Nederlandse jongeren moeten „melkwegvaarders worden T* Diensttijd KORTER? AMPHORA York w Eerste lustrum Ballet Marjo Nederlands bloemenpark op een terrein van 60 ha Grootse campagne begint morgen A'ï Melkmuil RUIMTELIJK PLAN voor DRIE KWART KAN In de krant Altaar voor herdenkingskapel Antwoord op belangrijke vraag naar toekomst verschoven Reeds 243 miljoen achterstallig PeeksCloppenbarg v B A WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 PAGINA 3 HP fff Bi - - Wr i WMÉk Demp de Lauwerszee Motie in Groningse Staten m m VOLGEND JAAR Honest John-raketten voor Nederlandse leger Prijs beste Franse detectieveroman Na vaccinatie overleden Eén geval van polio Nederlandse vorderingen op Indonesië Derde televisie-studio binnenkort in gebruik zo zacht, zo vol van geurT „De Gooise Boer" wordt weer opgebouwd Honderdjarige overleden Betere wegen tussen Antwerpen en grens Door weer en wind dag in dag uit! Geef j hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep ABPIJSIROOP/a Prof. Thijsse verlaat „Nationale Plan" Rustige omgeving Miljoen dollar Honderdduizenden bollen Bolskruiken Martini- t melk IjHI clown Toneelschool komt aan Arnhem duur te staan (Van onze Amsterdamse redactie) _.S de ..Verborgen ver leiders", die in het Ne derlands Zuivelboreau samenwerken om de vader landse melk zo veel moge lijk aan de man te brengen liefst per dag drie kwart kan hun zin krijgen, zal de gehele jeugd van ons land binnen de kortste keren M.- brigadier zijn. Dat wil dan zeggen, dat ze deel uitmaakt van de brigade van de Melk wegvaarders, in het ..ruimte lijk" brein van de Zuivelpro- pagandistcn geboren om de met het hemelruim al ver trouwd geraakte jongeren Van 5 tot 15 jaar tot echte melkdrinkers te maken en hen zowel als de ouderen van het waandenkbeeld te bevrijden, dat melk drinken kinderachtig zou zijn en dat een genieter van deze drank geen stoere kerel of een flink meisje, maar een „melkmuil" zou zijn. Als het aan het Zuivel- bureau lag zou de benaming „melkmuil" een eretitel wor den. Maar „M.-brigadier" ligt even beter in het gehoor en met deze nieuwe figuur als inzet wordt met ingang van morgen een serieus spel gelanceerd met het uiteinde lijke doel van de enorme plas van zes miljard liter door 1,5 miljoen koeien in ons land geproduceerde melk het Ne derlandse volk, maar vooral de jeugd, meer te laten con sumeren tot zijn eigen heil. „Want melk is o zo voedzaam en geeft de kinderen de voor hun groei noodzakelijke stof fen", zegt de bekende kinder arts, dr. A. C. van Swol. Wat die ermee te maken r heeft? Wel, hij is een van de 18 leden van de ereraad, die de melkcampagne aanbeveelt en die bestaat uit prominente Nederlanders uit zeer ver schillend millieu, maar allen kampioen op hun terrein, zo als bijv. scheepsbouwer Ver- olme, circusdirectrice Elly Strassburger, jonge kunst rijdster Sjouke Dijkstra, zwemster Ada den Haan, Scapino-balletster Toos Wald- man, parachutespringster Willy Geertsema, scheids rechter Leo Horn „mijn enig kampioenschap is tot nu toe het winnen van een wed strijd op de lagere school wie de meeste glazen melk kon opdrinken!" honkballer Hanny Urbanus, Dollywood- stichter Joop Geesink, rit meester Gruppelaar, straal jagerpiloot John Block. Zij allen zijn de mentors van de toekomstige „melkwegvaar ders", die bij de melkboer een logboek verspreid in een miljoen exemplaren kunnen krijgen. DE ouders kunnen daarop per dag de door het kind gestelde extra M-daad aftekenen, een daad die betrekking heeft op het drin ken van een glas melk meer of het eten van het altijd verafschuwde bord pap. Een vol logboek wordt opge stuurd naar het hoofdkwar tier van de M-brigade in Den Haag, die de forse drinker of drinkster een M-embleem, M-vaantje en het „Geheim- boek" van Leonard de Vries als aanmoediging schenkt. Ook kan het M-brevet wor den gehaald als een goede of flinke daad wordt verricht. En uit de M-brevethouders worden iedere veertien da gen vijftig gelukkigen geko zen, die worden beloond met de prachtigste cadeaus als complete foto-uitrusting, sport- en spelatributen enz. Een van hen komt zelfs met zijn portret en met die van een van de mentors in de krant! Het Zuivelbureau zal alle publiciteitsmiddelen te baat nemen om de actie te laten slagen: advertenties in drie miljoen kranten, lucht- schrijverij, films, affiches overal, een prijsvraag voor een speciaal M-lied enz. Voor de ouderen gaat men later iets bijzonders doen. „Het is zo hard nodig dat Nederland meer melk drinkt", meent de heer H. Dorlas, di recteur van het bureau. „Wij moeten ons over onze achtste plaats op de wereldranglijst van melkdrinkers toch eigen lijk schamen. IJsland, dat nr. 1 is, staat met 280 liter per jaar zelfs 90 liter boven Ne derland, toch het zuivelland bij uitstek!" „En het is een dooddoener te beweren, dat het aan de reclame bestede geld beter gebruikt kan worden voor de verlaging van de melkprijs. Want indien de campagne bv. 1 miljoen zou vergen, dan zou met dit bedrag voor één jaar de melk 0,6 et per liter goedkoper kunnen worden. Dat haalt dus beslist niet zo bar veel uit, terwijl het daar entegen wel een enorm be lang is, het melkdrinken in ons land op „volwassener" plan te brengen. v..,? (Van onze correspondent) Bij de aanvang van de winterzitting Van de Provinciale Staten van Gronin gen is gisteren met algemene stem men een motie aanvaard, waarin wordt aangedrongen op een spoedige inpolde ring van de Lauwerszee, zulks uit het oogpunt van beveiliging, waterbeheersing, recreatie en landaanwinning. De Staten dringen er bij het college Van Gedeputeerden op aan de pogingen i°t voltooiing van het daartoe strekkende Wan en de uitvoering onverminderd en Wet kracht voort te zetten. Rond de in poldering is rumoer ontstaan, waardoor oe Staten gedwongen worden rekening te houden met de mogelijkheid, dat de plan den op losse schroeven zijn komen te staan. Ter voorkoming van alle misver stand willen de Staten met de meeste dui delijkheid kenbaar maken, dat zij de in poldering nodig achten. Gedeputeerde Staten namen met instem ming de motie in ontvangst. (Advertentie) Op 21 november 1953 begon mevrouw Marjo Goekoop met een eigen beroeps balletgroep. Zij had als danseres reeds lang een balletschool, maar op aanspo ring van enkele leerlingen die zij verwe zen had naar beroepgroepen om daar „hun brood te verdienen", richtte zij een eigen groep op. Het experiment gelukte en na de nodige kinderziekten, is nu het eerste lustrum bereikt. Mevrouw Goekoop die in het prachtige Catshuis woont aan de laan. genaamd naar haar schoonva der, is met haar groep die uiteraard nog al eens van samenstelling gewisseld heeft, in geheel Nederland opgetreden. Zij laat zich engageren en treedt zodoen de op voor kunstkringen, personeelsver enigingen, Mater Amabilisscholen, Zonne- bloemscholen. en volksuniversiteiten. Het vorig jaar is daar ook een tournee door Duitsland bijgekomen, waar met veel succes werd opgetreden van Munchen- Gladbach tot Munster en Isnabruck toe. Het is vooral haar bedoeling aan het publiek meer liefde tot het ballet bij te brengen door middel van instructieve bal letten waarin verschillende stijle zichtbaar zijn, variërend van volksdans tot enkele grotere balletten toe in moderne stijl. Zij stelt zich op het standpunt dat het klas sieke ballet maar door enkele groepen ter wereld werkelijk goed gedanst kan worden en laat daarom maar weinig klas sieke werken dansen. Gemiddeld worden er 8 tot 9 voorstellingen per maand ge geven, dat is dus bijna 100 per jaar. Vijf jaar lang heeft zij de meest bizarre avonturen beleefd. De laatste jaren zit zij zelf aan het stuur van de autobus die haar groep vervoert. Heerlijke herin neringen heeft zij aan de DUW-kampen in het noorden van het land, waar zij maar liefst 14 voorstellingen achter elkaar hebben gegeven, nadat men eerst voor zichtig poolshoogte had genomen of deze arbeiders ballet wel op prijs zouden stel len. Zij heeft vele openluchtvoorstellingen gegeven. Daar had zij echter niet zulke goede ervaringen mee: vaak liepen de danseressen te huilen vanwege hun kapot te voeten, omdat ze weer eens in een heg vast hadden gezeten of niet wisten hoe ze door het struikgewas heen op het toneel konden komen. Overigens is naar haar mening het open luchttheater in Joure het schoonste van het land om balletten uit te voeren. Aangenomen mag worden, dat de eer ste „Honest John"-raketten in 1959 ter beschikking zullen komen, zo deelt mi nister Staf mee in zijn Memorie van Antwoorfl aan de Tweede Kamer. Ge leide projectielen voor legerkorpsartil lerie met groter bereik zijn voor de toekomst in de NATO-plannen opge nomen Over het tijdstip waarop deze ter beschikking zullen komen zijn nog geen gegevens bekend. Momenteel heeft overleg plaats tussen de Europese bondgenoten met betrekking to,t. gezamenlijke produktie van het ge leide projectiel „Hawk". Voor verkrijging van de nodige kennis is daartoe reeds in belangrijke mate Amerikaanse steun toe gezegd, terwijl tijdens het voorbereidende werk nauw contact is gelegd met enige belanghebbende Nederlandse industrieën. De eerste kosten van deelneming in de gezamenlijke produktie van geleide pro jectielen en lanceerinrichtingen worden geraamd op f 20 miljoen. De prijs voor de beste Franse detective roman genoemd naar de Quai des Or- fevres, waar de Parijse recherche is ge vestigd is dit jaar toegekend aan André Gillois voor zijn „125, rue Montmartre". De prijs is 100.000 frank (ongeveer 850 gulden). In de jury hadden hoge politie-autoritei- ten, onder wie hoofdcommissaris Papon; schrijvers, onder wie Georges Simenon en de directeur van A.F.P., Jean Marin, zitting. De 56-jarige Gillois is vooral bekend als schrijver van spelen voor de radio en de televisie. De bekroonde roman speelt in de Parijse dagbladwereld. Gisteren is in het St.-Laurentiuszie- kenhuis te Roermond overleden de 19-ja- rige dienstplichtige soldaat G.A. Langen- hof uit Rij ssen (O) ten gevolge van en cephalitis postvaccinalic. De soldaat, die ongehuwd was, was in opleiding bij het derde depot infanterie te Roermond. DIT IS HET ALTAAR VAN DE NIEUWE Amerikaanse herden- kingskapel, welke HM. Koningin Elisabeth van Engeland woensdag a.s. gaat inwijden in de St.-Pauls- kathedraal te Londen. He hekken om het altaar zijn door ervaren kunstsmeden geheel met de hand uit smeedijzer vervaardigd, zij dragen jaartallen, die van belang zijn in de geschiedenis van de St.- Pauls. De prachtige rijkbewerkte panelen achter het altaar zijn van Engels eikenhout en Amerikaans lindehout. In de week van 9 tot en met 15 no vember is een geval van kinderverlam ming met verlammingsverschijnselen aangegeven en wel in de stad Utrecht. In Woerden werden eenentwintig gevallen van dysenterie aangegeven. Er komt geen jubileumprogramma. „Mijn man attendeerde mij erop dat het vijf jaar geleden was, dat ik met mijn groep begonnen was. Hard werken, ge woon doorgaan, elke dag vijf tot zeven uur studeren. Dus geen tijd voor herdenkin gen, maar slechts een korte terugblik. Zo kregen wij even een blik in een klein en voor velen onbekend stukje Ne derlands balletleven dat gedragen wordt door een onuitblusbaar enthousiasme. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen zal de Nederlandse Televisie Stichting het derde studioge bouw in Bussum in het geheel verbouw de voormalige wijkgebouw van de Ned. Hervormde Kerk aan de Huizerweg eind december officieus in gebruiknemen. In de loop van januari zal men het gebouw officieel openen, tegelijk met de ver bouwing van studio II in het St.-Vitus- gebouw. waaronder meer een presenta tie-studio en een eindregiekamer zijn bij gebouwd. Men zal de staatssecretaris van O.K. en W. mr, R. Höppener verzoeken de officiële opening te komen verrichten. De N.T.S. heeft thans in Bussum drie in eikaars onmiddellijke nabijheid gele gen studio's. In. antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over de Nederlandse vorderingen op Indonesië, die voortvloeien uit achter stallige betalingen heeft minister Luns o.m. medegedeeld dat. het totale bedrag, dat Nederland uit hoofde van lenings overeenkomsten van Indonesië op ultimo september 1958 te vorderen heeft, te be cijferen is °P 138.4 miljoen. Verder is Indonesië aan Nederland een bijdrage aan zilver verschuldigd in de teruglevering door Nederland van lend- lease zilver aan de Ver. Staten van Amerika. De waarde van deze bijdrage kan geraamd worden op ca 15 miljoen. Tenslotte is Indonesië verplicht tot be taling van 15 pet. van het Nederlands courantbedrag van de aan gewezen over heidsdienaren van Indonesië van Neder landse nationaliteit verschuldigde pen sioenen en daarmede in aard overeenko mende periodieke uitkeringen, benevens duurtetoeslagen en kindertoelagen. De vordering welke Nederland uit, de zen hooide in de periode van mei 1956 tot, ultimo oktober 1958 op Indonesië heeft DOUWE EGBERTS Ook in tins van 250 gram Het café-restaurant „De Gooise Boer" aan de de rijksweg Amsterdam't Gooi. dat in april van dit jaar is afgebrand, zal weer 'worden opgebouwd. Er zal een nieuw en groter gebouw komen naar het ontwerp van de Naardense architect J. E. C. Majoor. Men hoopt het het volgend sei zoen in gebruik te kunnen nemen. De honderdjarige A. Rodts uit Eede in Zeeuwsch Vlaanderen is gisteren over leden. Sinds het overlijden van Opa Kip uit Dreischor enkele dagen geleden was hij de oudste inwoner van Zeeland. Ruim een maand geleden bezocht hij kort voor de sluiting, nog in goede ge zondheid de Wereldtentoonstelling te Brussel. Ongeveer een week geleden werd de honderdjarige verkouden en voelde zijn krachten verminderen. Daar na ging het snel bergafwaarts. verkregen, is globaal te ramen op om streeks 90 miljoen. De drie hierboven genoemde posten le veren een achterstallige Indonesische schuld aan Nederland van 243.4 mil joen. Omdat nieuwe wegverbindingen tussen Antwerpen en Nederland voorlopig nog on zich zullen laten wachten, wordt van Belgische zijde thans gewerkt aan ver betering van de bestaande. Volgens mededelingen van de KNAC zijn d<= volgende voorzieningen in uitvoe ring of spoedig daaraan toe. Het nauwe weggedeelte tussen de Nederlandse grens bij Wernhout en het Belgische douane kantoor wordt op Het ogenblik verbreed. De verbinding tussen Kleine Barreel en Antwerpen wordt omgebouwd tot een vierstrookweg met gescheiden rijbanen. Kleine Barree ligt bij het punt waar de wegen Wuustwezel - Antwerpen en Putte - Antwerpen samenkomen. Ook aan de verbinding Roosendaal-Nis- pen- - Kalmhout - Kapellen - Antwerpen wordt gewerkt. Bij Nispen is een gecom bineerd douanekantoor in aanbouw. De weg door de bebouwde kom van Kalmt- hout wordt aanzienlijk verbeterd; de werkzaamheden zijn hier in volle gang. Een Plan voor de bouw van een viaduct over de spoorlijn in Kapellen is in stu die. De derde route naar Antwerpen, van Putte via Kapellen, kan verbetering even eens goed gebruiken. Vermoedelijk al op korte termijn deze tussen Putte en Kapellen worden verbreed. 'AKKER SIROOP KEUKENHOF Prof. ir. Jac. P. Thijsse, sinds 1954 alge meen adviseur bjj de Rijksdienst voor het Nationale Plan. zal aan het eind van deze maand deze functie neerleggen en toe treden tot het Institute of Social Stu dies in Den Haag als lid van de weten schappelijke staf. Hij heeft in de jaren dat hij aan de Rijksdienst voor het Nationale Plan was verbonden, gen groot aandeel gehad in de werkzaamheden, welke verband houden met de bestudering van de ont wikkeling van het westen des lands. Hij adviseerde verder in het algemeen over belangrijke planologische aangelegenhe den en over plannen, waarbij civieltech nische werken een grote rol spelen, zoals de Europoort. Bij het Institute for Social Studes heeft de hoogleraar voorheen reeds een aantal colleges gegeven over de proble men van de ruimtelijke ordening in ons land en in de wereld. Dat deed bij ook aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Thijsse, die in 1919 zijn loopbaan begon als ingenieur bij de Rijkswater staat, was van 1946 tot 1950 hoofd van het- Centraal Planologisch Bureau te Ban doeng. Van 1947 tot 1954 wij hij buiten gewoon hoogleraar aan de technische fa culteit in die stad- (Va onze verslaggever) LISSE, november. Het bloemen-lustoord „Keukenhof" zal een filiaal krijgen in de Ver enigde Staten. Op nauwelijks vijftig kilometer van New York zal namelijk een tuin worden aangelegd, die in zeer vele opzichten zal herinneren aan de sprookjes-tuin in Lisse. Deze gelijkenis zal dan niet toevallig zijn, het geen duidelijk wordt als men weet, dat de architecten van de „Keukenhof", de heren W. v. d. Lee en C. van Empelen, de aanleg van de Amerikaanse tuin voor hun rekening zullen nemen. Hiermede zal een lang gekoesterde wens van de heren, die onze goed-vader- landse bloembollen in het buitenland „aan de man" moeten brengen, in vervulling gaan. „Want, zo zei men ons in Lisse, wat kan nu een mooiere propaganda voor de Ne derlandse bloemen zijn, dan een Neder landse bloementuin op nauwelijks'een uur afstand van New York?" De bloembollen-propagandisten, wer kend in het Centraal Bloembollen Comité hebben overigens niet zonder slag of stoot de zakelijke harten van de Amerikanen met hun zoet-gekleurde bloemen kunnen vertederen. Er zijn heel wat besprekingen voor nodig geweest, voor het zover was. Maar de beslissing is nu dan toch geval len: glunderend vertelde men ons, dat van een terrein van totaal 8000 ha. ruim 60 ha. beschikbaar wordt gesteld voor de aanleg van een bloemen-park. Dit terrein is het zogenaamde Sterling Forest, eigendom van een Amerikaanse be leggingsmaatschappij. De directeur van deze maatschappij, de heer Dowling, wil op dit terrein laboratoria en dergelijke bouwen voor onderneming an'die in een rustige omgeving hun werk willen doen. Voor het personeel van deze laboratoria en voor de vele New Yrokers die „te rug naar de natuur" willen, zou er dan een park moeten worden aangelegd. Dit plan van de heer Dowling was het C B C. ter ore gekomen. Enkele bestuurs leden bezochten de Amerikaan en tracht ten hem te overtuigen van het voordeel een Nederlandse bloementuin in zijn park te latén aanleggen. De heer Dowling voel de in principe wel iets voor het voorstel maar hij wilde toch eerst wel eens weten, wat die „Keukenhof" in Nederland nu ei genlijk te betekenen had. Hij maakte daarvoor samen met enkele adviseurs, een reisje New York-Lisse. En, zoals eens de grote veldheer: hij kwam, zag en was gewonnen voor het idee. Neder land zou in liet Sterling Forest een filiaal van het Keukenhof mogen stichten. De Amerikanen zijn ruim van opvat ting: zij lieten aan de Nederlanders zelf over, welk terrein het meest geschikt was voor de aanleg van het Keukenhof-park. De heren Van der Lee en Van Empelen zijn daarom in een helikopter gestapt om yanuit de lucht het Sterling Forest te be wonderen. Zij vonden een gebied dat hen het meest geschikt leek. „O.K.", zei mr Dowling en hij legde een miljoen dollar op tafel: geld om de grond geschikt te maken voor een park-aanleg met alles wat daarvoor komt kijken. De grond krij gen de Nederlanders gratis: het enige, dat de mensen van de „Keukenhof" zelf moeten doen is de aanleg van de tuin. Nu is dit laatste ook weer niet zo'n sim pele opgave. Er zal, om te beginnen, zeer nauwkeurig moeten worden gestudeerd op de vraag, welke bollen in aanmerking kunnen komen voor de Amerikaanse tuin- De grond, waarop zij gepland moeten wor den en de klimatologische omstandighe den vertonen namelijk vrij grote verschil len met die in ons land- Bovendien moet men rekening houden met de wens, dat het park niet twee maanden lang, zoals de Keukenhof in Lisse, bezoekers moet kunnen ontvangen, maar een half jaar trekpleister moet kunnen zijn voor de Amerikanen. Eén en ander bfengt mee, dat er verschillende proefplantin- gen zullen moeten gebeuren. Men heeft hiervoor tot 1960 de tijd. In dat jaar zal de Amerikaanse Keukenhof moeten worden geopend. De heer Dowling verwacht veel van het bloemen-lustoord: minstens enkele miljoenen bezoekers per jaar. Opdal al deze bezoekers niet van bloemen alléén behoeven te genieten, heeft hij nu alvast opdracht gegeven aan Edward Stone, de ontwerper van het Ame rikaanse paviljoen ,op de Expo, een groot restaurant te bouwen in het centrum van het park. De werkzaamheden in het Sterling Fo rest zijn inmiddels begonnen. Er worden talloze bomen gerooid, om zodoende de grond vrij te maken voor de honderd duizenden Nederlandse bloembollen, die daar over enige tijd zullen worden ge pland. In het voorjaar van 1960 zullen dan zo wel in Keukenhof in Lisse als in Keuken hof bij New York Nederlandse bloemen in al hun schoonheid en gratie ta pronk staan! (Van onze militaire medewerker) OVER ENIGE WEKEN ZAL in de Tweede Kamer de begroting van „Oor log" aan de orde komen. Enkele pun ten daaruit verdienen nadere aandacht. Met name een kwestie, die dezer dagen weer bijzonder actueel is: d*. duur van de eerste oefening, welke volgens het „ultimatum" van de Kamerfractie der P.v.dA. „althans na de volgende ver kiezingen" korter dient te worden. Wat deze zaak betreft willen we ons beperken tot. de landstrijdkrachten, die trouwens beslag leggen op het over grote deel van het jaarlijkse contingent dienstplichtigen. De duur van de eerste oefening is zoals bekend twintig maanden voor gewone dienstplichtigen en dp daaruit voortkomende potentiële onderofficieren en tweeëntwintig maand voor de specialisten en toekom stige reserve-officieren. Deze termijnen zijn korter dan de Dienstplichtwet toe staat. nl. twee jaar. Toch wordt de hui dige duur al al« een bezwaar aange voeld en om daaraan enigermate tege moet te komen wordt het gros van de dienstplichtigen gedurende de laatste twe<> maanden met „klein verlof'' ge zonden. Dit houdt in, dat zij onmiddel lijk en zonder enige wettelijke proce dure kunnen worden teruggeroepen. Vijfhonderd pas-afgezwaaiden hebben vorige week in de praktijk ondervonden hoe zo iets te werk gaat. Zij werden te ruggeroepen voor de alarmoefening „Carillon". VRAAGT MEN DE GEWONE soldaat, hoe lang hij in dienst moet blijven, dan zal hij zonder dralen antwoorden: acht tien maanden (twintig maanden minus het klein verlof). Dat is inderdaad de reële duur van de eerste oefening. En daarvan ook gaat minister Staf in zijn ..nota ter algemene inleiding" van de Memorie van Antwoord uit, als hij de Kamerleden meedeelt, dat „berekenin gen hebben uitgewezen, dat met het huidige contingent en de huidige duur der eerste oefening ternauwernood vol doende aanwezige dienstplichtigen wor den verkregen om de beloften der drie krijgsmadhtonderdelen te dekken" en dat „de parate onderdelen van 't leger korps thans op geen grotere effectieve sterkte kunnen worden gebracht dan rond 75 procent, hetgeen het. uiterste minimum is dat nog aanvaard kan worden. Bij een nog lagere sterkte zou den niet alleen de eenheden nie» meer als paraat kunnen worden aangemerkt, maar bovendien reële oefeningen niet meer mogelijk zijn". BIJ BEOORDELING VAN de gevol gen van een eventuele verkorting van dp diensttijd dient men voor ogen te houden, dat er twee vrijwel constante factoren zijn en wel: de behoefte aan mankracht, welke is gegrond op t.a.v. de NATO aangegane verplichtingen (pa rate en mobilisabele eenheden) als eer ste en het jaarlijkse contingent ge schikte jongemannen als tweede factor. Dit contingent heeft, een vrijwel con stante sterkte. Pas na 1965 zal het eni germate omhoog lopen, maar niet in die mate dat dit van ingrijpende invloed zal zijn op de behoefte. Hoogstens kan men dan iets scherper zijn met de keu ringseisen en kan men in de jaren tot 1965 iets op de te verwachten verhoging vooruitlopen om het „ternauwernood" van het heden iets te verruimen. Om de mankracht-moeilijkheden aan te tonen diene een voorbeeld. Stel een paraat krijgsmacht-onderdeel met een organieke sterkte van 24.000 man. Elke twee maanden komt voor deze eenheid een ploeg van 300o man beschikbaar. Het onderdeel is dus opgebouwd uit acht lichtingsploegen. Na een basisop leiding van vier maanden dienen dus de gewone diensplichtigen zestien maanden bij deze eenheid. Dat komt neer op een diensttijd van twintig maanden. Verminderen we de eerste oefening met twee maanden, dan komt ons onderdeel één lichtings- ploeg te kort (de basisopleiding van vier maanden is onontbeerlijk!) Dat laatste is nu in feite, wat men heeft gedaan met de regeling van het klein verlof. Willen we de reële dienst tijd nu nog eens met twee maanden be snoeien en terugbrengen °n zestien maanden, dan gaat het onderdeel niet 3000 maar. 6000 man missen en komt men beneden het „uiterste minimum" van thans. DAARNAAST MOET MEN REKE NING houden met een noodzakelijk mi nimum van de duur der eerste oefening in kwalitatief opzicht. Er is een mini- mum-tijrl nodig om de gewone dienst plichtige zodanig op te leiden, dat hij bekwaam is om zijn taak in het on derdeel ten volle te vervullen. Betoogd is wel. dat het in dit opzicht vereiste minimum (de behoefte aan mankracht dus buiten beschouwing gelaten) twaalf méanden kan zijn Dit is de duur van de eerstp oefening in West-Duitsland en binnenkort in België. Met West- Duitsland zijn inderdaad op gezonde basis vergelijkingen te maken voor wat betreft taak, opbouw der eenheden enz En alc we dan de uitspraken van vele Westduitse en NATO-waarnemers (ook Nederlandse) horen, dan is het resul taat maar bedroevend. Minister Strauss zei eens: ..Een eerste oefentijd van twaalf maanden is te kortHet me rendeel van de commandanten, die aan de manoeuvres deelnamen deelden deze mening'' Of nog sterker: ,De Westduit se soldaat heeft na zijn basisopleiding te weinig tijd om het geleerde in de praktijk tP beoefenen". ..De geoefend heid is ver beneden peil" en „Twaalf maanden zijn tp kort om de soldaat zijn handwerk te leren". De gelijke uitspraken bevestigen on ze mening die wij meermalen op deze plaats hebben uiteengezet: twaalf maanden opleiding voor manschappen, die tegenover een meedogenloze tegen stander worden ingezet, is onverant woord en onaanvaardbaar. Ook vóór 1940 hebben vele westelijke landen zich aan een dergelijke verkorting schuldig gemaakt. Naar onze mening moet de diensttijd voor het gros der soldaten tussen de 15 a 18 maanden liggen en voor de gespecialiseerd*. en leidingge vende dienstplichtigen nog daarboven. ZOU DUS WAT DE kwalitatieve eisen betreft de diensttijd nog iets kunnen worden ingekort, de noodzakelijk aan wezige mankracht maakt het onmoge lijk hiertoe zonder meer over te gaan. Pas als het mogelijk is de vermindering op te vangen door oermanént aanwe zige mankracht is dit vraagstuk opge lost. D.w.z. vervanging van dienstplich- tigpj-i door beroepspersoneel (lang ver band) of vrijwilligers (kort verband voor vijf of zes jaar). Tot op heden is men er evenwel niet in geslaagd een sterke beroepskern te vormen Misschien dat er in de komen de jaren hierin een kiene verbetering komt. het blijft niettemin een utopie om aan te nemen dat we t.z.t. een ver korting van de diensttijd met een flinke beroepskern kunnen opvangen Blijven over de vrijwilligers, speciaal wat betreft specialisten en technici. Juist in deze groep kan van de opleiding in de diensttijd bii langer blijven efficiën ter worden geprofiteerd. In België (waar men acuut voor dezelfde proble- de minister van defensie in een radio rede de jeugd tussen de 16 en 21 jaar opgeroepen zich als NATO-vrijwilliger te melden. Hij beloofde: een schoolop leiding tot het behalen van een diploma, en bij een dienstperiodp van vijf jaar een premie van circa 7600 gulden. Ver geleken bij wat Amerikaanse vrijwil ligers geboden wordt, i» dit nog be scheiden. maar gezien de Europese ver houdingen is dit wervingsprogram ze ker redelijk en aanlokkelijk. In juni van dit jaar heeft minister Staf een vrijwilligers-regeling gepu bliceerd. waarbij dezelfde bezoldiging als beroepspersoneel en een jaarlijkse premie van 600 gulden in het vooruit zicht. gesteld. Hier wordt evenwel slechts geld en géén toekomst geboden. De vrijwilliger komt na zijp verbintenis min of meer ..met lege handen" in de maatschappij t.erug. Psychologisch juist is deze regeling niet. Scholing en oplei ding met diploma's die ook in de bur- bermaatschappij een redelijk uitzicht verzekeren, ontbreken. Hoogstens enke len, die technisch reeds gevormd zijn en nog wat ervaring willen opdoen, zul len van deze regelinp gebruik willen maken. Een oplossing voor de moeilijk heden biedt een en ander niet. INTUSSEN heeft de minister ver wachtingen gewekt door naar de „Com missie Werkelijke Diensttijd Dienst plichtigen" (commissie-Van Voorst tot Voorst) te verwijzen. Wij vragen ons af tot welke nieuwe inzichten deze com missie kan komen bij deze twee con stanten: jaarlijks contingent en vereiste aanwezige sterkte. Uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat deze commissie nog niet gereed is. Het ziet ernaar uit, dat het antwoord op actuele vragen al leen maar wat naar de toekomst is verschoven ra 7 grammofoonplaten jPepsi- Cola glazen verfblikies Prisma- Pocketbooks schildercursussen verftubes camera's Tensloite is er de practische, altijd welkome P&C-cadeau bon, waarde naar keuze. Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen (van onze correspondent) De Toneelschool in Arnhem kost de ge meente jaarlijks f. 75.000,- Dit was voor verschillende gemeenteraadsleden aan leiding om B. en W. te vragen of dat nu wel verantwoord is. Wanneer men re kent, dat uit Arnhem drie leerlingen deze school bezoeken, zou dat fl. 25.000,- per leerling zijn. Een dergelijke opleiding von den deze raadsleden toch wel een beetje kostbaar. B. en W. hebben echter geant woord, dat men zo niet moet rekenen. De ze school is bestemd voor geheel Oost- Nederland en het moet Arnhem toch wel wat waard zijn zulk een cultureel insti- men een oplossing moet zoeken) heeft tuut binnen zijn grenzen te hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3