verstopping ROTTERDAM- Centrum stenovita 'i ft a 1 Opleiding van t.v.-acteurs ook in Nederland een eis Oud en nieuw Nieuwjaars-advertentie HIER ZIJN FEITEN verkoopsters leerling-verkoopsters administratieve krachten d. mannelijke kracht e. vrouwelijke krachten Kampioenen Waar dat wiel draait t V\ T.v. en toneel-forum Verkeersplan aan burgerij uitleggen BRUNOTT KOFFIEMELK S^MRpP «flPSii NIEUWS IREKT ALTIJP IEDERE DAG N SC VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 PAGINA 6 VERLOVINGS RINGEN U kunt nu zonder moeite afkomen van VOOR ONS FILIAAL COOLSINGEL 80 A. B. C. vrouwelijke U behoeft niet tevreden te sijn VERLOVINGSRINGEN en een belangrijke conclusie! De krant kunt U niet missen geen dag! MET ROOM VOOR MINDER GELD bereid met verse room mm melkhandel Juist op tijd voor Kerstmis nieuwe series vesten en rokken. U boft; Troef! Mijl Troefprijzen m f op alle afdelingen f V V, - 'V. maar kijken bij AMSTERDAM EINDHOVEN UTRECHT ARNHEM HIEVERSUM LEIDEN HAARLEM Friese Bibliotheekdag De opstanden in Tibet en Binnen-Mongolië Venezuela wil groter aandeel in oliewinsten Sjafroeddin niet in Malakka of Singapore Fanfani zondag naar Bonn Twee kerncentrales in België over vijf jaar Jeugdige bromfietsdief in de voet geschoten Leidseliendamse raad verwerpt „Wilsveen" Deli Maatschappij Directie weet totaal niets v"'1 bonus ad 2.5 pet. in aandelen - d<*V Opper-Volta kiest zelfstandigheid „Toen ik een kind was" zo schreef mevrouw Esther de Boer—Van Rijk (Kniertje) in haar boek „werd thuis de vetkaars gebrand; een droeve verlichting,, die de oogen vermoeide en vaak bedierf". Via de snotneus, de patent olielamp, de petroleumlamp, het gas, is daarna het elee trisch licht gekomen. In de plaats van vele onbeholpen en vaak omslachtige manieren om elkaar bij gelegenheid van „oud en nieuw" geluk te wensen kwam de practische en gemakkelijke Maakt er ook thans gebruik van en stuurt ons bijtijds uw orders in. Het kan schriftelijk, doch ook per telefoon. Desverlangd verstrekken wij u tevoren prijsopgave. HOOGSTRAA^ ONZE COLLECTIE behoort tot één dei- weinige die volledig ge noemd mag worden. Keuze uit moderne en gladde ringen van 3%-3 mm bandbreedte. In alle modellen van plat tot kogel. Uw leven lang gegarandeerd Exclusieve verpakking Rotterdamsedijk 268 SCHIEDAM Zó knnt u deze lastige en on gezonde kwaal op eenvoudige wijze kwijtraken: Neem eerst een week elke avond twee CARTERS pilletjes - 2e week elke avond één - 3e weekom de andere avond één. Daarna niets meer. Want CARTERS Deverpille- tjes zorgen voor de galtóe- voer die nodig is om het voed sel beter te verteren en de darmen te ontlasten; ze maken bovendien dat de in gewanden daarna op eigen kracbt regelmatig- blijven werken. Zó helpen CARTERS Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan be weging toch nog eens ver stopt raken, dan zijn een paar CARTERS pilletjesvoldoende om u vlug weer op gang te helpen. Per flacon f 1.35. vragen wi| van 18-30 jaar van 15-18 jaar voor de order-administratie, van 18-24 jaar voor huis- en expeditie-werkzaamheden, van 18-24 jaar voor huishoudelijke werkzaamheden, van 18-24 jaar Geboden wordt een prettige werkkring, goed salaris en uitstekende sociale voorwaarden o.a. 2 weken zomer- en 2 weken wintervacantie. Persoonlijke of schriftelijke sollicitaties aan bovenstaand adres. Vv met een normale collectie verlovingsringen, zoals iedereen U laat zien. Voor U tot aankoop overgaat, tonen wij U gaarne, behalve de nor male collectie, onze nieuwste modellen in breedten van 3-4-5-6-7 m.m., in ieder gewenst gewicht en model. WINKELCENTRUM-BINNENWEG TELEF. II661S ROTTERDAM Handel en Bedrijf koopt U complete Snoeren kerstverlichting v.a. 6.95 tot 25.- Lampjes voor kerstverlichting v.a. 0.35 Alle soorten batterijen Witte Kat Diverse soorten snoer vanat 0.15 per m. Philips lampen, TL-buizen, schakelaars, stekkers, stopcontacten, zaklantaarns enz. Buitenbanden vanaf 3.65 Binnenbanden vanaf 1-45 Alle maten banden voor bromfietsen KOMT U EENS KIJKEN TELEFOON 68436 Diverse stuur- en zijtassen v.a. plastic regencape Handkappen en handschoenen voor wielen en bromfietsen vanaf Alle rijwielonderdelen. Asfalt p. m. 0.70 - per rol 4 15 m. Dakvilt p. m. 0.95 - per rol a 20 m. Tochtband per meter vanaf Anti-tocht dorpelstrip Gereedschappen voor amateur en vak elk ambacht. HOOGSTRAAT 67—69 SCHIEDAM 3.25 9.50 17.50 0.20 1.85 man Opel Blitz uit Amer. Dump Am bulancewagen boüwj. '53. In zeld zaam goede staat zeer geschikt voor personenvervoer, tevens nog enkele dump olympia's en kapitans te bevr tel. K 1300 65394 of garage Zeverboom, Ge nestetstraat 7, Schiedam, tel. K 1800—67267. Een buitengewoon mooie collec tie kerst- en nieuwjaarskaarten en boekjes. Ook met Engelse Franse en Duitse tekst bij kan toorboekhandel - leenbibiliotheek Modern, Boerhavelaan 124, tel, 68415 Zoekt u een exclusieve kop en schotel? Fa. Solingen heeft het Hoogstraat 52. Tel. 63143 Elastieken kousen kunt u kiezen uit 8 verschillende soorten, van stevige kniekous tot fijne naad loze, waarbij onze deskundige ad viseuze u gaarne helpt. Gelegen heid tot passen. Voor sport voor delige kniekappen en enkelstuk ken. Van der Sman' drogiste rijen. Hoogstraat en Groenelaai dinsdagmiddag gesloten. Diversen Hoest? Keelpij n? Na tte v man n Bronchicum Elixir, helpt, lost taai slijm op, neemt de prikkel weg. Flacon 2,- bij elke dro gist. Ook de advertenties worden gaarne gelezen omdat ze nieuws en bijzonderheden brengen over de meest uiteen lopende diensten en produkten. Er is haast geen gezin in ons land, of de Krant wordt er gretig gelezen I verkrijgbaar spawi v ROTTERDAM Hoogstraat 198 „Hoe kunnen wij voor de t.v.-kwalitelt laten zien als zij. die de kwaliteiten be zitten zeggen: Ik distantieer me. In onze omstandigheden hebben wij de plicht ten opzichte van de dramatische kunst, met de televisie mee te werken. Als wij een toneelgroep stilleggen om volledig voor de t.v. te kunnen repeteren, dan doen wij iets ook in het belang van de dramatische kunst", aldus Robert de Vries, regisseur van de toneelgroep Theater tijdens het woensdagavond gehouden televisie-toneel, forum in de Haagse Dierentuinzaal. Robert de Vries maakte deze opmer- king naar aanleiding van de veTklarmg van Paul Steenbergen Deze toonde zich Behalve enkele hoogtepunten bevatte de forumavond niet veel belangwekkends. De analyse van toneel en televisie is geen onderwerp waaraan men een hele avond kan wijden Wat anders is het als men tot een beoordeling overgaat van beide me dia en de wijze waarop, beide elkaar kun nen beïnvloeden Na de pauze werd "°<?r de behandeling van deze onderwerpen de avond toch nog een succes. Li Joeng-Hsjin, voorzitter van de Chi nese nationalistische regeringscommissie va„ cnui -srpenoeraen uac voor Mongoolse en Tibetaanse zaken, heeft nl "beangst voor de toekomst van het Ne- in Taipeh verklaard dat er de loop derlandse toneel. „Ons land heeft geen van dit jaar bij het neerslaan vamde anti mensen genoeg om het toneel en de t.v te bevolken Ik neem het een acteur kwa lijk als hij de tv. prefereert boven het toneel, indien hij zijn toneelspel hiermee schade zou doen". Steenbergen had reeds zijn afkeer van Het spelen zonder een zichtbaar publiek uitgesproken. Hij achtte nl. het contact met het publiek van essentieel belang voor het toneelspel. Het was de niet in het forum zittende VARA-t.v.-regisseur Van Hemert die vanuit, de zaal opmerkte dat hij het standpunt van Steenbergen be treurde. De t.v.-camera vereist een zuiver acteren, geen over-acting zoals het toneel soms vereist „Juist de stijl van spelen van Paul Steenbergen is geknipt voor t.v.", voegde hij er onder daverend ap plaus aan toe Met deze flits uit de discussie rond het onderwerp geven wij wel het hoogtepunt weer uit. deze forumavond die belegd was door het Nederlands Toneelverbond. Het was goed merkbaar dat deze avond door het Toneelverbond was belegd en de tele visiemensen werden na een uur reeds zo geprikkeld door de wijze waarop forum leider Ary den Hertog de discussies leid de. dat de heer Van Hemert openlijk zijn verontwaardiging uitsprak over de irone- serende wijze waarop de heer Den Hertog de „t.v.-zijde" behandelde. De voorzitter repliceerde dat, hij dat nodig had gevonden om te prikkelen van wege het feit dat er in het forum een vrij grote eenstemmigheid heerste bij de aan vang van het debat. De opleiding van jonge t.v.-schrtjvers en t.v.-acteurs zoals men dit in Amerika al lang kent waar zelfs t.v.-stukken tot films en toneelstukken zijn omgewerkt, ligt ook in Nederland als een partiële op lossing voor de gerezen problemen voor al het huidige tekort aan repetitietijd In het verschiet. communistische opstanden in Tibet Binnen-Mongolië duizenden mensen om het leven zijn gekomen. Hij schat dat er meer dan 300.000 Tibe- tanen en bewoners van Binnen-Mongolie betrokken zijn geweest bij deze opstanden. Li zei, dat het verzet in januari in Bin nen-Mongolië is begonnen en zich daarna heeft verspreid over de provincies Sing- kiang en Kansoe en wel tot aan de gren zen van India, Pakistan en Birma. Zowel troepen als vliegtuigen waren in gezet om het verzet te breken- De Vereniging voor Openbaar Leeszaal wezen in Friesland heeft te Wolvega haar achtste Friese Bibliotheekdag gehou den. Uitvoerig is daar van gedachten ge wisseld over het vraagstuk der boekense- lectie. Mevrouw J. B. Knip-Kooy, biblio- theekconsulente van de centrale vereni ging van openbare leeszalen en bibliothe ken, leidde de bespreking in. Zij wees er in haar betoog op dat met de boekense- lectie de populariteit van de bibliotheek staat of valt. Het is dan ook zeker een punt waaraan veel aandacht moet worden ge schonken. Voorop zij gesteld dat de biblio theek door het verlangen van de bevol king is ontstaan en daardoor een integre rend deel van de bevolking uitmaakt. Daarom moet de sedectie van de boeken afgestemd zijn op die bevol king, niet op een bepaalde groep, maar op alle groeperingen. Spreekster noemde dit een punt dat wel eens uit het oog dreigt te worden verloren. Zij wekte voorts op de vraag naar het boek te stimuleren. Alvorens de bibliotheek dat kan doen, zal zij het publiek moeten kennen en daarmee nauw contact moeten onderhouden. Te vens zal zij op de hoogte moeten zijn van de gemeenschap waarin zij zich een plaats heeft opgebouwd en zich moeten bezighou den met vragen als „welk publiek, welke leeftijden en welke beroepen". Spreekster bepleitte een grotere regio- nale samenwerking tussen bibliotheken. De a.s. president van Venezuela, Be- tancourt. heeft met betrekking tot zijn plannen tot herziening van de Venezolaan se oliepolitiek bekendgemaakt dat hij het gerechtvaardigd acht te streven naar een groter aandeel van de staat in de winsten van de olieindustrie. De herziening van de oliepolitiek zal en punt van uitputtende studie van alle betrokken partijen uitmaken. De besluiten dienaangaande zullen op een strikt com merciële basis worden genomen. Inzake het aandeel dat Venezuela in de winsten der olieindustrie wenst, kunnen echter nog geen cijfers worden genoemd. De president-elect deelde verder mede, dat er voor eens en altijd een einde moet worden gemaakt aan de politiek van olieconcessies. Hij zeide, dat hij reeds lang een stelsel heeft bepleit, waaronder buitenlandse maatschappijen kunnen yvorden uitgeno digd deel te nemen aan 'n staatsolieonder neming Dit zal echter op een basis ge schieden. die volkomen verschilt, van het concessiestelsel. De staatsolieonderneming, die de president wil oprichten, zal niet tot doel hebben te concurreren met de olie maatschappijen. die in Venezuela werk zaam zijn, maar zal tot taak hebben de economische ontwikkeling yan Venezuela te bevorderen. De hoofden van de immigratiediensten in Singapore en Malakka hebben mede gedeeld. dat uit een onderzoek aldaar kan worden afgeleid, dat dr. Sjafroeddin Prawiranegara, de premier der „revolu- tionaire regering" van de Indonesische op standelingen. zich niet in Malakka of Sin- gaoore bevindt. Enige dagen geleden was door het In donesische consulaat-generaal in Singapo re verklaard, dat Sjafroeddin in Malakka zou zijn voor het voeren van besprekin gen met andere opstandelingenleiders over de afkondiging, medio december, van een tegenregering. De premier van Malakka, Teungu Abdul Rachman. heeft gisteren in de wetgevende raad verklaard, dat het verblijf van deel nemers aan de opstand 1n Indonesië, in het gebied van Malakka. zijn regering voor enige moeilijkheden heeft gesteld Hij zeide, dat Indonesië en Malakka zeer vriendschappelijke betrekkingen onder houden en dat Malakka niet wenst te wor. den verwikkeld in enige politieke aange legenheid. die tot wrijving tussen beide staten zou kunnen leiden. B. en W. van Utrecht hebben het voor nemen de Utrechtse bevolking zo spoedig mogelijk in de gelegenheid te stellen, zich nader over het door de Duitse verkeers- deskundige prof. Feuchtinger ontworpen verkeersplan voor Utrecht en zijn achter gronden te oriënteren. Zij zullen binnen kort door middel van een nota uiteenzet ten welke voorlichtingsmethode hierbij ge volgd zal worden. Dit deelde de burge meester. jhr. mr. C. J. A. de Ranitz gis terenmiddag aan het begin van de raads vergadering mee. De Italiaanse premier Fanfani en de Westduitse bondskanselier Adenauer zul len zondag a.s. in Bonn bijeenkomen, zo heeft het Italiaanse ministerie van bui tenlandse zaken te Rome gistermorgen medegedeeld. De bekendmaking zegt. dat de agenda van de komende ministersconferentie van de NATO te Parijs, alsmede de bijeen komsten van de organisatie voor Europe se Economische Samenwerking (OEES), de Raad van Europa en de Westeuropese Unie „tot de te bespreken onderwerpen" behoren. Sprekende voor de Vereniging van Ka tholieke Werkgevers en Ingenieurs heeft een hoogleraar in Leuven gezegd, dat België tussen 1963 en 1965 waarschijnlijk zal beschikken over twee kerncentrales, ieder met een vermoigen van 150.000 kilo watt. In 1967 zal het produktievermogen van België 550.000 kilowatt bedragen. Bo vendien zal de tweede reactor, die thans in het centrum De Mol gebouwd wondt voor het testen van materialen,de be langrijkste en modernste van zijn soort zijn in de wereld. Een derde reactor, waaraan ook reeds wordt gewerkt, zal een proefcentrale van 11.500 kilowatt kun nen voeden en weldra zal in dit centrum een laboratorium voor de toepassing van de kernenergie o>p het ge-bied van de landlbouw in gebruik worden genomen. Woensdagavond hebben twee jeugdige personen op de speelplaats van de tech nische school te Maastricht ieder een bromfiets gestolen. Ze werden eve-n later door de patrouille-auto van de politie ont dekt en aangehouden. Een van hem nam echter da vlucht, ondanks 't feil, dat hem herhaalde malen werd gesommeerd, te blijven staan. Daarna heeft een van de politiemannen van zijn vuurwapen ge bruik gemaakt. Die jongeman werd in.de voet getroffen. Hij is naar het ziekenhuis St.-Annadal overgebracht. De gemeenteraad van Leidschendam heeft woensdag van gedachten gewisseld over de Haagse agglomeratie en de mi nisteriële nota aan de beide Kamers der Staten Generaal, waarin de stichting van een randstad Wilsveen wordt aanbevolen. De raad was van mening dat op Leid schendam een onevenredig zware last wordt gelegd, omdat te verwachten is dat de tuinbouw verstikt en ten slotte doodge drukt zal worden. Leidschendam heeft overigens reeds bij herhaling medewerking aan het agglome raat verleend door de bouw van woningen welke door Haagse ingezetenen zijn be trokken. Het gemeentelijk uitbreidings plan getuigt eveneens van de bouw van minstens 2000 woningen, welke naar ver wacht wordt, voor het grootste deel door Hagenaars of toekomstige Hagenaars bewoond zullen worden. Dr. Kranenburg (Prot. Chr) diende een motie in waarin de bezwaren tegen het plan Wilsveen uit voerig zijn vervat. Burgemeester Banning bracht daarna naar voren -dat de andere grote gemeen ten zich door annexatie of toekomstige annexatie kunnen uitbreiden.Alleen aan de uitbreiding van Den Haag is eeft halt toegeroepen. Volgens de beschikbare pei lingen heeft deze stad in 1960 geen plaats meer voor »t bouwen van arbeiderswonin gen. Er moet dus iets voor den Haag wor den gedaan en daarom hebben B. en W. zich na grondig overleg, met het plan Wilsveen verenigd. Spr. vroeg de raad een open oog te heb ben voor de Haagse moeilijkheden waal voor B. en W. niet con amore, maar f>° lens volens en uit bestuursoverweginge zijn gezwicht. „g Hij had tegen de ingediende motie ge bezwaar, omdat deze geen afkeuring d spreekt over het beleid van B. en W. enkel bezwaren tegen het plan Wilsve naar voren brengt. Na nog een verdere uitvoerige bespreKi' werd de motie ten slotte zonder hoofde'^ ke stemming aangenomen. Alleen de he -t Koerts (VVD)) wilde geacht worden persoonlijke overweging te hebben te£ gestemd. m ifdP Naar aanleiding van ter beurze OU lenende geruchten, dat binnenkort vfW Deli Maatschappij N.V. een voorstel worden verwacht over het uitkeren een 25 pet. bonus in aandelen, directie van de maatschappij te Amp^3jï dam desgevraagd mee. dat bij haar jf> een uitkering van een 25 pet, bonU aandelen totaal niets bekend is, De certificaten Deli o-ndergiug* gf laatste dagen een forse koersstijgm- bovenvermelde geruchten j Hij vestigde er de aandacht op, dat het voor niet-verkeersdeskundigen geen eenvoudige taak is, zich de materie van de merendeels zeer technische stukken van het verkeersplan eigen te maken. Dit geldt voor de raadsleden, aldus de burge meester, maar temeer voor de Utrechtse bevolking. Het gaat hier om een plan, dat bij eventuele uitvoering de gedaante van Utrecht zal wijzigen. Daarom zal. volgens hem, „ndanks het feit dat de pers zich in dezen zeker niet onbetuigd heeft gelaten in dit geval een nadere toelichting voor de burgerij van groot nut kunnen zijn. Het plan noemde burgemeester De Ra nitz „het logische sluitstuk van de ana lyse der huidige en de prognose der toe komstige Utrechtse verkeersproblemen". De territoriale raad van Gpper-Volta in Frans West-Afrifca heeft zich gisteren uitgesproken voor de status van lid-staat van de Franse gemeenschap en vervol gens dg republiek uitgeroepen. De nieuwe republiek heeft een bevol king van 3.200.000 en een oppervlakte van 270.000 vierkante kilometer. De territoriale raden van Frans Soma- liland en van de Comore-arehipel, een eilandengroep aan de zuidoostkust van Afrika, hebben zich gisteren uitgesproken voor handhaving van de status van over zees gebiedsdeel van de Franse republiek, Wünen - Gedist»" Huis van vertroUtV Telfoon 6682' lip

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 6