commentaar Parijs groeit tegen "de verdrukking in achter intellectueel masker QiMmuJ Per maand een jaarhuur voor gemeubileerde kamers Alert communisme in Mananaland m Mr. Van lliel contra prof. Oud Ridicule vertoning Blijvende bestedings beperking I Onschendbaar Studenten" Rode invloed Steen des aanstoots s VENEZUELA Ciüdad Boliva ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 lucucass pyertg Q^ello Maracaibo aGuaira^umajia Bar&W '^CARACAS (^oS. Cristobal COLUMBIA Zuid-Amerika ?!9. De liberale fractieleider in de Eerste Kamer, mr. Van Riel, die steeds meer genoemd wordt als de „kroonprins van prof. Oud", heeft bij de algemene politieke beschouwingen in de Senaat een opmerke lijke rede gehouden. In deze rede viel nl. een dui delijke afwijking te bespeuren van de algemene be leidslijn, die de VVD tot dusverre onder leiding van prof. Oud heeft gevolgd. De heer Van Riel toonde zich in zijn kritiek op het kabinet veel genuanceer der en (dus) gematigder dan prof. Oud, die gewend is er flink op los te hakken. Hadden de woordvoer ders der AR en van de KVP in de Eerste Kamer de VVD een weinig constructieve oppositie verweten, de heer Van Riel deed zjjn best deze indruk bij de niet-socialistische regeringspartijen weg te nemen. In verschillende opzichten ging de rede van mr. Van Riel lijnrecht in tegen de beleidslijn van prof. Oud. De laatste is b.v. al jaren erop uit om waar te maken, dat de VVD een echte volkspartij is en geen klasse-partij. Een streven, waarmee hij de laatste tijd men denke aan de verkiezingen van dit jaar aardig succes heeft. Mr. Van Riel heeft nu duidelijk te kennen gegeven, een heel andere opvatting van het karakter van zijn partij te heb ben. De VVD, zo betoogde hij, is de meest homogene partij in ons land. En deze homogeniteit ontleent zij aan haar (eenzijdige) samenstelling. Zij is nl. bij uit stek de partij van de middengroepen. De tactiek van de heer Van Riel is er in aanslui ting aan de groeiende betekenis en omvang van de middengroepen in onze samenleving deze groeien sneller dan de arbeidersklasse kennelijk op ge richt de VVD te maken tot dè representant van de middengroepen en langs deze weg de VVD omhoog te stuwen in de nationale politiek. In alle landen in Europa doen de middengroepen zich meer en meer als maatschappelijke en politieke factor gelden. De heer Van Riel wil deze ontwikkeling uitbuiten ten gunste van zijn partij. Daar zit electoraal gezien mis schien wel wat in, maar anderzijds maakt hij zijn partij hiermede weer tot een typische klasse-partij, iets, waaraan zij zich onder leiding van prof. Oud juist heeft trachten te ontworstelen. De minister-president, dr. Drecs, was er als de kippen bij om op deze consequentie van het betoog van mr. Van Riel de aandacht te vestigen. Bij de replieken heeft de heer Van Riel niets van zijn be toog teruggenomen. Op dit gewichtige punt tekent zich derhalve een duidelijke divergentie af tussen de liberale leider prof. Oud en zijn kroonprins. De minister-president dr. Drees en minister Cals hebben deze week in de Eerste en Tweede Kamer nog eens hun hart gelucht over een aspect van ons politieke leven, dat uitermate onbevredigend is. Ook ons blad is tegen dit euvel al eerder van leer getrokken. Wat is nl. het geval? Het is een vaste gewoonte van de financiële experts in de beide Kamers der Staten-Generaal geworden om bij de algemene financiële beschouwingen te keer te gaan tegen het inderdaad duizelingwekkend hoge ni veau, waarop de staatsuitgaven zich na de oorlog bewegen. Wanneer daarna echter de begrotingen der verschillende departementen aan de orde ko men, dan krijgen we met even grote regelmaat pleidooien van andere specialisten te horen om de staatsuitgaven op hun „terrein" te verhogen. Ook dit jaar kan men dit curieuze verschijnsel weer waarnemen. Dit wordt op den duur een bijzonder ridicule vertoning, die niet meer ernstig kan wor den genomen en onze parlementaire democratie in diskrediet brengt. Deze situatie is enerzijds te wijten aan het ook in ons parlement welig tierende specialisme, waar door de Kamerleden steeds minder oog krijgen voor de samenhang en de grote lijn in het rege ringsbeleid, anderzijds aan een betreurenswaardig onvermogen in de verschillende fracties om in het groeiend aantal politieke wenselijkheden een dui delijke hiërarchie aan te brengen en deze wense lijkheden op elkaar af te stemmen. Het wordt hoog tijd, dat men zich op dit euvel in ons politieke be stel eens gaat bezinnen. Ontstellende woningnood in Franse hoofdstad (Van onze Parijse correspondent,) De aankomst van een nieuwe collega heelt weer eens onze aan dacht gevestigd op het Parijse huisvestingsvraagstuk. Wie een woning, of zelfs maar een kamer nodig heeft, geeft na enige dagen reeds de illusie op, dat in een zo grote stad toch wel een optrekje moet. te vinden zijn. Alleen als er enige miljoenen francs kunnen worden neergeteld voor sleutelgeld is er een flauw kansje op het huren van een apartement, dat echter verre blijft heneden hetgeen hij verlangt. Voor een enkele kamer natuurlijk gemeubileerd zonder dat er iets in staat wordt per maand meer betaald dan de jaarhuur voor een flinke woning in ons land. Evenals vorig jaar heeft onze minister-president dr. Drees er bij de algemeene politieke beschouwin gen in de Eerste Kamer nog eens met nadruk op gewezen, dat wij ons als volk tevreden dienen te stellen met een lager consumptiepeil dan andere Europese landen, waar de bevolking niet zo snel groeit als de onze. Onze uitzonderlijk snelle bevol kingsgroei ligt aan de wortel van tal van nijpende problemen (woning- en scholentekort, werkgele genheid, toenemende verkeersintensiteit enz.). Het is van groot belang, dat wjj ons van deze waar heid goed doordringen. Door onze sterke bevol kingsgroei zjjn wij genoodzaakt veel meer te in vesteren en dus te besparen dan andere landen. Wij zullen als volk soberder moeten leven; we zul len ons m.a.w. blijvende beperkingen in onze be stedingen moeten opleggen, willen we niet te kort schieten in onze verantwoordelijkheid voor de nieuwe generatics. Ondanks het verbod woonruim te voor kantoor of werkplaats in te richten, neemt de woningnood steeds sneller toe. Parijs wordt onbewoonbaar en de bewoners worden meer en meer naar de al verder en verder afgelegen rand gemeenten gedreven, waar on danks het wettelijke verbod om daar fabrieken te vestigen, geen terreinen meer te vinden zijn voor huizenbouw. Ondanks alle wette lijke maatregelen ten behoeve van een decentralisatie van de nijver heid, die Parijs verstikt, groeit het aantal grote bedrijven nog voortdurend en in sterke mate. De wet blijkt niet te handhaven. Wat die toestand voor de bevol king aan beter te gebruiken uren kost, is fantastisch. Bij miljoenen moeten de bewoners van Parijs en omstreken een paar maal per dag afstanden afleggen waarvoor Nederlandse forenzen hartelijk zouden bedanken. Het ogenblik nadert waarop dat massale ver voer niet meer kan geschieden met de bestaande middelen en de ge wone uitbreidingsmogelijkheden daarvan. Honderden miljarden Er is zo juist een rapport ver schenen dat nu in de economische raad behandeld zal worden en waaruit blijkt, dat honderden mil jarden nodig zullen zijn om tot een enigszins bevredigende oplossing van het kostbare vervoersvraag stuk te komen, zelfs wanneer men de bevolkingsaanwas zou kunnen stoppen. Een eeuw terug telden Parijs en de voorsteden nauwelijks een mil joen bewoners. Dat was toen 3,5 percent van de gehele bevolking van het land. Tegenwoordig telt wat men groot-Parijs kan noemen 7,5 miljoen bewoners of 16,6 per cent van de Franse bevolking, on danks het feit dat het over-over- grote deel dier bevolking onder erbarmelijke huisvestingsconditi- ties moet wonen. Men kan zich dus voorstellen, welk een bevol kingsmassa ver van de plaats van arbeid onderdak moet zoeken. De stad beschikt over een bijzonder uitgebreid net van banlieue-spoor- lijnen en een ondergronds net en een paar honderd buslijnen. Vol gens de laatst bekende cijfers, die over 1957, vervoerde de trein al leen 300 miljoen reizigers op die banlieuelijnen. De métro bereikte een vervoer van 1124 miljoen rei zigers; de bussen een vervoer van 900 miljoen personen. En steeds blijft de „bebouwde kom" zich uitbreiden, zodat in de verkeers- behoefte alleen kan worden voor zien door voortdurende uitbrei ding, vooral verlenging der spoor- en buslijnen. Maar zulk een uitbreiding is een kwestie van ontzaglijke werken en fabelachtige uitgaven. Men heeft al zo lang in Parijs geroe pen om ondergrondse snelverbin- dingen, waardoor de reizigers per métro niet langer twintig en meer tussenstations hebben aan te doen, maar door expres- treinen van de grote verkeers knooppunten uit naar buiten kun nen worden gebracht. Dat eist aanleg van nieuwe diepgelegen lijnen, want op de spitsuren vol gen de treinen op het gewone net elkaar nu reeds met een tussen ruimte van twee of minder minu ten op; het tussenleggen van snel- verbindingen is dus onmogelijk. Maar de aanleg van een métro expres kost 200 miljard. De ver dere elektrificatie der banlieuelij nen kost 25 miljard. De nieuwe wegen die een betere verbinding met de omgeving moeten geven, vragen 160 miljard. Het vraagstuk van het verkeer dat van het autoverkeer is een aparte zaak is reeds een der hoofdoorzaken van het onbewoonbaar worden van Parijs. Mislukte decentralisatie In het gebrek aan woonruimte zal steeds in mindere mate voor zien kunnen worden, daar zelfs de meest drastische maatregelen de gevolgen van de drang om in de stad te wonen niet kunnen be perken. De wet van 1955 om nieuwe fabrieken uit de stad te houden is onuitvoerbaar gebleken. Tal van grote nieuwe bedrijven zijn de provincie ingezonden, maar er zijn er evenveel in de banlieue bij gekomen. Te Parijs wordt enorm veel gebouwd, maar niet voor be woning. Men zoekt nu opnieuw naar een middel om allerlei on dernemingen: laboratoria, admi nistratiegebouwen, onderwijsin stellingen naar de provincie te verplaatsen. Men zoekt ook een oplossing in hoogbouw. Men gaat nu gemakkelijk tot tien verdie pingen. Voor de oorlog ging men reeds tot zeven. Maar de bouw kosten stijgen daardoor zo, dat voor het goedkope woningtype geen ondernemers meer zijn te vinden en de naargeestige kazer newoningen zelfs door d'e overheid veel te duur moeten worden ge bouwd. Feitelijk worden Parijs en om streken thans gestraft voor de wil de bouw, reeds meer dan zestig jaren toegestaan, en het ontbre ken van alle planmatige woning bouw; aan de onmiddellijke rand van Parijs, wat eens de laatste vestinggordel was, is men er nog op tijd bijgeweest om althans mo derne woningblokken op te trek ken, met groen erom heen, sport terreinen enz.; maar het groot ste deel der terreinen was nodig voor bouwwerken van algemeen nut. Er zijn op het ogenblik ook enige interessante pogingen om satellietsteden te stichten. Maar die kunnen eerst betekenis krijgen na aanleg van de directe verbin dingen. Voorlopig zal Parijs nog ge doemd blijven zijn nieuwe bewo ners op eerbiedige afstand te hou den, tot hun ongerief en. hun wanhoop. Monumentale panden rijen zich aaneen in de Parijse binnenstad' De fraaie gevels verbergen overal liuisvestingsellende. TERRG (Bijzondere correspondentie) De zeldzame onbeschaamd heid, die de communisten in de meeste landen scherp doet af steken bij andere politieke par tijen, doet hen ook in Latijns- Amerika naar enkele uiterst bedrieglijke vermommingen grijpen. Infiltraties, met als di rect doel het zaaien van wan orde, zijn hun direct doel. Zij annonceren hun ideologie bij voorkeur als aantrekkelijk voor intellectuelen en op deze wijze kregen zij van tijd tot tijd vaak een ontstellende greep op de studentenwereld. Hoe gevaar lijk deze kan worden bewijzen de ongeregeldheden, zoals zich die de laatste tijd in Mexico en m. ;;?S Venezuela nogal eens hebben voorgedaan. Een kort berichtje in de meeste bladen meldde begin september dat „demonstraties tegen een ta riefsverhoging van het busvervoer drie dagen lang het verkeer in Me xico D.F. grote stagnatie deden on dervinden. Tot de betogers be hoorden studenten". De feiten ach ter dit alles spreken echter voor zichzelf: Het gemeentelijk vervoerbedrijf in Mexico's hoofdstad had laten aankondigen dat de bustarieven met twee cent verhoogd zouden worden, om de aankoop van 1400 dringend nodige nieuwe bussen te- financieren en om een loonronde voor het personeel door te voeren. Als reactie hierop maakten 2000 zogenaamde studenten van de Na tionale Universiteit zich meester van tien bussen, waarmee zij naar de Zocalo Mexico's centrale plein reden. Zij kozen dit doel, omdat zij wisten, dat er juist een nieuw wegdek werd aangelegd en met de bussen rosten en botsten zij zo lang door het weke cement tot de wagens samen ter waard" van bijna een half miljoen gulden grondig vernield waren. Hoewel de vingers van de meeste politie mannen bij dit gebeuren jeukten, kregen zij geen toestemming voor lopig op te treden. Want een stu dent is in Mexico bijna onschend baar en dit gaat zelfs zo ver dat politie normaal geen toegang kan krijgen tot de terreinen van de uni versiteiten, waar de meesten van hen ook wonen. Die eerste dag was het busverkeer al duchtig ont wricht, want de meeste chauffeurs durfden uit angst voor represailles niet rijden. Toen enkelen van hen het de volgende dag toch wilden proberen, werden zij door een tot 1500 demonstranten aangegroeide menigte bedreigd en afgeranseld. Die menigte stak enkele bussta tions in brand, plunderde de kas sa's en ging er met nog 30 andere bussen vandoor. Tweehonderden - vijftig andere bussen werden „on der bewaking" gesteld. Mexico's gouverneur, Erneste Uruchurtu, kon dit niet langer door laten gaan en hij liet er door ge wapende soldaten en politie een eind aan maken. Onderweg sloegen deze troepen nog een bende uit el kaar, die op weg was om het hoofdkwartier van de vakvereni ging, waarin de werknemers van Pemex de staats-oliemaatschap- pij samengebracht zijn. te be zetten. Uit de arrestaties bleek al gauw dat communistische rad draaiers de aanstichters van de rel letjes waren, maar voorlopig is de tariefsverhoging voor de bussen opgeschort. Hef buspersoneel heelt een protest laten horen: zij waren niet in hun schik met deze „gang van zaken in het belang van het volk". VEREN-STAT. MEXICO GUATEMAL S SALVADOR HONDURAS NICARAGUA C0STA-RICA PANAMA PERU =5,£USA NEZUELA BRAZILIË RUGUAY CHILI— ARGENTINE CARPRESS Long in hel centrum van een overbevolkte stad. Het Luxemburg waar jong en oud wat vermaak in de open lucht zoekt. Steeds weer maken de commu nisten voor hun fanatieke terreur acties gebruik van studenten, die immers door hun jeugd op meer tolerantie kunnen rekenen. De meesten van deze studenten staan wel ingeschreven, maar over hun studieprestaties valt niet steeds te roemen. In Mexico, waar de revo- Het Amerikaanse continent waarvan het midden reeds een sterk zuidelijke oriëntatie ver toont. lutionaire regeringspartij stevig in het zadel zit, hebben de acties van deze studenten geen directe gevol gen, maar ze helpen er wel aan mee een ^ekere onrust binnen bet, land en heel Latijns-Amerika te verspreiden. Vooral in landen, die pas met een dictatuur afrekenden heeft dat invloed. Op deze wijze zag Colombia al vele door studen ten (communisten) geïnspireerde demonstraties en wellicht vormt Venezuela er een nog beter voor beeld van. In dit laatste, land is door com- munistenleidér Gustavo Machado onlangs het initiatief genomen tot oprichting van een fonds van 600.000 gulden „tot een betere op voeding van de massa". Daarbij hoort ook, zoals openlijk gezegd wordt, de financiering van (com munistische) kranten. Deze heer Machado bezit overigens gei«oeg hardnekkigheid, om in de politiek te blijven hameren op een „Volks front" de geliefde tactiek van de communisten om sleutelposities in de regering te bezetten. Maar kortgeleden maakte Rafael Calde- ron zich tot spreekbuis van de drie grote democratische partijen COPEI, Acción Democratia en de U.R.D., toen hij onomwonden ver klaarde dat deze partijen tegen een volksfront zijn. „Wij onderschrij ven de opvattingen van de com munistische staatsorde niet en wij hebben tegen de internationale verplichtingen, die de communis ten menen te hebben, ernstige be zwaren." Romulo Betancourt, pre sident van de Acción Democratia, die tijdens Perez Jimenez' dicta tuur in ballingschap leefde en wiens partij toen verboden was, heeft gezegd geen communistische steun te wensen. Dit alles belette Machado to^h niet deel te nemen aan de in Ca racas gehouden ronde-tafel confe rentie, die zich bezig hield met het kiezen van de meest geschikte kan didaat voor het presidentschap. Machado heeft overigens meer pijlen op zijn boog, ook al in stu dentenkringen. Officieel zijn er in Venezuela 26.000 communisten, in werkelijkheid moeten er veel meer zijn. Ze infiltreren in onderwijs, fabrieken en kantoren, waar ze zich beijveren in het stichten van cellen. Een lid van het stadsbestuur in Caracas is een communist en een partijgenoot van hem zit in het hoger kiescollege. De vice-president van de studentenvereniging in de Venezolaanse hoofdstad is een com munist evenals de deken van de journalistieke faculteit. Weinig minder verbazingwekkend is de in vloed, die de communisten in de pers wisten te krijgen. Toen tijdens het bezoek van Nixon een rondrit van Amerika's vice-president door e-en deel van Caracas werd afgelast, werd langs de uitgestippelde route iemand met. een Molotof-cocktail gevonden. Deze man bleek lid van de com munistische partij, maar er ver scheen geen woord over in de kranten. Dat het toch uitlekte, kwam door de activiteit van het katholieke blad La Religion. Wei maakten de Venezolaanse bladen er grote ophef van toen een andere arrestant verklaarde geen enkele band met de communisten te heb ben en alleen voor de grap aan de demonstraties te hebben meege werkt. Na het bezoek van Nixon had de terreur nog lang niet uitgediend en tijdens de stakingen aan het eind van juli, die drie dagen duurden, marcheerden 20.000 linkse demon stranten naar El Silencio, een plein, waar ze hun ongenoegen tegen Amerikaanse ondernemers uitten door kreten als „Vuile militaris ten" en „Weg met de imperialisti sche Yankee-honden!" Stukken loden pijp, machetes en pistolen moesten hun argumenten onder steunen. Wolfgang Larrazabel, de presi dent van de voorlopige militaire regeringsjunta heeft naderhand on omwonden verklaard, dat hij ka tholiek is en dat „Katholicisme en communisme elkaar vijandig zijn". Toch was in zijn kabinet de conser vatieve defensie-minister Castro Leon de enige, die zich openlijk hevig tegen de linkse opruiings methoden verklaarde. Maar er kwam hierop zoveel kritiek, dat hij zijn ontslag indiende. Intussen werkt de commun'-3' tische propaganda door en zo kW3' men onlangs Venezolaanse school' kinderen van een jaar of acht op straat, terwijl zij zongen: „Wij v°' nen in Amerika, maar wij will®1 alleen Venezuela". Vrouwen va' Amerikaanse zakenlieden hoord®3 zich weer naroepen: „Gaat nap huis, Yankees!" en dat inspiree'' de enkelen van hun echtgenoten tP oprichting van een scherts-organ'' satie: de „Society for the prevel1* tion of cruelty to American IV' perialistic dogs". De Verenigde Staten blijven p-e^ graag aangegrepen steen des aa3' stoots in heel Latijns-Amerika. bp is het een harde waarheid, dat bei' de werelddelen veel gemeenschap pelijke economische belangen h®p ben: rond 40 pet van de LatijbsJ amerikaanse exporten gaat nap de V.S., die ook meer dan 40 Pp van alle importen leveren. ZakelU zijn er aan de ene zowel als a3 de andere kant weinig klachte' Maar toch is er meer nodig. De steden in Latijns-Amerip hebben zich enorm uitgebreid daarmee hield de ontwikkeling vp publieke voorzieningen geen lijke tred. Huizen, waterleiding®1 krachtcentrales, scholen en wegp zijn van groot belang voor de of wikkeling van een land, doch zakenman maakt zich er niet ovpg matig druk over. Wat de rnec^. Latijns-amerikaanse landen n° hebben, zijn flinke leningen op l3 ge termijn, om dit alles tot bete't ontwikkeling te brengen. Presid® Gronchi van Italië begreep 3 toen hij tijdens zijn bezoek in sep tember aankondigde dat Italië kt j, dieten tot een bedrag van bijn3 miljoen gulden zal verstrekken oP1 de nationale olie-industrie in B' zilië in haar ontwikkeling te be', pen. De in oprichting zijnde nationale bank voor ontwikkel'' van Latijns-Amerika kan in richting ook veel goeds doen. wellicht zullen de landen van j. Europa, die met deze gebieden z' ke veelbelovende handelsreis'^ onderhouden ook het hunne k3p nen bijdragen tot ontwikkeling een gebied, waar de wereld v' morgen haar hoop op heeft geVË tigd. 79095? %e j till l' Ut v Hlrl Venezuela in het brandpfint van noord en zuid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 8