Dagblad voor.Schiedam en omstreken tu m Fel protest tegen roof van Nederlandse onder nemingen Generaal Iwan Serof van zijn functies als chef veiligheidspolitie ontheven 3987.- A i O 's Nachts doorwerken verbetering rijks we 1 Bemande satelliet Felle kritiek van kardinaal Auto bracht schuur weg' P vel A-fractie achter Nato-beleid Amerikaanse deskundigen spreken degradatie" van Medewerker van Kroesjstjef Woningbouw boekte weer een record Gevangene tijdens luchten ontsnapt op houding van het algemene Duitse vakverbond DINSDAG 9 DECEMBER 1958 Met maximum-spoed werken aan rijksweg 13 O» nu in Kustvaarder maakte water I HET WEER VOOR MORGEN MINDER WIND De roof van de Indische ondernemingen Russische dreiging Drukste van Nederland Tijdens stormiveer Maximum-snelheid Vijf dagen voor zijn ontslag nieuwe lecsamscne courant Oeneraal De Gaulle bracht een be zoek aan de Franse oliewinningen in de Sahara. De generaal in de stoffige omgeving van een proefboring. Maar hij is nogal aan wat stof opwaaien gewend. Socialist contra katholiek over Nieuw-Guinea-politiel 's-GRAVENHAGE, 8 december 1958. Diametraal stonden vandaag cN? standpunten tegenover elkaar van de heren Welter (K.V.P.) en De Kadi fP. v. d. A.) voorzoveel betreft Niemv- Guinea. De lieer De Kadt kwam over dit onderwerp le spreken in verband met de indertijd verworpen motie van mr. Burger, toen prof. Romme de socialistische fractieleider verweet, dat hij, ofschoon informateur van het kabinet, afweek van het door hem opgegestelde regeringsprogram. De motie-Burger beoogde, dat er ecu onderzoek zou worden ingesteld naar de internationale aspecten ten aanzien van Nieuw-Guinea en naai de mogelijkheden van een eventueel mandaat van de Verenigde Naties. Dit was, zo betoogde de heer De Kadt, een beperkte aanpak van het probleem, maar hij ontwikkelde daarbij een nogal op twee verschillende gedachten hinkende redenering, die feitelijk een tegenspraak inhielden. Generaal Iwan Serof, het hoofd van de Sovjelrussische staats veiligheids politie, is van zijn functie ontheven. Hij zal „ander werk" krijgen. Dit heeft het Sovjetrussische persbureau ïass gisteravond medegedeeld. Het betreffende bericht luidde: „De Moskouse kranten melden vandaag officieel, dat het presidium van de Opperste Sovjet van de Sovjet-Unie de generaal van het leger Iwan Serof heeft ontheven van zijn functie van voorzitter van het staats- veiligheidscomité van de Raad van Ministers der Sovjet-Unie in verband ïïtet zijn overplaatsing naar een andere functie". Amerikaanse deskundigen in Sovjefrussische aangelegenheden zijn van tnening, dat Serof gedegradeerd is. Men vraagt zich af welke rol Kroesjtsjef hierbij heeft gespeeld. De thans 54-jarige generaal werd ge boren in het dorp Afimanskaya in de preek van de Wolga. Hij ambieerde een fopbaan in het leger en na beëindiging j-^n zijn studies aan de militaire school 'e Leningrad in 1928 werd hij officier der artillerie. Tien jaar later, in 1938, verliet bij de militaire academie „Frounze", daarna hij op het volkscommissariaat ^°or binnenlandse zaken, het NKVD, b\vam. In 1939 volgde zijn benoeming tot volks- commissaris voor binnenlandse zaken voor jje republiek Oekraïne, in welke functie b'j de naaste medewerker werd van Nikita Eroesjtsjef, die toen regeringschef was van deze provincie. Van 1941 tot 1944 was Iwan Serof eerste adjunct-commissaris voor staats veiligheid van de USSR. Als zodanig was hij belast met de deportatie der Wélga-Duitsers, van verschillende stam men uit de Kaukasus en van de Tartaren hit de Krim. Deze deportaties hebben Serof in de westelijke pers en in de kringen van Russische emigranten na men bezorgd als „Iwan de Verschrik kelijke", „Zwarte Iwan" en „De Beul". Na de oorlog werd Serof toegevoegd aan "e commandant van de Sovjet-bezettings- Gpepen in Duitsland (1945—1947), terwijl ®jj vervolgens van 1948 tot 1950 de orga nisatie voerde van de politieke politie in Dost-Duitsland. In de laatste jaren der Stalinistische periode, van 1951 tot 1953, Vss hij als plaatsvervangend minister van 'nnenlandse zaken van de USSR belast ?}et de aanleg van het WolgaDonkanaal. °or het met- goed gevolg volbrengen van Jsze belangrijke taak werd hij gedeco- Gerd met de Orde van Lenin, terwijl hij v°orts werd gekozen tot aanvullend lid an het Centrale Comité van de Sovjet- ^hssische communistische partij. Dit laat- te geschidde op het 19e partijcongres. Van maart 1953 totapril 1954 wordt wei- mg over Serof gesproken, maar op 27 „htil 1954 werd hij voorzitter van het "Gatsveiligheids-comité van de USSR met rang van minister en in deze functie ?Gakte Serof verschillende reizen naar V®1 buitenland. Zo begaf hij zich in maart "6 naar L'onden om er het bezoek van Enkele buien, maar ook verspreide "Pklaringen. Overwegend matige, maar aan dc kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Vannacht in het binnen land temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde tempera- turen als vandaag of iets lagere. 1(;'"ensclag 10 december: zon op 8.36, onder -J- Maan op 7.51, onder 16.48. Kroesjtsjef en Boelganin voor te berei den, dat in Groot-Brittannië de meest felle protesten uitlokte. Vanaf het ogenblik, dat Serof de lei ding van de staatsveiligheidsdienst kreeg opgedragen tot dat ogenblik was de rol van de generaal nog tamelijk bescheiden geweest. Bij de opstand in Hongarije, en kele maanden later in 1956, viel het dan ook op, dat hij de leiding had van de on derdrukking der opstandige beweging. Zijn naam werd toen herhaaldelijk ge noemd, hetgeen erop scheen te wijzen, dat hij in de gratie stond bij de leiders van het Kremlin. Het Westen tast thans in het duister om trent de motieven, die deze leiders ertoe hebben geleid Serof thans van zijn post te ontheffen. Volgens gegevens van het C.B.S. zijn oktober van dit jaar 8.376 woningen vol tooid. Dit aantal is nog nimmer in okto ber bereikt. Verleden jaar werden in deze maand 8.057 woningen opgeleverd In de eerste tien maanden van 1958 kwamen 72.378 woningen gereed, tegen 70.295 in de overeenkomstige periode van 1957. Van de in oktober voltooide wonin gen werden er 1.209 als systeem woning ge bouwd, in de eerste tien maanden van 1958 werden 7-495 systeemwoningen vol tooid. Gerekend tot en met oktober 1958 wer den sedert de bevrijding 668.936 nieuwe woningen opgeleverd, waarvan 67.954 sys teemwoningen. In oktober 1958 werden 6099 woningen in aanbouw genomen, tegen 5724 in okto ber 1957. In de eerste tien maanden van 1958 werd begonnen met de bouw van 70.337 woningen; in de overeenkomstige periode van 1957 met 74.658. Doordat er in oktober 1958 meer wonin gen gered kwamen dan waarvan de bouw werd aangevangen, daalde het uitvoerings niveau. Op 1 november 1958 waren 87.739 woningen in aanbouw- De in oktober voltooide woningen zijn als volgt over de provincies en de drie Friesland 294, Drente 181, Overijssel 474 Gelderland 762, Utrecht 427, Noord-Hol land (exclusief Amsterdam) 1.156, Zuid- Holland (exclusief Den Haag en Rotter dam) 1.522, Zeeland 86, Noord-Brabant 1.250, Limburg 728, Amsterdam 386, 's Gravenhage 352, Rotterdam 371, N.O- Pol der 19. J. DE KADT twee gedachten verder zou kunnen Die aanpak immers, zo zeide hij, was in strijd met het regeringsprogram, dat de soevereiniteitsgedachte verkondigde. Maar anderzijds ging hij uit van de be wering, dat ook bij de regering de soevereini teitsgedachte was verzwakt en dat noch in de Tweede noch in de Eerste Kamer de rela tivering van de soevereiniteit was aangevoch ten. Argumen ten, zou men zo zeggen, voor de bewering, dat men met de af zwakking van de soevereini teitsgedachte gaan met afwijking van het regeringsprogvam. Ook bij de jongeren in alle partijen zou de relative ring van de soevereiniteitsgedachte zijn doorgedrongen, zo betoogde spr. Het was er de P.v.d.A. volgens hem om te doen internationale bescherming te zoeken. Dat was beter dan alleen deze verantwoorde lijkheid te dragen. Hij meende, dat de heer Welter ten deze onze eigen nationale krachten overschatte. Deze katholieke woordvoerder had er geen doekjes omgewonden, maar klaar en duidelijk gesteld, dat wij dit gebiedsdeel moeten houden om de communisten daar te kunnen tegenhouden. Melanesië was een barriëre tegen het opdringende Azia tische kolonialisme en imperialisme. Daar tegen móest men volgens de heer Weiter tegenstand bieden, in het belang van de Papoea's én omdat, heel Melanesië wordt bedreigd. De heer De Kadt stelde daar nu tegen over, dat de regering er naar streeft onze belangen te vervlechten met die van Australië en Amerika. Daardoor zou ech ter onze verantwoordelijkheid worden 'vergroot. Wij moeten onze belangen niet vervlechten, maar losmaken, zei hij, opdat de Amerikanen in een mandaat ook ver antwoordelijkheid zullen dragen. In de strijd tegen het communisme heeft Ame rika nu eenmaal de leiding en dan moet het ook de verantwoordelijkheid dragen, vond de heer De Kadt. Daar zat zo op pervlakkig gehoord wel iets in, maar wat te doen, indien de Verenigde Naties dit mandaat niet wensen? Stond de heer De Kadt op het stand punt, dat men de V.N. zou moeten dwin gen tot een bcmiddclingstaak, de heer Weiter hield vast aan het standpunt, dat Nieuw-Guinea grondwettelijk een deel is van het koninkrijk. De bewoners zijn dus mede-onderdanen van het koninkrijk, en men kan over dat gebiedsdeel niet praten als over een slecht gelegen eiland met een paar koeien. Wel vroeg de heer Weiter om inlich tingen inzake het overleg, dat de minister dienaangaande had gehad met buiten landse collega's (de ministers Dulles en Casey). Hij vond zelfs, dat wij de mil joenen, die wij uitgeven voor Nieuw- Guinea, voor onz^ Nato-bijdrage zouden moeten kunnen aftrekken, omdat wij daar strijden tegen het 'communisme. De heer Calmeyer (C.H.) verzette zich echter ernstig hiertegen, daar dit volgens zijn opvatting een uitholling van de NATO zou betekenen en een voorwendsel voor andere landen om ook aldus te doen De heer Weiter wees er voorts op, dat de roof van de Nederlandse ondernemin gen in Indonesië, welke de Indonesische regering een kwast-juridisch tintje had gegeven (was haar dit ingefluisterd door, Amerikaanse adviseurs?) meedogenloos was uiteengerafeld in het Tijdschrift voor Internationaal Recht. Hij noemde het gebeurde een zeer ern stige aantasting van de rechtsregels, zon der welk een ordelijk verkeer tussen de Staten niet mo gelijk is. Hij achtte de ge pleegde roof een internationale aangelegenheid, waaraan het op treden der re gering niet ade quaat was. Men wist van te vo ren, dat een pro test nutteloos zou zijn. Men had een formele aanklacht bij de Verenigde Na ties moeten in dienen, waarin het Indische betoog werd uiteengerafeld, zoals genoemd tijdschrift dat had gedaan en men had dat moeten ondersteunen door een perscanr.;. jgne. Zó zou men heb ben vastgelegd, welke landen niet bereid zijn het internationale rechtsverkeer te handhaven. Spr. vroeg of de regering als nog bereid is tot een aanklacht bij de Ver. Naties tegen deze schending van de internationale rechtsorde. Daarnaast moe ten wij dan overal waar mogelijk die naasting juridisch aanvallen en als roof kenmerken. Amerika is medeverantwoor delijk voor deze gang van zaken, betoogde de heer Weiter; indien Amerika niet be reid is tot politieke pressie, dan moeten wij dat bekend maken. jarenlang ..onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprijs Call-in systeem) sche strijd. De hout- en de tinmarkt zijn reeds verstoord door de Russische cium- pingspolitiek. De enige afdoende verde diging tegen deze taktiek is de bundeling van alle economische krachten in het vrije Westen en het openleggen van achter- gebleven gebieden. Men zal in Nato-ver- band meer aandacht moeten besteden aan de economische samenwerking. De heer Patjjn (P.v.d.A.) legde 1e ver klaring af, dat zjjn partij niet, zoals prof. Rommc had gesuggereerd, onder dc druk van de P.S.P. een meer pacifistische koers zou gaan varen. Hij noemde dat een be denkelijk misverstand. Hij verzekerde, dat dc overgrote meerderheid van de fractie het Nato-beleid steunt en de con sequenties daarvan zal dragen. De N'ato is het zichtbare teken voor de eenheid van het Westen. Oud-minister WELTER Klaag rovers aan.. Overigens stond bijna het hele debat in deze middagvergadering in "net teken van de Russische dreiging in de wereld. De heren Calmeyer (C.H.) en Fens (K.V.P.) spraken daar behartigenswiar- dige woorden over. Eerstgenoemde had daarbij een nogal politieke vraag. Minis ter Luns had ten aanzien van de Nato gezegd, dat wij krachtig moeten blijven, maar daartegenover had de heer Burger, na overleg met minister-president Drees, in een zijner zeven punten gesteid, dat er moet worden gestreefd naar kostenverla ging van het militaire apparaat en ver korting van de diensttijd. Hier klopte dus iets niet en de heer Calmeyer vroeg nu of de mening van minister Luns wel de mening van de hele regering was. De heer Fens zette duidelijk uiteen, dat er nu niet meer, zoals in het jaar dat de Nato werd gesticht, van een militaire dreiging moet worden gesproken, maar dat de strijd nu wordt gevoerd op het economische vlak. Rusland wil de vrije wereld nu vernietigen in een economi- T ij d verlies geldverlies In een brief aan minister Van Aart- sen vraagt de KNAC of de verbetering van dp rijksweg *s-Gravenhage—Rotter dam niet in een noe sneller tempo kan worden verwezenlijkt. Het bijzondere be lang van deze verbinding voor het ver keer en dp bijzondere gevaren, die er zich voordoen, wettigen bijzondere maat regelen; zo zou men 's nachts (in elk geval 's avonds) kunnen doorwerken aan dc verbeteringswerkzaamheden en daar van twee kanten af mee beginnen, dat wil zeggen reeds thans en niet eerst in 1960 of 1961, zoals voorgenomen ook de verbetering van het gedeelte Over- schieRotterdam ter hand nemen. Met een verkeer van ongeveer 26.000 In het stormweer van de afgelopen nacht heeft de Nederlandse kustvaarder „Soemba" enige benarde ogenblikken on der de Nederlandse kust doorgemaakt, toen het water in het diepliggende schip binnendrong. De kapitein moest beslui ten de deklast, die uit. boomstammen be stond. overboord te zetten. De Soemba zal TJmuiden binnenlopen. Dc rest van de lading hout is bestemd voor Zaandam. voertuigen oer etmaal is rijksweg 13 de drukste van Nederland. Bij deze overbe lasting komt nog, dat de gescheiden rij banen grootendeels ontbreken, dat de rij stroken op zichzelf te smal zön en dat het wegdek over grote lengte sterk golft. Bij duisternis wordt de automobilist vrij wel constant verblind. Een geschikte ver vangende route is er niet. Bij deze situatie en in sterker mate nog strak*, tijdens de reconstructiie- werkzaamheden doen zich grote geva ren en grote vertragingen voor, terwijl tijdverlies toch geldverlies betekent. Om redenen van veiligheid en economie is het dan ook uitermate gewenst, dat de reconstructie zo spoedig mogelijk tot stand komt. Uiteraard zullen de door ons bepleite maatregelen een kostenverhogende in vloed heben zegt de KNAC, maar de ge dane investeringen zullen dan ook eerder hun hoge rendement opbrengen. Veel schade door ongevallen en oponthoud, kan ermee worden voorkomen. De brief besluit met de opmerking, dat de weggebruikers een eventueel op rijks weg 13 in te stellen snelhcidsmaximum inet te meer overtuiging zullen respec teren. indien zij ervaren, dat met maxi maal mogelijke spoed aan de reconstruc tie wordt gewerkt. Vandaag viert mevr. J. Bluys—van ter Mey haar 103de verjaardag. Zij is nog allesbehalve hulpbehoevend. Op de foto de 103-jarige met een achterkleinkind van een jaar. Grote Amerikaanse luchtvaartindus trieën zijn reeds bezig om in een record tijd een speciaal ruimtevaartuig te fabri ceren waarmee een mens in een baan om de aarde kan draaien. De bemande satel liet zal ten hoogste 28 uur in de baan kun nen blijven en 18 maal om de aarde draaien.. Dit heeft John Canaday, vice-president van „Lockheed" in een interview met het agentschap „Italia" te Rome meegedeeld Hij voegde eraan toe, dat de V, S. binnen zes maanden een vliegtuig met atoomaan drijving kunnen gereed hebben. Alle tech nische problemen van de beide projecten zijn reeds opgelost, aldus Canaday. Het ruimtevaartuig zou worden afge schoten door een gewijzigde „Atlas D". een intercontinentale raket. Tijdens het luchten is gisterenmiddag uit de strafgevangenis in Haarlem de 23- jarige gedetineerde J.M.v.R. ontsnapt. De gevangene is boven op de schouder van een „collega" gaan staan en kon zo over een muurtje klimmen, waarna hij er via Papentorenvest en Schuitmakersdijk van door is gegaan. De ontsnapping werd op gemerkt door een automobilist, die de man achterna zette in de richting van de Amsterdamse Vaart. Daar is hij echter he» spoor kwijt geraakt. Van R. was gedetineerd wegens dief- ,stal. Op 13 december zou zijn straf eindi gen. maar daarna zou hü ter beschikking van de regering worden gesteld. (Van onze correspondent) In Middelharnis moest een schuur wor den verplaatst. Nu had men de traditio nele methode kunnen volgen van afbre ken en elders opbouwen, maar dan zou men vermoedelijk een waardeloze hoop hout hebben overgehouden, afgezien van de enorme kosten. Na overleg zag men er iets in om het op z'n Amerikaans te doen. Er werd een grote, sterke vracht auto gecharterd. De schuur leeg gemaakt. Met balken en schoren bracht men ste vig verband tussen wanden en dak, naar alle kanten. Toen werd het bouwsel met dommekrachten een eindje omhoog ge tild, zover, dat het op de vrachtwagen geplaatst kon worden. Nadat de stutten en dommekrachten waren verwijderd, stond het geval vrij op de auto. Het ver voer kon beginnen. Natuurlijk kwam de politie er bij, want met zijn breedte van zes en lengte van twaalf meter moest er niet veel in de weg komen. Het vervoer is uitstekend geslaagd. Men had er maar een goed half uur voor nodig om de ongeveer zevenhonderd me ter af te leggen. Toen wachtte nog een moeilijkheid het rijden over een stuk bouwland. Alleen zou de auto dat niet geklaard hebben. Maar met een caterpillartractor en ook nog een grote Fordsontractor werd de schuur tot de centimeter nauwkeurig naar het nieu we fundament gereden. Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, heeft namens alle bisschoppen van Noordrjjnland-Wèstfalen de neutrale Deutsche Gewerkschaftsbund aangeval len. In een herderlijk schrijven verwijt de kardinaal aan de DGB-commissie voor opvoeding en wetenschap dat deze vijan dig staat tegenover het bijzonder onder wijs en het eerste keuzerecht der ouders ten aanzien van het onderwijs aan hun kinderen niet erkent. Het herderlijk schrijven is gericht aan de katholieke leraren en onderwijzers van Noordrijnland-Westfalen. Kardinaal Frings zegt, dat de DGB-commissie ver der de confessionele kweekscholen af wijst en de bepalingen in het Rijkscon cordaat bestrijdt, ofschoon 't concordaat als rechtsgeldig is erkend door het hoog ste Duitse gerechtshof voor de interpre tatie van de grondwet. De DGB, aldus de kardinaal, spuit zijn inzichten in al zijn publikaties en verga deringen. Het kan daarom niet uitblijven, dat de katholieke leraren en onderwij zers, die bij de DGB zijn aangesloten voor een gewetensconflict komen te staan. „Wij bisschoppen", aldus kardinaal Frings, „achten het ogenblik gekomen de katholieke leraren en onderwijzers mee te delen, dat wij over deze ontwikkeling ernstig bezorgd zijn. Wij vragen hun te overwegen wat het betekent, wanneer zi.i de commissie voor opvoeding en weten schap hoe dan ook steunen". Aldus be richt het K.N.P.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1