Franse socialisten zullen een gezonde'' oppositie vormen Volksfront echter uitgesloten Kort journaa Geen bisschoppen in Kerk j 0ver^g De Gaulle s van Schotland Finse coalitieregering; van Fagerholm afgetreden Amerika gaat optreden tegen Chinese dumping Tekening in het parlementair-politieke front Weinig kans op tweede zeerecht conferentie Conferentie Euratom te Brussel IN DE 1 „coördinatie -plannen Afwijzing van Lambeth-resolutie Agrarische partij wenst nauwere binding met de Sovjet-Unie Raad van Europa zonder Franse delegatie Ook IJslands regering afgetreden Betrekkingen met Moskou Handel met Peking te groot risico Ivoorkust onafhankelijk binnen Franse gemeenschap Te veel buitenlandse studenten in Oostenrijk VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 PAGITïA 5 (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen Er komt langzamerhand meer tekening in het parlementair-politieke front van de Vijfde Republiek. Gisteren zijn de socialisten (die in de nieuwe Kamer slechts de helft krijgen van het aantal zetels, dat zij in de oude Kamer hadden) begonnen aan hun congres. De eerste dag heeft reeds belangrijke resultaten opgeleverd. Partyleidr Guy Mollet heeft onomwonden laten weten, dat zijn partij in de oppositië zal gaan. 9e heer Mollet, die vóór de verkiezingen als eerste premier van de Vijfde Republiek werd gedoodverfd, heeft gezegd, dat er geen sprake van kan zijn, dat hij in het ministerie zal treden. Sterke basis M. R- P.afwachten Vergeven van posten New York Manhattan (New York) Seizoens-werk La Paz (Bolivia) Londen Berlijn De Finse premier, Fagerholm, heeft gisteren aan president Kekkonen het ontslag van zijn regering aangeboden. Kekkonen heeft dit ontslag aanvaard. De president verzocht Fagerholm voorlopig de functie van premier en minister van buitenlandse zaken te vervullen. De socialis tische minister van handel en industrie, Hiltunen, zal als vice-premier optreden tot een nieuwe regering kan worden gevormd. Ook de andere kabinetsleden blijven tot zolang op hun post, met uitzondering van de minister van buitenlandse zaken, Virolainen, die gisteren is afgetre den. Virolainen is lid van de Agrarische partij. Rangoon (Birma) Latina (Italië) IZ-#w Een illusie Inspirerende demonstratie Blykens de verkiezingsuitslag heeft de ?artij ondanks ongunstige omstandigheden Jihhderdduizend kiezers meer aangetrok !jen dan in 1956 by gunstige omstandig heden het geval is geweest. De party ?e«*t aan werfkracht niets verloren. In- wendeel. Zij kan een attractief middel want voor een gezonde oppositie vormen. 'e oppositie wil zy verstandig voeren j:11 niet zoals communisten en poujadisten ??t plachten te doen. Daarom verwacht pollet van de party, dat hy de kandida tuur van De Gaulle voor het presidcnt- chap zai steunen. Mollet wenst, dat de "ksen een oppositiefront zullen vormen, ?5hter niet in de zin van het volksfront. Vil biyft afkerig van samenwerking met p communisten. Merkwaardig genoeg Roemde de socialistische leider het op een f.Weven ogenblik in zyn rede „onbetame- 'Wk". dat men zyn party by de verkie- ?'nKscampagne voor een „marxistische uitgemaakt. (Mollet doelde hier op ÏJhatingen van de onafhankeiyke-leider hchet). Inderdaad kan de socialistische partij, ?°k als oppositie, op een sterke basis re nnen. Dat zij er in de Kamer zo ongeluk- vanaf gekomen zijn, ligt alleen aan j.ot districten-kiesstelsel, waarbij de kan- pdaat, die de meeste stemmen behaalt, wordt gekozen, ongeacht hoever hij bene den de vijftig plus één blijft..Een van de eerste sprekers op het socialistische con ges heeft zich gisteren de moeite getroost pt te rekenen, hoeveel zetels de partij °n hebben gehad als er volgens het even redige stelssel was gestemd. Weliswaar is een vergelijking niet geheel mogelijk (door het gewijzigde stelsel kwamen de politieke verhoudingen per district anders te liggen), maar de cijfers zijn te interes sant om niet even te melden. Bij inte grale toepassing vah het evenredige stel- seel zouden 88 communisten (i.p.v. 10), 72 socialisten (i.p.v. 40), 42 MRP-ers, 64 on afhankelijken (i.p.v 133) en 82 gaullisten (i.p.v. 199) in de Kamer gekomen zijn, al thans voor wat het Franse moederland betreft. Er is ook een andere becijfering, die de aandacht vraagt. „Le Monde" heeft voor gerekend, dat een communistisch Kamer lid nu 388.000 kiezers vertegenwoordigd, een socialistische député 79.000 en een gaullist 21.000. Dat betekent, dat iemand van de party van Soustelle nauwelijks een kwart van de ingeschreven kiezers per kieskring nodig had om gekozen te wor den. Voorwaar een prachtig stelsel Men heeft op het socialistische con gres maar vermeden te discussiëren over de vraag, wie de schuld aan dit knoeistelsel heeft. De leden hadden trouwens moeilijk anders dan een „mea culpa" kunnen stamelen. Voor wat de overige partijen betreft, kan worden vastgesteld, dat de houding der MRP tot op zekere hoogte door die van de socialistische zal worden beïn vloed. Tot nog toe is alleen de uitvoerende raad van de partij bijeen geweest. Die kon constateren, dat de partij zich goed door de beproeving van het kiesstelsel heen geslagen heeft. Als alle gekozenen eenmaal goed en wel op hun plaats zit ten, zal het aantal MRP-érs zelfs nog wel meevallen. Het was trouwens te verwach ten. dat de meer links geörienteerden zich tegen het streven van Bidault blijven schrap zetten Bijna de h^ft der M.R.P.- Kamerleden bestaat uit j>' geren, die wei nig gesteld zijn op een samenwerking met de onafhankelijken. Bij oppervlakkige beschouwing schijnt dat element nogal versterkt te zijn. In elk geval ls het voor half januari beloofde congres nu voor 17 en 18 januari aange kondigd. Op het ogenblik is men algemeen van mening, dat de MRP de verantwoording voor het nieuwe kabinet maar aan de gaullisten zou laten. Men wil afwachten wat zijn oriëntatie, vooral op sociaal en economisch terrein, zal zijn. Vanzelfspre kend kan De Gaulle voor zijn presidents benoeming op de MRP rekenen. De vraag, die nog rest, is die naar de nieuwe premier. Onder de gaullisten wordt nog steeds Debré genoemd, of even tueel Chaban-Delmas. Soustelle ziet men meer voor binnenlandse zaken. Pinay blijft genoemd voor financiën. Juist in de ze kringen en onder de onafhankelijken wordt er rekening mee gehouden, dat Bidault een kans maakt voor Quay d'Orsay. Chaban-Delmas, burgemeester van Bor deaux en een van de drie leiders van de U.N.R.. heeft naar verluidt meegedeeld, dat hij kandidaat wil zijn voor 'het Ka mervoorzitterschap, Maar ook Paul Rey- naud wordt steeds genoemd omdat het niet onwaarschijnlijk is, dat wanneer de U.N.R. het premierschap krijgt, er dan de voorkeur aan zou worden gegeven de voorzitterszetel door een onafhankelijke te doen bezetten. Met al dat vergeven van posten, rede neren parlementaire kringen overigens alsof de Vierde Republiek nog bestaat.... De juridische commissie van de Vere nigde Naties heeft gisteren de behande ling van een ontwerpresolutie, waarin wordt voorgesteld in juli of augustus 1959 een nieuwe internationale conferen tie over het zeerecht te houden, afgeslo ten. Zy deed dit nadat zy een amende ment had verworpen om deze conferentie, waarop o.m. over de omstreden vraag stukken van de breedte der territoriale wateren en de grenzen der visserüge- bieden zou moeten worden gesproken, uit te stellen (38 tegen 37 stemmen, 5 onthoudingen). Slechts één zinsnede van het verwor pen amendement kon de eindstreep halen. Daarin werd nl. verklaard, dat de com missieleden van mening zijn. dat het noodzakelijk is een dergelijke conferentie terdege voor te bereiden, teneinde een redelijke mate van zekerheid van welsla gen ervan te verzekeren. Deze paragraaf werd in de ontwerpresolutie ingelast. De ontwerpresolutie, die met 42 teigen 28 stemmen hij 9 onthoudingen werd aan genomen zal thans aan de Algemene moet zij met twee-derde meerderheid worden goedgekeurd. Veel kans maakt zij, voorzover thans i„ te bezien, dus niet. MARGE DE MINISTERS VAN DE EURATOM-LANDEN zijn in het paleis voor congressen in Brussel bijeengekomefiFoto: De Nederlandse afgevaardigden We zouden U op dit heerlijke avondje graag niets anders dan tnarsepeinzoet en romig borstplaat- nieuws voortzetten. Helaas, zo iets is in deze wereld, die St.-Nicolaas wel eens met hoofdschudden zal binnen treden, niet altijd mogelijk. Wèl heb ben we wat gas voor U- Nee, geluk kig geen gifgas, maar gas om in een eventuele oorlog Uw vijanden uit voerig lief te hebben. Dat gas zal de aanstormende vijand geen ander kwaad doen, dan hem in diepe slaap brengen, waaruit hij later weer ver kwikt opstaat. Wanneer U ooit wel eens de opwekkende lectuur van de heer Wells gelezen heeft, zult U zich misschien herinneren, dat hij o.a. een dergelijk gas reeds voorspelde. Nu hebben wetenschapsmensen zo iets uitgevonden. Er was een film pje opgenomen van een kat, die pas uit een dergelijk gas-aanvalletje was ontwaakt. Het arme dier was zo vre delievend geworden, dat het in een hoekje wegkroop toen het een muis ontwaarde. Zo'n keurige vriendelijke, oude da me kwam aan het loket van de bank, dat het hart van de kassier er snel ler van begon te kloppen. Misschien deed ze hem aan zijn moeder, of wel aan zijn grootmoeder denken- Maar al die vriendelijke gevoelens dreven snel uit hem weg, toen die dame hem een briefje toeschoof, waarop stond te lezen, dat ze onmiddellijk drieduizend dollars moest hebben. Zo niet ze zwaaide eens met een fles dan kreeg de geachte kassier die fles met bijtend zuur in zijn ge zicht en zou 's kassiers vrouw onge twijfeld moeite hebben haar eigen man die avond nog te herkennen. De kassier ging door de knieën en de keurige dame verliet even later het bankgebouw. Met drieduizend dol lars. Het oecumenisch streven van de Angli- kaanse Kerk, dat zich in de laatste jaren ook sterk gericht heeft op het tot stand brengen van een grotere kerkelijke een heid binnen Groot Brittannië, heeft in de afgelopen week een zware tegenslag on dervonden door de afwyzing van 't geza- meniyke rapport van de Anglikaanse en Presbyteriaanse Kerk over een z.g. .,in- tercommunio" tussen deze beide Kerken. Ofschoon deze verwerping van de voor stellen, die in dit rapport worden gedaan, geschied is door de classis van Glasgow en niet door de synode van de gehele Schotse Kerk als zodanig, zal het besluit van deze classis, die een grote invloed heeft OP de gehele Schotse Kerk, naar al le waarschyniykheid beslissend worden voor de hele Schotse Kerk. Het besluit van de classis van Glasgow komt niet onverwacht gezien de buiten gewoon sterke bedenkingen, die reeds bij de synode van de Schotse Kerk in het vorige jaar mei gemaakt waren tegen de passage in het rapport over inter- communio tussen Anglikanen en Presby- terianen waarin als voorwaarde voor de „intercommunio" de aanvaarding van het bisschopsambt door de Anglikanen wordt gesteld. Zoals reed» meermalen ook ln deze kolommen is betoogd gaat deze con ditie, die door de Anglikanen wordt ge- De algemene vergadering van de Fran se Ivoorkust heeft zich gisteren uitge sproken voor de status van republiek als lid van de Franse gemeenschap. Reeds acht andere voormalige Franse gebieden in Afrika zijn Ivoorkust in dezen voorgeaan. steld geheel in tegen het wezen van de Kerk' van Schotland. Ofschoon de- afwij zing van het rapport in Anglikaanse krin gen door velen betreurd wordt, zullen toch van de andere kant vele Anglo-katho- lieken een andere mening zijn toegedaan. Terecht immers vreesden zij een ver dere uitholling van het begrip bis schop als gevolg van een interpretatie vap het bisschopsambt in niet-katholieke j Amerikaanse zin door de leden van de Schotse Kerk, - die omwille van de eenheid de bisschops functie zouden willen aanvaarden. De verwerping van het rapport door de classis van Glasgow moet wel bijzonder teleurstellend zijn voor de Episcopal Church in Schotland zoals de Anglikaan se Kerk in Schotland genoemd wordt, die juist, in de afgelopen week besloten had een commissie op te richten waaraan speciaal tot taak was gesteld het rapport over de eenheid tussen de Anglikanen en Presbyterianen te bestuderen. De oprichting van deze commissie lag ook geheel in de lijn van de Lambeth Conference die in haar 25e en 28e resolu tie deze besprekingen tussen de Engelse en de Schotse Kerk, evenals het daarover gepubliceerd? rapport, heeft toegejuicht en voortzetting van deze pogingen tot „intercommunio" heeft aangemoedigd. De definitieve beslissing van de Schot se Kerk zal pas in mei van het volgend jaar bij de algemene synode genomen kunnen worden. Maar alle tekenen wijzen erop dat deze intercommunio zal afstuiten op de wezenlijke verschillen tussen beide Kerken over de apostolische successie en het bisschopsambt. T. Z. MORGEN ZAL DOOR HET AME. RIKAANSE LEGER onder leiding van de geleerde Wernlier von Braun opnieuw een poging worden ondernomen de maan per raket te bereiken. Reeds is van te voren medegedeeld, dat de raket van het type Jupiter zijn doel waarschijn lijk niet zal bereiken, daar het richtingherstellend mechanisme niet is aangebracht. De raket zal dan als een sateliet om de zon wentelen. Het gereedmaken voor de lancering. In een donderdagavond door het Fran se ministerie van buitenlandse zaken uit gegeven mededeling wordt gezegd, dat de regeringen van Groot-Brittannië. Frank rijk en de V.S. besprekingen zijn begon nen over De Gaulles „coördinatievoor- stelien", die hij deed in brieven aan president Eisenhower on de Britse pre mier MacMillan. In de mededeling wordt gezegd, dat de besprekingen een inleidend karakter droegen en dat andere betrokken rege ringen van het verloop ervan op de hoog te zullen worden gesteld. De besprekingen zijn donderdag te Washington begonnen. Zij worden van zijde gevoerd dor de on derminister van buitenlandse zaken Ro bert Murphy, die beraadslaagde met de Franse ambassadeur, en de Britse zaak gelastigde. De inhoud van De Gaulles brieven k nimmer gepubliceerd. Een woordvoer der van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft 28 oktober j.l echter verklaard, dat de generaal een beroep had gedaan om tot nauwere sa menwerking tussen de westelijke mo gendheden die ook buiten hun eigen gren. zen belangen hebben en verantwoorde lijkheden dragen te komen en voor be- terö wederzijdse afstemming van haar po litiek. De Franse woordvoerder heeft toen tevens verklaard, dat Det Gaulles voor stellen in geen enkel opzicht een wijzi ging van de NATO behelsden. Hij zei ook, dat de belanghebbende landen en de secretaris-generaal der NATO, Spaak terzake waren ingelicht- Zoals men weet. zijn De Gaulle« voorstellingen vooral in Bonne met weinig enthousiasme ont vangen. OMDAT Sinterklaas even goed als wijs is, heeft hij verscheidene aan zijn ambt verbonden werkzaamheden aan de burgerbevolking gedelegeerd, zo als bijvoorbeeld het rijmen. Hetgeen betekent, dat vele landgenoten zich in deze decemberdagen voor de zware taak zien gesteld, hun wensen, grie ven, vermaningen en grapjes in min of meer poëtische taal te formuleren, een opgave, welke voor een zo nuch ter en zakelijk volk als het onze om de drommel geen grapje is. Wellicht zat er dan ook een diepe gedachte achter toen de goede Sint vele eeuwen geleden tot de „rijm- spreiding" besloot: ze moeten daar ginds óók maar eens een beetje leren dichten, moet hij destijds heb beiv ge dacht. Een groot succes is het even wel niet geworden, men behoeft er de jaarlijkse surprise-poëzie maar op na te slaan om te ervaren, dat er over het algemeen met de pet naar wordt gegooid. Want de doorsnee-Nederlander is geen dichter. Hij heeft alle waardering voor Vondel en Annie M. G. Schmidt, maar in zijn omgangstaal is een wel klinkend rijmwoord ofwel een geluk kig toeval, ofwel een verkiezings- kreet. En daar, vrienden, had Sint- Nicolaas rekening mee moeten hou den. Want wat gebeurt er nu? Men gaat zich, in begrijpelijke on- Ja, wat doet een ouder al niet om de laatste wens van een kind te ver vullen? Een jongen van tien jaar oud lag te sterven. Er was geen red ding meer voor hem, hij leed aan een bloedziekte- De jongen werd de volgende dag elf jaar. Niets wilde hij eigenlijk meer hebben, doch hij had nog één wens: een verse perzik. De vader belde de redactie van een grote krant op. Zou men er daar iets op weten? Helaas, in heel Engeland zelfs in de speciale kassen van van Buckingham Palace waren 3e niet voorhanden. De correspon denten van het blad in Europa kre gen telegrafisch opdracht, koste wat kost, perziken te bemachtigen- Het lukte tenslotte in Nice (Zuid-Frank rijk) Via een radio-bericht en een mededeling in een plaatselijk blad kwam er een hele kist binnen. Met een lijnvliegtuig werd de kist naar Londen gezonden; echter door een Vergissing bleef de kist in Parijs ach ter. Onmiddellijk zond men uit Nice een nieuwe zending, toen men van de vermissing hoorde en een speciaal vliegtuig ging op weg naar de Engel se hoofdstad. Helaas gooide dp mist hog bijna roet in het eten, doch de piloot slaagde er toch in op een ander vliegveld te landen. Toen werden met grote spoed twaalf heerlijk sappige Perziken naar het ziekenhuis ge bracht het was reeds de avond van de verjaardag van het sterven de kind. Er is hier een uitgebreid komplot van handelaars in verdovende mid delen ontdekt, een organisatie die vele internationale vertakkingen had- De heren hadden de zaken keurig voor elkaar en van de politie in het geheel geen last. Geen wonder, wan neer u weet dat een der meest ge achte leden van de club het plaatse lijke hoofd van de politie was. Het geachte publiek wil nu een maal overal en altijd bedrogen wor den. Want hoe is het anders moge lijk, dat Frau Schulze uit Oost-Berlijn erin slaagde binnen enkele maanden 4000 mark te verdienen, met de ver koop van zogenaamde „wonderbrief- jes"? Die briefjes zouden zo be weerde Frau Schulze tegen alle kwalen helpen, tenzij men het brief je opende. Dan was alle geneeskracht ineens weg. Goed, dat er toch nog een enkele ongelovige was en het er maar op waagde het briefje te ope nen. Er zat alleen maar een beetje zaagsel ln. Ze hield niet van halve maatrege- 'en, de 21-jarige Adrlana Segala, toen ze ontdekte dat haar jonge echtge- noot nogal eens graag met 3ijn vrienden uitging. En °m dit te voor komen slikte zij, toen hij weer eens tveg was, meteen maar de huissleu tel in. De man moest tenslotte des avonds laat de huisdeur openbreken om zijn echtgenote naar het zieken de te kunne» brengen. Rangoon is de vuilste stad van Azië. Ziezo, dat staat er. En we zijn echt niet bang, dat onze hoofdredactie morgen tegen een protestbrief aan zit te kijken van de een of andere verte genwoordiger van Birma in Europa- Want we citeren slechts de premier van Birma, de heer Newln, en die heeft zelf zo iets onvriendelijks van zijn eigen hoofdstad verteld Maar het gaat snel veranderen. Twee duizend militairen hebben opdracht gekregen, tezamen met nog eens tweeduizend burgers, de verschillen de wiiken van Rangoon, wat ie n"emt. echt schoon te vegen Zodat je, op zijn Hollands gezegd, van de straat kunt eten- Desnoods boterletters. (Van onze correspondent) PARIJS, donderdag De Franse verkiezingen biyken verve lende consequenties te hebben voor de Europese Parlementaire Assemblee. Deze moet half december te Straatsburg bij eenkomen. onder voorzitterschap van de heer Robert Schuman. Nu wil het geval, dat van de veertien overige Franse Ka merleden, die in dit parlement zitting hebben, by de jongste verkiezingen nie mand opnieuw een zetel in de Kamer heeft kunnen bemachtigen. M.a.w. op één lid na, houdt de gehele Franse de legatie op lid van het Europese parlement te zqn, nu het lidmaatschap automatisch is gekoppeld aan het lidmaatschap van het nationale parlement. Onder de veertien onfortuinlijke Franse leden bevindt zich de heer Chariot, die rapporteur van de begrotingscom missie van de Raad is. De anderen zijn de socialisten Savary, Lapye, Tan- guy-Prigent en Gisard, de M.R.P.'ers Teitgen en Colin, de onafhankelijken Mut ter. Reingard en Crouzier, de radicalen Caillavet. De Felice en Devinat en ten slotte de centrum-radicaal Cornlglion-Mo- lynyer. De heer Schuman heeft nu stappen bij de regering gedaan om het tijdig samen stellen van een nieuwe groep Franse le den mogelyk te maken. Feitelijk zou hij trouwens ook zelf opnieuw benoemd moe ten worden. Een en ander moet echter door de nieuwe Kamer geschieden. Deze komt pas 9 december bijeen. De agenda is al gepubliceerd en daarop wordt van deze kwestie geen melding gemaakt. Slechts generaal De Gauile kan krachtens zijn alomvattende volmacht in dezen een oplossing verschaffen, bijv. door opdracht te geven het punt alsnog aan de agenda toe te voegen. Het enige dat Straatsburg zijnerzijds kan doen. is de verdaging van de bijeenkomst tot. de nieuwe Kamer de benoemingen zal hebben verricht. De regering van IJsland is gisteren af getreden als gevolg van meningsverschil len over economische kwesties. Het af treden volgt op een crisis van vijf dagen, welke begon t°en de Sociaal-Democraten, een der drie partijen van de regeringscoa litie, een pian publiceerden voor de beta- iing van regeringssubsidies voor het laag houden van de kosten van levensonder houd. De communistische partij, die even eens deel uitmaakte van de coalitie, steunde de voorstellen, maar de progres sieve partij van premier Jonasson was er tegen. De afgetreden regering was de enige NATO-regering met deelneming van communisten. De Oostenrijkse studentenorgani satie heeft een verklaring uitgege ven. waarin geëist wordt dat in het buitenland geen studenten voor Oostenrijkse universiteiten meer worden „aangeworven", voordat de gebouwen zijn vergroot, het aantal professoren is uitgebreid en stren gere voorwaarden voor de toelating van buitenlandse studenten zijn Se- steld. Er zijn thans een tienduizend buitenlanders uit Duitsland. Grie kenland, Egypte en de Scandinavi sche landen bij Oostenrijkse univer siteiten ingeschreven. Dit heeft niet alleen een overbezetting van de col legezalen en laboratoria tengevolge, maar ook de kwaliteit van de aca demische opleiding zou erdoor in gevaar komen, doordat de docenten steeds minder persoonlijk contact met de studenten kunnen onderhou den. Nu de lichtingen uit de jaren met Je extra grote geboortecijfers aan de beurt komen, wordt de toestand nog nijpender. In Wenen bijvoor beeld rekent men op een toeneming van tien a vijftien procent. Er bestond, zoals wy eerder bericht ten, al enige weken een crisis in de coa litieregering, die haar oorzaak vooral vond in een slechter worden van de betrekkin gen met de Sovjet-Unie sedert Fagerholm eind augustus jl. zyn kabinet vormde. De crisis werd acuut toen Virolainen ontslag nam, een uur later gevolgd door de ander vier Agrarische ministers. In goedingelichte kringen verluidt, dat de Agrariërs de vorming van een minder conservntieve regering dan die van Fa gerholm nodig achten, als men de goede betrekklingen met de Sovjet-Unie wil handhaven. Zij worden hierbij gesteund door de Onafhankelijke Socialisten, die zich vóór de verkiezingen in juli van de socialistische partij afscheidden en niet in de regering vertegenwoordigd zijn. Het coalitiekabinet van Fagerholm, dat na moeizame onderhandelingen werd ge vormd, telde vijf Socialisten, vijf Agrariërs drie Conservatieven, een lid v. d. Zweed se Volkspartij, en een van de Finse Volks partij. De sterkste partij in Finland is de Com munistische Volkspartij. Zij heeft bij de verkiezingen in juli 50 van de 200 zetels in het parlement verworven, doch de com munisten zijn toen niet in staat geweest een regering te vormen die op een bruik bare meerderheid in het parlement kon rekenen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft gisteren ver klaard, dat er concrete maatregelen no dig zijn om het hoofd te bieden aan Chi nese Dumpingpraktijken op de wereld markt. Hjj zei dit in een rede voor de Kamer van Koophandel van Californië in San Francisco. Daarin gaf hy een uit eenzetting van de algemene beginselen der Amerikaanse buitenlandse politiek, met nadmk op het Verre Oosten De Amerikaanse politiek, aldus Dulles, is gericht op het voorkomen van commu nistisch gebruik van geweld of bedreiging ermee door het vermogen om terug te slaan en de wil om dat vermogen te ge bruiken. Het is nodig, zo vervolgde hij. dat er op gevaarlijke punten Amerikaanse troe pen aanwezig zijn. Volken, die dicht bij krachtige agressieve machten leven, hebben de geruststelling van zichtbare macht in het eigen gebied nodig. Ook moet het vermogen aanwezig zijn om klei- len die geen algemene kernoorlog bete kenen. Het vermogen om snel Libanon te helpen en de aanwezigheid van Ameri kaanse troepen in gebieden als West-Ber- lijn, West-Duitsland. Korea en Formosa zijn van essentieel belang voor de vrede en veiligheid ook van de V.S. Erkenning van communistisch-china door de V.S. zou volgens Dulles een vrij wel dodelijke slag voor de nietcommunis- tische regeringen in hel Verre Oosten be tekenen. Erkenning door Amerika en op neming van de Chinese communisten in de Verenigde Naties zou het prestige en de invloed van Peking zozeer vergroten, dat de communistische ondermijning in de vrqe landen van Azië vrqwel zeker zou slagen. Er zqn in Amerika stemmen opgegaan, om de positie van communistisch-China niet alleen uit politiek, maar ook uit eco- ne proefacties tegen te gaan met midde- nomisch oogpunt te taxeren. Maar Dul les meende, dat het een illussie is, ais men veronderstelt, dat erkenning van China tot uitgebreide en profyteiyke han del zou voeren Amerika voert per jaar voor circa twee en een half miljoen dol lar aan goederen naar de niet-communis- tlsche landen in het Verre Oosten uit, doch het Chinese vasteland is nooit een grote afnemer van Amerikaanse goederen geweest. Wij kunnen er zeker van zqn, dat als de communisten de vrqe landen in het verre Oosten veroveren, de Ame rikaanse handel drastisch zal inkrimpen. Moeten wy dan. zo vroeg Dulfes. in de hoop op onbetrouwbare handel ter waar de van enige miljoenen dollar met com munistisch-China onze ïiitvoer ter waar de van 2500 miljoen in de waagschaal stellen? De Amerikaanse regering maakt op het ogenblik een studie van Chinese dumping van textiel, fietsen, naaima- j chines, vulpennen en dergelijke op de markt van Zuid-Oost-Azië. Daardoor wordt voora] de handel van Japan in dat gebied bedreigd. Dulles sprak slechts in het kort over West-Berlijn, dat „de Sovjet-heersers be dreigen, omdat zij in het defensief zijn ge dreven door de inspirerende demonstratie in die stad van wat vrije mensen kun nen". „Communistische heersers bezit ten een formidabel vermogen om hun be stuur op te leggen. Doch als vrije men sen de goede vruchten van de vriiheid tonen, zullen de knechters altijd in het defensief zijn en voor de uiteindelijke in eenstorting van hun stelsel staan". macht, op de specialisten beroepen. Dat is trouwens normaal. In de herfst is de schoorsteenveger populair, in de winter de baanveger, in de lente de tuinman en in de zomer de bad man. Waarom zou men zo tegen vijf december niet een journalist in de arm nemen? Want al zijn dan niet alle journalisten dichters evenmin als alle dichters journalisten zijn, ieder zijn eigen vak, nietwaar toch stoeit ook de dagbladschrijver de gehele dag met de Nederlandse taal, hetgeen voor de buitenwereld vol doende is om hem begin december als een welkome hulpkracht in de rijmkunst te zien. Het begon dagen geleden reeds met een vlot telefoongesprek. De direc teur van een bouwbedrijf een ge slaagd zakenman refereerde aan het bijzonder prettige contact, dat hij dit jaar met de journalist had mogen hebben en kwam toen, via een a propos tot het doel van zijn gesprek. Kon het even? Het was voor zijn vrouw en op paarlencollier wist hij geen rijmwoord. Nogmaals refererend aan het prettige contact en constate rend, dat het bouwbedrijf toch zo on poëtisch is, besloot hij het gesprek. Het was het begin van een lange serie. Een hooggeplaatst persoon, die mij in het verleden een pleziertje had ge daan, bestelde twee getikte kantjes voor een tot kleptomanie overneigen- de oud-tante en de baas van de ga rage, die mij altijd zo snel helpt, wil de een brokje rijm over een wasma chine. De melkboer, die alle dagen twee trappen beklimt om mij meer mans te maken verzocht op zijn beurt iets „hoogdravends" over een jum- pertje en de vrouw van Piet -och, je weet welPiet, met wie je deze zomer op een terrasje hebt gezeten dook mijn adres op, teneinde haar Piet straks te kunnen verrassen met een auto-asbakje-met-rijm. Allemaal telefoontjes in opperste nood. „Och, joh, jij bent in de ma terie thuis. Jij bent de enige, die me kan helpen. En ik weet zo gauw nie mand anders. Doe je het even?'' Met een tas vol opdrachten gaat de seizoen-werker 's avonds naar huis. Volgepropt met details uit de human-interest sector. Want de hooggeplaatste mevrouw gapt drie keer per week de auto uit de garage, de garage-dame eet veel te veel ge bakjes, de vrouw van de melkboer kookt volgens de informaties zes keer per week vieze spruitjes en Piet van het terrasje is aan de al cohol. Somber over zoveel menselijke ge breken tracht ik de pen op te nemen, dan rinkelt de telefoon. De huisbaas. Neen, niet over die anderhalve maand huur, maar wel over een nagelbijtend nichtje. Ja, ja, u bent de aangewezen man nietwaar. Aha, ja, ja, ik hoor nog wel van u. I Moedeloos leg ik de hoorn neer. Het duizelt me. Voor mij grijnzen de eindeloze gol ven van de Nederlandse taal. Op het water het wrakhout van menselijke gebreken. Dan duik ik.met de moed der wanhoop. Want ik ben geen dichter. Maar ik kan ook geen néén zeggen. Hetgeen, zo in de Sinterklaastijd, bijzonder moeilijk valt te rijmen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5