.-•• Daqblad voor-Schiedam-en omstreken f Rook, smook en driehoek Niet alleen vakbeweging deed bestedingsbeperking slagen Teleurstelling bij wei !^k.^i,e over houding van het N.V.V. Rook en smook van Waterweg verstikken Westlands groente Minister ging op oriëntatie uit Licht; geen vervoer Staking in Belgische nuts bedrijven geëindigd Een dode kwam terug Niet-erkende bond tegen boycot-actie Üc wil Bolletje Aankomst der 37 Heden ver jaardag van Paus Joannes Personeel van openbare vervoers middelen legde werk neer Uitspraak kwestie Elisabeth Boll Lastig, maar ook romantisch DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 in het Westland Duitse kustvaarder op strand van Vlieland Vissen zoals vroeger -SP dc Stuurgroepaan W aterweg Boer door tuinder verdrongen Onderwijs en voorlichting Vrijdag aanstaande Niet beducht voor welvaar Is stijging der werknemers HET WEER VOOR MORGEN RUSTIG WEER nieuwe schiedamsche courant (Van onze verslaggever) Nu er een overschot op de betalings balans is, begrijpt niet iedereen, dat dil I niet wil zeggen dat alles weer gezond is. Evenals bij hcj betalingsbalanstekort in 1956, dreigt er een miskenning van hel (eit, dat het verschil maakt, waaraan iren zijn geld uitgeeft. Wanneer men de oorzaken nagaat van het huidige overschot en de aanwas der deviezenreserves, valt op, dat er een erote terugval is in het investeringsvolume, dat er een sterke daling is van de voorraden en dat op grote schaal kapitaalinvoer hecfl plaats gehad door verkoop van effecten aan het buitenland. De bestedingsbeperking is geslaagd, heeft minister Hofstra gezegd, o.a. door de zelfbeheersing van de vakbeweging Ik heb hem echter niet horen vermelden. Aan boord van Hr. Ms. „Luymes zijn de 37 verstekelingen, die het grootste gedeelte van de reis naar Indonesië hebben gemaakt met de >tJohan van Oldenharneveldt aan gekomen in Merauke op Nederlands Nieuw-Guinea. De foto toont de registratie door de heer Van der Meulen, ambtenaar van de dienst Voor Sociale Zaken in Hollandia, die met zijn assistent een week in Merauke verbleef, ter verzorging van de 37. Vandaag, 25 november, viert Paus Joannes XXIII zijn 77ste verjaardag. Ter «eiegenheid daarvan celebreerde Hij van- 'norgen niet in Zijn privé-kapel, maar droeg Hij om 7 uur de H. Mis op in de kapel van Zijn staatsie-appartement in tegenwoordigheid van de ledeö der Pauselijke Anticamera. Gistermiddag is de 230 brt. metende Duitse kustvaarder „Ems" uit Haren d°or de kapitein op het strand van het eiland Vlieland gezet. Het schip was lek maakte 30 graden slagzij. De lading bestaat uit krijt, dat nu in een lichter zal worden overgeladen. Later zal wor den getracht de kustvaarder naar Har ingen te slepen. (Van onze Haagse redactie) In zijn reeks provinciale bezoeken heeft minister dr. A. Vondeling zich gisteren georiënteerd omtrent de situatie van de landbouw en de agrarische problemen van Zuid-Holland. Na eerst een vergade ring van Gedeputeerden te hebben bijge woond bezocht hij een bijeenkomst van de Gewestelijke Raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap en 's avonds nog een vergadering van het ambtelij ke college van Consulenten voor Zuid- Holland. Onderwerpen, die de speciale aandacht van de minister hadden, waren de ves tiging van verdreven tuinders uit verste delijkend gebied in de zgn. B-driehoek (Berkel. Bleiswijk. Bergsehenhoek), de kwestie van de stichting van de stad Wils- veen en de luchtverontreiniging en licht- belemmering door gassen en dampen uit de industriecomplexen aan de Water weg. Omtrent het laatste punt kon de minis ter mededeling doen van de oprichting van een werkgroep, de zgn. „Regionale Stuurgroep Nieuwe Waterweg". In deze groep met haar merkwaardige naam (Wat stuurgroep precies is. weet ik niet, zei dr. Vondeling), hebben 25 personen zit- ting van de verschillende ziektenkundige diensten meteorologen, vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven en anderen, die op enigerlei wijze nauw betrokken zijn bij de kwesties van de verontreiniging van lucht en water. Ér zijn immers reeds gevallen, waarin schade door afgewerkte gassen van fa brieken is geconstateerd. Ook een commis sie van het T.N.O. zal zich hiermee bezighouden. Een samenvattend rapport over deze zaken valt in januari te ver wachten Men is met de oplossing van een aantal dezer vraagstukken reeds een eindweegs gevorderd. Wat betreft de ver- zilting van land- en tuinbouwgronden zag de bewindsman slechts „enig perspectief". Ten aanzien van de B-drichock ver klaarde de minister, dat uit kringen van het Landbouwschap daartegen nogal wat bezwaren zijn gerezen. Men acht het daar onjuist agrarische gronden te onteigenen ten behoeve van ander agrarisch ge bruik. Voorts meent men, dat de stichting niet het recht zou mogen hebben elders in het land boerderijen op te kopen ter compensatie voor de boeren, die thans in dc driehoek zijn gevestigd, terwijl men het evenmin verantwoord acht voor tien procent in het benodigde kapitaal garant te staan uit door heffing verkregen boerenfondsen. De minister, die voorstan der bleek van het driehoekplan, verklaar de zich door deze opvatting op onplezie rige wijze verrast. Dc komende maanden, zo deelde de heer Vondeling verder mede op een gisteren avond gehouden persconferentie, zal ook t probleem van de landbouwvoorlichting speciaal onder de loep worden genomen. Binnenkort, is er ook een bespreking met de organisaties over een wetsontwerp Landbouwvoorlichting te verwachten. De positie van de tuinbouw, de ruilver kaveling, de prioriteit van tuinbouw gronden ten aanzien van het grondgebruik („veel grond wordt nog extensief be bouwd, die men beter voor tuinbouw kan gebruiken") zijn eveneens onder de aan dacht van de minister gebracht. Binnen kort is een beslissing te verwachten over de verhouding tussen de directies van tuinbouw en tuinbouwonderwijs en de di rectie landbouwonderwijs. Het ligt in de bedoeling dat 't tuinbouwonderwijs onder de directie landbouwonderwijs gaat res sorteren. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat voorlopig niet valt te verwach ten dat er in Boskoop een hogere tuin bouwschool zal komen met een aansluiting op de universitaire studie. Ook in Naald wijk bestaan hieromtrent verwachtingen, terwijl men in Nijmegen een katholieke hogere landbouwschool wenst. (Van onze correspondent) BRUSSEL, dinsdagmorgen de Belgische gas- en elektriciteitsbe- "■"tiven wordt vandaag weer gewerkt. Na gen langdurige vergadering gisteravond. ii'aaraan, onder presidium van premier j^skens, met naast zich de ministers van f, e>d en economische zaken, een veer- 'gtal gedelegeerden van dc stakende ka tholiek,, en socialistische vakbonden van et Personeel van de gas- en elektriciteits- "earÜven, alsmede directeuren van deze ""'«bedrijven deelnamen werd tenslotte *®Ken middernacht een akkoord bereikt, mul "e staking, die dc staat elke dag 60 d"uJOen frank kostte als vergoeding aan j e meer dan 600.000 gedwongen werklozen een einde gekomen. i**et akkoord behelst, dat door nieuwe j "klingen in de verschillende categorieën u °"sverh°ging zal worden toegepast. Ar- lc„ ers- die niet onder de categorieën val- 11 zullen een premie van 1.000 fr. ontvan- v h. Voorts wordt de produktiepremie. die Ze°uger werd uitbetaald gehandhaafd. De in Sedraagt 2.000 fr De helft hiervan zal december, de rest in februari worden gekeerd. De loonsverhogingen gaan in et terugwerkende kracht vanaf 1 okto- r 1958 Tenslotte is men overeengeko- iïH?' d.at met de bij de staking betrokken e„ 'anties zal worden geconfereerd over den statuut, dat zou kunnen leiden tot aan- 0 van de arbeiders in de welvaart der St.dernemingen. Het is gelukkig, dat gr zo goedig een einde aan de staking is geko ste Want de gevolgen ervan namen j 6ds ernstiger omvang aan. Zo waren auto motor of fiets of te voet heen te be geven. Sommigen kwamen zelfs met paard en kar naar hun bureaus gereden. De verkeersdrukte in Brussel was enorm groot Alle politiekorpsen waren gemobili seerd' om te trachten het verkeer in goe de banen te leiden. Een zeer groot aantal mensen kwam te laat op bet werk Het Internationale Gerechtshof zal vrij dag in het Vredespaleis te 's-Gravenhage in een openbare zitting uitspraak doen in het geding tussen Nederland en Zwe den over het voogdijschap over Elisabeth Boll. De zitting zal 's middags om vijf uur beginnen. Vierentwintig uur. nadat hij te Cairo was overleden, is sjeik Joes- sef Naboelsi, prediker van de Omajjaden-moskee te Damascus, zijn woning binnengestapt, waar zijn vrouw en kinderen bezig wa ren rouwbetuigingen in ontvangst te nemen. De sjeik was. zo melden de Egyptische bladen, naar Cairo gegaan om zich daar voor een hartkwaal te laten behandelen. Hij ontmoette op straat een vriend, sprak hem aan en zakte terstond in elkaar. De vriend liet de man naar een ziekenhuis, brengen, waar men zijn dood constateerde. Daarop stelde zijn vriend de fa milie telegrafisch in kennis van het overlijden. Maar de prediker bleek niet dood te zijn. Hij reisde terstond naar Damascus zonder van tevoren zijn familie ervan in kennis te stellen, dat het overlij densbericht op een vergissing be rustte welke offers de stabiel gebleven prijzen, bij stijgende kosten en lasten, van het be drijfsleven hebben gevraagd. Ik wil hierbij niet praten van „zelf beheersing". Men zou mij terecht voor de voeten werpen, dat men niet anders kon omdat de marktverhoudingen door de bestedingsbeperking het vragen van ho gere prijzen niet toelieten. Ik waag het echter anderzijds te betwij felen of men de vakbeweging alleen de pluim op de hoed kan steken voor de ge* slaagde bestedingsbeperking wegens door hen betoonde „ze'fbeheersing". Het is iedere ingewijde duidelijk, dat loonacties toen desastreuze gevolgen zou den hebben gehad voor de nationale eco nomie, de werkgelegenheid en derhalve voor de werknemers zelf. Medewerking door de vakbeweging was een blijk van nuchter realiteitsbesef. Een realiteitsbesef, dat nu in mindere mate aanwezig blijkt, gezien de recente uitla tingen van N.V.V.-zjjde. Dit zei mr. Fr. van Th iel, voorzitter van dë Algem. Kath. Werkgeversvereniging in een voordracht over actuele problemen die hij gistermiddag te Tilburg hield voor de afdelingen van deze organisatie ;n de bisdommen 's-Hertogenbosch en Breda. De mogelijkheid om tot een oplossing te geraken van de door de regering aan de S.E.R. voorgelegde vragen, zo zei de oud minister, dreigt ernstig in gevaar te ko men door de afwijzende houding, welke terecht reeds allerwegen is gekritiseerd. De houding van het N.V.V. doet het ergste vrezen voor het niveau, rvaarop tot nu loe in Nederland het overleg werd gevoerd. Er bestaat aan de zijde der werkgevers evenmin grote bereidheid tot concessies, indien niet tegelijkertijd een aantal on natuurlijkheden kan worden opgeruimd, welke als een dreiging boven het loon kostenniveau blijven hangen. Met name zal eerst aandacht moeten worden besteed aan het weder op pe>l brengen van de investeringen om aan rie in de industrialisatie-nota gestelde taak te voldoen Vervolgens zijn maatregelen nodig ter sanering van het overheidsbud get. De werkgevers zijn niet beducht voor een welvaartsstijging van de werknemers, maar de heer Van Thiel veroordeelt wel een a pori afwijzend staan tegenover een aanpak van de aan de S.E.R. voorgelegde problemen. Hij constateerde daarbij een nogal felle toon van de heer Van Win gerden, voorzitter van het N.V.V., tegen over een meer verzoenend geluid van de heer Middelhuis, voorzitter van de K.A B dat mogelijk tot een verzoenend overleg kan voeren. Indien de aanpak lasten zal leggen op het gezinsbudget, zal, naar spr.'s mening de eventueel beschikbare ruimte aange wend moeten worden om de lasten dhar! te verlichten, waar zij het zwaarst drukken. De basis voor een gezonde uitbouw van i onze economie is aanwezig. De ruimte idoor nieuwe expansie zal volgens de heer Van Thiel moeten worden gebruikt voor het verwijderen van onnatuurlijkheden I die op de overheidsbegroting een veel te zware last leggen. Wat het huurprobleem betreft, sprak de heer Van Thiel zijn verheugenis uit over dc suggestie van de heer De Graaf, voor zitter van het Centraal Sociaal Werk geversverbond, om te komen tot een ge zinsbijslag. Een duidelijk onderscheid tussen bc- hoefteloon en prestatieloon heeft niet alleen het voordeel, dat het loonkosten- verhogende maatregelen zo beperkt mo gelijk houdt, dat het wellicht een stap is in de richting van de sociale harmonisatie, welke de E.E.G. vraagt, maar bovendien dat het een betere benadering geeft van de door katholieken gehanteerde opvat tingen over het rechtvaardige loon. Een verdere huurverhoging is noodza kelijk, omdat de huidige huursubsidie te zwaar wordt voor de schatkist. Zij is vooral nodig op grond van allerlei eco nomische motieven. De heer Van Thiel ontveinsde zich niet, dat de vraag aan wie de hogere huur opbrengst ten goede moet komen in het politieke vlak nog wel strubbelingen zal geven. Intussen vond hij het de vraag of er ruimte is door een verdere expansie van het bedrijfsleven en hij verklaarde, dat er in de kring van de Kath. Werkgevers vereniging ernstige bezorgdheid bestaat over het voornemen van de regering om de tijdelijke belastingmaatregelen weer met twee jaar te verlengen. De heer Van Thiel maakte ook enkele opmerkingen over het ontwerp Prijzen wet, dat het bedrijfsleven en de werk gevers zeer heeft teleurgesteld, vooral iep aanzien van de volledige bevoegdheid, die de minister zonder enige controle, be halve dan van het parlement, aan zich wil trekken. Terzake van de loongrens voor de werkloosheidsverzekering, heeft het Verbond van Werkgeversvakvereni- gingen zich afgevraagd of niet een soort vrijwillige verzekering mogelijk is om het risico te dekken van werknemers, die niet onder de wet vallen. In de Duitse stad Cuxhaven aan de Noordzee, wonen nog drie oude vissers, die in hun onderhoud voor zien op de wijze, waarop hun voor vaderen dat gedaan moeten hebben. Tweemaal per dag, als het eb is, trekken zij met een hondeslede het- wad op om de vis te gaan halen uit de grote gevlochten vangkorven, die zij ver uit de kust hebben opgesteld. ÏSÏSS Ïn-a... ^^888888^65^ mm Overwegend droog, zwaar bewolkt en nevelig weer. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 26 november: zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur; maan op 17.05 uur, onder 7.58 uur. (Van onze verslaggever) Tijdens een bijzonder levendige bijeen komst met de pers heeft het Onafhanke lijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (kortweg O.V.B.) te kennen gegeven, dat het niet kan instemmen met de wijze, waarop de internationale boycot van sche pen varende onder de goedkope vlag door de N.V.V.-bonden in ons land aan de orde wordt gesteld. Het O.V.B. is een niet-erkende vakbond ontstaan door een afscheiding van de communistische Eenheids Vak Centrale, maar hU heeft in de Rotterdamse haven 'n aanhang, welke gelijk gesteld kan worden aan die van het N.V.V. In Amsterdam is zijn invloed aanzienlijk minder. Het onafhankelijk Verbond stelt niet minder dan negen voorwaarden, waaraan het N.V.V. zou moeten voldoen om zi.in medewerking te verkrijgen. De bdtang- rijkste reden, welke het Verbond noopt zich afzijdig te houden, noemt het de on democratische wijze, waarop het bevel tot de boycot werd uitgevaardigd. Het O.V. B. wil de arbeiders zelf laten beslissen in openbare bijeenkomsten, of zij de boycot al of niet zullen ondersteunen. De manier waarop de order thans werd uitgevaar digd kwalificeren zij als „Amerikaans" Overigens is het standpunt van het O. V.B. ons niet helemaal duidelijk gewor den. Hoewel het volgens het manifest vergaderingen voorafgaande aan de staking wil, bleek uit de mondelinge toe lichting, dat het ook bereid is tijdens de staking over een bepaald schip met de d Antwerpen reeds 50.000 personen ge- w°ngen tQt werki00Sheid. Te Mechelen tarten meubelfabrieken de poorten slui- Hetzelfde lot trof vele andere fabrie- 'n het land b„J?ar terwijl gisteren België reeds ge- ejpU. Sing onder de staking in de gas- en stat- iteitsbedrÜven kwam er n0g ecn aut bi'* Het Personeel van de trams, v "''lissen en buurtspoorwegen legde nl. Vïerk neer De staking in deze ver- f«bedrijven was gisteren compleet. •f tp. n- doorgaans gebruik van bus •atro m.maken om naar hun werk te gaan, seh zich genoodzaakt zich er thans per voor de lossing of lading aangewezen ar beiders te vergaderen. Het Verbond stelt zich voor zijn leden te adviseren door te werken en aan het eind van de werkdag tijdens een gemeenschappelijk overleg to laten beslissen, wat zij de volgende dag willen doen. Wèl werd duidelijk, dat het O.V.B. de tijd en de omstandigheden voor deze actie niet gunstig acht. Het meent, dat deze staking niet door de arbeiders „gedragen" wordt en vreest, dat er werkgevers zijn, die bij 'n tijdelijke boycot zullen besluiten de hekken voor 14 dagen of langer dicht te doen. De I.T.F. (het N.V.V.) heeft weliswaar toegezegd, dat zij de loonder ving tijdens de actie zal vergoeden, maar wat gebeurt er als de arbeiders ook na afloop van de boycot niet kunnen werken, zo vraagt het Verbond zich bezorgd af. In een pamflet, dat het O.V.B. inmid dels in de haven heeft verspreid, maakt het de havenarbeiders er „ten overvloe de" op attent, dat zü ook nog een strijd te voeren hebben voor de eigen zaken. Vandaar dat het deze actie „dienstbaar wil maken" aan de verwezenlijking van de eigen verlangens. Als eerste van de ze ven geformuleerde verlangens wordt ge noemd een loonsverhoging van 10 pet. In de Rotterdamse haven is nu een bij zonder ingewikkelde situatie ontstaan. Vijftig procent van de havenarbeiders is niet georganiseerd. Van de resterende vijf tig procent krijgen de leden van het O.V. B. en de christelijke vakbond het advies niet mee te doen aan de boycot. De ka tholieke bond van transportarbeiders zal zich opnieuw beraden na de uitspraak van de rechter, in het korte geding, dat de Scheepvaartverenigingen tegen de vak verenigingen wegens eenzijdige opzegging van de collectieve arbeidsovereenkomst, aanhangig hebben gemaakt. Zeker is slechts de houding van het N.V.V. en de E.V.C. Het verkeer in de binnenstad van Brussel was als gevolg van de algehele tramstaking in België volkomen ontwricht. Bij tal van haltes zag men giste ren lifters (foto rechts) staan wachten. Er waren echter ook meer roman tische gevolgen. In de restaurants kon men bij kaarslicht de maaltijd nuttigen (foto links).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1