De Gaulle verschiint van daag in nieuwe Kamer Bevolking van Flakkee staat voor ongekend hoge dijklasten Herstel en verbetering na ramp kostte miljoenen Geen kop koffie meer bij de kruidenier Conferentie van Afrikaanse volkeren in Accra geopend Mong Uit alle KLAAR VOOR ONTVANGST i Slim: „De Gaulle kan eind aan conflict maken' Geen volkstelling in Oost-Duitsland Adenauer wil a.s. Vrijdag naar Londen Reynaud kandidaat naast Chaban Beroep van V.N. op Zuid-Afrika Grotewolil niet mee naar Polen Nieuwe verkeersborden in Rotterdam Voortbestaan V.N.-commissie Sovjet-Unie is geen AA-land Komt Rijk beloften niet na? Na opening van zaken zonodig protest bii minister van Waterstaat Zondagniorgentraditie bedreigd Bekeerling provinciaal der Dominicanen. Hoek van Holland Scandinavië helpt Hongaarse vluchte- lingen Inbrekers stalen duizend gulden Afrikaans-Aziatische economische conferentie Pendelaars van 't Heike vierden het loonzakje Algemene Weduwen- en Wezenverzekeringswet W Emigratiebijslagen voor gerepatrieerden V B DINSDAG 9 DECEMBER 1958 PAGINA Echt smullen I ECHTE GELDERSE Gevolgen atoomstraling INDONESISCH PROTEST ifgÉ I m en Franse delegatie verliet V.N.-debat over Algerije 9? 9e Franse vertegenwoordiging in de politieke commissie van de Algemene ergadering van de Verenigde Naties beeft gisteren de vergaderzaal ver- aten, toen de commissie met de behandeling van het Algerijnse probleem "egon. 9e Tunesiër Mongi Slim, die het debat opende, zei, dat de houding van de Franse vertegenwoordiging niet in het belang van wie dan ook scheen te zijn. Hij deed een beroep op Frankrijk van zijn besluit terug te «omen Bestudering van het probleem toont aan, aldus Mongi Slim, dat 'fankrijk geen rekening wil houden met „zijn eigen kortzichtige zienswijze, aaribevelingen van de V. N. of de openbare mening in de wereld". over het voortduren van de oorlog in Algerije het hierdoor veroorzaakte ver lies aan mensenlevens en het gevaar voor de vrede, dat daardoor in dit gebied ont staat". Slim was van mening, dat de gevolgen van de Algerijnse oorlog reeds in afhan kelijke Afrikaanse gebieden werden ge voeld Na de rede van Slim werd de bij eenkomst van de politieke commissie tot vandaag verdaagd. franse militairen zijn op Tunesisch grondgebied doorgedrongen waar door hun °edoen mannen. Vrouwen en kinderen JL'n gedood en bezittingen zijn verwoest en kan niet zeggen, aldus de Tunesiër aat de oorlog in Algerije een binnenlandse aogelegenheid van Frankrijk is. - De Tunesische afgevaardigde noemde remier generaal De Gaulle een ..grote ''guur in Franse geschiedenis", die "aar het hem toescheen, „in staat is einde aan het bloedige Algerijnse con- c' te maken" „Er is gezegd", zo sprak Mongi Slim, "dat het voor Frankrijk, zelfs indien het ver een oplossing van het Algerijnse ,.rftagstuk zou willen onderhandelen, moge ''ik moeilijk zou zijn een bevoegde in stantie te vinden, om mee te beraadsla- communistische autoriteiten van °ost-Duitsland hebben besloten géén v°lkstelling te houden, hoewel er op 11 "ecember 1957 een wet is uitgevaardigd, Wa»rin is bepaald, dat gehouden moet een volkstelling gehouden moet ^"rden. Een motie van deze strekking *verd gisteren In de nieuwe volkskamer '"gediend. Politieke waarnemers zien in het be sluit van de Oostduitse leiders om deze iellinE „voor onbepaalde tijd" uit te stellen een poging om de omvang van öe „Exodus" uit Oost-Duitsland naar de bondsrepubliek voor de buitenwereld herborgen te houden. De volk&kamer heeft ook met algeme- n® stemmen een wetsontwerp inzake de ontbinding van de zogenaamde „Lander- aammer" goedgekeurd. De naam „Lander- hammer" is al sinds 1952 niet meer juist, omdat de „landen" van Oost-Duitsland in '152 in veertien districten werden ver beeld De ontbinding van de „Landerkam- "Jer" moet dan ook beschouwd worden een officiële bevestiging van een psds bestaande toestand. De volks kamer heeft voorts haar vertrouwen ge schonken aan het nieuwe kabinet van Dfotewohl. gen. Doch de instelling van de voorlopige Algerijnse regering heeft deze moeilijk heid opgelost" Volgens Slim waren er gebieden in Alge rije die niet onder Frans gezag stonden en waar vertegenv.jrdigers der voorlo pige Algerijnse regering de bestuursmacht uitoefenden. De Tunesische afgevaar digde meende ook, dat de openbare me ning in de wereld ..zich ongerust maakt Bondskanselier Adenauer hoopt vrijdag naar Londen te gaan voor besprekingen met premier MacMillan, Het is echter nog niet zeker of dr. Adenauer, die kou gevat heeft, vrijdag al kan reizen. Volgens wel ingelichte kringen heeft Adenauer om het onderhoud verzocht- De laatste ontmoeting tussen Adenauer en MacMillan vond plaats op 9 oktober j.l. te Bonn. In diplomatieke kringen te Bonn gelooft men, dat het hoofddoel van Adenauers bezoek zal zijn een verklaring te geven van zijn mislukte poging tot bemiddeling tussen Frankrijk en Groot-Brittannië over de vrijhandelszone. Natuurlijk zal ook de kwestie Berlijn ter sprake komen. Pater H. St. John O.P. is gekozen tot provinciaal der Engelse provincie van de Dominicaner Qrde Pater St John is een "■ekeerling. In 1917 werd hij katholiek na 4 laar Anglicaans geestelijke te zijn ge feest. Hij is een *eer heken-de figuur in oecumenische beweging in Engeland. Aldus meldt het K.N.P- (Advertentie) vulpennen? Eén vulpen MIJN vulpen. HET VULPENHUIS Meent 112 Parijs, hedenmorgen (Van onze correspondent) De nieuwe Kamer komt vandaag voor haar eerste zitting bijeen. In het verle den werd die eerste bijeenkomst, waarop de verkiezing van een voorzitter plaats heeft, nooit door de regering bijgewoond. De zaak werd als een interne aangele genheid van de Kamer beschouwd. Maar thans is in de omgeving van de premier bekend gemaakt, dat generaal De Gaulle aanwezig wenst te zijn om na de rede van de „doyen d'age" voor de nieuwe Kamer uiteen te zetten welke beteke nis hij aan de instellingen van de vijfde republiek toekent. De zitting, belooft dus interessant te wor. den, ook al omdat de voorzittersverkie zing bij geheime stemming plaats heeft en dus verrassingen kan opleveren, temeer daar bij de andere partijen dan de UNR het eenparig verlangen bestaat, dat de UNR zich niet van alle posten zal mees ter maken. De fractievergadering van de UNR zal hedenochtend beslissen over de kandida tuur van Chaban-Delmas voor het voor zitterschap van de Kamer. Bij de socialisten tekent zich een stre ven af om bij de eerste stemming van hedennamiddag op M. Lejeune te stem men, terwijl de comm. vanzelfspre kend op een hunner hun stem uitbren gen. Bij de onafhankelijken komt Jaquinot In aanmerking maar ook, en dat kan een ernstiger tegenkandidaat zijn, Paul Rey naud. Intussen hebben de langdurige bespre kingen tussen Pinay, die minister van fi nanciën en economie is, en generaal De Gaulle zeer de aandacht getrokken. Ver wacht wordt, dat de leider der Onafhan kelijken in de toekomstige regering zijn portefuille zal behouden. Nu is het waar schijnlijk, dat de Gaullisten een minder strenge financiële politiek willen voeren dan Pinay, zodat deze tussen twee. vuren, dat van de Onafhankelijken en dat van de overwinnende Gaullisten kan worden ge plaatst. Dit maakt het niet onmogelijk dat de man, die Sinds 1951 er in geslaagd is de rechtse groepen, Onafhankelijken en Boeren, tot een gezamenlijke politiek te brengen, zich los wil maken van alle par tijverband en daarom zich uit he<t natio nale centrum der Onafhankelijken zou willen terugtrekken. Daarbij komt, dat de organisator van de partij Duchet is, die ook op 'n belang rijke verkiezingsoverwinning kan bogen, even goed als Soustelle. Tussen de beide leiders Pinay en Duchet bestaat een ern stig verschil van mening. Het uit de par tij treden van Pinay werd gisteravond als zeker beschouwd, maar er werden nog ernstige pogingen gedaan om hem van zijn voornemen te weerhouden. BEHANDELING VAN INDIëRS De speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N- heeft gis teren een resolutie aangenomeh, waarin de Assemblee wordt verzocht haar beroep op Zuid-Afrika te herhalen om met India en Pakistan directe onderhandelingen te beginnen over de behandeling van Indiërs in Zuid-Afrika. De stemverhouding was 62 tegen nul bjj negen onthoudingen. De resolutie, ingediend door Perzië. Mexico, Philippijnen en Joego-Slavië, merkt op, dat India en Pakistan zich tot onderhandelingen bereid hebben ver klaard, doch dat Zuid-Afrika niet van deze bereidheid heeft geprofiteerd. Zuid-Afrika meent, dat de V.N. niet be voegd zijn om zich met deze kwestie bezig te houden, omdat het een binnenlandse aangelegenheid zou zijn- Bij het debat is geen Zuidafrikaanse vertegenwoordiger aanwezig geweest. De Oostduitse premier Grotewohl heeft on medisch advies besloten af te zien van zijn voornemen met een Oostduitse dele gatie naar Polen te gaan, zo heeft het Oost duitse persbureau A.D.N- gisteren ge meld. omdat hii de gevolgen van een ver koudheid nog niet geheel te boven is ge komen. Verslaggevers, die Grotewohl maandag op de vergadering van de Volkskamer twee-en-een-half uur hebben horen spre ken, zeiden dat zijn stem niet zo krachtig klonk als anders. Vorige week meldden Westberlijnse bladen, dat Grotew-ohl ziek was geweest Vóór gisteren was dit van Oostduitse zijde niet bevestigd. De politieke commissie van de Algeme ne Vergadering van de V.N. heeft de Al gemene Vergadering gisteren eenstemmig aanbevolen het bestaan van de weten schappelijke commissie voor bestudering van de gevolgen van atoomstraling te verlengen en het arbeidsterrein van de commissie uit te breiden. x NAAR AANLEIDING VAN HET RAPPORT, dat is uitgebracht door de studie commissie Rotterdam betreffende verkeersproblemen is de A.N.W.B. in de Maasstad begonnen met het plaatsen van 68 grote verkeersborden op belang rijke knooppunten van wegenHet karwei zal drie weken in beslag nemen. De borden, die zijn gemaakt van niet-reflecterend materiaal, worden laag geplaatst, zij verwijzen naar de noord-zuid-route en naar de z.g. Eurowegen", welke van een naar Rotterdam leiden. Zo nodig zullen zij verlicht worden. De foto toont het plaatsen van een van de borden op de Statenlaan. WINDSTREKEN De leider van dc Indonesische delegatie naar de Afrikaans-Aziatische economische conferentie in Cairo. Soebehan, heeft gis teren tegenover de pers er tegen gepro testeerd, dat de Sovjet-Unie als vol waardig lid op deze conferentie aanwezig is. Echte leden waren volgens Soebehan slechtsdie landen, die als zodanig wa ren toegelaten tot de Afrikaans Aziati sche Bandoeng conferentie. De Indonesische gedelegeerde zei, dat hij niet namens zijn regering sprak, maar dat enkele andere delegaties op het zelfde standpunt stonden- De conferentie in Cairo wordt bijgewoond door 450 afgevaardigden uit Arabische, Afrikaanse en Aziatische landen. De secretaris van de conferentie heeft'verklaard, dat de Sovjet-Unie zich voor een groot deel in Azië uitstrekte en daarom-moest worden uitgenodigd. Hij zei, dat het Indonesische protest niet officieel was ingediend en dus door geen enke le commissie zal worden besproken. V riezenveen Hoe kalm glijdt het leven eens ge- rüsten landmans heen. Ja, ja, maar vertel dat maar niet aan de landbou wer L- Holland. Die raakte dezer da- Ben een koe kwijt, zo maar uit de wei. Het dier was kennelijk losgebroken en overal ging Holland op zoek naar de melkfabriek Tenslotte vond hij zijn bezit op een heel andere wei Maar de koe was niet. alleen gebleven, ze had inmiddels een kalf gekregen. In plaats van een kreeg boer Holland dus twee dieren terug. New York De Italiaanse kleermaker die sinds bij eens een colbertje aan Nikita Kr'oesjtsjef is kwijtgeraakt, geen rust hieer heeft vóór hij alle groten der aar de met zijn produkten verblijd hsmL Wenst, nu de Amerikaanse president een sportjasje en een vicuna-overjas aan te bieden Het is signor Litrico, die al enige tijd aan deze afwijking Üjdt (indertijd bij premier MacMillan nul op het rekest haalde) en er kenne lijk geen ogenblik aan gedacht heeft- dat men het woord vicuna-overjaü hiaar nooit in het bijzijn van Eisenho wer moet gebruiken. Want het is een kostbare vicuna-overjas, zo maar ge schonken door een rijke zakenman dan een van 's presidenten meest ver bouwde medewerkers, die enkele baanden geleden een politiek schan daal in Washington veroorzaakte. "Gut", zei signor Angelo Litrico in het Haliaans, „ik wist helemaal niet. dat bet v/oord vicuna-overjas hier zulk een klank had. Bij ons in Italië bedoelen We er alleen maar een heel bijzondere °verjas mee. uit 'Ut fijnste materiaal Vervaardigd". Intussen is hij met zijn Tesentjes toch door de douane geko men Maar of hij veel kans zal hebben de cadeautjes aan de president te over handigen. valt zeer te betwijfelen. New York II 'n de Verenigde Staten, waar het drankverbod ongeveer 25 jaar geleden opgeheven komen naar schat- ting 4'/« miljoen alcoholoci voor. Zestig Jbljoen Amerikanen gebruiken spiri- Jdaliën en wanneer men het wijn en berverbruik mee rekent, drinken de Amerikanen een oceaan van 13mil- iard liter alcohol houdende dran- 5en uit per jaar. toch, beweert men, drinken de Amerikanen thans minder dan tijdens d? ..drooglegging" De staat heeft in die 25 jaar ook nogal wat aan het Ame- "kaanse slokje verdiend: 62 miljard dollar aan accijnzen in een kwart- eeUw; méér dan van enige andere in dustrie. Bij de produktie en handel in gedistilleerd zijn in de -V S. ongeveer 1.200.000 nersonen betrokken. Poitiers Frankrijk Acht uur en 36 minuten draaide de 24-jarige Claude Gachet de hoela - hoepel om zich heen. Toen voelde hij zich toch wel wat draaierig en moest er mee uitscheiden. Maar trots kondigde hij aan dat hij nu wereld recordhouder hoelahoepen was. Zijn bewonderaars en supporters beweer den, dat de hoepel meer dan 67.000 keer om Claude heen was geslingers. In Poitiers schijnt men overigens meer aan deze ziekte te lijden. Twee weken geleden was er een jongen van zeventien jaar. die ruim zes uur ge- hoelahoept had. Deze twee rivalen heb ben nu een afspraak dat ze nog eens samen in het strijdperk zullen treden. Wij kunnen bijna niet wachten op de afloop. Londen Herinnert u zich nog, dat we verleden week melding maakten van de ster vende jongen, die als laatste wens had uitgesproken nog éénmaal verse Per ziken te mogen eten? Wel, hij kreeg zijn perziken en hij heeft ervan ge proefd. juist op zijn elfde verjaardag. Maar kort daarop is hij gestorven. En toen hij al dood was. kwamen nog van alle kanten van de wereld kistjes met perziken bij het ziekenhuis binnen. Het bericht van zijn wens was over heel de wereld gegaan en tallozen hadden on middellijk perziken gezonden. Tokio Men heeft hier een tunnel geopend, die door een berg heengaat. De weg is drie kilometer lang en heeft ongeveer 13 miljoen gulden gekost. Per dag zul len ongeveer duizend voertuigen van deze tunnel gebruik maken, om van Tokio naar het dichtbij gelegen tuin- bouwdistrict van Korfu te komen. Twintig jaar lang za] men echter, om van de tunnel gebruik te mogen ma ken een tol moeten betalen. New York III Nieuwste speelgoed voor de Ameri kaanse kindertjes en tegen Kerst mis in overmatige hoeveelheden ver krijgbaar: speelgoed-raketten, die dan tóch maar in staat zijn 'n hoogte van ongeveer honderd meter te bereiken. Er zijn er bij met verschillende „trap pen". net als bij de echte exemplaren op Cape Canaveral. Maar denk niet. dat in modern Amerika de beren en poppen voorgoed van de baan zijn. Er zlin er nog nooit zoveel te zien ge weest, in alle maten, kleuren enprij- zen. De Scandinavische Rode-Kruisorganisa ties hebben het initiatief genomen tot een actie om Hongaarse vluchtelingen, die zich nog in Oostenrijk bevinden, in staat te stellen in hun eigen levensonderhoud te voorzien. Men wil een 1500 a 2000 jonge lieden tussen zestien en twintig jaar een beroepsopleiding geven. Hiermee is een bedrag van anderhalf miljoen kronen gemoeid waarvan Zweden 500.000 betaalt, Denemarken en Finland 300.000 en Noorwegen 250 000 kronen. Het initiatief tot deze Scandinavische samen werking is uitgegaan van de Deense maat schappelijke werker Henrik Gerner Niel sen, die zes weken in Oostenrijk heeft vertoefd om voorbereidingen te treffen Hij was reeds jarenlang voor vluchtelin gen werkzaam. In Oostenrijk verblijven een 1200 a 1500 Hongaarse vluchtelingen van 16 tot 20 jaar zonder verwanten in de niet-communisti- scbe wereld. Deze jongelieden zullen eerst getest worden en dan een opleiding krij gen naar wens en geschiktheid. (Van onze correspondent) Ruim duizend gulden bedroeg de buit, die inbrekers gisternacht behaalden in 'n kolenhandel annex rijwielbewaarplaats aan de Hoge Rijndijk te Leiden. De man nen wisten binnen te komen door het for ceren van de voordeur. In het kantoor van het bedrijf vonden zij een enveloppe met negenhonderd gulden en enkele kleinere bedragen. In het woonhuis ontvreemdden zij nog een bedrag van f 130,—. De minister van economische zaken van de Verenigde Arabische Republiek, dr. Abdel Moneim el Kaissoeny, heeft bij de opening van de Afrikaans Aziatische eco nomische conferentie te Kairo verklaard, dat de landen van Afrika en Azië de we reld moeten tonen, dat zij in staat zijn hun eigen zaken te behartigen, hun levens standaard te verhogen en een betere, vol lere en meer welvarende toekomst te ver wezenlijken. De Afrikaans-Aziatische we reld, zo zeide hij. moet zich grote inspan ningen getroosten om zijn grote rijkdom men te gebruiken. Geen dezer landen kan echter alleen zijn grote doeleinden verwe zenlijken en dit is dan ook de reden, waarom wij allen de dringende behoefte aan solidariteit en samenwerking gevoe len aldus spreker De conferentie wordt bijgewoond door ongeveer 450 afgevaardigden, waarbij 369 Arabieren. 22 Afrikanen en 69 Aziaten. In de openingsbiicenkomst waren de ambas sadeurs van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie te Kairo aanwezig. De Egyp tenaar Mohammed Roeshdi werd tot voor- zitter van de conferentie gekozen De con ferentie duurt tot donderdag. Dronkemansveldslag in Prinsenbeek „Pak maar mannen" zou de 21-jarige P. J. uit St-Willebrord geroepen hebben, toen hij op 9 oktober 1.1.. 's avonds ron(l 11 uur samen met een tiental kornuiten uit een café te Prinsenbeek de straat op stormde om een veldslag te leveren met de twee wachtmeesters der rijkspolitie, die een van hun gezelschap, een zekere J. v Z die smoordronken was wilden opbrengen. P J. had zich thans alleen te verant woorden voor de Bredase rechtbank. De voornaamste medeplichtige J. S kon niet verschijnen omdat hij bij de vechtpartij zeer ernstig aan het been gewond werd door een kogel. Dat „pak aan" kon ver dachte zich niet herinneren. Ook best mogelijk want hij had op dat ogenblik reeds 17 glazen bier binnen. Hij was die dag samen met zijn maten, eveneens pen delaars, uit Rotterdam met een busje te ruggekeerd en onderweg was reeds enige malen „aangelegd". Terwijl zij in het café te Prinsenbeek waren, was J v. Z. smoor dronken in de goot blijven liggen en daar door de twee politiemannen aangetroffen Het begon met trekken en stoten van weerszijden toen de wachtmeesters Van Z wilden meenemen. Daarna volgde een complete vechtpartij, waarbij de politie mannen slagen en schoppen te incasseren kregen. Tenslotte moesten zij gebruik maken van hun gummiknuppel. Op dat ogenblik zouden P. J en J S, op een van de wachtmeesters gesprongen zijn en hem de gummiknuppel hebben ontrukt Zich bedreigd voelende trok de wachtmeester daarop zijn revolver, loste eeret een waar schuwingsschot in lucht en daarna ln benedenwaartse richting. De kogel trof het been van J. s- die vrij ernstig ge wond werd. Het nachtelijk rumoer had ondertussen hee] wat opschudding ver wekt in het rustige dorp, waar de meeste mensen reeds ruistig sliepen. Burgemees ter Baeten was supoedlg ter plaatse en met assistentie van de rijkspolitie uit Etten werd men tenslotte de toestand (n ecs ter De officier van justitie eiste tegen P. J. een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek Ondanks zijn jeugdige leeftijd was verdachte reeds meermalen met het £G" recht in aanraking geweest. Uitspraak over 3 dagen. Naar wij vernemen is de indiening van het wetsontwerp Algemene Weduwen- en Wezenverzekering in het midden van deze maand te verwachten. en de kosten daarvan zullen bij die van de nu geldende omslag komen. Ook daar over klaagt men; echter rtiet geheel te recht, want die wegen moeten nu ook betaald worden en dat doen de polders zelf. Over deze problematiek, ontstaan als gevolg van de kosten van het Dijkher stel. is uiteraard nog het meest te doen geweest en is het dat nog in de algeme ne vergadering van hoofdingelanden en in het bestuur van de Dijkring Flakkee. Zo was het ook in de vorige week gehou den bijeenkomst van de hoofdingelanden en dijkraden, die. wegens ziekte van dijk graaf ir. J. B. Mijs, geleid werd door de vice-voorzitter, de heer P. D. Sieling uit Melissant. Deze vergadering droeg als gewoonlijk een zeer besloten karakter, doch het verheugt ons in de gelegenheid te zijn er toch een en ander van te kun nen melden, daartoe in Se gelegenheid ge en van vele dijken was over grote lengten niet anders dan een heuvelt je j haófdingelandL.3 dlF^e bevoHrinf va" overgebleven. Het herstel en de vernieuwing van deze dijken is met be- het eiland niet onkundig behoort te zijn. wonderenswaardige voortvarendheid ter hand genomen en thans herinne- "ar! wat er om gaat- ren de nieuwe dijken noch aan die toestand van vlak na de ramp, noch aan TT mVworrte"' dat r tt -i i ii i .ook nu weer overduideluk is gebleken, de aimetingen der vroegere. Het eiland is omringd door een sterke gordel dal de hoge djjkringlasten veroorzaakt van dijken met hoogten, die berekend zijn op nog veel hoger en sterker u'afden d00r het uitblijven v. d. rjjkssub- vloeden dan die uit 1953. Met dat herstel zijn miljoenen gemoeid geweest en dat gevoelt men thans het best in de twee grote waterschappen, de Ge nerale Dijkagie van Stellendam, die het merendeel der dijken ten westen van Stellendam beheerst en de Dijkring Flakkee, die voor het grootste deel van het eiland staat. (Van onze correspondent) N, de rampnacht van 1 februari 1953 telde men op Goeree-Overflakkee honderdvijftig dijkdoorbraken. Daarbij waren vijf gevaarlijke stroomgaten De Dijkring Flakkee heeft 58 km. hoofd waterkering onder zich en een nog grote re lengte aan binnendijken. Alle polders ten oosten v. Stellendam zijn in die Dijk ring verenigd, met een oppervlakte van 15.000 ha. ongebouwd en 6100 ha gebouwd. Terwijl Goeree het dijkherstel verzorgd kreeg door Rijkswaterstaat, heeft Provin ciale Waterstaat van Zuid-Holland dat van de Dijkring Flakkee verzorgd. De gelden zouden echter in alle gevallen uit 's Rijks kas moeten komen. Maar de Minister van Waterstaat is niet bereid gebleken 'n sub sidie in het dijkherstel aan de Dijkring te verlenen zoals men dit in 1953 en 1954 verwacht had. Hoger dan elders De Dijkring heeft met kortlopende le ningen veel van het dijkherstel moeten financieren, is daardoor voor een aanzien lijke rentelast gekomen en heeft tot he den niet die voorschotten van het Rijk ontvangen, noch het subsidiepercentage, waarop men vertrouwd en gehoopt heeft. Dit jaar nog is daarover in de Tweede Ka mer veel te doen geweest, maar de toen malige minister Algera bleek niet bereid de betreffende kosten voor zijn rekening te nemen. Dientengevolge staat de be volking van het eiland thans voor abnor maal hoge dijklasten; voor het lopende jaar bedragen deze 36 gld. per ha en als het Rijk er in volhardt om het kapitale be drag van bijna drie een vierde miljoen gulden niet voor zijn rekening te nemen of daarin niet zeer royaal tegemoet te komen zal men volgend jaar nog meer moeten betalen, vermoedelijk 42 per ha, een heffing, die hoger ligt dan ergens elders. Ontstemming Het spreekt vanzelf, dat deze lasten grote ontstemming wekken onder de bevolking van Oost- en Midden-Flakkee en het Dijk. ringbestuur. Voor de bevolking geldt daar bij, dat deze in het algemeen niet bijster goed met de oorzaken en omstandigheden op de hoogte is, omdat de besluiten ter zake dijkherstel, de al dan niet gedane toezeggingen voor rijkssubsidie, het bepa len van de hoogte der dijkringlasten enz. niet in openbare vergaderingen plaats vin den, maar op departementen, bij Gedep. Staten en in de vergaderingen der wa terschappen. En het is een bekend ver schijnsel. dat hoe minder men op de hoog te is, des te harder er gemord wordt. (Overigens kan iedereen toch wel weten hoe de vork aan de steel zit, want in de Tweede Kamer is er indertijd zeer duidelijk en openhartig over gesproken) Een ro] gaat nu bovendien spelen, dat sommige polders of poldertjes voor nieuwe lasten zullen komen te staan als gevolg van de Deltawerken, waaruit nieuwe voor zieningen t.a.v. waterafvoer zullen voort vloeien. Ook klachten ten onrechte Ook zal uitvoering gegeven worden aan het besluit van de Dijkring Flakkee om alle polderwegen binnenbeheer en on derhoud van dit waerschap te brengen sidie, waarop men vast meende te mogen rekenen. Andermaal is het zeer betreurd dat men in de verwachtingen hogelijk is teleurgesteld en meer dan één hoofd ingeland heeft het afgekeurd, dat de mi nister niet bereid bljjkt om achter door departementale of provinciale ambtena ren voorgespiegelde toezeggingen te staan. Reeds het vorig jaar is in de algemene vergadering van dc Dijkring het voorstel en de suggestie gedaan om een duidelijk protest bij de minister aan te tekenen, iets dat wij trouwens ook al in meer open bare vergaderingen van Flakkeese ge meenteraden naar voren hebben horen brengen. Hangende besprekingen is dit door het Dijkringsbestuur en inzonder door de dijkgraaf tot heden echter nog af geraden. Door de ziekte van (je dijkgraaf kon de dijkringvergadering vorige week nog niet duidelijk worden ingelicht en moest men het nn opnieuw gedane voor stel weer opschorten. Maar met aller in stemming werd besloten, dat men ten spoe digste opening van zaken wenst en dat als de situatie niet gewijzigd blijkt, thans zonder dralen tot protesteren zal worden overgegaan. De vice-voorzitter stemde volledig met de opvattingen in en heeft toegezegd, dat het dijkringbestuur binnen enkele dagen zal vergaderen en de nodi ge besluiten zal nemen. Men ging a priori akkoord met benoeming van een redactie commissie voor samenstellen van het protest. (Van onze correspondent) In de vier dorpen van de gemeente Weerselo: Weerselo. Deumingen. Rossum en Saasveld, vinden de mensen van bui ten, als ze 's zondagsmorgens uit de kerk komen, bij bakker en kruidenier een warme kop koffie op hen wachten. Als Te Accra, de hoofdstad van Ghana, is gisterochtend een conferentie van Afri kaanse volkeren geonend. 200 afgevaardigden van vijftig politieke par- tiien en vakbonden van 25 landen even als enige tientallen waarnemers en le den van verschillende verenigingen deel nemen. De premier van Ghana. Kwame Nkroe- mah, verklaarde bij de opening onder meer:, „Denkt eraan, dat gij vier stadia moet passeren ten eerste het verwerven AL GAAT HET MET DE RA KETTEN ROND DE MAAN nog niet zo hard, een Duitse technicus heeft in ieder geval zijn appara tuur gereed staan, om, als er in derdaad een raket rond de maan •irkelt met een t.v.-camera aan boord, als een van de eersten foto's van de achterzijde van onze •satelliet op te vangen. Hij is in zijn streven geholpen door de Amerikanen, die hem apparatuur en antennes in bruikleen gaven. Wie zal nu de primeur hebben: Cape Canaveral of Peter Leng- russer uit Bonn van uw vrijheid en onafhankelijkheid, ten tweede de consolidatie ervan, ten derde de totstandbrenging van de eenheid en gemeenschap der vrije Afrikaanse staten en ten vierde de economische en sociale wederopbouw van het Afrikaanse vaste land." Kwame Nkroemah verklaarde zich voorstander van elke „geweldloze" ac tie voor de bevrijding van de koloniale gebieden in Afrika Hij sprak Ironisch over het gebruik, dat de Europeanen maken van de „fundamentele grond slagen van de democratie" en hamerde erop dat „Afrika slechts van de Afri kanen is." Tom Mboya, de leider der Afrikanen in Kenya, die voorzitter van de conferentie is, zei, dat deze conferentie van grote historische betekenis zal zijn. „Voor velen van ons. is deze bijeen komst de realisatie van een droom, die een heel leven heeft geduurd. Meer dan zeventig jaar geleden werd er in Berlijn een conferentie gehouden over de verde ling van de Afrikaanse koloniën. Nu zijn er in Accra vertegenwoordigers uit geheel Afrika bijeen en 200 miljoen Afrikanen zullen hun stemmen horen", aldus Mboya Later op de dag is gisteren in Accra een uit zeven personen bestaande Sovjet delegatie gearriveerd, die de conferen ce als waarnemer zal bijwonen. onder een gezellig praatje het bakje is genoten, worden dan de wekelijkse inko pen gedaan en daarna trekken de mensen bepakt en bezakt huiswaarts Het ls een oud gebruik, dat vroeger heu,? niet al leen in het Twentse land gold. Maar zoals het op tal van plaatsen in onbruik is ge raakt, dreigt het nu ook in Weerselo en omgeving te verdwijnen. Er is namelijk onder de middenstanders van de vier dorpen een enquête gehouden en daarbij hebben veertig van hen zich uitgesproken voor sluiting op zondag, te genover 39 die de toestand bij het oude wilden laten. Als gevolg van deze uitslag zullen de middenstandsverenigmgen nu een verzoek richten tot de gemeenteraad om de zondagssluiting verplicht te stellen. Boze tongen beweren, dat de traditie alleen nog maar in stand bleef, omdat de winkeliers bang zijn klanten te verliezen en daarom niemand een begin durfde ma ken met de afschaffing ervan. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft beslist, dat Ne derlandse gerepatrieerden uit Indonesië, die onder toepassing van emigratie-bij slagregeling emigreren, indien zii aan be paalde voorwaarden voldoen, als hun aandeel in de emigratiekosten de gelden de minimum-bijdrage zullen betalen- Deze voorwaarden zijn, dat de gerepa trieerde in het lopende of voorafgaande kalenderjaar Nederlands belastingplich tige U geweest en dat hij niet is aange slagen in de Nederlandse vermogensbe lasting. Het minimum bedraagt: voor Canada en de Verenigde Staten (normaal quotum) voor ongehuwden f 350 (per hoofd) en voor gehuwden f 200 (per gezin) Voor alle andere bestemmingen incl de Ver enigde Staten (repatrianten-quotum) voor ongehuwden 150 (per hoofd) en vonr gehuwden 100 (per gezin).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5