Afstandko van Haenen besliste de „nieuwe" Limburgse derby Fortuna '54 miste kort na de Rapid-treffer penalty 2 Enschede's verdediging had in laatste kwartier geen verweer N.A.C. scoorde in eigen doel En daaraan dankte Sparta een fortuinlijke zege Gelijkmaker van joeg Feijenoord Rijvers scoorde tenslotte Scheveningen stormpas m cle winnende goal PSV-schutters machteloos Penalty verhaastte onder gang van Willem II Elinkwijk sloeg in tweede helft toe Brabants trio nog verder achterop VVV's aanvallen waren gevaarlijker Piet Kraak maakte verkeersfouten DWS scoorde in 3 minuten twee maal Van der Hart kopte zijn enige kans over Snel Hongarije klopte België verdiend: 3-1 Voetbal in Engeland Gymnastiekvereniging werd koninklijk Jean Belira won Denemarken in finale Koning Gustaafbeker MVV liad helemaal geen stootkracht MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 PAGINA TRADITIES GEBROKEN Derby voor Ajax en Rapid M li§||gPIIPP^P liiis (Van onze sport-correspondent) GELEEN, zondag Vertwijfeld trachtte Fortuna de dreigende nederlaag af te wenden, nadat Haenen, zes minuten in de tweede helft, de bal via de lat achter doelman Bclski had gedeponeerd. Alle pogingen van Rapid om nu meteen maar ,.door te drukken" werden resoluut afgeweerd en onstuimig begon Fortuna zelf de krijgskansen te keren. Na 9 minuten kwam de grote kans. Bij een complete Fortuna-kanonnadc, tijdens welke doelman Jacobs en zijn mede-verdedigers murw gebeukt dreigden te worden, bleef voor Brull tenslotte nog slechts de noodrem over. Hij vloerde old horse Bram Appel en nog vóór alle in de na bijheid aanwezige Fortunezen met veel misbaar de scheidsrechter op deze bui tensporigheid konden attenderen, had Leo Horn reeds gedecideerd het bekende gebaar gemaakt. Penalty! Niemand twijfelde er aan of Angenent zou nu Rapid J.C. wel even „de das om doen". In de uiterste concentratie wachtte een als een veer ge spannen doelman Jacobs op het onvermijdelijke. Hij dook op het juiste moment èn in de juiste hoek. Maar het bleek van zijn kant verspilde energie. Angenent schoot wel hard, maar langs de verkeerde kant van de paalEn er zou nog héél wat moeten gebeuren om Rapid nu nog haar eerste overwinning op For tuna te ontfutselen. Zelfs toen Van der Hart, twintig minuten voor het einde, het Geleense front kwam versterken, bleek dit niet meer van beslissende invloed te kunnen worden. maar miste Angenent zijn penalty-droom- kans. Aanvankelijk leek Fortuna er niet door uit het veld geslagen. Na 25 minuten trok Van der Hart naar voren, waar hij nog herhaalde malen „in contact" kwam met Haenen, die zich had terug getrokken. Tien minuten lang liet Rapid zich inslui ten en moest de vier mans vooiphoede ziclh tot uitvallen beperken. Maar nadat Ja cobs bij een verraderlijke kopbal van Ra- vestein afdoende ingegrepen had, begon nen de Rapid-verdedigers meer ruimte te maken voor het Kerkraadse doel. Tegen het einde kwam nog de eerste en enige kans voor Van der Hart, die echter ver over het doel kopte Boeiend en spannend was vooral de eer ste helft, waarin Rapid opviel door tech nisch volmaakter spel, maar waarin de beste kansen voor Fortuna kwamen. Dank zij doelman Jacobs, die een verraseend schot van Jongen buiten de palen sloeg en op miraculeuze wijze in enkele seconden als stootblok fungeerde bij schoten van linksbackf!) Weber en van Bram Appel, bleef Fortuna elk succes onthouden Te meer ook omdat Leo Horn in de 18e mi nuut. na een flitsende combinatie Morand Appel, een doelpunt van Appel had af gekeurd. Eerder echter, in de vijfde minuut al, hadden alle Fortuna-aanhan-gers reeds op gelucht adem gehaald, toen een flitsende combinatie LenzHannemanLoo de Ge. leen.se verdediging, doelman Belski in cluis. volmaakt overrompelde. Op de doel lijn kon Van der Hart nog net de door Loo ingeschoten bal keren. Intussen hadden de stoppers Van der Hart en Smeets al menig stevig robbertje moeten uitvechten, de een met de robuus te Haenen, die met laaiende schoten op de proppen kwam. de ander met Bram Appel, die weinig kanK kreeg om zijn nog altijd gevreesde projectielen op het Kerk raadse doel te richten. Direct na de rust moest Mommertz een •wanhopige buiteling maken om Angenent het scoren te beletten en oven later g'.ng een door Angenent ingekopte en door Ra- vestein van richting veranderde bal ra kelings langs de verkeerde kant van de paal. Daarna viel echter al gauw de beslis sing. Haenen ontving een throughpass. Dc aanwezigheid van zowel Van der Hart als YVeber leken de sitnatie ongevaarlijk tc maken. Maar Haenen verraste Van der Hart en schoot meteen oerhard in, via dc onderkant van de lat 01 na zes minu ten. Vier hoekschoppen brachten daarna de nodige gevaren voor het Geleense doel, waar Belski bijna verrast werd door een inswinger van Loo. Na een fout van Mun sters schoot Haenen van minstens 30 me ter weer pal onder de lat. maar Belski liet zich nu niet verrassen. Tóen vond Fortuna het dan welletjes EREDIVISIE DWS—ADO R—1 SpartaN AC 10 Fortuna '54Rapid JC 0I Elinkwijk—NOAD 4—0 Willem II—DOS 2—6 AjaxBlauw Wit42 VVVSpel. Enschede 30 ScheveningenFeijenoord 12 PSV—MVV0—0 De traditie is er om gehandhaafd of gebroken te worden! De tra ditie handhaafde zich bjj Sparta NAC, want ook nu speelden de Bre- danaars op Spangen een goede par ty. Maar dc winst kregen zü déze keer toch niet, want de tradi tie werd gebroken in die zin dat thans Sparta de minimale zege boekte. De Rotterdammers bleven daarmee aan de kop en voorts bleef ook hun verhouding tot hun con currenten ongewqzigd. Van die concurrenten heeft WV zijn grote tlhuis-kraciht weer eens bevestigd: de Venloërs herstelden zich van de verleden week bij Feijenoord opgelopen nederlaag uit stekend, troffen een Enschede dat nog steeds en met name defensief ver onder zijn vorm van de eerste weken speelt en dat werkte een ruime VVV-zege in de hand, DOS wandelde voorts over Willem II heen en Feijenoord maakte bij Scheveningen géén fout! Ook in de middenmoot handhaaf den de clubs uit de bovenste helft zich tegen die uit de onderste helft Aldus trok Ajax in de altijd ontoe rekenbare Amsterdamse derby te gen Blauw Wit aan het langste eind en ook in de nieuwe Limburgse derby tussen Fortuna '54 en Rapid JC zegevierde de ranglijst o-ver de traditie, nu Rapid kans zag om de Geleners voor de eerste maal in eigen huis te kloppen. Het enige ge lijke 6pel kwam tussen PSV en MVV tot stand, DWS won normaal van ADO en ook de ruime meer derheid van Elinkwijk over NOAD bevestigde de krachtsverhoudingen zoals die thans duidelijk uit de ranglijst te lezen zijn. Intussen is de achterstand van het Brabantse staart-trlo opnieuw groter gewor den. Sparta DOS Feijenoord VVV Rapid JC DWS PSV Ajax MVV Spel. Enschede Scheveningen Elinkwijk Blauw Wit Fortuna '54 ADO nu als volgt: 12 18 27—11 12 17 29—17 12 16 34—18 12 16 22—14 12 15 26—15 12 15 20—13 12 14 22—14 12 13 25—19 12 13 23—19 12 13 22—22 12 10 24—27 12 10 2225 12 10 26—30 12 10 12—19 12 10 20—32 12 6 17—29 12 5 22—45 12 5 16—40 UTRECHT, zondag Het was vanzelfsprekend niet te ver wachten, dat het duel ElinkwijkNOAD de mensen een mooie partij voetbal zou brengen. Dat er desondanks nog negen duizend mensen naar Utrecht-Noord waren getrokken, was overigens geen bijzonderheid, want voor beide teams stond een cn ander op het spel, zodat er veel spanning mocht worden verwacht Daarvoor waren natuurlyk de meeste mensen gekomen. En niet voor niets ge komen, want het heeft er geruime tijd flink gespannen. En bovendien was het vertoonde spel beslist zo kwaad nog niet. De Tilburgers hadden zelfs een prima start met verscheidene snel uitgevoerde, uitstekende combinaties. Daarom was het wel erg sneu voor hen, dat de Utrechters bij de eerste de beste tegenstoot in de vijfde minuut door Marbach reeds 'n hart onder de riem kregen gestoken <10). Hoe vaak verder in de eerste helft een doelpunt lonkte, men kwam wederzijds niet verder dan tot beuken van het hout werk, welk spelletje in de tweede helft werd voortgezet, echter met dit verschil, dat er toen ook doelpunten vielen. In de elfde minuut bood debutant rechtsbinnen Boot De Jongh een prach tige kans en die werd uitstekend benut (20). En nog geen minuut later scoorde de op de grond liggende Kruin (30). De zelfde speler bracht uit een door Boot ge nomen hoekschop in de achttiende minuut met een zeer mooie kopbal de stand op 40 en met die goal werd de score geslo ten. Hierna werd het rommelig binnen de lijnen, waarna de strijd tenslotte uitmond de in een futloos gedoe. De voctbalwedstryd tussen de nationale teams van Hongarye en België, die gis termiddag in het Nepstadion te Boedapest werd gespeeld, is in een 31 zege voor de Hongarqe geëindigd. De ruststand was 1—1. Het was een harde, snelle en aantrek kelijke wedstrijd, die de amper 40.000 toe schouwers te zien kregen. Zowel voor de rust als na de hervatting waren de Hon garen aanzienlijk sterker dan hun tegen standers. Het was vooral aan doelman André Vanderstappen te danken, dat de ruststand ondanks het Hongaarse over wicht toch nog 11 werd. Gezegd dient evenwel te worden, dat de Hongaarse voorwaartsen vooral in de eerste fase van de strijd wel wat erg kwistig met de kan sen omsprongen. In de tweede helft werd het Hongaarse overwicht nog groter. De strijd speelde zich dan ook vrijwel geheel af op de Bel gische helft. Toen moest ook Vanderstap pen capituleren. Tweemaal kon midden voor Tichy de Belgische doelman passe ren, zodat de eindstand 3—1 werd. Het eerste doelpunt scoorde rechtsbin nen Janos Goeroecs in de 37e minuut van de wedstrijd. Van zeker 20 meter school hij onverwachts keihard in (10). Enkele seconden voordat de eerste speeltijd ver streken was sprintte André Mallants, de debuterende Belgische middenvoor langs twee tegenstanders en tegen het schot van de Belgische aanvalsleider had doelman Torok geen verweer. (11). In de 18e minuut na de rust bracht Lajos Tichy, uit een voorzet van linksbinnen Sandor, de stand op 21 en amper vijf minuten later zorgde dezelfde speler voor het derde doelpunt. De wedstrijd tussen de B-teams van België en Hongarije, welke te Charleroi werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel. 11. Beide doelpunten werden vóór de rust gescoord. (Van onze sport-correspondent) VENLO, zondag Nog een kwartier was er te spelen in de wedstrijd VVVEnschede cn nog steeds hadden de ruim tienduizend kq- kers, geen doelpunt mogen aanschouwen. De match was tot dan toe zonder meer goed geweest. Het aankijken alleszins waard, maar eigenlijk zonder de enerve rende momenten, die dc man langs de lqn nu eenmaal nodig heeft om in wild enthousiasme uit te barsten. VVV had een pittige partij ten beste gegeven, die niet alleen niet onderdeed voor het wel licht iets soepelere en fraaiere spel van de Enschedese sportclub, maar dc Vcnlo- naren een lichte veldmeerderheid en zelfs meer kans op een treffer had ge geven. Die treffers kwamen in dit laat ste kwartier wel. De Enschedese ploeg wilde het eigenlijk wat te mooi doen tegen de geïnspireerd spelende achterhoede .en de elastieken middenlinie van VVV. Abe c.s. probeerden met listige combinaties het doel van Cor- dang te bereiken. Het was vaak wel heel mooi om te zien hoe in de korte passes de bal van man tot man ging, maar het was ook wel vreemd, dat de Enschedeërs het roer niet omgooiden toen zij merkten, dat al dit getiktak tegen de fel tackelende Ven- Dc beide ploegen uit Manchester hebben zich in de Engelse League goed hersteld. Manchester United behaalde een 21 zege op Luton Town en Manchester City bereikte bij Blackpool een 00. Een grote verrassing was ook de 4—0 nederlaag op eigen terrein van Tottenham Hotspur tegen Birmingham City. De stand aan de top van dc eerste divisie is: 1. Arsenal 1925, 2 Bolton Wanderers 1823, 3. Wolverhampton W. 1322, 4. West Bromwich A. 1822. 5. Preston North End 1922. 6 Not tingham Forest 1820, 7. Blackburn Rovers 1819, 8. Luton Town 1819. De uitslagen ludien: Eerste divisie: Aston VillaPreston North End 20, Blackburn RoversLeeds Uni ted 24. BlackpoolManchester City 00. Chel seaArsenal 03 Manchester United—Luton Town 21, Newcastle UnitedWest Bromwich Albion 12, Nottingahm ForestEver ton 21, Tottenham HotspurBirmingham City o4 Westham United—Leicester City 03, Wolver hampton Wanderers—Bolton Wanderers 12. Tweede divisie: Barns ley-Lincoln City 22, Bristol CityScunthorpe United 01, Ca-r- 22 Brighton and Hove AlbionSwansea Town diff CitySheffield Wednesday 22, Charlton AthleticLeyton Orient 41, Grimsby Town Ipswich Town 23, Huddersfield TownFulham 21. LiverpoolBristol Rovers 21, Middle sbroughDerby County 50, Rotherham United SundeTland 04, Sheffield WednesdayStoke City 2—1, lose verdedigers geen zoden aan de dijk zette. Deze defensie was alleen open te breken met brede stormlopen over de vleu gels. In deze geest probeerde VVV het zowel voor als na de rust en alleen daardoor reeds hadden de Venlose aanvallen een gevaarlijker karakter. Niettemin bleef met het verstrijken van de tijd de dubbele nul op het scorebord gehandhaafd en, toen het laatste kwartier was aangebroken was er nog alles mogelijk. Dat het in die laatste vijftien minuten echter nog 30 zou worden ging elke ver wachting te boven. Het was eigenlijk of de Enschedese achterhoede een beetje uit het lood gespeeld was door het voortdurend geroezemoes van de Venlose aanvallers voor het doel van v. d. Wint. In de dertigste minuut kwam de eerste treffer. Schatorjé plaatste de bal in een gat in de Enschedese defensie, Erkens spurtte er achteraan en maakte er een voorzet van naar Spikofski en deze bracht het lijntje tot een orkaanachtige uitbarsting door 1—0 te scoren. Even veerde Enschede op, maar niet te stuiten kwam VVV terug en zes minuten later friemelde Erkens zich met de bal langs Odenthal en v. d. Wint, toen Theuws een scherpe voorzet in het straf schopgebied had geplaatst: 2—0. In de ne gen en dertigste minuut bekleedde VVV zijn zetel met fluweel. Spikofski pikte nu de bal op uit een scherp genomen vrije trap van Klaassens en v. d. Wint moest voor de derde keer vissen. Gistermiddag heeft de burgemeester van Renkum, mr. D. Matzer van Bloois, de gymnastiekvereniging „Bato" te Ooster beek het diploma overhandigd, behorende bij het predikaat „Koninklijke", dat H. M. Koningin Juliana aan de vereniging heeft verleend. Een beeld van sporttnanswanhoop: N.A.C.'s linkshalf Pelkmans heeft zojuist zelf Sparta's enige (en winnende) doelpunt gescoord, toen hij de voorzet van Van Ede (geheel links) wilde onderscheppen. De fotograaf heeft de onfortuinlijke Bredenuar in het' gras horen brommen...! De Franse coureur Jean Behra ia winnaar geworden van de wedstrijd om de vierde grote prijs van Venezuela; hij reed met zijn 3 liter Ferrari de 755 km in 4 uur 45 minuten en 58,4 seconde Ook de tweede-, derde- en vierde plaat sen waren voor Ferrari, met de coureurs Julio Pola, Gino Munaron en Miroto- selli. SPANGEN, zondag Een gedesillusioneerd NAC verliet het veld Het had zo mooi kunnen zijn en het had zo heel anders kunnen aflopen.... Maar juist in dit „ais" schuilt de nederlaag, die de Bredase wit- hemden van Sparla te slikken kregen: ais NAC meer profüt had kunnen trek ken uit de vele aanvallen, als NAC niet juist iedere keer weer opnieuw voor het heiligdom van Van Dijk had gefaald, had het score-bord waarschijniyk wei een andere uitslag te zien gegeven. Maar nu werd het 10 voor Sparta, jammer voor NAC. gelukkig voor de Rotterdam mers, die in feite wel iets meer hebben gekregen, dan zij, gezien het vertoonde spel, hebben verdiend. Het eerste doelpunt viel al in de acht ste minuut, toen Geel de bal achter De Rijk werkte. Maar scheidsrechter Aal- brecht had hands gezien en dus ging het feest niet door Van Ede zou het een paar minuten later beter doen: ter hoogte van de cornervlag kreeg hij de bal van Van der Gijp. een lage voorzet en toen was het de NAC-linkshalf Pelkmans. die Sparta een dienst bewees, door het brui ne kleinood maar in eigen doel te schie ten (10). Er kwam spanning. Sparta kreeg er zin in en overspeelde het zich danig werende NAC. En toen gebeurde het: Van Hoogen- huizen en Van der Gijp sprongen naar de baleen driftig fluitsignaal en vervol gens het bekend^ gebaar haar de witte stip. NAC accepteerde deze beslissing niet. schopte zelfs de bal het veld uit maar de arbiter was doof voor alle protestde monstraties. Het was Bosselaar, die aan alle geloei een einde maakte door de bal een niet onaanzienlijk aantal meters naast het doel te schieten.... NAC ontworstelde ziclh aan de zware Sparta-druk. De Bredanaars waren zelfs in staat, het spel naar de andere kant te verplaatsen, maar juist op het laatste ogenblik faalden de withemden Het tem po zakte aanzienlijk, zo zelfs, dat alleen een Victor Silvester met zijn langzame foxtrots er enige aardigheid in gehad zou kunnen hebben. Zo duurde het tot de rust. Na de rust ging het iets vlotter: beide partijen kregen hun kansen, maar wis ten er niets behoorlijks mee te doen. Al leen Van Ede scoorde, maar voor de tweede maal werd het Sparta-doelpunt afgekeurd Dat gebeurde juist in een pe riode. toen Bouwmeester na een botsing per brancard het veld moest verlaten. Ge- (Van, onze Haagse sport-correspondent) HOUTRUST, zondag Dc techniek, waarmede Feijenoord op Houtrust de defensie van Scheveningen/ Holland Sport bestookte, was toch niet voldoende om een sprekende overwinning vast te leggen. De Rotterdammers mochten zich zelfs gelukkig prijzen, dat de volle winst niet bij de Hagenaars terecht is gekomen. Men zou er werkelijk niet vreemd van hebben opgekeken, want tegen de technische meerderheid van Feijenoord plaatste SHS een enthousiasme, dat bij vlagen zelfs leidde tot een lichte veldmeerderheid van de Hagenaars. De gelijkmaker, welke SHS kort na de rust achter Pieters Graafland deponeerde, maakte dc Hagenaars nog feller, maar ook Feijenoord werd toen blijkbaar wakker geschud, want onverwacht toog de serie sterren, de flonkerende puntjes in de Rotterdamse aanval, aan het fijne borduurwerk. Acht minuten na de Haagse gelijkmaker, bouwden Rijvers cn Cor v. d. Gijp, een combinatie op, die sloot als een bus en waartegen de com plete verdediging van SHS niets had in te brengen. Rijvers maakte met een flitsend schot het werk af, Landman stond volkomen buiten de baan van het schot en zo had Feijenoord opnieuw de leiding genomen, een doelpunt tenslotte, dat beslissend was voor dit pittige duel voor 25.000 toeschouwers gespeeld. Feijenoord liet SHS niet de gelegenheid onmiddellijk met felle charges het initia tief te nemen. De Rotterdammers bele gerden pal na de aftrap het doei van Landman, maar door Schouten. Cor v. d. Gijp en Rijvers werden kansen gemist, waarvan een schutter nauwelijks durft te dromen. Pas na een kwartier had Schou ten succes. 01. maar daarmede moest Feijenoord het tot ver in de tweede helft stellen In die tussentijd had ook SHS van zich doen horen. Pieters Graafland, die zich in deze wedstrijd de hardste speler Schouten is door de S H. S.-defensie geglipt, omspeelt ook keeper Landman en gaat Feijenoords eerste doelpunt scoren. in het veld toonde en zonder aanzien des pe-rsoons spelers omver liep, kon op het nippertje een enorm hard schot van Mo reels onder de lat stoppen en Huntink ko gelde een voorzet van Wim Zwarts hard naast. Het ene doelpunt was beslist voor Feijenoord niet voldoende om de wed strijd te winnen. SHS greep de gelegen heid dan ook aan, direct na de pauze met aaneengesloten aanvallen het doel van Feijenoord te belegeren. Een verrassend schot van IJspelder stopte de Rotterdam- sen doelman met een bliksemsnelle reac tie. Het Haagse offensief duurde voort Het succes kwam na een kwartier toen Moreels uit een hoekschop met een felle kopstoot de bal in de hoek joeg, 1—1. Deze treffer bezorgde Feijenoord een schok, want direct na de aftrap trok de aanval in vol tempo voorwaarts. De Haag se verdediging kon de lawine aanvallen tenslotte niet meer de baas en een bril jant staaltje voetbal tussen Rijvers en Cor v, d. Gijp werd tenslotte door Rijvers met een prachtig doelpunt bekroond. Fel bleef SHS doorvechten, doch de Rot terdamse defensie gaf geen gelegenheid meer tot dicht bij het eigen doel door te dringen. Een uiterst spannende wedstrijd, kundig geleid door scheidsrechter La Croix, eindigde met. een magere maar verdiende Rotterdamse zege. lukkig bleek zijn blessure niet van ern stige aard, want tien minuten later ver scheen hij weer op het appèl. NAC bouwde enkele aardige combina ties op. Bouwmeester en Lazeroms lieten leuke dingen zien. maar het was allemaal te mager om de Sparta-achte-rthoede, waar in vooral Schilder uitblonk, te verschal ken. Van Hoogenhuizen. die het publiek tegen zich kreeg, door de manier, waarop hij meende zijn tegenstanders te moeten aanvallen, ging naar voren, maar ook dat hielp niet. NAC kreeg zeker nog goede kansen, maar verknoeide ze alle. De kantonrechter te Bergen op Zoom, mr. P. Goderie, heeft gisterenmorgen de Zierikzeese hotelhouder Piet Kraak, oud-doelverdediger van het Nederlands elftal, wegens verkeersdelicten veroor deeld tot twee maal 100 boete subs, 2 x 20 dagen hechtenis en tot intrekking van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van 2 maal 3 maanden. De officier van jus titie had 2 x 100 subs 2 x 20 dagen en intrekking van de rijbevoegdheid voor 2 maal 6 maanden geëist. Aan Kraak was ten laste gelegd, dat hij op 21 september in Steenbergen, op de provinciale weg tussen Kruisland een voor hem rijdende auto, op onverantwoor delijke wijze had „gesneden" en voorts dat hij daarna zijn auto op zodanige wijze had gestopt dat de bestuurder van een hem achterop komende auto ernstig was gehinderd. Kraak ontkende en zei dat hij normaal was gepasseerd en na door de andere auto met vol licht te zijn gehinderd, normaal had gestopt om de bestuurder van de an dere wagen erop attent te maken. Ge tuigen verklaarden echter anders en noemden het optreden van Kraak brutaal. De officier van justitie zei uit de getui genverklaringen de overtuiging te heb ben gekregen dat Kraak „zich op een manier had gedragen die alle normen van fatsoen en Van verkeersbegrip op uit zonderlijke wijze tart". Denemarken heeft zich in de eindstrijd van de wedstrijden om de Koning Gustaaf-beker geplaatst. Een overwin ning van Nielsen en Ulrich op de Fran sen Viron en Deniau te Parijs met 108 4—6 64 97 bracht de stand op 30. Denemarken komt in de finale tegen de winnaar van Zweden—Italië (5—7 dec. te Rome). In de laatste twee enkelspelen werd het 5—0. Ulrich won van Viron 64 7—9 64 6—4 en Nielsen van Re- navand 64 64 63. AMSTERDAM, zondag Ook tegen ADO heeft DWS bewezen tot dc vooraanstaande ploegen in de Erc-Divisie te willen blqven behoren. De weliswaar krappe 2—1 zege kwam dan ook met goed voetbal tot stand en daar ADO in spcelkwaliteit niet ver bü de Amsterdammers achterbleef, heeft het ongeveer 12.000 man sterke publiek een goed duel gezien. Meer dan DWS, dat vooral op de kunde van doelman Kok strandde, heeft ADO het spel in handen gehad, maar door do assistentie van hun halves konden Mes man. Boskamp niet zo bijster op dreaf en spil Niessen het Haagse aanvalsspel aa,n banden leggen. ADO kwam reeds 't eerste half uur beter uit de voeten, maar meer dan enkele cor ners putte ADO dan ook niet uit het of fensief en DWS liet in het laatste kwar tier voor rust. toen de Amsterdammers veel actiever werden, al meer aanspra ken od een treffer gelden. Het schot van Klaas Smit trof echter de paal <>-> Kick met soepele passes een uitstekend spel verdeler lepelde de bal over het lege doel. Overrompelend was de start van DWS In de tweede helft. De combinaties tus sen Klein en De Oude. tussen Kick en Vonhoff en afgemeten passes van Van Doorneveld liepen ongehinderd over de Stadion-grasmat. Toch werd ADO niet weggespeeld en door Theo Timmermans scheen ADO een treffer nabij, maar nu stond de staander opnieuw succes in de weg. Het minder krampachtige voetbal van DWS kon niet onbeloond blijven. En in de 20e minuut werd de scoore dan ook door De Oude aangesneden. En nog geen drie minuten later rondde Van Doorne veld net.1eR een voorzet van Kick af: 20. Van dat. moment af begreep ADO dat het andere daden moest gaan stellen. DWS ging jet*. terug, maar het aanvals spel van de Hagenaars, waaraan nu voor al Theo Timmermans en Clavan met veel raffinement te pas kwamen, was niet vloeiend genoeg. Het zou misschien zelf* wel onbeloond zijn gebleven, als Boskamp in de 32e minuut niet een klein foutje had gemaakt- Hij kopte de bal namelijk voor de schiet- voet van Haak, die deze kans benutte en voor 21 zorgde. Heel agressief werd ADO toen nog. om dat DWS helemaal defensief ging spe len, maar een draw konden de Hagenaars niet meear forceren. EINDHOVEN, zondag De 13.000 toeschouwers in het Philips Sportpark hebben tydens de wedslrqd PSVMVV veel meer reden gehad om Ie mopperen (wat ook prompt gebeurde) dan om te juichen. Dit laatste was er niet één keer bij, want de eens zo roem ruchte Eindhovcnse schutters vonden nimmer het net van de tegenstander, evenmin als de weinig gevaarlpke aan vallers van de Maastrichtse ploeg. Het was niet alleen door het gebrek aan doelpunten een teleurstellende wedstrijd. Die teleurstelling werd veel meer veroor zaakt door het slechte spel van vooral PSV. Het falen is voor een deel verklaar baar door de afwezigheid in de Eindhoven- se gelederen van Piet Kruiver en Jan Ren ders. die met het militaire elftal in Por tugal vertoeven en van Roel Wiersma, die wegens een blessure de rol van toeschou wer moest spelen. Eerst vrijdag kwam vast te staan, dat Van Wissen, die een week geleden wegens een blessure verstek moest laten gaan, weer beschikbaar zou zijn. Zonder hem zou het met PSV wel heel erg geweest zijn want Van Wissen was de enige PSV-er, die er iets van maakte. Hij blonk zelfs uit tot verdriet van zijn vroegere clubge noten! Maar ook Van Wissen kon niet verhin deren, dat MVV, dank zij beter verzorgd spel en beter ploegverband voor rust het meeste te vertellen had. Maar de Maas trichtse voorhoede met Ummels als de sterkste troef, beschikte niet over stoot kracht. Zodoende was PSV niettegenstaan de het falen van Röhrig en invaller Rol in de voorhoede toch wel iets gevaarlijker. Na de hervatting werd de wedstrijd als kijkspel nog minder aantrekkelijk, aan gezien nu ook MVV begon te schutteren. Er kwam tenslotte nog grote spanning ten gevolge van een hevig slotoffensief van PSV. Met nog enkele minuten te spelen schoot Dan Ekner tegen de paal en miste Röhrig een hem door Ford geboden kans, die hij zeker had moeten benutten. (Van onze sport-correspondent) TILBURG, zonda* Een reflex van rechtsachter Formanoy In de 14de minuut van de tweede helft legde de grondslag voor de uiteindelijk en tenslotte over-duideljjke zege va" DOS. Zonder enige noodzaak sloeg Formanoy naar de bal en zag een fractie later Van der Linden zijn ploeg vla een strafschop naar 13 schieten. Dit op een moment, dat Willem II alle kansen had over de 12 achterstand heen te stappen. Vlot werd het t oen nog 1—4 en 2—4, maar tenslotte in de laatste minuten toch 26. Een smadelijke nederlaag weer voor de Tilburgers, die zich vol energie in de strijd hebben geworpen en die, tot aan de strafschop, praktisch alle voorgaande minuten een veldmeerderheid hadden gehad. Maar ondanks alle ijver telt de Tilburgse ploeg te veel zwakke plekken en dat wordt keer op keer funest. DOS daarentegen speelde een defensief bekeken party, met op zqn tijd vlymscherpe en op maat gestelde uitvallen. En deze uitvallen werden de regelrechte oorzaa" van de nederlaag van Willem II. Een fel Willem II schiep zich reeds in de eerste minuten, vooral dankzij Zaro, royale kansen, die echter door Koopal, Zaro en De Zwart niet werden benut. Maar toen al bleek, dat de dekking in de Utrechtse achterhoede heel wat degelij ker was dan aan Willem II-zijde. Invaller stopper Koole bleef een hinderlijke scha duw voor midvoor Koopal, al bleef dan heel wat duwen in de rug van de Tilbur gers onbestraft. Aan de andere zijde fungeerden Formanoy en Van Bladel als backs rund stopper Mertens. Hier was de dekking heej wat losser en dat was juist een kolfje naar de hand van heel de Utrechtse voorhoede. Toch bleef het overwicht in Willem II- handen. Vandaar een kans voor De Jong, die hem ten onrechte voor buitenspel werd ontnomen. Een uitval van DOS een prima combinatie overigens ein digde met een schot van Lammers tegen de paal. Uitstekend ook weer wa6 de uit val van de Urec'htenaren in de 20ste mi nuut, waarbij Van der Linden van de rechtervleugel een voorzet afgaf, die d°°r Lammers met het hoold rustig in de eer ste winst werd omgezet (0—1). Zes minu ten later was het rechtsbuiten Van der Heyden, die een aanval van zijn linker vleugel met nuchterheid voor een tweede doelpunt benutte. Nog altijd was Willem II desondanks in het veld de sterkste. Maar de Tilburgse ploeg miste de bewegelijkheid van de gasten en ook de individuele bekwaam heden zaten in de andere hoek. Toch kre gen die gasten het vaak heel lastig Zo b.v. in de 29ste minuut, toen Westphal de bal over eigen doel moest wegtrappen. Terwij] Willem II even later De Zwaft moest vervangen door Mathijs, kreeg Va« Elderen in de 40ste minuut kans Koopa1 te lanceren. Daarbij werd het 12. Een minuut later kreeg heel de Tilburg se voorhoede kans van dichtbij op D® Munck te vuren. Het gin« allemaal ®r? hard met dat schieten, maar tot vierma31 toe dook er een been of lichaam op het bleef 12. Even voor de pauze moeS' Koole zich bij DOS laten vervangen do° Okhuijzen. Na de thee zette Willem II zich op' nieuw schrap. Zaro had pech echter zijn vrije trappen kwamen van te ër0. afstand om De Munck te kunnen veron rusten. Gevaarlijk waren wel de aanval!®" van Luiten en Van der Linden. Onnod1» echter de strafschop, die Formanoy woon weggaf in de 14e minuut. Een "V nuut later legde Lammers Mertens in o luren en voor Feyt (overigens toch meer in topvorm) was er geen houden aan (14). Van Elderen de zwakste rn3 in de Tilburgse aanval nog altijd k ;n nieuwe kansen. De Jong greep de zijne de 19e minuut en nog leken de kansen nie verkeken. Maar opnieuw weigerde de Tilburg3 voorhoede haar kans te grijpen en we.;t kwamen de Utrechtenaren dreigend u._ hun defensie gekropen. In de 38ste nuut schoot Lammers weer raak (25) in de laatste seconden zag de Utrecht- aanvalsleider, na een pas van Luiten, h eens weer een gaatje. En dat beteken tegenover een te iaat uitvallend» *ey 2—6.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6