met de romp ver dwenen. De „Vios I" is er met een lek in de voorpiek afgekomen. Z.H. Exc. mgr. J. P. Huiberg, bisschop van Haarlem, heeft eervol ontslag ver leend als kapelaan te Den Heider aan de weleerwaarde heer B. C. Hoogeveen, en hem verlof gegeven zich ter beschikking to stellen van Z.H. Exc. mgr. dr. J. B. H. Theunissen voor het missie-gebied van Nyasaland. Tot kapelaan te Den Helder (H.H. Pe trus en Paulus) is benoemd de weleerw. heer W. J. Wiggers; tot kapelaan te Hil versum (H. Joseph) de weleerw. heer P. H. Heemskerk en tot kapelaan te Castri- cum de weleerw. heer H. A. Schrama. (Van onze correspondent) Het corso-comité in de Bollenstreek, dat achter roodgloeiend gestookte kachels de plannen voor een ontluikend voorjaar dient tp beramen, heeft thans de naam voor het komende bloemencorso bekend gemaakt. Wanneer begin april honderd duizenden Nederlander* en vreemdelin gen langs de bloeiende bollenvelden tus sen Sassenheim en Bennebroek naar de wilde bloemenfantasie van de optocht zullen kijken, zullen zij een „Bloemen- oaradijs" zien langs trekken, want op deze naam moeten kwekers en kunste naars hun creaties baseren, De H. Vader verliet het Vaticaan om 8.45 uur. In zijn auto zaten met het gezicht naar hem toegekeerd de kar dinalen Tisserant, deken van het H. Col lege en Pizzardo die de derde is in anciënniteit en aldus kardinaal Micara, de vicedeken, verving, daar deze nog steeds niet geheel hersteld is, en daar om hoewel hij in de St.-Jan aanwe zig was niet aan de stoet deelnam. Officieel heette het, dat de Paus zich „in forma privata" naar de kathedraal van Rome zou begeven, maar als er ooit van een triomf-tocht sprake is ge weest, dan was dat wel vanmorgen. De pauselijke auto omringd door de ron kende motoren van de speciale Ro meinse politieafdeling, die met de vei ligheid van de H. Vader is belast, reed door de stad met een snelheid, die men stapvoets kan noemen, en de ongetelde •duizenden langs de afgezette straten kregen dus ruimschoots de gelegen heid hun bisschop te zien en toe te jui chen. Inderdaad was dat de diepste bete kenis van de plechtigheid van vandaag: de Paus verscheen heden in zijn primai re functie van bisschop van Rome; nam bezit van de stoel van Petrus en de zelfde plek, waar de prins der aposte len in Rome woonde en richtte het woord dan ook op de eerste plaats tot de Romeinen. Voor de goede orde delen we mee, dat men voor een vergelijking inzake de al- lerplechtigste inbezitneming van vandaag moet teruggaan tot 1846 toen Pius IX in een fantastische stoet naar de St.- Jan trok. Hij was de laatste voor het verlies van de wereldlijke macht van de Pausen (1870). En na de verzoening van 11 februari 1929 bracht Paus Pius XI in november van dat jaar een offi cieel bezoek aan zijn kathedraal, (maar hij was toen al bijna acht jaar paus), terwijl Pius XII in 1939 op officiële wijze bezit nam van zijn kathedraal, maar de plechtigheid droeg toen een eenvoudig karakter. Vandaag daarentegen ontplooide het paushof alle pracht en praal, die denk baar zijn, terwijl de Italiaanse staat voor talrijke troepenafdelingen had ge zorgd, die de militaire eerbewijzen brachten. De H- Vader, werd in de kathedraal welkom geheten door de aartspriester van de St.-Jan, kardinaal Aloisi Masella, en de Paus antwoordde met een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan het feit, dat hij de lagere wijdingen in deze zelfde aartsbasiliek had ontvangen. Daarna overhandigde de kardinaal hem tvwee grote sleutels, .waarmee de H. Va- der dus in het bezit werd gesteld van zijn eigen kathedraal. De Paus aanbad het uitgestelde Al lerheiligste en vereerde de voornaamste relieken van de St.-Jan. Tijdens dit alles zong het koor het Te Deura. Daarna be steeg de Paus het hoofdaltaar en legde er een beurs op, die zijn geschenk be vatte aan de basiliek. Hierna ving de pontificale H. Mis aan, die door de kar dinaal aartspriester werd opgedragen, en waarbij, zoals dat heet, de H. Vader „vanaf de troon assisteerde". Van de officiële delegaties noemen we alleen de Italiaanse vice-premier Segni vergezeld van tal van leden van het ka binet, kamer en senaat en voorts de ZIJNE HEILIGHEID PAUS JO ANNES XXIII heeft zondagoch tend als bisschop van Rome bezit van zijn bisdom genomen in de basiliek St.-Jan van Lateranen. Franse ambassadeur bij de H. Stoel, die president Coty vertegenwoordigde. Zoals bekend, is het staatshoofd van Frankx-ijk sedert vele eeuwen (eerst de koning en later de president) ere-ka- nunnik van de St-Jan van Lateranen. Onder de pontificale H. Mis ri Paus Joannes XXIII zich in een preek speciaal tot de gelovigen van zijn bis dom Rome. In vroeger tijden, zo merk te de Paus hierbij op, had de inbezit neming van de St-Jan van Lateranen, de betekenis van een investituur van de Paus met het opperste geestelijke gezag in de wereld. Maar feitelijk is dit niet nodig, omdat de Paus direct na zijn keu ze dit reeds bezit. Tijden en smaken veranderen echter. De pompeuze op tochten waarin de Pausen zich vroeger naar de basiliek begaven zouden thans bevreemding wekken. Vroeger keek men trouwens naar de Paus op als een vorst, zo vervolgde Joannes XXIII, maar nu als naar een vader en herder. Hij wees er verder op hoe diep hij getroffen was door de grote belang stelling bij zijn Pauskeuze, niet alleen van de gelovigen maar ook van hen huiten de kerk. Dit betekent een be langrijke toenadering en een grote zegen, aldus de Paus. Uitvoerig sprak de H. Vader daarop over de betekenis van de verkondiging van Gods woord en van Christus' offer en over de taak van de priester. Hij herinnerde hierbij aan Pius XII. De boekwerken waarin zijn woorden staan opgetekend, zijn een belangrijke hulp voor ons, die in zijn voetstappen willen treden, zo zei de Paus en hij vervolg de: De grootste verdienste van Pius XII is zijn verkondiging van de evan gelische waarheid op de juiste wijze en op aangrijpende manier. De Paus zeide het voorts als zijn grootste plicht te achten de belangstelling voor de bij bel aan te wakkeren. De H. Vader wees in het eind van zijn preek op zijn leeftijd en zei er niet op te kunnen rekenen nog vele jaren te zullen leven. Maar zo zei hij, de dood is de poort naar de hemel. Na afloop van de pontificale H. Mis werd Joannes XXIII de kathedraal van Rome uitgedragen. Onmiddellijk daarna begon een verschrikkelijk gedrang, om dat al degenen, die binnen waren ge weest, nu ook de plechtige' zegen Urbi et Orbi buiten wilden meemaken. Op het grote voorplein stonden de mi litaire afdelingen van land, zee en lucht macht opgesteld terwijl ook de pause lijke troepen gereed stonden, (een pro tocolair en juridisch unicum!). Toen de militaire eerbewijzen voorbij waren, zong de H. Vader in plechtige vorm de ge beden, die van de apostolische zegen Urbi et Orbi 'voorafgaan. Daarna ver leende hij deze zegen, om precies half een, terwijl in heel Rome alle kerk klokken begonnen te luiden. Op de terugweg naar Vaticaanstad hield de pausstoet nog stil voor de oude basiliek van San Clemente (die de titel kerk is geweest van kardinaal De Jong). Hier bracht de Paus een niet-officieei bezoek, ter ere van deze verre voor ganger en martelaar, wiens feestdag juist vandaag werd gevierd. Tot slot melden we nog, dat de Paus woensdag in de Sixtijnse kapel de plech tige en gebruikelijke requiemmis zal bij wonen voor de zielerust van de kardi nalen, die in het afgelopen kerkelijke jaar zijn overleden. Dinsdag viert de H. Vader zijn 77ste verjaardag en donderdag keert hij terug naar het Lateraanse paleis om aldaar het academische jaar te openen- Op 30 november, begin van de Advent, zal de traditionele retraite in het Vati caan beginnen, tijdens welke alle audiën ties zijn afgelast. Maar daar de sjah van Perzië dan juist zijn officieel bezoek aan Italië brengt, (dat hij uitstelde ten gevolge van de ziekte en het overlijden van Paus Pius XII) zal de Paus hem naar verluidt op I december in plech tige audiëntie ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3