Dagblad voor Schiedam en omstreken Muiterij op IJmuidense treiler in volle zee Spoedig beslissing in kabinets crisis verwacht 40 doden El Greco's bleken vervalst te zijn Amsterdamse verzamelaar was op zijn hoede In 1960 Nederlandse troepen naar Duitsland „Onbewaakte" eiste Vrije kruisingen zijn ideaal maar kostbaar De reis duurde te lang Twee opvarenden overvielen de kapitein en sloten liem op Prof. Beel op Soestdijk N.S. blijven naar veiligheid streven Houder van een speelhol schoot cliënt dood Grens Perzië-Irak niet gesloten Na een slippartij De „Willem Ru/ys in het dok Zee greep schip DONDERDAG 18 DECEMDER 1958 Prof. Beel zal nu slagen in verzoeningspolitiek Zichtbaarheid Halve bomen Uit Joods bezit V' HET WEER VOOR MORGEN MEER WIND nieuwe amscne courant Ondanks het feit, dat aanvankelijk sprake was van een vijfjarenplan voor de overwegbeveiliging, gaan de N.S. door met het uitvoeren van deze veilig heidsmaatregelen, voorzover deze niet gereed zijn gekomen. Voor de onbewaak te. overwegen betekent dit een voort gaan met het aanbrengen van automati sche knipperlichten <plm. 15 per jaar) en verdere verbeteringen van uitzichtvel- Op de in ÏJmuiden thuishorende treiler RO-53, „Dirkje", van de N.V Visserij Maatschappij Piscator. die in de nacht van dinsdag op woensdag te ÏJmuiden binnenliep, hebben vorige week vreemde toestanden geheerst De treiler was ter haringvisserij in het Engelse Kanaal, toen schipper J. Klinkenberg uit ÏJmui den, in overleg met de directie van zijn rederij, besloot andere, verder afgelegen visgronden in de Ierse Zee op te zoeken, waar een betere haringvangst werd ge meld. De „Dirkje" liep te Boulogne bin nen om te provianderen en vervolgde de rei* uit Het Kanaal naar de Ierse Zee. Twee opvarenden waren het met deze beslissing niet eens, omdat de reis. die al twee weken duurde nog langer zou wor den. Zij overvielen schipper Klinkenberg, brachten hem letsel toe en sloten hem op in zijn hut. Toen de stuurman. J, de Boer uit ÏJmuiden, een poging wilde doen om de schipper te ontzetten, werd ook hij aan gevallen. Het andere deel van de beman ning. die inmiddels door stuurman de Boer was gewaarschuwd, nam het op voor de schipper en ontzette hem uit de hut. De twee mannen werden na een hevige vecht, partij onder bewaking gesteld en op hun beurt opgesloten. Schipper Klinkenberg zette daarop met de „Dirkje" koers naar de haven van Falmouth, aan de zuidkust van Engeland, waar hij de twee opstandi- gen. A Th. R. uit Scheveningen en C. B. uit Katwijk aan Zee, aan land zette. Het schip werd onder bewaking gesteld en schipper Klinkenberg werd door de Nederlandse consul ter behandeling over gebracht naar het ziekenhuis Het tweetal muiters reisde per trein naar Harwich en keerde met de boot terug naar Neder land. De „Dirkje" heeft een dag later, nadat schipper Klinkenberg in het ziekenhuis was behandeld de reis voortgezet naar de Ierse Zee. Het schip keerde in ÏJmuiden terug met een vangst van ruim 400 kanties haring en 200 kisten verse haring. Een langere reis van ruim drie weken, die een gevolg was van de slechte visserij, had de bemanning daarmee achter de rug. De muiterij op de treiler wordt thans onderzocht door de Velsense politie. Ver moedelijk zal tot strafvervolging worden overgegaan. Schipper Klinkenberg zal wellicht de volgende reis van de „Dirkje" niet kunnen meemaken, als gevolg van het letsel dat hij heeft opgelopen. In maart nieuwe verkiezingen? hlet vlaggeschip van de Rotterdamse P°yd, de „Willem Ruys", ligt op 'et ogenblik in het dok bij W ilton- Ijenoord voor verbouwingen en Vernieuwingen. Zo wordt het schip "■yn. uitgerust met stabilisatievinnen. P de foto zien we de oceaanreus in et dok, met op de voorgrond een Vun de schoorstenen, die enige meters verlengd zullen worden. Veertig personen hebben tot nu toe dit jaar de dood gevonden bjj ongevallen op onbewaakte spoorwegovergangen. Dit zijn er reeds dertien meer dan over het ge hele jaar 1957. Na een daling die in 1955 inzette, is het aantal dodelijke ongevallen op deze plaatsen weer toegenomen. Het verkeer is in de afgelopen jaren aanzienlijk intensiever geworden, waar door, volgens de spoorwegen, de gevaren- kans naar schatting met ca. 15 procent toeneemt ten opzichte van het voorgaan de jaar. In 1951 begonnen de N.S., op veel gro tere schaal dan voorheen, met het treffen van diverse maatregelen tot verbetering van de veiligheid op de overwegen. Uitzicht belemmerende objecten werden zoveel mogelijk opgeruimd. De zichtbaar heid ten behoeve van de bij duisternis naderende automobilisten wend verbeterd door het aanbrengen van reflecterend materiaal op de schrikhekken en op de Andreaskruisen. Bij de drukste onbe waakte overwegen werden automatische knipperlichten aangebracht, welke voor zieningen door het rijk en door de N.S. werden bekostigd, incidenteel werden voorts weer andere drukke overwegen voorzien van op afstand bediende over wegbomen. De Nederlandse Spoorwegen hebben in de periode 1952 tot en met 1958 aan de diverse voorzieningen een bedrag van rond f 8 miljoen besteed. Het rijk sup pleerde dit bedrag nog eens met 2 mil joen. Bovendien is er voor het kruisings- vrij maken van overwegen (het maken van viaducten of onderdoorgangen) uitge geven, dan wel voor de eerstkomende jaren voor dit doel gereserveerd, een be drag van ongeveer 25 miljoen. Speciale nieuwe systemen voor over wegbeveiliging zijn niet in voorbereiding. Het nieuwste, modernste en, naar de me ning van de N.S., meest betrouwbare sy steem wordt gevormd door de automati sche halve-overwegbomen. Dit systeem, dat in eerste instantie is toegepast voor wegen buiten de bebouwde kommen, heeft inmiddels bewezen ook uitstekende diensten te kunnen bewijzen in bebouwde kommen. Zowel de politie in Eindhoven als in Utrecht zijn er zeer te vreden over. De directie van de N.S. meent, dat de ideale doch ook kostbaarste oplossing voor de kruisingen tussen spoorweg en verkeersweg toch de vrije kruisingen zijn. Sedert enige jaren wordt daarvoor jaar lijks een bedrag van 4 miljoen gereser veerd. (Van onze Amsterdamse redactie). Gisteravond om ongeveer half twaalf heeft dc 35-jarige houder van een speel huis aan de Ruysdaelkade in Amsterdam, genaamd G. S., een cliënt, tijdens een vechtpartij met een pistoolschot gedood. De kogel trof de man in zijn hoofd, kwam er aan de achterkant weer uit en verwondde een andere man in zijn arm. De dader heeft zelf de politic gewaar- schuwd. Hij is in arrest gesteld. Tegen half twaalf, aldus heeft S. te genover de politie verklaard, kwamen twee mannen, J. P. en T. K„ die in de onderwereld bekend staan nis Dikke Han en Manke Toon, aan de deur. Toen S. opendeed, wilden zij naar binnen. S. wil de hen weer naar buiten werken, waar op P. hem aangreep en K. een stok voor de dag haalde en hem sloeg. S. is daarop, volgens zijn zeggen, naar boven gegaan en heeft uit een lade een geladen pistool, dat hij al sinds de bevrijding in zijn be zit heeft gepakt. Hij beval de mannen voor de tweede maal te verdwijnen en dreigde daarbij met het wapen. P. begon, aldus het verhaal van S. weer 'e vechten en daarbij zou het pistool zijn afgegaan. P. is toen dodelijk getroffen en K. heeft zich in het Wiihelminagasthuis laten behandelen en zich vervolgens als getuige bij de politie gemeld. De re cherche hield het huis van S. al enige tijd in de gaten, omdat vermoed werd, da» er een speelhol was. Gisteravond is wel duidelijk geworden, dat de verden king alle grond heeft gehad. tijden het vraagstuk van het oponthoud het meest knelt. Voorts streven de N.S. ernaar zoveel mogelijk de bewaakte overwegen te ver vangen door overwegen met automatische waarschuwingsinstallaties t.w. bij de min der belangrijke overwegen een automati sche knipperlichtinstallatie en bij de be langrijke overwegen de automatische halve-overwegbomen. (Van onze Amsterdamse redactie) Een oplettende kunstverzamelaar in Amsterdam heeft de politie op het spoor gebracht van een nieuwe vcrvalsings- affaire in dc schilderpenhandel. Enkele weken geleden bood een particulier „hem twee werken van El Greco aan, namelijk „St.-Franciscus in extase" en een Chris tusbuste, voor een ronde som van twee en een halve ton. Beide doeken waren voorzien van een certificaat van echtheid, afgegeven door de Amsterdamse kunsthis toricus cn expert Fr. Hannema. De verzamelaar vertrouwde de affaire nochtans niet geheel, sloeg de aanbieding van de hand en waarschuwde de politie. Deze vond de eigenaar bereid de werken te laten onderzoeken in het laboratorium van het Rijksmuseum. De deskundigen stelden toen vast, dat de stukken verval singen waren. Ze zijn vervolgens overge dragen aan het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, waar ze thans door prof. dr. Froentjes, die juist de analyse van een andere valse El Greco heeft voltooid, worden onderzocht. De schilderijen behoorden, na.gr de aan bieder heeft verklaard, al geruime tijd aan zijn familie. Zijn ouders hadden ze hem destijds, tijdens de oorlog, ter hand gesteld, voordat zeze waren joden werden gedeporteerd. Hij wilde de doeken verkopen, omdat hij in geldnood zat. Van de heer Fr. Hannema, die door hem als expert was ingeschakeld, vernam hij pas, aldus de man, dat zijn bezit zoveel waard was. De politie stelt thans onder leiding van mr. H. G. van Everdingen, substituut officier van justitie in de hoofdstad, een onderzoek naar deze zaak in. De heer Fr. Hannema heeft als expert ook een rol gespeeld in de aankoop van enkele werken van Renoir door een kunst verzamelaar te 's-Heerenberg, welke doe ken vervalsingen bleken te zijn. Deze af faire is nog in onderzoek bij de Arnhemse politie. Een woordvoerder van het Perzische minister van buitenlandse zaken heeft berichten tegengesproken, volgens wel ke Irak de grens met Perzië had gesloten en de telefoon en telegraaf verbindingen had verbroken. Er zijn van ochtend normaa] telegrammen uit Irak ontvangen en de vluchten van de Iraak- se luchtvaarmaatschappij naar Teheran zjjn niet onderbroken, aldus de woord voerder. Op de grote verkeersweg te Koegc- way ten zuiden van Kopenhagen is een enorme gesloten vrachtwagen na een slippartij met een dreunende klap boven op een personenwagen terecht gekomen, ivelke tot een vormeloze massa verwrongen staal en ijzer werd gereduceerd. De be stuurder van de personenwagen klom, toen de stilte ivas weergekeerd, weliswaar beduusd, maar zonder een schrammetje uit de ruïnes te voorschijn. den. Wat de bewaakte overwegen betreft, wordt voor de allerdrukste overwegen ge streefd naar de totstandkoming van vrije kruisingen, waar door de lange sluitings- De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft gisteravond in Parijs medegedeeld, de hoop te koesteren, dat in 1960 een Nederlandse gevechtsgroep in West Duitsland kan worden gelegerd, ter sterkte van 1/3 divisie. Minister Staf verklaarde van zijn Duitse collega Strauss de verzekering tc hebben gekregen, dat de Bondsrepubliek gaarne haar medewerking hierbij zal verlenen. Gezien het grote strategische belang van de plaats, waar het front in geval van een aanval uit het oosten zou moeten worden gevormd, is zei minister Stal' de legering van een dergelijke gevechtsgroep altijd een Nederlandse wens geweest. Het zou de bedoeling zijn de gevechtsgroep elke drie maanden af te lossen. (Van onze parlementaire redacteur) Na het gesprek van de informateur dr. Seel met de fractie-voorzitters, is in po litieke kringen nu wel iedereen overtuigd, dat het nu snel gaat in de richting van Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen. Ket gaat alleen maar om de wijze, waarop deze zaken haar beslag zullen krijgen. Met name ie het nog steeds een open Vraag 0f het overgebleven deel van het kabinet normaal zal blijven regeren als Volwaardig kabinet of dat het tot aan de ■verkiezingen zal aanblijven als demissio nair kabinet, waarbij dan de mogelijke Aanvulling van de opengevallen plaatsen eveneens een rol speelt. ïn een eerder stadium hebben wij reeds Vermeld, dat de overgebleven rechtse mi- bisters er niets voor zouden voelen nieu we figuren aan te trekken, omdat daar door het kabinet het karakter zou_ krijgen Van een nieuw rechts kabinet. Wij schre ven toen reeds, dat de gedachte ernaar ditging, dat ir. Staf Landbouw erbij zou hemen, prof. Zijlstra financiën, mej Klompé Sociale Zaken, en mr. Struycken Justitie, waarbij laatstgenoemde dan ook a's waarnemend premier zou optreden, paarover schijnen nu nog de gedachten 'e gaan. Het schijnt echter niet zeker te rijn of mr. Struycken bij de functies van jvnd. premier en minister van Binnen- 'andse Zaken, ook nog Justitie zal kunnen beheren. Minister Cals zou dat in principe 0o,k kunnen doen, maar hij heeft al een J°veel omvattend departement, dat dit nauwelijks mogelijk schijnt. belangrijker is echter de vraag of de Overgebleven ministers zullen optreden romp. of als demissionair kabinet, laatsligt meer voor de hand. Zou- zij optreden als een normaal hoewel ritiinikt kabinet, dan zou de oppositie i1/,de Kamer het hun met interne inter- naties en dergelijke danig lastig kun- maken. Het ligt dus veel meer voor a hand. dat het romp-kabinet met een °orstel tot kamerontbinding komt en jaarna opnieuw aan de Koningin de por- 'Afeuilles t.er beschikking stelt om daarna het verzoek te krijgen alles te blijven doen wat in 's lands belang noodzakelijk moet worden geacht. Op dat ogenblik is het dan demissionair en doet het alleen de lopende zaken af. De Kamer zal dan zgn. op termijn worden ontbonden, d.w.z. niet terstond naar huis worden gestuurd, omdat anders de begrotingen bijv. niet zouden kunnen worden afgewerkt Ook zal dan de minister van Financiën ad interim prof. Zijlstra. maandag a.s. nog de beide omstreden belastingontwerpen in de Kamer moeten verdedigen. Daartoe zal de Koningin dan echter eerst ontslag moeten hebben verleend aan de socialistische ministers Drees, Suur- hoff, Samkalden, Vondeling en Hofstra alsmede aan de socialistische staatssecre tarissen Van Rhjjn, Van Veen en Van der Beugel. Men hoort intussen geruchten, dat laatstgenoemde zou aanblijven als regeringscommissaris, omdat vooral in verband met talrijke Europese zaken de taak voor minister Luns te zwaar zou worden. Zeer waarschijnlijk zal dit alles wel vandaag worden beslist en zal dr. Beel vandaag nog, of anders uiterlijk morgen naar men aanneemt, naar de Koningin gaan om zijn definitieve rapport uit te brengen. Voordat de week geheel ten ein. de is, kan er van alles zijn beslist, maar de waarschijnlijkheid, dat in maart nieu we verkiezingen zullen worden gehouden, wordt steeds groter. Hef kabinet van dc Koningin deelt me de: Prof. dr. L. J. M. Beel is gisteravond 1 door Hare Majesteit de Koningin op palcis Soestdijk ontvangen voor het uitbrengen van een interim-rapport. Hedenmorgen had de informateur een onderhoud met de demissionaire minister president dr. Drees in dieng kabinet. j Later op de morgen had prof. Beel ook i nog een conferentie met de negen (niet- j socialistische) ministers, die hun porte- feuille ter beschikking hebben gesteld. Overwegend zwaar bewolkt met later regen. Aanvankelijk matige, morgen tot krachtig of hard toenemende wind tussen zuidoost en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. Vrijdag 19 december: zon op 8 44, onder IC.29 uur; maan op 13.09, onder 1.40 uur. Enige tijd geleden liep het Zwit serse vrachtschip „Nyon' op de rot. sen van oostelijk Engeland. Ondanks alle pogingen slaegde men er niet in, het schip los ttrekken, waarop besloten werd het achterste deel los te branden en near een haven te brengen, een karwei, welke door Nederlandse bergers uitgevoerd iverd. Het voorschip bleef onaantast baar op de rotsen.... Onaantastbaar voor de mensen, want de zee weet er uel raad mee, getuige deze foto.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1