Wij brachten een bezoek aan de Beklimmen van daken en glijden door schoorstenen is een vak voor geschenken St.-Nicolaas DE INWENDIGE MENS Het heerlijk avondje OP MARS op 5 december Omstreeks 50 november vertelt moeder van de raketdie met cadeautjes van de aarde komt Niet onsterfelijk (VAN ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER) In dit goed geoutilleerde klasse lokaal krijgen de a.s. Zwarte Pieten theorie in het beklimmen van gevels. De lessen worden met aandacht gevolgd, dat kun nen wij u verzekeren! Training in kostuum Veel verloop In de gymzaal worden de knech ten van St.-Nicolaas lichamelijk zo fit mogelijk gemaakt voor de zware taak die ze straks te ver vullen krijgen. All-round ®°k gezellige pakjes maken is een kunst, die geleerd moet 7°°fden. Hier zien we twee Zwarte Pieten bezig met hun huiswerk. m «i Voor onze dochters Legpuzzels Op de koude donk're straten Valt de sneeuw zacht neer- Heel de wereld lijkt verlaten, Brrwat een koud weer. Ovèral zitten de mensen Bij de warme haard. En de kind'ren doen hun wensen, Want de Sint verjaart. Maar hoog boven op de daken Gaat een oude heer. En hij laat de mooiste zaken, Door de schoorsteen neer. 't Zwarte knechtje voert het paardje Aan de teugel voort. En zo gaan ze met een vaartje. Niemand die hen hoort. En des morgens bij het opstaan, Zingen kind'ren blij hun lied. Zo brengen zij dan hun dank aar, Sinterklaas en Zwarte Piet. COBY MARTIUS Een hartiger hapje Gebakken kaas Recept voor borstplaat Geen stoomboot Het heerlijke avondje Vol verwachting Opleidingsschool voor Zwarte Pieten t MADRID, december. „Buenos dias seno- luidde de groet van een kleine neger, die v<>or ons de zware eiken deur opende van het Monumentale gebouw aan de avenida San Ni colas te Madrid. Wat er in dit gebouw gebeur de hadden wij reeds gelezen in gouden letters boven de ingang „Escuela para Pedros negro" ofwel school voor Zwarte Pieten. Hier wilden Wij eens een kijkje nemen. De kleine neger ging ons voor door de prach tige, marmeren gangen. Aan weerszijden wa ren klassen en we hoorden de aanstaande Pie ten hun lessen opdreunen. Plotseling bleven we even voor een klas staan. Hier hoorden we on- «e moedertaal. In koor riepen de Pieten: „Sin ter-klaas! Zwar-te Piet! Schim-mei! Ka-dotje! Huis! Dak! Schoor-steen! Stou-te-jongen! Roe! Hoehhü!" -.Wilt u hier eens een kijkje nemen?" vroeg bet kleine negertje in prima Nederlands. Verwon derd keken we hem aan. „Spreek jij Nederlands?" Vroegen wij verwonderd. „Natuurlijk", lachte hij. "Wij leren alle talen. Anders zouden wij geen goede Pieten zijn. In deze klas wordt les in Ne derlands gegeven zoals u hoort. En omdat u hier Plotseling bleef stilstaan en luisteren, begreep ik, dat u Nederlanders mpest zijn". „Dat is heel ver standig van je, Piet", prezen wij. „Inderdaad zou den we in deze klas graag eens een kijkje ne- men". En zo stapten we het lokaal binnen. We werden hartelijk welkom geheten door de docent, professor Van Dalen, een Nederlander, die aan dit opleidingsinstituut werd verbonden als buitengewoon hoogleraar in Nederlandse taal, ze en, gewoonten en folklore. Professor Van Dalen t'ond het buitengewoon aardig, dat een Neder landse journalist eens een kijkje kwam nemen blj de bakermat der Zwarte Pieten. i.Hier is in Nederland nog heel weinig over be kend", vertelde hij ons. „De meeste mensen daar "enken, dat de knechten evenals de eeuwenoude Sint-Nicolaas onsterfelijk zijn, maar daar vergis- sen ze zich in. De Pieten zijn mensen net als 1 en ik. Er komt voor hen een tijd, dat ze ouder worden, hun lenigheid en behendigheid kwijt faken en niet meer in staat zijn op de daken te klimmen en door de schoorstenen te glijden. *k zal er u dadelijk meer over vertellen", ging de hoogleraar voort, „maar dan zal ik eerst mijn e®rlingen even aan het werk zetten". Prof. Van Dalen ging voor de katheder staan droeg zijn pupillen op de tekst van het Ne- derlandse lied „Zie ginds komt de stoomboot" Pagina 408 van het leerboek Nederlandse Sint- ficolaasverzen te bestuderen. „Zo, die zijn voor lopig zoet", glimlachte hij. „Nu kunnen we ver- öer gaan". Wij gingen met de professor aan een gaan nemen?" vroeg onze gastheer. Natuurlijk sloegen wij dit aanbod niet af. In de gymnastiekzaal zagen we de aanstaande Pieten aan het werk aan de toestellen. Enkelen deden oefeningen aan het Zweedse rek, anderen op het paard, aan de ringen, in de touwe:., op de brug enzovoort. Het viel ons op, dat ze bij al deze oefening niet in turnkostuum gekleed waren, maar in hun officiële pakjes. „Is dat niet lastig?" wilden we weten. De professor glimlachte. „Dat is juist nood zakelijk, want later zullen ze in die pakjes ook hun werk moeten doen en daarom leren ze van het begin af, daarin te werken". Wij knikten be grijpend. Van het gymnastieklokaal gingen we weer terug naar de klas. Prof. Van Dalen begon met een les in het dich ten, waarbij een Spaans-Nederlands rijmwoorden boek op de lessenaar verscheen. Toen volgde een Tips tafeltje zitten in een hoek van het lokaal en daar Begon ons gesprek. "He zal maar bij het begin beginnen", begon P.bze gastheer. „Zoals u al hoorde, komt er een llid, dat de Pieten niet meer voor het vak ge schikt zijn. Zij kregen dan een uitkering volgens noodwet San Nicolas. Een soort overbrugging, ™ant bereiken ze de leeftijd van 65 jaar, dan wor den ze opgenomen in het tehuis voor Zwarte Pief en op jaren, een prachtig buiten bij Toledo, waar van een onbezorgde oude dag kunnen genieten., ^°k raken bepaalde Pieten verloofd en gaan trou- Uit deze gang van zaken zult u begrijpen, Qat er steeds nieuwe Pieten nodig zijn. Er is om z° te zeggen een behoorlijk verloop en er is dus geregeld aanvulling nodig. Hiervoor zorgt ons in stituut. Zwartjes, die de leeftijd 'van veertien jaar heb- beh bereikt, kunnen na een strenge keuring op °ns instituutworden toegelaten. De opleiding is erS zwaar. Buitengewoon veel aandacht wordt be deed aan de lichamelijke oefeningen, want daar hangt zeer veel van af, zoals u zult begrijpen. Dnze Pieten moeten ware geveltoeristen zijn. In ,et eerste jaar doen ze heel veel aan sport, zo- h'.s gymnastiek, atletiek, gewichtheffen en wat al ?'et meer. Er is juist les in de gymnastiekzaal. v°elt u er iets voor, daar eens een kijkje te 'theoretische les in het beklimmen van daken en het glijden door schoorstenen. En tenslotte maak ten we nog een les mee in gezellig pakjes pakken. „U ziet onze leerlingen krijgen een all-round op leiding", verklaarde de hoogleraar met trots. „Ze leren talen, krijgen een ideale lichamelijke op leiding, worden vertrouwd gemaakt met de ze den, gewoonten en folklore van het land, dat ze zullen bezoeken; kortom, worden met alles op de hoogte gebracht, wat in het vak te pas kan ko men. De opleiding duurt in totaal vijf jaren en dan doen ze eindexamen. Dat is een heel zware test. Hebben ze het diploma behaald, dan worden ze geplaatst in het Zwarte-Pietendepöt, waaruit de goede Sint kan putten. Wij leerkrachten doen ons uiterste best om de goedheiligman bekwame hel pers te leveren en ik mag wel zeggen, dat we hier tot nog toe zeer goed in geslaagd zijn." Met een diep respect, nog meer dan we reeds als kind hadden, zullen we voortaan de Zwarte Pieten beschouwen, want het zijn ware wonderke- rels. Dat is wat wij leerden bij' ons bezoek aan de school voor Zwarte Pieten te Madrid, een uniek instituut in de gehele wereld. SINT NICOLAASTIJD nadert weer met rasse schreden en dus zitten we te piekeren welke ca deautjes wij bij de goede Sint zullen bestellen, op dat ze vroegtijdig in ons landje zullen aankomen. Onze kinderen in de leeftijd, variërend van zo ongeveer 4 tot 6 jaar voelen zich al groot en dus moet het geschenk waarmede zij bedacht zul len worden, dienovereenkomstig zijn. Men geve deze groep dus bijv. kleurpotloden, boetseerklei, plakboeken, tekenbord of leesplankjes; een school bord is voor enkele van deze kinderen eveneens een welkom geschenk. Ook gemakkelijke gezel schapsspelen worden in de regel wel op prijs ge steld. De jongens prefereren natuurlijk een autoped, ook zijn er enkelen die van hoepelen houden. Ver der natuurlijk de beweegbare geschenken als autoo tjes en spoortreintjes. De daarbij behorende rails en stations mogen natuurlijk niet vergeten worden. Wat is een knaap van deze leeftijd niet trots op zijn indianenpakje, compleet met tomahawk enz. enz. Wil men niet iets dat zo opwindend kan zijn als dit geschenk, bedenk hen dan met een con ducteursuitrusting, tang enz. De meisjes mogen niet vergeten worden, voor haar komen natuurlijk in de eerste plaats in aan merking de poppen en de poppekleertjes. Voor wat lichaamsbeweging zorgt het springtouw. Bal len en handwerkjes zijn altijd in trek. Kan de goedheiligman het financieel doen, dan stellen onze meisjes natuurlijk grote prijs op een wieg met toebehoren, middelen om vadertje en moedertje te spelen, ziekenhuisje spelen doen ze erg graag, evenals winkeliertje spelen. Wat denkt u van matjes vlechten? Jongens en meisjes boven genoemde leeftijd kan men ook zij gaan met hun tijd mee verblijden met een badmintonspel. Een druk kerij met toebehoren is doorgaans eveneens voor beide partijen geschikt, zij kunnen er briefjes mee drukken voor vader en moeder, het is een leer zaam werkje, vooral als zij zonodig hulp en bij stand krijgen van groteren, die meer geletterd zijn. Rustige kinderen in deze leeftijd kan men dik wijls blij maken met legpuzzels, al dan geen een voudige, maar het meest boeit hun dit werkje als zij gelegenheid hebben het produkt waarmede zij bezig zijn een nachtje te kunnen bewaren als het nog niet klaar is én het klokje van gehoor zaamheid roept om naar bed te gaan. Het is immers sneu als zij nog niet gereed zijn met hun puzzel en toch de hele boel weer moeten inpakken, omdat zij moeten gaan slapen. Tien tegen één dat zij er de volgende dag niet weer aan beginnen. Is men reeds begonnen met mecanodozen of huizenbouwdozen, dan is een vervolgdoos altijd welkom; het betekent voor Sint-Nicolaas geen gro te uitgave ineens! 1 Geef zieke Jantje of Marietje op die avond een plank op zijn of haar bedje, opdat er direct ge speeld kan worden. De zieke gaat immers voor? Kan het zo geregeld worden, dat het patiëntje op die avond in de huiselijke kring kan verke ren, weet dan dat u hiermede aan zijn grootste verlangen tegemoet komt. Er zijn tegenwoordig van die echt gezellige kin derblaadjes, wellicht is een abonnement op zo'n blad een prachtig geschenk en wij zijn er van over tuigd, dat de uitgever het Spaanse briefje van Sint-Nicolaas wel zal kunnen ontcijferen en best wil wachten met de betaling hiervan tot de goede Sint zijn intrede in ons landje heeft gedaan BIJ ALLE VREUGDE op pakjesavond mag de inwendige mens niet vergeten worden. Af en toe moet gestopt worden met het uitpakken van de stapels pakjes en dan komt moeder de vrouw met een pittige versnapering voor de dag. Wij zijn er zeker van, dat onderstaande lekkernijen er best in zullen gaan. Daarna kan men weer r ten volle zijn aandacht schenken aan al het moois dat er te zien is. Wat denkt u van een stuk of wat gevulde eitjes? U hebt voor 4 personen nodig: 4 eieren, 100 g boter of margarine, wat zout, peperkapper tjes of peterselie of tomatenketchup, kropsla, to maten en komkommer. U gaat als volgt te werk: de eieren hard ko ken, pellen en in helften snijden. De dooiers ze ven en vermengen met zacht geroerde boter of margarine. Het mengsel op smaak brengen met zout, peper en desgewenst iets aroma. Van de eihelften een kapje afsnijden, zodat ze kunnen staan en ze vullen met de boter. Als garnering neme men een kappertje, stukje peterselie of iets tomatenketchup. De eieren op een schotel plaatsen en ze garneren met kropsla, tomaat, kom kommer of de eieren geven in combinatie met andere koude gerechten. Een eitje met kerrysaus is doorgaans ook ge wild. Hier volgen de benodigdheden: op 4 hard gekookte eieren 2 dl bouillon of water met bouillon blokje, 1 kleine ui, 30 g boter of margarine, 30 g bloem en 1 theelepel kerrypoeder. U gaat dus als volgt te werk: de1 eieren hard koken, pallen, in helften snijden en bedekken met de saus. De kerrysaus maakt u als volgt: dc ui zeer fijn hakken en met het kerrypoeder heel licht fruiten in de boter of de margarine. De bloem toevoegen en bij scheutjes tegelijk, al roerende, het vocht. De saus even laten doorkoken en op smaak afmaken met zout. Van onze alom bekende Hollandse kaas maakt u voor deze avond eens wat gebakken kaasplak- ken; men kan ze „uit het vuistje" oppeuzelen. Hier volgt hetgeen u nodig hebt: 4 dikke plak ken belegen kaas van 50 a 75 g elk, 25 g bloem, Vz dl water, wat boter of margarine, wat zout en desgewenst wat peper. Allereerst wordt de bloem gemengd met het water tot een glad papje. Doe er wat zout en eventueel wat peper bij. De kaasplakken door het beslag wentelen. Dé boter vervolgens in een koe- kepan heet laten worden en hierin de kaasplakken snel aan beide zijden bruin bakken. De plakken moeten warm opgediend worden. Er gaat geen Sint-Nicolaasfeest voorbij zonder borstplaat en aangezien vele huisvrouwen niet weten hoe zij dit zelf moeten maken, laten wij hier het recept nog eens volgen. Men heeft no dig: 250 g suiker, 5 eetlepels melk en lepel custardpoeder. De suiker en de custardpoeder moeten goed dooreen geroerd worden en met de melk zachtjes laten smelten. De vloeistof in koken totdat een gordijntje van suikerstroop blijft hangen tussen de tanden van een vork en ook de laatste druppel die van de vork afloopt, een draadje trekt. De pan van het vuur nemen en de massa kloppen totdat deze dik is en ondoor zichtig begint te worden. Niet ongeduldig zijn. De stroop uitgieten in ingevette borstplaatvormen op een vet aanrecht of vetvrij papier. Wanneer de figuren geheel koud en stijf zijn, ze op de zij kant zetten om te drogen. NOVAVILLE (Mars). 5 dec. 2052 Op deze avond staat iedereen op het dak van zijn huis. De daken zijn plat en liggen gelijkvloers, want de huizen zijn in de grond gebouwd; er loopt een soort loopgraaf omheen. Van enige afstand gezien vormen de groepjes mensen uitsteeksels boven de woestijnachtige grond, wier kaalheid zich naar alle kanten uitstrekt tot aan de horizon toe. De mannen wijzen het hun vrouwen aan en de vrouwen haar kinderen. Alle ogen kijken naar de westelijke hemel. Daar, vlak bij de avondster, zien ze een wazig vlekje, lichter dan de rest van het bijna zwarte firmament. Het vlekje wordt groter en groter en lost zich geleidelijk aan op in een groot aantal fijne lichtpuntjes. Daar ko men ze. Ze leggen nu bijna 280 kilometer per seconde af, zodat de reis in het gunstige seizoen maar drie dagen en acht uur duurt. Veel minder dan de tijd die een benzinevliegtuig vroeger nodig had om je van Nederland naar Nieuw-Zeeland te bren gen. Toch voelen deze emigranten zich verder weg, onvergelijkelijk veel verder. En met reden. Alles is hier anders. De huizen, in de grond gebouwd, om de zonnewarmte zolang mogelijk te kunnen vasthouden, hebben dubbele wanden, want reeds enige decimeters boven de grond heerst vorst, doordat de lucht hier te ijl is om als „de ken" dienst té kunnen doen. Om naar buiten te komen moet je door een soort schutsluissysteem van drie deuren, anders vlucht de kunstmatige 76-centimeteratmosfeer uit je huis weg in de ijle dampkring van de planeet. Bovendien heb je buiten altijd je zuurstofmasker en je portofoon op, om met de anderen te kunnen praten. Dat de dag hier niet precies 24 uur duurt is in de praktijk niet merkbaar het verschil met het aardse etmaal is te klein. Maar de kalender, naar de aardse trant ingedeeld in twaalf maanden, vertoont zon derlinge data: het kan voorkomen dat je hier een brief dateert: 64 april. Immers, het jaar telt hier 668 dagen, doordat Mars nu eenmaal meer tijd dan de aarde nodig heeft voor één omloop om de zon. Behalve dat dit met zich meebrengt dat iemand, als hij dat al haalt, op z(jn vijftigste stokoud is waar tegenover staat dat men op tienjarige leeftijd vol wassen is, een baan heeft en een gezin sticht is een der gevolgen dat de met hun ouders naar Mars geëmigreerde kinderen bijna tweemaal zo lang op Sinterklaas moeten wachten als hun leeftijdgenootjes op aarde. Want die traditie is mee-geëmigreerd. De vor deringen der techniek hebben haar niet doen ver dwijnen integendeel: de techniek heeft er op schitterende wijze toe bijgedragen dat dit feest iets imposants werd. De legende van de stoom boot uit Spanje is verdwenen welja maar er is iets veel machtigers voor in de plaats gekomen: het verhaal over de raketten die van de Aarde komen. Tegen eind november (die maand heeft 50 da gen) vertellen de moeders het verhaal aan de kinderen. En niet alleen de kinderen kijken met verlangen uit naar de vijfde december de hele kolonie beklimt op die avond de daken om het schouwspel te kunnen zien. Want je kunt ze al lang tevoren zien aanko men. Wolken komen in deze ijle atmosfeer niet voor je hebt het gevoel, tien maal zoveel ster ren te kunnen zien als op de helderste plaats op aarde. Ze komen uit het westen, uit de rich ting van de avondster. Ik zie bij sommige ouders ontroerde blikken als zij de avondster kort na zonsondergang aan de westelijke hemel zien staan; het is de Aarde, waar zij vandaan zijn geko men. Wie goede ogen heeft, ontdekt, na korte tijd, al enige lichtpuntjes in het wazige vlekje, dat steeds groter wordt. Nog later lijkt het een wolk vuur vliegjes. En juist als iedereen ze goed kan zien, verdwijnen ze ineens allemaalde raketten zijn dan al zo dicht bij Mars, dat ze in de schaduw- kegel van de planeet zijn gekomen en de zon, reeds achter de horizon verdwenen, ze niet meer beschijnt. Maar na een ogenblik zie je dan toch weer lichtjes aangloeien: de navigatielampen, ontstoken voor de naderende landing. Dan begint de grote operatie. Terwijl de an dere raketten landen, maken zich er drie los uit de groep en bewegen zich langzaam bijna de helft der raketmotoren werkt nu in tegengestelde richting boven de nederzetting, op slechts en kele meters hoogte. Sinterklaas en zijn knechten zijn goed zichtbaar door de verlichte patrijspoor ten. Zij wuiven men wuift terug, met handen, zakdoeken en sjaals. Het parachuteren is een indrukwekkend schouw spel. Elk huis heeft hier zijn eigen codestraal. Het symbool daarvan wordt in strepen en pun ten uitgezonden door een kleine, gerichte antenne boven de voordeur. Telkens stoppen de raketten zo, dat zij zich precies in de codestraal bevin den. Aan parachutes komen er dan de pakjes uit, waarvan de adressen in strepen en punten ziin geschreven. Het systeem werkt feilloos, maar het is een vreemd gezicht, de pakjes schijnbaar on bestuurbaar op hun doel af te zien zweven, als of zij werden aangetrokken door een vreemd soort magnetisme, dat ze zonder mankeren in de loop graven voor de huizen doet belanden. Ik ben bij het uitpakken geweest in verschef dene huizen. Voor wie dit feest op aarde mee maakte is het een bekend tafereel: er zitten al tijd gedichtjes in en speelgoed voor de kinderen. Terwijl de kinderen zich van de cadeautjes mees ter maken, lezen de ouders de brieven van hun familieleden; brieven, die vier dagen geleden of zo zijn gepost op de avondster, die Aarde heet. Maar als de kinderen naar bed zijn, lezen de ouders de brieven nog eens en nog eens. Sommi gen spreken met dankbaarheid over de triomf van de techniek, die dit mogelijk heeft gemaakt, maar andere worden stil. Want de sfeer van de Sin terklaasavond, die zij zelf reeds als kinderen heb ben leren kennen, toen zij nog op aarde woonden en niet wisten van de dreigende overbevolking, maakt wat weemoedig, nu zii tachtig miljoen ki lometers verwijderd zijn van die oude planeet, die voor hen geen plaats meer had. MARIUS BRONSWIJK.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 17