Man rosa „op de berg" in Venlo een halve eeuw retraitehuis De mens hunkert naar inwendige eenzaamheid Ruilverkaveling ondanks verwerping door boeren? Plotselinge bereidheid ER IS VEEL VERANDERD f en...,doelzo gemaifeiijk t mogelijk: hijM F 2QST- I iKmof' VLOOT Waarheen met de tuinders uit de IJ-mond verdreven 1 007' meer veiligheid op zee actualiteiten Waarom staat Hofstra domein gronden af Boot tegen spoorbrug Arbeidsconflict Egbert van Paridon vervangt Cas Baas In New York staken de krantenbezorgers Kind viel op stapel lege flessen Br. Cassianus Boss t DINSDAG 9 DECEMBER 1958 PAGINA 3 Treinen anderhalf uur vertraging Ergste ontrouw Dringende behoefte Kort geding werd geroyeerd Directie Toneelgroep Puck Gistermiddag om half vijf is tussen Leeuwarden en Hardegarijp een schip tegen een spoorbrug over de Grunts ge varen. Aan de brug werd enige schade aangericht. Anderhalf uur lang konden de treinen er niet overheen rijden, zodat het verkeer tussen Leeuwarden en Harde garijp met bussen moest worden onderhou den. der tegemoet komen aan een diep ver langen van de moderne mens. Temidden van het tumult dat zijn ziel onophoudelijk binnendringt, hunkert deze naar een inwendige eenzaamheid, waarin hij God kan vinden. De moderne christen wil innerlijk leren bidden. Daarin ligt de verlossende kracht van de retraite. De ergste ontrouw aan de Geestelijke Oefeningen was volgens pa ter Van Gestel dan ook: het persoonlijk gebed van de retraitant op te offeren aan preken conferentiec en causerieën. Nog tijdens deze bijeenkomst die o.m. werd bijgewoond door mr. R. Höp- pener staatssecretaris van O., K. en W„ mgr. R. Roncken, pater dr. J. Westerman provinciaal S.J. (die zei dat een retraite op Manresa hem zijn roeping had duide lijk gemaakt) Dom Amamdus Prick OCSA abt van de abdij te Tegelen deken M. Strijkers, burgemeester dr. L. de Gou van Venlo en vele anderen kon pater Van Gestel een telegram voorlezen van Zijne Heiligheid de Paus. die zijn waar dering uitsprak voor het werk dat in de afgelopen halve eeuw in het Venlose re traitehuis is verricht en zijn pauselijke zegen verleende. Ook zondag zijn velen van heinde en ver de jubilerende paters komen geluk wensen met hartelijke woorden, bloemen en stapels telegrammen. Dat Manresa veel vrienden heeft is geen wonder als men weet dat in de afgelopen vijftig jaar 200.000 retraitanten „de berg op" zijn gegaan. Daar zal het bepaald niet bij blij ven. Nederland telt thans 13 retraitehui zen en de grote toeloop daarheen bewijst, dat ze ook nu aan een dringende geeste lijke behoefte voldoen. (Van onze correspondent) Het conflict tussen het aannemersbedrijf O, Bolhuis en de 29 arbeiders, werkzaam aan de reconstructie van de weg over de Oudedijk te Drieborg is opgelost. De ar beiders hadden wegens „dringende rede nen" ontslag genomen (te lage lonen) en de aannemer had hen in kort geding ge dagvaard voor de president van de Gro ningse rechtbank, jhr. mr. W W. Feith, om hen te gelasten het werk te hervatten. Nadat woensdag de pleidooien waren gehouden en getuigen waren gehoord, wist de president de partijen echter over te halen nog eens met elkaar te praten en ook slaagde hij erin het werk voorlopig te doen hervatten zij het dan tegen ho ger loon. Partijen zijn nu bij het overleg tot een vergelijk gekomen, zodat gisteren het kort geding geroyeerd kon worden Wel vroeg mr. A. H. Smit, die namens de aannemer had gepleit, de bemiddeling van de president tussen aannemer en di rectie vap het werk. de Nederlandse Heide Maatschappij, in verband met vertraging der werkzaamheden, waardoor de opleve ringstermijn vrijwel zeker overschreden zal worden. Tenslotte wees de president beide par tijen erop, dat, mocht zich onverhoopt weer een conflict voordoen, de juiste weg is inschakeling van de arbitragecommis sie. De heer Cas Baas wil zich weer volledig gaan wijden aan artistiek wprk en geeft er daarom de vorkeur aan zijn functie als directeur der Toneelgroep Puck voor het volgende seizoen neer te leggen. Het stichtingsbestuur heeft nu de heer Egbert van Paridon met ingang van 1 september a.s. als directeur van deze to neelgroep benoemd De artistieke leiding zal dan in handen zijn van de heren Eg- bert, van Paridon, Eric van Ingen en Wal ter Kous. ohanisatie van Noord-Holland die zich daar uitzonderlijk snel voortzet. In de laatste drie jaren zijn bijv. in deze pro vincie duizend melkmachines aange schaft. Drie kwart van alle suikerbieten wordt daar thans geheel automatisch gerooid In het gehele land is dit slechts met een kwart van de bieten het geval. De minister deelde mee. dat zo wei nig mogelijk ontheffingen zullen worden verleend op het verbod van de aardap pelteelt in de duinstreek. Geen definitie ve mededelingen kon hij doen tav. de vervangende gronden voor verdreven tuinders in de IJ-mond. Wel achtte hij het wenselijk, dat de gemeenten in ge zamenlijk overleg een oplossing zoeken in het scheppen van nieuwe bestaansmo gelijkheden voor deze tuinders. ,'eenija gauw zijn zo zeide hu tot (Van onze weerkundige medewerker) lSk'"k«!i£,r van leijma.""s.f'en iX °e v'" 8l,t"" .WK. „„„dik von, «en 'v«,!en«« o'i. j u t t. j aan het hogedrukgebied, dat vele weken Ook de heer Lucas had zeer ernstige boven Wcst_Europsa dg atmosfeer in rust bezwaren tegen deze verlengmg met wee hac! weten te houden, een einde kwam. laar aangevoerd. „Ik ben geen belasting- Gisteren was het vooral in het zuiden wellusteling zo zeide hij. eraan toevoe- van ons [and een zeer koude dag. Nadat gend. dat hij geen bewondering had voor het *s morgens in Limburg 7 gr. had ge- het flegma, waarmee de minister had ge. vroren, kwam het kwik in Brabant en zegd. dat de werkloosheid het volgend Limburg gisteren overdag nauwelijks iaar gelijk zou zijn aan die van dit jaar. boven het vriespunt. Hij had ook betreurd, dat de minister in In de afgelopen nacht passeerde een zijn overwegingen de bezitsspreiding niet actieve storing met tijdelijk vrij veel had betrokken. Hij vond nl. belastingver- wind en enige regen. In het oosten en hoging niet bevorderlijk voor bezitssprei- zuid-oosten van ons land viel tijdelijk wat ding en voor bestrijding van de werk- natte sneeuw en ijzel. Vanmorgen was loosheid. de temperatuur overal in ons land al weer boven het vriespunt gestegen. Investeringsaftrek Nieuwe storingen van de Oceaan kun nen ons nu gemakkelijk bereiken, waar- Het voorstel om de investeringsaftrek door het weer in de komende dagen een van vier maal vier procent te brengen meer onbestendig karakter zal krijgen op twee maal acht procent, had al even- met meer neerslag dan er in de laatste min aller instemming. De heer Lucas gaf vier weken is gevallen. (Van onze landbouwmedewerkcr) DE TWEEDE KAMER heeft vorige week een motie-Engelbcrtink (K.V.P.) aanvaard, waarbij de minister van financiën wordt uitge nodigd om de overdracht van de do meingronden aan het departement van landbouw op te schorten. Er is in het parlement wat deining veroorzaakt door de socialistische fracie, toen de Kamervoorzitter de stemming over deze motie uitstelde tot de volgende dag omdat het quorum niet aanwezig zou zijn ge weest. Volgens de socialisten zou het quorum juist gehaald zijn men had de jassen in de garderobe geteld en zou de motie gesneuveld zijn bij gebrek aan voldoende voorstanders. Zij waren er echter niet vlug genoeg bij om het voorstel van orde van de voorzitter in discussie te brengen. Hoe dat ook zij, wij zijn er niet rou wig om, dat deze stemming werd uit gesteld. Want de motie-Engelbertink getuigde van grote voorzichtigheid bij de niet-socialistische parlementariërs ten aanzien van het agrarisch struc tuurbeleid. Gezien de opvattingen over het structuurbeleid, die er in rode kring leven, is deze voorzichtigheid alles zins op haar plaats. Tegen de over dracht van de domeingronden aan landbouw bestaat op zich zelf overi gens geen enkel bezwaar. Integen deel. Reeds lang wordt daarop aan gedrongen door agrarische kringen en ook in het parlement is een grote meerderheid daarvoor wel te vinden. Met name de niet-socialistische fracties hebben dezeoverdracht steeds verdedigd. Naar hun aard be horen de domeingronden onder het departement van landbouw. Het is steeds als een vreemde situatie be schouwd. dat aan het departement van financiën het beheer over bij voorbeeld de nieuw gewonnen gron den in de IJsselmeerpolders is opge dragen, Voor de pachters had dat bij tijd en wijle wij denken bijvoor beeld aan de wijze, waarop financiën de nieuwe pachtnormen hanteerde toen in de kostprijzen hogere eige- naarslasten werden opgenomen on aangename ervaringen tengevolge. Bovendien was er door het beheer van financiën helemaal geen hoop gewettigd dat de gronden ooit tot iets anders zouden dienen dan een blij vende bezitsvorming in handen van vadertje Staat. DAAROM lijkt de motie-Engelbcr tink op het eerste gezicht wel licht onbegrijpelijk. Toch is zij zeer goed te verklaren. De regering en met name de successievelijke mi nisters van financiën hebben steeds afwijzend gestaan tegenover de over dracht. Plotseling zijn zij thans bereid om de gronden aan landbouw over te dragen. De heer Vondeling heeft in korte tijd klaar gekregen wat zijn voorganger gedurende een ambtspe riode van 12Vi jaar niet is gelukt. Het is dan ook geen wonder, dat de niet- socialistische partijen nu eerst wel eens wiilen weten waaraan de koers wijziging te danken is. Vooral daar bekend is dat de vroe gere tegenstand van financiën mede stoelde op de gedachte, dat landbouw geneigd is de boeren te royaal te be handelen en de huidige bewindsman, aan wien thans het landbouwbeleid is toevertrouwd, radicale opvattingen huldigt op het stuk van het agrarisch structuurbeleid, waarnaar financiën wel oren heeft. De Kamermeerderheid wil onzes inziens daarom terecht weten, welke plannen minister Vondeling heeft met de domeingronden. Daarbij moet in de beschouwing worden betrokken het feit, dat nog steeds geen begin is gemaakt met de uitvoering van de motie-Bieuwenga. Deze motie, die verlangt dat in de IJsselmeerpolders ook gronden in eigendom aan de boe ren zullen worden uitgegeven, is door de-Kamer begin 1956 aanvaard. Vorig jaar om precies te zijn in ons blad van 19 augustus 1957 hebben wij aan deze motie herinnerd en ons af gevraagd. wanneer het parlement de tijd gekomen zou achten om de rege ring hierover aan de tand te voelen. Blijkbaar acht de Kamer de voorge nomen overdracht van de domein gronden een mooie gelegenheid. Zij heeft wel duidelijk laten merken, da: zij er weinig vertrouwen in heeft, dat wanneer zij de overdracht zonder meer zou laten passeren., de motie- Bieuwenga reële betekenis zou krij gen. Het is goed dat zij daarbij een standpunt van de regering vordert ten aanzien van de resultaten van de commissie-Hofstra. die met haar werk praktisch gereed is. Ook in deze commissie is tussen de socialisten en niet-socialisten jarenlang gevochten over het agrarisch structuurbeleid. En de kern van de vraag is, of de cul tuurgrond in Nederland uiteindelijk staatsbezit of particulier boerenbezit moet zijn. Die vraag is van voldoende gewicht om ook in het politieke geen enkel risico te necnen. De vierjarige Gereld van der Lee uit Oosthuizen, die bij zijn grootmoeder in de Beemster op bezoek was, is tijdens het spelen door een kelderraam gevallen. Het 'kind kwam terecht op een aantal le ge flessen, waardoor de halsslagader werd doorgesneden. Kort na het ongeval is hij overleden. De paters Franciscanen te Weert hebben telegrafisch bericht ontvangen, dat zon dag in Djakarta is overleden broeder Cas sianus Boss i,n de leeftijd van 52 jaar. Broeder Cassianus trad in 1927 in de Orde der Minderbroeders en vertrok in 1939 naar de missie van Indonesië Hij is bijna al die jaren verbonden geweest aan het St.-Vincentiusgeeticht in Djakarta.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3