WAT DOE JE IN DE KOU? Produktie rundvlees kan consumptie niet bi jhouden Huldeblijk mgr. Giobbe Nederlaag voor Sovjets in pol itieke commissie VN ,Van discriminatie is wèi sprake' Msr. Alfrink 3 Onzekere koers Uit alle Peekt Cloppenburg Poolbewoners geven antwoord op een tentoonstelling te Leiden? Hoge prijzen zijn liet gevolg Moedige redders Leonardo da Vinei gaat van stapel Feestcomité doet oproep om een geschenk te kunnen aanbieden Westelijke resolutie aanvaard Leraren antwoordden minister Cals Onwetenschappelijke vergelijking in rapport van werkcommissie grootkruis Orde van het H. Graf No-iron shirts Dassen Tweede natuur Staking bij Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen Brits delegatieleider terug naar Londen Prof. Rocchi lijfarts van de Paus Hongaarse kinderen achter prikkeldraad Poplin shirts 695 V B DINSDAG 25 NOVEMBER 1953 PAGINA 3 Voor diabetici en slanke lijn! marijs Genève tturstmonceaux Engeland Monaco Stijging verantwoord Conferentie kernproeven Krimpende markt Tilburg Londen Scheve verhoudingen Propaganda weg O Ridders in Odiliënberg bijeen 490 995 ;iS| G G IN ons blad van zaterdag jl. hebben wij aan de hand van een aantal socialistische uitlatingen van de laatste tijd gewezen op de snel verande rende stemming van de P. v. d. A. ten aanzien van het tegenwoordige kabinet en de vraag opgeworpen, of er „zwaar weer" op komst is in het Nederlandse Politieke leven. Hoe is de situatie na de „Fakkeldragersdag", welke de P- V. d. A. zaterdag jl. in Utrecht heeft gehouden? Wij zijn hierover niet al te Pessimistisch. Zeker, er is door de heren Burger en Vermeer weer ferme taal gesproken aan het adres van de andere Partijen, die geestverwanten in het ka binet hebben. Er zijn dreigementen ge- Uit, die niet van gevaar ontbloot zijn voor het voortbestaan van het kabinet- Drees. Maar wanneer men de eisen eens nader bekijkt, van wier al of niet in williging de verdere medewerking van de P. v. d. A- afhankelijk wordt gesteld, dan is het perspectief toch niet zo drei gend als op het eerste gezicht leek. Over de meeste van de gevraagde eisen valt met de ander® regeringspartijen wel te praten. Er zijn er verscheidene, welke zelfs hun warme sympathie hebben, zo als de weduwen- en wezenverzekering en de belastingverlaging voor ongehuw- den. Het grootste struikelblok in de naaste toekomst is ongetwijfeld de wei gering der P. v. d. A. om mee te wer ken aan een wetswijziging, die het mo gelijk moet maken dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea te zenden. In ons blad is er echter onlangs reeds op gewezen, dat er ook op dit punt wel een com promis te vinden is. DE politieke situatie blijft echter la biel en onzeker. De algemene poli tieke beschouwingen, welke vol gende week in de Eerste Kamer worden gehouden, zullen, naar wij hopen, meer opheldering verschaffen ten aanzien van de verdere ontwikkeling der politieke verhoudingen in de naaste toekomst. Prof. Banning heeft op de Fakkeldra- Sersdag nog eens de aandacht gevestigd °P het bekende verschijnsel, dat de mid dengroepen in verhouding tot de arbei ders sneller groeien. Niet de arbeiders, maar de middengroepen worden de grootste groep van de bevolking, zo constateerde hij. Deze ontwikkeling is indertijd mede het motief geweest, daarom men in socialistische kring er toe heeft willen medewerken om de vroegere S.D.A.P- te doen opgaan in de B- v. d. A., die bedoeld was om tot een echte volkspartij uit te groeien. Aanvankelijk is men er aardig in ge slaagd een belangrijk deel van de nieu we middenstand voor zich te winnen. Bij de verkiezingen van dit jaar is een groot deel van deze aanhang echter overgelopen naar de V.V-D. Van ver stallende zijden is er in socialistische kring al op aangedrongen om in het beleid wat meer rekening te houden h^et de wensen en verlangens van de middengroepen. Anderzijds zien we echter, nu de P. v. d. A. grotendeels Wecr is teruggeworpen op haar oude aanhang in arbeiderskringen, weer een radicalisering optreden, waarvan partij voorzitter Vermeer duidelijk blijk gaf, toen hij opkwam voor een radicale wij ziging van de bezits- en inkomensver houdingen. De spanningen, waaraan de "V v- d. A- toch al rijk genoeg is, zullen or deze twee tegengestelde tendenties 11 °g meer toenemen. (fan onze correspondent Gedurende drie maanden zal in het museum voor Land- en Volkenkunde te Leiden antwoord worden gegeven op de vraag: „Wat doe je in de koueen vraag, die ieder bewoner van een streek met een gematigd klimaat geneigd is te stellen aan een bewoner van de Poolstreken, In het Leidse museum geeft de Eskimo zelf antivoord op deze vraag via een uitermate boeiende ten-toonstelling, die niet de ervaringen van buitenstaanders verhaalt, maar de Poolbewoner zelf aan het woord laat. bracht, die het gesloten karakter van zijn verwekkers draagt, doch die de wets- regeling iets vertelt van het barre leven in de barre streek. De goede waarnemer ontdekt, dat ook de eindeloze en eeuwige ijsvelden een vaderland zijn voor de bewoners, dat het leven op deze sneeuwvlakten het wezen van de mens daar gaat bepalen, zodat hij geen verlangen kan hebben naar stre ken. waar het klimaat milder, de bodem rijker en het leven comfortabeler is. De Poolbewoner is aan zijn wijze van le ven verknocht en zou er geen afstand van kunnen doen. En wat de westerling als het grootste ongemak van de Pool gebieden ziet. de barre koude, zoals de ze in onze streken nooit wordt waarge nomen. vormt voor de Poolbewoner een dagelijkse hindernis, welke hij met de middelen door de tijd voortgebracht, ge makkelijk kan nemen. Zijn ijshut en zijn kleding drijven de koude ver van hem vandaan en hij bemerkt deze nauwelijks. De strijd tegen ontbering schept grotere moeilijkheden, maar van geslacht op ge slacht leert men hoe men zeehonden en bij tijden vis kan verschalken, hoe men de rendieren moet vangen en welke taktiek men het best kan toepassen tijdens de plotselinge aanval van een ijsbeer. Deze strijd om het dagelijks bestaan is de Pool bewoner een tweede natuur geworden en de verrassingen op dit gebied zijn niet talrijk meer voor hem. De tentoonstelling brengt bepaalde van deze jachtmethoden via foto's, films en tekeningen in beeld Voorts heeft ze tientallen gebruiksvoor werpen bijeen gebracht, die sporen van een veelvuldig gebruik vertonen en dus vergaard zijn uit de levende huishoudens van de Poolbewoners. Naast de jacht op vis, het gevecht met de ijsbeer en het africhten van rendieren tot trekdieren, vindt de Eskimo nog tijd om plezier te maken, in kleine kring veelal, daar de Pool doorgaans de hinder van burenge rucht niet kent. Deze ontspanning heeft in grove contouren een cultuur voort- Ook voor de avontuurlijke of nieuwsgie rige westerling, die naar het Poolgebied trekt, is de koude niet de meest geduch te vijand Gevaarlijk voor hem is de slui pende eenzaamheid, die als een onzicht baar kwaad hem op de meest onverwachte ogenblikken kan overvallen en in ernstige gevallen tot waanzin kan drijven. De man, die dit bij de officiële ope ning van de tentoonstelling vertelde, sprak uit rijke ervaring. Het was de burgemeester van Aardenburg, de heer J. M A. C. van Dongen, die veertig jaar geleden in Nederland bekend was als ..Sjef van Dongen, de poolreiziger". De heer Van Dongen vertoefde vele ja ren in het Poolgebied; vijf jaar met als enig gezelschap een Duitser en een Deen, met de volgende buurman op tachtig ki lometer afstand, alleen bereikbaar per hondeslee. Hij vertelde, dat het Poolge bied een boeiende streek is en dat ieder een, die dit gebied heeft leren kennen, zijn gehele leven een gevoel van heimwee zal overhouden. In Spitsburg had de heer Van Dongen een grootse bladzijde Nederlandse geschiedenis gevonden, want op het klei ne kerkhof van die stad liggen honder den Nederlanders begraven, die in de zes tiende en zeventiende eeuw ter walvis vangst trokken en tijdens de overwintering op de Pool zijn gestorven. De tentoonstelling, die tot eind februari in Leiden te bezichtigen zal zijn, zal on getwijfeld een grote belangstelling trek ken; niet in het minst van de jeugd, die veelal in schoolverband in het Leidse museum bepaalde privileges heeft. In Leiden mogen zij namelijk niet slechts de voorwerpen bekijken, maar ze ook betas ten en er een spel mee spelen, dat op constructieve wijze hun de historie, die stille getuigen verhalen, duidelijk voor ogen stelt. Rundvlees is een van de zeer weinige voedingsmiddelen, waarvan de produk- tietoeneming in de na-oorlogse periode de consumptiestijging niet heeft kunnen bijhouden .Dit verschijnsel resulteert In een hoge prijs voor dit vlees. Vooral in het komende voorjaar, wanneer het rundvleestekort in Europa zich sterker zal doen gevoelen, zal een goede tot hoge prijs zeer waarschijnlijk zijn. De verwerkers van fabrieksvlees zullen dan in stijgende mate met schaarste te kam pen hebben. Dit staat te lezen In een rapport over de wereldmarktsituatie voor vee en vlees dat morgen in de openbare vergadering van hel, Produktschap voor Vee en Vlees aan de orde zal komen. Bij de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Eastern Airlines zijn alle dien- sten stopgezet als gevolg van een staking boordwerktuigkundigen. Het is de tweede grote luchtvaartmaatschappij in 'nerika. die door een staking stil ligt. '1 de transworld airlines staken de mon- eurs op de grond Ook bij een derde maatschappij, de _jerican Airlines, dreigt een conflict, dat Voornaamste grief bij de Eastern is. rmi .b°ordwerktuigkundigen 'n vliegers. r 'eiding moeten volgen. (Advertentie) de nieuwe in Amerika ontdekte zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast isl WINDSTREKEN U weet natuurlijk alles af van de a- semene verkiezingen in Frankrijk, óók we de volgende week zondag weer ''olijk verder gaan met kiezen. Vier ondidaten echter, die trots op een '1st stonden, moesten reeds zondag de ,alaursteling incasseren, dat niemand heel hun district hen moést. Ze kre- namelijk geen enkele stem. Twee ndere kandidaten waren gelukkiger: '6 kregen tenminste nog één stem. speciale leergang is hier geopend de weervoorspelers beter op de oogte te brengen met het gebruikelij- Middellandse Zee-weer. Weervoor- -Pelers uit Griekenland, Israël, Italië, 'banon, Malta, Spanje, de Verenigde 2 rabische Republiek en Joegoslavië uilen hun kennis omtrent hun regen zonneschijn mededelen aan an- Be''en. Van Nederlandse zijde is prof. j*eeker van De Bilt aanwezig en l 's zelfs voorzitter van de eergang. 1" ki'i jens een kerkdienst waren er drie cW e" van Bord Hailsham, de lei- pa^(..van de Engelse conservatieve fl=, B onder de negen personen, die vie]en. ken? .Bailsham ging zelf tijdens de jjj ^dienst voor, maar het was toch cjr Zo> dat ze zodanig onder de in- Wo Van z'i" woorden waren geko- bien 0rndat het nogal koud was. had stok Gen kachel in het kerkje aange- aj *en. Deze ontwikkelde echter nog- Wat kolendamp en juist toen men derp zan® aanhief, begonnen de kin- een en nog zes andere personen, de Zit na de ander, tegen de grond te g6^®n- Niemand ondervond ernstige "'gen van deze gebeurtenis. va*n'' at'erf wel tijdens de uitoefening (jjr, z'jn taak; Monaco's oudste koor- tjg ?ent. Monsieur Bruno Nardi. tach- Senn ar- had iuist dc dirigeerstok op en ,?'n. toen hij plotseing ineenzeeg ou^herf aan hartverlamming, de tratA "eer had kort daarvoor de vele ®en vn naar het koor heklommen van v *erk, waar een speciale kooruit- geny,?.5 zou worden gegeven ter gele- Mor>„- van het feest van St.-Cecilia. hein Nardi heeft ook bij gelegen ere,. Van het huwelijk van prins Rai- en prinses Gracia een speciaal koorwerk geschreven, hetgeen hij ook deed bij de geboorte van de beide kin deren van het echtpaar. rii i urtjn Nu is Pietro Legato, 44 jaar oud, een gelukkig man. maar hij had voor het zelfde geld al enkele dagen dood kun nen zijn. Tijdens het werk aan een tunnel door een rots, had er een in storting plaats. Grote blokken rotssteen kwamen naar beneden en Pietro werd er door bedolven. Meer dan 78 uur moesten andere werklieden sjouwen, om de rotsmassa weg te werken om. wat zij dachten, zijn stoffeijk over schot te bergen. Maar tot hun over grote verrassing bleek Pietro spring levend. De rotsmassa was juist zo ge vallen, dat er voor hem nog een klei ne opening bleef en bovendien kon hij door de spleten nog ademhalen. De doodskist, die zijn kameraden reeds bij zich hadden, werd snel weggemof feld en Pietro ging overgelukkig naar huis, waar men de reeds dood ge waande stormachtig ontving. Een Turijnse textielfirma heeft hem boven dien nog een miljoen lire geschonken, zijnde Pietro Legato „de gelukkigste man van het jaar". In de Koninklijke Belgische Lucht vaartclub te Brussel heeft, de hoofd- geneeskundige Sillevaerts van de Sabena (links) een herdenkings plaquette aangeboden aan gezagvoer der Gerard Tremerie, chef-lielikop- terpiloot van de Sabena, en aan de heren Adam en Gillet v.l.n.r.) resp. ingenieurs voor de technische con trole van helikopters en technicus van dezelfde dienst. De uitreiking tvas georganiseerd om eer te be wijzen aan deze drie moedige man nen, die betrokken ivaren bij de redding per helikopter van twee leden van het Sabena-pcrsoneel tij dens de grote brand op Meisbroek. Naar de mening van de rapporteurs zijn de vooruitzichten voor de rundvlees- produktie rooskleuriger dan in menige an. dere sector en als de kansen voor de kostprijsverlaging systematischer en op groter® schaal kunnen worden aange pakt acht men een produktiestijging van tien tot vijftien procent binnen enkele jaren alleszins verantwoord. Bij uitbrei ding van de nationale rundvlee6produk- tie zullen echter zwaardere eisen worden gesteld aan het marktbeleid, daar tijde lijke verstoringen in de aanvoer niet tot de onmogelijkheden behoren. Bij het Produktschap voor Vee en Vleet, is men van oordeel, dat, op lan gere termijn gezien, van de boer bin nen het raam van de mogelijkheden een grotere beweeglijkheid zal worden ge vraagd bij de planning van zijn pro duktie; dat hij anderzijds zal moeten kunnen bouwen op een marktordenend beleid en dat men de prijsschommelin- gen op korte termijn zal moeten kun nen opvangen door aan het Produkt schap ter beschikking te stellen fond sen. Het rapport behandelt de ontwikkeling van de produktie en het. verbruik van rundvlees in een groot das.1 van de we reld De meest ingrijpende veranderin gen bij het wereldhandelsverkeer zullen, zo wordt gesteld, het gevolg zijn van de ontwikkelingen in Argentinië. De in- dustrialisatiepolitiek van Peron leidde daar indertijd tot de overschakeling van akkerbouw op extensieve veehouderij.. De nieuwe regering wijzigde de politieke koers echter op een drastische manier, waardoor de boeren opnieuw vertrouwen in het landbouwbeleid kregen hetgeen zich manifesteerde in een uitbreiding van het graanareaal met vijf miljoen ha ten koste van de veehouderij Dit heeft ruïneuze gevolgen gehad voor de vee stapel. De laatste drie jaar kromp deze gemiddeld met drie miljoen stuks per jaar in. DP eerste tekenen van export- vermindering zijn reeds te bespeuren. Op de Ansaldo-werf in de Italiaanse stad Genua, zal mevrouw Gronchi echtgenote van de Italiaanse presi dent op 7 december a.s. de tewater lating verrichten van het reuzen- passagiersschip „Leonardo da Vinei", dat hier is gebouwd om de plaats in te gaan nemen van de trotse „Andrea Doria", welke voor de Amerikaanse kust is gezonken. Het schip van 32.000 ton, heeft een lengte van 232 meter en is 28 meter breed. Het is zo hoog als een huis van •twaalf verdiepingen en zal plaats bieden aan 1300 passagiers en 570 bemanningsleden. De foto geeft een idee van de enorme uitgestrektheid van het hoofddek. De leider van de Britse delegatie naar de dricmogendhedenronferentie over het stopzetten der kernproeven, die op het ogenblik te Genève wordt gehouden, zal morgen voor de tjjd van een week naar Londen terugkeren. Ormsby Gore. die Britse minister van staat is voor buitenlandse zaken, zal del leiding van de Britse afvaardiging ge durende deze week overdragen aan Sir Paul Mason, zijn voornaamste adviseur te Genève. Van het comité, dat de scheidende genoten met het verzoek om de aanbieding mgr. Giobbe een huldeblijk namens katholiek Nederland wil aan bieden, ontvingen wij het volgen de schrijven: „De voorgenomen verheffing van mgr. Paolo Giobbe, vertegenwoordiger van de H. Stoel bij het Nederlandse Hof, tot kardinaal, is allerwegen door de katholieken van Nederland met grote ingenomenheid begroet. Deze hoge onderscheiding brengt echter mede, dat Zijne Hoogwaardige Excellentie zijn diplomatieke taak hier te lande niet langer zal vervullen. Zijn terugkeer naar Rome betekent voor onze katho lieke bevolking een gevoelig verlies. Gedurende tal van jaren, ook als pries ter in haar midden geleefd en ge arbeid hebbende, heeft de scheidende dignitaris groot aanzien en vertrouwen weten te verwerven en is hij in wezen een der onzen geworden. De ondergetekenden houden zich over tuigd, dat de Nederlandse katholieken hun scheidende kerkvorst een bewijs van dankbaarheid zullen willen aanbieden. Aangemoedigd en/gesteund door het Hoog waardig Episcopaat hebben wij ons onder beschermheerschap van Z.H.E mgr. dr B Alfrink. aartsbisschop van Utrecht, ge vormd tot een beperkt uitvoerend comité, dat zich bij deze wendt tot alle geloofs- In Australië en Nieuw Zeeland wordt het uitzicht op een vergroting van de ex port naar Europa belemmerd doordat de exporteurs daar vrezen een krimpenle markt te vinden. Daarbij komt dat zij nieuwe afzetmogelijkheden zien in het Verre Oosten, met name in Japan en op de Filippijnen. De situatie in Denemarken is ondoor zichtig. De uitvoer van levend vee loopt er wat terug en de export van slacht koeien is stabiel. Men vraagt zich af of de Denen bezig zijn een mesterij van iong slachtvee te ontwikkelen. In Ierland doet zich een hausse in de mestveehandel voor. De Ierse export heeft een hoge vlucht genomen toen de Engelse regering subsidie ging verlenen op ingevoerd mestvee. De afzetikansen in Engeland zullen waarschijnlijk niet minder worden. De voorkeur voor rundvlees en een moge lijke welvaartsstijging kan de consump tie daar weer op vooroorlogs niveau brengen. Er zal daar het eerste halfjaar een rundveeschaarete blijven bestaan. De politieke commissie van de Algemene Vergadering der V N. lieeft gisteravond eeii door twintig westelijk georiënteerde staten ingediende resolutie aangenomen, waarin wordt voorgesteld een uit 18 leden bestaande commissie in liet leven te roepen om plannen voor te bereiden voor internationale controle van de ruimte. De resolutie werd aanvaard met 54 tegen 9 stemmen bij 18 onthoudingen. Voor de stemming bad de Sovjet-afgevaardigde Zorin verklaard, dat zijn delegatie niet in staat zou kunne)) zijn deel te nemen aan het werk van de commissie zoals die door de westelijke landen was voorgesteld. De Sovjet-Unie had ook een resolutie over controle van dp ruimte bij de poli tieke commissie ingediend maar volgens dit ontwerp zou er een werkcommissie moeten worden opgericht bestaande uit 11 landen nl. vier westelijke, vier com munistische en drie „neutrale". Deze ver deling werd ioor het westen verworpen op grond van de overtuiging, dat een als door de Sovjets voorgestelde verdeling niet juist de samenstelling van de V.N. weergaf. Zorin deelde later mee, dat hij zijn resolutie niet in stemming zou bren gen. Hij zei, dat Amerika duidelijk had laten blijken „niet bereid te zijn te on derhandelen" en „zijn wil aan de V.N. wenste op te leggen." Na de stemming over de gehele weste lijke resolutie vroeg de Libanese afge vaardigde een afzonderlijke stemming over de eerste paragraaf van de pream bule, waarin het gemeenschappelijk belang van het mensdom in de ruimte wordt er kend en tevens verklaard wordt deze al leen voor vreedzame doeleinden te ge bruiken. Deze paragraaf werd aangeno men met 67 tegen 9 stemmen bij twee ont- De tentoonstelling „In Zuiveland" is in Tilburg. In verband hiermee werd er een zuivelkoningin gekozen. De uitverkorene was mej. Jo Maas. In het gewone leven staat ze in een zui- velwinkel en ze is dus uiteraard goed op de hoogte met alles, wat met zuivel te maken heeft. Bovendien ziet er uit als Hollands Wel varen, wat zeker een reclame voor het zuivelprodukt is. Laat Jo Maas zich nu echter hebben laten ontvallen, dat ze dol is op kaas, yoghurt en roombo ter, maar melk., nee, die blief ik niet! De Engelse chemische industrie is er in geslaagd flexibele, oprolbare vaten voor vloeistoffen te vervaardigen. De huid van deze vaten wordt gemaakt van een met vezels versterkte kunst stof, die aanzienlijke weerstand heeft tegen invloeden van chemische aard. Het met vloeibare stof gevulde vat is bovendien sterk en vast genoeg om bijvoorbeeld op open vrachtauto's ver voerd te worden. Lege vaten worden eenvoudig als zakken opgerold. Als re tourvracht nemen ze dus praktisch geen plaats in. (Van onze Amsterdamse redactie) „Van discriminatie is wél sprake", zo zegt dc Raad van Leraren in antwoord op de nota-Cals en het rapport van de inter departementale werkcommissie. die een onderzoek heeft ingesteld naar de salaris positie en het carrièreverloop van de leraren bjj het middelbaar onderwijs, in vergelijking met die van de academisch gevormde ambtenaren. Dc bewindsman heeft zaterdag jl. be kend gemaakt, dat de regering van oor deel is, dat de leraren niet achtergesteld worden t.a.v. de ambtenaren en hij deelde daarbij mede, dat dit standpunt is geba seerd op de conclusies van bovenbedoeld rapport. Op een persconferentie gisteren in Amsterdam heeft drs. E. Koster, lid van het bestuur van de Raad van Leraren (en j met twee collega's waarnemer in de werkcommissie) verklaard, dat de leraren in de commissie unaniem van oordeel zijn, dat het rapport geen enkele conclusie mocht en kon trekken en slechts feiten materiaal zou verzamelen en ordenen. „Zij zijn dan ook alleen akkoord gegaan met de feitelijke inhoud van het rapport en de raad meent, dat minister Cals een ,,gekleurde"voorstelling van zaken geeft, als hij doet voorkomen, dat ook de le- rai-en het eens zijn met het „cijfergegoo- chel" in het rapport, dat maar liefst 61 grafieken en 33 tabellen bevat. Dr. H. de Jong. waarnemend voorzit ter van de raad. formuleerde een aantal bezwaren tegen bepaalde uitgangspun ten in het rapport. De daarin gebezigde index is een aanvechtbaar getal, niet de resultante van Pen salaristabel, maar van een momentopname, die beslist geen sa- larisverioop weergeeft, aldus de raad. Dat komt volgens hem door de „onweten schappelijke vergelijking" die getroffen is. Bij de leraren zijn b.v. niet meegeteld diegenen, die minder den vierentwin tig uur les geven, terwij) bij de ambte naren alle categorieën zijn inbegrepen tot en met die van de schrijver. Daar door zijn scheve verhoudingen ont staan. Het is toch volslagen normaal, zo zegt de raad, dat ook een jonge aca demicus, die in het onderwijs gaat, zich eerst moet inwerken in dc problemen van didaktiek en pedagogie Cn dus met minder dan vierentwintig uur les ge ven begint. De aanloopperiode, waarin hij dan thuishoort, is echter in de rege ringsverklaring zo maar weggelaten, waardoor onzuivere minimumsalarisscn zijn ontstaan. Een volstrekt „novum" vindt de raad de definitie van carrière-beginsel, nl een carrièreverdeling op grond van het ge middeld over de gehele loopbaan verdien de salaris. Dit beginsel „een onder geschoven kind", aldus drs. Koster is ook niet juist, want 'n leraar begint hoger, maar eindigt altijd lager. Zijn hoge aan vangssalaris wordt veroorzaakt door het lerarentekort en i6 dus geen normale •ituatie. Ook de maxima eijn onjuist, door de overuren en soms over-overuren Het extra verdiende daarvoor is in de maxima eveneens verdisconteerd. „Het gaat ons niet om de absolute hoogte van ons salaris", aldus dr. De Jong, maar om het recht en om het totale onderwijsbelang. Waarom moet een acade micus. die in het onderwijs een loopbaan kiest, minder verdienen dan een academi cus. die bij een rijksinstelling gaat wer ken? De vice-voorzitter waarschuwde, dat tengevolge van de door de regering ge volgde weg alle propaganda om het lerarentekort te bestrijden, teniet zal wor den gedaan cn dat deze weg zich zal wreken op de gehele onderwijssituatie in het land. die toch al veel slechter is dan men denkt. De raad van leraren liet het op de pers conferentie niet bij deze krasse taal al leen. Drs. Koster uitte nog de zijns in ziens gerechtvaardigde veronderstelling, dat de minister erop uit geweest moet zijn vandaag wel voorbereid de Kamer te woord te kunnen saan, als de begro ting van Onderwijs aan de orde komt, terwijl hij het parlement niet de gelegen heid heeft, gegeven zich op voldoende en redelijke wijze te informeren, want het bedoelde uitvoerige en ingewikkele rap port is pas zaterdag voor publikatie vrij gegeven. „Wij hebben ons al afgevraagd of het de bedoeling is de publieke opinie en de Kamer zoet te houden". De raad benadrukte tot slo nog eens, dat hij zich achter geen enkele conclusie uit het rapport, die betrekking heeft op beleidsvragen, heeft gesteld. Hij is het met de gevolgtrekkingen van dc minis ter op basis van dit werkrapport dus ook niet eens. houdingen. Vóór de stemming over het ge hele ontwerp had de Sovjet-afgevaardig de een afzonderlijke stemming gevraagd over de paragraaf waarin de leden- staten van de ruimte-commissie worden opgesomd. De volgende landen worden in deze paragraaf genoemd: Argentinië, Australië, België, Brazilië. Canada, Tsje- cho-Slowakije, Frankrijk, India, Iran, Italië, Japan, Mexico, Polen, Zweden, de Sovjet-Unie, de Verenigde Arabische Re- oubliek. Groot-Brittannië en de V. S. De uitslag van deze stemming luidde: voor 51, tegen 9. 21 onthoudingen. De ridders van het H. Graf, behorende tot de landelijke Commanderije, hebben gisteren hun vergadering gehouden in het gemeentehuis van St. Odiliënberg onder leiding van de Commandore dr L. N. G. Deckers. De vergadering nam o.a. kennis van het feit dat Rome toestemming had gegeven om aan mgr. dr. B. J. Alfrink het groot kruis in de Orde te verlenen, waartoe vier maanden geleden het verzoek was gedaan. De benoeming van nieuwe leden zal nog enkele maanden op zich laten wach ten. De ridders brachten te voren een be zoek aan de kanunnikessen van het H. Graf en woonden het Lof bij in de paro chiekerk te Odiliënberg. In de namiddag bracht de plaatselijke harmonie een hulde aan de hoge gasten. De 56-jarige prof. Filippo Rocchi is tot lijfarts van paus Johannes en tot hoofd van de gezondheidsdienst van Vaticaan stad benoemd ter vervanging van prof. Ricardo Gaieazzi-Lisi. Prof. Rocchi maakt reeds vele jaren deel uit van de gezondheiddienst van het 'Vaticaan. Hij stond paus Pius d Eflde in zijn laatste ogenblikken ter zijde en assisteerde de artsen van Pins de Twaalf de. 150.000 Zwitsers hebben secretaris-ge neraal Hammarskjoeld een verzoekschrift doen toekomen, waarin wordt aangedron gen op de vrijlating van „verscheidene duizenden" Hongaarse kinderen die sinds de opstand in 1956 in concentratiekam pen gevangen zouden worden gehouden van een passend huldeblijk aan mgr. Giobbe mogelijk te maken. Wij nodigen derhalve eenieder die onze gevoelens deelt, uit, ons naar ver mogen een geldelijke bijdrage voor het beoogde doel te willen doen toekomen. Literaard zullen ook giften van kerke lijke en andere instellingen enz. wel kom zjjn. Aangezien mgr. Giobbe op korte termijn ons land zal verlaten, zal de aanbieding van een huldeblijk met vermelding van diegenen die in deze hun medewerking hebben verleend, reeds op dinsdag 2 december a.s dienen plaats te vinden. Giften of toezeggingen worden gaarne in gewacht. bij voorkeur bij onze secretaris- penningmeester, mr. J. H. R. Sassen, giro nummer Den Haag 284643 of bij de Neder landse Credietbank. kantoor Den Haag, gironummer 80290 onder vermelding: „Huldeblijk mgr. Giobbe". Wij spreken de hoop uit, dat door veler medewerking ons Initiatief, dat uit hoofde van tijdsgebrek zich tot deze algemene uitnodiging moet beperken, met welslagen zal worden be kroond" Het comité voornoemd, Mr. J R. H. VAN SCHAIK voorzitter. Prof dr. L. J. M. BEEL. E. C M. DE BLOCK-Regout. Mgr. W. A. E. BOKELOH. Ir E. F. E BONGAERTS. Mgr. mr. F OP DE COUL, Mr. dr. L. N. DECKERS Mgr H. J. J. VAN HUSSEN. Douarière jhr. mr O VAN NIS PEN TOT SEVENAER-Serraris. P J. SPOORENBERG. Dr L. B. J STUAT. Mr. J. H. R. SASSEN, secretaris penningmeester, Johan Biilders- straat 12, Den Haag. ,|borst",een exclu p C creatie - P"ma „Adelborst sieve -iron poplin - uvdengteo O .Cri-»« P°Plin de "'mPvri/e exclusief v°or de Priis van een exclusieveSt.NicoIaos collectie, o.a. Terylenede das met de langste wasbaar en kreukvrij zuiver zijde - een Sint Nicolaasaanbiedirg voor de speciale prijs van ltaliaanseimport (pura seta) - modieus - exclusief - nieuwsfe dessins 12.95 levensduur, - /lVV/A'.WiVAV Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3