1 'jT Officier (seminarist) te Lyon in staat van beschuldiging gesteld Betekenis mammoetwet voor het bedrijfsleven A msterdammers ouders Twee jonge m woning van gearresteerd Algemene kinderbi jslag blijft een eerste eis Recordvlucht naar Batavia werd herdacht ,Het leven van een landloper' 25 Thijs de Tuinman zegt: Heerlijk bakken bij Na eerdere disciplinaire bestraffing Op grond van morele bezwaren nota van geheime aard openbaar gemaakt Nieuwe boycot schepen onder goedkope vlag Schepen vast in ijs van St.-Laurens Gruwelijk misdrijf gepleegd 0111 auto van Harderwijkse slagerszoon „Filmo verval" bij verrassing Boeiende autobiografie van A. den Doolaard Directeur stal minstens 8,5 ton 1 It. Wat U bakt met Neerlands blozende appelen is altijd lekker! Smullen maar. En 't is ook nog reuze gezond! Het schokte telkens zo... Zetschipper ging er met 3000 van door Nederlandse zusters naar Tanganyika LAFHARTIGE MOORDPOGING OPGELOST KI P-voorzittervertrouwen in de hoer Duitse hoofdletters misschien er uit een boordmecaniciën All, Grosfeld nog in leven V B VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PAGINA 3 iK (Van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Uit Lyon is weer een bericht gekomen over de aanhouding van een geestelijke in dit geval een seminarist, die geheimen betreffende de veiligheid van de staat zou hebben openbaar gemaakt. Dit lijkt dus een bijzonder ernstig feit te zijn, hoewel in feite het bekend maken door een onderluitenant, die zijn diensttijd in Algerije heeft volbracht, van een circulaire van de militaire overheid, waardoor gewetensbezwa ren bij hem werden gewekt, een zaak is, die wel langzamerhand kan worden gerekend tot de dingen van de dag. Het feit heeft in werke lijkheid dan ook niet zo veel om het lijf. Onstuimige aanpak Aanpassing Moordlust Goed figuur Brugklasse Reisje naar Duitsland Meeslepend v Vertelkunst Tweede „Goede Heertje"? 1U rfg' &Fr r* PANNÉKOEKEN 177 Een jaar geleden immers ging de Pa. rjjse pers over tot pubiikatie van circu laires en andere mededelingen, die de zelfde strekking hadden. Het moet tlan ook grote bevreemding wekken, dat de onderluitenant, die zich destijds reeds had te verantwoorden bij zijn militaire over heid terzake van het gebruik, dat hij van de circulaire had gemaakt en die toen een disciplinaire straf kreeg opgelegd, thans, nu htf reeds geruime tijd gedemo biliseerd is. en nu hij zich weer in zijn seminarie te Lyon bevindt, plotseling in arrest ls gesteld, zonder dat er ook maar de geringste reden is om te veronder stellen. dat de betrokkene zich aan een gerechtelijk onderzoek zou willen onttrek ken. Het merkwaardige van het geval is, dat de militaire overheid thans de onder luitenant beschuldigt van het openbaar maken van „militaire geheimen", die de veiligheid van de staat in gevaar brengen. Maar de betrokken circulaire bevatte niets, dat op dergelijke gehei men lijkt, maar betrof de „hersenspoe ling", die in een interneringskamp, om niet te zeggen concentratiekamp, op al daar verblijvende Arabieren moest wor den toegepast. Het betreft dus een „psychologische" actie, die thans door de militaire over heid tot defensiegeheim wordt gemaakt, enkel en alleen omdat militairen met de uitvoering ervan werden belast. Nog af gezien van de:vraag of men hier werke lijk een beschuldiging kan baseren op ar tikel 81 van de Strafwet, waarin het be dreigen van de veiligheid van de staat strafbaar wordt gesteld, is het wel bij zonder vreemd, dat men betrokkene niet op vrije voeten heeft gelaten, daar toch geen andere dan disciplinaire straffen op hun plaats zijn. Het gevolg is dan ook ge weest dat de Franse Liga voor de rech ten van de mens heftig tegen het gevan gennemen van de seminarist heeft gepro testeerd, terwijl hetzelfde gebeurd zou zijn door de aartsbisschop van Lyon kar dinaal Gerlier als die niet juist naar Ro me was vertrokken. Men krijgt echter de indruk, dat de militaire rechtbank te Lyon zich met bijzondere onstuimigheid op deze zaak heeft geworpen, als gevolg van andere zaken te Lyon, waarin de laatste tijd geestelijken waren betrokken, en ter zake waarvan de militaire rechtbank nogal wat aanvallen te verduren kreeg. De persoon, om wie het gaat, is een 25-jarige seminarist, de zoon van een zeer bekend advocaat te Lyon, die in 1956 werd opgeroepen ter vervulling van zijn dienst tijd in Algerije. Een deel van zijn dienst tijd bracht hij' door bij het leger in Duits land en daarna werd hij naar de offi- ciersschool te Cherchell in Algerije ge zonden, waarna hij bij de troep werd ge plaatst als onderluitenant. Christian Biot, zo heet de seminarist, werd op 25 april 1957 bij krjjgsverrlch tin- gen gewond en om zijn moedig gedrag werd hij op 29 augustus in de dagorder van het leger vermeld. Op 12 december ontving hij een onderscheiding en werd hij als officier, deel uitmakend van het „Vijfde Bureau" (spionage) bij het inter neringscentrum van Djorf geplaatst. Hij werd daar zeer getroffen door de morele ontreddering der geïnterneerde Arabie ren en teen hij kennis nam van de zg. „psychologische actie" door middel van een vertrouwelijke nota. verzocht hij zijn chef van zijn post te mogen worden ont heven. Ervan overtuigd, dat bij deze „psychologi sche aotie" de waarheid van de menselij ke pensoon werd aangetast, meende hij de publieke opinie op de hoogte te moeten stellen. Hij stelde dus een dossier samen, dat hij ter kennis bracht van het comité van kardinalen en aartsbisschoppen, dat, zoals men zich zal herinneren, inderdaad Een met vlas beladen vracht auto met aanhangwagen heeft gisteravond op de Plaszoom te Rotterdam vijftien lantaarnpalen omver gereden. Dit kwam door dat het vlas was uitgestulpt, zo dat aan de zijkant van de wagen een grote bult uitstak. De chauffeur had dit niet op gemerkt. Toen hij eindelijk dacht: „Wat zijn toch al die schokken die ik voel?", zijn wa gen stilzette en uitstapte, zag hij vijftien lantaarnpalen tegen de grond liggen. (Van onze correspondent) De 37-jarige Nederlander W. B. uit Zandvoort. die als zetschipper op het Bel gische binnenvaartuig „Dany" voer, heeft zijn schip in de nacht van woensdag op donderdag, toen het in de haven van Hans- weert lag. in de steek gelaten. De schip per nam ongeveer f 3000,- mee. Bij het onderzoek is gebleken, dat B. reeds eer der een dergelijk feit heeft gepleegd als schiDper van een ander Belgisch vaar tuig. De „Dany" was van Delfzijl naar België onderweg en met zout geladen. Het wordt thans met ander personeel be mand. tegen de psychologische praktijken meer malen opkwam, Ongeveer tegelijkertijd publiceerden Pa. rijse bladen uittreksels uit de vertrouwe lijke circulaire en stelde de militaire overheid een onderzoek in naar de wijze waarop men deze circulaire in handen had gekregen. Ondervraagd deelde luite nant Biot mede, wat hij met de circulaire -* had gedaan, als gevolg waarvan hij dis- L y. (ys)! ps) 117 Ctrl 771 O* ciplinair werd gestraft met dertig dagen JLj L w tJI/otJ l/Lfc/f llHC streng arrest. In oktober werd Biot ge- O -» demobiliseerd en keerde hij naar zijn se- /ir»lllë/)nrf srs r»ll minarie in Lyon terug. Enkele dagen ge- LlllLLLSiAGI V ZLGIl> leden ging de instruetierechter tot vervol- ging over en besloot t°t inhechenis- De Engelse vierling Good is nu al nemen van de seminarist op beschuldiging j llcer tien jaar en vormt een vrolijk van het openbaar maken van geheimen, ri - i de nationale verdediging betreffende. De groepje.^Het Z'J"^ van links naar deken van de balie van Lyon maïre Gou- not za] als zijn verdediger optreden. De secretaris-generaal van de Inter nationale Arbeiders Federatie, Omer Becu, heeft te Londen verklaard, dat de recente boycot van schepen die on der goedkope vlag varen waarschijn lijk door de havenarbeiders zal wor den herhaald. Het uitvoerend comité van de Federatie zal de volgende maand vergaderingen bijeenroepen van de afdeling zeelieden en de afdeling havenarbeider* om een beslissing te nemen over de in de toe komst te volgen politiek ten aanzien van de Panhonlib-schepen. De bijeenkomst van de afdeling zeelie den zal op 19 januari worden gehouden, terwijl de volgende dag dc havenarbei ders zullen vergaderen. Op 22 januari zal een gezamenlijke bijeenkomst worden be legd. De hevige vorst heeft de scheepvaart op de St.-Laurensrivier overvallen. Vol gens een bericht uit Ontario zijn elf sche pen, die onderweg waren naar zee, in het ijs vastgeraakt- Een daarvan is de Nederlandse Prins Frederik Hendrik (1557 ton). Drie Canadese ijsbrekers zijn druk in de weer om in de dichte ijsmassa's vaargeulen te maken. rechts: Frances, Bridget, Jennifer en Elizabeth, die hier druk bezig zijn met het. verslepen van een kerst blokbij hun huis in Wiltshire. Technisch met veel onderwijs kansen (Van onze Haagse redactie) In de komende 20 jaar zal er voor 1 mil joen Nederlanders plaats gevonden moe ten worden in de industrie en het onder wijs zat hierop gericht moeten zijn. Het ontwerp-Cals biedt grote mogelijkheden om jongelui de kennis bij te brengen die nodig is om zich een positie te verwerven in die industrie. Van de vrijheden die de mammoetwet biedt, zal men zowel lande lijk ais regionaal gebruik moeten maken om zich er over te beraden, welke school typen in bepaalde streken het meest wen selijk ziln. In dit beraad zullen de depar tementen van Nüverheid en Handel hun aandeel kunnen leveren. Deze conclusie viel te trekken uit de inleiding die prof. ir. F. M. Roeterink, oud-hoogleraar en lid van de Onderwijs- De zusters Franciscanessen van Heyt- huizen zullen binnenkort in een voor haar nieuw missiegebied gaan werken, nl. in (Van onze Amsterdamse redactie) In iets meer dan een etmaal is de Amsterdamse recherche dank zij de tien tallen tips die zü o.m. ook van collega's uit het gehele land binnenkreeg erin gestaagd de daders te arresteren van de lafhartige moordpoging cp dc 21-jarige slagerszoon G. Pfrommer, die nog steeds in levensgevaar verkeert. Het zijn de 25-jarige chauffeur H. B. bijgenaamd „Rooie Henk" uit de Jordaan en de 23- jarige monteur G. J., die bp zijn vrouw in Duitsland was weggelopen en nu bij zijn ouders aan de overkant van het IJ verbleef. In de woning van deze iaatsten werden de beide jeugdige misdadigers gistermiddag bij verrassing gepakt. J.. die al eerder o.m. wegens bromfietsdiefstallen met de politie in aanra Pfrommer bleek onverstandig praatziek te zijn. Hij sprak veel over geld, dat hij by zich had. In Diemen, bij de Hartveldse brug, gaf Rooie Henk zijn maat een knip oogje, hetgeen betekende: we pikken de wagen. Zij vertelden de Harderwijker, dat zij op de Kruislaan woonden en dat het een kleine moeite was hen daar af te zet ten. Bij het viaduct in die laan gaven ze een stopbevel, waarop Pfrommer niet rea geerde. raad, gisteren hield voor de Haagse leden van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Hii verdedigde in een en thousiast betoog de waarde van het ont werp-Cals gezien tegen de achtergrond van de te verwachten groei van de Ne derlandse bevolking en de opneming in het industriële leven. De verschuivingen in het onderwijs na de lagere school maken duidelijk, dat in de jaren 1934 tot 1938 van elke 1000 jon gens, die de lagere school verlieten, er 79 naar het v.h.m.o. gingen. 196 naar ulo scholen, 136 naar lager nijverheidsonder wijs en 352 geen verder onderwijs volgden. Na de laatste wereldoorlog lagen deze verhoudingen geheel anders. Toen gingen er van elke 1000 jongens 115 naar het vhmo, 255 naar de ulo, 280 naar het la ger nijverheidsonderwijs terwijl er 16 maal zoveel leerlingen nog een na-opleiding via het leerlingenstelsel gingen volgen. Ons land telt thans 3 maal zoveel af gestudeerden van dc M.T.S. en de T.H. dan voor de oorlog. Nederland Is dus hard op wet om zich aan te passen bij een verdergaande industrialisatie. Vergeleken met Engeland en Amerika, waar men een tekort heeft aan acade misch gevormden voor het wetenschap pelijk researchwerk (gevolg van hun selectiesysteem) en met Frankrijk met zijn tekort aan middelbare technici, slaat ons land een goed figuur. Hier valt n.l. de verhouding MT.S.-afgestudeerden— T.H.-afgestudeerden op 3-1 te schatten, hetgeen „vrij aardig gemikt is". Voor het technisch onderwijs vond prof. Roeterink het van belang, dat er een por tie algemeen vormend onderwijs vooraf gaat aan het beroepsonderwijs, zoals de wet-Cals voorstelt. Zo wordt het aantal „doodlopers" tot een minimum beperkt. Een der problemen die nog" uitgevoch ten moeten worden is de keuze van de leerkrachten die in de brugklasse les zul len moeten geven. In deze klasse zal n.l. beoordeeld moeten worden voor welk type onderwijs de leerling het meest geschikt is. Prof. Roeterink was tevens van me ning dat de zogenaamde bedieninsgvak- lieden eigenlijk voor hun werk moeilijk opgeleid kunnen worden. Hun werk hangt voor een zeer belangrijk deel samen met het type mensen dat hiervoor geschikt is. Het ontwerp-wet biedt hl. voor deze catagorie weinig of geen mogelijkheid. Het zal de psycholoog moeten zijn, die de ze mensen er uit haalt en selecteert voor- hamelijk uit de oudere krachten. Over het lerarencorps als geheel zeide prof. Roeterink tenslotte, dat de waarde ring van de maatschappij niet adequaat is aan hetgeen zij presteren,' waardoor de aantrekkingskracht tot dit beroep niet zo groot is, als het zou moeten zijn. De 1 miljoen die moeten worden opgeleid in 20 jaar zijn echter een waarschuwend te ken aan de wand. (Van onze verslaggever) Dank zij de voorzitter van de socialis tische fractie, die er voor zorgde, dat Tanganyika bij het Vlcforiameer. In dit i diocees in Centraal-Afrika dat onder be- kjng js geweest, bekende grif, doch zijn kameraad (met een blanco strafregister) stuur staat van em j bleef tot vandaag ontkennen. Het wapen waarmee de moordaanslag is gepleegd, zes zusters van de Nederlandse provincie medische hulp gaan verlenen en kleuter onderwijs geven. De zusters, zie zullen worden uitgezon den, worden thans op haar nieuwe taak voorbereid en zullen naar het missiegebied vertrekken, zodra er een eenvoudig onder dak is gereedgekomen. Er worden plan nen voor de bouw van een modern zie kenhuis en een kleuterschool uitgewerkt. Een werkgroep van de Westduitse rege ring heeft voorgesteld de hoofdletter aan het begin van Duitse zelfstandige naam woorden te laten vervallen en deze alleen nog te gebruiken aan het begin van een zin. voor eigennamen, voor God en be paalde afkortingen. Een lid van de groep zei dat een voor waarde voor de hervorming goedkeuring door alle Duits-sprekende landen is. Be sprekingen met deskundigen van Zwit serland, Oostenrijk en Oost-Duitsland hadden een „mate van overeenstemming aangetoond. een cilinderrevolver met vijf kogels, is in de tuin achter de woning opgegraven. Ue^'ee pioniers van de K.L.M., dc vroe- ,1 te boordwerktuigkundige J. Grosveld en K «udlviicger L. Sillevis zijn in de vcr- v "erzaal van hot civiele dienstgebouw tie maatschappij op Schiphol tijdens 'htieme bijeenkomst door de directie hu'digd. •tebP 18 december 1933 dus precies 25 jaar wjjen. vertrok de „Pelikaan" van de Wsterdamse luchthaven voor haar his- geworden recordvlucht naar Ba- Grosfeld is de enige van de beman- ,van vier die nog in leven is. Smir- gestorven, Soer is bij een vliegtuig- °m het leven gekomen en Van j?ermg. de radiotelegrafist is tijdens Vetste oorlog in een concentratiekamp eden. Ulevis is bij de vlucht van de „Peli kaan" zijdelings betrokken geweest. Hij vloog namelijk een normale lijnmachine van Schiphol naar Tjililitan bij het toen malige Batavia, een dienst, waarover men tien dagen deed. Onderweg had hij de post overgenomen van de Panderjager, die een snelle Kerstpostvlucht zou maken doch door motorpech in Italië was ge strand. De vliegers Smirnoff en Soer met. Van Beukering en Grosfeld gingen in de „Pe likaan" achter Sillevis aan om die „haast" poet over te nemen. In Jodhpur (India) kregen ze hem te pakken en zij vlogen zo snel door. dat zij zowel over de uit- als over de thuisreis vier dagen deden. Deze recordvlucht bracht in en buiten Nederland een ongekend enthousiasme te weeg. Een geestdrift die gisteren nog door klonk in de woorden van de president directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler, die eraan herinnerde, dat de maat schappij nog iedere dag profiteert van de ervaringen die deze twee pioniers (nog steeds werkzaam bij de K.L.M.) toen hebben opgedaan. Dff ontdekking van de met bloed be smeurde auto vrijdagochtend op de Scha- gerlaan in de Watergraafsmeer gaf de politie het eerste spoor. De fijne neus van, de hond Arno bracht de rechercheurs tot aan de James Wattstraat waar de be bouwde kom begint. Verder kwam de hond begrijpelijkerwijze niet. Met behulp van de dactyloscopischp dienst verkreeg men toch vrij aardig materiaal en toen het tevens in de loop van de nacht wer kelijk tips begon te regenen die vaak klopten met de wetenschap die men in Amsterdam zelf al vergaard had ging inspecteur T. C. J. Sanders, hoofd van de recherche van he» bureau Linnauesstraat om vijf uur met een man of tien naar Amsterdam-noord waar volgen*, hem de daders zich moesten bevinden. Het betrokken huis lag in het lande lijk gedeelte, op de hoek van een blok. Men behoefde geen moeite te doen om binnen te komen, een touwtje hing uit nodigend uit de brievenbus. „Van het prentenboek van de politie hadden de heren blijkbaar geen notie", aldus com missaris Cohen van het bureau Linnaues straat. die de overval kenschetste als „preeie* e.en Chicagofilm" De belde verdachten zaten in de kamer aan tafel met oen jonge vrouw bij zich. Zij verzetten zich niet tegen de volko men onverwachte arrestatie. De vrouw kon na tien minuten al weer worden los gelaten; het bleek dat zii niets met het misdrijf uitstaande had. De monteur reageerde met „pech ge had" op zjjn arrestatie. Hij heeft om standig verhaald hoe het gruwelijk ge beuren zich heeft toegedragen en wat het motief van hun lage daad was: nl. het bezit van de auto on? gemakkelijk heen en weer naar Duitsland te kun nen gaan. Het tweetal was al geruime tijd werkloos en ging af en toe naar Duisburg, waar Gerrits vrouw nog woonde. Verleden week had men opnieuw een bezoek afgelegd, om een achtergelaten revolver te halen, want toen was het plan gerijipt. om „maar een6 een overval te plegen". De nacht van dinsdag op woens dag had het duo in Amsterdam rond gezworven en in de vroege ochtend be sloten ze opnieuw opweg naar Duitsland te gaan, liftend. Zo kwamen ze om twaalf 1 uur in Apeldoorn, waar ze strandden. Een verzoek om nachtlogies bij het Leger des Heils had geen resultaat, zodat hun enige uitweg was om terug te keren naar de hoofdstad. Opnieuw liften^ bereikten zij de rotonde bij Hoevelaken en daar nam al vrij vlug de slagerszoon, die zijn meis je in Amstelveen wilde opzoeken, het tweetal in zijn auto op. H. die achterin de auto zat, schoot de 1 er geen Tweede Kamer-zitting was, bestuurder daarop in de nek. De jonge-kon gistermiddag de voorzitter van de man bleef echter bij zijn positieven en j k.V.P. mr, H. VV. van Doorn zijn be liet het stuur niet los. waarop Rooie Henk hem naar zich toetrok en hem een tweede kogel van dichtbij toediende, opnieuw in de nek. Doch ook dit was niet voldoende, om de slagerszoon uit te schakelen. Hij remde krachtig, kon nog het portier openen en stapte uit de auto, waarbij hij struikelde. H volgde hem en gaf het op de grond liggende weerloze slachtoffer in een niets ontziende moordlust nog een soort genadeschot in de buikstreek. Ter stond daarop vluchtten de onverlaten, G J. zat nu achter het stuur. Omdat de auto onder het bloed zat, ver lieten de misdadigers het voertuig op een stille plek, verstopten hun jas en hun tas en gingen te voet naar de overkant van het IJ. Thuisgekomen verkleedden zij zich, gooiden hun kleren In het water, verstopten het pistool en gingen rustig naar bed. lofte inlossen en de vergadering van de N.C.B. in Tilburg toespreken. Twee jaar geleden moest hij wegens een belang rijke stemming verstek laten gaan. De voorzitter, de heer Jos Zegers leg de de heer Van Doorn als punt van be spreking de kinderbijslag voor zelfstan digen in de mond waarover hij zelf al het zijne had gezegd. Het is moeilijk te zeggen aldus mr. Van Doorn hoe het nieuwe kabi net zal uitvallen, maar ik wil wel duide lijk zeggen niet alleen tot de Brabantse boeren, maar tot het gehele Nederland- uitsluitend het helpen van deze groepen zou zijn. De katholieke partij kan dit echter niet met voldoende kracht herei ken. als ze niet weet. dat alle kiezers in gedegenheid en met, grote overtui ging achter haar staat. Ons land verkeert in een ernstige si tuatie en het zal wel uitlopen op ont binding van de Kamer en vervroegde verkiezingen op 11 of 18 maart. Zorgt gij door uw stem, invloed in uw eigen omgeving en geldelijke steun, dat deze verkiezingen dank zij een goede campag ne door de katholieke partij gewonnen wordt Dan hebt gij de meeste waarbor gen, dat de verlangens, die bij u leven, zoveel mogelijk gerealiseerd worden. Er zijn verscheidene redenen om te genover de bedrijfstak van de boer een bijzonder standpunt in te nemen. o.a. Se volk, dat de algemene kinderbijslag j omdat met de welvaart van de landbouw een van de eerste punten zal blijven op het program van de katholieke partij Het is een verkeerde gedachte, dat het geven van een behoorlijke voorzie ning aan agrariërs en middenstanders HET NIEUWSTE BOEK van de zwerver by de gratie GodsA. den Doolaard, is een avonturenverhaal van ongemeen boeiende inhoud. Den Doolaard gaf het de titel mee van: ,,HET LEVEN VAN EEN LANDLOPER". De land loper is hijzelf en het leven bestaat uit de vaak haast ongelofelijke belevenissen, die hij op zijn talrijke zwerftochten onderging, of tijdens reizen, die hjj maakte voor dagbladen en avonturen, waarin hij zich vrijwillig stortte met een eeuwige hankering naar woeste en onherbergzame gebieden in midden-Europa (Balkan, Zuid-Slavië en Griekenlandmeestal te voet, omdat hij deze landen en volkeren niet wenste te zien van achter het glas van een luxe treincoupé.' Het boek is geen roman dus, zoals wij de in de loop van de tijd van den Doo laard gewend zijn geraakt, maar 'n auto biografie met een keur aan bijzonderhe den, details en boeiende beschrijvingen, waardoor veel uit zijn bekende boeken een nog duidelijker achtergrond krijgt. Het verhaal begint bij het voor Den Doolaard zo belangrijke en op zulk een spontane wijze genomen besluit (buiten hemzelf om. als wij hem moeten gelo ven). waardoor hij van gevestigd kan toorbediende in één slag een zwerver met wat pensioengeld werd; het geld was snel over de balk gegooid en toen pas brak Den Doolaard eruit om zijn eerste echte verhalen en boeken te schrijven. Want het wordt duidelijk in dit boek, dat deze raslandloper de harde aarde en de vaak bittere nood der men sen nodig heeft om te kunnen leven. En al kunnen wij van hem nog steeds meer avonturen verwachten, nu reeds heeft hij door het leven van een landloper te beschrijven een weldaad gedaan aan iedereen, die van goede, spannende, en meeslepende verhalen houdt. In zijn avontuurlijke autobiografie geeft ftij een verslag over hetgeen hij tot nu toe allemaal heeft meegemaakt. Via spannende skitochten in het gebied van de Alpen en zomerse (dorstige) gebeur tenissen tijdens het seizoenwerk van de druivenpluk in Zuid-Frankrijk, voert de zwerver ons steeds meer op een beeld rijke manier naar het oude cultuurge bied van de Balkan en de landen die er om heen liggen. Daar is het waar Den Doolaard, dieper op de zaken ingaat. Over de politieke toestanden daar ver telt hij met veel inside-informations en weet er kleur aan te geven door de op windende ontmoetingen, die hij met al lerlei opstandelingen had. De volksge bruiken en de aangrijpende folklore ma ken in deze ruwe wereld veel goed. Daarbij ontdekt hij vaak de ziel van het volk en komt hij tot zeer goed lees bare humane bespiegelingen. De tweede wereldoorlog is voor Den Doolaard niet plotseling gekomen. Hij bekijkt in de verschillende hoofdstukken de verscheidene stelsels op politiek en sociaal gebied en wijst <3e factoren aan, die hebben medegewerkt aan een op laaiende wereldbrand. Hij doet dit zon- het belang van de gehele bevolking is gemoeid Het communisme zal nooit de macht krijgen in een land. waar een boe renstand met gezonde levenswaarden aan wezig is Ook mr. Van Doorn ging in tegen de onjuiste opvatting van de socialisten, dat alle heil te verwachten is van opheffing van de kleine bedrijven. Het gaat te ver vestigingseisen te stellen, waarbij een be paalde bedrijfsgrootte wordt vereist. De sanering zal op vrijwillige basis moeten geschieden. Tenslotte wees hij op de merkwaardige eensgezindheid van liberalen en socialis ten door een afwijzende of aarzelende houding ten aanzien van de algemene kinderbijslag, waar het een punt betreft, dat sinds 10 jaar het kernvraagstuk is van de katholieke politiek. Zwerver A. Den Doolaard. der een blad voor zijn mond te nemen. Zijn illegale tocht naar Engeland tijdens (Van onze Amsterdamse redactie) De 32-jarige directeur L. P. van 'n han delsfirma jn elektrotechnische artikelen in de hoofdstad, die toegegeven heeft de zaak voor „enige tonnen" te hebben be nadeeld, zal morgen voor de officier van justitie worden geleid. Verscheidene re chercheurs onder leiding van hoofdinspec teur IV. Binnendijk, chef van het bureau Leidseplein, hebben in nauwe samenwer king met de Fiscale inlichtingen- en op- deze oorlog is boeiend en noodzakelijk, sporingsdienst die de politie ook het Ook zijn visie op Amerika geeft dé lezer aangename ogenblikken. En dan eindigt het boek met enige wijsgerige overden kingen. Den Doolaard is ons liever wan neer hij de sfeer van een land, een streek. de karakters en typeringen van mensen op zijn weg, weergeeft en daarbij niet vergeet het spannende ele ment in te lassen, dan wanneer hij zich overgeeft aan bespiegelingen. De vertel kunst van Den Doolaard staat in dit boek bovenaan. Het is een bezit, waar mee „lezende onder de lamp" verre en aangename reizen ondernomen kunnen worden. DU. N.a.v. „Het leven van een land loper", uitgave Querido, Am sterdam. eerste seintje gaf. dat er wel eens van verduistering sprake kon zijn een voor lopig onderzoek ingesteld. Zjj zijn tot de ontstellende conclusie gekomen dat er min stens 8'Is ton in de ruime zakken van de jonge directeur zijn verdwe«- Bin nenkort zal worden begonnen met een diepgaand onderzoek, waarbij waarschijn lijk de Rijksaccountan*sdienst zal worden ingeschakeld. Zoals bekend leefde P., die van zichzelf onbemiddeld was, op zeer grote voet. Hij bleek thans een eigen ver mogen van 4'i ton te hebben. Het ziet ernaar uit, dat P. een tweede „goede Heertje" wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3